Amerika heeft de les van Korea goed geleerd DE TOESTAND IN KOREA tbrug DRUK OP PARIJS TE VERWACHTEN Gouverneur van Zuid-Vietnam vermoord Boerderijen door bliksem getroffen Noordstraat 5557 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Een wapenstilstand in Korea mag geen verslapping brengen in de inspannig, welke het iWesten zich voor zijn defensie getroost. Dit is het thema van verre weg de meeste redevoeringen, welke sinds de eerste bijeenkomst in Kaesong door de verantwoordelijke Westerse staatslieden gehouden zijn. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Aug. 1 5.— 20.32 2.46 20.19 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20.55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 5 5.06 20.25 7.46 21.18 President Sukarno verweert zich tegen aantijgingen Radio-Vietminh Nederlandse vermis! in Oostenrijk Opperbevel Atlantische zeestrijdkrachten Raffinaderij te Abadan gesloten Olie-exploitatie in Israël De Eerste" Kamerk verkiezingen P.v.d.A. 8 8 A.R. 4 4 V.V.D. 2 3 C.H.U. 3 4 C.P.N. 2 1 S.G.P. K.V.P. 6 5 25 25 Geen vorderingen te Kaesong Noord-Koreaans legerbericht Vertrek Korea-gewonden Hoger beroep Korea militairen Londense havenarbeiders^ voorlopig weer aan het werk t uitslag tche verkiezingen V» Iksop zout e kolenprijzen indse kapitein rongelukt Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactieadres: Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1794. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Ruhiaek Kleine Advertenties I regels 75 et.; iedere regel mees 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent me». Inzending advertenties tot öea namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ct| minimum per advertentie 1£B. Overbodig schijnt dit niet. Het is een bewezen feit, dat het voor de democratieën altijd veel moei lijker is geweest om, in tijden dat het betrekkelijk goed ging, de verleiding der gemakzucht te weerstaan, dan om, in tijden van gevaar, alle krachten in te span nen. In het bijzonder is president Truman enige malen diep op deze uiterst belangrijke zaak in gegaan en zeer leerzaam was zijn herinnering aan hetgeen, dat met de strijd in Korea door de vrije wereld is bereikt. Generaal MacArthur, die zich meer en meer als een onverant woordelijke stemmingmaker ont popt, sprak dezer dagen over de „volslagen nutteloosheid van de aan goed en bloed gebrachte of fers". Om zich te realiseren, dat dit onzin is, behoeft men zich in gedachte slechts terug te ver plaatsen in de toestand van een jaar geleden, onmiddellijk na de Noord-Koreaanse agressie. Veronderstel, dat de Verenigde Naties niets hadden gedaan dat de Noord-Koreanen rustig de buit, die zij overvielen, hadden kunnen verslinden. Wat zouden dan de vooruitzichten voor de wereldvrede en voor de democra tie op het ogenblik zijn geweest? Het alternatief van de Koreaanse campagne zou, zoals president Truman terecht opmerkte, zijn geweest „een afglijden van de ene agressie naar de andere, met aan het slot een derde wereldoorlog. Een slechte kennis van de ge schiedenis baart dikwijls een slechte politiek en het is van het grootste belang, dat de vrije na ties ten aanzien van Korea hun les goed leren. Indien zij dat doen, kan reeds hét voorbeeld van het verzet tegen de agressie van grote morele waarde voor hen zijn. Een onmiddellijk gevolg van de gebeurtenissen in Korea was, dat de numerieke zwakte van de legers der Westelijke mogend lieden in een scherp licht werd gesteld. De Verenigde Staten en Engeland, om bij de groten te blijven, trokken daaruit de nodige lering en namen stappen om on middellijk het aantal hminei strijdkrachten uit te breiden. Ook Frankrijk verlengde de dienstplicht, maar niet voor de mannen, die het op dat ogenblik onder de wapenen had en voor toekomstige lichtingen slechts tot 18 maanden en niet tot de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Minder drukkend warm. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Minder warm. Zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen met kans op uitschie ters in buien en in de loop van de dag -in het Westen van het land invallen van zeewind. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.34 2.09 2.49 2.59 n.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN nodig geachte twee jaar. Het resultaat is, dat Frankrijk nog steeds niet in staat is, zijn vol ledig gewicht in de schaal te werpen en dat projecten, als de herbewapening der Duitsers, naar voren werden geschoven. Verschillende Franse regerin gen zagen zich heen en weer ge slingerd tussen de vrees voor het herstel van een Duits leger en de vrees voor de eveneens onpopu laire verlenging van de dienst plicht. Als compromis heeft men in Frankrijk het plan-Pleven voor een Europees leger ontworpen, waarin Duitse eenheden zouden kunnen dienen, zonder dat er sprake van een Duits leger be hoeft te zijn. Helaas is nog steeds niet bewezen, dat dit mo gelijk is. Men heeft er lang en breed over gesproken, in Bonn en in Parijs, maar tot een werke lijk practisch resultaat is men nog niet gekomen. Een mobilisatie in nationaal verband is al moeilijk genoeg, laat staan een mobilisatie door een „supra-nationale autoriteit" (zoals die van het plan-Schuman) die dan bovendien nog voor de opleiding en de administratie zou moeten zorgen. Het opzetten van de daarvoor benodigde orga nisatie zou tijd, veel tijd kosten en die heeft men op het ogenblik niet. De inhoud van het Atlantisch Pact is, dat de leden-staten voor hun defensie de krachten mobi liseren, welke nodig zijn om de Sovjet-Unie van een aanval op hen af te houden. Dat is nog niet gebeurd. Wel is het voorbe reidende, het „papieren" werk zo goed als voltooid en de naam van generaal Eisenhower staat er borg voor, dat dit van uitsteken de kwaliteit is. Maar zelfs de beste militaire plannen zijn waardeloos, zonder de soldaten om ze uit te voeren. Zolang de soldaten er niet zijn, is er niets anders om de Russen van een aanval af te houden dan de Ame rikaanse atoombom; en, nu de Sowjet-Unie zelf atoombommen aanmaakt, verliest dit afweer middel maandelijks aan kracht. De oplossing van het probleem hoe met grote snelheid een ge combineerde strijdmacht op de been te brengen, sterk genoeg om West-Europa tegen het Sowjet- imperium te verdedigen, is de taak van het ogenblik. Geen an der vraagstuk is dringender dan dit. En daarom zullen de Ame rikanen, die dit duidelijk inzien, er alles op zetten om, ondanks alle mogelijke tegenstand van Frankrijk, nog dit jaar tot de vorming van tenminste een kern van een nieuw Duits leger te ge raken. President Sukarno beëindigde Maandag zijn bezoek aan Suma tra's Oostkust met een toespraak tot een menigte van ongeveer 150.000 mensen te Medan, waarin bij op scherpe wijze reageerde op leuzen! op spandoeken, waarop werd beweerd, ten eerste dat Su karno een werktuig is van Ameri ka, voorts dat Indonesië een „R.T. C.-republiek" is en! terislotte, ,,dat hard werken uitsluitend zou ge schieden ten voordele van het bui tenlands kapitaal". De president zeide dat lieden, die zo spreken, praten als „kippen zonder kop" ent hij herinnerde er aan, dat hij altijd een „werktuig" is genoemd, vroeger door de Ne derlanders eerst van Moskou en later van Japan, nu van Amerika. Hij riep uit: „Dung Kamo is in derdaad altijd een werktuig ge weest, maar louter en alleen van het Indonesische volk". De president zette uiteen, dat Indonesië het buitenland nodig heeft voor de import van kapi taalgoederen, die Rusland niet en andere landen wel kunnen leveren. Hij wees er verder op dat het onzin zou zijn de gehele R.T.C.- overeenkomst te annuleren^ daar hiermede ook de souvereiniteit zou worden geannuleerd. Een realistische politiek zal er op gericht zijn, slechts de voor In donesië nadelige bepalingen der overeenkomst te herzien, aldus be sloot de president. Gouverneur Thai Lap Thanh van Zuid-Vietnam is gisteren door opstandelingen van de Viet- minh gedood. Zij wierpen een granaat naar zyn auto. De gouverneur maakte een in spectietocht in het gebied van Sadec, 100 km ten Z.W. van Sai gon. Hij is 56 jaar oud geworden. Ook Franse generaal gedood. De Franse generaal Charles Chanson is gisteren bij de aan- (Adv.) Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich gisteravond in de omgeving van Delden (Ov.) ontlastte, sloeg de bliksem in in de kapitale boerderij van de heer H. J. Ottenschot te Bentelo. Het woonhuis, alsmede de twee schu ren, stonden spoedig in brand. Hoewel de brandweer uit Del den spoedig ter plaatse was, kon van de boerderij en schuren niets worden gered. Ook de inventaris ging grotendeels verloren. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat om 18.30 uur over Winkel (gem. Nuland) trok, is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van de heer H. Huys- mans. De bliksem, die in het ach terhuis insloeg, veroorzaakte een felle brand, die al sppoedig het gehele huis in lichterlaaie zette. De brandweer uit Den Bosch was spoedig ter plaatse, doch kon we gens gebrek aan water weinig uitrichten. In een uitzending van Radio- Vietminh vraagt men zich af, waarom Frankrijk geen vredeson derhandelingen in Vietnam opent. De radio zegt dat de mogelijk heid van een bestand in Korea de Amerikaanse militaire deskundi gen!, ex-keizer Bao Dai en gene raal De Lattre de Tassigny ,,met zorg vervult"., „De oorlog in Indo-China is even onzinnig als onpopulair", aldus de r ad io-u it zen d i n g van de opstande lingen. Zij wekte evenwel op tot „mas sa-rebellie" tegen 't onlangs door Vietnam genomen besluit oin 60.000 man te mobiliseren voor opleiding als reservist. De boerderij brandde nagenoeg geheel af; slechts enige buiten muren bleven behouden. De ge hele inboedel ging verloren en de hooioogst, die juist was binnen gehaald, werd ook een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered. Enige belendende schuren werden niet door het vuur aan getast. Het bedrag der schade is nog niet bekend. De eigenaar, die enige tijd geleden ook een boer derij door blikseminslag verloor, heeft de boerderij zeer laag ver zekerd. Soldaten van het Franse be zettingsleger, Oostenrijkse gen darmes en leden van de Oosten rijkse reddingsdienst waren Maandag op zoek naar een 50- jarige Nederlandse vrouw, J. v. d. L., die sedert Vrijdag in de Alpen wordt vermist. Zij bracht haar vacantie door in Brand (Vorarlberg) en had Vrijdag j.l. met de kabelbaan de Buerserberg bestegen. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had gezegd, dat zij langs de andere zijde de berg wilde afdalen. Toen zij niet in het hotel terugkwam is de Oostenrijkse gendarmerie met zoeken begon nen. Later namen ook leden van de Oostenrijkse reddingsdienst met moderne uitrusting en spe- siaal afgerichte honden aan het zoeken deel. Maandag voegden zich Franse soldaten bij hen. Beide kanten van de berg en het omliggende terrein worden na gezocht. Aangenomen wordt, dat J. v. d. L. haar vacantie in Brand al leen doorbracht. Haar adres is nog niet beschikbaar. Volgens geloofwaardige bron zou het Brits-Amerikaanse me ningsverschil over het opperbevel der Noord-Atlantische strijd krachten zijn opgelost. Enigeland zou zich accoord heb ben verklaard met de benoeming van de Amerikaanse admiraal Fedhteler tot opperbevelhebber. Voorts verluidt, dat admiraal Fechteler staat op de lijst van Amerikaanse admiraals, waaruit Truman een opvolger van admi raal Sherman zal kiezen. De olieraffinaderij te Abadam, de grootste ter wereld, heeft als gevolg van het geschil over Per. zlë's nationalisatieplannen het werk Dinsdagochtend geheel ge staakt. De voorraadtanks zijn vol en, er is al enige tijd geen afvoer ge weest. De raffinaderij kan zonodig in ongeveer 48 uur weer in wer king worden gesteld. Harriman te Teheran. Harriman Iheeft hij aankomst te Teheran verklaard: „Ik ben optimistischer dan voor mijn bezoek aan Londen. Ik ben de Britse regering zeer dankbaar voor de geest die zij bij de bespre kingen! te Londen aan de dag heeft gelegd". Vier Britse torpedobootjagers bij dje monding van de Sjat- el-Arab. Vier Britse torpedootjagers zijn Dinsdag voor de monding van de Sjat-eLArab, de rivier die de grens vormt tussen Perzië en Irak versohenen. Zij vormen een versterking van de Britse marine-strijdkrachten in de Perzische Göii, die hiermede op het sterkste peil van na de oorlog zijn gebracht. In regeringskringen te Washing ton heeft men met belangstelling kennis genomen van de berichten over de mogelijkheid van ontwik keling der olie-industrie in Israël. Ingevolge de onderhandelingen, die de vroegere premier van Is^ raël, Gurion, enige maanden ge leden In de Ver. Staten heeft ge voerd, IhebbeiV Amerikaanse spe cialisten technische onderzoekin gen gedaan. Uit de verslagen van deze des kundigen blijkt, dat in verscheide ne gebieden van Israël aanzienlij ke hoeveelheden' olie aanwezig zijn. Men meent te weten dat tussen Tel Aviv en Washington reeds of ficiële verdragen zijn gesloten. Amerikaanse ambtelijke krin gen zijn bereid aanzienlijke finan ciële en( materiële hulp te verle nen, wanneer de eerste olieborin gen de voorspellingen van de des kundigen zouden bevestigen'. slag op de gouverneur van Zuid- Vietnam, Thai Lap Thanh, even eens om het leven gekomen. Generaal Chanson, die 49 jaar is, was bevelhebber van het gebied Cochin-China. Reuter meldt nader, dat de aan slag werd gepleegd door een na tionalist. Vier hoge Franse offi cieren in het gezelschap van de gouverneur werden gewond en later per vliegtuig naar Saigon vervoerd. De gouverneur maakte een inspectietocht in het district Sadec, 130 km ten Z.-W. van Saigon. Volgens oogetuigen ging de 25-jarige dader bijzonder koel bloedig te werk. Hij flaneerde met zijn handen in zijn zak door een politiecordon en wrong zich tot dicht in de buurt van de gou verneur, die wuifde en lachte naar de menigte, nadat hij uit zijn auto was gestapt. De moor- de naar had een granaat vervaar digd van plastic bij zich. Toen hij dicht genoeg bij Thai gekomen was bracht hij de granaat tot ontploffing. De gouverneur over leed terstond, zijn moordenaar leefde nog een half uur. Weinig verschuiving In de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Gelderland, Over- ijsel, Drente tn Groningen zijn gisteren 25 leden der Eerste Ka mer gekozen. Het betrof hier de gewone periodieke verkiezing van de helft der Eerste Kamer-leden. Zoals te verwachten was bracht deze verkiezing weinig verande ring. De C.P.N. en de K.V.P. ver loren een zetel, terwijl de V.V.D. en de C.H.U. elk een zetel won nen. De oude en nieuwe verdeling van de zetels is als volgt: oud niéuw) Wat de Partij van de Arbeid betreft zal prof. ir. W. Schermer- horn de plaats innemen van mr. J. Cramer, die onlangs benoemd is tot Commissaris der Koningin in Drente en zal de heer J. van Tilburg te Rotterdam de heer A. Kievit opvolgen. De K.V.P. zal de heer H. J. Kuiper moeten mis sen. Van de communisten zal de heer Schalker uitvallen. De V.V.D. wordt versterkt met een zetel van mr. R. H. de Vos van Steenwijk, de afgetreden Commissaris der Koningin in Drente. Tenslotte zal prof. F. C. Gerretson te Utrecht de CtH.U. komen versterken. In een communiqué van de Verenigde Naties wordt medege deeld, dat bij de besprekingen te Kaesong van Dinsdag geen vor deringen zijn gemaakt. De communisten handhaafden hun eis, dat voor de vorming van een bufferzone beide partijen zich 10 km van de 38ste breedte graad moeten terugtrekken, al dus het communiqué. De vergadering heeft ruim an derhalf uur geduurd. Men komt heden weer byeen. Volgens een woordvoerder van de Verbondenen heeft op de be spreking van Dinsdag het me ningsverschil zich nog vergroot. „Ik wil niet zeggen dat de on derhandelingen over de buffer zone in 'n impasse zijn geraakt", aldus brigade-generaal William Nuckols, die in het vooruitge schoven kamp van de onderhan delaars verslaggevers te woord stond, „dat is een uitleg die ik er aan zou kunnen geven, maar ik doe het niet". Het opperbevel van het Noord- koreaanse leger heeft Maandag in een communiqué verklaard, dat op alle fronten aanvallen van de tegenstander met succes werden afgeslagen, waarbij deze grote verliezen aan manschap pen en materiaal werden toege bracht. Aan de Oostkust werd een Amerikaanse torpedoboot jager tot zinken gebracht en twaalf Amerikaanse vliegtuigen werden neergeschoten, aldus het commu niqué, volgens hetwelk Ameri kaanse vliegtuigen op 30 Juli vier maal hevige bombardementaan- vallen deden op burgerdoelen in de steden Pjongjang, Nampho, Soesan en Andjoe en in een aan tal dorpen, tengevolge waarvan grote verliezen onder de bevol king waren geleden. Heden keren met het Deense hospitaalschip „Jutlandia" 205 gewonden van zeven landen uit Tokio naar huis terug. Generaal Ridgway, opperbevel hebber van de V. N. in Korea, zal persoonlijk afscheid van hen nemen. Onder de gewonden bevinden zich vier leden van het Neder landse bataljon. Het hospitaal schip wordt 16 September te Rot terdam verwacht. De wet, houdende regeling van hoger beroep van vonnissen, door de krijgsraden te velde gewezen ter zake van strafbare feiten, in tijd van oorlog begaan, bepaalt o.m. dat ook van dè vonnissen als bovenbedoelde groep open staat op het hoog militair gerechtshof. Tbia/ns is echter een Staatsblad (278) verschenen, dat die wetsbe paling niet van toepassing is op de vonnissen, gewezen door de krijgsraad te velde „Korea", ten zij daarbij is opgelegd de dood straf, een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf van tenminste 1 jaar dan wel de onvoorwaardelijke bij komende straf van ontslag van militaire dienst of ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. De bijna 2000 Londense haven arbeiders die Maandag het wer!k neerlegden als protest tegen het aannemen van 200 nieuwe arbeids krachten, zijn Dinsdag weer aan het werk gegaan, hangende de onderhandelingen over de kwestie. s: 5 regels 75 cent; 2 ct.; minimum per nummer, of: Adres :nt meer 's namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur ing van de definitie- de algemene verkie- aël is de partrjver- sns de slottelling als haakjes het aantal 37,1 pet (45 zet.) 16,4 pet (19 zet.) 12,3 pet (15 zet.) jp. 6,8 pet (8 zet.) ging 6,6 pet (8 zet.) 3,9 pet (4 zet.) 3,3 pet (3 zet.) esneuveld in Korea. ng maakt tot haar lekend, dat tijdens Korea op 26 Juli ld: E. Keiler, sergeant Kollenburg, soldaat ;aden, allen uit Til- laat A. G. Timmer- elle. Keiler werd gebo- il 1926. Hij was on- liende bij het regi- afvoertroepen. n Kollenburg werd 20 November 1927. huwd en diende bij Limburgse Jagers. van Ostaden werd I Augustus 1922 en mermans werd ge- Juni 1929. Hij was ehuwd. dat de kwestie van t West-Berlijn spoe- owjet-veetegenwoor- orden geregeld. De op het ogenblik een is telling op verzoek Westelijke regerin- nde bepalingen van jde werden medio Meer dan 1000 ton waarde van 17 rail wachten in West- ansport. De bespre- i de vier bezettende over de kwestie :en geleden doodge- e Westelijke landen [eheel vrije verbin- Berlijn en West- Russen echter, zich in 1948 en 1949 tus- mogendheden geslo- eisen het recht op ;en dingen uit West- nokkelwaar te con té geallieerden heb- ;enmaatregel gewei- iieuwe handelsover- sen Oost- en West- lie voorzag in een ter waarde van 84 ad sterling, te be- rie van Economische bekendgemaakt, dat et de afschaffing van consumptiezout de an zout is verlaagd 0,14 per kg. m gejodeerd zout is 0,19 per pak van ang van 1 Augustus oor huisbrand zijn dien zonder twijfel -ers, die hun bestel- Augustus bij de dé- n heben gedaan, zich oelen en eisen, dat gen alsnog tegen de worden uitgevoerd 3 voor de Nederland- :enhandel wijst erin e aan de handelaren ven aan deze eis een voor de handel be de groothandelsprij- ieens sterk gestegen verkopen tegen de met toe. Bovendien groothandel aan de taande 1 Augustus 'e prijzen; óók al zou ring van reeds in de 'ee maanden gedane fen. st kan zich dus net particulier beroepen dat hij vóór de le eft besteld, vijst de federatie er leze jongste prijsver- t voorkennis of me- m de détailhandel tot amen. bij de handelaren is t zij over practisch ad kan beschikken, r was, is in het lange iar opgegaan en bo- een achterstand van maand in de afleve- groothandel. ZON MAAN op onder op onder Aug. 1 5.— 20.32 2.46 20.19 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20.55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 5 5.06 20.25 7.46 21.18 6 5.08 20.23 9.02 21.28 om de uitbuiting van de ene mens door de andere te herstellen en het land in het bloed van de ar beiders eni boeren te drenken. De gevangenissen en arbeids kampen bestaan voor deze heren en voor hen alleen, Hjet is zeker niet de bedoeling van de heer Morrison de vrijheid (Sommige bladen zijn van me ning, dat het antwoord meer voor binnen- dan, voor buitenlands ge bruik is. Verklaring en antwoord, zo meent men, gaan langs elkaar heen. [Het officiële Sowjetrussische Nieuwsbureau heeft meegedeeld het Kremlin.' De oud-minister is er evenwel van overtuigd, dat voor de fi nanciële kwesties en voor het probleem van de landbouw en de waterwegen een oplossing zal worden gevonden. Reeds is de gedachte geopperd, zo zegt hij, voor de oplossing van is gekomen dan de andere Euro pese landen, aldus de heer Hoste. Op die wyze zal de Benelux- gedachte practisch gediend wor den, niet alleen ten bate van de samenwerking der lage landen, maar ook ten voordele van de Europese unie en de Atlantische gemeenschap. „Lte sensaue-.iournansien neu- ben één ding vergeten, n.l. dat de Paus tevens Bisschop van Ro me is en een Bisschop nooit zijn Bisdom, zelfs niet om de ernstig ste redenen, verlaat. Vele in lan den achter het ijzeren gordijn ge vangen genomen Bisschoppen kunnen bevestigen, dat de Pause lijke regelingen naar de letter zijn volbracht," aldus de kringen. - i'in van het Neder landse motorschip „June", de 43-jarige Rotterdammer G. H. van Leeuwen, is gisteren in de Zweedse haven Sundsvall omge komen bij een ongeval. De kapi tein, die toezicht hield bij het laden, raakte bekneld tussen een kraan en het contrawicht daar van.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1