De besprekingen Ie Kaesong Moeilijkheden in Ambonees woonoord Ie Woerden Morrison over hel Midden-Ooslen De veiligheidstoestand in Indonesië Getuigenis van Collins NOORD-KOREA AN SE VERKLARING DEBAT IN HET BRITSE LAGERHUIS DINSDAG 31 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1793. Behandeling zaak-Bertha Heriogh in appèl te Singapore .WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. Emigratievluchten naar Australië uitgesteld De^ kolen worden duurder Maandag heeft de Britse minister van Buitenland se Zaken, Morrison, in het Lagerhuis een debat ge opend over de Britse betrekkingen met het Midden- Oosten. Nationaal bewustzijn en nationaal streven zijn op zichzelf wenselijk, aldus Morrison, doch er is een groot verschil tussen vaderlandsliefde en vreemdelin genhaat. Nieuwe luchtbrug Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur l*i een te Pjongjang uitgege ven en door Tass verspreide ver garing wordt gezegd, dat de Amerikaanse gedelegeerden naar de conferentie te Pjongjang „os tentatief en zonder grond" ver klaren niet gemachtigd te zijn de kwestie van het terugtrekken der buitenlandse troepen te be spreken. Op gornd van deze ver klaring hadden zij zich lang ver zet tegen het plaatsen van dit punt op de agenda. Tenslotte echter hadden zij zich „gedwon gen" gezien „dit punt op te ne men"- Amerika had het plan om van Zuid-Korea een Amerikaan se bases te maken. Het Koreaan se volk had zich echter niet laten bedreigen door verklaringen als die van Marshall, de minister van Defensie, volgens welke Amerika zich niet zou verzetten tegen het terugtrekken van zijn troepen uit Korea. „Wij zullen echter de spoedige terugtrekking bewerkstelligen, want zonder dat zijn volledige vrede en onafhan kelijkheid in Korea niet verze kerd." De agenda van Kaesong voor ziet in de gelegenheid tot het be spreken van concrete maatrege len om tot een wapenstilstand te geraken. Dit betekent echter niet, dat alles vlot zal verlopen. „Wij moeten er integendeel op rekenen, dat de Amerikanen, die de resolute eisen van ons volk negeren, vast zullen houden aan onaanvaardbare voorwaarden en zullen bijdragen tot de complica tie van de besprekingen". De Amerikanen, zo gaat de verklaring verder, spraken veel over hun vredesvoelen, doch wat Tijdens de behandeling in appèl voor het hooggerechtshof te Singapore van de zaak-Bertha Hertogh tegen de ongeldig ver klaring van het huwelijk van het meisje Hertogh was er op de pu blieke tribune geen grote belang stelling, slechts een klein aantal Maleise en Europese ingezetenen bevond zich op de publieke tri bune toen de advocaat van de partij-Mansoer voor het hof uit eenzette, dat het lagere hof niet bevoegd was om het huwelijk ongeldig te verklaren. De raads man stelde, dat het hier een Islamietisch huwelijk betrof, ge sloten door een Mohammedaan die daartoe gerechtigd was vol gens de regelen van de Islam. Indien, aldus de raadsman ver der, ontbinding van het huwelijk werd geëist op grond van het feit, dat een der betrokken par tijen niet Mohammedaan was, zou het hoger beroep moeten zijn ingesteld bij de gouverneur-in- rade en niet bij het hooggerechts hof. Bij de behandeling in eerste aanleg, zo voegde de raadsman voorts aan, was gebleken, dat ten tijde van de huwelijkssluiting het meisje Bertha de oprechte wens koesterde, Mohammedaanse te blijven en dat niet was gebleken van dwang of listige kunstgrepen om haar tot het huwelijk te be wegen. Met het oog op het oproer in December j.l. waren thans alle mogelijke voorzorgmaatregelen getroffen: drie bataljons infan terie en een afdeling pantserwa gens waren geconsigneerd en voor de gehele politiemacht te Singapore, inclusief twee over- valpatrouilles, was de toestand van verhoogde waakzaamheid gelast. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Warm weer. Geleidelijk toenemende bewol king, maar slechts hier en daar een enkele bui. Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Warm. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. zij werkelijk deden was een po ging om de belangrijkste gebie den van Noord-Korea in bezit te krijgen. Daarom aanvaarden zij niet de breedtegraad als demar catielijn doch boden zij een an dere linie aan. Hierdoor toonden zij hun poging om een belangrijk deel van Noord-Korea in bezit te krijgen. Dergelijke pogingen zou den op resolute tegenstand van de Noordelijke delegatie te Kae song stuiten. Ook volgens het te Pjongjang verschijnende blad „Nondon Soemnoen" verzetten de verte genwoordigers van de Ver. Na ties te Kaesong zich „met alle middelen tegen een voorspoedig verloop der besprekingen". De Amerikaanse luchtmacht, aldus het blad, had op de dag van het begin der onderhandelingen haar „gangsteraanvallen op vreed zame Noordkoreaanse steden en dorpen" geïntensifeerd. Dit was niet een gevolg van vergissingen doch maakte deel uit van een van te voren overwogen beleid. Het was niet toevallig, dat gene raal Ridgway „aan de vooravond van de besprekingen persoonlijk het bevel gaf tot de reorganisatie van de Amerikaanse en Zuidko- reaanse troepen". De Amerikaan se regering was gedwongen, „on der de druk van de vredelieven de mensen in de wereld" vredes onderhandelingen te voeren, doch daar zij geen vrede in Korea wenste, trachtte zij opnieuw de oorlogsbrand op te doen laaien, aldus het blad. Maandagmorgen zijn de dele gatie van beide partijen wederom te Kaesong bijeengekomen om te spreken over het sluiten van een bestand. Naar verluidt heeft admiraal Joy het aandringen van de com munisten op een bufferzone langs de 38ste breedtegraad „een nieuwe politieke manoeuvre" ge noemd met het doel de Verenigde Naties in de toekomst te binden. Waarnemers zijn van mening, dat men niet zal trachten over andere agendapunten overeen stemming te bereiken, alvorens de moeilijkheden met betrekking tot de bufferzone zijn opgelost. In een communiqué van de V. N. wordt gezegd, dat men er weer niet in is geslaagd de moei lijkheden met betrekking tot de bufferzone op te lossen. Beide partijen hebben bevestigd, lat de vijandelijkheden worden /oortgezet, totdat formeel een taking van het vuren is overeen gekomen. Zes dagen van verbitterde ge vechten om strategisch belang rijke heuvelstellingen ten N.O. van Janggoe aan het Oostelijke front zijn Maandag beëindigd, nadat de Noordelijke verdedigers hun laatste heuvel hadden prijs gegeven. De aangrenzende heu vels werden Zondag door de ver bonden strijdkrachten veroverd. Naar wij van de K. L. M. ver nemen zijn alle emigratievluch ten naar Australië en Nieuw Zeeland tot nader order uitge steld in verband met de oliesitua tie in Perzië. Alle geregelde lijndiensten gaan door doch voor extra vluch ten, zoals deze emigrantenreizen, is niet voldoende brandstof be schikbaar. Officieel wordt medegedeeld: „in verband met de moeilijkheden bij het verkrijgen van brandstof op de vliegroute naar het Verre Oosten, zijn de vluchten, welke met door de Nederlandse rege ring gecharterde vliegtuigen naar Nieuw-Guinea v.v. werden on dernomen, met ingang vaft Maandag tot nader order ge staakt". Sedert begin April vian flit jaar zjjn de prijzen van de in ons land; ingevoerde buitenlandse kolen aanzienlijk gestegen, zo vernemen wij van het ministerie van Econo mische Zaken. Aangezien deze buitenlandse ko len ongeveer een derde van het to. tale verbruik uitmlpkeu, ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst de prijzen van vaste brandstoffen voor industriële- en huisbranddoelelnden met ingang van 1 /Augustus a.s. te verhogen. Voor onderstaande soorten brandstoffen zullen met ingang van 1 Augustus 1951 in de grote Steden de volgende maximumprij zen gelden: Anthracietnootjes lil, eerste kw. 8,80 per hl, anthraciet- nootj|es m, tweede kw. 8.30 per hl, essnootjes UI, 7,30 per hl, eierbriketten 5,60 per hl gjasco- kes Hl 7,55 per 2 hl. Met ingang van 1 September a.s. zullen de prijzen van ess nootjes III en eierbriketten resp. 7,65 en 5,95 bedragen. Voor gascokes zal van 1 Sept. af een prijs van 7,85 mogen wor den berekend. Laatstgenoemde prijzen hangen samen) met het destijds 'ten aan zien van deze soorten vaste brand stoffen ingevoerde stelsel van seizoenprijzen. En verband met de verhoging van de kolenjprijzen wordt aan de gas- en electrieiteitsbodrijven toe gestaan de prijzen voor gas en electriciteit te verhogen met 1 ct per kubieke meter resp. per kilo wattuur. De Ambonezen, die thans In ons land verblijven herdenken in hun woonoorden iedere maand het ontstaan van de z.g. „Republiek der Zuid-Molukken". Tijdens deze plechtigheid wordt o.a. meestal in het kamp de Ambo- nese vlag gehesen naast 't rood- wit-blauw. Tijdens een dergelijke plechtigheid in het Ambonese kamp te Woerden zijn moeilijk heden ontstaan tussen de Ambo nezen enerzijds en ambtenaren van de dienst maatschappelijke zorg van het departement van binnenlandse zaken en de rijks politie anderzijds. Men eiste binnen vijf minuten het neerhalen van de Nederland se en Ambonese vlaggen. Nadat de Ambonezen ruggespraak had den gehouden met de kampbe woners, vroegen zij de heren van wie deze opdracht kwam en of dit een schriftelijk bevel was. De heer Van der Putten, hoofd van dienst maatschappelijke zorg, deelde mede, dat het een monde ling bevel was namens de Neder landse regering. Indien de Am bonezen de vlaggen niet zouden binnenhalen, zo deelde hij verder mede, zou hij deze zelf strijken. Tot dit laatste zijn de rege ringsvertegenwoordigers over gegaan. Het strijken van de vlag gen verwekte een dusdanige re actie, dat de heer Goldman, amb tenaar van de dienst maatschap- Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN, v.m. 1.33 0.58 2.13 2.23 n.m. 1.48 1.13 2.28 2.38 ZON MAAN op Juli. 31 4.58 Aug. 1 5.— 2 5.01 3 5.03 4 5.04 onder op onder 20.34 20.32 20.30 20.28 20.27 1.41 19.51 2.46 3.59 5.15 6.31 20.19 20.40 20-55 21.07 Hr. Ms. „VAN SPEIJK" VAART THUIS. Hr. Ms. fregat „Van Speijk", welk schip op 15 November 1949 uit Den Helder naar Curacao vertrok en sedert 5 December van dat jaar aldaar is gestation- neerd, vertrok 12 Juli j.l. uit Willemstad op thuisreis naar Ne derland. Het schip dat onder bevel staat van luitenant ter zee der eerste klasse K.J. Reberti, wordt 1 Au gustus ter rede van Den Helder verwacht en zal Donderdag 2 Augustus om 15.00 uur de haven van Nieuwediep binnenvaren. Hij verklaarde, dat Engeland iedere daad van agressie door Israël of door de Arabieren zou tegengaan. Het is in het belang van beide partijen, dat zij zelf het initiatief nemen en oprechte en positieve vredesvoorstellen naar voren brengen. Beide par tijen zouden aanzienlijke conces sies moeten doen, aldus Morrison. Engeland heeft landen als Irak en Jordanië geholpen hun voort gang naar algehele onafhanke lijkheid te versnellen. Het weet, dat een verbond tussen bereid willige deelgenoten meer in zijn belang is dan de overheersing van ontevredenen, aldus de mi nister. De minister verklaarde, dat En geland de traditionele sterke vriendschapsbanden met de Ara bische staten wenst te verster ken en verder uit te breiden. Sprekende over de veiligheids situatie in Indonesië verklaarde een woordvoerder van het mi nisterie van defensie, dat wat dit betreft, West-Java nog steeds 't zorgenkind is. West-Java is de bakermat van politieke stromin gen en van alle mogelijke ben den. Het leger en andere veilig heidsapparaten verkrijgen bij hun operaties ter verzekering van de veiligheid onvoldoende steun van de bevolking en wanneer er een lid van een partij wordt gear resteerd wegens verstandhou ding tot de een of andere bende rijzen er steeds complicaties. In Midden-Java is de toestand weer normaal en het leger heeft daar zijn bevoegdheden voor het handhaven van de veiligheid vol gens de bepalingen van de staat van oorlog en beleg, overgedra gen aan de burgerlijke autori teiten. In Oost-Java ontwikkelt zich de situatie in gunstige zin, de orde verstoringen daar dragen het ka rakter van criminaliteit. De toestand op Sumatra noem de de woordvoerder normaal, en op Borneo hebben de zuiverings acties tot resultaat gehad, dat talrijke bendeleden zich hebben overgegeven. De daar thans nog opererende benden hebben geen noemenswaardige kracht meer. De ordeverstoringen op Cele bes hebben geen politieke achter grond, in bepaalde gebieden hou den zich daar nog rampokkende benden op. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie deelde in een overzicht over de militaire toestand mede, „dat op de Moluk- ken de toestand thans veel beter is dan op Celebes. In het Weste lijke deel van het eiland Ceram bevinden zich nog restanten van de formaties van opstandelingen der republiek Zuid-Molukken, doch zij hebben geen gevechts potentie meer. Deze opstande lingen hebben geen vaste ver blijfplaatsen en houden geen be paalde gebieden bezet. Hun lei der, de voormalige sergeant van het K.N.I.L., Amson, is gear resteerd". Op de kleine Sunda-eilanden is de situatie geheel normaal, de staat van oorlog en beleg is daar ingetrokken. Aanval op onderneming. Ten tweede male heeft een aanval plaats gehad op de thee onderneming Ardjasari nabij Bandung. De aanval geschiedde in de nacht van Vrijdag op Zater dag en leidde tot een hevig vuur gevecht tussen onderdelen van leger en politie enerzijds en de aanvallers onderzijds. De schade is nog niet bekend. Morrison hoopt oprecht, dat de toekomstige ontwikkeling van 't Midden-Oosten zou gaan in de richting van een steeds nauwere samenwerking tussen de landen, die de olie bezitten en de landen, die kapitaal, technische vaardig heid en marktfaciliteiten bijdra gen. „Perzië is een uitnemend voorbeeld van de moeilijkheden, die voortvloeien kunnen uit over matig nationalisme, indien dit niet gepaard gaat met staats manschap". „Als generaal Razmara niet was vermoord, zou misschien in Maart j.l. reeds een voor beide partijen aanvaardbare overeen komst bereikt zijn", aldus Morri son. „Wij hebben gevraagd een vrijwillig aangegane overeen komst niet eenzijdig zonder be spreking en onderhandeling op te zeggen." Sprekende over de via Harri- man door de Perzen gedane voor stellen zei Morrison, dat bepaal de punten nog dienen te worden bijgelegd, doch dat de regering intussen maatregelen heeft ge troffen om een missie onder lei ding van minister Stokes naar Teheran te zenden. Hij zou in de eerste plaats Abadan bezoeken om zich met de toestanden daar en op de olievelden vertrouwd te maken, aldus de minister. Engeland is bereid mee te wer ken aan een verstandig gebruik van de opbrengst der olie voor sociale hervorming en verhoging van de levensstandaard der be volking niet alleen in de oliepro ducerende landen, doch in het gebied van het Midden-Oosten. Een van de hoekstenen, waarop stabiliteit en veiligheid van het Midden-Oosten moeten rusten, was volgens Morrison vrienschap en samenwerking tussen Enge land en Egypte. De aanwezigheid van Britse troepen in Egypte is niet zuiver een Brits-Egyptische kwestie. Wij dragen namens de rest van het Gemenebest en de westelijke ge allieerden verantwoordelijkheid in het Midden-Oosten. „Wij nodigen Egypte uit als ge lijke deel te nemen aan de ge meenschappelijke poging om de wereld veiliger te maken. Wij willen onze verhouding op een geheel nieuwe basis opzetten. Wij kunnen het volbrengen van onze internationale verantwoordelijk heid niet laten schaden door een Egyptische weigering, doch wij zullen de hoop om Egypte over te halen spontane medewerking te verlenen, wat onze opdracht on metelijk gemakkelijker zou ma ken, hiet opgeven." Morrison zei, dat de Engelse regering betreurt, dat Egypte de beperkingen op de vaart door het Suezkanaal nog niet heeft verzacht. Hij deelde voorts mede, dat Engeland en Egypte het eens zijn geworden over maatregelen om een herhaling van het inci dent met de „Empire Roach", die op 1 Juli in de Golf van Akaba werd aangehouden door een Egyptisch korvet, te voorkomen. Over Turkije en Griekenland zei de minister, dat de regering hoopt, dat over het opnemen van deze landen in het Noordatlan- tischr Pact binnenkort overeen stemming zal worden bereikt. De leider der conservatieven, Churchill, verklaarde, dat het af nemen van de Britse invloed in het gehele Midden-Oosten te wij ten is aan het verlies van het Oos ten en de reusachtige hulpbron nen van de Indische legers; in het Midden-Oosten is de mening wijdverbreid, dat men Engeland slechts onder voldoende druk be hoeft te zetten om het van zijn rechten te doen afzien. Dit kan overwonnen worden door gemeenschappelijk optreden van Engeland en de Verenigde Staten en in het gebied van de Middellandse Zee met Frankrijk, aldus Churchill. Hij verklaarde, dat Engeland volgens berekenin gen aan het einde van de oorlog, 400 millioen pond sterling had uit- gegeven om Egypte tegen agres sie te beschermen. Over de Perzische oliekwestie sprekend zei de leider der con servatieven. dat zijn partij met alle macht zich verzetten zou te gen een algehele ontruiming van Abadan. Er moet voldoende Brits personeel blijven om de raf finaderij te onderhouden en wij moeten niet aarzelen tussen beide te komen, als het aan geweldda den bloot zou komen te staan, al dus Churchill. Het labourlid Crossman zei, dat er twijfel bestaat of Jorda nië als gevolg van de dood van koning Abdoellah als staat kan blijven bestaan. Hij dacht, dat de tijd gekomen is om Jordanië met Irak samen te smelten. Ook stel de Crossman voor, dat de rege ring met Egypte en Israël zou onderhandelen om van het door Egypte bezette Palestijnse gebied van Gaza een Britse basis te ma ken. Dan zou Engeland de ver antwoordelijkheid op zich kun nen nemen voor de Arabische vluchtelingen aldaar, die in uiterste armoede leven. pelijke zorg en assistent sociaal leider voor de Ambonese kampen te Woerden, van de kampbewo ners een afstrafing in ontvangst moest nemen. De ambtenaren probeerden vervolgens de vlaggestok, waar aan de Ambonese vlag had ge wapperd, te verwijderen. Dit werd belet door de kampbewoners, die samenkwamen rondom de vlag- gemast. Gedurende een daarop volgende bespreking tussen de Nederlandse ambtenaren en de Ambonezen, heeft de kampbevol king de vlaggestokken weer in orde gebracht en opnieuw de vlaggen in top gehesen. Daarna zijn de ambtenaren vertrokken. Zij deelden nog mede, dat indien rust en orde niet werden her steld, de Woerdense gemeente politie zou worden versterkt. 's-Middags arriveerden inder daad veertig man rijkspolitie. Zondagmorgen zijn de vlaggen opnieuw gehesen. Overleg met de plaatselijke voorzitter van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", die ondanks het verbod van de Nederlandse regering zich genoodzaakt zag het kamp te be treden teneinde zijn invloed aan te wenden, opdat er geen slacht offers zouden vallen, had tot resultaat, dat de vlaggen daarna tijdelijk werden binnengehaald. Voorts werd overleg gepleegd met de loco-burgemeester van Woerden, die toezegde zich met de desbetreffende autoriteiten in Den Haag te zullen verstaan om een spoedige en voor de Ambo nezen bevredigende oplossing te vinden. Van Ambonese zijde is men van mening, dat de Ambonezen ,door het beledigende optreden van hoge ambtenaren uit Den Haag geprovoceerd zijn in verband met het kort geding, dat door hen aanhangig is gemaakt inzake het verbod van regeringszijde om in de Ambonese woonoorden toe gang te verlenen aan bestuurders vhn de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Van deskundige zijde wenste men op deze mededelingen van de voorzitter van de Ambonese kampraad te Woerden geen com mentaar te geven. Men releveer de slechts dat op de 25ste van iedere maand in de Ambonese woonoorden het ontstaan van de z.g. republiek der Zuid-Molukken wordt herdacht. Bij die gelegen heid wordt dan naast de Ambo nese vlag de Nederlandse drie kleur gehesen. Omdat de repu bliek Zuid-Molukken door onze regering niet is erkend, zijn in structies tegen het hijsen van deze vlaggen op Nederlands ter rein uitgevaardigd. Desondanks werden in Woerden de Ambonese en Nederlandse vlaggen gehesen. De ambtenaren hebben Zaterdag gevraagd het hijsen der vlaggen achterwege te laten. Toen aan dit verzoek geen gevolg werd gege ven hebben de ambtenaren zelf de vlaggen neergehaald. Er ont stond toen veel rumoer. Omdat men geen gebruik van vuurwa pens wilde maken, heeft men as sistentie van de rijkspolitie ge vraagd. Na de aankomst van deze versterkingen werden de vlaggen weer gestreken en ook Zondag morgen zijn ze niet in top ge gaan. Vandaag zou over deze kwestie een bespreking met de minister van justitie worden ge houden. De loco-burgemeester van Woer den, de heer Van Beek, onthield zich ook van commentaar. Hij bevestigde evenwel, dat hij in Den Haag de nodige stappen zal ondernemen om een spoedige Een officiële Amerikaanse woordvoerder te Berlijn heeft Maandag nadrukkelijk de persbe richten tegengesproken, als zou men voorbereidingen treffen om opnieuw een luchtbrug tussen West-Duitsland en West-Berlijn in te stellen. In deze berichten werd verband gelegd tussen de aankomst van een afdeling Ame rikaanse transportvliegtuigen te Frankfort en de grote hoeveel heid goederen, die tengevolge van de belemmeringen in het handels verkeer niet uit West-Berlijn kun nen worden geëxporteerd. voor de Ambonezen bevredigende oplossing van deze moeilijkheden te vinden. Naar aanleiding van de berich ten over moeilijkheden in een kamp der Ambonnezen te Woer den op Zaterdag j.l. vernamen wij van bevoegde zijde het volgende. „De tijdelijk hier te lande ver toevende Ambonnezen zijn de gast van de Nederlandse regering die hen heeft ondergebracht op terreinen, welke door de overheid worden beheerd. Zij dienen zich te gedragen naar de wetten des lands en volgens de aanwijzingen, welke de overheid geeft. Tot dus ver heeft de overheid bij het be heer der kampen geen moeilijk heden van betekenis ontmoet. Aanvankelijk hebben in enkele kampen de Ambonnezen getracht naast de officiële vlaggestok. waarvan uiteraard de Nederland se vlag wordt gehesen, een twee de vlaggestok te plaatsen om daaraan de vlag van de zich noe mende republiek der Zuid-Moluk ken uit te steken. De overheid heeft instructies gegeven, dat zulk officieel vlag vertoon op overheidsterrein niet is toegestaan. Zoals bekend er kent de Nederlandse regering niet de republiek der Zuid-Molukken als een zelfstandige souvereine staat, dus evenmin een vlag wel ke die staat zou voeren. Zij kan niet toestaan, dat naast de offi cieel uitgestoken Nederlandse vlag door de Ambonnezen een dundoek wordt uitgehangen, dat door hen als een officiële tegen hanger van onze vlag wordt be schouwd, maar door de regering niet als zodanig kan worden er kend. Tot dusver zijn de instruc ties dienaangaande door de Am bonnezen, zonder dat zich moei lijkheden voordeden, aanvaard. In een der kampen te Woerden ech ter (waar zich in de laatste tijd reeds eerder tekenen van politie ke onrust voordeden tengevolge van het drijven van enkele met het laatste transportschip aange komen Ambonnezen) wenste men aan deze instructies geen gevolg te geven. Toen ook nadat de be trokkenen meermalen op het on toelaatbare van hun houding wa ren gewezen en na een aanvanke lijke toezegging hunnerzijds aan de burgemeester van Woerden dat zij aan de instructie gevolg zouden geven, in de situatie niet veranderde, heeft de overheid in gegrepen. De Ambonnezen werden zelf in de gelegenheid gesteld hun vlag neer te halen, doch zij weigerden dit. De overheid heeft daarop haar maatregelen genomen opdat haar voorschriften ook in dit kamp worden nageleefd". Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van de ge beurtenissen te Woerden op Za terdag 28 Juli, waarbij Neder landse ambtenaren in opdracht van de regering eigenhandig de Nederlandse en Zuid-Molukse vlaggen hebben neergehaald en daarbij die vlaggen op onheuse wijze hebben bejegend, maakt het bureau Zuid-Molukken be kend, dat tenzij de regering zich alsnog bereid toont tot een minnelijke regeling binnen kort een burgerlijke rechtsvor dering wegens belediging tegen de staat der Nederlanden zal worden aanhangig gemaakt ter zake van krenking van de hoog ste eergevoelens der Ambonne zen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun eigen vlag." Gisteren heeft ook de chef van de generale staf van het Ameri kaanse leger, generaal Lawton Collins, getuigenis afgelegd voor de commissie. Hij en minister Pa ce verklaarden beiden, dat zij „een berekend risico nemen door het uitvoeren van een bewape ningsprogramma, waarin meer de nadruk op het aanschaffen van oorlogsmateriaal dan op een uitbreiding van de getalsterkte van het leger wordt gelegd. De thans voor het leger uitge trokken gelden zijn toereikend voor het onder de wapenen hou den van 1.500.000 militairen; de huidige sterkte bedraagt 1.200.000 man. Ruim 45 procent van de be groting wordt besteed voor de vervaardiging en het aanschaffen van oorlogsmateriaal. De grootste post Is die voor het aanschaffen van gevechtswagens, namelijk 4200.000.000 dollar. Een bedrag van 400 millioen dollar is uitge trokken voor de vervaardiging van de eerste raketten voor het leger. Generaal Collins deelde de com missie mede, dat de hoge kwali teit van de Amerikaanse wapens onder meer blijkt uit het succes, dat deze nieuwe „Patton"- middelzware met kanonnen be wapende gevechtswagen in Korea in gevechten met de Russische „T-34"-tank behaalde. In gevech ten van tank regen tank wist de nieuwe „Patton" de ,,T-34" 's in een verhouding van één op acht tien buiten gevecht te stellen", verklaarde hij. Generaal Collins zeide verder, dat het Amerikaanse leger is be gonnen met de vervaardiging van een lichte tank, waarvan de vuurleiding dermate is verbeterd, dat zij in staat is al rijdende te vuren en doelen te treffen. Het leger beschikt thans over nieuwe anti-tankmijnen, veel doelmatiger dan de in de tweede wereldoorlog gebruikte exemplaren. De vijand kan ze bovendien moeilijk opspo ren. Gen.-majoor Reeder, plaatsver vangend stafchef van het Ameri kaanse leger, verklaarde voor de commissie, dat men nu zo ver is dat raketten voor gebruik door het leger kunnen worden vervaar digd. Het stadium van uitsluitend proefnemingen met deze wapens is voorbij. De legerleiding wil be paalde soorten geleide projectie len aan de uitrusting van het leger toevoegen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1