Het vredesverdrag met Japan Chinese nationalisten China binnen vallen De oud-soldaten in Duitsland KOREA H JdspcrSkd De BEZWAREN DER NEDERLANDSE REGERING Petsche voor de Franse nationale vergadering DUITS-NEDERLANDSE kolenprijzen Autobus met Schotse padvinders verongelukt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1796. Er verdwenen drie kinderen Noord-Brabant en de Schelde-Rijnverbinding Volgens berichten trekken 18.000 Chinese nationa- litische soldaten de zuidelijkste Chinese provincie, Joennan, binnen. In onbevestigde, te Saigon ontvangen berichten wordt voorspeld, dat de grootste veldslag in China sedert twee jaren zich zal ontwikkelen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20.55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 b 5.06 20.25 7.46 21.18 6 5.08 20.23 9.02 21.28 Amerikaanse maatregelen tegen Tsjecho-Slowakije Nederland wil Hongaarse gedeporteerden opnemen DE WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN Arresiaties Ie Vietnam VERSCHEIDENE GEWONDEN Fr anker ing bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sanda, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pel advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur De Nederlandse regering heeft zowel te Washington als te Lon den haar bezwaren kenbaar ge maakt tegen het ontwerp-vredes- verdrag met Japan, dat in de maand September te San Fran cisco zou worden ondertekend. De bezwaren betreffen in hoofd zaak vier punten van het ont werp: 1. Ingevolge artikel 14 b van het ontwerp zouden na de ratifi catie van het verdrag alle vor deringen van Nederland als Staat tegenover de Japanse Staat of tegenover Japanse burgers af zonderlijk, dan wel vorderingen van afzonderlijke Nederlandse burgers tegenover individuële Japanse staatsburgers, voort spruitend uit door oorlog of be zetting geleden schade, zijn kwijt gescholden. Hiertegen heeft de Nederlandse regering grote be zwaren. Zij vraagt zich af, of dit niet tot gevolg zou kunnen heb ben, dat de Nederlandse Staat door de Nederlandse rechter voor vorderingen van Nederlandse burgers aansprakelijk zal worden gesteld. 2. In het ontwerp is voorzien in een schadevergoeding voor ex- krijgsgevangenen van de gealli eerden. Het bedrag voor deze schadevergoeding zou worden be trokken uit Japanse bezittingen in neutrale landen, welke aan het internationale Rode Kruis voor dit doel ter beschikking worden gesteld. Men schat het uit te keren bedrag hiervoor op onge veer 150 dollar per persoon. De Nederlandse regering heeft ech ter nog grotere bezwaren tegen het feit, dat men alleen een scha- devergoedingsrecht toekent aan militairen en niet aan burgerge- interneerden. 3. en derde bezwaar betreft het artikel over de visserij. De Nederlandse regering zou gaarne de tonijnvisserij aan de Noordkust van Nieuw Guinea beschermen en verhinderen, dat de ongewenste situatie van vóór de oorlog in dat gebied zou her leven. Reeds zijn in de buurt van Nieuw Guinea Japanse tonijn vissers gesignaleerd. Dit bezwaar wordt versterkt door de overwe ging, dat Nederland lid is van de Zuid-Pacific commissie, waar van ook de Verenigde Staten lid zijn. De in de visserijclausule van het ontwerp-verdrag voorgestel de regeling is in strijd met de algemene economische politiek, die deze commissie heeft aan vaard. 4. Tenslotte heeft Nederland be zwaren tegen de bepaling, dat eventuële eisen tot schadevergoe ding worden behandeld door het internationale Hof van Justitie in Den Haag. De Nederlandse re gering heeft voorgesteld voor deze aangelegenheden een afzon derlijk arbitrage tribunaal in te stellen. Het Kabinet heeft nog geen definitief antwoord gegeven op de vraag, of zij het verdrag in zijn huidige vorm mede zal on dertekenen. Haar standpunt zal worden bepaald naar aanleiding van de reacties van Washington op de door Nederland naar voren gebrachte bezwaren. Hierbij zal tevens in overweging worden ge nomen, welk 't definitieve stand punt van Indonesië zal zijn. Met de Indonesische regering is reeds enige tijd overleg gaande, maar het defintieve standpunt van die regering is in Den Haag nog niet bekend. De Kamer van Koophandel voor W. Noord-Brabant te Breda heeft een commissie ingesteld ter be studering en behartiging van de Noord-Brabantse belangen bij een eventueel tot stand komen ener nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Het uit de commissie gevormde werkcomité heeft deze week met zijn werkzaamheden een aanvang gemaakt. Voorzitter van dit werkcomité is de heer J. P. Asselbergs Czn, Bergen op Zoom, industrieel; Mr. K. A. Bastiaansen1, secretaris Ka mer van Koophandel te Breda, is ook secretaris van 't werkcomité. Een groep van ongeveer 300 le den van de „Vrije Duitse Jeugd" is er Woensdag in geslaagd bij ver rassing de grens tussen West- en Oost-Duitsland te overschrijden. De leden, die zich in de expres-trein Hamburg—Bazel bevonden, trokken vlak na het station Eichenberg aan de noodrem en verdwenen over de grens, vóórdat het treinpersoneel hen had kunnen tegenhouden. UITWISSELING PLATTELANDSJONGEREN. Op het ogenblik maakt een klein Amerikaans gezelschap een reis door Europa om zich op e hoogte te stellen van de activi teiten van het „International Farm Youth Exchange-program". In verscheidene landen zullen Amerikaanse plattelandsjonge ren worden opgezocht, die daar in het kader van het uitwisse lingsprogramma verblijven. Donderdagavond is de groep per vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol gearriveerd. Het gezel schap, dat onder leiding staat van Everett Mitchell, landbouw- medewerker van de National Broadcasting Compagny, zal in ons land contact opnemen met de drie Amerikaanse meisjes, die op het ogenblik op Nederlandse boerderijen werken. Voorts gaat de belangstelling uit naar wat Nederlandse boerenzoons en dochters, die op Amerikaanse farms hebben gewerkt, van het Amerikaanse boerenbedrijf heb ben geleerd. De vraaggesprekken, welke Mitchell met de meisjes en hun Nederlandse pleegouders zal voe ren, zullen later door de N.B.C. worden uitgezonden. De reis wordt gemaakt onder auspiciën van een Amerikaanse firma in landbouwwerktuigen. Hedenmor gen zal het gezelschap een bezoek brengen aan Waddinxveen, waar Betty Elliott op de boerderij van de familie Van Dort-Kroon ver blijft. Vandaar gaat de tocht naar Minnie Mae Tayler, die te Bieze- linge bij Kapelle het Nederlandse boerenbedrijf leert kennen by de familie P. Scheele-De Putter. Morgen worden de Amerikaan se gasten ontvangen door minis ter Mansholt. maar gelukkig liep alles goed af. Bij» kinderen veranderden in kerk torens. Zijn poea kreeg vijf poten en zijn vrouw werd niet meer dan een slagschaduw. Behoorlijke fo to's kon bij beslist niet maken. Eindelijk werd bij zo verstandig, ziieh een Philips Flitscamera aan te schaffen. De bediening is zo eenvoudig, dat zijn foto's nu niet kunnen mislukken, zelfs al zou hij willen. Overdag schitterende foto's (zonder flitslamp). Des avonds of binnenshuis brillante opnamen (met flitslamp). Uw bandelaar toont U zo'n Phi lips Flitscamera gaarne: (Adv.) POLITIEKE HERLEVING. De discussies over de vraag' of West-Duitsland zijn bijdrage zal moeten leveren aan de militaire verdediging van West-Europa, heben in Duitsland geleid tot een herleving van het gevoel van ver bondenheid tussen de oude front kameraden. Misschien is het woord „herle ving" niet geheel juist, aangezien de gevoelens er steeds zijn ge weest. Daarom Is het misschien beter het proces, dat zich thans voltrekt, te kenschetsen als een vormgeven aan politieke gedach ten, die in hoofdzaak door de oude lotsverbondenheid zijn bepaald. Het is in de eerste plaats de frontgeneratie, die het debat over de Duitse herbewapening met aandacht volgt. Van die zijde, af gezien dan van die der vrouwen, is van het begin af de grootste weerstand ontstaan tegen een herleving van een Duits soldaten dom. De blaam, die de oorlog op grote delen van de Duitse strijd macht heeft gelegd, ontnamen de vroegere Duitse soldaten de lust om hun contacten met de oude eenheid verder te strekken dan Maurice Petsche, de voorma lige Franse minister van Finan ciën, die de opdracht van presi dent Auriol om „een kabinet sa men te stellen, dat het vertrou wen der nationale vergadering geniet", heeft aanvaard, ver scheen Donderdag voor de volks vertegenwoordiging ter toelich ting van het regeringsprogram, dat hii zich voorstelt te doen uit voeren, indien het parlement hem machtigt een regering te vormen. Petsche is onafhankelijk-con- servatief. Hij heeft de afgelopen week besprekingen gevoerd met medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Droog en vrij zonnig Droog weer met aanvankelijk weinig, later van het westen uit toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen W. en Z. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 4 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. v.m. 2.46 3.21 4.01 4.11 n.m. 2.59 3.34 4.14 4.24 ZON MAAN de leiders der z.g. „centrumpar tijen" om te trachten een rege ring te vormen, waarin Gaullis ten en communisten niet verte genwoordigd zijn. De Franse ka binetscrisis heeft thans drie we ken geduurd. Petsche verklaarde voor een geheel bezet parlement o.m.: „Frankrijk, dat het initiatief heeft genomen tot het ontstaan van een Europese economische gemeenschap, kan niet het laat ste land zijn, dat het plan-Schu- man bekrachtigt". Na te hebben gewezen op de „dringende noodzaak" van het beëindigen van de regeringscri sis, noemde hij als punten van een evenwicht tussen lonen en prijzen, het stichten van een „garantiekas" voor de laagst be taalde werknemers en een her ziening der lonen. „Op deze wijze", aldus Petsche „kan althans één aspect van het scholenvraagstuk, n.l. het maat schappelijke, nader tot een op lossing wbrden gebracht". Hij deelde verder mede dat een onaf hankelijke commissie zal worden ingesteld, die tot taak zal hebben uiterlijk één December definitie ve voorstellen te doen". Petsche zei verder voornemens te zijn grotere subsidies te doen verlenen ter stimulering van de bouwnijverheid, „hetgeen in de eerste plaats ten goede zal ko men aan de scholen". Hij deelde tenslotte nog mede over welke punten de door hem geraadpleegde partijen reeds overeenstemming hebben be reikt: Vereenvoudiging van de staatkundige opbouw der Franse unie, herziening van de grond wet, een technische verbetering van de sociale verzekering en der genationaliseerde bedrijven en een voorlopige staatsbegro ting. tot het vriendschappelijke of cha ritatieve aspect. Niet zodra hebben de geallieer den onder de druk der politieke ontwikkeling een streep gezet on der de restanten van een collec tieve blaam op de Duitse soldaat, of de beweging onder de front generatie heeft een ander karak ter aangenomen. De bewegingen willen politiek een woordje gaan meespreken. In vier op flinke schaal georganiseerde bijeenkom sten is dit de laatste weken ge bleken. Het sein is een goede maand geleden gegeven door de leden van de tankdivisie „Groot Duitsland", die onder leiding van haar vroegere commandant gene raal Hasso von Manteufel in Kas sei bijeen zijn gekomen. Nu zijn in Iserlohn de vroegere leden van het Afrika-corps bijeen geweest en zij hebben onder leiding van oud-generaal Crüwell, Rommels opvolger, een vereniging gesticht. In Brunswijk hebben vierduizend vroegere valschermjagers de hoofden bijeen gestoken. Hier had de oud-commandant van Brest, de onlangs uit Frankrijk ontslagen generaal Ramcke, de leiding. In Bonn is een onder leiding van ex-admiraal Hansen staande organisatie van oud-militairen hervormd tot „Duitse soldaten- bond", met het doel zich tot over koepelend orgaan te ontwikke len. Deze bijeenkomsten worden in politieke kringen in Bonn be oordeeld naar de uitlatingen, die er worden gedaan. Von Manteuf- fel heeft onlangs herinnerd aan de uitspraak van de vroegere rijkskanselier Brüning, dat de re publiek van Weimar haar zwak ste zijde had in de negatieve be oordeling van de zijde der oud soldaten. Het heeft in Bonn tot voldoening gestemd, dat Von Manteuffel met zijn in Kassei op gerichte beweging bereid is de re publiek van Bonn te steunen. Hetzelfde hebben de mannen van het Afrika-corps nu gedaan door middel van een telegram aan de staatspresident. Ook de beweging van admiraal Hansen staat onder bedachtzame leiding. Wat Ram cke betreft, hij heeft voor zijn valschermtroepen „onontkoom bare voorwaarden" gesteld voor een Duitse herbewapening. Hij heeft verklaard zich volledig te zullen wijden aan de vrijlating van „zogenaamde" oorlogsmisda digers, die hier en daar nog wor den vastgehouden. Ook de „wer kelijk schuldigen" moeten vol gens hem door het buitenland worden ontslagen om voor Duit se rechters te- worden gedaagd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son, heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Verenigde Staten naast het opzeggen van de aan Tsjecho-Slowakije verleende ta riefconcessies andere maatrege len tegen de regering te Praag voorbereiden. De minister zei, dat „niets be vredigends" van de Tsjecho- Slowaakse regering was verno men aangaande de zaak-Oatis, welke hij voor de Verenigde Sta ten van het uiterste belang noemde. Ofschoon Ramcke daarmee wel één van zijn voorwaarden heeft onthuld, heeft men hoop, dat ook zijn beweging de zijde der bonds republiek zal kiezen. Oud-gene raal student heeft zijn vroegere valschermtroepen gewaarschuwd voor radicale en fanatieke stro mingen. Daarbij doelde hij onge twijfeld op neo-fascisten van het slag van Remer, die zoveel moei te doen om de oud-soldaten tot de voorhoede van een rechts-radicale beweging te maken. De jongste bijeenkomsten van oud-soldaten hebben de politici te Bonn de overtuiging geschonken, dat ook onder de oud-militairen de be dachtzame richting de overhand heeft genomen. Communistische kolonnes trek ken snel in zuidelijke richting om de nationalistische invallers op te vangen. Het nationalitische leger zou 15.000 geregelde soldaten tel len, inclusief valschermtroepen en 3.000 guerilla's, het geheel on der bevel van generaal Li Mi. Volgens berichten zijn 4.000 communistische soldaten op weg naar het bedreigde gebied. Een nationalistische kolonne splitste zich in drieën. Een twee de kolonne overschreed de grens 160 km meer naar het zuiden en veroverde twee steden in het grensgebied. Een derde kolonne rukte op naar 't vliegveld Meng- se, doch werd door het commu nistische garnizoen teruggesla gen. Daarna zwenkte deze kolon ne naar het zuidoosten om een ander vliegveld, Menghai, aan te vallen. De ontvangen berichten mel den, dat de strijdende valscherm troepen en sommige van de een neden van generaal Li van uit de lucht worden bevoorraad. De invasie wordt beschreven als de grootste aanval door de nationalisten, sedert de commu nisten in 1949 geheel China be zetten. Duizenden nationalistische soldaten werden toen over de grens naar Noord-Birma verdre ven. De aanvallers zouden reeds eni ge kleine communistische garni zoenen zijn gepasseerd, die op hulp van de in zuidelijke richting trekkende communistische solda ten wachten. Gemeld wordt, dat generaal Li even achter de Birmese grens nog een strijdmacht gereed heeft. Zijn doel zou zijn een strook grondgebied van ongeveer 160 km breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Meking te bezetten. Dit gebied is van stra tegisch belang wegens de vlieg velden, die langs de opmarsrou te der nationalisten liggen. Generaal Li zou bij het reorga niseren van zijn troepen zijn ge holpen door de guerilla-hoofd- man Moe Sjoe I, die opereerde in de Chinese provincie langs het noordelijke uiteinde der Birmese grens. Volgens de berichten uit Saigon was Li ten zeerste afhan kelijk van de aanvoerlijnen, die door Chinese nationalistische za kenlieden door Thailand zijn ge organiseerd. Naar aanleiding van berichten, afkomstig uit Parijs volgens wel ker de Hongaarse regering een aanbod van de Nederlandse rege ring om een aantal door de Hon gaarse regering uit Boedapest ge deporteerde Hongaren hier te lan de op te nemen, van de hand zou hebben gewezen, deelt het minis terie van Buitenlandse Zaken mede, dat de Nederlandse rege ring inderdaad een dergelijk aanbod heeft gedaan, doch dat totdusver geen officieel antwoord van Hongaarse zijde is ontvan gen. Gisterenmorgen zijn de gede legeerden voor de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong opnieuw bijeengekomen. De be spreking duurde een uur en 20 minuten. Niets wijst er op, dat vooruitgang is gemaakt of dat de besprekingen spoedig zullen worden afgebroken. Ten Z. van Kaesong hebben Donderdag botsingen plaats ge had tussen kleine eenheden, al dus het communiqué van het 8ste leger. Ten N.W. van Jang- goe worden de gevechten voort gezet tussen geallieerde patrouil les en een goed-ingegraven noor delijke compagnie, welke bewa pend is met geweren en machi negeweren. Op het centrale front was geen activiteit van gewicht. De vorige avond was op de noordelijke wegen weinig ver keer. De luchtmacht der verbon denen verklaart 's avonds en 's nachts slechts tien voertuigen vernield of beschadigd te heb ben. Wegen en spoorbanen als mede vliegvelden werden uit de lucht bestookt. Radio-Peking1 over bombardementen. Volgens radio-Peking hebben Amerikaanse vliegtuigen tijdens het verloop van de besprekingen te Kaesong vreedzame dorpen in In kringen van Nederlandse tuinbouwers en exporteurs van groenten en fruit heerst ont stemming en verontwaardiging over de Duitse houding ten aan zien van de betaling van de ex port van Nederlandse tuinbouw producten. Men erkent, dat vóór Juli slechts 500.000 dollar (koers 3.88) voor tuinbouwexport naar West- Duitsland beschikbaar was. Dit bedrag is tot op heden met 2.8 millioen gulden overschreden. Hoewel dit in Duitsland ook be kend was, is men met de import van de overvloed der zeer ge wilde Nederlandse producten doorgegaan. De Duitse kwekers kringen echter hebben dat met lede ogen aangezien, hoewel zij zelf naar het oordeel va* has- delskringen niet in staat waren aan de vraag op de Duitse markt te voldoen. Volgens experts is van markt- bederf door import van Neder landse tuinbouwproducten in West-Duitsland in de afgelopen maanden geen sprake geweest. Men staat nu voor het feit, dat de Duitse boerenorganisatie, die veel invloed by de bondsre gering te Bonn en in het West- Duitse parlement schijnt te be zitten, binnenskamers de eis heeft gesteld, dat ter beperking van de Nederlandse tuinbouw- import de eis moet worden ge steld, dat leverancies voorshands op een vrij lange crediettermijn moeten geschieden. Een dergelijke eis, aldus des kundigen van Nederlandse zijde, zal noch door de Nederlandse tuinders noch door de regering in overweging worden genomen. Op grond van het feit, dat West- Duitsland contant betaalt voor de import van industriegrond stoffen, meent men te kunnen stellen, dat men ook voor im port van voedingsmiddelen con tante betaling kan vergen. Men spreekt algemeen over een unfaire houding vaCn de Duitse boerenorganisatie", die stringente autarkie schijnt na te streven. Dit wordt onredelijk geacht, omdat de Duitse tuinbouw naar Nederlands oordeel zelf de eigen markt niet voldoende van kwali teitsproducten kan voorzien en geen last van de Nederlandse importen ondervindt. Bovendien kan de Duitse industrie tegen over deze importen weer expor ten stellen. „Wat moet er op deze ma niet", zo redeneert men in Ne derland, „van de economische integratie van West-Europa te recht komen? Wat is tenslotte een bedrag van 2,8 millioen gul den in verhouding tot het totaal van het Europese handelsver keer?" Formeel kan men zeggen, dat men met de huidige situatie in een impasse is geraakt. De Ne derlandse regering schijnt niet voornemens zich diepgaand met deze kwestie in te laten. Veeleer schijnt men van Duitse zijde duidelijke voorstellen te ver wachtten om het Nederlands- Duitse handelsverkeer, speciaal ook met het oog op de Neder landse tuinbouwexport, op ge zonde basis te brengen. De Vietnamese politie heeft Woensdag een leider en 20 an dere leden van een ultra-nationa listische jeugdorganisatie te Sa- dec, waar Dinsdag de Franse be velhebber er in Cochin-China, ge neraal Chanson, en de gouver neur van Zuid-Vietnam, Thai Lap Thanh, werden vermoord, gear resteerd. Een andere leider van de beweging de Thanhien Bac- quoc („Jeugdgroep voor de be scherming van het vaderland") werd in Hanoi gearresteerd. De Vietnamese minister voor de Veiligheid, Mgoejen van Tam, heeft verklaard, dat de beweging door de regering zou worden ver boden. de buurt van Pjongjang gebom bardeerd en beschoten. Meer dan 100 personen zouden gedood of gewond zijn. Twaalf vliegtuigen waren door luchtaf weergeschut neergehaald. Gesneuveld in Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea op 26 Juli is gesneuveld de sergeant J. E. Schaapman, afkomstig uit Gene- muiden. Sergeant Schaapman werd 16 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het wapen der marechaussee. VAKCENTRALE RICHT ZICH TOT MINISTERRAAD De raad van vakcentralen, die wordt gevormd1 door vertegen woordigers van het N.V.V., de K. A.B. en het C.N.V., heeft het vol gende telegram aan de Raad van Ministers gezonden': j,De raad van vakcentralen nam kennis van de verhoging der prij zen van vaste brandstoffen voor huisbranddoeleinden. Deze maatregel, welke vele ge zinnen voor onvoorziene moeilijk heden plaatst, wordt door de raad van vakcentralen ten zeerste be treurd. (De aangekondigde prijsverho ging drukt met name op de minst draagkrachtige gezinnen, die nu reeds nauwelijks in staat waren, de middelen voor brandstoffen- aankoop te besparen. De raad van vakcentralen is voorts pijnlijk verrast door het feit, dat zulk een belangrijke maatregel werd genomen zonder dat daaromtrent overleg is ge pleegd in de voor zulk overleg in gestelde organen; dit temeer om dat de prijsverhoging in strijd is met de publicatie van 2 April 1951 van het ministerie van Economi sche Zaken, houdende de stellige mededeling, dat geen hogere win- terprijzen voor anthraciet zouden worden berekend. De raad verzoekt daarom maat regelen te nemen, welke kunnen leiden tot een ongedaan maken van de aangekondigde prijsverho ging resp. tot een verzachting van deze prijsverhoging in haar gevol gen voor de gezinnen. Voorts stelt de raad het op ho ge prijs in het overleg te worden betrokken." Gisteravond is een touringcar op de rijksweg ongeveer halver wege Ede en De Klomp in botsing gekomen met een grote vracht auto met aanhangwagen. Het ongeluk zou gebeurd zijn, toen touringcar en vrachtauto elkaar met een vrij grote snelheid naderden. De gevolgen van de botsing waren ontzettend. Van de veertig in de touringcar reizende Schotse padvinders uit Edinburgh en Leith werden er vijftien min of minder erg gewond. Zes hun ner moesten in het ziekenhuis te Ede worden opgenomen, evenals de chauffeur van de touringcar en de drie personen die zich in de cabine van de vrachtauto bevon den. Bus en vrachtauto werden ernstig beschadigd. Er was een grote ravage ontstaan door de verwrongen carosserieën. Het dukke verkeer op de rijksweg kon geruime tijd geen doorgang vin den. De touringcar moet toebehoren of hebben gereden voor het reis bureau Lissone Lindeman N.V. De vrachtauto was afkomstig uit Monster. Zij behoort aan het transportbedrijf der Fa P. F. Boers en Zoon. r De autobus kwam uit de rich ting Arnhem en uit tegenoverge stelde richting naderde de vracht auto. De politie te Ede deelde ons mede, dat de aanrijding waar schijnlijk is ontstaan door dat de bestuurder van de vrachtauto te veel naar links heeft uitgewe ken. Politie en ooggetuigen zijn van oordeel, dat de autobusbe stuurder op voorbeeldige wijze de macht over het stuur heeft ge houden, waardoor een ernstiger aanrijding kon worden voorko men. Nader blijkt, dat vrijwel alle in zittenden van de bus 35 Schot se padvinders en 2 gidsen lich te verwondingen (voornamelijk snijwonden) opliepen. Vijf jonge lui werden naar het Juliana-zie- kenhuis vervoerd. De 14-jarige Allan Martin uit Edinburgh brak z'n rechterpols. Doch zij konden zich, na behandeld te zijn, weer bij hun vrienden voegen. De politie deelde mede, dat de Schotse padvinders hun reis naar Rotterdam hebben voortgezet. Slechts één van de geleiders moest achterblijven. Hij werd met de bestuurders van de autobus en van de vrachtauto in het zieken huis te Ede opgenomen. De poli tie heeft de slachtoffers nog geen verhoor kunnen afnemen over de juiste toedracht van het ongeval.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1