BOODSCHAP AAN TRUMAN De economische toestand in W est-Duitsland Bestandsbesprekingen worden hervat Boeren contra de regering Het ongeval bij met de Korea „Evertsen" WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1800. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. wn de Sand®, Tmeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrai Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De president der Sowjet-Unie Nikolai Sjwernik heeft een boodschap gezonden aan de president der Verenigde Staten, Harry Truman, waarin hij zich uit spreekt voor het sluiten van een vijfmogendheden- verdrag „ter versterking van de vrede". President Sjwernik verzoekt president Truman een bijgevoegde resolutie, welke door het presidium van de opperste Sowjet is goedgekeurd, ter kennis te brengen van het Amerikaanse volk. De Nederlandse kolenvoorraad Maurice Thorez Druk verkeer op Noordkoreaanse wegen Volgens een te New-York ontvangen radiobericht heeft generaal Ridgway te Tokio meegedeeld, dat de bestandsbesprekingen met de communistische afge vaardigden zullen worden hervat. De opperbevelhebber der V. N. verklaarde echter, dat hij de onderhandelingen weer zou afbreken, als opnieuw communistische troepen Kaesong zouden binnentrekken. DRUK VERKEER OP NOORD KOREAANSE WEGEN. Productie van synthetische^ benzine in Polen Munitie en schoonheidskoninginnen <j?1 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. 7 5.09 20.21 10.18 21.38 8 5.11 20.20 11.37 21.50 9 5.12 20.18 13.— 22.05 Fr anker ing bij Abonnement'. Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE ZEEUW Sowjetrussisch voorstel aan de Verenigde Staten De resolutie vormt een. ant woord op de resolutie van bet Amerikaanse Congres, welke Tru man 7 Juli ter kennisgeving aan bet Sowjet-volk heeft gezonden. Men tekent hierbij echter aan, éa)t de resolutie van het Ameri kaanse Congres tot heden niet ter publicatie in de Sowjet-Unie be schikbaar is gesteld. In de Amerikaanse resolutie wordt uitdrukking gegeven aan „het oprechte verlangen naar vre de en de wens van het Ameri kaanse volk om de internationale problemen op te lossen". In de brief van president Sjwer nik wordt verklaard, dat een vijf- rnoge ndhede no ver ee n komst het vertrouwen in de vrede bij alle mensen zou doen! toenemen en het mogelijk zóu maken de bewape ning te verminderen en de defen. weiasten te verlichten. Aan de tekst Van een resolutie van het presidium van de opper st® Sowjet der USSR is het Vol gende ontleend: „Uitdrukking gevend aan de vredeswil van de volken der Sow jet-Unie voert de Sowjetrassisc.he regering een politiek^, dJe gericht is op versterking van de vrede en het vestigen van vriendschappelij ke betrekkingen tussen de lan den". Na de tweede wereldoorlog nam de Sowj et-regering het initiatief bij het versterken van de internationale veiligheid door een algemene vermindering der bewapening voor te stellen met als eerste doel een verbod op pro ductie en gebruik van atoomener gie voor oorlogsdoeleinden". „Later heeft de Sowjet-Unie tweemaal voorgesteld dat de Ver. Staten, Engeland, China, Frank rijk en de Sowjet-Unie ter bevor dering van de internationale vre de en veiligheid een vredespact zouden sluiten. Het Russische volk begrijpt niet, welke motieven de Amerikaanse regering kan hebben bij het af wijzen van zulk een verdrag". „Na het uitbreken van het con flict in Korea en de openlijke ge wapende interventie van de Ver. Staten heeft de Sowjet-Unie her- haalde malen voorstellen gedaan tot een vreedzame oplossing van het conflict. Een der voorstellen heeft zelfs geleid tot onderhandelingen over een bestand". t,In de Sowjet-Unie zijn geen groepen, die belang hebben bij liet ontketenen van een oorlog. De Sowjet-Unie heeft geen agressieve plannen en bedreigt geen enkel land of volk. De strijdkrachten van de S. U. voeren nergens oorlog en riemen aan geen enkele militaire actie deel". Het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (CPN) heeft aan de minister van Economische Zeiken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te delen hoe groot de kolenvoor raad in ons land op dit ogenblik is? 2. Dreigt er een tekort voor de a.s. winter te ontstaan? 3. Welke hoeveelheid van onze kolen wordt er geëxporteerd en hoeveel afzonderlijk naar de diverse landen? 4. Tegen welke prijs per ton vindt de export naar de diverse landen plaats? 5. Wat is de hoeveelheid kolen, welke wordt geïmporteerd en wat is de hoeveelheid uit de di verse landen afzonderlijk? 6. Wat is de prijs per ton, die wordt betaald voor de geïmpor teerde kolen? 7. Is het juist, dat een slech tere kwaliteit kolen uit Amerika wordt geïmporteerd tegen een hogere prijs dan onze eigen ge- exporteerde kolen? 8. Is de minister bereid mede te delen wat de reden is, dat de kolenprijzen plotseling moesten worden verhoogd? 9. Is het juist, dat het voor nemen bestaat binnenkort de prijzen opnieuw van de kolen te verhogen? 10. Welke maatregelen denkt de regering te nemen om de ge volgen van de verhoging van de kolenprijzen, welke nu heeft plaats gehad en die het levens peil van de gezinnen der arbei ders, kleine zelfstandigen, gepen- sionneerden, door sociale instel lingen gesteunden enz., opnieuw verzwaren, ongedaan te maken? ,In de resolutie van het Ameri kaanse Congres wordt gezegd dat de bevolking der Ver. Staten de aanwezigheid van „kunstmatige barrières" betreurt die haar schei den van de volken der S. U. Het presidium der opperste Sowjet moet meedelen', dat de S. U. geen enkele hinderpaal heeft geplaatst op de weg naar vriend schap met andere volken". „Dit kan niet worden gepagd van de buitenlandse politiek der Ver. Staten. Dit blijkt niet alleen uit de sy stematische weigering van de Amerikaanse autoriteiten inreis visa te verstrekken aan vertegen woordigers van de Sowjetrusfii-, sche cultuur, maar ook uit een aantal andere maatregelen van discrimerend karakter jegens de S. U". (Hier wordt een aantal voorbeelden genoemd, waar Rus sische scheepsbemanningen niet in de Ver. Staten aan wal mophten, een Russisch schip door de Ame rikaanse autoriteiten werd door zocht en een ander schip tijdelijk in beslag werd genomen om naar twee personen te zoeken, die zich aan boord zouden bevinden) In de resolutie worden verdef nog de volgende voorbeelden ge noemd: ,In Maart 1949 werden de Sow- jet-vertegenwoordigers, op een wetenschappelijk congres in de Ver. Staten uitgenodigd, binmen een week het land te verlaten Anders zouden maatregelen te gen hen worden genomen". „In November 1950 werden op een New Yorks vliegveld twee diplomatieke koeriers yan de S. U. aangehouden ondanks het feit dat zij Amerikaanse diploma tieke visa op hun paspoort had den". „In Maart 1951 bepaalde het Amerikaanse departement van Handel, dat geen vergunning meer zou worden gegeven voor de uitvoer van wetenschappelijke en technische geschriften naar de S. U". „Onlangs (belemmerden herrie, makers voor het gebouw van de Russische delegatie bij de V. N. werk van de delegatie, terwijl de politie de stoornis oogluikend toe liet. Een der afgevaardigden is onder het oog van de politie door de straatschenders met stokken op het hoofd geslagen". '„Op 23 Juni 1951 heeft de Ame rikaanse regering de handelsover eenkomst van 1937 met de S, U. opgezegd." „Op 2 Juni 1951 eisten de Ver. Staten van de landen die z.g. eco nomische enJ financiële steun ont vangen, dat zij de handel met de S. U. stil zouden leggen". De regering der Ver. Staten, zo wordt verder gezegd, nam het initiatief tot sluiting van het At lantische Pact „dat kennelijk te gen de Sowjet-Unie is gericht". Voorts heeft Amerika een wijd vertakt net van militaire bases op buitenlands gebied in de nabij heid der Sowjet-grenzen aange legd. Ondanks aanvaarde verplichtin gen remilitariseert Amerika W. Duitsland en herstelt het Japanse militarisme. Tezelfdertijd, aldus de nota, wordt in de Ver. Staten zelf een gigantisch bewapeningsprogram uitgevoerd. HIet Sowjet-volk wordt er dage lijks van overtuigd, dat de daden van de regering van Amerika af wijken van haar verklaringen om trent de handhaving van vrede. Er wordt een toestand gescha pen, die de betrekkingen met de Sowjet-Unie doet verslechteren, hoewel de Ver. Staten geen ge vaar dreigt van de zijde van de Sowjet-Unie. In de boodschap wordt de reso lutie van het Amerikaanse Con gres welkom geheten. „Een beroep om de betrekkin gen tussen Amerika en de Sow jet-Unie te verbeteren kan echter slechts dan positieve resultaten hebben, indien er geen verschil is tussen de inhoud hiervan en de daden van de regering der Ver. Staten". In de boodschap wordt tenslotte aangedrongen op „het elimineren van discriminatie tegen de Sow jet-Unie op ieder gebied der in ternationale zaken, waar deze een hinderpaal vormt voor de normale betrekkingen tussen onze lan den1". Commentaar óp de Russische boodschap. Het Russische voorstel tot een bespreking tussen de 'Grote Vijf heeft verrassing gewekt op het hoofdkwartier van de Ver. Naties, daar het hetzelfde voorstel blijkt te zijn, dat de Ver. Naties vorig jaar hebben afgewezen. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft in plaats er van een voorstel aangenomen, ge titeld „vrede door daden", waar in alle landen werd verzocht te beloven dat zij zich zouden ont houden van agressie in welke vorm en wanneer dan ook. Het argument dat toen door de Westelijke landen naar voren werd gebracht was, dat er geen behoefte aan een bijeenkomst van de Grote Vijf bestond, omdat de Ver. Naties een .geschikte instel ling voor het oplossen tmn we reldgeschillen vormden. (Een hooggeplaatste Westelijke diplomaat heeft de mening geuit, dat een conferentie van de Grote Vijf op dit ogenblik een verzwak king van de groeiende solidariteit tussen de V. N.-leden met strijd krachten in Korea tot gevolg zou kunneri hebben. In diplomatieke leringen is het Russische aanbod op het eerste gezicht als propaganda geken schetst. Htet directe doel van hét aan bod, zo meent men, is het vertra gen' van de bewapening der Wes telijke landen en het scheppen van een gelegenheid communistisch China om de arena van de we reldpolitiek te betreden. Amerikaans commentaar. lin probeert te saboteren dan aan een nieuw pact met de grote mo gendheden". McDermott wees er op, dat ter wijl de brief van Sjwernik werd opgesteld, de Russische „haatcam- nagne" tegen de V.S. in Berlijn op touw gezet werd. Hij veronderstelde, dat president Truman de resolutie van Moskou naar het congres zou sturen. Er was niets nieuws in de Russische mededeling. Tenslotte verklaarde de woord voerder van het State department, dat de V.S. zich trachten voor te bereiden op de verdediging tegen agressie. „De wereld weet, waarom wij verdragen hebben gesloten met de landen van Zuid-Amerika en de landen van het Noordatlantisch ge bied en waarom wij binnenkort nog een ander verdrag met Australië en Nieuw-Zeeland zullen tekenen". Volgens McDermott, woordvoer der van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, is nog niet besloten of de Verenigde Sta ten een officieel antwoord zullen zenden op het laatste voorstel van de Sowjet-Unie tot het houden van een viermogendhedenconferentie. „Het Kremlin is in die mate tekort geschoten in het nakomen van zijn verplichtingen, dat de wereld het vertrouwen in de achting var. de Sowjet-Unie voor verdragen heeft verloren", aldus McDermott. Volgens McDermott heeft het geen zin, dat de Sowjets nieuwe verplichtingen op zich nemen, zo lang zij het vertrouwen niet had den hersteld door bestaande ver plichtingen na te komen. Het hand vest was een plechtig vredespact waaraan alle leden-landen, met in begrip van China, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, de V.S. en de Sowjet-Unie, hun goedkeuring had den gehecht. „Wij voor ons beschouwen het door de Sowjet-Unie voorgestelde vredespact tussen de vijf grote mo gendheden als onderdeel van een propaganda-campagne, die ten doel heeft ons volk in slaap te wiegen" aldus McDermott, die het veelbete kenend achtte, dat het Russische volk geen gelegenheid had gehad zich op de hoogte te stellen van de desbetreffende resolutie van de op perste Sowjet. Reuter tekent hier bij aan, dat radio Moskou in de loop van Dinsdag in het Russisch de boodschap van president Truman, de resolutie van het Amerikaanse congres en Sjerniks antwoord en de resolutie van de opperste Sow jet heeft uitgezonden». McDermott zeide, dat de. Ameri kaanse resolutie werd geformu leerd in openbare discussie gedu rende vele maanden en gevormd door de openbare mening, terwijl het Russische document „in de be slotenheid, die alle plannen van het Kremlin omgeeft" was opgesteld. Volgens McDermott was het Russische voorstel nooit iets anders geweest dan een propagandaval. Het was altijd vaag en nimmer welomschreven geweest. Alle leden van de V.N. hadden de verplichting op zich genomen hun geschillen vreedzaam op te lossen en zich te onthouden van het gebruik van of de bedreiging met geweld. Indien deze elementaire verplichtingen door alle leden, de Sowjet-Unie in cluis, werden nageleefd, zou de vrede verzekerd zijn. „Er bestaat meer behoefte aan het nakomen vain het handvest der V.N. en an dere verplichtingen, die het Krem- Brits commentaar op het voorstel. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken toonde zich Dins dag in zijn commentaar op het Russische voorstel tot het houden van een vijf-mogendhedenconferen- tie uiterst terughoudend. In regeringskringen heeft men de neiging het voorstel als een „nieuwe propaganda-actie" van de Scwjet-Unie te zien. Sedert de op 25 Juni door Malik ingeluide Rus sische vredescampagne, is er mets gebeurd, zo verklaart men, dat er op wijst, dat de Sowjet-Unie inder daad bereid is tot een vergelijk met de Westelijke mogendheden te ko men. De twijfel der officiële woord voerders is des te groter, aangezien de jongste meningsuitwisseling tus sen Morrison en de Prawda grote teleurstelling heeft veroorzaakt. Tussen Londen en Washington zullen mogelijk besprekingen wor den gehouden over het Russische voorstel. Uit alles kan men aflei den, dat dergelijke besprekingen slechts op initiatief van Truman zullen plaatsvinden. Volgens kringen, die in het alge meen goed van de bedoelingen van Morrison op de hoogte zijn, zou de Britse regering het Russische voor stel zeer interesant vinden. Er wordt echter de nadruk op gelegd dat de handhaving van de goeile betrekkingen tussen Londen en Washington de hoeksteen vormt van de Blitse buitenlandse politiek, Jacques Duclos, de waarne mende secretaris-generaal der Franse communistische partij, is Maandag van een bezoek aan Moskou te Parijs teruggekeerd. Hij heeft Maurice Thorez. die thans in een kliniek in de Kau- kasus wordt verpleegd, bezocht. „Het moreel van Thorez is bui tengewoon", zei Duclos. „Ik ben er zeker van dat hij volledig zal herstellen en binnen enkele maanden weer in Frankrijk terug zal zijn". Zoals bekend is Thorez verle den jaar na een hersenbloeding te hebben gehad, waardoor hij aan zijn rechterzijde werd ver lamd, naar Moskou vervoerd voor verdere geneeskundige be handeling. Generaal Ridgway heeft de communistische leiders in Korea meegedeeld dat hij, alvorens de besprekingen te hervatten, de verzekering wenst, dat de neu traliteit van het gebied voortaan stipt zal worden gehandhaafd. Over het betreden van de neu trale zone door communistische soldaten zegt de nota van Ridg way, dat dit incident „gering noch onbeduidend is en dat aan de toevallige aard van het inci dent wordt getwijfeld". Geallieerde vliegers hebben in tensief verkeer op de Noord- Koreaanse wegen in de richting van het centrale front waarge nomen. De eerste luchtmachtgroep heeft van de ruim 500 waarge nomen voertuigen 'n aantal ver nietigd en beschadigd. Ook ten N. en ten Z. van Wonsan aan de Oostkust zijn Noordelijke bevoor radingsvoertuigen waargenomen In een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" wordt de eis van de Amerikanen om de wapenstilstandslinie „ergens tus sen de 38ste breedtegraad en de Jaloe" te laten lopen, belachelijk genoemd. „De Amerikanen en hun satellieten kunnen zelfs met behulp van hun luchtmacht en vloot, hun tegenwoordige stellin gen slechts provisorisch verde digen", aldus het persbureau. (Zoals gemeld eisen de Ver bondenen een wapenstilstands linie, die te verdedigen is, Deze linie zou in grote trekken langs de huidige frontlinie lopen.) Voorts heet het in het bericht, dat de „Amerikanen het gerucht hebben verspreid, dat beide par tijen het erover eens waren ge durende de onderhandelingen de militaire operaties voort te zet ten. Een dergelijke overeen komst is echter nooit aange gaan". De Amerikanen willen de eisen, die zij op 27 Juli hebben gesteld, niet prijsgeven en onze verstan dige voorstellen niet aanvaarden, waardoor tot nu toe geen voort gang is gemaakt", aldus het be richt van het persbureau „Nieuw China", dat door radio-Moskou is omgeroepen. In de chemische fabrieken te Dwory bij Oswiecim in Polen is men voor het eerst begonnen met de productie van synthetische ben zine, aldus meldt de „Times". Een van de correspondenten van dit blad voegt hieraan toe, dat Russische deskundigen,' uit Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije hebben geholpen bij de uitvoering van dit project. De Duitse boeren verkeren sedert geruime tijd op voet van oorlog met de bondsregering. De crisis weerspiegelt zich nu ook in een aantal loonconflicten tussen de boeren en de landar beiders. In Beieren hebben die hier en daar reeds tot stakingen geleid. De vakbond der landar beiders heeft een loonsverhoging van 25 procent geëist. Dat een verhoging der lonen nodig is, heeft ook de boerenorganisatie erkend, toen 'n Februari met Dr. Audenauer een overeenkomst sloct, waarin van regeringswege prijsverbeteringen werden be loofd, die de boeren ruim een milliard per jaar zouden opleve ren. Het lag in de bedoeling dat uit deze extra-inkomsten ojn. een loonsverhoging voor de ar beiders en de aanschaffing van modem materiaal zouden wor den bekostigd. Vooral 'het eerste was nodig, daar het verloop on der de landarbeiders ontstellend grote vormen heeft aangenomen. Het bestand van Rhöndorff, zoals de overeenkomst van Februari kan worden genoemd, heeft niet veel olie geworpen op de golven van de ontevreden heid onder de boeren over de vermeende achterstelling vein hun belangen bij die der indus trie. Het werd door de machtige boerenorganisatie van Dr. An dreas Hermes als een hoopvol teken begroet, doch van de ver wezenlijking is volgens de boe ren tot dusverre nog niets geko men, aangezien Adenauer is ge stuit op de tegenkanting van de vakbonden tegen een algemene verhoging van 'het prijspeil der levensmiddelen. Het Duitse boerenverbond heeft de kanselier ervan beticht misbruik te hebben gemaakt van het vertrouwen, dat de boeren in hem hadden gesteld. De belofte van een sociale en economische gelijkstelling van de boerenstand is volgens het boerenverbond niet ingelost. De boeren hebben in hun strijd de minister van landbouw, prof. Niklas, als bond genoot verspeeld. Hij is overge gaan tot het in de regering over heersende standpunt, dat voor komen moet worden, dat de vakbonden aanleiding wordt ge geven nieuwe looneisen te stel len. Van regeringszijde is men meer en meer nadruk gaan leg gen op de wenselijkheid om de handelswinst in de agrarische branche te verminderen, maar daarmee menen de boeren niet snel genoeg geholpen te zijn. In economische kringen wordt het betwijfeld, of het de regering zal gelukken de levensmiddelen- prijzen op het huidige niveau te handhaven. Voor de subsidies zijn milliarden nodig en de rege ring heeft reeds geruime tijd ge leden betoogd, dat deze niet meer duurzaam kunnen worden opgebracht. Men heeft de subsi diëring reeds gedeeltelijk opge heven, doch deze bleef voor broodgraan behouden met het gevolg, dat vorig jaar een mil- lioen ton als veevoeder is ver bruikt. Al zijn de graanprijzen inmiddels verhoogd, vreest men dat ook dit seizoen veel brood graan in de voederbakken zal be landen. Zcals bekend is door de leider der E.C.A. in West-Duits- land een planmatige landbouw politiek geëist, doch dit denk beeld is in regeringskringen op verbitterde tegenstand gestuit. Zulk een oplossing zou volgens de Duitse regering tot een her stel van de zwarte markt leiden. Nu wordt in economische krin gen in West-Duitsland gewezen op de nog steeds labiele situatie, waarin de Duitse voedselvoorzie ning verkeert door de afhanke lijkheid van de import. De goede oogsten der laatste jaren en de invloed der handelsliberalisatie hebben West-Duitsland een over vloed van voedsel bezorgd. Het boerenverbond heeft met zijn voortdurende actie voor een uit breiding der eigen voedselpro ductie ook in industriële kringen aandacht getrokken. Zo kan men het Dusseldorpse „Handelsblatt" thans critiek zien uitoefenen op de halfslachtigheid der Duitse landbouwpolitiek, die steeds heeft getracht tussen de boeren organisatie en de vakbonden door te laveren. Een orgaan als het Handelsblatt heeft het pleit gevoerd voor een doelbewuste landbouwpolitiek, gericht op ver hoging der eigen productie. Zulk een verhoging kan slechts wor den bereikt door prijsverhogin gen, die de boeren een afdoend loon garanderen. Het wil eens en vooral afrekenen met het kunst matig neerdrukken der brood prijzen. Wat er aan subsidies kan worden gegeven, kan volgens dit blad alleen ten goede komen aan de tien millioen armlastigen der bondsrepubliek en het zou onso ciaal zijn ook de welgestelde burgers ervan te laten profiteren. Plannen voor het scheppen van een speciale prijsklasse voor de armlastigen zijn reeds geruime tijd geleden in de boezem der regering besproken, doch zij rus ten nu weer enkele maanden in de ambtelijke laden. Dat de wens van een bredere eigen voedselbasis ook in het Duitse oordeel over een Europese agrarische samenwerking een belangrijke rol speelt, heeft Dr. Hermes nog een dezer dagen la ten blijken door te verklaren, dat zulk een samenwerking niet zou betekenen, dat Duitsland afstand zou doen van zijn vermeende rechten op een herstel van zijn in het oosten verloren landbouw- arsenaal. Zoals men zich zal herinneren, is HrMs torpedobootjager „Evert sen" op 9 Augustus 1950, kort nadat het schip zich in de Kore_ kaanse wateren bij de vloot der Ver. Naties had gevoegd, nabij de Z W.-kust van Korea met een vaart van 20 mijl op een rif gelo. pen. Dit ongeval veroorzaakte aanzienlijke schade: het voorke- telruim en enige compartimenten liepen onder water. Engelse torpedobootjagers en een Amerikaanse sleepboot heb ben het schip uit zijn benarde po- titie bevrijd en naar Sasebo in Ja pan gesleept. Doordat de schade daar niet ge heel kon worden verholpen dat lis uiteindelijk in Hongkong ge beurd heeft het geruime tijd geduurd, voor de ..EJvertsen" zich weer bij de vloot der V. N. heeft kunnen voegen. Gezien de aard en omvang van het ongeval heeft de marineraad een onderzoek gelast. In dit onderzoek is thans uit spraak gedaan. Op grond van het rapport van 'n Engelse raad van onderzoek en de verklaringen van de verant woordelijke officieren' is de mari neraad van oordeel, dat noch de commandant, de luitenant ter zee le klasse D. J. van D., noch de navigatic-Officier, de luitenant ter zee 2e klasse O. van der G. die tijdens het ongeval officier van de ■vracht was, zich rekenschap heb ben gegeven van het feit, dat door 'n zig-zagbeveging de koers van het schip Noordelijker kwam te liggen das de tevoren door ltz. Van der G. in kaart gezette koers- lijn. Peilingen, die dit gevaar hadden kunnen aantonen, zijn de laatste 3 kwartier voor het ongeluk niet. gemaakt. De raad meent, dat de com mandant van de „Evertsen" het verwijt treft, dat hij. 2itch bij het bestuderen van de kaart alvorens de brug te verlaten) onvoldoende rekenschap heeft gegeven van de gevaarsmogelijkheden, die de koens voor het schip opleverde. De ramp is echter voor het overgrote deel te wijten aan de verwaarlozing van de navigatie door de officier van de wacht, al dus de raad. De ondergeschikte officier van de wacht acht de raad niet ver antwoordelijk voor het ongeval, al ontveinst hij zicih niet, dat deze officier weinig belangstelling voor de navigatie heeft getoond. De raad waardeert het, dat de ltz. Van der G. geen enkele po ging heeft gedaan de aansprake lijkheid voor zijn fout te veront schuldigen. De marineraad houdt zich uit sluitend bezig met de schuld vraag. Heeft de raad eenmaal vastge_ steld, wie de schuld draagt, dan benoemt de minister van marine meestal een commissie, die moet nagaan, of de schuldige zich voor de zeekrijgsraad zal hebben te verantwoorden. De Britse minister van Defen sie, Emanuel ShinweQ, heeft vacantiegangers te Hartlepool medegedeeld, dat schoonheidsko ninginnen belangrijker waren dan munitie. Shinwell, die optrad als jurylid bij een schoonheids wedstrijd zeide, dat vrienden hem na de besprekingen, welke de vorige week in de Ver. Staten over standaardisatie van lichte vuurwapens werden gevoerd, gastvrijheid hadden aangeboden. Hij had de uitnodiging echter af geslagen en verklaard, dat hij vlug naar huis moest in verband met een schoonheidswedstrijd. Op de vraag of dit zo belangrijk was, antwoordde Shinwell, dat hij deze gebeurtenis veel belang rijker achtte dan de bewuste conferentie. Vuurwapens, muni tie en alles wat met oorlog te maken had zouden eens hebben afgedaan. „Wij willen vrede en geen oorlog", aldus Shinwell. Schoonheidswedstrijden, bad plaatsen en vreugde waren der halve veel belangrijker dan de fensieaangelegenheden «f oorlog. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Minder wind. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. DONDERDAG 9 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.35 6.10 6.50 7.— n.m. 5.53 6.28 7.08 7.18 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1