Spaanse bases verlangd U.S.A De Perzische olie Troepen voor de Verenigde' Naties Weinig te vorderingen Kaesong >erden Zollins heeft vliegvelden nodig MAANDAG 30 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1792. SPAANS PROTEST. SHINWELL OVER RUSLAND. GRIEKSE REGERING AFGETREDEN. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Vliegtuig vermist DEENSE EN ZWEEDSE NOTA AAN RUSLAND. DE STRIJD IN KOREA. EXPEDITEURS VERGADERDEN TE ANTWERPEN. Harriman en Shepherd te Londen aangekomen TITO ANTWOORDT MOLOTOF. Frankering bij abonnement: Temeuzen. birecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. ftedactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties 8 regels 75 ct.; iedere regel raeox 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot den namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ctf minimum per advertentie 1,80. De Amerikaanse stappen in Madrid zijn ook voor ingewijden een verrassing geweest. Wel was het bekend, dat Amerika grote belangstelling voor Spanje had, doch dat het zover komen zou, dat een pact met Franco recht door de BritsFranse oppositie heen zou worden doorgezet, had den weinigen verwacht. Er was al het een en ander bekend geworden over de waar de, welke Amerikaanse militai ren hechten aan een Spaanse bondgenootschap. Geruime tijd hebben specialisten uit Was hington Madrid bezocht en hun rapporten kwamen op het vol gen neer: 1. Deelneming van Spaanse troepen in het Atlantisch Pact kon niet worden aanbevolen.' Franco had 20 divisies ter be schikking willen stellen, doch daarvan achten de waarnemers niet meer dan vier gevechts- waardigs. Het gros van het Spaanse leger zou deserteren, zodra het over de Pyreneën trekt; een desertie uit honger, aangezien het volk in Spanje stertc ondervoed is gedurende een reeks van jaren. Slechts vier divisies zouden de Amerika nen willen gebruiken en dat zijn de elitecorpsen, zoals de Guardia- Civil, doch aangenomen moet worden, dat Franco voor zijn binnenlandse positie juist deze „crack-divisions" zelf nodig zal hebben. 2. In het algemeen geldt voor de Spaanse soldaat, hetzij lucht macht, marine of landmacht, dat hj} een volledige herscholing zou moeten ondergaan. Practisch I op de 4 of 5 recruten kan lezen noch schrijven. Voorts ook het kader geheel moeten worden herschoold, aangezien de wapen kennis van de Spanjaard niet verder strekt dan 1939. Met de moderne ontwikkeling van de wapentechniek is Spanje niet op de hoogte. Dit geldt voor al voor de automatische wape nen als het zware rollende mate rieel, waaronder in de eerste De ontwikkeling van de laatste dagen wijst erop, dat het State Department deze „lijn" van Nor- stad heeft opgenomen en thans wil doortrekken. plaats tanks en mobiele artille rie. Een herscholing, zoals de Amerikanen dat verlangen, zou een kwestie van minstens drie jaren zijn. Bovendien wordt het als een ernstige handicap gevoeld, dat de Spanjaard, zowel de soldaat als de officier, alleen Spaans spreekt en er zelfs in de hoogste staven heel weinigen zijn, die een woord Engels ver staan. 3. De U. S. Navy zou gebruik kunnen maken van enkele mari nebases. Daarbij is gedacht aan Cadiz en El Ferrol (de geboorte plaats van Franco). Het in ge reedheid brengen van deze vloot- bases zou evenwel schatten gelds kosten en het is te betwijfelen, of dit zou opwegen tegen de te ver kregen faciliteiten. De meeste aandacht hebben de Amerikaan se marinedeskundigen hierbij voor Cadiz. 4. De U. S. Airforce zou het meeste belang hebben bij een op neming van Spanje in het Atlan tisch verband. Men zou immers enkele vliegvelden in gebruik kunnen nemen, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan Madrid, Barcelona en Sevilla. Deze vliegterreinen zijn welis waar te klein en onvoldoende ingericht voor zwaar materieel, doch de terreinsgesteldheid is van dien aard, dat met niet al te grote financiële offers de lan dingsfaciliteiten op peil kunnen worden gebracht. De conclusie van deze rappor ten luidde, dat Spanje interes sant was voor de U. S. Airforce, doch dat men daarmee goeddeels was uitgepraat. Blijkbaar is in de laatste tijd van Eisenhowers hoofdkwartier uit een stem op gegaan, dat Washington toch maar moet trachten tot een ac eoord te komen met Franco. Nor- stad, de energieke luchtmacht chef van Eisenhower wil een reeks van vliegbasis rond de Middellandse Zee aanleggen. De basis voor deze vesting zou de rechte lijn Z.-Frankrijk-Spanje- Marokko moeten worden. De Spaanse regering heeft haar ambassades te Londen en Parus geïnstrueerd te protesteren bn Engeland en Frankrijk tegen de houding der beide landen ten aanzien van de „Spaans-Ameri kaanse besprekingen". Zaterdag heeft de Britse minis ter van Defensie, Emanuel Shin- well, op een bijeenkomst van de labourpartii verklaard, dat het er naar uitziet, dat Stalin een meer redelijke houding aan neemt. „Doch wij moeten ons er van overtuigen, dat deze houding oprecht is alvorens er sprake kan zijn van onderhandelingen aldus Shinwell. Als Stalin vrede wenst, zo ging hij voort, moet hij dat ondubbel zinnig verklaren. „Ons doel is vrede op een zo vroeg mogelijk tijdstip" aldus de minister. De Griekse regering van de li berale premier Sophocles Venize- los is Zaterdagavond afgetreden. In September zullen vermoede lijk algemene verkiezingen wor den gehouden. Koning Paul heeft met elf par tijleiders gesproken over de vraag of het volgende parlement de be voegdheid moet krijgen de grond wet te herzien. Men besloot het aan het nieuwe parlement zelf over te laten. Koning Paul zei dat de ministe ries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Defensie en het gou- vemeurgeneraalschap van Noord Griekenland aan personen moe ten komen, die een grote mate van vertrouwen genieten. Venizelos heeft de vorming van een zakenkabinet aanbevolen voor de periode tot de verkiezin gen, waarin de liberale ministers aanblijven met uitzondering van die van Justitie, Binnenlandse Za ken en Defensie. Deze portefeuil les zouden aan niet-politieke per sonen moeten worden gegeven. VIER GEVANGENEN ONTVLUCHT. Zaterdagmiddag zlin uit de strafgevangenis aan de Hereweg te Groningen ontvlucht. Het zlin alle recidivisten. Waarschijnlijk zijn de delinquenten over de ge vangenismuur geklauterd. Een groep Britse ministers onder leiding van premier Attlee heeft Zaterdag met Trumans speciale af gezant Harriman geconfereerd over de Perzische oliecrisis. Men is nog niet tot een definitief besluit gekomen ten aanzien van de jong ste Perzische voorstellen. Na de conferentie, die twee en een half uur heeft geduurd, is een kort communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de bijeen komst „nuttig en vruchtbaar" was. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Londen heeft gezegd, dat de terugkeer van Harriman naar Teheran zal afhan gen van het verloop der besprekin gen. Vermoedelijk zal hij binnen enkele dagen terugkeren, maar er is nog geen datum vastgesteld. Officieel is Zaterdag in Abadan bekendgemaakt, dat de raffinaderij van de Brits-Iraanse oliemaat schappij Dinsdag geheel gesloten zal worden. Gedurende de oliecrisis is de pro ductie van de raffinaderij geleide lijk verminderd. De laatste maal dat de raffinaderij geheel werd ge sloten, was in 1941, toen de gealli eerden Perzië binnentrokken. In een namens de hoofdvertegen woordiger van de maatschappij in Zuid-Perzië, Mason, uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat een staf van 100 technici in Abadan zal Onlangs is namens de secreta ris-generaal der Verenigde Na ties de vraag gesteld, in hoeverre de betrokken regeringen uitvoe ring hadden gegeven aan de maatregelen, die werden aanbe volen in de resolutie „Uniting for peace", die door de algemene ver gadering werd aangenomen op 3 November 1950. Onder de aanbevelingen dezer resolutie valt het ter beschikking stellen van speciale troepeneen heden door de regeringen, die in medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Z. van het land een enkele verspreide regen- of onweersbui. Overwegend ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Vrij warm. MAANDAG 30 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.43 12.18 12.58 1.08 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 30 4.57 20.35 0.47 19.11 31 4.58 20.34 1.41 19.51 Aug. 1 5.— 20.32 2.46 20.19 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20.55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 geval van agressie voor een ge meenschappelijke tegenactie der Verenigde Naties kunnen worden ingezet. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Veren. Naties te Lake Succes heeft thans opdracht ontvangen in ant woord op deze vraag mede te delen, dat sedert November 1950 een Nederlands Vrijwilligers- detachement in Korea strijdt en[ nog onlangs versterking heeft, ontvangen. De Nederlandse rege-1 ring beschouwt het vormen en in stand houden van dit detache ment als een eerste stap ter be reiking van het doel van genoem de aanbeveling. Daarnaast heeft Nederland bijzondere verplichtin gen uit hoofde van de gemeen schappelijke defensieve maat regelen van het Atlantisch ver drag, dat gegrond is op art. 51 van het Hanvest der Verenigde Naties. Aangezien deze verplichtingen reeds een volledige, nationale in spanning vergen, overweegt de Nederlandse regering thans niet nog verdere troepeneenheden op te leiden, speciaal bestemd om dienst te doen bij de Verenigde Naties. (Engeland, Frankrijk en andere landen gaven reeds over eenkomstige antwoorden.) Naar het A. N. P. verneemt, is een vliegtuig van 't type „Auster" op weg van Gent naar Southend, over tijd. De schepen bij de mond van de Theems en in het Kanaal zijn verzocht scherp uit te zien, daar het mogelijk is, dat het toestel in zee is gestort. Het betreft hier waarschijnlijk een Engels sportvliegtuig. In een te Tokio door de Ver enigde Naties uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld dat tijdens de besprekingen te Kae song van Zaterdagochtend „slechts geringe vorderingen'' zijn gemaakt bij de beraadslagin gen over het instellen van een bufferzone. Er is Zaterdagochtend uitslui tend over het tweede agendapunt nl. het instellen van een buffer zone in Korea gesprokén. In het door de V.N. uitgegeven communiqué wordt nog medege deeld dat de communisten niet zijn afgeweken van hun oorspron kelijke eisen ten deze (die, zoals bekend, het instellen van een neutrale zone, die zich tien km ten N. en ten Z. van de 38 ste breedtegraad zou moeten uit strekken, omvatten). Tenslotte wordt nog verklaard, dat de be sprekingen in een geest van „koele militaire formaliteit" zijn gevoerd. Zondag is te Kaesong de dertien de vergadering van de onderhan delaars gehouden. De besprekingen gingen over de instelling van een bufferzone. Zaterdagavond heeft een aantal Zuidkoreaanse regeringspersonen, onder wie de minister van Defen sie, te Moensan met de V.N.-dele- gatie geconfereerd. Volgens te To kio ontvangen berichten hebben de Zuidkoreanen medegedeeld, dat zij een bestand aan de 38ste breedte graad niet kunnen aanvaarden en de Zuidkoreaanse afgevaardigde generaal-majoor Paik Soen Joep opgedragen zich tegen zulk een re geling te verzetten. Te 16.05 uur plaatselijke tijd zijn de besprekingen verdaagd tot van daag. De conferentie van Zondag heeft vijf uur geduurd. Zij was te 11 uur begonnen. Volgens het communiqué hielden beide partijen vast aan de stand punten, die zij op de twee vooraf gaande bijeenkomsten uitvoerig hadden uiteengezet. Admiraal Joy, de leider van de delegatie der V.N. had er op aangedrongen, dat de be sprekingen beperkt zouden blijven tot het militaire aspect -van het vraagstuk van de instelling van een gedemilitariseerde zone. De veertiende vergadering wordt hedenochtend te 11.06 uur gehou den, zoals door de Noordelijke dele gatie was voorgesteld. Radio-Pjongjang heeft verklaard, dat de Amerikaanse gedelegeerden te Kaesong „zich de verontwaardi ging van de gehele Koreaanse na tie op de hals halen" door de Noor delijke voorstellen voor een staken van het vuren aan de 38ste breed tegraad, een uitwisseling van krijgsgevangenen en terugtrekking van buitenlandse troepen te nege ren". De conferentie te Kaesong zal de mogelijkheid van beëindi ging van de oorlog bespreken, maar dit betekent niet noodzakelijk, dat zij op gunstige wijze vordert in de richting van succes. De V.S. nege ren de verenigde wil van het Ko reaanse volk en zij wijzen een sta ken van het vuren aan de 38ste breedtegraad van de hand en berei den in werkelijkheid agressie tegen belangrijke gebieden van Korea voor, terwijl zij spreken over vre de" aldus de radio. wisten dat een dergelijke ver klaring zou worden afgelegd. Tegenspraak: Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een verklaring tegengesproken, volgens welke de Noordelijken de tijd sinds het oorspronkelijke op 23 Juni ge dane voorstel tot wapenstil standsbesprekingen in Korea benut hadden om „zich geweldig te versterken". De directeur van de afdeling voorlichting van het ministerie verklaarde, da t de door een woordvoerder van het leger afgëlegde verklaring aan de pers (zie ons blad van Zaterdag) „de onderhandelingen te Kaesong" geen weergave was van de offi ciële opvattingen. De minister van defensie, Marshall, noch ge neraal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, Rapport van generaal Ridgway aan de Verenigde Naties. In zijn periodieke rapport aan de Verenigde Naties heeft generaal Ridgway verklaard, dat tot het ein de van Juni toe vóór de wapen stilstandsbesprekingen begonnen alle tekenen er op wezen, dat de communisten oen nieuw offensief aan het voorbereiden waren. De opbouwsectoren lagen in een boog van 80 km van Tsjangdan naar Koemwha in de Westelijke sector en ten Noorden van het centrale front langs de lijn Koemsong Tsjangdo. Het rapport zegt, dat in het al gemeen de vijandelijke activiteit identiek is aan de activiteit, die aan vroegere offensieven vooraf ging. „De vijand heeft de tijd gehad zich tenminste gedeeltelijk te herstellen van zijn nederlaag in Mei en hij is nog in staat gedunde eenheden aan te vullen met verse soldaten. Krijgsgevangenen maken herhaal delijk melding van plannen voor een zesde offensief", aldus het rap port van Ridgway. De Deense en de Zweedse ambas- sedeur te Moskou hebben op het Russische ministerie van Buiten landse Zaken gelijkluidende nota's overhandigd betreffende de territo riale wateren in de Baltische Zee, zo wordt in officiële kringen te Kopenhagen vernomen. Deze stap is gedaan in verband met het feit, dat verscheidene Deense en Zweedse vissersvaartui gen in de Baltische Zee door de Russen in beslag zijn genomen on der aanvoering, dat zij zich binnen de Russische territoriale wateren bevonden. Meerdere malen bevon den de vaartuigen zich twaalf mijl Verleden jaar zijn tussen beide landen en Rusland nota's over de kwestie gewisseld, doch zonder re sultaat. In de nieuwe nota wordt voorgesteld aan het internationaal gerechtshof de vraag voor te leg gen, of de Sowjet-Unie en de an dere landen aan de Baltische Zee gerechtigd zijn een strook water ter breedte van twaalf zeemijlen als territoriaal water aan te mer ken. Het hoofdkwartier der Verenig' de Naties te Tokio deelt over de ac ties in Korea mede dat verbonden troepen ten Noord-Oosten van Janggoe, in de Oostelijke frontsec tor, zijn gestuit op een „harde kern" van communistische tegen stand. Geallieerde infanterie, die een heuvel in dit gebied had ver overd, moest deze later, als gevolg van vijandelijk mortiervuur, weer prijs geven. In de Westelijke frontsector wa ren slechts de wederzijdse patrouil les actief. Er vond echter ten Zuid- Oosten van Kaesong een artillerie duel plaats, waarvan het geluid in het kamp der Verenigde Naties, waar met de communisten wordt onderhandeld, kon worden gehoord. DE QUOTA VAN NEDERLAND EN DUITSLAND IN DE EUROPESE BETALINGSUNIE. De bestuursraad van de Europe se betalingsunie, die sedert 19 Juli heeft vergaderd om o.m. verhoging van de quota van West-Duitsland en Nederland te overwegen, heeft Zaterdag zijn bijeenkomst beëin digd. Men gelooft, dat de raad heeft besloten verhoging van de beide quota aan te bevelen, doch er werd geen officiële mededeling hierom- trent gedaan. Waarnemers betwij- felen het, of het Nederlandse quo- turn met het volle bedrag van 60 j millioen dollar, waarom Nederland heeft gevraagd, zal worden ver hoogd. De beslissing berust bij de be stuursraad van de organisatie voor Europese economische samenwer king en het zal wellicht nog meer dan een week duren, alvorens deze beslissing zal zijn genomen. De „Vereeniging van Rotterdam- sche expediteurs" deelt het volgen de mede: „Op 27 Juli 1951 heeft te Ant werpen een conferentie plaats ge had van expediteurs der Noordzee havens Hamburg, Bremen, Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Gent. Ofschoon de belangen op sommi ge punten tegengesteld bleken te zijn, werd over de gehele linie vol ledige overeenstemming bereikt. Na lange en moeilijke discussies was men algemeen van oordeel, dat de belangen der expediteurs het meest z|jn gediend, indien de goe derenstroom zijn vrije loop wordt gelaten. Besproken werd verder o. m. de verhouding tussen expedi teurs enerzijds en vervoeronderne- mingen/cargadoors anderzijds en mede in dit verband uitgestelde ra batten en getrouwheidscontracten. Harde noten werden gekraakt over de wijze waarop sommige rederijen en cargadoors misbruik maken van de gegevens, hun door expediteurs verstrekt. Besloten werd tenslotte, dat de expediteursorganisaties ge zamenlijk een actie tegen een en ander zullen ondernemen". blijven om de raffinaderij te onder houden. Op het ogenblik zijn nog onge veer 600 leden van de Britse staf in Abadan en Bandar Masjoer en on geveer 350 man in het gebied der olievelden. Nassergholi Ardalan, een lid van de Pezische Oliecommissie, heeft de berichten als zou de raffinaderij te Abadan Dinsdag worden geslo ten, tegengesproken. Hij zeide, dat de roffinaderjj nog 10 dagen aan het werk kon blijven. Er bestond hoop, dat met Engeland overeenstem ming zou worden bereikt, waar door de sluiting voorkomen kon worden. Trumans speciale vertegen woordiger Harriman en de Brit se ambassadeur te Teheran Shep herd zijn Zaterdag per vliegtuig uit de Perzische hoofdstad te Londen aangekomen, waar zij, als gemeld, besprekingen zullen voeren met de Britse regering over het Perzische oliegeschil. Harriman verklaarde bi.i aan komst: „Ik ben vol vertrouwen dat, indien de Brits-Perzische onderhandelingen weer kunnen worden opgevat, een bevredigen- regeling voor het oliegeschil kan worden gevonden." „Ik heb goede hoop dat de voorstellen, die de Perzische re gering heeft gedaan, de basis zul len vormen, waarop zij tot be sprekingen en onderhandelingen met de Britse regering kan ko men", zeide Harriman nog. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade deelde mede dat Harriman enkele dagen te Londen zal blijven. Het verluidt dat hij ook besprekingen zal voe ren met de Britse minister van Financiën, Gaitskell. Te Londen is men van mening, dat een noodzakelijke voorwaar de voor het heropenen der onder handelingen bestaat uit een op heffen van de „ergelijke omstan digheden", waaronder de Britse employé's in de olievelden, ten gevolge van maatregelen der Perzische autoriteiten, moeten werken. Britse tegenvoorstellen. Engeland heeft Perzië tegen voorstellen gedaan voor hervat ting van de besprekingen over de oliekwestie. Hierin wordt de grondslag waarop Engeland bereid is een nieuwe delegatie naar Perzië te zenden uiteengezet. De delegatie zou worden geleid door een mi nister. De tegenvoorstellen waren ver vat in een boodschap van Harri man aan Grady, de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, die de boodschap Zondagmorgen aan premier Mossadeq heeft overhan digd In welingelichte Perzische krin gen werd gezegd, dat een van de hoofdpunten van de Britse tegen voorstellen was, dat de Perzen zouden beloven het huidige over nemen van de activiteit van de olieraffinaderij te Abadan te sta ken, terwijl de onderhandelingen worden gevoerd. Perzisch antwoord. De Perzische premier, Mossa deq, heeft na een vergadering van het kabinet en de oliecom missie het Perzische antwoord op de Britse tegenvoorstellen aan de Amerikaanse ambassadeur. Grady, overhandigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met. het kabinet, is het Perzische ant woord „gunstig", en dienden be sprekingen het gevolg er van te zijn. De minister van Onderwijs heeft verklaard, dat het ant woord „iedere Britse twijfel over het goede vertrouwen van Per zië" dient te ontzenuwen. Een andere minister noemde het ant woord „duidelijk en definitief". Hij was van méning, dat het voor Engeland bevredigend moest zijn. De plaatsvervangende pre mier, Fatemi, zeide er van over tuigd te zijn, dat de Britse dele gatie zou komen. In een redevoering voor onge veer 100.000 boeren uit Bosnische dorpen heeft maarschalk Tito ge zegd, dat Molotof naar Polen was gegaan om hét Poolse volk te be dreigen en niet het Joegoslavische, omdat hij weet, dat Joego-Slaven niet bevreesd zijn voor dreigingen. „Het Westen weet, dat de neder laag van ons land de nederlaag van het Westen zou betekenen. De Westerse landen helpen ons, omdat een tevreden land moeilijker te knechten is dan een economisch zwak land", aldus Tito. De redevoering werd gehouden ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de opstand der Bosni sche partisanen. 5 regels 75 cent; I ct.minimum pel nummer, of: Adres it meer s namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur mezen bevredigende deze moeilijkheden ding van de berich- leilijkheden in een lbonnezen te Woer- ag j.l. vernamen wij zijde het volgende, c hier te lande ver- ïbonnezen zijn de éderlandse regering t ondergebracht op ke door de overheid ;rd. Zij dienen zich naar de wetten des ms de aanwijzingen, heid geeft. Tot dus- overheid bij het be- npen geen moeilijk- tekenis ontmoet, jk hebben in enkele mbonnezen getracht fficiële vlaggestok, raard de Nederland- t gehesen, een twee- k te plaatsen om lag van de zich noe- liek der Zuid-Moiuk- ken. id heeft instructies zulk officieel vlag- verheidsterrein niet t. Zoals bekend er- rlandse regering niet der Zuid-Molukken Btandige souvereine enmin een vlag wei- zou voeren. Zij kan i, dat naast de offi- token Nederlandse e Ambonnezen een dt uitgehangen, dat een officiële tegen- onze vlag wordt be ar door de regering nig kan worden er- sver zijn de instruc- jaande door de Am- nder dat zich moei- rdeden, aanvaard. In pen te Woerden ech- ch in de laatste tijd tekenen van politie- Dordeden tengevolge yen van enkele met ransportschip aange- innezen) wenste men trueties geen gevolg en ook nadat de be- eermalen op het on- ■an hun houding wa- en na een aanvanke- ing hunnerzijds aan Bster van Woerden 3e instructie gevolg 1, in de situatie niet leeft de overheid in- nezen werden zelf in ;id gesteld hun vlag i, doch zij weigerden d heeft daarop haar genomen opdat haar i ook in dit kamp leefd". Zuid-Molukken te deelt het volgende ïleiding van de ge- te Woerden op Za- "uli, waarbij Neder- tenaren in opdracht ring eigenhandig de en Zuid-Molukse iben, neergehaald en vlaggen op onheuse n bejegend, maakt Zuid-Molukken be- - tenzij de regering bereid toont tot een regeling binnen- irgerlijke rechtsvor- ns belediging tegen Ier Nederlanden zal ïangig gemaakt ter- mking van de hoog- ïlens der Ambonne- le Nederlandse vlag n eigen vlag." onder op onder Juli. 31 4.58 20.34 1.41 19.51 Aug. 1 5.— 20.32 2.46 20.19 2 5.01 20.30 3.59 20.40 3 5.03 20.28 5.15 20.55 4 5.04 20.27 6.31 21.07 De toestand op Sumatra noem de de woordvoerder normaal, en op Borneo helbben de zuiverings acties tot resultaat gehad, dat talrijke bendeleden zich hebben overgegeven. De daar thans nog opererende benden hebben geen noemenswaardige kracht meer. De ordeverstoringen op Cele- aanva'l plaats gehad op de thee onderneming Ardjasari nabij Bandung. De aanval geschiedde in de nacht van Vrijdag op Zater dag en leidde tot een hevig vuur gevecht tussen onderdelen van leger en politie enerzijds en de aanvallers onderzijds. De schade is nog niet bekend. kunnen het volbrengen van onze internationale verantwoordelijk heid niet laten schaden door een Egyptische weigering, doch wij zullen de hoop om Egypte over te halen spontane medewerking te verlenen, wat onze opdracht on metelijk gemakkelijker zou ma ken, hiet opgeven." in te stellen. In deze berichten werd verband gelegd tussen de aankomst van een afdeling Ame rikaanse transportvliegtuigen te Frankfort en de grote hoeveel heid goederen, die tengevolge van de belemmeringen in het handels verkeer niet uit West-Berlijn kun nen worden geëxporteerd. van 400 millioen dollar is uitge trokken voor de vervaardiging van de eerste raketten voor het leger. Generaal Collins deelde de com missie mede, dat de hoge kwali teit van de Amerikaanse wapens onder meer blijkt uit het succes, dat deze nieuwe „Patton"- met kanonnen be- echtswagen in Korea met de Russische behaalde. In geveeh- i regen tank wist de ton" de „T-34" 's in ing van één op acht- gevecht te stellen", lij. Collins zeide verder, -rikaanse leger is be de vervaardiging van tank, waarvan de lermate is verbeterd, a at is al rijdende te elen te treffen. Het tt thans over nieuwe len, veel doelmatiger tweede wereldoorlog :emplaren. De vijand ndien moeilijk opspo or Reeder, plaatsver- fchef van het Ameri- verklaarde voor de commissie, dat men nu zo ver is dat raketten voor gebruik door het leger kunnen worden vervaar digd. Het stadium van uitsluitend proefnemingen met deze wapens is voorbij. De legerleiding wil be paalde soorten geleide projectie len aan de uitrusting van het leger toevoegen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1