Herziening kinderstrafrecht BEGROTING VAN ONDERWIJS Het gebruik van Regeringsauto's De overval op Priok i huis zuiissr sleuiei Jeugdzorg onder één ministerie Rapport commissie van onderzoek naar de ongeregeldheden in Singapore Boodschap van Prinses Wilhelmina aan Wereldraad van Kerken Kerknieuws Vivafe SPECIAAL AIKALIVRIJ VOOR ZIJDE Dagorder van de Chef Generale Staf EERSTE KAMER De Franse Regeringscrisis De Grondwetsherziening Typhus op Italiaans schip Aan het rapport van de com missie, die is ingesteld met het doei van advies te dienen over de vraag in welke richting het rijks tucht- en opvoedingswezen en in verband daarmede het kinder strafrecht zich dienen te ontwik kelen, ontlenen wij de volgende bijzonderheden. De commissie heeft zich reken schap gegeven van de moeilijk heid, dat het kinderbeschermings- werk in Nederland ressorteert onder verschillende ministeries, terwijl het toch voor de verdere uitbouw van dit werk gewenst zou zijn, dat de gehele jeugdzorg zou worden geleid door één mi nisterie. Alleen op deze wijze kunnen de verschillende moge lijkheden in een weloverwogen verband worden samengekoppeld. Een algemene kinder- of jeugd- wet, welker werkingssfeer zal moeten ressorteren onder één ministerie, is een doel, dat ern stige overweging verdient. KINDERSTRAFRECHT. Een gevolg van de onduidelijke wettelijke situatie is geweest, dat sinds 1905 herhaaldelijk jeugdige kinderen, die niet toerekenings vatbaar waren in de zin der wet, veroordeeld werden. De commissie acht het nodig, dat op dit punt klaarheid ont staat. Voor het aannemen van schuld zal van geval tot geval moeten blijken, dat het kind een zodani ge ontwikkeling bezit, dat het het verkeerde en ongeoorloofde van zijn handeling kan inzien. De commissie stelt voor straf vervolging uit te sluiten ten aan zien van alle kinderen, die ten tijde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van 12 jaren nog niet hebben bereikt. In het systeem der commissie is strafrechtelijk minderjarig élke minderjarige, die ten tijde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van twaalf doch nog niet die van achttien jaar heeft bereikt. De mogelijkheid om 16- en 17- jarige verdachten te straffen vol gens de bepalingen voor volwas senen blijft gehandhaafd. Dit is nodig om in voorkomende geval len doeltreffend te kunnen optre den tegen oudere jongens, die zich aan een ernstig misdrijf schuldig maken en die practisch reeds volwassen zijn. De commissie geeft in overwe ging de berechting van straf rechtelijk minderjarigen aan de kinderrechter op te dragen. Gewezen wordt voorts op de wenselijkheid, dat de overtredin gen der Leerplichtwet onder de bevoegdheid van de rechtbank worden gebracht in verband met de bijzondere aard van deze ma terie. De afschrikwekkende werking die van een strafvervolging be hoort uit te gaan, wordt ver zwakt door de vervolging van ba gatelzaken. De rechter wordt im mers op die wijze gedwongen tot beslissingen, die weinig in druk maken en de gedachte kun nen wekken, dat de rechter zelf het voorgevallene niet ernstig acht. Gezorgd is voor een zodanige verscheidenheid van straffen en maatregelen dat enerzijds het preventieve werk (toezicht, ge zinsvoogdij, voorwaardelijke ver oordeling) tot zijn recht kan ko men, terwijl anderzijds door een verantwoorde differentiatie der verschillende mogelijkheden tot plaatsing in een inrichting de redelijkerwijs te stellen paedago- gische eisen worden vervuld. De commissie gaat verder na op welke grondslagen de samen werking tussen overheid en kin derbescherming berust. De sub sidieregeling zal zo moeten wor den, dat goede kinderbescher ming kan worden verlangd en gegeven. Een behoorlijke bezol diging van het persoriéel met re delijke voorziening in pensioen e.d., een goede inspectie van de gezinsverpleging en een redelijke nazorg voor de uit inrichtingen vertrokken pupillen, de zo nodige differentiatie van de inrichtingen, dit alles hangt af van de subsidie mogelijkheden. De voorstellen der commissie hebben de strekking de medewer king der particuliere instellingen aan de uitvoering der kinderwet ter. belangrijk uit te breiden. Alle De Eerste Kamer heeft Dinsdag- xwirlda? de begroting van net de partement van Öndewijs Kunsten en Wetenschappen in behandeling genomen» tv» heer Van Velthoven (KA .P. reridakrt dat zijn fractie vertrou wen heeft in het beleid van de mi nister en de staatssecretaris. Bp- anndere lof spreekt hij uit over de nota van de minister inza- kfT de onderwijshervorming. „Zn •overtreft onze verwachtingen al dus spr. Hij dringt aan op verho ging van de ge.lden voor scholen «>ouw. a r> i meent toegang heeft tot de universiteit". De arbeiders vormen 43 procent van de bevolking, doch slechts 1 procent van de studenten. De vergadering wordt hierna ge schorst. De heer Schipper (A.R.) dat fcét nijverheidsonderwijs^eenite sermge vrijheid geniet. Dit ge^ voor het bijzonder npver- Eonderwijs. De schoolbesturen «lebben zicli te weinig met het on x,TOns zelf bemoeid. Alle onder wiwkivesties werden bijna uitslui tend besproken tussen de inspecties «n de onderwijskrachten. Een twee- nnrvsiSLk van de onvrijheid is ge- de oormaK ya^n u hgt bedrlj£s. S zich te afzijdig heeft gehou den- Spn noemt het verkeerd dat 7ich te afzijdig heeft gehou- ;nr noemt het verkeerd, dat ™Vm T S aHeen leerlingen wor den aangenomen, die einddiploma in o of H.B.S. hebben. Er moet gelegenheid hestaanviin de lagere technische scholen op de middelbaar technische scholen t o.,r vraagt hoe de resulta- teT^jn van hef experiment der voorbereidende klassen aan de jgere technische scholen. De heer Van Dalsum (P.v.dJUi is verheugd over het feit, ^at de minister de vorming van de per aoonlijkheid op de voorgrond heeft geplaatst in zijn nota over de on v.rtr»- wncr die optreedt in de scholen fJlïïvs, Onbevredigend acht spr ^ministers handelwijze inzake het stichten van de tweede technische hogeschool te Eindhoven Hij heeft «iet het vertrouwen, dat het beieia van de minister inzake de tweede TJL verantwoord is met het oog op de financiële toestand van ons heer Kerstens K.V.P.meent dat de wereldomroep na de jongste bezuinigingen niet meer in staat is haar taak naar tehoreh te vervul len. Nederland slaat hierdoor ïr vergelijking met andere landen een 2K figuur. Het is voor ons land niet minder dan .beschamend Wj hebben in deze zaak een stadium hereifn waarop men zich moet af- 5S^oTmenP niet beter doet de mïtrendingen achterwege te la De heer Van Santen (C.P OTBStateert dat men in Neder] niet voor een wetenschappelijke be taoemmg in aanmerking komt, wan Beer men een bepaalde overtuiging heefh Alleen als serviele volger van bet Amerikaanse kapitalisme heeft, men hier nog kans. Spr. wijst mo «nige benoemingsvoordrachten, Zn%£n de literaire faculteit van Leiden voor een benoeming in de JFranse taal en letterkunde De «xndidaat, die door de faculteit op '3e voordracht was geplaatst, werd door de minister afgewezen op zui ver politieke gronden. Er werd >errrand benoemd, die sedert 15Ja 'ren geen bemoeienis meer heef reh&ö met de Franse taalkunde. Spr. klaagt over „het lage per entage van arbeiderskinderen, dat Het schijnt zeker, dat de radi caal-gezinde Réné Pléven vandaag door de nationale vergadering zal worden aangewezen als pre mier. Dinsdag heeft het dagelijks be stuur van de radicale partij met 31 tegen 5 stemmen besloteru Pléven' te steunen en Maan dag stemde de onafhankelijke conservatieven, de volksrepubli keinen en de socialisten er even eens in toe hem steun te verlenen. Of hij er in zal slagen een rege ring te vormen,,waaraan deze 4< partijen deelnemen als hij tot pre mier is benoemd, is nog niet .ze ker, aangezien) er een sterke so cialistische fractie tegen deelne ming is. Pléven bereid. Ex-premier Réné Pléven heeft president Auriol meegedeeld, dat hij bereid is te pogen een rege ring te vormen. Hij zal hedenochtend het parle ment om zijn investituur verzoe ken. straffen en maatregelen van het ontworpen kinderstrafrecht, die met vrijheidbeneming gepaard gaan, zullen ook in particuliere inrichtingen ondergaan kunnen worden, wanneer de besturen zich daartoe bereid hebben ver klaard en hun bereidverklaring door de regering is aanvaard. Wat de voogdijraden betreft, is de commissie kort. Zij gaat er van uit, dat de voogdijraden zo hervormd zullen worden, dat men hun het belangrijke werk van voorbereiding der beslissing rus tig zal kunnen toevertrouwen. Ten departemente is het plan gerezen in het kader van de her groepering der rijksgestichten over te gaan tot de inrichting van twee centrale rijksobservatie- inrichtingen, één voor jongens en één voor meisjes, waarin alle ob servatie van rijkswege zou wor den geconcentreerd, zodat de rijksopvoedingsgestichten en tuchtscholen zouden worden ont heven van hun tegenwoordige subsidiaire observatiebemoeiïn- gen en zich geheel aan hun eigen der jarige tijdelijk te plaatsen in werkzaamheden zouden kunnen een inrichting voor opvoeding in onmiddellijke nabijheid van uni versitaire centra, waardoor het aantrekken van deskundige krach ten wordt vergemakkelijkt. Het zwaartepunt van de paeda- gogische inspectie blijve bij de vereniging zelve. Daarnaast kan de inspectie van de overheid nuttige arbeid verrichten, ook al zou zij zich nie- ezig houden met elk kind en elk .pleeggezin. Te overwegen ware: 1. De mogelijkheid van arrest ten aanzien van gezinsvoogdijpu pillen. Een overeenkomstige maatregel wordt thans buiten de wet om bereikt door plaatsing in een observatiehuis. Dit is een weinig fraaie methode. Het ob servatiehuis dient ook niet tot dergelijke verplegingen. 2. De beperking van de plaat sing in een inrichting voor bijzon dere tucht overeenkomstig het nieuwe kinderstrafrecht. De nieu we tuchtinrichting zal niet ge schikt zijn voor een zo langduri ge plaatsing als het tegenwoor dige burgerlijke kinderrecht toe laat. 3. De mogelijkheid om een onder gezinsvoogdij staande min- geven. Bedoelde observatie-inrichtingen zouden worden gevestigd in de de geest van het bepaalde in het nieuwe kinderstrafrecht, dus tot een maximum van twee jaar. Blijkens haar verslag over het rapport der algemene rekenka mer heeft de commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Ka mer met ontstemming kennis genomen van het gebruik, dat opperofficieren en leden van de legerraad maken van dienstau to's voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bu reau. Na een schriftelijke opmer king van de rekenkamer heeft de staatssecretaris van Oorlog medegedeeld het niet met het minimaal vereiste decorum ver enigbaar te achten, dat opperof ficieren in uniform zich te Den Haag tijdens de spitsuren gere geld met andere militairen onder de haastig dringende menigte der gebruikers van trams of auto- Naar wij vernemen heeft de ministerraad zich over het in terimrapport van de staatscom missie tot herziening van de grondwet beraden. De minister raad heeft daarbij besloten, dat de voorgestelde wijziging van hoofdstuk 13 van de grondwet (instelling van de kamer voor grondwetsherziening) en van hoofdstuk 14 (overgang naar een nieuwe rechtsorde) in verdere behandeling zullen worden geno men. Voorts nam de minister raad het voorlopig besluit, dat twee wetsontwerpen zullen wor den voorbereid tot het uitbreiden van het aantal leden van de Eer ste en van de Tweede Kamer. De ministerraad ging in begin sel accoord met een uitbreiding van het passieve kiesrecht voor de Tweede Kamer. „Mitsdien zal worden voorgesteld de minimum leeftijd, die men bereikt moet hebben om lid van de Tweede Kamer te kunnen zij, te verlagen. Het ligt niet in het voornemen van de ministerraad de voorstel len van de staatscommissie met betrekking tot het verva-IIenver- klaren van revolutionaire verte genwoordigers van het lidmaat schap van vertegenwoordigende lichamen en ten aanzien van de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven aan de orde te stellen. Het is de bedoeling der rege ring, dat de behandeling in de Staten-Generaal zal geschieden vóór de Kamerverkiezingen in 1952, opdat voor deze grondwets herziening geen afzonderlijke Kamerontbinding en nieuwe ver kiezing noodzakelijk zullen zijn. bussen moeten mengen of vier maal per dag per rijwiel de af stand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat voor de oorlog het decorum schade leed, doordat be doelde opperofficieren zich voor genoemd doel onthielden van het gebruik van dienstauto's en dat dit ook nu niet het geval is. In verhand hiermede mag de vraag worden gesteld, of het de corum van opperofficieren die zich 's avonds in uniform buiten hun woninp begeven, ook geacht moet worden schade te ondervin den, wanneer zij daarvoor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk geval dan gehandeld, want een dienstauto zal daarvoor toch zeker niet worden gebruikt? Het gebruik van een dienstauto voor het vervoer van een hoge functionaris tussen woonhuis en kantoor schijnt op het ogenblik, zowel bij de militaire als bii de burgerlijke departementen, gere geld op een wijze, waarmee het rijksbelang niet is gebaat. De commissie zou het op prijs stel len in den brede te worden voor gelicht over de geldende regeling alsmede over de voorschriften, die voor dienstauto's in Maart 1951 ziin uitgevaardigd. Hetgeen de rekenkamer mede deelt over he^ gebruik van een dienstauto voor orivé-doeleinden, is ergerlijk. Dat een hoofdamb tenaar in gemoede durft bewe ren, dat hii regelmatig Zater dagsmiddags en Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstad dienst- besprekingen heeft te voeren, werpt een merkwaardig licht oo de mentaliteit van deze wel zeer ijverige hoofdambtenaar van het departement van Landbouw. De door de gouverneur van Sin gapore ingestelde commissie van onderzoek naar de ongeregeld heden die in December van het vorig jaar hebben plaats gehad bij de behandeling van de zaak Bertha Hertogh voor het ge rechtshof in Singapore, heeft een 98 pagina's tellend rap port gepubliceerd, waarin critiek wordt uitgeoefend op de politie. In dit rapport wordt gezegd, dat hogere Britse politie-officie- ren gefaald hebben in het nemen van maatregelen om deze op stootjes de kop in te drukken, waarvan liet gevolg is geweest, „dat ordelievende burgers het leven hebben verloren en dat be zittingen door baldadigheid wer den vernield". Een andere factor, die heeft bijgedragen tot bovengenoemde resultaten, was volgens de com missie de opzettelijke werkloos heid en het niet-gehoorzamen aan de orders van hun superieu ren van de Maleise politie. 18 Mensen werden gedood en 173 gewond bij deze 3 dagen durende ongeregeldheden. De commissie zegt. dat de Mo hammedanen in Singapore geen begrip hadden van de ontwikke lingen van de zaak Hertogh voor het gerechtshof en dat zij deze beschouwden als 'n aanval tegen de Mohammedaanse huwelijks wetgeving. Zij veroordeelt het feit, dat Bertha in, hangende de uiteindelijke beslissing van het hof, een Rooms-Katholiek kloos ter werd ondergebracht. Het zou verstandig geweest zijn om haar onder te brengen in een inrichting, waartegen de Mo hammedaanse gemeenschap geen bezwaar zou hebben kunnen ma ken". De commissie zegt, dat de leidende geest achter deze Mo hammedaanse agitatie en de op stootjes was Karim Ghani, presi dent van de Mohammedaanse liga in Singapore. De campagne die door het actie-comité van Ghani werd geleid was geweten loos. „Het doel was scherpe ge voelens onder de Mohammedaan se bevolking teweeg te brengen en het is daarin geslaagd", aldus het rapport, de commissie heeft voorts bevonden, dat de Maleise leden van de politie, die 90 van de geüniformeerde politiemacht uitmaken, zich schuldig maakten aan „ernstige plichtsverzaking". De commissie haalt vervolgens verschillende voorbeelden aan, waarbij de Maleise leden van de politie weigerden tot actie over te gaan tegen de opstandelingen, gehoorzaamheid weigerden aan hun Britse superieuren en niets deden, terwijl Europeanen wer den aangevallen. De commisie zegt tenslotte dat het aanbeveling verdient, dat de Britse kolonie een politiemacht heeft, die in staat is op te treden zowel bij onverwachte moeilijk heden, als haar dagelijks routine plichten te vervullen. Het Italiaanse m.s. „Taurinia" (4636 ton), dat met volle kracht op weg is naar Charleston in Zuid-Carolina, heeft geseind dat typhus aan boord is uitge broken. Twee leden van de be manning zijn overleden en een derde is stervende. Drie mannen zijn herstellende. De bemanning telt 30 koppen. Het schip wordt heden te mid dernacht in Charleston verwacht. Een vliegtuig van de Ameri kaanse kustwacht heeft genees middelen aan boord van het schip geworpen. De arts van een ander schip is op de „Taurinia" overgestapt. Prinses Wilhelmina heeft aan het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken, dat deze week nabij Genève bijeenkomt, de volgende boodschap gezonden: „Hoewel ik grote waardering heb voor de pogingen, die onder nomen worden vanwege de ker ken, andere instanties en perso nen óm het onmetelijke probleem op te lossen, hetwelk de mens heid heden ten dage en ook in de komende jaren zal blijven druk ken, ben ik niettemin verontrust over alles, wat in dezen nog moet gebeuren. Aan U, die daarin eerste initia tiefnemers zijt, zou ik gaarne met klem de volgende vraag voorleg gen: Zouden niet alle volkeren en naties doordrongen moeten wor den van hun wederzijdse verant woordelijkheid, een verantwoor delijkheid, die enkel en alleen op liefde gebouwd kan zijn en tot een wereldomvattende hulp moet worden voor deze ongelukkige mensen, nu en in de toekomst op lange termijn. Zou het niet te verwezenlijken zijn, dat de „displaced persons" alom worden behandeld met lief de en toewijding en geestelijk en stoffelijk geholpen op een wijze, die uitsluitend is gericht op hun eigen bestwil. Zij moeten niet aan een of an der doel dienstbaar worden ge maakt en niet anders te werk ge steld dan onder omstandigheden, overeenstemmend met de belan gen van hun gezin. Ook de onvolwaardigen en zie ken moeten worden ingeschakeld op zulk een wijze, dat zij zich bruikbaar en nuttig voelen. Zou er niet een nog nauwer contact kunnen worden gezocht en samenwerking gevonden met die kerken, die thans in deze de zwaarste last dragen en zoude door U niet meer eenheid en. worden in de pogingen van allen, die helpen?" Naar aanleiding van de over val op Tandjong Priok vernemen wij nog, dat op een der dode ben deleden. die de aanval op de poli tiekazerne uitvoerden, een legiti matiebewijs van een arbeidsbewe- ging is gevonden. Een woordvoerder van de po litie deelde mede dat er bij deze overval 7 slachtoffers onder de burgerbevolking zijn, n.l. twee doden en 5 lichtgewonden. De aanvallers droegen rode linten om het hoofd met het hamer en sikkelembleem op een zwarte ondergrond, omgeven door een krans van padihalmen. De gearresteerde bendeleden, volgens de laatste gegevens in totaal 38, zijn thans in handen van het leger. Inmiddels heeft de minister van Financiën, mr. Jusuf Wihisono, aan Aenta verklaard: „Indien de ongeregeldheden, welke zich heb ben voorgedaan in Priok, Bogor er. Oost-Java, inderdaad acties zijn van rode elementen, is thans de tijd aangebroken, dat de rege ring krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destruc tieve elementen. Wibisono wilde zich niet uitla ten over eventueel door de rege ring te nemen maatregelen. Hij zeide: „De schade, die het land heeft ondervonden door deze on geregeldheden is zeer groot. De regering heeft financiële en eco nomische klappen moeten incas seren. Door de stakingen zijn de moeilijkheden reeds onnoemelijk groot. Ook de prijsstijgingen zijn het gevolg van. acties van on verantwoordelijke arbeiders. Zij hebben voedselpakketten geëist en de ondernemers waren om de bedrijven gaande te hóuden genoodzaakt rijst op te kopen, waardoor er een concurrentie ontstond tussen de ondernemers en het voedingsmiddelenfonds. Het resultaat hiervan was, dat de rijstprijzen stegen. Ook de devie- zenpositie is door de ongeregeld heden in gevaar gebracht. De in Indonesië gevestigde suikeron dernemingen hebben voor dit jaar 'n productie geraamd van 500.000 ton, waarvan 100.000 ton zou wor den uitgevoerd, die 80 millioen aan deviezen zou opbrengen. „Aan de hand van voorlopige rapporten is de kans, dat dit pro ductieplan kan worden uitge voerd zeer gering", ajdus mr. Wi bisono, die zeide, dat de eerste 3 jaren het stakingsrecht beperkt dient te worden. In een kabinetszitting hebben de procureur-generaal en de chef van de staatspolitie rapport uit gebracht over de veiligheid in ge heel Indonesië. tèéhandél Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stoffen Wirüienen. Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. door EARL DERR BIGCSSaS Vertaling van P. •reille 42) Nadruk verboden. Hij zag dichtbij een telegraaf kantoor, ging er binnen en zond twee telegrammen, één aan zijn moeder en één aan Agatha Par ker. Hij adresseerde ze naar Bos ton. Mass. U.S.A. en kreeg een vernietigende blik van de dienst doende jonge dame, toen zij die laatste drie letters wegschrapte. Er waren maar twee woorden in ieder telegram, maar hij ging de straat weer op met het behaag lijke gevoel dat zijn correspon dentie nu voorlopig afgehandeld was. Even later kwam hij aan het Amerikaans Restaurant en toen hij er binnen ging, was hij daar de enige Amerikaan. Charlie Chan zat alleen aan een tafeltje, jn toen John Quincy naderde, tond hij op en boog. „Een zeer grote eer", zei de ihinees. „Is het mogelyk dat ik kan overhalen om iets van deze reselijke levensmiddelen te ge- iruiken?" „Neen, dank u", antwoordde John Quincy. „Ik eet straks thuis. Als u het goed vindt, ga ik even bij u zitten." „Gans overweldigend", zei Chan buigend. Hij ging weer zitten en at iets van het bord vóór hem. „Kellner", riep hij, ,wees zo goed de eigenaar van deze inrichting te roepen." De eigenaar, een minzame, kleine Jap kwam aanglijden. Hij maakte een diepe buiging. „Is het, dat u hier ongezond voedsel opdient?" vroeg Chan. „Verwaardig u om uw klacht te uiten", zei de Jap. „Dit stuk pastei zijn met vin gerafdrukken bedekt", verweet Chan. „Het zijn een zeer afschu welijk gezicht. Wees zo vriende lijk het te verwijderen en mij een meer hygiënisch stuk te bren gen." De Jap nam het ergernis ge vende stuk weg. „Japannezen", merkte Chan op, met de handen in welspre kend gebaar uitgespreid. „Past het mij af te leiden, dat u komt voor een zaak, met betrekking tot de moord?" John Quincy glimlachte. „Zo is het", zei hij, haalde de courant uit zijn zak en wees op de datum en de ontbrekende hoek. „Mijn tante meende, dat dit van gewicht kon zijn", legde hij uit. „De vrouw heeft hersenen", zei Chan. „Ik zal mij een onverminkt nummer verschaffen en vergelij ken. Het kan van uitgestrekt ge wicht zijn." „Ziet u", zei John Quincy, ,ik zou graag met u meewerken in deze zaak, als u het goed vindt." „Ik heb slechts verrukking", antwoordde Chan. ,,U komt uit Boston, hoogst beschaafde stad, waar veel meer woorden in ge bruik zijn dan hier. Ik geniet als u spreekt. Grootste voorrecht voor mij, zou ik willen zeggen", „Heeft u een theorie over de misdaad gevormd?" vroeg John Quincy. Chan schudde het hoofd. „Nog te vroeg." „U heeft geen vingerafdrukken om op af te gaan, zei u." Chan haalde de schouders op. „Hindert niet. Vingerafdrukken goed in boeken, in het werkelijke leven niet. Mijn ondervinding mij zeggen: diep denken over de mensheid. Menselijke hartstoch ten. Wat achter de moord, altijd? Haat, wraak, noodzaak om de verslagene tot zwijgen te bren gen. Geldzucht mischien. Bestu deer de mensheid, te allen tijde." „Klinkt redelijk", gaf John Quincy toe. „Meestal wel", getuigde Chan. „Tel met mij op de punten, die BIEVAN BIJ TITO De vroegere Britse minister van Gezondheid Aneurin Bevan en zijn echtgenote, die met vacantie in Joego-Slavië zijn, hébben een bezoek gebracht aan maarschalk Tito, aldus Radio-Belgraio. ('HU. GEK. KERK Beroepen te Zaamslag Da. P. Bijleveld te Haarlem. NED. HERV. KERK Aangenomen! het beroep naar Sas van Gent'Ptilippine (toez.), A. C. Honders, cand. te Wasse naar. WERELDRAAD DER KERKEN. De wereldraad der kerken, die op het ogenblik te Rolle (Zwitser land) bijeen is, heeft in een zeven punten omvattende verklaring zo wel het onderdrukken onder dek king van vreaespropaganda als „het voorstel van een preventieve oorlog" veroordeeld. In de verklaring wordt o.m. ge zegd: „Wij geloven niet, dat men de vrede alleen door nieuwe verdra gen en ontwapening kan toereiken. Een eerste voorwaarde ia we derzijds vertrouwen tussen' de vol keren teneinde te verzekeren, dat overeenkomsten worden nageko men. Vrede en ontwapening zullen een gevolg zijn van wederzijds vertrouwen. Zij zuilen het niet automatisch scheppen'". DE PjAUS OVER DE OPVOEDING VAN DE JEUGD Paus IPius XII heeft een bood.,, schap gericht tot de katholieke opvoeders, waarin hij zegt, dat zij de jongeren, de „gehardheid van brons en graniet" moeten geven, zodat de moeilijkheden en verlei dingen van het moderne leven hen niet kunnen vervormen. In zijn radioJboodschap ter ge legenheid van het einde van het inter-Amerikaanse congres over de opvoeding te Rio de Janeiro voegde de Paus hieraan toe: „Alleen een christelijke en' ka tholieke opvoeding kan deze bui tengewoon moeilijke taak tot een goed einde brengen". wij overwegen moeten. Een gas- tenboekje, beroofd van één blaad je. Een handschoenknoopje. Een telegram. Verhaal van Egan, ge deeltelijk verteld. Stukje Corsi- can sigaret. De courant, ge scheurd in boosheid. Horloge aan levende pols, cijfer twee onduide lijk." „Een aardige verzameling' vond John Quincy. „Heel belangwekkend", erkende de Chinees. „Eén voor één gaan wij ze na. Sommige lopen op niets uit. Eén, mischien twee, zijn niet zo onvriendelijk. De methode is: volg alleen voornaamste ge gevens, maar hier moet ik ze al len volgen, geheel.'' „Het voornaamste gegeven", herhaalde John Quincy. „Zeker", Chan keek de kellner boos aan, want zijn meer hygiëni sche portie verscheen nog niet. „Te vroeg om hier te zeggen. Maar ik heb voorliefde voor gas- enboekje met uitgescheurd blaadje. Horloge vraagt ook mijn landacht. Vreemd genoeg, toen wij vanmorgen gegevens optel den, slaan wij horloge over. Dwaas. Zeer goed uitziend gege ven. Eén grote fou.t wij hebben het niet." (Wordt vervolgd.) De leger voorlichtingsdienst deelt mede, dat de chef van de generale staf naar aanleiding van de gebeur tenissen te Eindhoven de volgende dagorder heeft uitgegeven: „Zoals u uit de couranten bekend is geworden, heeft een aantal mi litairen, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen waren geroepen in het kamp Oirschot, zich Zondagavond tot rechtmatige ergernis van ieder weldenkend Ne derlander op ernstige wijze misdra gen. Ik wil u daarover het volgen de zeggen: Het Nederlandse volk betaalt jaarlijks een bedrag van 1500.000.000 voor zijn defensie. Dit betekent, dat het Nederlandse volk zichzelf opofferingen en be perkingen oplegt. Het volk is be reid deze offers te aanvaarden, doch op één voorwaarde, n.l. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich misdragende soldaten. Bijzon der beschamend is, dat te Eindho ven een deel van de bevolking zich met de onverantwoordelijke ele menten tegen het gezag heeft ge keerd. Ik doe een beroep op u, sol daten in werkelijke dienst, om u tegen deze ergerlijke toestanden te verzetten. Mijnerzijds geef ik u de verzekering, dat ieder, die het ge zag handhaaft, op mijn onvoor waardelijke steun kan rekenen. On ruststokers daarentegen zal ik met alle mij ten dienste staande midde len aanpakken". Voorts heeft de chef van de ge nerale staf aan de commandant van de te Oirschot gelegerde troe pen, welke commandant, aldus de legervoorlichtingsdienst, over hou ding en gedrag van zijn mannen (met uitzondering van een aantal Onverantwoordelijke onruststokers) zeer tevreden is, een brief gericht van de volgende inhoud: ,Ik heb kennis genomen van de ergerlijke misdragingen, waaraan zich een aantal der te Oirschot voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde militairen heeft schuldig gemaakt. Ik gelast u het gezag met alle u ten dienste staan de middelen te handhaven. Uitspat tingen als de bovenbedoelde kun nen niet worden geduld. Hier is ter stond en krachtig ingrijpen gebo den. U en de onder uw bevelen ge stelde officieren en onderofficieren kunnen op mijn steun rekenen en u op mijn orders beroepen". IN EEN- ZEILBOOTJE OVER DOE OCEAyYN Vissers uit Nieuw_Schotland hebben op 130 km ten. Z. W. van Liverpool (Nieuw-Schotland) een ontmoeting gehad met 2 jonge Britten, die 86 dagen geleden uit Londen vertrokken in een eigen gemaakt jacht van ruim 5 meter lengte, waarmee zij de Atlantische Oceaan oversteken. De Britten, de 35-jarige Stanley Smith en de 32-jarige onderwijzer Charles Violet, meldden dat hun reis tot dusver voorspoedig is ge weest en dat zij verwachten bin nen enkele dagen New York te bereiken. De vissers merkten een 2eiltje op, dat danste op de hoge golven en een der vissersschepen praaide de „Nova Espero" om 'n praatje te maken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2