Onderhandelingen worden hervat Het Vlaggenincident te Woerden Truman antwoordt Sj ver nik Patrouillevaart met de Van Galen' De nieuwe belastingvoorstellen Gentse haven Antwoord van de Noordelijken Te veel verbodsbepalingen in de USSR Holbewoners in Midden-Ned erland -•> UITBREIDING Enorme brand te San Salvador t* Zond vloed je Amsterdam Gaat minister Liefiinck heen? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1802. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. V/h Firma P. if. vaa de Sfinde, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 «ssEtl iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adkea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 umk Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 aar Donderdag heeft radio-Peking een verklaring uitgezonden, die door de Chinese en Noordkore- aanse generaals was ondertekend en waarin aan generaal Ridgway wordt gevraagd de onderhande lingen te hervatten. De noordelijke verklaring was ondertekend door de Noordkore- aanse bevelhebber, generaal Kim il Soeng, en de bevelhebber der Chinese troepen, generaal Pang teh Hoeai. De verzekering wordt gegeven, dat in de toekomst geen schen dingen van de neutraliteit zullen geschieden. ,,Wij blijven hopen, dat Uw delegatie in Kaesong zal arriveren voor een bespreking", aldus de radio. Het verzoek kwam 48 uur', na dat generaal Ridgway om een hechte garantie had verzocht, dat geen noordelijke troepen het ge bied van de conferentieplaats zou den betreden. Het noordelijke bericht had als plaats van herkomst Pjongjang en werd in de nieuwsuitzending in morse gegeven. De noordelijke verklaring zegt verder: „Indien gij de verdenking koestert, dat de neutrale zone wederom geschonden zal worden, zou dit betekenen, dat uw partij de bedoeling heeft nieuwe inci denten uit te lokken om de wa penstilstandsbesprekingen te on derbreken. „Indien echter dergelijke inci denten zouden worden veroor zaakt door uw zijde, zouden wij de besprekingen niet onmiddel lijk afbreken zonder eerst bij u een protest in te dienen, een on derzoek in te stellen en de zaak met u te bespreken. Wij blijven hopen, dat uw dele gatie te Kaesong zal arriveren voor een bijeenkomst." Noordelijke beschuldigingen Generaal Nam II, de Noord- koreaanse gedelegeerde in de wa penstilstandsdelegatie, heeft een „ernstig protest" bij het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties, vice-admiraal Turner Joy, ingediend „tegen een aanval door een vliegtuig van de verbonde nen op een vrachtauto van de noordelijke delegatie in het ge bied tussen Kaesong en Pjong jang". De vrachtauto, zo wordt in het protest verklaard, was voorzien van een witte vlag. Het Amerikaanse kwartier voor het heeft medegedeeld, het Britse fregat de rivier de Han aanse westkust) is installaties van de marinehoofd- Verre-Oosten dat Dinsdag Mounts Bay" aan de Kore- opgevaren en tegenstander Noordkorea naar het zuiden is gevlucht in de loop van de oor log die nu 13 maanden aan de gang is, zo heeft Donald Kings- ley, directeur-generaal van het herstelbureau voor Korea van de V. N., verklaard. Vóór de oorlog telde Noord korea negen millioen inwoners. Naar ^schatting zijn één millioen mensen omgekomen en 3% 5 4 millioen naar 't zuiden gevlucht. De meeste fabrieken in Noord korea zijn verwoest, aldus Kings- ley. De herstelplannen van de V. N. hebben ten doel het land een evenwichtiger economie te geven, waarbij het zuiden zoveel mogelijk zal worden geïndustria liseerd om de onafhankelijkheid van het noorden te verminderen. Zuid-Korea en de wapenstil standsbesprekingen. De Zuidkoreaanse ambassadeur te Washington, dr. Joe Tsjan Jang, heeft aan verslaggevers na afloop van een onderhoud, dat hij Woensdag met president Truman heeft gehad, medegedeeld dat deze hem had verzekerd dat de éénwording van Korea „het uit eindelijke doel van zowel de Verenigde Staten als de Ver enigde Naties is". De ambassadeur gaf toe dat deze „eenwording" geen punt vormt van de wapenstilstands besprekingen en dat dit vraag stuk meer een politiek dan een militair karakter vormt. „Het doel is een op vrije en demo cratische wijze gekozen centrale Koreaanse regering te verkrij gen", zo zeide hij. In antwoord op de vraag of de Zuid-Koreaanse regering zou in stemmen met het vaststellen van een militaire scheidingslijn nabij de 38ste breedtegraad, zoals de onderhandelaars der Verenigde Naties beogen, antwoordde Dr. Joe van mening te zijn dat zij dit inderdaad zou doen. Onderscheiding voor Nederl. detachement. Het Nederlandse detachement vrijwilligers heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onder scheiding ontvangen, n.l. de „Distinguished Unit Citation". Generaal Van Fleet, de bevelheb ber van het Amerikaanse achtste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verworven onderscheidin gen van het bataljon voegde, zei- de hierbij: „Het is inspirerend in het gezelschap van zulk een dapper bataljon te zijn en een groot voorrecht de hoogste on- heeft vernield. Ruim 100 Chinese soldaten zouden bij deze actie zijn gedood, aldus de bekendma king. Tevens maakt het hoofdkwar tier bekend, dat Woensdag een Nieuw-Zeelands fregat noordelij ken in het gebied van Jonan, 65 km ten N.W. van Instjon, heeft beschoten. Aan de oostkust heb ben twee Amerikaanse torpedo boot jagers troepenconcentraties, verbindingen en bruggen rond Wonsan beschoten. V. N.-troepen weer in Pjongjang. Troepen van de V. N. zijn Woensdag voor het eerst sinds twee weken Pjongjang weer bin nengetrokken, de top van de vroegere „ijzeren driehoek" van de noordelijken. Zij vonden de ba sis verlaten. De bevolking van Noord-Korea Deskundigen schatten, dat bij na de helft van de bevolking van Advertentie derscheiding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dap pere vertegenwoordigers van alle vrijheidslievende mensen. Gij mannen zijt een levend bewijs van de macht van de Verenigde Naties om communistische agres sie, waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roepen". De Noord-Koreaanse bladen verklaren, dat „het Amerikaanse plan voor een bufferzone ten N. van de breedtegraad" bedoeld is om als strategische springplank voor het uitbreiden der agressie tegen China en voor een aanval op de Sowjet-Unie" te dienen. Een te Pjongjang verschijnend blad zegt, dat het gebied wordt begeerd „niet slechts om zijn rijk dommen aan nuttige grondstof fen", doch ook, omdat het gun stig lag voor een operatie om de Koreaans-Chinese en Koreaans- Sowjet-Russische grenzen te be reiken. Na de landing te Intsjon van het vorige jaar hadden de troe pen der Verenigde Naties veertig dagen nodig om het uiterste Noorden te bereiken. De nieuwe uitgangsbasis zou de troepen in staat stellen het Noorden in veel kortere tijd te bereiken. Admiraal Joy zegt in zijn ant woord, dat de klacht „zonder waarde" is. Hij zeide, dat een mededeling omtrent tijd en de route van een tocht tussen de Noord-Koreaanse hoofdstad en Kaesong een eerste vereiste vormde voor het niet doen van aanvallen. Zonder deze kennisgeving kon niet worden gegarandeerd, dat geen aanvallen zouden worden gedaan. Volgens de beschuldiging heeft het incident op 7 Augustus plaats gehad. De boodschap van Nam II aan Furner Joy werd Donderdagmor gen door een Noordelijke verbin dingsofficier overhandigd. In de boodschap wordt gespro ken van een aanval door twee vliegtuigen ongeveer zes kilo meter ten N. van Sibyonni, dat een 35 km ten N. van de 38ste breedtegraad ligt. Nam II zei te hopen, dat dami- raal Joy zal zorgen, dat het ge beurde zich niet herhaalt. In zijn antwoord zegt Turner Joy, dat de plaats, waar de aan val zou hebben plaats gevonden „aanzienlijk Oostelijk van de hoofdweg tussen Pjongjang en Kaesong is gelegen. Dit feit doet bij mij de vraag opkomen, of uw strijdkrachten de witte vlag niet voor andere doeleinden dan ten behoeve van uw delegatie gebrui ken", aldus Joy. maar de toestand veranderde radicaal! Haar man had tijgerklauwen in plaats van handen. Haar vriendin had een lachspiegelfiguur. En een donker hol vormde de omlijsting van haar gezin. Zó waren haar foto's, ware aanfluitingen van d,: werkelijkheid. Maar met de komst van de Philips Flitscamera veran. derde dat alles radicaal. De bediening is zo eenvoudig, aat de opnamen niet KUNNEN mislukken. Overdag pracht foto's (zonder flitscamera) en des avonds of bin nenshuis (met flitslamp) brill3,nte snaphots. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. Op vragen van het Eerste Ka merlid de heer Reijers (C.H.U.) betreffende het vlag-incidenr op 28 Juli 1951 in het Ambonnezsn'- kamp te Woerden heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat rijksamb tenaren in het kamp te Woerden de officieel uitgestoken Neder landse vlag tegen de wens van de kampbewoners hebben ingehaald. Juist is, dat vlaggen welke in strijd met de bevelen van de kampleiding bij de ingang van het kamp waren uitgestoken, door Rijksambtenaren zijn neergehaald. Een en ander is geschied in op dracht van de minister, die han delde ter uitvoering van een door de regering bepaalde gedragslijn. Deze is (bevoegd te bepalen, of vlaggen in de onder haar ressor terende kampen zullen worden, uitgestoken, welke vlaggen dit zullen zijn en waar en wanneer zij worden uitgestoken. De daartoe strekkende bevelen moeten worden opgevolgd'. Zou worden gedoogd, dat de kampbewoners deze in de wind slaan, dan zou orde en tucht niet langer kunnen worden gehand haafd. In het kamp te Woerden ver blijven enkele op de voorgrond tredende leden van de z.g. com missie rechtspositie Ambonnese militairen en schepelingen (Crams). Sinds het verbod aan het bu reau Zuid-Molukken de kampen te bezoeken heeft de Crams de activiteit van dit bureau overge nomen. Van de zijde der Ambonnezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereikten de regering klachten, dat deze activiteit ge paard gaat met pogingen tot in- In het hoofdkantoor van de Gentse haven had dezer dagen een bijeenkomst plaats van vertegen woordigers van de pers, die ver volgens een bezoek brachten aan de uitbreidingswerken van de ha ven. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren Claeys, burgemees ter van Gent; De Groote en Ver- haest, schepenen, Blondeel, haven kapitein en het bestuur van de haven. Uitleg werd gegeven door de heren Vermeulen, hoofdingenieur- directeur en Delens en De Gezelle, ingenieurs en aannemers van de werken. De aandacht der bezoekers werd gevestigd op de wederopbouw van de loodsen en op de versteviging van de Port-Arthurkaaimuren. Deze muur is steeds het zorgen kind geweest van de technische diensten van de Gentse haven, daar hij op sommige plaatsen tot 25 cm was gezakt, terwijl gevaar voor instorting bestond. O.m. wees burgemeester Claeys op de noodzakelijkheid van de huidige aanpasslngswerken, die worden uitgevoerd met het oog op de totstandkoming van de nieifwe sluis te Terneuzen. President Truman las Donder dag op zijn wekelijkse persconfe rentie een tevoren opgestelde verklaring voor, waarin hij com mentaar gaf op Sjvemiks jongste schrijven aan hem. „De president der Sowjet-Unie schreef mij", aldus Truman, „dat de Sowjetrussische regering de uitwisseling van meningen en inlichtingen tussen het Sowjet- volk en andere volken niet (be lemmert. Doch dat is onjuist, al thans wat betreft onze tot nu toe opgedane ervaringen. Het Kremlin heeft vergaande en strikt ten uitvoer gelegde ver bodsbepalingen uitgevaardigd voor het reizen van Sowjet-bur- gers in het buitenland en van vreemdelingen in de Sowjet-Unie. Overeenkomstige verbodsbepalin gen bestaan voor het lezen door Sowjet-burgers van buitenlandse kranten, tijdschriften en boeken en het luisteren naar niet-commu- nistische radiozenders. De Sow- jet-regering legt grote bedragen ten koste aan het storen van de uitzendingen van „De stem van Amerika" en van andere radio stations der vrije wereld. De Rus sische vrouwen van buitenlandse burgers mogen de Sowjet-Unie niet verlaten, om zich bij hun echtgenoten te voegen. De Rus sische regering heeft nog vele an dere bepalingen in het leven ge roepen, die even zovele belemme ringen zijn voor een vrij reisver keer, onbelemmerde verbindin gen en een ongestoorde uitwisse ling van meningen en inlichtin gen tussen de Sowjet-Unie en de rest van de wereld. Mijn belangstelling gaat er vooral naar uit of de Sowjetrus sische regering hetgeen zij zegt meent en of zij thans voornemens is haar politiek te wijzigen", al dus Truman. In antwoord op vragen ver klaarde Truman gaarne een ver mindering van de internationale spanning te zien, „doch ik zie geen enkele aanwijzing daar voor", hieraan toevoegend: „Ik zou gaarne willen dat er een al gehele en permanente wereldvre de tot stand kwam en dat be hoort niet tot de onmogelijkhe den." De president besloot met te zeggen dat hij verheugd was dat radio en pers der Sowjet-Unie het kortgeleden voor millioenen Sow jet-burgers mogelijk hadden ge maakt zelf te luisteren naar «at kennis te nemen van de inhoud van de „resolutie van vriend schap voor het Russische volk", die enige tijd geleden dooi bet Amerikaanse Congres is goedge keurd. timidatie, zoals bedreiging, waar mee deze aanhangers van een be paalde politieke stroming onder de Ambonnezen aan andersgezin- den hun wil trachten op te leggen Miskenning van het gezag der overheid in de kampen zou kun nen leiden tot verstoring van de openbare orde en rust. Hoewel de minister voornemens is te bevorderen, dat in de be staande burgemeestersvacature te Woerden wordt voorzien, stelt hij er prijs op te verklaren, dat de loco-burgemeester juist in deze aangelegenheid heeft getoond, dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede han den is. Zes gewonden. Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, heeft een^ware brand gewoed. Het gebouw van de opera, een kathedraal, magazijnen, clubs en hotels^ alle aan het grootste plein gelegen, gingen in vlammen op. De brand woedde uren. Hij be gon in de opera, die volledig is uitgebrand. Het beschikbare blusmateriaal was gering en de waterdruk laag. Zeven uur na het uitbreken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde ook geheel uit, evenals verscheidene andere gebouwen en een aantal geparkeerde uto's. De brand zou zijn ontstaan door het wergwerpen van. een sigaret teneindje in de opera. Er zijn zes licht gewonden. ,,ER IS VANDAAG WEER NIETS GEBEURD". Van Hr Ms torpedobootjager „Van Galen" schreef le It. W. Dussel de volgende reportage: Ik geloof, dat het Dinsdag is. Misschien ook Woensdag of Maandag. Maar wat doet dat er eigenlijk ook toe. Alle dagen zijn hier gelijk. De zen komt op. klimt hoger en hoger, daalt weer en gaat onder. En wij varen. Soms naar het Noorden, soms naar het Zuiden. En altijd gelijk met de andere schepen. Die andere zijn: een Amerikaans vliegkampschip, een Australische, een Canadese, een Nieuw-Zeelandse jager en wij. „Wij" dat is: de „Van Galen". Een prachtig voorbeeld van United Nations. Want alles klopt altijd, dat kan ik u verzekeren. Het is met die schepen eigenaar dig gesteld, vooral voor leken- ogen. Ze varen namelijk in een patroon, dag en nacht: het vlieg kampschip in het midden, de vier jagers er omheen. Als je op het radarscherm kijkt die wonder lijke en wellicht mooiste uitvin ding van deze eeuw dan zie je duidelijk de vier punten, die elk een schip aanduiden, op'een cir kel liggen. Een cirkel, die het vliegkampschip als middelpunt heeft. En die cirkel blijft, hoe dan ook. Soms draaien we om, op de meest Noordelijke of meest Zui delijke grens van het patrouille- gebied. Dan malen de schroeven opeens in een ander tempo, dan helt het schip plotseling naar bak- of stuurboord als het de grote boog maakt, die het honderdtach tig graden doet draaien. Maar ook de andere schepen gaan mee, keurig gelijktijdig, als was het een groepje soldaten, dat rechts om-keert maakt. En dan varen we weer. met de zon aan de ande re kant. Soms is het vliegro). Dan draai en alle schepen de boeg in de wind om de vliegtuigen te helpen bij het opstijgen. Dan is het op het Amerikaanse vliegkampschip een drukte van belang en zie je de corsairs een voor een afschie ten door de catapult. Ze blijven dan even rondcirkelen tot ze hun formaties gevormd hebben en verdwijnen in de richting van de Koreaanse kust. De schepen na men weer hun oude koers en voort gaat het weer Dat is alles. Het is niets nieuws en niets sensationeels. Dat ge beurt drie, vier keer op een dag en niemand kijkt er meer naar om. Soms zie je wel eens iemand over de railing staan turen naar die wegvliegende toestellen, en dan zeg ie tegen je: „Gek eigen lijk. Wij varen hier maar stom weg op en neer. Er gebeurt nooit wat. We hadden ons er heel wat van voorgesteld. „Oorlog". Dat klinkt heel erg, vooral voor ons, pas uit Holland. En nu zitten we hier al twee maanden en er ge beurt niets. Alleen die vliegtui genWat merken wij eigen lijk van de oorlog? Niets. Die toe stellen gaan en ze bombarderen en beschieten daar de vijand... Ze komen na een paar uur terug en landen. En wij zien niets. Al leen de zee, en de blauwe lucht. Ik beklaag jullie, soldaten, wel eens. Het moet daar rot zijn. Wij varen een paar uur van jullie vandaan en we weten van niets. Een gekke wereld 's Avonds, in de verblijven, wor den er brieven naar huis geschre ven. Ze eten hun pennen bijna op „om iets te bedenken". Er zijn brieven gekomen die vertellen dat „jullie beschoten zijn". Er staat ook in, dat ze „met verlof in Hongkong zijn geweest". Alle maal niets van waar. Waar halen de mensen het vandaan? Ze lij ken wel gek. Enfin, we hebben tenminste iets om weer terug te schrijven, maar ze zullen het na tuurlijk niet willen geloven, den ken dat we dat doen om ze gerust te stellen Boven, op de brug, is het don ker. De officier van de wacht zegt „honderdtien omwentelingen" en de roerganger herhaalt het. Een matroos draait een wijzer op 110. Het schip is donker en binnen brandt overal rood licht. Het is warm, benauwd zelfs in de ver blijven, waar veel mensen in een kleine ruimte moeten slapen. Elk hoekje, elke bank, elke tafel is een slaapplaats. Alle patrijspoor ten moeten dag en nacht gesloten blijven, nergens mag licht naar buiten stralen. Voorzorgsmaat regel Want al is er tot nu niets ge beurd, er kan iets gebeuren. Er kan een vijandelijk schip opda gen, er kunnen vijandelijke vlieg tuigen een aanval doen op de schepen. En daarom is men steeds paraat, dag en nacht. Elke morgen is er alarm, er worden doorlopend schietoefeningen ge houden. Elke man is paraat, al tijd. Door de radio klinkt de stem van Radio Tokio: „De besprekin gen in Kaesong schijnen vast te lopen. De roden blijven terugtrek king van alle buitenlandse troe pen eisen De onderofficier van politie komt op de brug: „Avondronde gehouden meneer. Geen bijzon derheden Het schip vaart door. Het schuim laat een lichtend spoor achter. De dieptebommen-wacht op het halfdek wordt afgelost. Het is middernacht. Weer een dag achter de rug Een dag uit de vele tientallen, die voorbij zijn, een nieuwe uit de vele, die nog zullen komen, ligt voor ons. De zon zal weer opkomen, de vliegtuigen zullen weer opstijgen. Ze zullen weer landen en de zon zal weer onder gaan. En de be manning zal weer naar huis schrijven: „Er is vandaag weer niets gebeurd". Men krijgt enig beeld van de hoeveelheid regen, die Donder dagmorgen vroeg op Amsterdam en omgeving tijdens een uren lang durende onweersbui is ge vallen, als men verneemt, dat te 9 uur op Schiphol de regen meter reeds 29 mm aanwees. Direct buiten dit gebied vax. hevige regen viel aanzienlijk minder neerslag. In Den Heidia bleef het droog, zo ook in Gronm- gen, Friesland, Drente en Zuid- Limburg. Om half elf regende het Sn de hoofdstad nog voortdurend doch minder hevig. De gevolgen van de hevige regens, die op de hoofdstad zjjc gevallen waren .ontzettend". Uit alle delen van de stad kwamen de noodkreten. De re genputten konden de watermas sa's niet verwerken. Het aange voerde slib veroorzaakte verstop pingen met het gevolg, dat veie straten tot rivieren werden. Kel derruimten en so us terrains, waarin veelal werkplaatsen, bak kerijen enz. zijn gevestigd, stroomden vol. Bestratings* spoelden los; op tal van plaatse® werden gaten in de grond gesla gen. De 75 gemalen, waarover de stad beschikt, werkten op maxi mum-capaciteit, doch deze was niet berekend op de verplaatsing van een waterhoeveelheid als xo eens in de 20 of 30 jaar uit de hemelsluizen wordt neergelaten. Alle secties van de gemeente- reiniging en publieke werken wa ren gealarmeerd. Alles werkte op topkracht." Om half twaalf staakten- de wolkengeneraals hun aanval, maar de werkploegen konden nog niet direct met hun werk zaamheden ophouden. Blijkens een van het K.N.MX ontvangen mededeling heeft 't in Amsterdam zelf veel harder ge regend dan in de nabije omge ving. Op schiphol heeft men 25 mm gemeten In Amsterdam zelf is niet min der dan 93 mm waarvan al leen in de nacht 86 mm rege*- val geregistreerd. De Vlaamse schrijver en Aïrï- ka-kenner Lode van Gent, die ook in ons land veel lezingen hield, is door de Belgische regering be noemd tot ridder in de orde vas Leopold TI. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer met betrek king tot de aanhangige belasting- ontwerpen ontlenen wij de vol gende bijzonderheden. Van de persberichten over zijn heengaan heeft de minister ken nisgenomen. Hij heeft dienaan gaande verklaard niet bereid te zijn welke geruchten ook, zijn persoon betreffende, van com mentaar te voorzien. De motive ring van enige leden, dat hij voor het onderhavige gerucht een uit zondering zou behoren te maken, kan hij tot zijn spijt niet delen. Dat zijn heengaan eventueel ver gaande politieke gevolgen zou kunnen hebben, acht hij slechts dan waarschijnlijk, indien de oor zaak daarvan zou liggen in de po litieke sfeer. De belastingvoor stellen betreffen een stuk kabi- netspolitiek, dat in de Tweede Ka mer een ruime meerderheid heeft gevonden en dat op zijn zakelijke verdiensten moet worden beoor deeld. De opvatting dat het een publiek belang zou zijn, dat hij het bedoelde gerucht tegen spreekt, kan de minister niet tot de zijne maken. Hij moge de Eer ste Kamer wel verzoeken zich over de aan haar toegezonden wetsontwerpen uit te spreken los van persoonlijke bijkomstigheden, die niet ter zaken doen. Is belastingverhoging nodig? Met de leden, die dit punt ter sprake brengen, betreurt de mi nister het, dat ook na zijn verde diging van de ontwerpen in de Tweede Kamer de voorgestelde versterking van de middelen vol strekt nodig is om de helft van de extra-uitgaven voor de defensie uit de belastingen te kunnen dekken. De regering neemt het stand punt in, dat ook met het oog op het monetaire evenwicht en de positie van de betalingsbalans van de voorgenomen extra-uitga- ven voor de defensie ten minste een bedrag van 245 millioen uit extra-belastingen moet worden verkregen. Met de leden die critiek oefen den op een beperking van de kin deraftrek, kan de minister het niet eens zijn. De bestaande rege ling, krachtens welke de ouders ook kinderaftrek toevalt voor kinderen, die geacht moeten wor den in eigen onderhoud te kun nen voorzien, is naar zijn overtui ging te ruim. Nu wordt weliswaar deze te ruime aftrek ten dele ge compenseerd door de verzwaarde belastingheffing voor inwonende minderjarige kinderen, doch be vredigend kan deze toestand niet worden genoemd. Deze leden ves tigen overigens alleen de aan dacht op 'n aspect van de voorge stelde maatregel, n.l. de beper king van de kinderaftrek zonder gewag te maken van de tevens Voorgestelde afschaffing van de verzwaarde belastingheffing voor inwonende minderjarige kinde ren. Dat de door de verhoging van de weeldebelasting nagestreefde verbruiksbeperking voor een goed deel illusoir moet worden geacht, kan de minister niet in zien. Zelfs in het meest ongunsti ge geval, dat men al het geld, hetwelk men door vermindering van het verbruik van de aan weel debelasting onderworpen goede ren zou besparen, geheel aan an dere goederen zou gaan uitgeven, vindt nog in totaal een beperking in het verbruik plaats tot het be drag van de meer aan het rijk ten goede komende weeldebelas ting, hetwelk wordt geraamd op 26.500.000. De minister acht het echter de vraag, of men inder daad al het op de aan weeldebe lasting onderworpen goederen te besparen geld op andere wijze zai gaan uitgeven. Wat betreft het gevraagde overzicht over de druk van de omzetbelasting, deelt de minister mede dat slechts gegevens bekend zijn over de druk bij een inkomen van ongeveer 3000 per jaar voor een gezin met twee kinderen. Die druk kan na aanvaarding van het ontwerp bij benadering worden gesteld op 4,06 procent van höt inkomen. medegedeeld door het K. N .M X te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vrij koel. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige, wind tussen N. en W, Tamelijk koel weer. ZATERDAG 11 AUGUSTUS. Bneskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m, 7.16 7.51 8.31 8.41 n.iB. 7.36 8.11 8.51 91)1 ZON- EN MAANSTANDEK ZON MAAN 9 5.12 20.18 13.— 22.1» 10 5.14 20.16 14.27 22.26 11 5.16 20.14 15.56 22.57

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1