EEN' r 4 Brits-Perzische onderhandelingen Overzeese rijksdelen dl nenlands Nieuws mm Eige 'MM Brand! SLOPERIJ V Officiële opening der poppententoonstelling te Groede Gestapo-chef in België veroordeeld ALLEE f De memorie van antwoord K De Britse regeringsdelegatie onder leiding van de minister voor de Grondstoffen, Richard Stokes, is Zaterdag te Teheran aangekomen. Het gezelschap, waarvan ook de Britse ambassa deur, Sir Francis Shepherd, deel uitmaakte, werd verwelkomd door de Perzische minister van Finan ciën, Ali Varasteh, en een delegatie van de Britse ambassade onder leiding van de zaakgelastigde, George Middleton. AGENDA üiaar grotere productie in West-Europa OPGEHELDERD. PSEUDO-VOGELPEST TE WOUDENBERG. PUBLICATIE VAN HET CEBUCO iCwlri*l Bureau voor Courantenpubliciteit GES voor allé va ALLE GERUE 4 slech HET BESTE voor U zoals: Haardblol Kachelbic Aanmaak is en bi Telef. 2252 - T .v.vvv^ V e.1 Het feit, dat Ali Varasteh ter men van het hervatten te Tehe- verwelkoming op het vliegveld aanwezig was, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat deze de Perzische delegatie bij de komen de besprekingen zal leiden. A.F.P. meldt dat minister Sto kes bij aankomst te Teheran ver klaarde: ,,Ik kom met vele voor stellen. Ik denk zo lang in Perzië te zullen blijven, als de Perzen mij willen hebben". Elkingtong. vertegenwoordiger der Anglo-Iranian, die eveneens deel uitmaakt van de delegatie, verklaarde tegenover A.F.P.: „De onderhandelingen zijn zorgvul dig voorbereid. Met een misluk king behoeven wij geen rekening te houden". Stokes begaf zich direct na aan komst naar het paleis van de sjah, waar hij zich in het boek voor bezoekers liet inschrijven. Hoessein Fatemi, onderstaats secretaris en werkzaam op het kantoor van premier Mossadeq verklaarde: „Daar de Britse rege ring de nationalisering der be zittingen in Perzië van de „An- glo-Iranian" heeft erkend en Dr Mossadeq mededeling heeft ge daan van het beëindigen der con cessie dezer maatschappij, is de Perzische regering van mening dat de door de Britse regering bij het Haagse internationale Hof van Justitie opgeworpen be zwaren tegen haar maatregel thans geen zin meer hebben. Zij verwacht dan ook dat Engeland zijn beroep bij het Hof zal in trekken". Fatemi verklaarde verder nog te hopen dat de Britse oorlogs bodems de wateren langs de Per zische kust zullen verlaten, opdat de besprekingen „zonder door een der partijen uitgeoefende druk en in vriendschappelijke geest zullen kunnen worden ge voerd". De mogelijkheid bestaat dat de Britse delegatie heden een zeer kort bezoek aan Abadan zal brengen. Trumans speciale vertegen woordiger Harriman is voorne mens nog zo lang te Teheran te blijven als zijn aanwezigheid al daar van voordeel kan zijn. Truman voldaan over de her vatting der BritsPerzische olie-onderhandelingen. President Truman heeft in een Zaterdag uitgegeven verklaring onder meer gezegd „met grote vreugde kennis te hebben geno- ran der BritsPerzische onder handelingen over het oliegeschil." Hij wenst de beide regeringen geluk met het nemen van dit be sluit, spreekt de hoop uit, dat de onderhandelingen met volledig en permanent succes zullen wor den bekroond en besluit met te zeggen, dat „vanzelfsprekend het aandeel van Harriman en de Ame rikaanse ambassadeur Grady in het weer op gang brengen der besprekingen mij grote voldoe ning heeft geschonken." Stokes heeft bij de sjah de lunch gebruikt. Ook heeft hij een krans gelegd op het graf van Re- za Sjah, de vader van de tegen woordige vorst. Er is nog geen program voor de besprekingen vastgesteld. De Britse delegatie heeft nog geen mededeling ont vangen over de samenstelling van de Perzische. Premier Mossadeq heeft Zon dag de „stilzwijgende goedkeu ring" van het parlement gewon nen voor ziin besluit om met de Britten in onderhandeling te tre den. Hoewel Mossadeq van uiterst-nationalistische zijde bij de voorlezing van zijn desbetref fende rapport herhaaldelijk on derbroken werd en men hem de beschuldiging van verraad toe riep, werd geen motie van wan trouwen ingediend, zoals men aanvankelijk verwacht had. Zulks werd opgevat als een stSwflgen- de goedkeuring door het parle ment van het besluit van de pre mier tot onderhandelen. Mossadea verzocht een oordeel uit te stellen, totdat hij met de resultaten der besprekingen voor het parlement zou komen. „Ik ben er zeker van, dat de zaak tot bevrediging van ieder gere geld zal worden". van 1 Mei, die de Brits-Iraanse oliemaatschappij onteigende) Mossadeq dankte president Trumans speciale afgezant Har riman voor zijn pogingen. „Dank zij de heer Harriman, hebben wij een eind gemaakt aan de tyran- nie van de overeenkomst van 1933", aldus verklaarde Mossa deq. De Perzische premier las de tekst voor van de tussen de rege ringen van Perzië en Engeland gewisselde nota's. HEDEN r TERNEiUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Gevleugelde Kruisvaarders". MORGEN TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Een nacht van' roem". De Milanese fruitverkoper An- nibale Bussechhi was zó teleurge steld over het feit, dat Gino Bar- tali de Tour de France niet heeft gewonnen, dat hij besloot een ein de aan zijn leven te maken. Hij kon juist worden tegengehouden, toen hij zich voor de GenuaMilaan ex- prestrein wilde werpen SECRETARIS SOCIALE RAAD APELDOORN GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Apel doorn heeft Vrijdag W. B„ secre taris van de sociale raad aldaar, gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering ten bedrage van circa 10.000. Het betreft hier de opbrengst van Kinderpostzegels, ten bedra ge van ruim 6000, welke B. nog moest afdragen, doch verloren zeide te hebben, alsmede een klein kapitaaltje van iemand die in een gesticht was opgenomen en waarover B. liet beheer voer de. Van het verlies van de zes mille werd nimmer aangifte bij de politie gedaan. B. is Zaterdag voor de officier van Justitie te Zutphen geleid en vervolgens in het huis van bewa ring aldaar opgesloten. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezet. VERKLARING MOSSADEQ. De Perzische eerste minister heeft in de Senaat verklaard, lie ver af te treden dan een overeen komst met de Britten te tekenen, die niet in het voordeel van Per zië zou zijn. Mossadeq voegde er aan toe, dat de onderhandelingen met de Britse delegatie geba seerd zouden zijn op „de erken ning door beide partijen van het beginsel van de nationalisatie van de olie-industrie". Mossadeq verwees naar de Per zische wet van 20 Maart toen hij sprak over het beginsel van de nationalisatie, (dit is de eerste nationalisatiewet, niet de tweede Constantin Canaris, voormalig leider van de Gestapo in België en Noord-Frankrijk, is Zaterdag door een militaire rechtbank te Brussel tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Canaris is een neef van wnlen admiraal Canaris, hoofd van de vroegere Duitse contra-spionna- gedienst, die in een concentratie kamp is omgekomen na de mis lukte aanslag op Hitier. Het proces is 23 April begonnen. Canaris werd schuldig bevon den aan de dood van vijftien ge- De nieuwe campagne van de E.C.A. tot productiesteun aan West-Europa heeft grotere indus triële productie, hogere lonen en lagere kosten en prijzen ten doel, zo is Washington officieel medege deeld. Verleden week is deze nieu we campagne aangekondigd Functionarissen van de E.C.A. reiden, dat het programma in de eerste plaats betrekking heeft op fabrieken en dat de reeds in uitvoe ring zijnde plannen tot vergroting van de productie van landbouw, visserij en bosbouw ongetwijfeld rullen worden versneld. Het doel van de nieuwscampagne voor de "Europese industrieën is niet nietr*r aldus de functionarissen, maar de gedetailleerde planning betekent, dat een en ander op volkomen nieu we wijze wordt aangepakt. .De E.C.A. is voornemens wijzi ging te brengen in haar politiek van het uitsluitend via de regerin gen werken. Wanneer de regerin gen der Marshall-landen daarin zouden toestemmen, zou de E.C.A. rechtstreeks werken met vakver enigingen, afzonderlijke maat schappijen en bedrijfsleiders. Vólgens het plan zouden voor ■élke industrie productiesteun-raden worden gevormd. Er zouden des kundigen en technische raadgeving voor een industrie in haar geheel fsn voor de afzonderlijke fabrieken (beschikbaar worden gesteld. Naar men hoopt zal het pro gramma niet slechts technologische verbeteringen omvaten, maar ook praktijken betreffende bedrijven en arbeidskrachten voorzover deze verband houden met de distributie en de afzet van de vergrote produc- öe. vangenen van het kamp Breen- donck bij Antwerpen. Het zonder vorm van proces laten ter dood brengen van 137 Belgen door de Duitse politie, het zonder vorm van proces laten neerschieten van 18 Belgische verzetsmannen en het laten arresteren van Jo den en hun deportatie naar Duits land, waar 1.179 personen het leven lieten in de gaskamers. Bo vendien werd hem ten laste ge legd het laten martelen van ge vangenen en laten executeren van gijzelaars als represaille voor aanslagen op leden van de Duit se bezettingstroepen. Het verweer van Canaris, dat hij niet wist, wat er in zijn hoofd kwartier te Brussel voorviel, werd door de president van het hof, Achille Marechal, niet aan vaard. Canaris werd voorts tot beta ling van de helft der gedingkos- ten veroordeeld. Hij kan binnen tien dagen hoger beroep aante kenen. Voor hem werd de voormalige S.S.-commandant in Zuid-België, Karl Moscopf, eveneens tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Deze werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de moord op drie Belgische verzets strijders te Huy bij Luik. Ook Moscopf kan binnen tien dagen in hoger beroep gaan. DE FRANSE KABINETSCRISIS De radicaal gezinde René Plé- ven, de vierde politieke leider, die zal trachten de Franse kabi netscrisis tot een oplossing te brengen, heeft verklaard, niet voor heden te kunnen mededelen, of hij kans van slagen heeft. On enigheid tussen katholieken en socialisten over de subsidiëring van het bijzonder onderwijs blijft het voornaamste struikelblok voor een vereniging van de cen trumpartijen. De huidige crisis is de langste van alle crisses na de oorlog. Zij duurt reeds langer dan 25 dagen. Reddingsploegen hebben Vrijdag avond in de bergen ten Zuiden van de Matterhorn de lijken van twee Italiaanse alpinisten gevonden. Groede had Zaterdag haar feest kleed aangetrokken en het mooie dorp, waar Zaterdag een hele druk te heerste, toonde zich, warm be schenen door een oranje-zonnetje, op haar mooist. Onder de vele genodigden, die in een der lokalen van de O. L. school werden ontvangen, merkten wij o.m. op het lid van Ged. Staten de heer Lockefeer, de Statenleden de heren Cambier en Govaert, Dr. De Martelaere, loco-burgemeester van Knocke met enkele schepenen en de gemeente-secretaris en het be stuur van Knocke's V. V. V., Drs. L. Lockefeer uit Hulst, en burgemees ters en bestuurscolleges uit omlig gende gemeenten. De heer M. I. Hoste, voorzitter van de plaatselijke V. V. V., verwel komde alle aanwezigen en bracht hulde aan Haar, die deze tentoon stelling mogelijk maakte. Groede is H. M. Koningin Juliana daarvoor zeer erkentelijk. De aanwezigheid der Belgische en Nederlandse bestuurscolleges en andere autoriteiten wordt op zeer hoge prijs gesteld. Tenslotte dank te de heer Hoste allen, die hebben medegewerkt om deze tentoonstel ling te doen slagen, en speciaal het gemeentebestuur, van wie 'n enor me medewerking werd verkregen. Burgemeester Everaars sprak zijn grote vreugde uit, dat in Groede een dergelijke tentoonstelling kan worden georganiseerd en bracht zijn dank uit aan de Landsvrouwe, die liet initiatief tot deze tentoon stelling aan gaf. Toen begin van deze zomer enkele ingezetenen uit Groede de duifjes- naar het paleis brachten als geschenk voor onze prinsesjes, informeerde H. M. met grote belangstelling naar het wel en wee van de gemeente Groede en haar inwoners. Toen H.M. ver nam, dat Groede nog verschillende wensen had, o.a. een kinderspeel tuin en een carillon, richtte zij zich tot spreker met de woorden: Waar om wordt er in Groede niet eens een tentoonstelling of zo georgani seerd? De Vorstin liet het niet bij de vraag, maar stelde voor een te houden tentoonstelling een prach tige collectie poppen, alle geschen ken, beschikbaar.. De V. V. V. greep volgaarne deze gelegenheid aan om deze tentoonstelling in te lassen in haar programma ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Na een hartelijk dankwoord aan ieder, die medehielp tot het welsla gen van deze tentoonstelling, en de vele gasten, werd een kopje thee of koffie met een wafel, een echte West Zeeuws-Vlaamse tractatie, aangeboden. Vervolgens verzocht de heer Hoste aan mevrouw Everaars met een schaar het oranjelint dat de toe gang tot de tentoonstelling nog af sloot, door te knippen, waarna alle genodigden ruimschoots gelegen heid kregen de fraaie tentoonstel ling te bezoeken. Tentoongesteld zijn o.m. prachtige poppen in ver schillende klederdrachten, 'n mooi Axels costuum, dat prinses Juliana eens te Axel ten geschenke kreeg, schoentjes die H.M Koningin Wil- helmina als prinsesje heeft gedra gen, een rijzweepje en nog vele an dere prachtige voorwerpen. Aardig zijn de vele foto's van onze prinses jes vanaf het moment dat zij in 1945 in Nederland terugkeerden.. Het geheel werd smaakvol opge steld en is een bezoek aan Groede waard. Al direct na de officiële opening trok de poppententoonstelling veel belangstelling. Ook de daaraan ver bonden wafelbakkerij bad druk werk. 's Avonds was Groede prachtig verlicht, waarbij vooral opvielen het gemeentehuis, de prachtige oude kerktoren, de parochieput en het hertenkamp. Aan de voet van de oude toren werd een openlucht bal gehouden, waaraan verschillen de attracties waren verbonden. Expositie Raymond Kimpe. In het gemeentehuis exposeert I Raymond Kimpe. Na een bezoek aan de poppententoonstelling bega ven de genodigden zich naar het gemeentehuis, waar in de raads zaal, hal en burgemeesterskamer een 70-tal prachtige doeken van de bekende schilder zijn tentoonge steld. De heer Hoste sprak enige woor den aan het. adres van de kunste naars die naar Groede wilden ko men om er hun werken ten toon te stellen. Behalve werken van Kimpe waren er schilderstukken van A. Servaes en C. Permeke. Raymond Kimpe is een Vlaamse schilder, die reeds een tientallen jaren in de Zeeuwse hoofdstad Mid delburg woont. EERVOL ONTSLAG INSPEC TEUR GENERAAL SCHEEP VAART. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Augustus 1951 aan de heer P. S. van 't Haaff, die de pensioengerechtigde leeftijdheeft bereikt, eervol ontslag verleend uit zijn functie van inspecteur- generaal voor de scheepvaart, on der dankbetuiging voor de lang durige en zeer belangrijke diens ten door hem in zijn functie aan den lande bewezen. Verschenen is de memorie van antwoord van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksde len en, van die minister vpn Bui tenlandse Zaken op het voorlopi ge verslag van de Eerste Kamer over de rijksbegroting 1951. De ministers delen de mening van vele leden, dat goede betrek kingen tussen Nederland ert Indo nesië het kenmerk moeten dragen van hartelijkheid en onderling be grip. Dit betekent niet dat in het on derling verkeer niet de bestaande inzichten, waar zulks pas geeft, duidelijk tot uitdrukking kunnen worderi gebracht. De regering betreurt het, dat sommige Nederlanders de histori sche werkelijkheid ten spijt de on voorwaardelijke en volledige over dracht van de souvereiniteit aan Indonesië psychisch niet hebben verwerkt en menen daarvan te moeten blijken op een wijze, welke weinig overeenstemt met Neder lands beste tradities, maar ook het Nederlandse belang zeer slecht dient. NIEUW.GUINEA. Naar aanleiding van de door vele leden gestelde vraag, of art. 2 van 't charter van souvereini- teitsoverdracht nog van kracht is, volgens hetwelk de status van Nieuw-Guinea moet worden be paald door onderhandelingen tus sen het koninkrijk en de Indone sische republiek, kan toet volgende v/orden opgemerkt: Art. 2 houdt allereerst in de overeenkomst tussen partijen, dat de status-quo van. de residentie Nieuw-Guinea zal worden gehand haafd en geeft verder een modus met tijdslimiet aan voor de be handeling van het vraagstuk be treffende de staatkundige status van Nieuw-Guinea. Gelet op deze tijdslimiet moet, hoe ook moge geoordeeld worden over de situatie, welke na het ver strijken daarvan tussen partijen in rechte bestaat, worden aange nomen, dat het terzake overeen- gekomene ten dele krachteloos is geworden. VLOEDGOLF VAN NIEUWE CHAUFFEURS. Nog nooit heeft het zo storm gelopen met de aanvragen van nieuwe rijbewijzen in Noord-Hol land en wellicht ook niet in an dere districten van het land. Wat Noord-Holland betreft werd on langs het record van 780 aan vragen per dag genoteerd en ge middeld is deze dagnotering ruim vijfhonderd per dag. Het bureau wegenverkeerswet te Haarlem kan het met zijn 25 ambtenaren niet af en deze moe ten herhaaldelijk overwerken. De cijfers hebben niet uitsluitend betrekking op eerste aanvragen, doch er zijn ook de verzoeken om verlenging van oude rijbewijzen onder begrepen. Thans moet men reeds onge veer drie weken wachten voordat men na aanvrage een nieuw rij bewijs ontvangt, doordat er een grote achterstand is ontstaan. Bovendien ontstaat er extra-ver traging doordat het publiek de formulieren niet goed invult. Er is thans een particulier instituut de rijbewiizencentrale op gericht dat zich met alle forma liteiten belast, natuurlijk tegen vergoeding. De overvloed van nieuwbakken chauffeurs wordt vooral veroor zaakt door de vacantie, aangezien er velen zijn die met een huur auto de straat op willen. Boven dien komen de talrijke emigran ten om een rijbewijs, aangezien zij liever „van alle markten thuis" in het vreemde land aan komen. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING Op 29 Maart 1947 zijn de toen 37- jarige heer D. uit Den Haag en dl toen 31-jarige mejuffrouw A. van H. uit Utrecht spoorloos verdwe nen. Op de avond van die dag zijn zij om half tien met een nieuwe, beigekleurige auto van een hotel in Bergen op Zoom richting Utrecht weggereden. Nadien werd niets meer van hen gehoord. Omdat men een ongeluk of misdaad vreesde, is ook internationaal, het signalement van de vermisten doorgegeven. Zonder resultaat echter. Het water van de Bergse Maas heeft vorige week een tragisch ge heim prijs gegeven. Militaire pon tonniers, die aan het oefenen wa ren en een sleepanker van hun boot uitwierpen, hebben de auto gevon den. Toen men het nummer zag, is de Haagse recherche gewaar schuwd. Deze heeft vastgesteld, dat de stoffelijke resten van de ge noemde vermisten zich in de auto bevonden. De politie acht een plausibele verklaring voor het ongeluk, dat de heer D., die nachtblind was, op de stormachtige en regenachtige avond van de 29e Maart 1947 mis leid is geworden door een oude af rit van een brug. Deze ligt zes me ter van de tegenwoordige afrit af. De auto is in het water verdwenen, waarna de sporen langs de berm vermoedelijk weer door de regen zijn weggewist. Door een toeval is dit drama thans opgehelderd. De pseudo-vogelpest blijkt zich te Woudenberg steeds meer uit te breiden. Zaterdag werd deze ziekte op een bedriif in deze ge meente geconstateerd. Een an der bedrijf, met 3500 stuks pluim vee, is als verdacht aangemerkt. MELKWAGEN IN DE SLOOT. Twee doden. Toen de melkrijder de 30-jari- ge W. Binnendijk uit Moordrecht Zaterdagmorgen om 6 uur met zijn vrachtwagen langs de Broek- weg bij Gouda reed is de wagen in de zachte berm gezakt en om gekeerd in de vlak daarnaast lo pende tochtsloot gevallen. De heer Binnendijk en een 13-jarige jongen M. J. van Jevereh uit Moordrecht, die eveneens in de wagen zat, slaagden er niet in zich te bevrijden uit de cabine en zijn verdronken. BOSMAN LANDDE VLAK VOOR RUSSISCHE POST. Dank zij de claxon van een po- litie-auto uit Wolfenbüttel zijn de Nederlandse ballonvaardlers, de heer en mevr. Bosman en de heer De Vos, slechts enkele me ters vóór de Russische zone ge land. Zij waren met Westenwind oostwaarts afgedreven en beslo ten een tussenlanding te maken ten Z. van Wolfenbüttel om daar naar de juiste ligging van de Russische zonegrens te vragen. Een politieauto had de ballon reeds enige tijd gevolgd en bij de goed geslaagde tussenlanding verklaarde de Westduitse politie- inspecteur, dat de ballonvaart kon worden voortgezet. De poli- tie-auto bleef de ballon echter nazitten en toen de ballonvaar- ders bij het niemandsland waren aangekomen, toeterden de poli tieagenten ter waarschuwing 3 X De tweede landing vlak voor een Russische grenspost verliep vlot. Inmiddels is de ballonequipe teruggekeerd voor een aantal ballontochten in Nederland. NEDERLANDER IN BELGIE VERONGELUKT. In het ziekenhuis te Libramont in België is Vrijdag overleden de Nederlander P. Smaardijk, die Za terdag voor een week bij een ver keersongeval tussen Herbeumont en Bertrix ernstig werd gewond. Smaardijk was, samen met vier anderen per motor op weg van Herbeumont naar Bertrix. Op een gegeven ogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting een vrachtwagen. Aan de wegkant stond op die plaats een koe te grazen. De eerste vier motorrij ders passeerden op normale wijze de vrachtwagen, doch op 't ogen blik dat Smaardijk, die als laatste Dat betekent intussen niet dat het vraagstuk niet door onderhan delingen tussen het koninkrijk en ae Indonesische republiek tot op lossing ware te brengen. Met de vorenbedoelde leden acht de regering de telling van de In donesische regering onjuist, dat er van verdere onderhandelingen geen sprake kan zijn, tenzij deze zouden zijn gegrond op de basis van souvereiniteitsoverdracht. Immers, indien hierbij de na druk valt op het slotgedeelte, der halve op de basis van souvereini teitsoverdracht, dan kan het niet anders of deze eis moet worden afgewezen, omdat deze niet in overeenstemming is te brengen met enige tussen partijen be staande overeenkomst. Gelet op het vorenstaande kan leggen van een rechtsvraag aan het uniehof geen geëigende stap het uniehof geen geëgende efcap zien. Naar het inzicht van de rege ring dient te worden voorkomen dat, indien bij voorbaat zou moe ten worden aangenomen, dat deze geen succes zouden1 kunnen heb ben, wederom onderhandelingen over Nieuw-Guinea gevoerd wor den. Uit het vorenstaande moge in tussen teivens zijn gebleken dat de regering onveranderd op 't stand, punt staat, dat de souvereiniteit over NieuW-Guiinea bij het ko ninkrijk blijft berusten zolang ter zake tussen Nederland en Indo nesië niet anders is overeengeko men. Met de opvattingen van de le den, als zou zij voor het voeren van haar politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea reeds thans een duidelijk program moeten opstel len, bijv. voor een periode van on geveer 25 jaar kan de regering niet geheel meegaan. Reeds werd er met nadruk op gewezen, dat de mogelijkheden, die op het gebied van mijn- en landbouw, visserij, bosexploitatie, handel en industrie aanwezig worden geacht, inderdaad niet meer dan „mogelijkheden" zijn, waarvan de verdere perspectieven eerst na uitvoerig voorafgaand wetenschappelijk onderzoek nader zouden kunnen worden bepaald. Zolang deze perspectieven niet bekend zijn en elk inzicht terzake nog ontbreekt, kan van een meer jarig programma geen nut wor den verwacht. Eerst indien de periode van oriëntatie zal zijn afgesloten en, na een gedegen voorbereiding en weloverwogen onderzoek een dui delijk beeld is ontstaan van de mogelijkheden, die Nieuw.Guinea biedt, zal het tijdstip zijn aange broken, hetwelk als richtsnoer voor de komende jaren zal kunnen worden aangewend. Die afvloeiing van Ambonnezen naar Nieuw-Guinea wordt onmo gelijk geacht, vooreerst door de talrijke materiële bezwaren hier aan verbonden, doch ook en voor al door de toestaande tegenstellin gen tussen Papoea's en Ambon nezen, die diep in de historie te ruggrijpt. De gouverneur heeft een zoda nige afvloeiing als onverantwoor delijk en misdadig gekwalificeerd. Aan de verschillende leden, die inlichtingen hebben verzocht over de uitgave van het nieuwe stan daardwerk over Nieuw.Guinea, kan worden meegedeeld, dat het gehele werk vrijwel persklaar is, terwijl bij de regering een voorstel aanhangig is gemaakt om de uit gave te doen verzorgen door het staatsdrukkerij- en uitgeversbe drijf, waarvoor een subsidie nodig is van 10.000. reed, langs de vrachtwagen reed, draaide de koe zich om. Smaardijk reed op de koe en werd tegen de vrachtwagen ge slingerd. Met zware verwondin gen werd hij naar het ziekenhuis te Libramont vervoerd. DE KEBSENGAMPAGNE GEËINDIGD. Uit het land tussen Maas en Waal vernamen wij dat de laatste kersen zijn aangevoerd op de Gel derse fruitveilingen. Zij brachten nog ruim een gul. den per kilo op. De campagne is in weerwil van de hoge pluklonen nog meegeval len voor de kersenpachters. Zij hebben matige winsten ge maakt. WAGEN MET HOOI DOOR TREIN GEGREPEN Zaterdag omstreeks half negen is op een particuliere overweg on der Noordwijkerhout een paard en wagen met hooi gegrepen door 'n electrische trein die naar Amster dam onderweg was. Hlet paard werd gedood. Pe voerman kwam met de schrik vrij. De cabine van de electrische trein werd licht beschadigd. Br moest ongeveer een uur over en kel spoor worden gereden. Dit zijn tha sch Wacht U dus niet tot het seizoen weer begint, want dan wordt de keuze weer meer beperkt. DIJKSTRAAT 7 - TELEF. 2056 maxen, kwcdhcucu Ook in REISETUI'S hebben wij iets aparts. NOORDSTRAAT 75 - TEL. 2753 aparte manier om Keukens ie étaleren? NOORDSTRAAT 44 - TEL. 2662

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2