V .1 91 klank ussisck anken uccr e eren De Benelux-gedachte Weer geen vorderingen te Kaesong Weer een „luchtbrug" Acheson over Korea ARTIKEL VAN MORRISON IN DE „PRA Juist iets om nu in huis te nemen Gisteren heeft 't Russische dagblad „Prawda" een verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison gepubliceerd. De verklaring, onge veer 1500 woorden, gaat vergezeld van een antwoord van de „Prawda", dat ongeveer 2500 woorden telt. Het blad had verzocht „dat Britse bladen aan het antwoord van de „Prawda" dezelfde aandacht zouden schenken als de verklaring van Morrison in Rusland kreeg. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. onder op rtnder Dc De uitslag der Israëlische verkiezingen Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Woensdag het communistische voorstel om een bufferzone in Korea langs de 38ste breedtegraad in te stellen, rondweg van de hand gewezen. Goedkoop zout Geruchten over de Paus tegengesproken De nieuwe kolenprijzen Nederlandse kapitein verongelukt Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1795. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van tto Sanóe, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur (Adv.) Schrijvend over de Britse op- vatttag omtrent vrijheid begon Morrison met te verklaren, dat Kennis van öo waarheid essentieel is voor het begrip tussen de vol keren. „In Engeland leggen: wij de toe gang tot alia beschikbare nieuws en beschikbare standpunten geen beperkingen op, opdat het volk zelf zijn oordeel kan vormen. De meningen worden noch gemaakt, noch gedicteerd''. In Rusland is dit anders, ver klaarde hij. „Vele feiten) meningen) worden u onthouden en er is niet die vrij heid van meningsuiting en vrije toegang tot kennis omtrent de manier, waarop de rest van de wereld leeft en denkt en welke es sentieel is om elkander te begrij pen. Deze onwetendheid schept vrees en wantrouwen aangaande de mo tieven van andere volkeren". „Indien gij in staat zoudt zijn meer Britten te ontmoeten of vrij naar Groot-Brittannië te reizen, zou deze onwetendheid worden weggenomen. Honderdduizenden van ons volk gaan in hun vacantie elk jaar naar het buitenland en ik ben er zeker van, dat velen gaarne hun vacantie, indien) dit mogelijk zou zijn, in de Sowjet-Unie zouden doorbrengen. Uw regering weigert, om rede nen die ik niet kan begrijpen, u vrij te laten reizen". Morrison verklaarde, dat het volk van do Sowjet-Unie ook meer zou kunnen vernemen, indien de Britse bladen vrij in de Sowjet- Unie konden circuleren en indien het naar radio-Uitzendingen van Engeland zou kunnen luisteren. Morrison gaf in dit verband de tijden op van de uitzendingen in de Russische taal naar de Sow jet-Unie. Deze uitzendingen, verklaarde hij, werden „kunstmatig en opzet telijk gestoord". Ik vraag mij af waarom, aldus Morrison, „wat heeft uw regering te vrezen. Ik zou wensen,, dat zij ons gebruik zou volgen men kan vrijelijk luisteren naar de uit zendingen in het Engels uit de Sowjet-Unie". Niet alleen het Britse commu nistische dagblad, maar ook de „Prawda" zelf kan men kopen. Wij zijn van mening, dat in een vrije en verlichte democratie iedereen in staat is voor zichzelf te beoordelen, wat de waarheid is van hetgeen hij hoort of leest. In Engeland hecht men grote waarde aan de persoonlijke vrij heid. „Britse burgers worden niet uit hun huizen verwijderd, zij worden niet gedeporteerd, zij worden niet naar arbeidskampen gezonden. Indien) er 's morgens vroeg op de deur wordt geklopt, behoeft men niet te vrezen, dat het de po litie is". Tot de vrijheden! van een Brit behoren het recht van vergadering en politieke vrijheid om zich tegen de regering te verzetten of haar te steunen. Geen groep heefit een machts monopolie in Groot-Brittannië, verklaarde Morrison. Daarop sprak hij over het Brit3e herbewapenfngsprogram. „Rusland zegt, dat wij oorlogs hitsers zijn, dat wij ons tot de tan den bewapenen om de Sowjet- Urde aan te vallen eni dat wij be reid zijn tot een nieuwe oorlog. Dit is niet' waar. Niets hiervan is waar. Het Britse volk, dat met het Russische volk het lijden ten gevolge van de oorlog met Hitier deelde, wenst geen derde wereld oorlog. Onze bondgenootschappen zijn defensieve bondgenootschappen. Met u hebben wij het Brits- Sowjetrussdsch bondgenootschap dait in 1942 werd gesloten. Het Noord-Atlantische verdrag is een defensief bondgenootschap. Het is tegen niemand gericht, behalve tegen een) agressor". Engeland bewapent opnieuw, „wegens de politiek, die door de Sowjet-regering is gevolgd sedert het einde van de oorlog. Indien, zoals uw leiders ons ver tellen, de communistische en niet- communistische sltaten in de we reld samen kunnen leven, waarom is het dan nodig, dat uw regering een politiek volgt en organisaties opricht, wier enige doel schijnt te zijn moeilijkheden en internatio nale bnat te verwekken". „Wij zagen dat, terwijl wij had den gedemobiliseerd en ontwa pen'd, uw regering omvangrijke strijdkrachten en militaire instal laties in stand had gehouden. Wij realiseerden/ ons geleidelijk aan, dat het gemis aan evenwicht in de militaire macht tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mo gendheden ons bestaan zelf in ge. vaar bracht en dat dit gemis aan evenwicht moest worden opgehe ven. Namens de Britse regering kan ik u verzekeren, dat er geen re den is om ook maar enige vrees voor onze politiek ten opzichte van het volk der Sowjet-Unie te koesteren". Morrison eindigde met te zeg. ger, dat zijn verklaring naar hij hoopte zou helpen om beter be grip tussen de Sowjet-Unie en Engeland tot stand ite brengen en dat „nu de „Prawda" zijn kolom men) voor mij heeft opengesteld, ik verdere gelegenheden zal heb ben om het Britse standpunt aan het Russische volk voor te leggen en te antwoorden op de opmerkin gen, die de Prawda zal maken". .ANTWOORD VAN „PRAWDA" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Koeler. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke tot matige Westelijke wind. Koeler. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.10 2.45 3.25 3.35 n.m. 2.24 2.59 3.39 3.49 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op Aug. 1 5.— 20.32 2.46 20.19 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20-55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 5 5.06 20.25 7.46 21.18 6 5.08 20.23 9.02 21.28 In het antwoord van de „Praw da" op de verklaring van Morri. son wordt gezegd, dat de Britse minister zich vergiste, toen hij be- v eerde, dat er geen vrijheid van meningsuiting, persvrijheid of persoonlijke vrijheid in de Sowjet- Unie is. ,JIn geen' enkel land is er een dergelijke vrijheid van menings uiting, persvrijheid of peusoonlijke vrijheid, vrijheid van organisatie® voor arbeiders, boeren en intellec tuelen als in de Sowjelt'-Unie. Weet de heer Morrison hiervan? fHlij wil hiervan blijkbaar niets wetenl; hij geeft er de voorkeur aan zijn gegevens te ontlenen aan klachten die komen van vertegen woordigers van de Russische ka pitalisten en landeigenaars, die Coor de wil van het Sowjet-volk uit de Sowjet-Unie worden ver dreven". In de Sowjet-Ulnie, aldus het blad, bestaan de vrijheden niet voor de vijanden van het volk. „Al deze misdadigers, van de landeigenaars en kapitalisten tot de terroristen, dieven, moorde naars en' agenten die een omwen teling moeten bewerkstelligen toe, zijn er op uit het kapitalisme in de Sowjet'-Unie te herstellen, om de uitbuiting van de ene mens door de andere te herstellen en het land in het bloed van de ar beiders en) boeren te drenken. De gevangenissen en arbeids kampen bestaan voor deze heren en voor hen1 alleen. Hiet is zeker niet de bedoeling van de heer Morrison de vrijheid van meningsuiting, persvrijheid en persoonlijke vrijheid voor deze heren te verkrijgen? JD'e minister van Buitenlandse Zaken maakte geen melding van andere vrijheden die van veel gro tere betekenis zijn dan de vrijheid van meningsuiting en de pers vrijheid. In hét bijzonder zegt hij niets over het vrij zijn van uitbuiting voor bet volk, over het vrij zijn van economische crises, van de werkloosheid, van armoede. Misschien is de heer Morrison er zich bewust van dat al deze vrijheden reeds lange tijd in de Sowjet-Unie bestaan? .En deze vrijheden zijn de ba sis van alle andere vrijheden. Houdt de heer Morrison zich niet beschaamd stil over deze fun damentele vrijheden, omdat zij on gelukkig genoeg in Engeland niet bestaan en de Britse arbeiders nog steeds lijden onder de uitbui ting door de kapitalisten ondanks het feit dat de Labour-partij thans 6 jaar in Engeland aan de macht is"? Prawda verklaarde voorts dat de winsten van de kapitalisten in Engeland onder bescherming van de Labour-regering van jaar tot' jaar groter worden, terwijl de lo nen van de arbeiders bevroren blijven. Over de buitenlandse politiek verklaarde de Prawda. dat er in 't geheel geen waarheid school In, de verzekeringen van Morrison, dat het Noord-Atlantische Pact en de Britse herbewapening de Sowjet-Unie niet bedreigen. Het Sowjet_volk eiste daden, en geen verklaringen. Onjuist waren ook de verzeke ringen van Morrison, aldus het blad, dat de Sowjet-Unie haar legers na de tweede wereldoorlog niet voldoende had gedemobili seerd". „De Sowjet-regering heeft reeds officieel meegedeeld, dat zij 32 leeftijdsgroepen heeft gedemobili seerd, dat haar leger op het ogen blik ongeveer de omvang heeft van die in vredestijd vóór de twee de wereldoorlog". Misschien zou de Britse minis ter willen1, dait1 de Sowjet-Unie geen leger heeft, dat toereikend is voor haar verdediging?, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat de Sowjet-Unie een bepaald mini mum van een staand leger moet hebben om haar onafhankelijkheid tegenover imperialistische inval lers te verdedigen". „Er is geen voorbeeld in de ge schiedenis, dat de Russen het grondgebied van Groot-Brittannië aanvielen, maar de geschiedenis heeft een hele serie voorbeelden aanschouwd van Britten, die het grondgebied van de Russen aan vielen en dit bezetten". Over het Noord-Atlantische Pact verklaarde de Prawda: ,,De heer Morrison verzekert, da® het Noord-Atlantische Pact 'n defensief pact is, dat het geen agressieve bedoelingen heeft, dat het integendeel tegen agressie is gericht. Indien' dit waar is, waarom no- digderi de initiatiefnemers tot dit pact de Sowjet-Unie dan niet uit hieraan deel te nemen? waarom sloten zij zich af van de Sowjet- Unie? waarom sloten zij het ach ter de rug van de Sowjet-Unie Heeft de Sowjet-Unie niet be wezen dat zjj in staat en bereid is agressie te bestrijden. Zoals de Hitler- of de Japanse agressie?" Tenslotte sprak de Prawda over Korea: „Gedurende meer dan een jaar folteren de Britse en Amerikaanse strijdkrachten het vrijheidslieven de en vreedzame volk van Korea, Koreaanse steden en dorpen ver nietigend, vrouwen, kinderen en oude lieden vermoordend. Kunnen deze bloeddorstige ac ties van de Brits-Amerikaanse troepen defensief worden ge noemd? wie wil beweren, dat de Britse troepen in Korea Engeland tegen het Koreaanse volk verde digen?" mannen in huis kunnen U op dorstige dagen soms verrassen mof de vraag of er niets te drin ken is. Dan is het een hele voldoening voor een huis vrouw om dadelijk met een paar flesjes koel bier voor de dag te kunnen komen. Ook aan tafel kan juist nu een glas bier zo bijzonder welkom zijn. Denk er dus om straks een paar flesjes van De Gruyler mee te nemen. De Gruyter heeft heerlijk licht en donker hierin han dige pullen. Een pul kost maar 40 cent met cassabon. Er gaan twee reuze glazen uit! Niet vergeten dus. bier in huis te nemen.; dat aan de verklaring van Morri. son eert belangrijke plaats ini dé Prawda is ingeruimd. Het bureau gaf een uiteenzet ting over de voorhistorie van de zaak en gaf daarna de volledige tekst van het Sowjet-antwoord. De tekst werd herhaald, zoals dat gewoonlijk geschiedt met be. langrijke verklaringen doch het nieuwsbureau zond niet de ver klaring van Morrison zelf uit. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag te Londen meegedeeld dat het antwoord van de „Prawda" „teleurstellend" was. „Het heeft er niet3 toe bijge dragen om de uitwisseling van meningen ruchtbaar te maken of betere betrekkingen tussen Groot- Brittannië en de Sowjet-Utnie te doen ontstaan. Het is slechts een nieuwe, pro pagandistische verklaring, waarin men op de overbekende wijze de feiten verdraait en de voornaam ste vraagstukken uit de weg gaat. Deze Sowjet.reactïes zijn fens helaas maar al te bekend", aldus de woordvoerder, die verder nog opmerkte (Uit het verschillende malen door de „Prawda" zinspelen op de „individuële vrijheid in de Sowjet-Unie" een aanwijzing vormt van „de buitengewone ge voeligheid van het Kremlin op dit punt". Over het bewapeningsvraagstuk zeide de woordvoerder, dat het ter zake door de „Prawda" vermelde in strijd is met de feiten, zoals deze blijken uit statistieken en cij fers. „In Juni 1945", aldus de woord voerder, „omvatten de Britse strijdkrachten,' ongeveer 5,120.000 mannen en vrouwen. De Sowjet-Unie had toen tien millioen man onder de wapenen. In Juni 1948 bedroeg de sterkte der Britse strijdkrachten onge veer 850.000 mannen en vrouwen tegen die der Russische weer macht 4.400.000. In Juni 1940 had het Verenigd Koninkrijk omstreeks 690.000 mannen en vrouwen) onder de wa penen tegen de Sowjet-Unie 4.600.000. In een communiqué van de V. N. over de besprekingen te Kaesong wordt gezegd, dat we derom geen voortgang is ge maakt. De vergadering van gisteren de zestiende heeft 2 uur en 25 minuten geduurd. Vandaag komt men weer bijeen. Personeel van de communisti sche delegatie te Kaesong heeft Woensdag verklaard, dat de Ver enigde Naties „een bufferzone wensen, die zich veel verder dan de huidige frontlinie in noorde lijke richting uitstrekt", waar aan werd toegevoegd: „Onze on derhandelaars kunnen deze eis niet inwilligen" (de frontlinie loopt voor het grootste gedeelte juist boven de 38ste breedte graad). Van dezelfde zijde werd nog medegedeeld, dat de Chinezen niet voornemens zijn zich door heviger bombardementen van luchtmacht en vloot der verbon denen te laten dwingen tot het aanvaarden van een wapenstil stand. Volgens een woordvoerder der V. N. bestaat er toch wel „enige hoop". „Er is geen impasse", zeide hij. „Alleen reeds het feit, dat vandaag wéér wordt verga derd. betekent dat er nog hoop is", meende hij. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjong Jong Tse, r.ieende dat er geen kans was op een vreedzame oplossing. H:j drong aan op een onbeperkte oorlog tegen de communisten. Volgens de minister was een be perkte oorlog niet afdoende. Chinese generaals over de toestand. De Chinese commandant te velde in Korea, generaal Peng Teh-Hoeai heeft in een verkla ring voor radio-Peking ter ge legenheid van de legerdag ge zegd: „Mocht de V. N.-delegatie onmogelijke eisen stellen en deze handhaven, dan zal de vredes conferentie in een mislukking eindigen. Een oplossing in Korea kan slechts worden bereikt, als beide partijen het eens zijn over instelling van een bufferzone met de 38ste breedtegraad als uitgangspunt en over de terug trekking van de buitenlandse troepen". De generaal zei dat het Chi nese leger wordt gemoderniseerd en dat het na verloop van tijd onoverwinnelijk zal zijn. China kon ook geen Ameri kaanse bezetting van Formosa en herbewapening van Japan dul den. De opperbevelhebber van het Chinese leger, generaal Tsjoe Teh, heeft gezegd: „Wij moeten onze verdediging versterken en trachten Formosa terug te krij gen". De Amerikaanse lucht macht beschuldigde hij van „voortdurende provocaties in N.- O.-China". Engeland en Amerika beroofden China van zijn recht om deel te nemen aan het op stellen van een vredesverdrag met Japan. Verliezen Amerikaanse luchtmacht. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft voor de maand Juli het verlies van 26 vliegtuigen toegegeven. Zij wer den van de grond af door com munisten neergehaald. In dezelf de maand waren 66 communisti sche vliegtuigen vernield of be schadigd. In afwachting van de definitie ve cijfers van de algemene verkie zingen in Israël is de partijver houding volgens de slottelling als volgt (tussen! haakjes het aantal zetels) Mapai 37,1 pet (45 zet.) Zionisten 16,4 pet (19 zet.) Mapam 12,3 pet (15 zet.) Rel. arbeidersp. 6,8 pet (8 zet.) Vrijheidsbeweging 6,6 pet (8 zet.) Communisten 3,9 pet (4 zet.) Progressieven 3,3 pet (3 zet.) Gesneuveld in Korea. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat tijdens gevechten in Korea op 26 Juli zijn gesneuveld: Korporaal E. Keiler, sergeant J. H. L. van Kollenburg, soldaat J. P. van Ostaden, allen uit Til burg en soldaat A. G. Timmer mans uit Brielle. Korporaal Keiler werd gebo ren op 5 April 1926. Hij was on gehuwd en diende bij het regi ment aan- en afvoertroepen. Sergeant Van Kollenburg werd geboren op 20 November 1927. Hij was ongehuwd en diende bij het regiment Limburgse Jagers. Soldaat J. P. van Ostaden werd geboren op 9 Augustus 1922 en was gehuwd. Soldaat Timmermans werd ge boren op 22 Juni 1929. Hij was eveneens ongehuwd. De drie Westelijke geallieer den hebben op beperkte schaal weer een „luchtbrug" ingesteld om exportgoederen uit West- Berlijn naar West-Duitsland te vervoeren. Met ingang van 1 Aug. brengen vier extra burgervliegtuigen twee Franse, een Brits en een Amerikaans -dagelijks 30 ton goederen uit Berlijn naar West- Duitsland. Een geallieerde func tionaris zei: „Wij hebben nog meer achter de hand". Dit slaat mogelijk op nog niet bekend ge maakte plannen voor inschake ling van militaire vliegtuigen bij 't transport. Zoals gemeld wordt het vervoer te land en te water belemmerd door bepalingen van Russische zijde. Geallieerde ambtenaren hebben Acheson zeide, dat de commu nisten terug willen gaan naar een linie „vanwaar zij een onuit gelokte aanval, die de oorlog in Korea veroorzaakte begonnen waren". Dat was niet aanvaard baar. De minister voegde er aan toe, dat Marshall, de Amerikaan se minister van Defensie, volko men duidelijk had gemaakt, dat een demarcatielinie een verdedi gingslinie moest zijn. De gebeur tenissen hadden aangetoond, al dus Acheson, dat dit niet het ge val was met de 38ste breedte graad. Naar Acheson verder verklaar de, waren de besprekingen te Keasong in wezen militaire be- PUBLICATIE IN ENGELSE PERS. Zes grote Britse bladen) hebben de verklaring van Morrison en 't antwoord van de Prawda volledig afgedrukt. Ook 9 vooraanstaande provin ciale bladen hebben een volledig verslag gegeven. De meeste bladen gaven, uit drukking aan hun teleurstelling over „de ibittere toon" van het antwoord van de „Prawda". jSommige bladen zijn van me ning, dat het antwoord meer voor binnen, dan voor buitenlands ge bruik is. Verklaring en antwoord, zo meent men, gaan langs elkaar heen. Het officiële Sowjetrussische Nieuwsbureau heeft meegedeeld „Indien de huidige internatio nale toestand de economische unie tussen België. Nederland en Luxemburg zou doen misluk ken, zou dit een ramp betekenen ten opzichte van de bereidheid der openbare mening in de Ver enigde Staten om verder met West-Europa samen te werken", aldus schrijft oud-minister Julius Hoste in „Het Laatste Nieuws" van Woensdagmorgen. De heer Hoste geeft in zijn artikel een gesprek weer met de medewerker van een Amerikaans tijdschrift, die hem verklaarde, dat men in de Verenigde Staten de indruk krijgt, dat de Benelux geen wer kelijkheid kan worden. Het ant woord: van de heer Hoste was hierop: „De Benelux kan en mag niet mislukken". Hij geeft deze „twijfel der Amerikanen ter overweging aan degenen, die in Nederland en België een kleinzielige houding aannemen bij de verwezenlijking der Benelux of die eenzijdige be langen laten gelden op een wijze, die aan de gedachte der Benelux afbreuk doet. Deze personen, zo betoogt hij, brengen de Europese samenwerking en de Atlantische verstandhouding in gevaar en helpen onbewust de politiek van het Kremlin." De oud-minister is er evenwel van overtuigd, dat voor de fi nanciële kwesties en voor het probleem van de landbouw en de waterwegen een oplossing zal worden gevonden. Reeds is de gedachte geopperd, zo zegt hij, voor de oplossing van de kwestie der waterwegen Bel gische credieten aan Nederland aan te wenden. Volgens de heer Hoste zouden ook de Verenigde Staten er toe kunnen bijdragen de Benelux tot een werkelijkheid te maken. Zij kunnen hun invloed doen gelden in de Europese betalingsunie op zulk een wijze, dat Nederland er beter voor komt te staan. Zij zouden ook de uitvoer van de Benelux en vooral van Nederland naar de V. S. moeten bevorderen. Een politiek van wederkerige handelsaccoorden werd destijds ingeluid door minister Cordell Huil. Op grond van deze politiek zouden de V. S. Nederland weer op de been kunnen helpen. De E.C.A. heeft, aldus de heer Hoste verder, nieuwe plannen om de toestanden in West- Europa te helpen verbeteren en de levensstandaard te verhogen. Het gaat hier om practische plannen, waarvan men in ver schillende landen goede resul taten verwacht. Het is te hopen, dat die proef neming zonder verwijl wordt ge daan ten voordele van Neder land, dat door allerlei omstandig heden gehavender uit de oorlog is gekomen dan de andere Euro pese landen, aldus de heer Hoste. Op die wijze zal de Benelux- gedachte practisch gediend wor den, niet alleen ten bate van de samenwerking der lage landen, maar ook ten voordele van de Europese unie en de Atlantische gemeenschap. sprekingen. De communisten hadden echter getracht een po litieke strekking er aan te geven. Op het ogenblik schenen de on derhandelingen vastgelopen te zijn. In zijn persconferentie sprak Acheson ook over andere kwes ties als Hongarije en het inter view van de Prawda met Morri son. De V. S. namen „nauwkeu rige kennis" van de identiteit van de Hongaarse functionarissen, die verantwoordelijk waren voor de massa-uitwijzing van Honga ren uit hun woningen, aldus Acheson. De V. S. zouden al het beschikbare bewijsmateriaal aan de V. N. overhandigen. Acheson wenste zijn Britse ambtgenoot Morrison geluk met het feit, dat zijn verklaring door de Prawda was opgenomen. De Russische regering was met deze verklaring kennelijk verlegen ge weest, getuige het lange en „ge kunstelde" antwoord er op. Des gevraagd antwoordde Acheson. dat hij nog geen uitnodiging had gehad om een dergelijke verkla ring voor de Russische pers af te leggen. Het zou evenwel het beste zijn, als de onlangs gezon den boodschappen van Truman en het Congres aan het Russische volk in da. Sowjet-Unie gepubli ceerd werden. de hoop geuit, dat de kwestie van de uitvoer uit West-Berlijn spoe dig met de Sowjet-veetegenwoor- digers zal worden geregeld. De luchtbrug is op het ogenblik een burgerlijke instelling op verzoek van de drie Westelijke regerin gen. De beperkende bepalingen van Russische zijde werden medio Mei ingesteld. Meer dan 1000 ton goederen ter waarde van 17 mil lioen dollar wachten in West- Berlijn op transport. De bespre kingen tussen de vier bezettende mogendheden over de kwestie zijn drie weken geleden doodge lopen. De drie Westelijke landen willen een geheel vrije verbin ding tussen Berlijn en West- Duitsland. De Russen echter, zich beroepend op in 1948 en 1949 tus sen de vier mogendheden geslo ten accoorden, eisen het recht op de goederenzendingen uit West- Berlijn op smokkelwaar te con troleren. De Westelijke geallieerden heb ben als tegenmaatregel gewei gerd een nieuwe handelsover eenkomst tussen Oost- en West- Duitsland, die voorzag in een goederenruil ter waarde van 84 millioen pond sterling, te be krachtigen. Het ministerie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt, dat in verband met de afschaffing van de accijns op consumptiezout de winkelprijs van zout is verlaagd van 0,21 tot 0,14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vastgesteld op ƒ0,19 per pak van 1 kg. In gewoonlijk goedingelichte kringen in het Vaticaan heeft men de berichten, die verschenen in een Amerikaans tijdschrift en waarin werd gemeld, dat Z. H. Paus Pius XII zou aftreden in dien Rome door communistische troepen bezet zou worden, be lachelijk genoemd. Volgens deze kringen had de Heilige Stoel enige tijd geleden Canada uitgekozen als een veili ge plaats om „dingen heen te sturen, maar niet personen." „Wij hebben geen redenen om te geioven, dat de Paus ooit zijn gebied zou verlaten," aldus deze kringen. „Hij zou nooit eenvou dig de Mgr Èugenio Pacelli wor den, die hij vóór de verkiezing tot Paus was." „De sensatie-journalisten heb ben één ding vergeten, n.l. dat de Paus tevens Bisschop van Ro me is en een Bisschop nooit zijn Bisdom, zelfs niet om de ernstig ste redenen, verlaat. Vele in lan den achter het ijzeren gordijn ge vangen genomen Bisschoppen kunnen bevestigen, dat de Pause lijke regelingen naar de letter zijn I volbracht," aldus de kringen. Nu met ingang van 1 Augustus de prijzen voor huisbrand zijn verhoogd, zullen zonder t wijf ei vele verbruikers, die hun bestel lingen vóór 1 Augustus bij de dé tailhandelaren heben gedaan, zich gedupeerd voelen en eisen, dat hun bestellingen alsnog tegen de oude prijzen worden uitgevoerd. De federatie voor de Nederland se brandstoffenhandel wijst erin een circulaire aan de handelaren op, dat toegeven aan deze eis een groot gevaar voor de handel be tekent, want de groothandelsprij- zen zijn eveneens sterk gestegen en laten het verkopen tegen de oude prijzen niet toe. Bovendien berekent de groothandel aan de detaillist ingaande 1 Augustus oók de nieuwe prijzen; óók al zou het de aflevering van reeds in de afgelopen twee maanden gedane orders betreffen. De détaillist kan zich dus net zomin als de particulier beroepen op het feit, dat hij vóór de le Augustus heeft besteld. Tenslotte wijst de federatie er nog op, dat deze jongste prijsver hoging zonder voorkennis of me dewerking van de détailhandel tot stand is gekomen. De situatie bij de handelaren is mans zo, dat zij over practisch ?£e? voorraad kan beschikken. Wat nog over was, is in het lange koude voorjaar opgegaan en bo vendien is er een achterstand van ongeveer één maand in de afleve ring door de .groothandel. De kapitein van het Neder landse motorschip „June", de 43-jarige Rotterdammer G. H. van Leeuwen, is gisteren in de Zweedse haven Sundsvall omge komen bij een ongeval. De kapi tein, die toezicht hield bij het laden, raakte bekneld tussen- een kraan en het contrawicht daar van.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1