Is Frankrijk nog te regeren? Geen gedemilitariseerde zone langs de 38e breedtegraad m mat Verplichte Ouderdomsverzekering Weinig strijd aan de fronten Het offensief der Chinese nationalisten dit??*?*;. Centrum voor Staatkundige Vorming over ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1797. De verkiezingen in Frankrijk van 17 Juni hebben gebracht, wat reeds werd gevreesd, namelijk een volksvertegenwoordiging die zodanig is samengesteld dat zij practisch niet te regeren is. Het klinkt vreemd, dat een land wel te regeren is, doch dat door de ver houding in de Nationale Vergadering geen Kabinet is te vormen, dat een meerderheid van de afgevaar digden achter zich krijgt. Recht van staken in Engeland hersteld WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. 4 Prinses Elisabeth en Hertog van Edinburgh naar de V.S. Pools vliegtuig in Zweden geland Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE Verschijn! dagelijks Uitgeefster N. V. Wh Firnsa P. J. "fan de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur De laatste weken bewezen, dat het vormen van een Ministerie in Frankrijk de grootste moeilijk heden met zich brengt. Daar er in de wereld gebeurte nissen voorvallen, die in meer dere mate de algemene belang stelling tot zich trekken, zoals de wapenstilstandsbesprekingen in Korea, de Perzische oliekwestie, de moeilijkheden in de landen achter het ijzeren gordijn, het ar tikel van de Britse Minister Mor rison in de Russische Pravda en het inschakelen van Spanje in de Atlantische verdediging, schenkt niemand veel aandacht aan het toch belangrijke feit van de on bestuurbaarheid van de Franse republiek. Maar men vergeet dan dat Frankrijk een van de belang rijkste schakels is in de keten van Westerse democratieën. Wat zijn nu de moeilijkheden, die zich bij de samenstelling van een nieuwe Regering voordoen en wat zijn de voornaamste strijd punten tussen de partijen, die in aanmerking komen om aan de vorming mede te doen? Door een ingewikkelde kieswet juist voor de verkiezingen aan te nemen hebben de partijen van het middenblok, de socialisten, de radicalen en de Katholieke M.R.P. getracht hun positie te handhaven en aan de macht te blijven. Zij zijn hier slechts ge deeltelijk in geslaagd. Bovendien hebben zij Frankrijk thans een volksvertegenwoordiging ge schonken, waarvan de samenstel ling geen juist beeld geeft van het door elk der partijen behaal de stemmenaantal. Partijbelang heeft gezegevierd over het landsbelang en de gevol gen zullen niet uitblijven. Als men de percentages van het behaalde stemmenaantal ver gelijkt met het aantal behaalde zetels in de Nationale Vergade ring, dan blijkt b.v. dat de socia listen iets meer dan de helft van het stemmenaantal der commu nisten behaalden met een gelijk aantal zetels. De Gaullisten kre gen de meeste zetels, doch be haalden 1 millioen stemmen min der dan de communisten! De M.R.P. behaalde nog niet de helft van het aantal stemmen der communisten en iets meer dan de helft van dat der Gaullis ten, doch in zetelaantal is zij nau welijks de mindere van deze twee uiterste partijen. Door het bijzondere stelsel ont stonden ongeveer 6 even sterke partijen of combinaties in de Franse Nationale Vergadering. Daar communisten en Gaullisten niet aan een regering mee willen of kunnen doen, blijven de 4 over blijvende groepen, namelijk de socialisten, de radicalen, de M.R.P. en de onafhankelijken voor de puzzle zitten onder elkan der tot een vergelijk te komen. En de onderlinge verschillen in politieke opvatting zijn groot! De socialisten, die een zeer groot aantal stemmen verloren voelen er veel voor om als oppo sitiepartij hun geschokte prestige bij het kiezerscorps te heroveren. Indien zij aan een Regering mee doen, willen zij veel zeggenschap hetgeen betekent het volgen van een linkse politiek van ordening en socialisatie. Doch hiermede gaan in geen geval de onafhan kelijken en de rechtervleugel der radicalen accoord, die immers vergeleken kunnen worden met liberalen. De M.R.P. heeft als voorwaar de no. 1 op haar wenslijst staan een gelijkstelling van het bijzon der onderwijs met het door de staat betaalde openbare onder wijs. Deze onderwijsstrijd speelt naast het toekomstige economi sche beleid wel de grootste rol bij de moeilijkheden, die een compromis tussen de vier ge noemde groepen in de weg staan In Frankrijk is het volgens een wet, die dateert van 1850 aan par ticulieren toegestaan scholen voor lager en middelbaar onder wijs te stichten. Doch deze krij gen geen subsidie uit de staats kas. Daartegenover kan het on derwijs op de openbare lagere scholen kosteloos gevolgd wor den. Deze toestand is vooral de Katholieke M. R. P. een doorn in het oog. In haar strijd voor sub sidiëring van het bijzonder onder wijs wordt deze partij weer ge steund door de R. P. F. van gene raal De Gaulle. Doch met de Gaullisten wil zij geen regering vormen, omdat de opvattingen over practisch alle overige be leidsvragen te ver uiteen liggen. De socialisten daarentegen zijn fel tegen subsidiëring van het bijzonder onderwijs. Voegt men bij deze controverse de afstand, die er bestaat over het te voeren economische beleid, de loon- en prijsvorming en be heersing in welk beleid socia listen en M.R.P. het weer wel voor een groot deel eens zijn naar waarin zij staan tegenover le liberale denkbeelden van onaf hankelijken en radicalen en het jeeld van de huidige impasse is n korte en grove trekken ge tekend. Reeds verschillende voor aanstaande figuren uit deze vier groepen werd door President Auriol verzocht een kabinet te vormen, doch tot heden toe strandden zij allen. En daarmee is de verontrusten de toestand geschapen, dat twee grote groepen, namelijk commu nisten en Gaullisten aan beide uitersten zitten af te wachten en slechts winst kunnen boeken bij het gekrakeel van de midden groep Een toestand, die zoals in de wereldpers reeds werd opge merkt, angstig veel gelijkenis vertoont met het beeld van het Duitsland van 1930, toen Na- tionaal-socialisten en communis ten met welbehagen het onder ling gekrakeel der Duitse Cen trum-groep aanschouwden en waaruit het Hitler-Duitsland te voorschijn trad. Nu gaat het natuurlijk niet op om de Gaullisten te vergelijken met de Duitse Nazi's, maar toch schuilt er ongetwijfeld in het Gaullisme een totalitair karakter. Zelfs al komt een compromis tot stand en wordt een nieuwe Franse regering geboren, dan zal deze uiterst voorzichtig moeten laveren om door de Nationale Vergadering niet weer snel naar huis te worden gestuurd. Een compromissenbeleid is nooit een sterk beleid en juist dit laatste heeft Frankrijk nodig. Vele heer sende misstanden zouden de we- De Engelse regering heeft een tijdens de oorlog ingesteld ver bod opgeheven inzake het recht van Britse arbeiders om zonder voorafgaande kennisgeving te staken en van werkgevers om arbeiders uit te sluiten. Na 14 Augustus zal de rege ring geen arbeiders meer vervol gen, die met steun van him vak verenigingen het werk neerleg gen. De opheffing van het verbod is geschied met steun van de vakverenigingen en verenigin gen van werkgevers. Het stelsel van bemiddeling om arbeidsgeschillen op te los sen wordt gehandhaafd. Er zal een nieuw tribunaal worden op gericht, het „nationale tribunaal voor geschillen in de industrie" waarvan de uitspraken door par tijen als bindend zullen worden aanvaard. Om stakingen te voorkomen zal de minister bemiddeling wei geren, wanneer de arbeiders sta ken of de werkgever zich niet aan de arbeidsovereenkomst houdt. De stakers moeten het werk hervatten, alvorens hun zaak wordt onderzocht. De nieuwste foto van prinses Irene, die mor gen 12 jaar wordt. reld uit geholpen moeten worden, daar de grote massa van arbei ders, kleine gesalarieerden, kleine boeren en kleine zelfstandigen hier thans de dupe van zijn. En met een slap beleid jaagt men deze grote schare kiezers hoe lan ger hoe meer naar een der twee uiterste partijen. Deze gang van zaken, die men met de vreemde nieuwe kieswet heeft trachten tegen te houden wordt door de gevolgen van deze kieswet versneld. Volgens het te Hongkong ver schijnende onafhankelijk rechtse blad „Wahkoeyaatpo" wachten 35.000 man Chinese nationalisti sche troepen in Indo-China op bevelen om China binnen te val len. Het blad, dat een speciaal be richt uit Saigon aanhaalt, schrijft dat deze troepen onder bevel staan van generaal Hoeang Tsjieh, die eerder in dit jaar For mosa bezocht en orders ontving voor toekomstige operaties. De nationalistische troepen hadden trr-~ n-iar geleden hun toevlucht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Regen- of onweersbuien. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Warm weer. ZONDAG 5 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.20 3.55 4.35 4.45 n.m. 3.33 4.08 4.48 4.58 gezocht in Indo-China en waren sindsdien gereorganiseerd in drie divisies, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de garnizoenen in de provincie Kwangsi ver sterkt worden om de dreigende nationalistische aanval te weer staan. Tenslotte zegt het blad, dat de Vietminh in Indo-China de V. S. er van heeft beschuldigd Viet nam te gebruiken als aanvals- basis tegen China. In gezaghebbende kringen te Hongkong legt men grote terug houdendheid aan de dag t.a.v. de berichten over het op grote schaal binnenrukken van Chi nese nationalistische troepen uit Birma in de provincie Joennan. Men hecht in deze kringen nog minder geloof aan het bericht dat 35.000 man Chinese nationa listische troepen in Indo-China gereed zouden staan om de Zuid- Chinese provincie Kwangsie bin nen te rukken. „Het is inderdaad mogelijk", aldus deze kringen, „dat Chinese nationalistische troepen, die twee jaar geleden de wijk hebben genomen over de Brimese grens, thans China weer zijn binnengetrokken, doch aan de hand van de bekende feiten zijn wij van mening, dat hun sterkte dan niet meer dan vier a vijfduizend man bedraagt". MAANDAG 6 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN ZON v.m. 3.52 4.27 5.07 5.17 n.m. 4.05 4.40 5.20 5.30 MAANSTANDEN. MAAN 5.04 20.27 6.31 21.07 5 5.06 20.25 7.46 21.18 6 5.08 20.23 9.02 21.28 7 5.09 20.21 10.18 21.38 8 5.11 20.20 11.37 21.50 Officieel is bekend gemaakt, dat prinses Elizabeth en de her tog van Edinburgh de uitnodi ging van president Truman om van 24 tot 26 October een bezoek te brengen aan Washington heb ben aangenomen. Het is nog niet bekend of zij ook andere steden in de Ver. Staten zullen bezoe ken. Op 4 Juli werd medege deeld, dat de prinses en de her tog in October Canada zullen bezoeken. Daarop volgde de uit nodiging van president Truman. In een communiqué van de V. N. wordt gezegd, dat ook gis teren te Kaesong geen voortgang is gemaakt. Volgens admiraal Joy zal de V. N.-delegatie niet afwijken van de door haar voor gestelde bufferzone boven de 38e breedtegraad „om tegemoet te komen aan de politieke wens tot onderverdeling van Korea". De leider der communistische delegatie sprak bijna twee uur. Hij poogde het ook tevoren reeds naar voren gebrachte standpunt der communisten te rechtvaardi gen, dat inhoudt dat de militaire demarcatielijn de 38ste breedte graad moet volgen en niet mag samenvallen met een linie, die van belang is voor het verzeke ren van de veiligheid der verbon den strijdkrachten. Daarop nam vice-admiraal Joy weer het woord. Hij stelde ver scheidene vragen om een indruk te krijgen van het standpunt der communistische delegatie in het algemeen t.a.v. het op louter mi litaire grondslag bereiken van een wapenstilstandsovereen komst. De besprekingen zullen heden morgen worden hervat. V. N.-verklaring over de bufferzone. Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway heeft in Tokio een verklaring uitgegeven, waarin een gedemilitariseerde zone langs de 38 e breedtegraad wordt verworpen. In een Speciale verklaring voor de pers wordt gezegd: ,,Een gede militariseerde zone moet geba seerd zijn op de feitelijke militai re toestand en zodanig zijn uit gezet, dat voorbereidingen voor een nieuwe aanval niet worden vergemakkelijkt". „De denkbeeldige breedtegraad is niet een juiste of voldoende ba sis". De demarcatielijn dient „er gens tussen het zee en luchtfront langs de Jaloe en het front op de grond in het gebied van Kaesong, Pojnggang en de Jangin te lig gen" aldus de verklaring, die voorts zegt dat het de communis ten niet mogelijk is van de breed tegraad terug te trekken, omdat zij door de strijdkrachten der Verenigde Naties overal tussen Kaesong en de Oostkust tot ver ten N. daarvan zijn verdreven. „Van militair standpunt bezien doet de 38ste breedtegraad even weinig ter zake als de equator". De Verenigde Naties houden ,,de troeven in een dodelijk spel" in handen, doch zij hebben „geen territoriale aspiraties" en wen sen slechts ,,een eerlijke en duur zame vrede", aldus de verklaring. trouilles der verbondenen op nieuw aanvallen, maar stuitten op krachtige tegenstand. Er wordt verder geen belangrijke activiteit aan het front gemeld. Amerikaanse lichte bommen werpers lieten gehele gebieden van Pjongjang, de N.-Koreaanse hoofdstad, brandend achter na aanvallen op grote munitie- en uitrustingsopslagplaatsen in het stadsgebied, aldus het communi qué. onderhandelingen hadden Ameri kaanse soldaten Koreaanse dor pen afgebrand, aldus het bericht. Amerikaanse onderscheidingen Op 31 Juli heeft op het ge- vechtsveld in Korea de divisie commandant de „Silver star" uit gereikt aan de eerste luitenant E. H. Houtkamp uit Den Haag en aan sergeant G. J. H. Janssen uit Beegden, beiden van het Neder landse Korea-detachement. Gebruik atoombom? Woordvoerders van het Witte Huis en het Amerikaanse minis terie van de Defensie hebben ge weigerd commentaar te geven op een in de „New York Post" ge publiceerde verklaring van de commentator Robert Allen, vol gens welk artikel de Verenigde Staten atoomwapens in Korea zouden gebruiken, als de bespre kingen de Kaesong op niets zou den uitlopen. GESNEUVELD IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: de soldaat le klasse F. Brouwer uit Haskerland; de soldaat C. P. Kempen uit Am sterdam en de korporaal P. B. Slager uit Stedum. Brouwer is geboren op 4 Juli 1927. Hij was ongehuwd en af komstig van het regiment Johan Willem Friso. Kempen werd op 21 Augustus 1927 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het regiment verbindingstroepen. Slager werd op 2 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het corps mari niers. Gewonden uit Korea gearriveerd. Vrijdagmiddag zijn op het vliegveld Valkenburg (Z.-H.) gewonde leden van het Neder landse detachement uit Korea geamveerd. Direct na aankomst werden zij naar de militaire hos pitalen te 's-Gravenhage en Utrecht gebracht. Een Pools burgervliegtuig met vier vluchtelingen aan boord is gisteren zonder toestemming te vragen te Malmö geland. De drie mannen en de vrouw, die allen omstreeks 20 jaar oud zijn. zijn in bewaring genomen. Zij hebben om politiek asyl gevraagd. De drie mannen en een meisje vertelden, dat zij 's nachts naar een boerderij bij de Poolse kust waren geslopen, waar een oefen vliegtuig stond, dat door twee mannen met geweren werd be waakt. De jongelui waren met revolvers gewapend en zij wisten de wachten te overrompelen en in het vliegtuig plaats te nemen. Bij het opstijgen werden zij door an dere wachten beschoten en een na de landing in Zweden ingesteld onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat het landingsgestel kogelgaten vertoont. De Zweedse autoriteiten hou den de namen van de vluchtelin gen geheim. Zij zijn geïnterneerd hangende een onderzoek van hun verzoek om politiek asyl. In de afgelopen drie weken zijn in totaal 22 vluchtelingen uit Oosteuropese landen in Zweden aangekomen. Volgens een communiqué van het achtste leger wonnen de ver bonden troepen meer dan 3 km terrein bij aanvallen ten Z. en Z.W. van Koemsong, waar zij weinig tegenstand ondervonden. Ten N. van Yanggoe deden pa- Infanterie der verbondenen heeft Vrijdag in het Oostelijke gedeelte van de centrale front- sectór een verrassende aanval uitgevoerd, waarbij zij vijf km wist te vorderen en een punt om streeks 48 km ten N. van de 38ste breedtegraad bereikte. De infan terie ondervond steun van de ge vechtswagens en vliegtuigen. De geallieerde aanval betekent een bedreiging voor de aanvoer van troepen en materiaal van de Ko reaanse oostkust naar de z.g. „ijzeren driehoek der communis ten. Op de rechterflank van deze „ijzeren driehoek" wist geallieer de infanterie, die meereed in ge vechtswagens, nieuwe stellingen te veroveren op een 1400 meter hoge bergrug ten Z.O. van Koem song. Hevige communistische tegenstand werd overwonnen, waarbij steun is ondervonden van vliegtuigen en mortiervuur der verbondenen. Een officier van het achtste Amerikaanse leger verklaarde tegenover journalisten dat de actie moet worden beschouwd als „een aanval met een beperkt doel". Persbureau Nieuw-China over bombardementen. Donderdag heeft het Chinese persbureau „Nieuw-China" uit Pjongjan gemeld, dat twaalf van de ruim honderd Amerikaanse vliegtuigen, die op 30 Juli de N. Koreaanse hoofdstad aanvielen, door luchtafweergeschut zijn neergeschoten. Amerikaanse vliegtuigen heb ben tweemaal Pjongjan aange vallen, aldus het persbureau. Zij lieten een groot aantal bommen vallen, waardoor 214 huizen wer den vernield. Ruim 100 personen, waarvan 70 procent vrouwen en kinderen, kwamen om het leven of werden gewond. Voorts meldt het persbureau, dat sedert de wapenstilstandsbe sprekingen begonnen, Ameri kaanse vliegtuigen vredespam- fletten boven Noord-Korea heb ben uitgeworpen en tegelijkertijd „op vreedzame dorpen brandbom men hebben geworpen". Een paar dagen na het begin van de Dezer dagen is verschenen het rapport betreffende verplichte ouderdomsverzekering, uitge bracht door een commissie, wel ke is ingesteld door het bestuur van het „Centrum voor Staat kundige Vorming". In haar inleiding deelt de com missie mede, dat zij aan de vraag staatspensionnering of verzeke ring? geen speciale beschouwin gen heeft gewijd, omdat de nood wet ouderdomsvoorziening in de considerans te verstaan geeft, dat de definitieve oudedagsvoor ziening gebaseerd zal zijn. op de grondslag van de verplichte ver zekering. Zij stelt zich op het standpunt, dat weliswaar aan „verzekering" moet worden vast gehouden, maar dan in een rui mere omschrijving dan waaraan men gemeenlijk pleegt te den ken. De commissie geeft als haar mening, dat de ouderdomsverze kering als volgt zou zijn te rege len: 1. Een voor zo groot moge lijke groepen der bevolking gel dende verplichte verzekering van een bodem- of basispen sioen. 2. Eventueel vrijwillige ver dergaande voorzieningen, be- drijfstaksgewijze c.q. onderne mingsgewijze te treffen. De commissie wil zoveel mo gelijk aan de verzekeringsge dachte vasthouden. Zij is er zich van bewust, dat het niet moge lijk is het stelsel van ouderdoms voorziening integraal op verze keringsbasis op te bouwen. On vermijdelijk zitten daar elemen ten van verzorging aan vast, zo als b.v. personen, die onmachtig zijn de premie bij voortduring op te brengen. Het bodempensioen zal hoog genoeg moeten zijn om grote groepen ouden van dagen uit de handen van de maatschappelijke steunorganen te houden, ander zijds niet zo hoog, dat voor be- driifs- c.q. ondernemingspen sioen-voorzieningen daarboven op geen ruimte meer zou over blijven. De commissie stelt zich overigens de vraag, cf de econo mische positie van ons land het mogelijk zal maken een bodem pensioen vast te stellen, dat in derdaad grote groepen volledig buiten de armenzorg houdt. in beginsel moet een algemene verplichte verzekering voor de gehele bevolking wenselijk wor den geacht. Deze zal behou dens een nader aan te geven loon- of inkomstengrens alle loonarbeiders en zelfstandigen dienen te omvatten. Wat de gehuwde vrouwen be treft, zal de verzekering van de gehuwde man zodanig moeten worden opgebouwd, dat bij de bepaling van de hoogte van het ouderdomspensioen van de man er rekening mede wordt gehou den, dat het dient om mede te voorzien in het levensonderhoud van de vrouw. Naar de mening der commissie zouden ook de volgende groepen in de verplichte verzekering moeten worden opgenomen: a. de in het bedrijf van hun oudgrs werkzame kinderen, mits zij een bepaalde leeftijd (b.v. 16 jaar) hebben bereikt; b. de ongehuwde vrouwen, die in de huishouding van ouders of familieleden werkzaam zijn. Vervolgens houdt de commis sie zich bezig met de boven- en benedengrens. In beginsel dient een inkomengrens naar boven te worden gesteld. In verband met de fluctuaties in de inkomens zou de grens zich als bovengrens voor een jaarlijks inkomen van 6000 tot 8000 gulden. De commissie wil de mogelijk heid open houden om de minst draagkrachtigen ontheffing van premiebetaling te verlenen. De verzekeringspremie van de werk nemers zou door werkgever en werknemer gezamenlijk kunnen worden opgebracht. Voor wat de verplichte ouder domsverzekering betreft, meent de commissie dat een centraalbe- drijfsorgaan, dat in tal van plaatsen van het land zijn bij kantoren en agentschappen heeft voor de uitvoering van de ouder domsverzekering noodzakelijk moet worden geacht. Tenslotte maakt de commissie enkele opmerkingen over de pen sioengerechtigde leeftijd en de hoogte van het ouderdomspen sioen. De leeftijd zou de commis sie gesteld willen zien op 65 jaar. Indien mogelijk zou zij de leef tijd voor de werkende vrouwen gesteld willen zien op 60 jaar. De hoogte van de ouderdomsuit- kering dient te worden bepaald op een zodanig bedrag, dat de uitkering voldoende is om in de meest dringende levensbehoef ten te voorzien. Het ouderdoms pensioen moet liggen in de orde van grootte van de reële koop- waarde van de gemiddelde uit keringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening met ter zij delating van aftrék van be staande inkomsten. Voor gehuwde mannen zou een hoger uitkeringsbedrag moe ten worden vastgesteld dan voor ongehuwde personen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1