UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws Terry en Berry in de bril van Sultan Sar DE INVOERRECHTEN OP PAPIER WAT BRENGT DE RADIO? Vragen aan de Minister MARKTBERICHTEN TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS GOES. HOEDEKENSKERKE. HULST. SLUISKIL. AGENDA Millioenen voor aanleg van straten Stokes en Harriman in Abadan Aanbesteding van bouwwerken AVONTUUR VAN NEDERLANDSE TOURISTEN IN WEST VLAANDEREN. DUIVENSPORT. HET T.B.C.-ONDERZOEK IN ZEELAND. De Nederlandse centrale vereni ging ter bestrijding van tubercu lose hervat in September in Zee land haar werkzaamheden. Nadat de bevolking van Tholen, Schouwen-Duiveland, St. Philips- land en Oost Zeeuws-Vlaanderen, alsmede die van Goes, Veere, Ga- pinge en Vrouwenpolder is onder zocht, zal men thans gaan werken op Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland en in West Zeeuws- Vlaanderen. Vijf en twintig procent van de bevolking in de reeds onderzoch te streken en gemeenten wenste zich niet aan dit sociaal onder zoek te onderwerpen en dr C. van Joost, die dit onderzoek in de districten Middelburg en Goes leidt, was dan ook niet geheel te vreden, want van de onderzochte personen had 0.075 procent open tuberculose en onder degenen, die zich niet lieten onderzoeken, kun nen ook nog mensen zitten, die een gevaar voor de gemeenschap vormen. Een derde deel van de Zeeuwse bevolking is nu doorgelicht. Dat zijn 72.328 personen, onder wie 50 gevallen van besmetting wer den gevonden. Jammer werd het geacht, dat men geen enkele subsidie van ge meente- of rijkswege geniet. In Gelderland b.v. werkt een stich ting. in Holland een organisatie en elders weer andere instellin gen. Unificatie in de organisatie zou wel gewenst zijn. Temeer valt dit te betreuren, omdat het nu zo moeilijk is cijfermateriaal over het gehele land te verkrijgen, ter wijl toch in iedere provincie de gegevens nauwkeurig worden ge registreerd. Hr. Ms. „Kortenaer" vertrokken. Maandagmiddag heeft Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer" de ha ven van Terneuzen weer ver laten, nagestaard en nagewufid door velen, die zich voor een af scheidsgroet aan de bemanning naar de loodsenwacht hadden ge spoed, nadat de „Kortenaer" de sluizen had verlaten. Het reisdoel van de torpedo jager was Den Helder. Onder de bemanning heerste een opge ruimde stemming, omdat hun nu spoedig 18 dagen verlof wachten. Het is nu weer rustiger in de Terneuzense straten en daarbui ten. Drie avonden achtereen was het stadsbeeld beheerst geweest door het blauw der uniformen en de helderwitte hoofddeksels van de Jantjes. De „Kortenaer" is weg, maar de herinnering zal blijven voor velen. Menig Jantje had zijn hart verloren in Terneuzen. Wie zal zeggen hoeveel gebroken hartjes er achterbleven Kinderreis Bestuurdersbond. De enige regenbui, die gisteren viel, kon de pret van de kinderen van leden van de Terneuzense Be stuurdersbond, die een uitstapje haden gemaakt naar de Warande te Oosterhout, niet meer bederven. De bui viel, toen ze reeds op de te rugweg waren naar huis. "s Morgens om 8 uur vertrokken zes volle bussen met de vrolijke kinderschare naar Perkpolder. Het bleek dat alles niet op de Moerdijk- pont kon. Daarom wachtte men op de volgende boot. Na ontscheping te Kruiningen ging de tocht recht streeks naar de Warande. Daar heben de ruim 300 jongens en meis jes naar hartelust genoten, waarbij ook een wandeling in de mooie om geving zeer in de smaak viel. Alles verliep uitstekend en de leiders, leidsters en kinderen kunnen dan ook op een genoeglijke dag terug zien. Dat de kinderen nog niet slaperig waren of vermoeid, bleek, toen de Harmonie hen opwachtte aan de Schuttershofweg. Daar stapten al len uit en in vrolijke rijen trok de gelukkige schare achter de Harmo nie zingend en dansend naar de markt. Hier werd de stoet ontbon den. Vele ouders wachtten hun kin deren op, die veel te vertellen had den van de mooie dag. Deze reis is opnieuw een mooi stuk werk geweest van de bij de be stuurdersbond aangesloten organi saties, die een heel jaar in de weer zijn geweest om de benodigde gel den voor het uitstapje bijeen te brengen. Staatsexamen Handenarbeid. Bij het te Eindhoven gehouden Staatsexamen Handenarbeid Akte R (Hout, klei, carton en papier) slaagde o.m. onze stadgenote mevr. E. M. van GentFokkers. Geen visserslatiin. Zondagmiddag had onze stad genoot J. de Mul het geluk met zijn werphengel nabij de Koepel in de Schelde een „pijlstaart" van 26 pond te vangen. Het kost te hem echter een uur om deze kanjer op het droge te krijgen. DONDERDAG 9 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 De antwoordman; 10.45 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Orkest; 11.45 Causerie; 12.00 Gev. muziek; 12.30 Mededelingen; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Orgel; 13.45 Causerie; 13.50 Gram.; 14.10 Amusementsmuz. 15.00 Voor de zieken); 16.00 Ork.; 17.00 Muziekconcours; 17.35 Jam boree; 17.45 Gram.; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuwe 18.15 Sport; 18.30 Lichte muziek; 18.55 Causerie; 19.05 Causerie; 19.25 Gram.19.40 Causerie20.00 Nieuws; 20.05 Opera; 22.15 Hoor. spel; 22.25 Gram.; 23,00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.15 Mtor- gendienst10.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45'Gram,; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.35 Piano; 14.00 Orkest; 14.43 Voor de vrouw;15.15 Gram.; 16.00 Lezing; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orkest; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 Causerie; 18.45 Leger des Heils; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.45 Causerie; 21.00 Piano; 21.30 Lichte muziek; 22.15 Overzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Graan. BRUjSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht;, 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.30 Kwintet; 16.00 Lichte muziek; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuwis; 19.30 Zang; 19.50 Causerie; 20.05 Verzoekpro gramma; 21.00 Hjoorspel; 21.30 Gram.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Geslaagd. De stichting examencoöperatie voor het huisschildersambacht tot toepassing van de Vestigingswet! Kleinbedrijf heeft na een met goed gevolg te Tilburg afgelegd examen aan onze stadgenoot de heer W. K. van Tatenhove het di ploma vakbekwaamheid in het schildersbedrijf uitgereikt. Tegen paal der electrische verlichting gereden. Gistermorgen te ongeveer 9 uur reed in de Vlooswijkstraat een vrachtauto, bestuurd door J. A. v. H„ wonende alhier, tegen een houten paal van de electrische verlichting, welke daardoor werd beschadigd. As ebdeur in het ongerede. Maandagnamiddag geraakte bij het schutten de as van een der ebdeuren van de Westsluis in het ongerede, tengevolge waarvan het schutten moest worden stop gezet en een viertal stoomsche pen moesten blijven liggen. Dinsdagmorgen te half 5 was het defect hersteld en konden de schuttingen weer normaal door gang hebben. De a.s. Feest- en Winkelweek. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de V.V.V. alhier, waarbij in samenwerking met de winke liersvereniging „Axel Vooruit" ook een winkelweek wordt georgani seerd met speciale attracties, publi ceren wij hieronder de program ma's van de muziekuitvoeringen, die als inzet van deze feestelijkhe den op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Augustus worden gegeven op de kiosk op de Markt. Wie Zondag in het programma van de A.V.R.O. het concert heeft beluisterd, hetwelk ter gelegenheid van het groot muziekconcours te Kerkrade werd gegeven door „The Kings Own Husars" (Engeland), moet wel bemerkt hebben dat hier een muziekkorps voor de microfoon trad van hoogstaande kwaliteit. Het is een harmoniecorps met enigszins overwegende koperbezet ting zoals wij die vooral in Enge land veel horen. Zij die van dit soort muziek houden, zullen Vrij dagavond in groten getale naar Axel komen om het concert, dat dit beroemde korps op Zeeuws-Vlaam se bodem geeft, te beluisteren. Het programma van „The Kings Own Husars" (in gala-uniform) op Vrijdag 10 Augustus te 19 uur 30 luidt als volgt: 1. A Fanfare sounded on 24 Trum pets; 2. Ouverture Obéron, Weber; 3. Suite l'Arlessienne, Bizet; 4. Two movements from the concert for Trumpet (solist Cpl. N. Naher), Haydn; 5. Suite. Three English dances, Ouilter; 6. Selection Walt zes from Vienna, Strauss. Interval (Pauze). 7. Selection Memories of Franz Le- har, arr. Hall; 8. The Male Voice Choir with excerpts from its reper toire; 9. A descriptive arrangement of the lovely Scottish air Loch Lo mond, arr. Richardson; 10. A selec tion of the music from the film „The King steps out", Kriesler; 11 Xylophone solo's (Solist: Bands man A. Honeyman); 12. Pomp and Circumstances No. 1, March, Elger; 13 The National Anthem. Dit beroemde korps staat onder leiding van Major S. A. Baker. Concertprogramma van Zaterdag. Het programma van het concert te geven door de fanfare „Elk naar zijn Krachten" van Hoek onder lei ding van de heer Jasp. Anthonisse, op Zaterdag 11 Augustus a.s. om 19 uur 30, eveneens op de kiosk, is als volgt: 1. Jubelklange, mars, Ernst Oebel (arr. P. J. Molenaar); 2. Les Sal- timbanques, Ouverture de l'Opéra Comique de Louis Ganne (arr. par Jules Strauwers)3. Oosterse Sui te, Gerard Boeriijn4. The Middy, mars, Kenneth J. Alford; 5. Cham pions Marche, S. W. Ort Hume (arr. P. J. Molenaar); 6. Folkloris tische Paraphrase, Gerard Boedfjn; 7. Selecties uit „Der Vögelhandler", Operette van C. Zeiler (arr. S. P. van Leeuwen)8. Spirit of Youth, march, Carl. J. Gilbert. Tussen de nummers 4 en 5 wordt gepauzeerd. Uitslag jeugdviswedstrijd. De hengelsportvereniging „G.O. A." hield op 4 Aug. een viswed strijd voor adspirant-leden. Om half vier hadden zich een 20-tal ad- spiranten aan het club-lokaal ver enigd. Onder leiding van de heren Van Riel en Schieman gingen zij naar het viswater. Om 4 uur ving de wedstrijd aan; er werd gevist in twee groepen van 6 tot en met 10 jaar en van 11 tot en met 15 jaar. Gevist werd om punten; voor een ondermaats visje werd 1 punt ge geven; voor maatvis 5 punten, voor een maatkarper 10 punten. De uitslag van de groep 610 j.: Ie pr. Emile Claessens 11 pt. waarbij een karper)2e pr. André de Kort 7 pt.; 3e pr. Jac. Geensen 5 pt.4e pr. Gustaaf Borgt 2 pt.5. Johan de Putter 1 pt. Koos Oggel ontving een troostprijs. De uitslag van de groep 1115 j. le pr. Willy Kayser 11 pt.; 2e pr. Willy Scheele 6 pt.; 3e pr. L. Moer dijk 1 pt. De overige deelnemers ontvingen een troostprijs. Geslaagd. Te Utrecht slaagde onze stad genoot de heer A. Jansen van Roosendaal voor schildersgezel. Vismijn. Aanvoer in de week van 29 Ju_ li tot en met 4 Augustus. 1756 Kg bot, 30 tot 16; 1863 kg schar, 52 tot 16; 4597 kg schol, 55 tot 16; 1480 kg tong, 150 tot 87; 5 kg rog, 50; 515 kg onver kochte vis i(voor vismeel) 9j/2 5694 kg export garnalen 251 tot 106; 187 -binnenland garnalen 142 tot 116. Goes bloemen- en lichtstad. Van 11 tot 22 September gaat men in Goes de bloemetjes bui ten zetten. Gedurende tien dagen wil men deze gemeente in het centrum der belangstelling plaat sen. Verscheidene grote en his torische gebouwen, oude bruggen en plantsoenen en vestingwallen zullen baden in floodlight. Vele plaatsen in de stad zullen met bloemen worden versierd. Voorts zijn er tal van attracties. Men wil speciale televisieontvangsten organiseren, een „Wondertuin" inrichten en een miniatuurtrein tje door de stad laten rijden. Dit alles wordt georganiseerd door het „Comité Goes". Dit comité wil ieder jaar een dergelijke at tractie brengen „om de handel te bevorderen." De gemeente en de midden stand steunen deze actie. De win keliers organiseren verscheidene wedstrijden, prijsvragen en een reisactiè. Bloembollenteelt in Zeeland. Vele Zeeuwen zijn zich het laat ste jaar op de bloembollenteelt gaan toeleggen. De Zeeuwse Groentetelers Vereni ging, die, voor wat de groenteteelt betreft, zeer nauw samenwerkt met de Rijkstuinbouw Voorlichtings dienst, heeft nu, op verzoek van de rijkstuinbouwconsulent, beslo ten de belangen dezer bollentelers te behartigen, aangezien deze vol komen ongeorganiseerd zijn. Door middel van de Z. G. V. wordt door de rijkstuinbouwconsulent voor lichting gegeven. Hoewel de tijd nog moet leren of er in Zeeland een blijvend teelt centrum van bollen gesticht kan worden, is deze voorlichting betref fende ziektebestrijding, oogsten, drogen, vervoer en verkoop ge wenst. De heer P. G. .Balkenende, hoofd assistent bij de rijkstuinbouw Voor lichtingsdienst voor bloembollen teelt te Lisse, zal op verscheidene plaatsen in Zeeland lezingen hou den en de bedrijven bezoeken. Daarnaast zullen pogingen wor den aangewend om de gezaaide bollen zo nodig collectief te drogen en ziektebestrijding erop toe te pas sen. Wegens het nog ontbreken van de benodigde outillage voor het drogen en veiling-klaar maken, heeft de Z. G. V. voorgesteld dit jaar het groene product direct na de oogst te verkopen, teneinde dit in Lisse te laten veilen. Op enkele plaatsen in Zeeland zullen nu hierover vergaderingen worden belegd. Veilingver. „Zuid-Beveland" gaat pool vormen. De veilingvereniging „Zuid-Beve land" te Goes heeft, teneinde de afzet van het fruit in de maanden Januari tot Mei beter te doen ver lopen en de markt in het najaar te ontlasten, besloten een pool te vormen van Goudreinetten en Jo nathans. Telers met partijen van 3000 kg en groter kunnen hieraan deelnemen en 20 van hun oogst hierin onderbrengen. Het plan, dat Maandagochtend in de algemene vergadering door het bestuur naar voren werd gebracht, vond algemene instemming. Vorig jaar kwam het geregeld voor, dat partijen werden ingehouden, waar door de kopers voor een gesloten deur kwamen. Ir W. van Soest, de rijkstuinbouw consulent voor Zeeland en West- Brabant, had tevoren een lezing gehouden over de afzet van koel- fruit. In de toekomst zal men met een stijgende productie rekening moeten houden, zo vertelde hij. De koelruimte in ons land wordt steeds vergroot ze bedraagt thans 40 60 millioen kg en daarboven wordt nog geïmporteerd. In het af gelopen jaar heeft men niet de gewenste spreiding van het fruit kunnen bereiken en de kwekers deden wat zij de handel verweten hebben, namelijk speculeren. In de Verenigde Staten gaat dat anders. Daar ziet men de koelhui zen als onderdeel van het bedrijf. Niemand heeft daar bezwaar tegen een koelplicht en men vindt het heel natuurlijk dat men zijn fruit koelt. Wij moeten, zo besloot spr., in de toekomst de veilingen anders gaan zien. Net als in de Verenigde Sta ten zal men hier moeten streven naar betere standaardisatie en ge regelde verbetering van het aan bod. Pluimveehouderij in Zeeland. Tot secretaris-penningmeester van de vereniging tot instandhou ding van de pluimveehouderij in Zeeland is benoemd de heer F. P. Kort te Hoedekenskerke. Dienstjubileum. Vrijdag a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat de heer Van den Broeck, thans stationschef alhier, in dienst is bij de spoor wegmaatschappij Mechelen Terneuzen, welke dienst thans is overgegaan naar de Nederlandse Spoorwegen. De heer Van den Broeck was geruime tijd als onderchef op het station Terneuzen werkzaam. Afbouw schakelstation. Naar men ons mededeelt, is de afbouw van het schakelstation voor de P.Z.E.M. onder de ge meente Westdorpe onderhands opgedragen aan de N.V. Aanne mingsmaatschappij „De Kondor" te Amsterdam. Deze firma heeft tot volle te vredenheid van de directie ook het betonskelet gebouwd, het welk dezer dagen is gereedge komen. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 -uur: Biosc. ,-Een nacht vam roem". AXEL: Het Centrum, 8 uur: In verband met het geprojec teerde uitbreidingsplan in het Hjaagse stadsdeel „Morgenstond" heeft de raad van de residentie 3,5 millioen gulden voor straten aanleg gevoteerd. Honderden Perzische soldaten en mariniers stonden Dinsdag rond het vliegveld van Abadan opgesteld, toen de leider der Britse delegatie Stokes en enige minuten na hem in zijn eigen vliegtuig Harriman arriveerden. Samen met Perzische ne Britse ambtenaren reden zij van het vliegveld naar Khoramsjahr, dat tegenover het eiland Abadan ligt. Langs de elf kilometer lange route stond om de dertig meter een soldaat met bajonet op het geweer. Stokes en Harriman werden verwelkomd door de gouverneur- generaal en opperbevelhebber van Khoezistan, de Perzische na- tionalisatieraad, de hoogste Per zische zee-officier en andere plaatselijke autoriteiten. De Britse consul-generaal Cap per, het hoofd van de Anglo- Irarian in Khoezistan, Mason, en de algemene bedrijfsleider van de raffinaderijen, Ross, waren eveneens aanwezig. De minister van Wederopbouw heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat bij de bouw van woningwetwoningen in een uitbreidingsplan of een wederop- bouwplan openbare aanbesteding regel behoort te zijn. In het ver volg zal daarom alleen dan met onderhandse aanbesteding voor bovengenoemde werken, waar voor financiële tegemoetkoming uit 's rijks kas wordt verwacht, genoegen worden genomen, in dien hiervoor tevoren toestem ming is verkregen. Verzoeken om deze toestemming moeten gemo tiveerd worden ingezonden door tussenkomst van de directie van de wederopbouw in de desbetref fende provincie. Voor werken, die zonder daartoe verkregen verlof niet openbaar zijn aanbe steed, zal de minister als regel de financiële tegemoetkoming weigeren. Voorts vestigt de minister In dit rondschrijven er de aandacht op, dat niet eerder tot aanbeste ding behoort te worden overge gaan, alvorens vaststaat of rede lijkerwijze kan worden ver wacht, dat de uitvoering van het werk binnen de termijn, gedu rende welke de aannemer aan zijn inschrijving is gebonden, kan worden opgedragen. - DE INSPECTIE DER REGISTRATIE EN SUCCESSIE TE ZIERIKZEE. Het Tweede Kamerlid de heer Stokvis (C.P.N.) heeft aan de mi nister van Financiën de volgen de vragen gesteld: 1. Zijn de geruchten juist, vol gens welke het voornemen zou bestaan om de inspectie der re gistratie en successie en het kan toor van de hypotheken, het ka daster en scheepsbewijzen te Zie- rikzee over te brengen naar el ders? 2. Is de minister niet van oor deel, dat zodanige verplaatsing voor de ingezetenen van het eiland Schouwen en Duiveland ernstige bezwaren en meerdere kosten met zich zou brengen. 3. Is het de minister bekend, dat een overbrenging als voren bedoeld door de bevolking van het reeds in tal van andere op zichten misdeelde eiland Schou wen en Duiveland als een ver dere achteruitzetting zou worden gevoeld? 4. Is de minister bereid, het in de beide voorafgaande vragen gestelde overwegende, indien het in de eerste vraag aangeduide voornemen mocht hebben bestaan van de tenuitvoerlegging daar van af te zien? „De houding van de Nederland se afvaardiging in de Benelux- commissie voor douanerechten inzake de verlaging van het in voerrecht op papier is onbegrij- pelyk en het is noodzakelijk, dat deze aangelegenheid opnieuw ter sprake wordt gebracht", aldus schrijft „Het Laatste Nieuws". Het blad wijst erop, dat de Bel gische regering zich in principe bereid heeft verklaard het in voerrecht op papier te verlagen van 10 tot 6 procent. Voor de practische toepassing van deze maatregel is de instemming no dig van de Nederlandse en Lu xemburgse regeringen, aange zien er een gemeenschappelijk toltarief voor de drie landen be staat. Volgens „Het Laatste Nieuws" is deze aangelegenheid op 16 Mei aanhangig gemaakt bij de douaneraad, waarbij de Ne derlandse afvaardiging zich tegen de verlaging heeft uitgesproken Van Nederlandse zijde werd aan gevoerd, dat een verlaging van het invoerrecht de inkomsten van de schatkist zou verminderen en de Nederlandse politiek er overi gens op gericht is het verbruik van papier te beperken. „Het Laatste Nieuws" merkt in dit verband op, dat de verminde ring der staatsinkomsten voor Nederland in ieder geval gering zou zijn, aangezien de Neder landse pers geheel van papier voorzien wordt door Nederlandse fabrieken. Het blad is van oor deel, dat de opbrengst der tol rechten tegen 6 procent nog ho ger zou zijn dan verleden jaar, toen 10 procent werd berekend van veel lagere prijzen. Verder herinnert het eraan, dat toen het Beneluxtarief van kracht werd, het invoerrecht op papier op 6 procent werd gehandhaafd en eerst in 1950 dit invoerrecht tot 10 procent werd verhoogd. De vraag rijst dan ook, zo schrijft „Het Laatste Nieuws" of, wat de Nederlandse houding betreft, niet vooral de neiging om het ver bruik van papier te beperken de doorslag heeft gegeven. Het blad legt- er de nadruk op, dat de papierkwestie nauw ver band houdt met de persvrijheid en met het recht van het volk behoorlijk te worden voorgelicht en het stelt in het licht, dat de Nederlandse afgevaardigden naar de bijeenkomsten van de Unesco alle besluiten hebben medeonder- tekend ten gunste van een verla ging of zelfs afschaffing van de lasten op papier. RESTAURATIE VAN HET VALKENBERG TE BREDA. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat binnenkort de beslissing is te verwachten over de aanwending vapifü?t45elden, nodig voor het restaureren van het Valkenberg te Breda, de oude slottuin der Oranjes. Zoals men weet bestaat het plan ter gelegenheid van de a.s. viering v'an het zevenhonderdjarig be staan van Breda de slottuin te restaureren. De restauratie van het park en de daarin te houden feesten zijn gedacht als natio nale manifestatie van Breda- Oranjestad DIEFSTAL IN VEMEN. Gedurende de laatste weken zijn in panden van een veembe- ürijf te Amsterdam grote hoe veelheden vis- enz. vleesmeel (veevoeder) gestolen. Het onder zoek dat de centrale recherche instelde, heeft geleid tot de ar restatie van niet minder dan 8 verdachten. Reeds enige maanden geledén was bij hetzelfde veembedrijf diefstal van cacaobonen gecon stateerd. Gebleken is, dat dezelf de mannen, die zich hieraan schuldig hebben gemaakt, ook betrokken waren bij de diefstal van het meel. Een belangrijk deel van het gestolen vis- en vleesmeel is teruggevonden bij een boer. De goede trouw van deze man wordt door de politie in twijfel getrokken. AL JONG OP HET SLECHTE PAD. De Haagse politie heeft in het zwembad aan de Mauritskade een 13-jarige jongen uit Monster gearresteerd. Men vermoedde reeds geruime tijd, dat de knaap zich schuldig maakte aan diefstal in de kleedhokjes van -het zwem bad. Toen Maandag in het badge- bouw een marechaussée zijn portemonnaie met acht gulden miste, heeft de politie de kleren van de jongen onderzocht. Hij had de beurs. De knaap, die eerst nog de brutaliteit had een valse naam en een gefingeerd adres op te geven, heeft zes diefstallen, alle gepleegd in het zwembad, bekend. Hij is overgegeven aan de politie te Monster, die hem zocht wegens enkele andere kleine diefstalletjes. BOERDERIJ TE MEDEMBLIK AFGEBRAND. Maandagavond om tien uur is ten gevolge van hooibroei brand uitgebroken in een grote boer derij aan de Braakeweg te Me- demblik, bewoond door de ge broeders De Groot. Men was de oppers met hooi- stekers langs gegaan, daar toen al hooibroei werd geconstateerd. Tegen de avond meende men het gevaar te hebben bezworen. Om tien uur echter stond de boer derij vrij plotseling in lichte laaie ej^.^nede door de zuidelijke wind werd ook het woonhuis een prooi der vlammen. De brand weer van Medemblik stond machteloos. Men kon niet ver hinderen dat de gehele boerderij en het woonhuis tot de grond toe afbrandden. De gehele inboedel ging verlo ren. De schade wordt geschat op 50.000 en wordt door verzeke ring gedekt. KINDEREN LUCIFERS BRAND. Doordat vier kinderen met vuur speelden, ontstond Dinsdag brand in de stroschuur op het gehucht Oostappen bij Asten (N.-B.). Door de felle wind stond de schuur ogenblikkelijk in vlam men en binnen enkele minuten sloeg het vuur over op een gro te schuur van de wed. Berkers, ongeveer 60 meter verder gele gen. Het strooien dak daarvan begon te branden, waardoor weer vlammen oversprongen op een kapitale boerderij en op een hou ten noodwoning. Tien minuten later was het grote complex ge bouwen één vuurzee, waartegen de brandweer uit Asten niets kon uitrichten, omdat zij het wa ter over een afstand van 800 m. moest aantrekken uit de Vlier- dense Aa. Toegeschoten boeren en verkenners hebben de inboe dels grotendeels kunnen redden, doch alle landbouwmachines en de hooioogsten gingen verloren. Drie kleine gezinnen zijn dakloos geworden. Alles was verzekerd. Een oude boer kon een der kin deren, die de brand hadden ver oorzaakt, op het nippertje red den. toen de bedremmelde kleine radeloos tussen de vlammen stond. JACHT OP BESCHONKEN AUTOBESTUURDER. Het Gevers Deynootplein te Scheveningen, waar Vrijdag avond honderden vacantiegan- gers getuige waren van de inval der politie in de speelclub ..Aris- to", is de vorige nacht wederom het toneel geweest van een wild gebeuren. Twee surveillerende agenten zagen tegen twee uur een auto zigzaggend zijn weg zoeken over het plein. Een van de agenten gaf de bestuurder een teken om te stoppen. Hij werd bijna omvergereden. Toen de bestuurder ook niet reageer de op vier waarschuwingsschoten is de andere agent in een taxi ge sprongen en de auto achterna gereden. Op de strandweg wist hij de auto tot staan te brengen. De bestuurder de 3(jjarige H. uit Wassenaar, die in verregaan de staat van dronkenschap ver keerde. is in verzekerde bewaring gesteld. Zijn auto, die enige be schadigingen vertoonde, is door een kraanwagen naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar werd nagegaan, of de be schadigingen door een aanrijding waren veroorzaakt. Het schilderij, waarvoor de grootvizier de aandacht van onze broers had gevraagd was werke lijk he-J merkwaardig. Zo merkwaardig, dat Terry en Berry niet hoorden, hoe een val luik achter hen openg ng. De betekenis van dit kunst werk dringt eerst ten volle tot U door, wanneer U twee passen achteruit gaat en. door Uw oog haren naar de bril kijkt", zei de grootvizier grijnzend. Nu is het een zwak van Terry, dat hij altijd op ongelegen ogen blikken belangstelling heeft voor mooie dingen. Werktuigelijk deed hij twee passen achteruit. Berry deed echter niet meer dan één aarzelende pas. Hjij zag zijn 'broer naast zich verdwijnen. Zelf wist hij nog zijn evenwicht te bewaren. Twee Nederlandse gezinnen, die 's avonds in hun auto's over de stille landwegen van West- Vlaanderen reden, hebben nabij het plaatsje Gits een merkwaar dig avontuur beleefd. Toen zij hier ter hoogte van de zg. Kruis- kalzijde waren gekomen, zagen zij in het licht van hun schijn werpers enkele koeien op de steenweg. De eerste auto kon de beesten ontwijken, doch de vol gende, welke werd bestuurd door de heer A. Brouwer, werd het zicht enigszins ontnomen en deze kwam midden tussen de dieren terecht. Een der koeien schrok zo, dat zij bovenop de auto sprong waarbij zij het voorste gedeelte en het dak van de wagen indruk te. De ruiten van de auto werden geheel verbrijzeld en de heer Brouwers alsmede een der inzit tenden, mej. R. Haagh, liepen kwetsuren aan handen en gezicht op. Bij het door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat de koeien, vijf in getal toebehoorden aan een veehandelaar uit het na bijgelegen gehucht Hooglede. De dieren hadden de omheining doorbroken en hadden met hun wandeling op de steenweg de Ne derlandse touristen zodoende een nachtelijk avontuur bezorgd, dat zij zich nog lange tijd zullen, her inneren. BRESKENS „Nog Sneller", Breakers. Zondag 5 Augustus vloog de postduivenvereniging „Nog Snel ler" te Breskens op Dourdan. Hoogste snelheid jonge duiven 1463 m.; hoogste snelheid oude duiven 1464 m. Jonge duiven: 1. P. Buijze; 2. L .de Meester; 3. H. Versprille; 4. J. Dathijn; 5. M. Visser; 6. K. Versprille; 7. G. Boekhoud; 3. Jan Dathijn; 9. D. Har tog; 10. Bondelwel, allen te Breskens. Oude duiven: 1. Jac. Maas, 2. J. Risseeuw, 3. J. v. Gijs, 4. R. v. Qeukelberphe, 5. P. v. d. Walle. Kampioenschappen 1951: Oude duiven: Iz. Porrey 541 pnt, 2. M. de Jonge 453 pnt, 3. W. Fenijn 433pnt, 4. J. Carels 423 pnt, 5. Vermeulen Verduyn 418 pnt. Voor 2 aangewezen duiven: 1. Iz. Porrey 917 pnt, 2. M. de Jonge 857 pnt, 3. J. Carels 812 pnt, 4. J. v. d. Broecke 726 pnt, 5. J. Faas 640 pnt. Algemene wedvlucht. Uitslagen van de algemene wedvlucht op Dourdan d.d. 5/8. Inleg totaal 301. Hoogste snel heid jonge duiven 1493 m. Hoog ste snelheid oude duiven 1514 m. Jonge duiven: 1. J. deRooy, Zuidzande; 2. Gebr. Calon, Nummer Een; 3. P. Buize, Breskens; 4. G. v. Grol, Breskens; 5. De Zutter, Sluis; 6. J. de Groo- te Schoondijke; 7. L. de Meester, Breskens; 8. S. Filibert, Schoon dijke; 9. E. Steijaart, Slijkplaat; 10. H. Versprille, Breskens. Oude duiven: 1. O. de Meijer, Sluis; 2. W. Fe nijn, Breskens; 3. C. v. d. Walle, Sluis; 4. J. de Hollander, Oost burg; 5. P. deHullu, Schoondijke; 6. J. de Rooy, Zuidzande; 7. j. v. d. Broecke, Breskens8. Ch. de Pooter, Slijkplaat; 9. G. de Wever, Schoondijke; 10. Joh. v. d. Wege, Groede. VEEMARKT ROTTERDAM 7 Augustus Aanvoer in totaal 3575. Vette koeien en) ossen 675; ge- bruiksvee 781; vette kalveren 120; graskalveren 253; nuchtere kalve ren 377; varkens 290; biggen 590; paarden 166veulens 93schapen of lammeren 300; bokken of gei ten 30. Prijs in cents per kg. Vette koeien le kw 2 60 tot f 2,80; 2e kw. 2,30 tot 2,50; 3e kw. 1 95 tot 2,20. Vette kalveren le kw. 2,70 tot f3; 2e kw. 2,40 tot 2,60; 3e kw. 2,20 tot 2,40. j Slachtpaarden lè kw. 2- 2e kw 1,95; 3e kw. 1,90. I Prijs in guldens per stuk. Graskalveren: le kw. 350; 2e kw. 250; 3e kw. 180. Nuchtere kalveren le kw. 62 2e kw. 57; 3e kw. 53. i Biggen le kw. 55; 2e kw. 50; 3e kw. 40. Schapen le kw. 120; 2e kw 90; 3e kw. 75. Lammeren le kw. 95- 2e kw. 75; 3e kw. 60. Kalf- en melkkoeien le kw. 1000; 2e kw. 875; 3e kw. 750. Vare koeien le kw. 700- 2e kw. 600; 3e kw. f 540. Vaarzen le kw. 700 2e kw 650; 3e kw. 550. Pinken le kw. 500 2e kw. j 450; 3e kw. 370. Overzicht: Vette koeien aan voer iets minder, handel kalm, prijzen prijshoudend. Vette kalveren aanvoer iets runner, handel willig, prijzen con stant. G.raskalveren aanvoer korter, handel matig, prijzen! als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen on veranderd. Biggen aanvoer iets minder, handel stug, prijzen stabiel. Slachtpaarden aanvoer als vo rige week, handel traog, prijzen goed prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien aanvoer matig, handel stil, prijzen prijs- hoedend. Vare koeien aanvoer iets klei ner, handel kalm, prijzen als, vo rige week. Vaarzen en pinken aanvoer klein, handel matig, prijzen on veranderd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3