Ooi*l cricg en M w BINNENLANDS NIEUWS Vivafe Het huis zonder sleutel Provinciale Staten Muiterij op Poolse mijnenveger EERSTE KAMER VJ Wijl* opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk verfrissende jeechte f>« begroting van Onderwijs Minister Rutten antwoordt Eerste Kamer Wet op de economische controle AGENDA Geruchten rond hetjE.T.I. Hst vlagincideni te Woerden tSPECIAAL ALKALIVRIJ 0 VOOR ZIJDE Hel diamantveld voor Koning Boudewijn Bij de voortgezette behandeling van de begroting van Oorlog en Marine heeft de heer Schoonen- berg :C.P.N.) betoogd, dat er Bij de financiële zijde doen zich vele vraagstukken voor. Er is nu een Nederlands defen sieplan, dat grote bedragen zal niet verder te kunnen gaan. geen eendracht bestaat over de vergen. Er wordt zes milliard militaire uitgaven. Hij bestrijdt gevraagd voor vier jaren, dat is de opvatting, dat er sprake zou zeer veel en de regering meent zijn van nationale opofferingen. De winsten van de A.K.U. stij gen bijv. Spreker is van oordeel, dat Nederland oorlogsvoorbereidin gen treft. Buiten het parlement om is de diensttijd verlengd met vier maanden en geen fractie protesteert er tegen. De consequentie der Atlanti sche politiek zullen een cata strophe voor het Nederlandse volk worden. Hij maakt be zwaar tegen samenwerking met de moordenaars van 225.000 Ne derlanders en het crapule, dat duizenden kinderen in Auschwitz heeft vergast. Het Atlantisch Pact qualifi- ceert hij als concrete oorlogs voorbereiding. Als dit pact be doelde een bondgenootschap tegen agressie, waarom is de Sowjet-Unie er dan buitengeslo ten en waarom wordt West Duitsland tot de tanden toe be wapend? vraagt spr. Spr. herinnert er aan, dat hi; schriftelijke vragen heeft gesteld omtrent Korea-vrijwilligers, die geronseld zouden zijn. Hij vraagt daarop thans geen antwoord, maar hij is van oordeel, dat wat de oorlogscorrespondent Alfred van Sprang hierover in de Nieu we Haagse Courant schreef, de noodzakelijkheid van de vragen nog eens onderstreept. In dit artikel schrijft Van Sprang, dat militair onvolwaar- digen in het Nederlandse defa cement worden opgenomen. Tenslotte verklaart spr., dat zijn fractie krachtige stelling neemt tegen deze oorlogsbegro ting. DE MINISTER SPREEKT. Het woord was daarna aan minister Staf. Hij dankt voor de woorden, waaruit vertrouwen jegens de staatssecretaris seen en hemzelf. De grondslag der verhoogde defensie-inspanning is, dat men wil verdedigen tegen de dreigende agressie van Sowjet- Rushmd en dat men de vrede wil redden. Alleen de heer Schooneniberg was het daarmede niet eens. Hij merkt naar aanleiding van diens beschouwingen op, dat in Rus land 24 maanden diensttijd wordt aangehouden. Er zijn geen gron- om aan te nemen, dat Neder land bezig is met oorlogsvoorbe reiding. Samenwerking in een of ander vertand is noodzakelijk en dat is voor Nederland het Atlantisch Pact geworden. Het is van belang, dat er steeds contact is tussen de partners in m. pact.. In die besprekingen moeten wij een positief punt innemen en initiatief ne men. Er is een geregeld contact met onze verbindings-officieren on we zijn ingelicht over de plan- SMUL Af en toe worden er afkeuren de mededelingen gedaan, maar apr. gelooft niet, dat er opzet m bet spel is. Es- is geen aanwijzing, dat een campagne ten deze uit Neder- Sntóon». contact hetreit zijn er verschillende pro blemen, die de aandacht vragen bijv. uitbreiding van het aantal deelnemers aan het pact. Over SfSwerking van Spanje is «O het ogenblik weinig bekend. Spr gelooft niet, dat als de Ver enigde Staten menen, dat uitibrei- ding der samenwerking gew® ™w3 ons daartegen kunnen verzetten. Gevraagd is wat de doelstelling der defensie is. Het antwoord is eenvoudig: het bestrijden van de agressor, die West-Europa aan valt. Spr. meent, dat de meeste woordvoerders instemmen met deze doelstelling. Ten aanzien der territoriale verdediging ech ter klonk ongerustheid. De mi nister verklaart, dat deze verde diging de volle aandacht heeft en dat zij krachtig wordt voor bereid. Ook aan de bestrijding van de binnenlandse vijand wordt aan dacht besteed. Hier heeft de po litie mede een taak. „Steunt wettig gezag" heeft naast het werven der nationale reserve een belangrijke taak. De regering voelt niets voor dienst plicht, ook niet voor een beperkte dienstplicht. Hij ziet in de na tionale reserve de mogelijkheid voor vele jongeren hun bijdrage tot verdediging van het land te geven. Met betrekking tot de verlen ging van de diensttijd merkt spr. op, dat pas de lichting 1951-1 twintig maanden zal dienen. De regering stelde er prijs op de Staten-Generaal zo spoedig mo gelijk in te lichten. Het was nodig om de beschikking te kun nen hebben over een parate divisie. De Minister zet vervolgens uit een, dat de luchtmacht in op bouw is. Er komen nachtjagers en er worden vliegvelden aan gelegd. Ook een marinevliegdienst is noodzakelijk; de legerluchtmacht kan niet met die taak worden be zwaard. Het was onmogelijk voorbereidingen te treffen voor de aanmaak van munitie, omdat hier verband is met het mate riaal, waarvoor de munitie moet dienen. Inmiddels is de produc tie opgevoerd. Berichten over het z.g. ronselen van vrijwilligers naar Korea zijn overdreven, verklaart de minis ter. Er kan nog geen antwoord worden gegeven op de vragen van de heer Schoonenberg, omdat inlichtingen worden ingewacht de commandant van het Korea-detachement. Spr. zegt uitgaven voor deco rum en vertoning zoveel mogelijk te willen beperken; we hebben daarvoor geen geld. Er zijn ech ter gevallen, waarin het gebruik van een auto voor het gaan van bureau naar huis wel verant woord is. Wie zich geheel houdt aan zijn kantooruren, komt er niet voor in aanmerking, maar er zijn ook medewerkers, die steeds klaar staan en zich niet houden aan kantooruren. Voor hen is het gebruik van een auto verant woord, aldus de minister. Staatssecretaris Moorman be pleit de noodzaak van een vlieg- schip. Ingaande op de betekenis der marine betoogt hij o.m, dat haar taak is gericht op de bescher ming van de koopvaardijvloot. Maar het is met het oog op onze toekomstige belangen nodig, dat onze marine blijft ingeschakeld in de geallieerde strijkraehten ter zgg. Spr. erkent dat de dienst van de loodsen zwaar is, maar hij is het er niet mee eens, dat de diensttijden onredelijk zwaar zijn, Opmerkend, dat het maandsala ris van een vlagofficier der Kon. Marine, zegt spr., dat men be zwaarlijk kan beweren, dat deze functionarissen aan de rand van de afgrond staan, zoals wel ge schreven is. De beide begrotingen worden z.h.s. goedgekeurd. De C.P.N. krijgt aantekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegen gestemd. (Adv.) SPEELCLUB WIE MEET SLUITEN De Haagse amusementsvereni. ging Cercle Privé Mondial'', die in een verenigingslokaal roulette en baccaret beoefent, heeft zich in eert ledenvergadering beraden over een op 27 J<uli ontvangen mondelinge waarschuwing van de politie om met deze hazard-spelen op te houden. De vergadering kwam tot de conclusie, dat geen enkele bepa ling in de Nederlandse wetgeving het spelen van roulette en -bacca ret verbiedt. 'In telegrammen aan de minis ter van Justitie, aan de procureur- generaal en aan de Haagse Offi cier van Justitie wordt geprotes teerd tegen genoemde methode van waarschuwen. Men verzoekt voorts ,op de hoogte te worden gesteld van de verineerfde wetsovertreding", waaraan de vereniging zich schul dig zou hebben gemaakt. Inmiddels is besloten de samen komsten van de vereniging voort te zetten. GROTE BRAND TE ZAANDAM. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur is brand ontdekt in een drooginrichting voor mais op het terreinencomplex van de voor malige meelfabriek „De Vrede" te Zaandam. De drogerij is het eigendom van de firma Gebrs. Gort uit Nieuw-Vennep, die ook een opslagplaats voor mais op het complex -heeft. Tegen acht uur werd groot alarm gegeven voor de Zaandamse brandweer, omdat er gevaar voor uitbreiding bestond. Op het complex zijn verschillende gebouwen en op slagruimten in gebruik bij Zaan- se industrieën. Een arbeider van de firma Gort, die werkzaam is in de op slagplaats, ontdekte dat een der z.g. karen, waarin mais wordt gedroogd, in brand stond. Hierin lag 7 ton mais opgeslagen en op de zolder van dit vier verdiepin gen hoge gebouw bevond zich nog 5 a 600 ton losse mais. Door de enorme rookontwikkeling was het voor de brandwachts niet doenlijk de vuurhaard te berei ken. Van vermindering van het vuur was dan ook geen sprake. Na vier uur van bluspogingen breidde de brand zich nog uit naar de achter het gebouw gele ben silo, waarin de firma 7000 ton mais had opgeslagen. Het personeel van de koel- en vries huisinrichting „De Weegschaal' die eveneens in het gebouw is ondergebracht, verliet om half tien het bij deze firma in gebruik zijnde gedeelte, omdat er gevaar voor uitbreiding bestond. Omstreeks kwart over tien had het vuur zijn -hoogtepunt be reikt. De vlammen sloegen uit het dak van de silo. Inmiddels waren de brandweren van Oost- zaan en Koog aan de Zaan ter assistentie geroepen. Een enorme massa water werd in de silo ge spoten en tegen elf uur kon men zeggen, dat het gevaar, dat de gehele silo in vlammen zou op gaan, was bezworen. Om twaalf uur konden de eerste spuiten in rukken. Enkele bleven achter voor nablussing. De schade, die nog moeilijk te schatten is, loopt waarschijnlijk in de tonnen. pluimveehouder Buis pseudo-vo- gelpest geconstateerd. De pluimveestape] in beide be drijven is vernietigd. Deze week is de memorie van antwoord verschenen van de minis ter van Onderwijs op het voorlopig verslag der Eerste Kamer. De nota betreffende de onder wijsvoorzieningen, welke hierbij is ingediend, geeft olijk van de ziens wijze van de minister ten aanzien van ons onderwijsbestel en bevat denkbeelden voor een geleidelijke (re)organisatie daarvan. In verband met de financiei mg&- moeilijkheden is omtrent de voor uitzichten voor de scholenbouw nog niets definitiefs te zeggen. Van de betekenis van de lichame lijke opvoeding voor de volkskracht is de regering doordrongen Hoe belangrijk zij deze ook acht het beperkte bouwvolume van de atge lopen jaren maakte het nld ®"SC- ink de bouw van gymnastiekloka- Stand- anderg dan in bijzondere geval len goed te keuren. De bouw van leslokalen, waaraan zeer grote be hoefte bestond, diende Y°°r te gaan, te meer omdat de lichame_ lijke oefening in vele gevallen ook zonder gymnastieklokaal tot haai recht kan komen aantal met 64.000, n.l. van pnge- veer 1.180.000 tot circa 1.244.000. Deze stijging, die het gemiddelde ver overtreft, heeft noch bij de voorziening in gebouwen noch bij die in leerkrachten tot bijzondere moeilijkheden geleid. Denkbeelden tot concentratie van scholen zijn nog in een stadium van onderzoek. Het is de minister bekend, dat er moeilijkheden zijn gerezen bij de financiering van de uitbreiding van bestaande en de bouw van nieuwe scholen. Hij is bereid na te gaan, of en zo ja op welke wijze aan de bezwaren tegen de huidige regelin gen kan worden tegemoet geko men. - Het ligt in de bedoeling ook het eventueel op te richten tweede in stituut een rijksinstelling te doen zijn. De voorbereidingen voor de oprichting van een tweede techni sche hogeschool zullen moeten om vatten: 1. de vorm van bestuur; 2. de samenstelling van voorlopige programma's en exameneisen voor de onderscheiden studierichtingen; 3. het aantal studenten, dat nodig is voor een goede exploitatie zowel wezen, dat de omroepverenigingen zich de noodzaak van het uitzenden i cultureel verantwoorde pro gramma's bewust zijn en bij voort during er naar streven dienover eenkomstig te handelen. De minister meent, dat handha- u;t onderwijskundig als uit finan- ving van het huidige tempo .van cieel 00gpunt en vaststelling van de aanbouw van nieuwe scholen in de omvang| waarmede in eerste m- voor de naaste toekomst bestaande stantie voor de materiële voorzie- behoefte aan scholen kan voorzien. I ningen moet worden gerekend. Of de vervanging van oude scholen Voor de verwezenlijking van be sterke mate zal kunnen plaats doeld plan zal een nieuw besluit Truman heeft de op de economische TWEE KINDEREN VERDRONKEN Woensdagavond om 7 uur zijn in de Schie achter het Proveniers huis in Schiedam de 5-jarige Ben ny Alblas cn de 6_jarige Gerard Kortenaar verdronken. |Zij speelden op een schuin -af lopende betonnen rand, welke ach ter het Luis langs de Schie loopt. De brugwachter van de Spoe- lingbrug dregde na enige tijd Ben ny Al-blas op. Er werd kunstmatige ademha ling toegepast, maar na overbren ging naar het ziekenhuis bleken de levensgeesten gewoken. Het knaapje Kortenaar is nog niet gevonden. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. De 48-jarige T. de Groot te Stcheemda werd Woensdag, toen hij achter de boerderij van de heer A. Dethniers te Westerlee stond te schuilen, door de bliksem ge troffen. Hij was onmiddellijk dood AUTOBUS TEGEN BOOM De dienstbus van de N.V. Gel derse Tramwegen te Doetinchem is Woensdagavond half tierf op 't traject Doetinchem-Enschedé na bij Meede tegen een boom ge botst. De chauffeur was verblind ge raakt door het hemelvuur en ver loor daardoor de macht over het stuur. De -bus was juist Neede gepas seerd toen het ongeval gebeurde. Ongeveer 15 passagiers liepen min of meer ernstige verwondin gen op. De bus werd zwaar beschadigd. „METAMCRFOSIS" WORDT GESLOOPT. Het in drieën gescheurde wrak van de Griekse stomer „Meta- morfosis", dat sinds de onstui mige ochtend van de tweede De cember 1950 bij de IJmuidense noordpier op de derde bank ligt, wordt door een Amsterdamse firma in opdracht van de rijks waterstaat gesloopt. Het wrak wordt tot aan de waterlijn met snijbranders stukgebrand. Daar na wil men het zich onder water bevinde casco met behulp van springstof opblazen. Het werk aan het wrak vordert dank zij het gunstige weer thans snel. RfcaJEN TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „Gevleugelde Kruisvaarders". (MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Gevleugelde Kruisvaarders" Concertgebouw, 8 uur: BSosc. ,,(De kreet der aarde". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Vrouwenkamp Borneo". Ter hoogte van de Zweedse kust is een deel van de beman ning van een Poolse mijnenveger aan het muiten geslagen. Het vaartuig is gisteren door een Zweedse loodskotter de haven van Ystad binnengebracht. Elf leden van de bemanning van 30 hadden hun officieren op- President nieuwe wet controlemaatregelen, zoals die door het congres is gewijzigd met tegenzin getekend. Hij ver klaarde dat de wet in zijn hui dige vorm in ernstige mate te kort schiet. De wijzigingen, die het congres in het wetsvoorstel van de rege ring heeft aangebracht, zullen een stijging veroorzaken van de maximumprijzen voor de fabri kant, de groothandelaar en de kleinhandelaar.. De looncontrofe blijft in hoofd zaak ongewijzigd. De huren mo gen stijgen tot 20 boven het peil van 1947. De wet voorziet voorts in verzachting van de voorwaarden voor consumenten- credieten en geeft de regering zeeeen. I voornemen ligt de beoogde uitbrei- Het aantal leerlingen, (ling van de Delftse hogeschool en t i i-r de oprichting van de tweede ïnstel- De raming, dat het aantal leer- jj van technisch hoger onderwijs lingen bij het lager onderwijs in ue naas, eikantjer tot uitvoering te jaren 1955 1960 naar raming 4UU brengen is thans praematuur ge- 450.000 groter zal zijn dan dat in steld 1948, is naar de mening van de mi nister aanvaardbaar. Dit betekent een gemiddelde stugmg van 3U5W looriinp-pn Der jaar. Van 1 Januari vinden, valt op dit ogenblik niet te nodig zjjn. De vraag of het in^het bevoegdheid tot het handhaven van de toestaande controle op de invoer van oliën en vetten en tot het instellen van een controle op zuivelproducten in bepaalde ge vallen. De president heeft verklaard, dat de regering thans niet meer in staat is Amerika werkelijke bescherming te geven tegen in flatie, zolang het congres „niet de schade herstelt, die het door deze wet aan te nemen heeft aangericht". leerlingen per jaar. 1950— 1 Januari 1951 steeg het BOERENSCHUUR AFGEBRAND Hét enige geval van brand ver. oorzaakt door het onweer dat Woensdagavond in en om Nijme gen woedde, is gemeld uit Heu_ men. Daar sloeg de bliksem in de schuur van de landbouwer Van Stoffelerï. Ue schuur en de daarin opge slagen oogst gingen verloren. Enige varkens kwamen in de vlammen om. Door snel ingrijpen van de brandwe.r kon de brand tol de schuur beperkt blijven. Met man en macht lieeft het personeel van gemeentewerken te Nijmegen 's nachts gewerkt aan het zand- en moddervrij maken van de tramlijn NijmegenBbek en Berg en Dal, de z.g. bergbaan. Zoals gemeld is door de hevige regens een grote hoeveelheid zand van de heuvels gespoeld en op de tramrails terechtgekomen. Don. derdagmorgen was de baan weer vrij voor heb verkeer. In de hoven- en benedenstad van Nijmegen- zijn vele kelders on dergelopen. VOGELPEST IN ZEVENBERGEN Op het bedrijf van de landbou wer A. Luijkx te Zevenbergen te vogelpest geconstateerd. Rond de boerderij is een ophok- verfcod uitgevaardigd. De programma's der omroep verenigingen. De minister is het eens met de leden, die van oordeel zijn, dat de verantwoordelijkheid voor de pro gramma's bij de omroepverenigin gen moet blijven rusten. Het verbieden of beperken van uitzendingen, die geen hoge dunk van onze cultuur gevezen hm aan-en het voarg0ed gedaan met Uw kostbare zijde en Uw kleurige rayon- VOGELPEST. De verscheidene gevallen van pseudo-vogelpest, die in de afge lopen weken te Oostzaan zijn ge constateerd, zijn met één ver meerderd, n.l. bij het bedrijf „Onrust". Ook in de P. J. Troel- stralaan te Zaandam is bij de Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft aan de mi nister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op Zater dag 28 Juli j.l. rijksambtenaren in "het Ambonezenkamp te Woer den, de officieel uitgestoken Ne derlandse vlag, tegen de wens van de kampbewoners in, heb ben ingehaald? 2. Zo de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, hebben deze ambtenaren dan daartoe opdracht ontvangen van de minister van Binnenlandse Zaken, en zo ja, wil de minister dan mededelen, waaraan hij het recht ontleent (met name ten overstaan van deze Ambonezen) het uitsteken van de Nederland se vlag op Nederlands grondge bied te beletten? 3. Kan de minister medede len of, en zo ja, in hoeverre door het uitsteken van de Ambonese vlag op het kampterrein of in de gemeente Woerden de handha ving van. de orde en de rust werd verstoord, of dreigde te worden verstoord? 4. Kan de minister medede len of, en zo ja, welke tekenen van politieke onrust in dit Am bonezenkamp zich de laatste tijd hebben voorgedaan? 5. Is de minister niet van oordeel, dat het inhalen van de Nederlandse en Ambonese vlag gen een stimulans kan zijn tot verstoring van de orde en de rust en, zo ja, wil de minister dan bevorderen, mede tot meer dere zekerheid van de handha ving der openbare orde, dat in de langdurige burgemeestersvaca ture te Woerden op korte ter mijn wordt voorzien? gesloten en poogden toen zelf het schip te besturen. Dit lukte niet al te goed en gezien de vreemde manoeuvres van het vaartuig be sloot de Zweedse loodsdienst het naar de haven te brengen. De kade waar de mijnenveger is gemeerd, is afgezet. Donderdagavond hebben de Zweedse autoriteiten de beman ning van de mijnenveger medege deeld, dat diegenen, die als poli tieke vluchtelingen om asyl wil den vragen, konden achterblijven. Zij werden gewaarschuwd, dat mogelijk tegen hun familie re presaillemaatregelen genomen zouden worden, dat Polen om hun uitlevering zou kunnen verzoe ken en dat Zweden niet in staat zou zijn hun asyl te verlenen. 12 Polen, allen beneden de rang van officier, besloten asyl te vragen. Zij werden in overvalwagens weg gevoerd en zullen, hangende een onderzoek naar hun asylaanvra- ge, worden geïnterneerd. De rest van de bemanning werd medegedeeld, dat zij vrij wa ren om te vertrekken en de HG 11 verliet daarop de haven van Ystad. De muiters zouden de Zweedse autoriteiten hebben medegedeeld, dat zij „het terreurregiem en de politieke officieren aan boord moe waren, het terechtstaan van legerofficieren in Warschau ver afschuwen en vastbesloten wm'en te trachten in Zweden vrijheid te verwerven". De mannen zeiden, dat zij aan gemoedigd waren door radio-uit zendingen in de Poolse taal uit Engeland en Amerika, waarin werd gemeld, dat Zweden on langs een aantal Poolse zeelieden politiek asyl had verleend. De HG II deed onderzoekingen voor het Poolse hydrografische en visserij-instituut, aldus de vluchtelingen, doch het schip was volledig bewapend. Het had zowel kustwateren als Baltische vis gronden onderzocht. ie fle BÓmerziitting vvui dt' I ro- -ïtacfcilc Staten is langdurig ge- «nrofcen over de reorganisatie hPt Economisch Technolo. -ïaefc Instituut voor Zeeland en verhouding van deze instelling «At öe planologische dienst. De laatste weken hadden aller lei geruchten de ronde gedaan overhet E.T.I. in verband met veranderingen in het bestuur van dit instituut en het aan twee per soneelsleden verleende ontslag. Ib de vergaderingen van de al delingen der Prov. Staten werden mar aanleiding (hiervan tal van vragen gesteld, waarop Ged. Sta ten'uitvoerig (hebben geantwoord. Ged Staten kwamen tot de •jonclusie dat, (hoewel van de di recteur van het E.T.I. (Drs. M. C "Verburg) zeker niet gezegd kan -worden, dat hij niet over voldoen de kennis en bekwaamheid be- .«■hikt, «t toch tegen zijn beleid bezwaren rezen, die het nodig ^naakten met spoed orde op zaken te stellen en zich met name ern- aUg beraden omtrent het nemen van maatregelen, waardoor een vastlopen der financiën zou wor. ■iHen voorkomen. In de statenzitting uitte de heer T. P. van Oorschot (P.v.d.A.) zijn bevreemding over het feit, dat de directeur van de Prov. planolo gische dienst, tot dusver adviseur van het E.T.I., lid van het dage lijks bestuur van het E.T.I. is ge worden en daarin een bepaalde laak heeft gekregen. wakkeren van onze cultuur verheffen, zoals be doelde leden vragen, zou z.i. het best onder het oog kunnen worden .gezien bii de behandeling van de (Deze spreker achtte het onjuist, nieuwe omroepwet. De bestaande I -j- pn stralende kleuren. dat de directeur van de P.P.D. m- wettelijke regeling laat hiertoe ^aar fluweelzachte Vivalon-vlokjes geven de zeJterheid van.ruisende zijde en loed wordt gegeven op het E.T. geen ruimte. (Adv.) en meende, dat moet worden Er m0ge overigens op worden ge- meegedeeld, waarom er 2 amhte- naren zijn ontslagen. Zij en de directeur moeten in de gelegenheid worden gesteld hun zienswijze- aan de staten bekend te maken. Ook merkte de lieer Van Oor schot op, dat het E.TJ.-bestuur slechts enkele malen heeft verga derd en dus mede schuldig is aan de verkeerde gang van zaken. De gedeputeerden besloten aan het verzoek van de heer Van Oor schot een commissie van onder zoek in te stellen, die rapport over een en ander moet uitbren gen, gevolg te geven. Déze commissie zal onder lei- door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille Nadruk verboden. X. Ik kan het me voorstellen." dat nij betrokken^ m iets^waar denkt^s^naar^hm^„aan^Als^^e tuurlijk uit je geheugen K Kan nel Ilie vwiarcua.. uo. ...j ---- -- - „Maar ze hebben niets uit me hij niet bepaald trots op is. I gekregen. Daar heb ik voor ge- John Quincy glimlachte. „Neef 39) Een courant, in drift gescheurd. Toen John Quincy in de woon' ding staan van Ged. Staten en zal kamer terugkwam, vond hij juf- enige leden van G. S. en een ver- frouw Minerva daar op en neer tegenwoordiger van alle fracties ]0pen met strijdvuur in haar omvatten. ogen. Hij koos zich een grote, iZij zal binnen 8 dagen worden gemakkelijk uitziende stoel en samengesteld. liet zich er in neervallen. Bovendien zal aan het bestuur „Scheelt er iets aan?" vroeg van het E.T.I. de suggestie wor- hij. „U lijkt verstoord den gegeven een commissie van „Ik heb heel wat pilikia ge- toeziebt te vormen, die zich met had", deelde zij mee. de structurele opbouw zal bezig- „Wat is dat een inlandse houden. drank?" vroeg hij belangstellend Verder is er weer gesproken „Kan ik er ook van krijgen? over de vele klachten over de Pro-1 „Pilikia betekent last' zorgd „Pas maar op", raadde John Quincy. „Iemand, die een geval van echtscheiding in de familie had, heeft me verteld, dat die krantenlui eenvoudig je hart breken, als je niet beleefd tegen hen bent." „Wees niet ongerust", zei juf frouw Minerva. „Ik was natuur lijk diplomatiek- Ik geloof, dat ik ze naar omstandigheden goed heb behandeld. Dit waren de eerste reporters, die ik ooit ge zien heb. Wat gebeurde er in het Rif en Palmhotel? John Quincy vertelde het haar gedeeltelijk. „Nu, het zal me niets verwon deren als Egan schuldig blijkt te zijn", was haar oordeel. „Ik heb vanmorgen eens naar hem ge ïnformeerd, en hij is niet veel bijzonders. Een soort van ver heerlijkte strandjutter vinciale Stoombootdiensten. Er zal geien uitbreiding worden gegeven aan de Zondagsdienst MissingenBreskens. taalde zij. „Er zijn verscheidene reporters hier geweest, en de vragen, die zij gedaan hebben, zal jij wel niet goedkeuren." „Over neef Dan?" John knikte. Dan', herinnerde hij haar, „was ook betrokken in een paar zaken, waórop hij niet met trots terug kon zien. Neen, tante Minerva ik voel, dat Hallet hier op het verkeerde spoor is. Het is net oals de dochter van Egan zei Zij wierp hem een snelle blik toe. „Ah zo, heeft Egan een doch- ter?" j. Ja, een allemachtig aardig meisje. Het is schande om haar dit aan te doen." „Hum", zei juffrouw Minerva, John Quincy keek op zijn hor loge. „Hemel, het is pas tien uur." Het was heel stil geworden in huis, er was geen ander geluid dan het zachte golfgeklots buiten op het strand. „Wat doen jullie hier in vre desnaam de hele dag?" „O, je zult er gauw aan wen- I nen", antwoordde juffrouw Mi- Onzin", bracht John Quincy nerva. „In het eerst zit je, en er tegen in. „Egan is een heer. Dat het hem niet voor de wind gegaan is, is nog geen reden om hem zonder verhoor te veroor delen.'' „Hij is verhoord", zei juffrouw Minerva snibbig. „En het schijnt denkt. Na een poos zit je alleen maar." „Dat klinkt verlokkend", zei John Quincy sarcastisch. „Het vreemde er van is", zei zijn tante, „dat een van de din gen waar je in het begin over „Dat hebben we gemerkt", zei John Quincy. ,Op het strand zul je een man ontmoeten", zei juffrouw Miner va, „die één boot over bleef om zijn was in orde te laten maken. Dat is twintig jaar geleden en hij is nog hier." „Waarschijnlijk is zijn was nog niet klaar", opperde John Quin cy en geeuwde. „Ik ga me nu maar op mijn kamer verkleden en dan zal ik een paar brieven schrijven, denk ik." Hij stond met moeite op en ging naar de deur. „Hoe is het met Barbara?" vroeg hij. Juffrouw Minerva schudde het hoofd. „Dan was al wat het arme kind had", zei ze. „Ze is zwaar getroffen. Je zult haar in een poos niet zien, en als je haar ziet, hoe minder je erover spreekt hoe beter." Natuurlijk", zei John Quincy en ging naar boven. Nadat hij een bad had genomen en zijn dunste, witte kleren had aange daan, inspecteerde hij het schrijftafeltje naast zijn bed en vond het wel voorzien van post papier. (Wordt vervolgd-) VISIE VAN BELGIE. Met betrekking tot de verkla ringen van de heer Jules Marij- nen uit Maastricht betreffende zijn ontdekking, twintig jaar ge leden, van een diamantveld in de Belgische Congo, wordt van de tijde van het Belgische ministerie van Koloniën medegedeeld, dat een en ander zeer goed mogelijk is, doch de heer Marijnen zich vergist indien hij meent eigenaar te zijn van deze vindplaats van diamanten. Men moet om een mijn in de Congo te mogen exploiteren, allereerst in het bezit zijn van een machtiging en deze moet het on derwerp uitmaken van een bijzon der decreet. Bij het Belgische mi nisterie van Koloniën nu heeft men geen spoor kunnen ontdek ken van stappen, die vroeger met betrekking tot deze aangelegen heid genomen zouden zijn en nim mer is dan ook machtiging gege ven tot exploitatie van dit dia mantveld. Een en ander houdt in dat de heer Marijnen geen enkele aanspraak kan doen gelden op het terrein waar hij diamanten heeft gevonden, aldus werd ons van de zijde van het Belgische mi nisterie van Koloniën medege deeld. (De heer Marijnen maakt, zo als men weet, geen aanspraak op het diamantveld. Hij wil de vind plaats aanwijzen, voor die aanwij zing beloond worden en een aan deel ontvangen uit de opbrengst der daar gevonden stenen. Red. A.N.P.). Vijf personen van een Mormoons vacantiekamp, 20 km ten Oosten van Driggs (Idaho) zijn Woensdag avond om het leven gekomen ten gevolge van blikseminslag. Zeven personen werden gewond. 4 Slachtoffers zijn jonge meisjes.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2