BINNENLANDS NIEUWS over De de Eerste Kamer belastingontwerpen Wet op de organen der emigratie VOOR DE ZONDAG EEN TAAK VOOR DE OVERHEID [Ellendig en Nooddruftig *500.000ste' bezoeker op Schiphol Protest van uitgeweken Duitsers AGENDA ^De financiële moeilijkheden yan Engeland Eisenhower candidaat worn presidentsverkiezingen TWEE MANNEN TE ZANDVOORT VERDRONKEN. GEDETINEERDE DOOR MEDE GEVANGENE GEDOOD. Joego-Slavië protesteert bij Roemenië en Hongarije Oliebron door ontploffing i* brand Sumitro neemt ontslag uit regeringsdienst Here, neig Uw oor, verhoor mij, want ik ben ellendig en nooddruftig. Ps. 86 1. Uit deze verzuchting maakt men onwillekeurig op, dat David een tijdlang het gevoel had, als neig de God niet Zijn oor en als ver hoorde Hij niet. En wij gevoelen ook in deze uiting hoe de man naar Gods hart onzer een was! Ja, ook ons kan het dikwijls schijnen alsof God aan ons voor bijgaat, zonder op ons gebed acht te geven, of op onze kommer te letten. En toch komen wij juist in die dagen, dat de hemel ons als gesloten is, de Here niet met ge ringe zaken aan. Integendeel is het meest grote droefheid of be zorgdheid of wel in zielestrijd, of in worsteling over eigen of an- derer zonden, dat wij als tever geefs de Here aanlopen in 't ge bed, Dan komt de vraag in ons op: „Waarom antwoordt de Here niet?" Kan ook deze dagtekst de verklaring geven? „Here, neig Uw oor," bidt David, „want ik ben ellendig en hulpbehoevend." Belijden en gevoelen wij ook ellendig te zijn, waar wij 's Heren hulp aanroepen? Dragen we daarbij ook soms nog iets van ons (Vrijdagmiddag passeerde op de Amsterdamse luchthaven Schip hol de 500.000ste bezoeker het lo ket. Het was mevr. KnavenHof stede uit Furmerend, die met haar echtgenoot en 2 zoontjes een be zoek aan Schiphol bracht. De heer E. van de Beek, adj.- direoteur van de luchthaven, die voor deze bijzondere gelegenheid als controleur fungeerde, bood haar namens de directie het boek „Ons Schiphol" aan. De afdeling civiele dienst van de K.L.M. offreerde haar 'n taart <»n de afdeling rondleiding bood 'n rondvlucht boven Amsterdam aan. Deze betekende voor mevr. Kna ven de luchtdoop. In 1950 arriveerde de 500.000ste toezoeker op 8 Augustus. Sinds de bevrijding hebben nu ruim 3.700.000 belangstellenden 'n bezoek aan Schiphol gebracht. zelf aan? Menen wij ook: „Here, verhoor mij toch, ik heb immers al zó lang mijn best gedaan!" Wie niet volkomen ontledigd van zich zelf tot de Here komt, is Hem niet welgevallig. Lere de Here ons zelf in ootmoed tot Hem naderen. Zalig hij, die in dit leven Jakobs God ter hulpe heeft; Hij, die door de nood gedreven Zich tot Hem om troost begeeft HET DIAMANTVELD VOOR KONING BOUDEWIJN. In aansluiting op de commen taren van het Belgische minis terie van Koloniën met betrek king tot de verklaringen van de heer Jules Marijnen uit Maas tricht over zijn ontdekking van een diamantveld twintig jaar ge leden in het gebied van Kasai (Belgische Congo) wordt van de zijde van dit ministerie thans meegedeeld, dat de heer Marij nen zich inderdaad met de depar tementale instanties in verbin ding heeft gesteld voor het „ver kopen van een geheim". Ver klaard wordt in dit verband, dat het ministerie niet gemachtigd is ontdekkingen of „geheimen" aan te kopen. Het heeft de heer Marijnen aangeboden een ver gunning te verlenen, die hem in staat zou stellen na te gaan of het door hem bedoelde diamant veld inderdaad zo rijk is aan dia manten als hij meent. Aan deze vergunning zou het verstrekken van een zg. terreinvergunning zijn verbonden, waardoor de heer Marijnen dit door hem ontdekte diamantveld eventueel ook kan ontginnen. De heer Marijnen heeft evenwel doen weten, dat hij geen enkele vergunning wenst en slechts zijn geheim wil verko- (pen. Het ministerie heeft zijn in deze aangelegenheid ingeno men standpunt hierop bevestigd. BRITSE DELEGATIE NAAR TEHERAN. Richard Stokes, de Britse mi nister voor Grondstoffen, is Vrij dag met vier andere afgevaar digden per vliegtuig uit Londen naar Teheran vertrokken. Op het vliegveld verklaarde Stokes nog „steeds optimistisch" te zijn. Hij voegde er aan toe, dat er niets was, dat niet opgelost kon wor den als er goede wil aan beide zij den bestond. Vijf vertegenwoordigers van de Anglo Iranian zijn met een ander toestel vertrokken en zullen in nauwe verbinding blijven met de regeringsdelegatie. Stokes dacht Maandag een be zoek te brengen aan de raffina derij te Abadan „om poolshoog te te nemen". Hij verklaarde een welkomstmededeling van de Per zische regering te hebben ontvan gen, hetgeen hij als „een goed voorteken" beschouwde. Duitsers, die uit het voormalige Duitse gebied zijn gewezen, dat op het ogenblik aan Nederland behoort, hebben in een brief aan de Westduitse regering gepro testeerd tegen de confiscatie en onteigening van Duits particu lier bezit in dit gebied. In het protest wordt gezegd, dat het internationale recht maatregelen, waartoe de Neder landse regering heeft besloten, verbiedt. De Westduitse regering wordt verzocht bij de Verenigde Naties te protesteren. De betrokkenen, die op het ogenblik in de omgeving van Granau wonen, stellen voor soortgelijke maatregelen tegen in West-Duitsland woonachtige Nederlanders te nemen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Gevleugelde Kruisvaarders" Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,De Ikreet der aarde". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Vrouwenkamp Borneo". (MORGEN TEiRNEUZEN: Luxor Theater 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Gevleugelde Kruisvaarders' Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. ,,De kreet der aarde". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Vrouwenkamp Borneo"; 8 uur: Biosc. „Moe der was actrice". ZWEEDSE HOUTBOOT HAD AANVARING De „Sven Sture" eeni Zweedse houtboot, is Donderdagmiddag te half 4 bij het verlaten van de Minervahaven te Amsterdam in aanvaring gekomen met een sleep zandbakken. Het schip kreeg 2 scheuren bo ven de waterlijn en is terugge keerd naar de Nieuwe Houthaven. Het schip was op weg naar Ein den. Het schip zal heden nadat een steenibekisting is aangebracht de reis vervolgens. BOERDERI.JBRAND Doordat het zoontje van de boer met lucifers speelde, is gisteren brand ontstaan in de boerderij van de heer J. J. Cnossen bij Grouw. Spoedig stond de grote schuur in vuur en vlam. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de ge hele boerderij behalve "n deel van het woonhuis af. (De schade wordt door verzeke ring gedekt. SCHIERMONNIKOOG ONTVANGT WALVISKAKEN. Als een herinnering aan de wederopleving van de Neder landse walvisvangst heeft de vroegere gezagvoerder van de walvisvaarder „Willem Ba- rendsz", kapitein Klaas Visser, te Schiermonnikoog twee wal viskaken, die hij van de laatste van zijn vijf tochten naar de Zuidpoolzee meenam, aan het ge meentebestuur van Schiermonni koog aangeboden. De kaken, die een lengte hebben van 6,70 meter en tezamen 1500 kilogram zwaar zijn, zijn afkomstig van een blauwe walvis, het grootste le vende wezen ter wereld. Gisteren is het voorlopige, ver slag verschenen van de Eerste Kamer over de belastingontwer pen. Volgens de „Washington Post" jsiet het er naar uit, dat de ont trekkingen aan de Britse goud en doUarreserves „zullen leiden tot «en verzoek de hulp in het kader van het plan-Marshall te hervat ten". Met hlad voegt hier aan toe, dat de grote onttrekkingen geloof waardigheid verlenen aan de ge- trachten dat Engeland wellicht aan de'V. S. zal verzoeken ont heffing te verlenen van de eerste (betaling op de lening van 3750 miflioen dollars, die in 1946 werd geSloten Deze betaling moet in Decem ber geschieden. Volgens het blad zou dit slechts een zeer geringe verlichting bete kenen President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie de wens uitgesproken', dat generaal Eisen hower op zijn post zal blijven als opperbevelhebber der Noord-At lantische strijdkrachten. H£j gelooft niet, dat dit even tuele politieke verlangens van de generaal zou belemmeren. Zoals gewoonlijk werd gevraagd naar de mogelijke aanwijzing van Eisenhower hetzij als republikeins uf als democratisch candidaat voor het presidentschap in 1952. Bisenhower heeft nog niet ver klaard, of hij republikein of de mocraat is, zo hij al een van beide richtingen is toegedaan. Beide partijen hebben hem ge noemd als een mogelijke candi daat. (Bernard Baruch, de oude Ame rikaanse staatsman, heeft bij aan komst uit Europa te New York verklaard, dat bet afkeurenswaar dig zou zijn Eisenhower te bepra ten om in de politiek te gaan, als hij besloten is West-Europa te varenigen tegen agressie. «Op zijn persconferentie heeft Truman tevens gezegd, dat hij op September in San Francisco op de openingszitting van de confe rentie over het Japanse vredes verdrag zou spreken. Hij verwacht niet, dat hjj het verdrag zal tekenen. De delegatie van de Ver. Staten xtau dat doen. Vrijwel algemeen verklaarde men de ook in de Tweede Kamer gebleken bereidheid tot het bren gen van offers voor een onont koombare militaire extra-inspan ning tot bescherming van de on schatbare goederen van vrijheid en beschaving te delen. Van ver schillende zijden wenste men evenwel er op te wijzen, dat de Eerste Kamer ten aanzien van de wetsvoorstellen tegenover de mi nister in een andere verhouding staat dan de Tweede Kamer. Te snel achtten sommige leden het tempo, waarin de Eerste Ka mer deze wetsvoorstellen moet behandelen. Het antwoord van de minister aan het lid van de Tweede Ka mer, de heer Schouten, inzake de besteding van de zg. tegenwaar- degelden van de Marshallhulp was naar de mening van verschil lende leden onvolledig en inner lijk tegenstrijdig. Dezelfde leden achtten de Ne derelandse volkshuishouding niet in staat zonder meer Amerikaan se hulp de lasten van liet nieuwe defensieprogTamma te dragen. Wie kennis neemt van de wij ze, waarop de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zijn behandeld, kan over het lot van deze ontwer pen in de Eerste Kamer moeilijk meer in het onzekere verkeren. Zij betwijfelden, of dit evenzeer het geval zou zijn, wanneer de persberichten, dat minister Lief- tinck een hoge functie zou aan vaarden bij de internationale her- stelbank, waarheid zouden bevat ten. Het is in het geheel niet uitge sloten, dat een opvolger van deze minister over de vraag, of een verhoging van de belastingop brengst met ƒ245 millioen thans volstrekt nodig moet worden ge acht, anders zou denken. Het is dan ook een publiek belang, dat de bewindsman het bedoelde ge rueht zo mogelijk pertinent tegenspreekt. Enige leden zeiden, dat zi; slechts dan bereid zijn nieuwe belastingen tot een bedrag van 245 millioen te voteren, indien dat ter financiering van de mili taire extra-uitgaven onvermijde lijk is. De wetsonwerpen zou worden betracht tegen onbe- vredige verdeling van lasten over kleine en grote gezinnen. Zij wil den niet verhelen, dat zij over de houding der regering in deze aan gelegenheid zéér waren teleurge steld. Meerdere leden wensten in al gemene zin wat betreft de belas ting van de bedrijfswinsten door verhoging van de inkomstenbe lasting en van de vennootschaps belasting nadrukkelijk uiting te geven aan hun bezorgdheid over de hoogte van de op het bedrijfs leven rustende fiscale lasten. Verschillende leden merkten naar aanleiding van de bij dit ontwerp geïntroduceerde sanctie bij vertraagde afdracht van loon belasting en vereveningsheffing zowel als bij niet-inlevering van aangiftebiljetten voor inkomsten belasting op, dat zij deze maatre gelen toejuichten. Enige leden, die de voorgestel de sancties eveneens juist acht ten, spraken de hoop uit, dat met de nodige soepelheid zou worden opgetreden, omdat bij het inleve ren van aangiftebiljetten niet steeds onwil oorzaak van de ver traging behoeft te zijn. Met betrekking tot de omzet belasting merkten verscheidene leden op er niet van overtuigd te zijn. dat bij de behandeling van dit wetsontwerp de belangen van hef bedrijfsleven voldoende in het oog zijn gehouden. Verschillende leden vestigden de aandacht op de zware belas ting, die zal komen te drukken door de verhoging van de alco holaccijns en het opnemen van zuivere eau de cologne onder het weeldetarief van 30 pet. Sommige leden wezen er op, dat in de meeste branches, waar op dit wetsontwerp betrekking heeft, de zg. St-Nicolaas- en Kerstartikelen reeds in het vroe ge voorjaar aan grossiers en de- tailisten ten verkoop worden aan geboden. De levering geschiedt in het najaar en de fabricatie in de zomermaanden. De financieel sterke grossiers en detaillisten zullen nu in staat zijn vóór de pu blicatie van de lijst van onder de heffing vallende goederen hun najaarsbestellingen te ontvangen en de anderen door gebrek aan middelen of crediet niet. De eers ten zullen hierdoor ten onrechte worden bevoor-, de laatsten bena deeld. Nu het de minister niet om de opbrengst maar om ont lasting van de betalingsbalans te doen is, zou hét wenselijk zijn de inwerkingtreding van de bepa ling te stellen op 1 December, op dat ongewenste concurrentiever houdingen worden vermeden. Enige leden waren van oordeel, dat de wasmachines met 15 pet te hoog worden belast. Wat de verhoging van het suc cessierecht en de vermogensbe lasting in het algemeen betreft, waren verscheidene leden van mening, dat die verhogingen zijn tot stand gekomen onder de druk van de omstandigheden en dat, nadere principiële beschouwin gen over de noodzakelijkheid en de betekenis hiervan weinig vruchtbaar zouden zijn. Kapitein Visser zeide bij deze overdracht, dat het hem met eni ge weemoed vervult, dat deze kaken zijn geplaatst aan de in gang van het terrein, waarop vroeger de zeevaartschool stond. Door het verlies van deze school is het eiland zeer gedupeerd. De kapitein sprak daarom de hoop uit, dat de walviskaken een aan sporing mogen zijn voor de jeugd van Schiermonnikoog om de toekomstmogelijkheden op zee te zoeken. Burgemeester J. Anker bracht in herinnering, hoe groot de be tekenis van kapitein Visser voor Schiermonnikoog is. Niet alleen, omdat hij naam maakte als kapi tein van de „Willem Barendsz", maar vooral omdat hij veel jon gemannen van Schiermonnikoog voor de walvisvaart heeft ge wonnen, hetgeen in economische zin voor het eiland van veel be lang is geweest. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor negen zijn te Zandvoort ter hoogte van het noordelijke vrije strand twee mannen verdronken. De 43-jarige F. Vermeer uit Zeist kwam bij het zwemmen on gelukkigerwijze in een mui te recht. De 27-jarige Zandvoorter P. Lefferts begaf zich op het hulpgeroep te water, wist de drenkeling te bereiken, doch werd door deze zo stevig vast gegrepen en in zijn bewegingen belemmerd, dat hij met V. ver dronk. Intussen had zich de 23- jarige Amsterdammer M. Gouka eveneens in zee begeven om hulp te bieden. Ook hij kwam aan vankelijk door de wanhopige grepen van Vermeer in moeilijk heden, doah hij wist zich los te rukken en met behulp van een hem door badgasten toegestoken reddingstok het strand te berei ken. Eerst anderhalf uur later slaagde men er in de beide dren kelingen op het droge te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Sinds 1948 had de zee in Zandvoort geen slachtoffers geëist. Eerst thans is bekend gewor den, dat in de psychiatrische in- I gefabriceerd, richting, die aan het huis van doorverkocht hersenschudding in het Juliana- ziekenhuis te Ede opgenomen. De bestuurder van de vracht auto van de fa Boers en Zn. te Monster, G. Frans, ligt eveneens in dit ziekenhuis. Hij heeft een hersenschudding en snijwonden. Naast hem in de cabine zat een andere chauffeur, C. Hoogen- raad. Deze had alleen snijwon den en kon naar zijn huis terug keren. De Schotse padvinders zijn thans allen weer in „De Tempel" te Overschie, waar zij hun vacan- tie doorbrengen. Héden gaan zij naar Schotland terug. Geen hun ner is zo ernstig gewond, dat hij de thuisreis niet kan meemaken. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Te Aarle-Rixtel is de 24-jarige mevr. Van SchaykVan Houten, terwijl zij de pas gekochte was machine wilde aansluiten, met de electrische stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Een ondeugdelijke draad bleek de oorzaak van dit ongeval. VOGELPEST IN ZUID-LIMGURG. In de gemeente Schimmert is pseudo-vogelpest geconstateerd op twee boerderijen. Op een der boerderijen werd een honderdtal kippen vernietigd. BRANDSTICHTING BEKEND. De 70-jarige mej. H. B„ die Zondagavond uit haar huisje op het Remonstrants-Geref. hofje aan de Ursulastraat te Haarlem door buren werd gered, toen het huisje op verschillende plaatsen brandde, heeft bekend, dat zijzelf deze brand heeft gesticht. Zij is in 't ziekenhuis opgenomen met lichte brandwonden en een ze nuwschok. Vermoedelijk is zij tot haar daad gekomen in een vlaag van verstandsverbijstering. VIJF ARRESTATIES WEGENS MEINEED. Eind 1944 heeft een zekere F. B., wonende en zaken doende té Vlaardingen, aan enkele zwart handelaren 4000 kg dextrine ver kocht. Deze hebben de dextrine met grote winst doorverkocht aan de Gebrs. F. J. van T. en G. J. van T., eveneens te Vlaardin gen. De gebroeders hebben van de dextrine met bijvoeging van en kele andere ingrediënten jam welke zij hebben aan de reeds ge- bewaring te Utrecht is verbon den, een gedetineerde, de 63- jarige A. W., door een medege detineerde, de 40-jarige Pool J. D. uit Den Haag die verdacht van moord eveneens in de inrich ting is opgesloten om het leven is gebracht. Beide mannen waren in één cel ondergebracht. In de morgenuren van 19 Juli werd de oudere man dood in de cel gevonden. Volgens de ver klaringen van de Pool had de man hem lastig gevallen, waar na een ruzie en een gevecht zijn gevolgd met de genoemde nood lottige afloop. De justitie stelt een nader onderzoek in. HET AUTO-ONGEVAL TE EDE. Over de botsing tussen een autobus met Schotse padvinders en een vrachtauto te Ede, waar van wij Donderdag melding maakten, vernemen wij nog het volgende: De chauffeur van de touring car van het reisbureau Lissone- Lindeman was de heer Beeking uit Den Haag. Hij is met een noemde F. B. Deze verkocht de jam weer door aan zekere H. te Voorburg. Daar de partij in beslag werd genomen ontving B. geen geld en had dus financieel een strop. Hij is toen gaan praten met de Gebrs. van T. om de schade sa men te dragen. De gebrs. wilden hiervan niets weten. F. B. heeft daarom in het voorjaar van 1945 op F. J. van T. een civiele vor dering ingesteld, welke door de rechtbank werd toegewezen. De Gebrs. Van T. lieten dat niet op zich zitten en stelden op F. B. eveneens een civiele vordering in op grond van het feit, dat zij voor de dextrine en andere in grediënten, waarvan de jam was gemaakt, te hoge prijzen hadden moeten betalen. Om deze proce dure met succes te kunnen voe ren, hadden zij de hulp nodig van de genoemde zwart-hande- laren. Zij hebben dezen toen be wogen om als getuigen in hun voordeel op te treden. Toen de zaak op 28 Januari 1947 voor de rechtbank dieade, hebben zij inderdaad een valse verklaring afgelegd en werd aan Gebrs. Van T. de vordering toe gewezen. F. B. heeft een geschikt mo ment afgewacht om te kunnen aantonen, dat de zwarthandela ren een meineed hadden afge legd. Enige tijd geleden vernam hij, dat G. J. van T. zich er op beroemd had, dat de procedure tegen hem met succes was be kroond, doch dat hij hierbij de medewerking had gehad van de zwarthandelaren, die in strijd met de waarheid onder ede ee* getuigeverklaring hadden afge legd. F. B. heeft zich toen gewend tot de Officier van Justitie te Rotterdam en een klacht inge diend. Na een uitgebreid onderzoek is men nu overgegaan tot arres tatie van genoemde F. J. van T., oud 37 jaar, G. J. van T. 35 jaar, W. G. 34 jaar, A. van W. 35 jaar, B. den B. 57 jaar. F. J. van F. bekende zich te hebben schuldig gemaakt aaa uitlokking tot meineed, G. J. va» T. aan meineed en uitlokking tot meineed en de laatste drie aa* meineed. Als beloning voor het afleggen van de valse verklarin gen ontvingen de laatste drie personen resp. 100, 100 e» ƒ50. TWEE OFFICIEREN IN IN ARREST. Op grond van het vermoede* dat zij onregelmatig hébben ge pleegd, heeft de chef van de luchtmachtstaf zich genoodzaakt gezien twee officieren in voor lopig arrest te doen stellen. Han gende het onderzoek kon me* van de zijde der luchtmacht gee* nadere inlichtingen verstrekken. Nader vernemen wij, dat overste B. hoofd is van de luchtmacht- aanschaffingsdienst. Aangenomen mag worden, dat overste B in voorlopig arrest ge houden wordt op vermoeden va* malverstaties op het gebied der luchtmachtaanschaffingsdienst, die voor een deel teruggaan tot jaren 1945 en 1946 toen de staf van de luchtmacht nog gevestigd was op Ypenburg en de toenmali ge kapitein B. o.m. belast was met de inkoop van de uniformen. Hij zou toen de inkoopprijzen ho ger opgegeven hebben dan ze i* werkelijkheid waren en het over schot te eigen bate hebben aa*- gewend. VECHTPARTIJ OP DE ZEEDIJK TE AMSTERDAM Tijdens een vechtpartij op de Zeedijk te Amsterdam heeft Don derdagavond een ongeveer 39_ jarige kellner een messteek in de rug opgelopen. De daders namen de vlucht. De verwondingen zijn niet va* zeer ernstige aard. UIT FLES NICOTINE GEDRONKEN. Het 9-jarig zoontje van de fami lie De N., wonende aan de Gou- denbloemstraat te Bergen op Zoom, heeft Vrijdagmiddag uit fles nicotine gedronken, tenge volge waarvan hij kort daarna is overleden. De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuinderij gelegen tussen de Moer- straatsebaan en het riviertje De Zom ontdekte het tweetal tusse* het struikgewas een fles gevuld met een vloeistof. Zonder zich af te vragen, wat voor vloeistof deze fles bevatte, heeft de jongen oi* zijn dorst te lessen er een slok uit genomen. De fles bevatte echter een pre paraat voor het bespuiten van bloemkool, welk preparaat hoofd zakelijk nicotine bevat. De jongen zakte direct in elkaar, waarna z'n vriendje ijlings op de vlucht ging. Een voorbijganger ontdekte eve* later de jongen, die inmiddels overleden was. Wat de kinderaftrek betreft hadden enige leden van 's minis ters aanvankelijke voorstel met genoegen kennis genomen. De voorstanders van een verhoogde kinderaftrek hadden de minister van het goede pad afgedreven. De minister heeft hier aan de unifi catie van belasting, en sociale wetgeving nieuwe moeilijkheden in de weg gelegd. Andere leden namen 'n tegenovergesteld stand punt in en oefenden op hun beurt critiek op de voorgestelde beper king van de kinderaftrek, ook zo als zij ten slotte haar beslag kreeg. Vooral tegen de werkende bevolking zagen zij deze maatre gel zich richten. Ergerlijk achtten zij het, dat het amendement- Hoogcarspel, tot bepaling van de leeftijdsgrens op 19 jaren, door alle partijen, ook de Katholieke volkspartij en de Partij vjn de Arbeid werd verworpen. Verscheidene leden verklaarden op het stuk van de kinderaftrek ook in gene dele bevredigd te zijn. Zij herinnerden aan de passage uit de regeringsverklaring over de posite van de grote gezinnen en over de waakzaamheid, die werd gedood. Naar Vrijdag officieel te Bel grado is bekendgemaakt, heeft1 Joego-Slavië bij Roemenië en Hongarije geprotesteerd wegens „het uitlokken van grensinciden ten". In een aan de Roemeense am bassade overhandigde nota wordt Roemenië ervan beschuldigd in de periode 27 Mei tot 25 Juli 53 maal het Joegoslavische grondge bied te hebben geschonden. Ver der wordt gezegd, dat de Roe meense regering niets heeft ge daan om de „agressieve activiteit van haar grenspersoneel te beëin digen". Een soortgelijke nota is aan de Hongaarse regering gezonden. In deze nota wordt melding ge maakt van 38 grensincidenten in dezelfde periode. Tot dusver was geen antwoord ontvangen op acht dergelijke protestnota's, waarin werd gesproken van 200 grensin cidenten. waarbij een Joegoslaaf was gedood en drie gewond. In Belgrado is Vrijdag een be richt binnengekomen over een nieuw incident aan de Joegosla- visch-Roemeense grens. Volgens radio-Belgrado werd een Joego Slavisch soldaat door het hoofd geschoten door Roemenese solda ten, die zich op Joegoslavisch grondgebied bevonden in de om geving van Hetina. De soldaat Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot in stelling van organen ten behoeve van de emigratie. In de toelich ting geeft de regering allereerst een beschouwing over de aspec ten van de emigratie. Zij is van oordeel, dat iedere Nederlander in volle vrijheid moet kunnen besluiten, of en zo ja waarheen hi; wenst te emi greren. De regering stelt de overheids- werkzaamheid op het gebied der emigratie in een ruimer pers pectief dan het kader der ogen blikkelijke situatie biedt. Voor de overheid zijn er verscheidene gronden, welke wettigen wei- voorbereide en doordachte initia tieven tot individuale en groeps- emigratie te bevorderen. Bij de emigratie in haar tegen woordige omvang is het toe komstige levenslot van tiendui zenden Nederlanders betrokken. Om deze reden alleen reeds kan de overheid niet onverschillig toezien. DE ORGANISATIE. In verband met de stijgende omvang van de emigratie dit jaar zal het aantal vertrekkende emigranten meer dan 30.000 be dragen moet een organisatie worden geschapen, welke op doelmatige wijze de behandeling van velerlei vraagstukken en de veelal nodige snelle besluitvor ming mogelijk maakt. De vorm, waarin de emigratie zal worden georganiseerd, is als volgt. Bevorderd zal worden de in stelling van een centrale raad voor de emigratie, een uit d raad gevormd emigratiebestuur en een centraal bureau ter ver vanging van de Stichting Land verhuizing Nederland. De raad zal bestaan uit ver tegenwoordigers van de daar voor in aanmerking komende departementen en vertegenwoor digers van verschillende organi saties, te weten van de organisa ties van werkgevers en werkne mers in de landbouw, de indus trie en de middenstand, alsmede n de vrouwenorganisaties en enige deskundigen. Aan deze raad zal de taak wor den opgedragen advies te geven over allé zaken, de emigiatie be treffende. Het uit de raad te vormen emigratiebestuur zal uit negen leden bestaan. Het zal de taak van het emigratiebestuur ziin te zorgen, dat het emigratiebeleid wordt verwezenlijkt. Tevens zal dit bestuur het contact met de regei-ing onderhouden, de aange legenheden voor de centrale raad voorbereiden en leiding geven aan 'het centraal bureau. Dit bureau zal worden belast met de dagelijks te verrichten werkzaamheden, voor zoveel be treft het doorzenden van gege vens van emigranten naar het buitenland, het onderhouden van contact met het buitenlnad, het organiseren van het transport, het verstrekken van deviezen tiedienst zullen ten laste van het rijk komen. AANMELDINGSORGANEN. Het in ontvangst nemen van aanmeldingen van hen, die tot emigratie besloten hebben, is een werkzaamheid van bijzon dere aard. Als openbare aanmeldingsor ganen zijn de gewestelijke ar- beidsbureaux reeds werkzaam en zij zullen ook in de toekomst met deze taak blijvend worden be last. Voorts zullen particuliere instellingen met rechtspersoon lijkheid als bijzondere aanmel dingsorganen kunnen optreden volgens het onderhavige wets voorstel, doch slechts na erken ning door het emigratiebestuur. De kosten der voorgestelde maatregelen worden geraamd op ruim 1.9 millioen gulden per jaar. DE EMIGRATIEDIENST. De toenemende omvang van de emigratie, de grote uitgaven ten laste van de schatkist welke hiermede gemoeid zijn en de sa menhang in organisatorisch-ad- ministratieve zin, welke tussen de uitvoerende werkzaamheden van de bij de emigratie betrok ken overheidsdiensten en maat schappelijke organisaties be staat, vergen een efficiënte or ganisatie van de te vervullen taken. De privaatrechtelijke vorm, welke tot dusverre was gehand haafd voor de Stichting Land verhuizing Nederland kan niet worden voortgezet. Vrijwel alle kosten trouwens van de emigra Een oliebron in het gebied van Wolfskehlen ten N. van Frank fort is Vrijdag als gevolg van. een ondergrondse ontploffing in brand gevlogen. Een reusachtige steekvlam schoot omhoog, waar door de boortoren geheel werd vernield. De vlammen schoten onder een druk van ruim twee honderd atmosfeer uit de grond. Talrijke brandweren uit de om geving poogden vergeefs de brand te blussen. Men zal thans proberen dit door het teweeg brengen van ontploffingen te doen. Vrijdag werden de gehele och tend ontploffingen op kleine schaal geconstateerd, die de grond deden trillen. Niemand werd gedood of gewond. „Ik zie geen nut meer om lan ger in dienst van de regering te blijven onder de huidige om standigheden. De regering heeft geen concreet concept ten aan zien van haar financieel-econo- misch beleid, dat met krachtige hand zou dienen te worden uit gevoerd", aldus verklaarde dr. Sumitro Djojohadikusumo giste ren, toen hij bekend maakte, dat hij ontslag aanbood als adviseur van het ministerie van Economi sche Zaken, als regeringscommis saris bij de Javasche bank en lid van de financieel-economische raad. „Ik ben ervan overtuigd, dat slechts een nationaal kabinet, waarin krachtige figuren zitting hebben, aan de huidige situatie het hoofd kan bieden. Het gehele regeringsbeleid dient integraal in beschouwing te worden geno men. Het beleid van het minis terie van arbeidszaken is zoda nig, dat het beleid van andere ministeries onmogelijk kan wor den uitgevoerd en het beleid va* het ministerie van arbeidszaken is zelfs zo, dat minderheden /wier daden indruisen tegen de belangen van de arbeiders, wor den gesteund." Dr. Sumitro vervolgde: „Sinds de overdracht van de souverei- niteit is de financiële sector te weinig in nationale lijn gebracht. Onbewust is men in het vaarwa ter van hier te lande gevestigde buitenlandse belangen geraakt, terwijl op het terrein van de productie te veel de vrjje hand is gelaten aan destructieve ele menten. Het land lijdt sinds de souvereiniteitsoverdracht onnoe melijk onder de ingewikkeldste bureaucratie, die de wederop bouw remt".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2