Verklaring over demarcatielijn in Korea Tachtig Ambonnezen uit Middelburg verwijderd ngert it „Vijlmogendhedenverdrag ter versterking van de vrede" ,Evertsen" WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. 6 5.08 20-23 9.02 21.28 7 5.09 20.21 10.18 21.38 8 5.11 20.20 11.37 21.50 DUITSLAND ZET DE INVOER VAN GROENTEN STOP. BELGIE STOPT INVOER VAN TOMATEN. Zeeman vraagt in Zweden om asyl Voorstel van het Kremlin aan Truman tot het sluiten van een verdrag s wegen radiobericht ideeld, dat de istische afge- laarde echter, afbreken, als :song zouden an synthetische^ e in Polen utie en Jskeninginnen RWACHTING 5WATER. op onder op onder Aug. 7 5.09 20.21 10.18 21.38 8 5.11 20.20 11.37 21.50 9 5.12 20.18 13.— 22.05 Frankering bij abonnement: Ter neuzen. Directe ur-Hoo fdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1799. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Fir*!» P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek „<leine Advertenties rogeis 75 ct.; iedere regel mees 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer, Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 c$ minimum per advertentie 1*80. Een woordvoerder van het hoofdhoofdkwartier van gene raal Ridgway te Tokio heeft ver klaard, dat de enige door de delegatie der Verenigde Naties aanvaardbare demarcatielinie de huidige frontlijn is. In het desbetreffende commu niqué wordt verklaard, dat deze verklaring uitgegeven is „om een einde te maken aan de specula ties over de door de delegatie der Verenigde Naties te Kaesong voorgestelde demarcatielinie". „Zoals de Amerikaanse minis ter van defensie 24 Juli op zijn persconferentie te Washington verklaarde, had de delegatie der V. N. zich uitgesproken voor het beginsel, dat voor het sluiten van een wapenstilstand overeen stemming vereist is omtrent een militaire linie, die in het geval van een heropening der vijande lijkheden verdedigbaar is. Deze linie wordt in feite thans door de troepen der Verbondenen be zet". DE WAPENSTILSTANDS DELEGATIE. De leden der wapenstilstands- commissie der Verenigde Naties, welke onder leiding staat van viceadmiraal Turner Joy, is naar Tokio vertrokken. Naar men aanneemt heeft ge neraal Ridgway de delegatie teruggeroepen. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. Uit het gebied van Koemwha, een van de sterke punten van de voormalige Noordelijke „ijzeren driehoek" worden talrijke botsin gen van patrouille gemeld. Ook aan het centrale front in tensiveren de Noordelijken hun verken ningsaanvallen. Ten Zui den van Koemsong hebben vijf eenheden van compagniesterkte, gesteund door hevig motorvuur, de geallieerde stellingen aange vallen. Zondagavond hebben geallieer de bommenwerpers ruim 800 vrachtwagen en andere vervoers middelen op Noord-Koreaanse wegen aangevallen. Te oordelen naar het aantal bevoorradings voertuigen, dat zich op weg be vond, is de opbouw van de Noor delijke strijdkrachten in volle gang aldus Reuter. Zondagnacht is het grootste aantal voertuigen sedert verscheidene weken waar genomen. Slechts aan het Oostelijke front was het betrekkelijk rustig. COMMENTAAR OP DE TERUGKEER. Volgens waarnemers in Tokio blijkt uit de plotselinge terug keer van de Amerikaanse afge vaardigden naar Tokio Ridgways voornemen zich niet met het aanvaarden van de communisti sche verklaring van het incident van Zaterdag te overhaasten, al dus het Franse persbureau AFP. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Vrij warm. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de voormiddag plaatselijk enkele buien. Zwakke zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Vrij warm. De verklaring der communis ten en hun belofte om maatrege len te treffen, teneinde herhaling van het incident te voorkomen, schijnt aan de eisen van gene raal Ridgway tegemoet te komen zonder echter een bevredigende verklaring te geven, op welke wijze de soldaten in de neutrale zone waren geraakt. Waarne mers menen, dat een dergelijke voorval nauwelijks tot een af breken der onderhandelingen aanleiding zou zijn geweest, in dien de besprekingen op bevredi gender wijze waren verlopen en niet in een impasse waren ge raakt. Mogelijk zou generaal Ridgway van het voorval gebruik maken" en hun te tonen, dat de Amerikanen niet als „smekelin gen" naar Kaesong zijn geko men,, om tot elke prijs een wa penstilstand te verkrijgen, aldus AFP. Radio Peking heeft Maandag ontkend, dat de twee delegaties zich accoord hadden verklaard met een voortzetting van de vijandelijk heden gedurende de besprekingen. De radio beschuldigde de Amerika nen er van hun lucht- en vloot- bombardementen te hebben ver sterkt „teneinde druk op de Noor delijke delegatie uit te oefenen". Ten Noorden van de Imdjin raakten sterke troepeneenheden der verbondenen in gevecht met Noordelijke bataljons. Ten Zuiden en Oosten van Kaesong, dichtbij de neutrale zone, werden verscheidene gevechten op kleinere schaal ge- leverd. Britse en Australische vloot- strijdkrachten bombardeerden Zon dag Noordelijke installaties bij Haedjoe en Jonan. Amerikaanse oorlogsschepen bombardeerden Wonsan, waardoor de batterijen aldaar tot zwijgen werden ge bracht. In een bericht van Tass uit Pjongjang wordt gezegd, dat in de afgelopen vijftien dagen 1.000 Ame rikaanse vliegtuigen de Noord-Ko- reaanse hoofdstad Pjongjang heb ben aangevallen, waarbij gehele huizenblokken werden vernield. Chinees persbureau over af breken der onderhandelingen. In een te Londen ontvangen bericht van het Chinese persbu reau „Nieuw China" worden de Verenigde Naties ervan beschul digd van een „toevallige gebeur tenis" een voorwendsel te hebben gemaakt om de besprekingen in Kaesong te vertragen. Het bericht zegt voorts, dat, nadat het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties het incident onder de aandacht van de Noor delijken had gebracht, de delega tie „duidelijk voorstelde om de bijeenkomst op 5 Augustus voort te zetten. Nu heeft men echter van deze toevallige gebeurtenissen een voorwendsel gemaakt om niet naar Kaesong te komen en aldus de onderhandelingen opnieuw te vertragen", aldus het persbureau. H.K.H. Prinses Irene vierde Zondag haar twaalfde verjaardag. Zaterdag reeds hebben deputaties van de Nederlandse strijdkrachten de Prinses geschenken aangeboden. Zij werd gelukkig gemaakt met een cassette tafelzilver, een grote verjaardagstaart en een smeedijzeren bijzettafeltje met glazen blad. dat zij zo graag wilde hebben. Het was een deputatie van de Marine, die dit jaar de cassette aan bood, en daarbij de verjaardagstaart voegde. Daar het de Marine was, die de deputatie mocht zenden, was de taart versierd met een klein model lichte kruiser. De Marine-deputatie stond onder leiding van de Luit. ter Zee le klasse C. E. van der Zijl. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 n.m. 5.13 5.48 6.28 6.38 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Maandagmiddag' zijn 80 Am- bonnese vrijgezellen uit het kamp te Middelburg, die bij de relletjes aldaar betrokken waren onder toezicht van marechaus- sée's per autobus naar andere kampen overgebracht, 50 naar het kamp te Marum (Groningen) en 30 naar het kamp IJbenheer bij Fochtelo in Friesland. Op deze wijze is het contact dezer Ambonnezen met de bevolking, waarmede zij in conflict zijn ge komen, verbroken. Onder deze mensen bevinden zich, naar de burgemeester van Middelburg mededeelde, vijftien raddraaiers, die in niet geringe mate aan de onlusten te Middel burg debet zijn. De regering heeft deze maatregel getroffen, daar zij de ongeregeldheden hoog opneemt. De burgemeester had 's nachts contact gehad met de minister van Binnenlandse Zaken, de secretaris-generaal, de generale staf, de bevelhebber van het der de militaire gewest, generaal Sitsen en de officier van justitie. Deze hebben allen de maatrege len goedgekeurd. Burgemeester Bolkestein noem de de terugtocht van de politie, nadat de overmacht van Ambon nezen, gewapend met krissen en dolken, een zeer dreigende hou ding had aangenomen, de enige mogelijkheid om bloed vergieten te voorkomen. Het aantal Am bonnezen overtrof het aantal po litiemannen verre, zodat wanneer het tot gevechten was gekomen de politie ongetwijfeld het onder spit had moeten delven, terwijl er dan tevens slachtoffers onder de bevolking zouden zijn geval len. Tijdens de Zondagavond ge houden besprekingen van de Commissaris der Koningin, de burgemeester, de districts-com mandant der rijkspolitie en de commissaris van politie was men het erover eens, dat eerst dan zou kunnen worden opgetreden, wanneer er voldoende verster king was gearriveerd. Het kostte Zondagavond echter veel moeite om deze versterking snel genoeg te requireren. Zij arriveerde in het begin van de nacht en om singelde om vijf uur Maandag morgen het Ambonnezenkamp. Incidenten deden zich daarbij niet voor. De twee honderd man marechaussée en rijks politie namen posten in rondom het kamp. Zij waren uitgerukt met gevechtswagens, een radio wagen en een verzorgingswagen en waren volkomen gevechts- klaar. Het kamp zelf werd niet bezet en de 230 ibewoners hadden be wegingsvrijheid. Men zal streng blijven optreden in de binnenstad om nieuwe relletjes onmiddellijk de kop in te drukken. REEDS GERUIME TIJD MOEILIJKHEDEN. Over de incidenten van de af gelopen dagen vernemen wij nader: Reeds enige tijd leverde een aantal bewoners van het Am bonnezenkamp voor de Middel burgse politie moeilijkheden op. Zo werd een hoofd-inspecteur door een groepje Ambonnezen ernstig bedreigd. Vrijdagavond ontstond plotseling op de markt, waar de kermis in volle gang was, een twist tussen een bur ger en een Ambonnees. Toen een surveillerende agent zich hiermede wilde bemoeien en zich genoodzaakt zag de gummiknup pel te hanteren, ging één der Ambonnezen hem met een stoel tje van een café-terras te lijf en wist hem zijn geladen revolver afhandig te maken, met welke buit hij in de mensenmassa ont kwam. Het wapen is later in het kamp teruggevonden. Na dit incident gelastte de commissaris de kermis stil te leggen, doch deze maatregel werd later weer opgeheven. Van ker mispret was echter geen sprake meer en op de markt heerste een uiterst gespannen sfeer. Korte tijd later kwam het wederom tot een incident, toen enige Ambonnezen slaags raak ten met een 20-jarige Middelbur ger. Deze vechtpartij liep zonder bloedvergieten af, maar toen de Ambonnezen Zaterdagavond te gen het middernachtelijk uur ontdekten dat de bewuste Mid delburger zich ophield in een café nabij de markt, poogden zij dit café binnen te dringen. Deze rel verwekte grote deining onder de talloze kermisbezoekers en de onrust werd nog groter, toen de politie charges met de gummi knuppel uitvoerde en rake klap pen uitdeelde. De Ambonnezen weken echter niet en de politie bepaalde zich er toe het café aan de voor en ach terzijde te bewaken en een ge deelte van het plein af te zetten. Op alle mogelijke manieren poog den de Ambonnezen, waarvan velen in grote opwinding ver keerden, het café binnen te ko men, zonder daarin echter te sla gen. Leden van de kampraad, de kampcommandant en de inspec teur van de dienst maatschappe lijke zorg zagen kans na enige tijd de gemoederen tot bedaren te brengen. De twintigjarige Middelburger, waarop de Am- bonnnezen het hadden gemunt, heeft op verzoek van de politie de stad verlaten. Naar wij van het ministerie van Landbouw vernemen zal de West- duitse regering met ingang van vandaag de invoer van groenten uit Nederland geheel stop zetten. Vandaag beginnen te Bonn be sprekingen tussen Nederlandse en Westduitse autoriteiten om te trachten de impasse, waarin de Ne derlandse groenten-export is ge raakt te overwinnen. Óver de duur der stopzetting kan nog niets worden medegedeeld. Het A.N.P. verneemt, dat België met ingang van Woensdag a.s. de import van tomaten uit Nederland geheel stop zet. De Belgische regering heeft deze maatregel genomen op grond van het landbouwprotocol, onder het motief, dat België op het ogenblik voldoende tomaten voor de eigen markt produceert. In tuinbouwkringen wordt, mede in verband met de Duitse stopzet ting, gevreesd voor een ernstige val van de prijzen der tomaten. Voorts wordt vernomen, dat Bel gië waarschijnlijk a.s. Woensdag de import van sla uit Nederland weer zal toestaan. Deze maatregel heeft eigenlijk betrekkelijk weinig bete kenis, omdat het in Nederland met de grote aanvoeren van sla reeds is gedaan. Maandag heeft de 27ste politie ke vluchteling in drie weken de Zweedse autoriteiten om asyl verzocht. Hij is een opvarende van de Oostduitse treiler „Stalingrad". Ter hoogte van Helsingborg aan de Zweedse zuidkust overboord gesprongen wist hij zwemmende het land te bereiken. Hij ver klaarde, dat twee anderen gelijk met hem hadden geprobeerd te vluchten. Men had of voorkomen dat zij overboord sprongen, of hen weer uit het water gehaald, aldus de vluchteling. Kotters van de Zweedse kust wacht hebben naar de twee man nen gezocht, totdat de kapitein van de treiler seinde, dat zij in veiligheid waren. NIEUW OFFENSIEF DER VIETMIMI OP KOMST? Volgens de leider van de,.vriend schapsdelegatie" der Vietmin'n naar Clhina, aldus Radio.Peking. bereiden de strijdkraichten der Vietminh een algemeen tegenof fensief in Indo-China voor. Sinds het begin van de „volks bevrijdingsoorlog in Indo_China" hadden de Franse strijdkrachten 175.000 man verloren. De Sow jet-Russische regering heeft Maandag een beroep gedaan op president Truman om mede werking tot „het sluiten van een Vijf Mogendhedenverdrag ter ver sterking van de vrede." Het voorstel van het Kremlin werd gedaan in de vorm van een boodschap van Sjvqrnik, presi dent van het presidium der Op- perstè Sowjet, aan president Tru man. De Sowjet-Russische zaakgelas tigde te Washington overhandig de de boodschap gisteravond laat aan minister Acheson, met het verzoek haar onmiddellijk ter ken nis van president Truman te brengen. Truman gaf opdracht tot on middellijke publicatie van de tot hem gerichte boodschap. In de boodschap van Sjvernik wordt de tekst vermeld van een Maandag door het presidium van de Opperste Sowjet goedgekeur de resolutie. Sjvernik zegt in zijn boodschap aan Truman onder meer: „Het sluiten van een Vijf Mo gendheden verdrag zou van bui tengewone betekenis zijn voor een verbetering der Amerikaans- Russische betrekkingen en het zou het handhaven van de wereld vrede bevorderen." „Een dergelijk verdrag zou het vertrouwen van alle volken ter wereld in het handhaven van de vrede versterken. Het zou boven dien een beperking der bewape ning en een vermindering van de last der uitgaven voor militaire doeleinden, die thans in al zijn zwaarte op de schouders der vol ken drukt, mogelijk maken," al dus verklaart Sjvernik in zijn schrijven aan Truman nog. In de brief is niet aangegeven, welke Staten aan het voorgestel de Vijf Mogendheden verdrag zou- den moeten deelnemen, doch men wijst erop, dat in vorige, door de Sowjet-Unie in de afgelopen 12 maanden gedane voorstellen, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië Frankrijk, de Verenigde Staten en het communistische China zijn genoemd. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is men van mening, dat Sjverniks schrij ven het Russische antwoord is op de resolutie, die enige tijd gele den door het Amerikaanse Con gres is goedgekeurd en waarin de nadruk werd gelegd op de door het Amerikaanse volk waarach tig gekoesterde wens naar vrede en het oplossen van internationa le geschillen. President Truman heeft de tekst van deze resolutie 7 Juli j.l. ter kennnis doen brengen van de pre sident van het presidium der Op perste Sowjet en hij heeft Sjver nik verzocht de inhoud bekend te maken aan het Russische volk. Ter voorkoming dat het buiten verblijf van Hitier te Berchtesga- den, de „Berghof", een bedevaart plaats voor nationaal-socialisten zal worden, zal dit worden afgebroken. 5 regels 75 cent; ct.; minimum pes ummer, of: Adra t meer namiddags 2 tmr laterdags 11 uur eld eisen de Ver- i wapenstilstands- rdedigen is, Deze •ote trekken langs mtlinie lopen.) het in het bericht, kanen het gerucht eid, dat beide par- er eens waren ge- derhandelingen de aties voort te zet- ergelijke overeen- hter nooit aange- en willen de eisen, uli hebben gesteld, i en onze verstan- n niet aanvaarden, nu toe geen voort ikt", aldus het be- jersbureau „Nieuw loor radio-Moskou nische fabrieken te iwiecim in Polen is aerst begonnen met an synthetische ben_ Idt de „Times", orrespondenten van gt hieraan toe, dat -tundigen uit Oost- i Tsjechoslowakije an brj de uitvoering ld eenmaal vastge- schuld draagt, dan inister van marine immissie, die moet schuldige zich voor lad zal hehben te ^rv-5 inister van Defen- Shinwell, heeft s te Hartlepool lat schoonheidsko- dangrijker waren hinwell, die optrad een schoonheids- ie, dat vrienden ïsprekingen, welke i in de Ver. Staten rdisatie van lichte werden gevoerd, adden aangeboden, nodiging echter af- verklaard, dat hij i moest in verband aoonheidswedstrijd. >f dit zo belangrijk ■dde Shinwell, dat rtenis veel belang- dan de bewuste uurwapens, munï- vat met oorlog te mden eens hebben j willen vrede en aldus Shinwell. wedstrijden, bad- reugde waren der- langrijker dan de enbeden of oorlog. door het K.N.M.I. dig van Woensdag- roensdagavond. ïer wind. bewolking met en- de buien. Matige wind. Iets hogere -G 9 AUGUSTUS. v.m. 5.35 6.10 6.50 7.— VClllUgLH 10. Welke maatregelen denkt de regering te nemen om de ge volgen van de verhoging van de kolenprijzen, welke nu heeft plaats gehad en die het levens peil van de gezinnen der arbei ders, kleine zelfstandigen, gepen- sionneerden, door sociale instel lingen gesteunden enz., opnieuw verzwaren, ongedaan te maken? gen remilitariseert Amerika W. Duitsland en herstelt het Japanse militarisme. Tezelfdertijd, aldus de nota, wordt in de Ver. Staten zelf een gigantisch bewapeningsprogram uitgevoerd. Het Sowjet-volk wordt er dage lijks van overtuigd, dat de daden van de regering van Amerika af- wezenlijking is volgens de boe ren tot dusverre nog niets geko men, aangezien Adenauer is ge stuit op de tegenkanting van de vakbonden tegen een algemene verhoging van het prijspeil der levensmiddelen. Het Duitse boerenverbond heeft de kanselier ervan beticht misbruik te hebben gemaakt van tanden. Zcals bekend is door de leider der E.C.A. in West-Duits- land een planmatige landbouw politiek geëist, doch dit denk beeld is in regeringskringen op verbitterde tegenstand gestuit. Zulk een oplossing zou volgens de Duitse regering tot een her stel van de zwarte markt leiden. Nu wordt in economische krin- OIU11VU l\lllg belangrijke rol speelt, heeft Dr. Hermes nog een dezer dagen la ten blijken door te verklaren, dat zulk een samenwerking niet zou betekenen, dat Duitsland afstand zou doen van zijn vermeende rechten op een herstel van zijn in het oosten verloren landbouw- arsenaal. ontveinst hij zich niet, dat deze officier weinig belangstelling voor de navigatie heeft getoond. De raad waardeert bet, dat de ltz. Van der G. geen enkele po ging heeft gedaan de aansprake lijkheid voor zijn fout te veront schuldigen. De marineraad houdt zich uit sluitend bezig met de schuld- n.m. 5.53 6.28 7.08 7.18 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1