Langs lijnen van geieioeiijkheici GEEN SPAANSE FURIE KRUIS VOOR RECHT EN VRIJHEID Formidabele snelheden Terry en Berry Zeeland De bevrijding van Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren U.S. NAVY POCHTE TERECHT De moeilijkheden in het Ambonnese woonoord TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER TWEEDE BLAD Zaterdag 4 Augustus 1951 7e Jaargang No. 1797 De Spaanse burger voelt zich in de:zedagen ^JTe" liik plezierig. De spanningen van de laatste maande schijnen eensklaps geweken door de on,ve[Ta^e^ langstelling van Amerika voor dit land. De vooruit zichten op dollars en vooral op de oogst, die dit jaar eindelijk weer overvloedig zal worden, hebben oo de arbeider wat met z'n lot verzoend. Zijn hart wond weliswaar niet naar staking en oproer, doch het waren de vrouwen die de wankelmoedigen de straat opzonden, aangezien zij het beste wisten hoe weinig eten er voor het gezin was. De Spaanse vrouw be speurt de honger het eerst en het is een wonder, wat zii met de paar peseta's inkomsten nog wist te verrichten^ zodat men alleen maar in het Zuiden van het land de honger ook op straat zag komen. De Spanjaard is opmerkelijk schoon en zindelijk en geen volk weet beter zijn armoede proper te houden. Generaal Vandenberg over de luchtmacht katoen Be wereldvraag naar en wol Toen bij de „hearings" van de Senaatscommissie, die zich in Washington bezig hield met het ontslag van Mac Arthur, de vertegenwoordigers van de ma rine aan het woord kwamen, vertelde een van de ad miraals, dat de U. S. Navy een straaljager in ont werp had. die niet alleen de snelste van de wereld zou zijn, doch die in de opbouw van krachten teëen de rode luchtmacht wellicht van doorslaggevende be tekenis zou worden om de Amerikanen weer de su prematie in het luchtruim te geven. in de bril van Sultan Sar West-Duiis vakverbond wit samenwerking Amerikaanse hulp aan hei buitenland ZEEUW De situatie is gelukkig veel verbeterd. Men zal meer olijfolie en brood krijgen en daarbij is de dollardroom gekomen, die bij voorbaat iedere opstandigheid bedwelmt. Geen nieuwe revolu tie geen tweede Spaanse furie binnen vijftien jaar. De schim men van de burgeroorlog dwa len nog steeds door de huizen en straten van Spanje en men heeft een griezelige angst voor een verlevendiging van die kwa- ''in^afzijn de Amerikanen debet aan de opfleuring van het Ma- drileense leven, Franco s papie ren stijgen. De meest objectieve waarnemers in dit land zijn van oordeel, dat de caudillo een slecht generaal is geweest, dqch een handig politicus. Wat dit gene raalschap betreft wijst men op de klinkende nederlagen b« Guada lajara en Teruel, waar Spaanse moren en legionnairs, Duitse specialisten van het Condor- legioen en Italiaanse pantsers en infanteristen behoorlijk klop kre gen van de rode militie, waarbij alleen de internationale brigades uit gevechtswaardige soldaten bestonden. Franco's grote tegen stander, generaal Mia ja, be schouwt men wel als een groot generaal, de caudillo echter als een militair met weinig door zicht, die nu eens veel te voor zichtig was en een ander keer met volkomen overschatting van eigen krachten op het ene fiasco na het andere uittrok. Het klassieke voorbeeld hier van is wel, dat die burgeroorlog in drie weken in plaats van in drie jaar door Franco gewonnen had kunnen worden. Toen Franco op Madrid aantrok met zijn ge harde en geoefende legionnairs ïionale brigades nodig hadden om Madrid met stille trom bm nen te rukken. ïoen waren Franco s kunst n op een spoedige beslechting van je strijd verkeken en heeft hu Duitse en Italiaanse militaire hulp moeten gebruiken om m een oorlog van drie jaar het bloed van twee millioen Spaanse vrou wen en mannen te zien vergieten. Als politicus kent men Franco meer succes toe. Hij heeft eerst op handige wijze het regiem naar zich toe kunnen trekken, gehol pen door het lot, dat twee Krop mannen, generaal Mola en Juan Antonio Primo de Rivera,, de stichter van de Spaanse Falange die zijn eigen werkelijke concur renten hadden kunnen worden, een ontijdig einde vonden. Mola bij een vliegtu^ong^ukJuan Antonio voor een Madrneens vuurpeleton. Franco riep ach tot leider van de fascistische Fa- lange op en trok toen langzaam aan de Carlisten en monarchis ten naar zich toe, de twee grote groeperingen, die hij aan de zijde van de militaire opstand vond Na de overwinning heelt r ran- co zich in het zadel kunnen hou den door de drie partijen, carlis- ten, fascisten en monarchisten, behendig tegen elfcaar uit te spe len Tenslotte wist hij alle groe peringen, inclusief de politieke stromingen in de_ kerk^op zijn een staat hij steviger in de beugels dan wanneer ook in de laatste 1 Langs lijnen der geleidelijkheid zal Spanje zonder nieuwe bur geroorlog en mèt Franco bin nen de West-Europese volkeren- familie worden binnengevoerd. Deze ontwikkeling lijkt haast on vermijdelijk Generaal Vandenberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor het Congres verklaard, dat de Ver. 'Staten hun lucht, macht gelijkwaardig aan de groei- De E.C.A. heeft meegedeeld, dat het tekort aan en de hoge prijs van wol de vraag naar katoenen textielgoederen zal doen toene men. In haar kwartaalrapport aan t Amerikaanse Congres zegt de E. C.A., dat West-Europa in 1950— 1951 afhankelijk is van de rest van de wereld voor meer dan 90 pro- cen|t van haar katoen en 84 pro cent van haar wol. Er is geen aanzienlijke verbe tering in zicht". Ook katoen linters en harde ve zels strategische materialen voor de Eturopese defensie-indu strieën blijven schaars. De katoen-aanvoer in de Mar shall-landen gedurende het ko mende jaar zal vermoedelijk vol- moeten doen zijn of zich moeten neerleggen bij een Sowjet-beheer- sing van het wereldluchtruim. (De Sowjet-Unie was in korte tijd niet slechts in het (bezit geko men van de atoombom doch had een luchtmacht ontwikkeld, welke groter was dan die van Amerika en welke nog steeds groeiende was. Bij Koninklijk Besluit is inge-1 steld het Kruis voor recht en Vrijheid". Dit onderscheidingsteken zal worden toegekend aan Nederlan ders, die met de strijdkrachten van de Ver. Naties aan de strijd hebben deelgenomen. Hiermee is in de eerste plaats be doeld de strijd op Korea, zo meldt de legervoorlichtingsdienst, maar indien de UNO in enig ander deel der wereld met de wapenen voor recht en vrijheid zou moeten op komen en! Nederlanders zich in de gelederen der Verenigde Naties veau van "de fabrieken te handha- I zouden bevinden, kan hun voor dit ven mits de voorraden ongeveer wapenfeit eveneens t kruis wor- op het huidige niveua worden ge- den verleend. Tevens kan t wo - houden. De bestaande tekorten aan zwa velzuur, houtpulp en kolen hebben een ongunstige invloed op de ver dere uitbreiding van de productie van synthetische vezels in West- Europa. den toegekend voor krijgsverrich. tingen ter handhaving van het Nederlandse gezag. Het versiersel bestaat uit een vierarmig kruis van verzilverd metaal, hoog en breed 40 mm. In het hart van het kruis be was het in de hoofdstad een on- stron beschrijflijke chaos. Iedereen i onarcb}Steni kreeg er een geweer en in een dzaam manoeuvreren bleef, anarchistische roes van '>1®^ VooraJ omdat kroonpretendent zoals het hem zeRer van buitenlandse een vecht maar, - het beste voorkomt betekende de gehele opgewonden militie, die Madrid moest verdedigen, geen oortje, voor een geoefende en disciplinaire aanvaller. Madrid lag derhalve voor Franco als een rijpe peer voor het oprapen, in- stede van zijn kans waar te ne men en zijn militaire opstand als volkomen geslaagd en beëindigd te kunnen (beschouwen, boog hu van Madrid af naar Toledo om daar de belegering van het Alca zar met zijn fascistische cadetten en de romantische overste Mos- cado op te hetfen. Om de paar mannen, die in die oude vesting nog in leven waren, te ontzetten heeft Franco juist de tuf ver speeld, welke de eerste ïnterna- Jhr. J. Goldman, ambtenaar van maatschappelijke zorg in 't kamp te Woerden, deelt ons mede, dat in de verslagen betreffende het gebeurde in het kamp te Woerden onjuistheden zijn geslopen. Hij doet het A.N.P. de volgende mededelingen: 1. Op 21 Juli j.l. gaven, de Am- holmezen de wens te kennen op 25 Juli de onafhankelijkheidspro clamatie van de Zuid-Molukken te herdenken door het hijsen van de Ambonnese vlag. Dit zou in de 3 kampen te Woer den voor de eerste maal geschie den. 2. De regeringsinstructies op dit punt luiden dat zulks op de 25e Juli zou worden geduld, mits op een daarvoor door de sociale lei der aangewezen plaats. Deze mocht niet zijn de ingang van het kamp waar de Nederland se vlag op de daarvoor geëigende dagen wordt gehesen. 3. Deze instructies zijn de resp kamjpraadsleden bij herhaling voorgehouden, waarbij betrokke- nen werden aangespoord z daaraan te houden om geen moei lflkheden te verwekken. 4. In 2 kampen heeft men hier aan gevolg gegeven. Daar werd de Ambonnese vlag enkel op de 25e Juli gehesen «"aarbij zich verder geen moeilijk, heden hebben voorgedaan. ;5. In het kamp aan de Utrecht se straatweg hebben de bewoners hun toezeggingen aan de burge meester van Woerden ten spijt de instructies echter niet gevolgd. steun was. Het spel om de macht stevig in handen te houden noodzaakte Franco menigmaal znn ouüe fascisten te verloochenen en vooral in de lagere rangen van de Falange groeide de onrust zo zeer, dat zij en met de com munisten voor een deel de op wekkers zijn geweest van de rceente stakingsgolven. Nu is eensklaps het getu in ternationaal ten gunste van Franco gekeerd. Met de Ameri kaanse steun in de rug heeft hu zich gehaast zijn kabinet te wij zigen. Wie meende, dat dit een koersverandering in democrati sche zin zou worden, heeft zien vergist. De aanstelling van de commandant van de Blauwe Di visie, die onder Hitiers vaan voor Leningrad heeft gestaan, tot mi nister in het nieuwe kabinet tegelijkertijd met de benoeming van enkele Falangisten op zetels, die tot dusver in meer liberaal monarchistische handen waren heeft de wereld zonneklaar aan getoond, dat de caudillq bezig is zijn binnenlandse positie te con solideren op een basis, die fascis- tischer wordt dan ooit te voren. Wij geloven, dat deze manoeu vre politiek nuchter en veilig is voor Franco. Op het ogenblik Aan dit laatste, de Amerikaanse moderne Russische.straaljager Hier werd op 25 Juli zowel de Ambonnese als de Nederlandse vlag aan de ingang van het kamp gehesen. i Deze bleven daar gedurende de volgende dagen in top, waartegen de regering op 28 Juli meende te moeten optreden op de in -de dag bladen beschreven wijze. 6. De heer Goldman heeft zich hiervan strikt afzijdig gehouden; de vlaggen zijn niet door hem neergehaald noch heeft hij daarbij enige assistentie in welke vorm ook verleend. 7. In de hevige beroering en ver warring stelden enige overstuur zijnde Ambonnezen de heer Gold man aansprakelijk voor het op treden tegen de vlaggen en namen een dreigende houding aan. Van het „toedienen van een pak slaag" of „afstraffing" was hier bij geen sprake. superioriteit, was namelijk ernstig getwijfeld, toen de Russen hun MIG-jagers boven Korea aan de Amerikaanse toestellen toetsten. Weliswaar wonnen de Amerikanen in elk luchtgevecht, doch men er kende in Tokio onomwonden, dat deze zegens Pyrrhus-overwinningen waren, aangezien zij alleen konden worden behaald, doordat de Ameri kaanse vlieger zoveel beter ge traind was dan zijn tegenstander en hij .bovendien over een betere be wapening beschikte. Niettemin was de MIG-jager sneller en wendbaar der dan de beste Amerikaan, de Sabre, en zodra de Russen hun trainingssysteem verbeterden en de vuurleiding tot Amerikaans peil konden opvoeren, zou her uit zijn met het Amerikaanse overwicht. De sombere stemming in Was hington, ontstaan door de publi caties van de eerste rapporten over de gevechtswaarde van de werd nog versterkt door generaal Hoyt Vandenberg, de Amerikaan se collega van onze generaal Aler, die het publiek nog eens waar- schuwde voor al te optimistische verwachtingen van de Amerikaan se luchtmacht in een eventuele krachtmeting met de Russen. Tegenover al dit verdrietigs klonk het geluid van de marine haast ongeloofwaardig. Indien de U.S. Airforce zo triest was gestemd over de Amerikaanse toekomst in de lucht, wat kon de marine dan wel bieden? Inderdaad klonk het als groot spraak, toen de marinemannen ver klaarden binnenkort met 'n jager te zullen komen, die verre supe rieur zou zijn aan het beste RuS' sNche product. Voor ons, Europese- oren, klinkt de gehele tegenstel ling marine-luchtmacht, zoals die in Amerika heerst, wat vreemd. Doch het is een feit, dat de marine- De grootvizier, die Berry's nieuwsgierigheid merkte, wees op het gordijn, „Het paleis telt enige gasten, zoals u ziet. Misschien zullen zij ons een eindweegs vergezellen op onze rondwandeling. „Hierna volgden enkele Per zische woorden op luide toon uitgesproken. Deze schenen een aanwijzing voor „de gasten" te zijn, want er kv/am beweging in het gezelschap. De mannen begonnen de groot vizier te volgen. Spoedig liepen zij dicht op de hielen van Terry en Berry door de ver trekken. Wij moeten benen maken, Terry!" riep Berry verschrikt. „Eat gaat mis", zei Terry. De twee broers begonnen steeds harder te lopen, zij hoorden hoe de gasten van de grootvizier hen op de voet volgden. „We halen de buitenmuur niet Terry!" zei Eerry, die de afstand al had geschat „Zo lang mogelijk vriendelijk blijven", antwoordde Terry adem loos. En dat was ook het enige wat er op zat. luchtmacht in Amerika verhou dingsgewijze belangrijk krachtiger is dan men in Europa gewend is. Navy en Airforce hebben daar ginds uitgebreide „research"-afde- lingen, die zich als naarstige con currenten beijveren het allerbeste in de lucht te brengen. Nu schijnt de U.S. Navy werkelijk een sen sationele voorsprong te hebben ge- nomen op de luchtmacht van Hoyt Vandenberg. De Douglas Skyrocket heeft proef gevlogen en een snel heid behaald van 2145 km per uur Daarmee is de geluidssnelheid bij na met 100 pet. overtroffen. Dou glas had reeds eerder een straal jager gemaakt en wel deSkystreak. Die is een weinig „in het water gevallen, doordat tegelijkertijd van Lockheed (de grote concurrent van Douglas) de Shootingstar los kwam, die door de militairen tot de standaardjager werd verklaard Thans wordt de Shootingstar al weer als verouderd beschouwd; hij is reeds opgevolgd door de Sabre en men is op het punt gekomen, dat die Sabre het veld moet ruimen door de ervaring in Korea. Nu kan men een productielijn waarop de Sabre zich thans be vindt niet één, twee, drie stil leggen, maar het is wel de tijd om alle krachten te richten op een waardige opvolger van dit type. Dat zou die Skyrocket van Dou glas kunnen worden. Men denke echter niet, dat de militairen dan ook met die waanzinnige snelheden zullen gaan vliegen. Die proefvlucht was van uitzon derlijk belang om de gedragingen van vliegtuig en mens bij zeer hoge snelheden te onderzoeken. Het vliegtuigje werd aan de buik van een B-29 bommenwerper opge sleept tot bijna twaalf kilometer hoogte en toen klom de Skyrocket op tot 23 km, nog wel onder een hoek van 45 graden. Van die dui zelingwekkende hoogte heeft de rocket zich in een scherpe duik laten vallen en een snelheid van bijna 2150 ion per uur behaald. Het toestel had een zware straal motor en bovendien een „ram-jet", die men als een hulpmotor moet beschouwen. In normale werkingsfeer, zonder „ram-jet", verzwaard met snel vuurkanonnen en andere oorlogs instrumenten, /.al die Rocket een practische snelheid van wellicht 1200 km per uur gaan ontwikkelen en dat is meer dan genoeg voor een moderne luchtoorlog. Vliegt men immers veel sneller dan zijn vijand, dan wordt er ook niet zo heel veel bereikt. De snellere moet zich dan altiid min of meer aanpassen aan zijn langzame: tegenstander. Hoe men dit succesje voor de Navy en Douglas ook moge be schouwen en interpreteren, het ligt in de verwachting, dat die Sky rocket een goede kans maakt als nieuw standaardvliegtuig door Amerika te worden aanvaard. vindt zich een ovaal schild van 14 mm hoog en 8 mm breed. Tus sen de armen van de kruis zijn aangebracht twee zwaarden van verzilverd metaal, schuin gekruist achter het ovale schild. Op het schild is in relief aangebracht de letter „J". Het schild wordt gedekt door een koninklijke kroon. Op de achterzijde van 't schild de leeuw, zoals hij in het wapen, van het Rijk voorkomt; 't geheel gedragen door een ring. Het kruis is bevestigt op een lint, dat in het midden een oranje baan vertoont. Ter weerszijden hiervan ziet men drie banen in de kleuren ultramarijn-wit-ujtrama- rijn. Op dit lint wordt een verziL verd metalen gesp gedragen, waarop de naam en het jaartal van het krijgsbedrijf, waarvoor 't kruis werd toegekend. Wie aan meer dan één krijgsbe drijf mocht hebben deelgenomen, draagt de verschillende gespen bo- veji elkaar. Indien het lint wordt gedragen, zal iedere gesp worden aangege ven door een achtpuntige verzil verd'metalen ster, met dien ver stande dat niet meer dan 4 ster ren op het lint worden gedragen. Het kruis kan zowel aan mili tairen als aan burgers, die zich in dienst van de Ver. Naties in mili taire zin verdienstelijk hebben ge maakt, worden uitgereikt. H|et kan ook posthuum worden toegekend. Christian Fette, voorzitter van het Westduitse vakverbond, heeft he Dusseldorp verklaard, dat ver tegenwoordigers van de West- Duitse regering en 't vakverbond de wens hebben geuit in de toe komst samen te werken. Het verbond had eerder ge dreigd alle samenwerking te be ëindigen wegens de door de rege ring gevolgde economische poli tiek. Fette verklaarde in een radio uitzending, dat genoemde verte genwoordigers alle punten van eritiek van de zijde van het vak- erbond openlijk hadden bespro ken. Hét! resultaat van de verdere besprekingen zou de toekomstige houding van het vakverbond be slissend beïnvloeden. James Richards (democratisch voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen) heeft een vermindering van 700.000.000 dollar voorgesteld in het gevraag de bedrag van 8.500.000.000 voor hulp aan het buitenland. Hij specificeert zijn cijfers als volgt: Een vermindering van 265.000.000 dollar van de militaire hulp, een vermindering van 285.000.000 dol lar van voorgestelde economische hulp aan West-Eluropa en een ver mindering van 150.000.000 van de economische hulp aan het Verre Oosten. Richards zeide, dat een voorge stelde vermindering zijn eigen mening vertegenwoordigde en dat hij zich zou verzetten tegen een sterkere reductie. BRAND BIJ DE ANGLO IRANIAN TE ABAD/VN Een brand, die door kortsluiting zou zijn veroorzaakt, heeft 't bu reau, voor personeelszaken van de Anglo Iranian te Albadan ver woest. Duizenden documenten gingen verloren. nachtrust heeft goed gedaan. XIX. Willem is intussen boven in het huis beland en plotseling hoor ik hem roepen: „Het zijn onze eigen jongens, Karei. Houdt op met schieten". Zodra ik dat hoor, vlieg ik alles trotserend de boomgaard in. Ik zwaai met mijn helm en ik schreeuw uit alle macht: .Alles is O.K. jongens. Kom maar door; we hebben de laatste Duitser hier neergeschoten". In een ommezien staan onze makkers bij ons. De oorzaak van de schermutseling is nu spoedig opgehelderd. De jongens waren uit de St. Jooslandpolder op weg naar de boerderij van Van Strien, toen ze opeens scho ten hoorden. Ze meenden na tuurlijk met moffen te doen te hebben en begonnen aanstonds de boerderij en de boomgaard te ser probeerde uit te halen, is er te groter om. val bleef gelukkig door Willems waarschuwing en mijn schielijke ingrijpen achterwege. De luitenant, die het peleton aanvoert, is woest over het ver raderlijke optreden van de mof. „Eigenlijk zouden wij de vent op staanden voet moeten fusille ren", zegt hij, „maar nu hij zo zwaar gewond is, zullen we hem sparen". Dan komt een der evacues zenuwachtig op ons toegestormd met de mededeling, dat er een man zwaar gewond in de schuur ligt. De ongelukkige kerel was te nieuwsgierig geweest, zo ho ren wij als we in de schuur ko men. Tijdens de schietpartij was hij in het deurgat gaan staan om te zien wat er gebeurde en werd daar door een geweerkogel ge troffen. We zijn allen diep onder de in druk van dit noodlottig ongeval en onze verbolgenheid over de omsingelen. De beSlis^nde aan- verraderlijke streek, die de Duit- Als Willem en ik korte tijd daarna weer naar onze compag nie terugkeren, heb ik moeite mijn vriend bij te houden. Ik loop compleet te kreunen van de pijn. „Ga jij maar vooruit", zeg ik tegen hem, „ik kom je straks wel achterna". Daar wil de goeie jongen na tuurlijk niet van horen. Wij heb ben deze middag een leerlesje gehad en Willem denkt er niet aan mii nu alleen te laten. Het begint al te duisteren; des te meer reden is er dus om bij elkaar te blijven. Bij de compagnie terug, vlie gen van alle kanten de vragen op ons los, want iedereen is nieuwd, wat er zich op de boer derij allemaal heeft afgespeeld. Ik ben blij, dat ik eindelijk rust vindt. De hele nacht bliitt het (bij ons ongewoon kalm, maar op de Sloedam woedt een felle strijd 's Morgens voel ik mii een heel stuk fitter. Wel doen mijn voe ten nog veel pijn, daar de open blaren mij kennelijk In de loop van de voormiddag gaat het spannen. Nu de Duitsers in Nieuwland uitgeschakeld zijn, beginnen die in Arnemuiden zich geducht te roeren. Een regen van projectielen daalt op ons neer en spat aan alle kanten uiteen. Er worden overal grote gaten in het schor geslagen, zodat de modder hoog opvliegt. Iedereen blijft kalm en paraat. De beschieting is buitengewoon intensief, maar deert ons weinig. Het zijn de laatste stuiptrekkin gen van het-beest-in-doodsstrijd... Op een gegeven ogenblik zie ik, dat de majoor mij wenkt. Als ik naast hem ga liggen, wüst hij naar een fabrieksschoorsteen. Ken ie die schoorsteen?" vraagt hij. Ik moet even verzinnen. Dat is toch de vitamine-fabriek van Arnemuiden „Weet je ook hoe die schoor stenen hier in Nederland ge bouwd worden?" vraagt de ma joor verder. Door onze kijkers nemen we de situatie terdege op. We zien rond de schoorsteen een soort omloop met een heining. De mof fen hebben daar een goede uit kijkpost gemaakt. Op het dak van de grote kerk in het centrum van Arnemuiden is een groot rood kruis geschil derd. De kerk is als hospitaal in gebruik geweest, maar nu is dat rode kruis alleen nog maar camouflage. Op de oiribouw rond de toren zien we door onze kij kers licht geschut opgesteld. die toren een vrij uitzicht tot in verre omtrek over de polders. De majoor besluit de lucht macht te ïaten ingrijpen Ik begrijp heel goed, dat er hier iets moet gebeuren, maar als er bommenwerpers aan te pas komen, ziet het er voor de burgerbevolking droevig uit. De majoor beaamt dat volko men. „De burgers, dat is het altijd terugkerende probleem", zegt hij. Terwille van de bevolking zal hij het daarom tot het uiterste zonder de luchtmacht trachten te stellen. Dan zal de artillerie er echter in versterkte mate aan te pas dienen te komen, want die moffennesten moeten in elk ge val worden uitgeroeid Tijdens deze gevechtshandelin gen zijn er in Arnemuiden twee maal zoveel mensen aanwezig als normaal. Uit de omliggende dorpen en gehuchten zijn ze in groten getale op het „veilige rode kruis afgekomen. Ze kon den ook moeilijk voorzien, dat juist in en om Arnemuiden een der hevigste gevechten zou wor den geleverd, een ware strijd op leven en dood van niets ontziend geweld. Meer dan 40 doden vielen onder de bevolking te betreuren en het aantal gewonden liep naar de honderd. Het was nog een geluk dat er in Arnemuiden zoveel kel ders waren, anders was het aan tal slachtoffers niet te overzien geweest. In één kelder waar een heel gezin bijeen was, sloegen vlak na elkaar enige granaten in. De pevolgen waren ontzettend; de moeder werd dodelijk getroffen, de vader en een zoontje van drie ontstoken zijn, maar Bowmhen hebbTn de DuiSers in jaar levensgevaarlijk gewond en twee dochtertjes van 9 en 15 jaar aan de -benen en in het ge laat getroffen. Vijf slachtoffers in één gezin Vier dagen en vier nachten duurt deze strijd. We hebben al die tijd geen oog dicht gedaan. In modder en slik hebben we ge legen en we zijn tot op de huid toe doorweekt. Hoe een mens het volhoudt, is een raadsel, maar gelukkig komt aan alles een eind; ook aan deze zware ge vechten. De laatste morgen brengen de Schotten nog 'n Duitser binnen, die hun zonder dat hij het zelf wist in de armen was gelopen. Majoor Southwood stuurt mij een boodschap, dat ik direct bij hem moet komen. Hij wil weten, wat die mof hem zo vol vuur aan het verstand tracht te brengen. De Duitser is op zijn knieën voor de majoor neergevallen. Hij praat en gebaart heftig en doet zijn uiterste best om Engels te spreken maar hij brengt het niet verder dan wat onbegrijpe lijk gebrabbel. „Praat ie moêrs taal", bijt ik de mof toe, waarop de vlegel ant woordt, dat hij Engels veel mooier vindt. Onophoudelijk raaskalt hij door, maar zijn Engels is zo er barmelijk, dat niemand er een touw aan kan vastknopen. „Laat die vent opstaan", zegt de majoor ongeduldig, „en zegt hem dat hij Duits moet spreken, anders krijgt ie een kogel door zijn kop." Ik gelast de Duitser nu op te houden met zijn onzinnige smoes jes en zijn eigen taal te spreken. „Ik vind Engels veel mooier' houdt hij koppig vol en hij wil zowaar opnieuw beginnen. Maar mijn geduld is uitgeput en zonder dat ik er mij goed rekenschap van geef schiet mijn vuist uit en tracteer ik de dikkop op een klinkende muilpeer. Het blijkt een snelwerkend geneesmiddel te zijn. want de snuiter begint opeens zo rap zijn Hoogduits te raffelen, dat ik de grootste moeite heb hem te volgen. In 't fort Rammekes, zo deelt hij ons mede, zitten nog meer dan tweehonderd Duitsers opgeslo ten. Zij zijn van aHe verbindin gen verstoken, de radio is ver nield, het fort is grotendeels kapot gebombardeerd en het ge schut is onbruikbaar. Er moeten nogal wat gewonden zijn en tot overmaat van ramp zitten ze er geheel zonder water, daar ook de waterleiding stuk is. Buiten het fort liggen tiental len gesneuvelde Duitsers, voegt de mof er nog aan toe. We zien een witte vlag op het fort wapperen. „Wat willen die kerels daar eigenlijk!" vraagt de majoor. Het blijkt dat de overlevenden niet voor de dag durven komen en ze zitten nu te wachten, tot wii ze komen halen. Willem heeft aandachtig naar het verhaal van de mot staan luisteren. „Mooi", zegt hij nuchter „dat zaakje knappen wij wel op". En zich tot mii wendend: „Vraag eens aan de majoor, of wij met een paar brenschutters die moffen d'r uit mogen halen"....,.... (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5