De enige vliegende mens De „llsy 3" 12.000 kilometer op een bromfiets Fiat 500 c Hillman Cabriolet Gebrs. Esselbrugge Practisch en goed Bedenk dat U ze tijdig bestellen moet Zeeuwse Reisgids Gemeente Terneuzen. t I Garage A. DE KEYZER Bromfietsen (REX) Voor al uw naar N.V.Fa P.J .van de Sande K. H. Bouvain VIETNAM VRAAGT OM MILITAIRE HULP CRITIEK OP DE WEST-DUITSE REGERING GEVONDEN VOORWERPEN I Zuinig! Snel! Sierlijk! Fa H. VAN NOORT Wz C0RSETTEN I BANDAGES 0RTH0PAEDIE Belangrijke industrie-order voor Pakistan Huurcorreciie herbouw panden Een laatste waarschuwing aan de speelclubs »5 X 'f X X X i x X X X X X X X X Garage ,,'t Centrum Handelsdrukkerij Terneuzen Telefoon 2073 Zwijndrechtsch Pootuienzaad Tel. 6276 ZWIJNDRECHT (wmifiTmffluimmiiMiiiwiiiiHiiiiiiiumiiiniiiimiinuiiimiiiiiiiiriiiiimniiTnmiiimfiimiTmmrHKMnimuBmirmiJiiu ijooi 4e shake Uj0 HILLMAN SALOON 4 persoons GARAGE ..CITO" RIBBENS BIETENNETTEN De Zwitser Rudolf Böhlen is 53 jaar oud. Hij is van beroep ge- ■ïeenteschrijver, maar houdt er een eigenaardige hobby op na. Hij ia n.I. de enige vliegende mens" ter wereld. Hij legde rich in 1937 toe op het zweven met befaatlp van aan het lichaam be vestigde vleugels en trad hier mede in de voetstappen van de in Parijs verongelukte Amerikaan Clem Son. Rudolf Böhlen heeft in het ge heel zesmaal zijn waaghalzerige sprong van 2500 meter hoogte met goed resultaat volbracht en op de derde internationale lucht vaartshow (llsy 3), die gister, vandaag en Zondag op het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag wordt gehouden, zal hij weder- ®m wanneer de weersomstan digheden althans gunstig zijn zijn duizelingwekkende sprong wagen. De Zwitser, die het we reld-hoogterecord parachute springen en het record laagsprin- gen per parachute op zijn naam heeft staan, bekent eerlijk, dat angst" geen onbekend gevoel voor hem is. Wanneer je met 140 km snel heid naar beneden komt en pas op het laatste moment, n.I. 300 meter boven de grond de hulp van een valscherm wilt inroepen en bij het neerkomen nog sterk wordt gehandicapt door de uit rusting waaraan de vleugels zijn bevestigd, is voor dit alles nogal Het staatshoofd van de Viet nam, Bao Dai, heeft Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, Donderdag gevraagd om grotere Amerikaanse militai re steun. Hij verklaarde, dat deze nodig was om een „verwachte toene ming vap de communistische be dreiging van Indo-China met het oog op een mogelijke wapenstil stand in Korea het hoofd te bie den." Dö premier van Vietnam, Tran van Huu, verklaarde te geloven, dat Bao Dai Dewey ook verzocht had al het mogelijke in het werk te sfjpllen om verzekeringen van de Ifer. Staten te verkrijgen om trent militaire steun „ingeval van Okincse interventie". Trim van Huu zei, dat er naar zijn mening geen kans bestond op anderhandelingen over een staken van het vuren in Indo- Ohina. „Er kan hier nooit vrede zijn aolang er communisme is", aldui de premier. wat moed nodig. Deze moed heeft Rudolf Böhlen, maar hij wil het lot niet tarten. „Als ik werkelijk bang zou worden in de toekomst, schei er mee uit", zegt hij rustig. De Zwitser Hanswalti zal op de komende „llsy" ook voor de no dige sensatie zorgen. Reeds 375 parachutesprongen heeft hij op zijn naam staan en naast dit springen „uit liefhebberij" (want hij is in het dagelijkse leven architect), is hij een luchtacro baat, die voor de komende dagen twee nummers op zijn program ma heeft staan, n.I. „de vliegende bom" en een „drievoudige para chutesprong". Maar voor dit alles moeten de weersomstandigheden gunstig zijn. Voor het hele welslagen van de „llsy" trouwens, want wat kan men bij storm en regen aanvangen met de uit 1909 date rende „Ellehammer"-ééndekker, een op een monsterlijke mug lij kend vliegtuigje, een museum stuk, dat in genoemd jaar werd geconstrueerd door de Deense ingenieur Ellehammer en met zijn 80 paardenkracht, zijn vleu gels van zeildoek en 70 km snel heid niet berekend is op wilde stormvlagen. De Deen Sylvest Jensen zal er op de ,jllsy"-dagen demonstraties mee geven en be wijzen dat het vliegtuigje nog recht heeft op een normaal be wijs van luchtvaardigheid. Gisteren werd op IJpenburg een voorproefje gegeven van wat de toeschouwers te zien zullen krijgen. Vijf Vampires van de R.A.F., gestationneerd in Duits land, waren naar Valkenburg gekomen om van daaruit op te stijgen voor een begroeting van Ypenblurg. Zij gierden enkele malen over het vliegveld en drie van hen gaven even een demon stratie van formatie vliegen. „Knap maar verschrikkelijk hard werken, dat uiterste con centratie vereist", vertelde de oud-majoor-vlieger Jan Flinter man, die als meteor-vlieger het klappen van deze zweep kent en gedurende de „Ilsy-"dagen belast is met de vliegtechnische leiding. „Wij hopen" zo vertelde de heer Flinterman verder „op deze „llsy" een zekere climax te be werkstelligen. Wij hebben ons verzekerd van de medewerking van de „Skyblazers", de Ameri kaanse straal jager-stuntforma- tie; van het Engelse „Acrobatie team"; van het 71e squadron, de Franse „partouille d'etampes" van de Franse luchtmacht; val schermspringers; Belgische Glos- ter-meteor straaljagers; helicop- tere zweefvliegtuigenNeder landse Gloster-Meteors en Thun- derjets. Zeven landen zullen met in het geheel 200 medewerkers aan deze derde internationale luchtvaartshow deelnemen. Naar wij vernemen beeft de „Industriële Hpndelscombinatie Holland", in Den Haag gevestigd, welke een export-combinatie is van een zestal Nederlandse scheepswerven' en gespecialiseerd is in de fabricage van baggerma- iteriaal, van de regering van Pa kistan opdracht gekregen voor de levering van een 2-ital baggerzui- gers, tezamen ter waarde van 11 millioen gulden'. Hieronder is begrepen het bij te leveren drijvend materiaal. Verleden jaar heeft dezelfde combinatie een dergelijke order voor India gehad. Een der te leveren baggerzui- gers is verleden week in Calcutta aangekomen. De voor Pakistan te vervaardi gen machines zullen dienen voor het uitdiepen van de rivieren in' Oost-Pakistan Het word verblijdend geacht, dat de eerste Nederlandse acheeps- Ibouworder voor Pakistan thans is gegeven. Vóór de oorlog kon Nederland in d(at land niet terecht. De 15 huurverhoging, die de huurwet voorschreef, geldt over het geheel niet voor panden, die op of na 27 December 1940 zijn tot stand gekomen. In het alge meen zijn de huurprijzen van deze later gebouwde panden reeds 15 of meer hoger dan die van vóór 27 December 1940 ge bouwd goed. Op deze regel doen zich echter uitzonderingen voor en deze gevallen komen alsnog in aanmerking voor huurcorrec- tie. Zulk een huurcorrectie wordt thans toegepast voor onroerende goederen, die met overheidssteun uit hoofde van de oorlogsschade regeling zijn gebouwd. Zij is ge regeld in de beschikking van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting van 19 Juli 1951, nr. 44288- De regeling komt op het volgende neer. Voor de z.g. herbouwpanden, waarvoor in de periode van 5 Mei 1945 tot 23 Februari 1950 bo ven de rijksbijdrage in de oor logsschade een financiële tege moetkoming in de bouwkosten is toegekend en waarvan de hoog ste toelaatbare huurprijs vóór 1 Januari 1951 door de overheid is vastgesteld, wordt deze huur prijs, de eventuële opslag buiten beschouwing gelaten, met 7% °/o verhoogd. Voor de herbouwpanden, ten behoeve waarvan vóór 5 Mei 1950 financiële tegemoetkoming is toegekend, wordt de geldende huurprijs met 15 °/o verhoogd. Dit geldt niet, indien deze huurprijs reeds hoger is dan die van ver gelijkbaar vóór de oorlog ge bouwd onroerend goed. In dat geval bedraagt de huurverhoging niet meer dan nodig is om de huurprijs met de prijs van ver gelijkbaar vóór-oorlogs goed in overeenstemming te brengen. De huurcorrectie gaat in bij de aanvang van de eerstvolgende huurbetalingstermijn na 19 Juli 1951. Op 11 Februari j.l. startte in Den Haag de 27-jarige journalist Réné Willink op zijn bromfiets voor een reis in zuidelijke rich ting. Bruin verbrand door de Afrikaanse zon kwam hij enige dagen geleden onder escorte van. twee wegenwachters Den Haag weer binnengetuft. In vijf maan den en een week heeft hij 12.000 km op zijn bromfiets (een Cycle Master" afgelegd. Vorig jaar heeft hij op een „Berini" een 7C00 km lange weg gereden door Frankrijk, Oosten rijk, Italië, Sicilië en Noord- Afrika. Dit jaar bracht hij het op zijn bromfiets tot de 30ste breedte graad, die dwars over Afrika loopt. Met 40 kg bagage en een extra benzine-tank achterop reed hij via Parijs, Bordeau, Madrid, Oporto, Lissabon, Sevilla, na de oversteek van de Straat van Gi braltar naar Marokko. Hij kwam daar tot het plaatsje Tiznit (ten Z. van Agadir) waar een ketting over de weg gespannen was om aan te geven dat verder rijden zinloos was. Voor hem lag de Sa hara. Vandaar tufte hij toen door het schilderachtige land naar het Atlas-gebergte. „Daar kom je nooit overheen", zeiden de Fran se bestuursambtenaren, maar Réné, die weinig lust had om het gebergte heen te rijden waagde en won. Weliswaar moest hij zelf flink meetrappen het 0,6 pk- De onverwachte scherpe aanval van de Westduitse vakbond tegen de economische politiek van dé regering te (Bonn wordt zo ernstig geacht, dat de regering reeds in speciale zitting bijeen is geweest. Naar de vice-kanselier meedeel de, zal de regering niet afwijken van de gevolgde politiek, die ge richt is op ,,de beste sociale orde door middel van een goed wer kend economisch apparaat." De leiding van de Westduitse vakbond, die 5 millioen arbeiders omvat, heeft gedreigd de mede- werking aan de economische poli- tiek der regering te staken; daar onvoldoende rekening is gehouden met de enkele maanden geleden door de vakhond geëiste economi sche politiek, die zou moeten wor den gericht op stijging van het werkelijke inkomen era op betere verdeling van de inkomens. In regeringskringen acht men de aanvallen der vakbondleiding „niet voldoende door de feiten ge steund". De laatste maanden is herhaal- delijk overleg tussen regering en vakbond gepleegd om de moeilijk, heden op te lossen. motortje kon het alleen niet af maar zijn bromfiets bracht hem over een 2000 m hoog gelegen bergpas weer terug in het Ma rokkaanse laagland, vlak voorde sprookjesachtige stad Marrakesj. Via Fez dacht hij over Spaans Marokko weer naar Spanje terug te keren, maar de Spaanse dou aneambtenaren lieten hem niet door, omdat het visum in zijn pas slechts voor één doortocht (op de heenreis) geldig was. Hij kon een nieuw visum aan vragen, maar dat duurde min stens één week. „Wacht maar aan de grens", zeiden de Spaanse douaniers. Réné koos daarop een andere route. Langs de prachtige Noord-Afrikaanse kust reed hij over Algiers, Constantine en Ga- bes, waar nog de sporen te zien waren van de laatste strijd van Rommel's Afrika-korps, naar Tripoli, de vroegere Italiaanse kolonie Lybië. Van het gastvrije Tripoli reed hij terug naar Tunis, nam daar een boot naar Sicilië en belandde zo weer in Europa. Via Italië, Frankrijk en België keerde hij naar huis terug. Deze i2.000 km lange tocht heeft 188 liter benzine gekost en ongeveer 1200 gulden. „Laat men nu niet denken, dat iedereen voor dit bedrag vijf maanden op een bromfiets rond kan rijden", waarschuwt hij. „Deze tocM(.was voor mij een expeditie met alle ontberingen, die daaraan verbon den zijn". Over geluk heeft hij niet te klagen gehad. Ondanks zandstormen aan de rand van de Sahara heeft zijn motor het niet begeven. Hij heeft slechts vier maal een lekke band gehad. In Noord-Afrika heeft hij eenmaal om zijn achterwiel een nieuwe band moeten leggen. Deze reis heeft het lange af standrecord voor bromfietsen op zijn naam gebracht. Of hij het lang zal houden is moeilijk te zeggen, want een andere Haagse bromfietsenenthousiast, de werk tuigkundige Van Noord, is reeds sinds April op zijn bromfiets on derweg. Volgens de laatste be richten zou hij zich aangesloten hebben bij een Nomadenstam in Noord-Afrika- Zij, die in het bezit zijn van deze gids, kunnen bij de Boekhandel en onze verkopers in Zeeuws-Vlaan deren gratis in ontvangst nemen WIJZIGINGSBLAD No. 1. Dit blad bevat, behoudens enige kleine algemene veranderingen, be langrijke wijzigingen in de dienst regelingen, die op het grensverkeer met België betrekking hebben. Namens de Officier van Justitie te Amsterdam is aan besturen van alle speelclubs te Amsterdam dus alle besloten clubs en z.g. cir cles privé's een waarschuwing uitgereikt door de politie, waarin wordt gezegd, dat deze clubs hun activiteit op zeer korte termijn moeten staken, daar anders zal worden ingegrepen. Naar schat ting zijn er te Amsterdam een 20- tal van deze inrichtingen. Het schijnt de bedoeling van de Officier van Justitie te zijn definitief een einde te maken aan deze speel clubs. Het A. N. P. verneemt van de Haagse politie, dat het ook in de bedoeling ligt dat eenzelfde maat regel in Den Haag zal worden ge nomen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis, dat 'n uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 21 Juli 1951, ter secretarie van deze gemeente vooï een ieder ter inzage is ge legd. Tegen elke uitspraak kan Iede re belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deee bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij be roep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State; afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het doer deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zoda nige overschrijding geen beslis sing is genomen, wordt de uit spraak na het verloop van de ter mijn van 10 dagen als onherroe pelijk beschouwd. Terneuzen; 25 Juli 1951. De Burgemeester, P. TELLEGEN. KEURING DIENSTPLICHT LICHTING 1952 De Burgemeester van Terneu zen brengt hierbij ter openbare kennis, dat le. Alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1952 zijn verzonden; 2e. Da in 1932 geboren manne lijke personen, die de Nederlanase nationaliteit bezitten en in één der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgeno men! Laadden moeten worden en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrij- ving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 September 1951 ter benedensecretarie moeten aan melden. Terneuzen. 26 Juli 1951. De Burgemeester van Terneuzen P. Teilegen. TERNEUZEN De Korpschef van het gemeen telijk politiekorps alhier maakt bekend, dat de navolgende ge vonden voorwerpen zijn te beko men aan de daarachter vermelde adressen: Witte wollen das, J. van Lan- gevelde, Kerkhof laan 43; bruine damesschoenen, M. Loof, Dijkstr. 36; 3 paar nieuwe dameskousen, Guiljaam, Wijk P 42; stofbril, P. Willemsen, P 166e, Zaamslag; muntbiljet, J. Romijnsen, Steen- kampl. 44; ballpointpen, J. Oele, Crocusstr. 5; duimstok, P. 't Gil de, Javastr. 20; snoer m. kralen, J. Verhelst, Nieuwediepstr. 66; stofbril, Stenvert, Geraniumstr- 22; snoeimes, L. Mechielsen, D.- Visserstr. 89; gummibal, P. van Damme, Roeiersgang 10; bruine portemonnaie, H. Willems, Oost kade 7, Sluiskil; regenjas, A. Scheelé, Wijk O 22; rode auto- step, Kuijk, Beatrixstr. 26; nikke len fietspompje, B. J. de Regt, Axelsestr. 208; muntbiljet, J. Sorber, Dokweg 22; kinderporte- monnaie, A. Hooidonk, Narcisstr. 14; kinder zonnebril, Versluijs, Axelsestr.; medaille (paarden), Verlinde, Axelsestr. 15; blauwe koersfiets, Van Kerkvoort, Ro- zenstr. 10; zilveren armband, Geertsema, Hendrikstr. 7; zilve ren hanger, A. Geertsema, Hen drikstr. 7; dames polshorloge, A. v. Damme, Noordstr. 26; schroe vendraaier, Van Wijck, Grenu- laan 27; kinderschoenen en br. sandalen, J. v- d. Berge, Tholens- str. 117; damesportemonnaie, D. Pladdet, Hoogsteeg 1; electrische lamp, Korte Kerkstr.; muntbiljet, P. van Langevelde, hoofdkantoor Z.V.T.M.; bril m. étui, G. Oppe neer, Dijkstr. 71; zilveren broche, J. Siereveld. Dr. Buijzestr. 7; zil veren ringetje, 't Gilde, Emma- laan 2; herenhoed, M. Quaars, Axelsestr. 115; blauw jongensjas je, J. de Rijke, Klaassenstr- 5; dameshandschoen, A. Meeusen, N. J. Hartestr. 10; stropdas, A. Frederiksen, Kazemestr. 5; schop, J. Molegraaf, Steenkamplaan 54; zakdoek, F. van Es, Vlooswijkstr. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, brengen ter open bare kennis, dat de Minister van Oorlog het voornemen heeft op het perceel, kadastraal bekend ge meente Ajxel. sectie A no. 1177, ge legen te Sluiskil op de z.g. „Axel- se Vlakte" een Kokerschiètbaan op te richten. De op deze aangelegenheid be- trekking hebbende bescheiden lig gen ter gemeentesecretarie te Axel ter inzage. Op Vrijdag 10 Augustus a.s., des voormiddags 10 uur, zal door een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Zeeland ten gemeentetuii- ze te Axel, zitting worden gehou den om bezwaren tegen de op richting van deze schietbaan in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Terneuzen, 24 Juli 1951, Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, voorzitter. A. J DEES, secretaris. Ms op reis Versloot-Naeije Nog lol Het beste product van de Nederlandse f Auto-industrie i UIT VOORRAAD LEVERBAARY X I De kleine GROTE AUTO Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie DEALER FIAT AUTO'S ZAAMSLAG TELEF. 27 ililiiilllimiliiill||||||||ll|l!l|||!|||||||l|!||||||l|||||l||||||||||||||||||||||||l|||l|l|!|l|||||l||||ll|||l|||l|l|l|||llllllllllllll!l!lli:ill!l:lll'H ONTVANGEN: DE NIEUWSTE Zie étalage. 99 AXELSESTRAAT 59 TERNEUZEN A. A. DEES lllllllllllllllllllll!l[l!l[|||||||ll!ll|[|||||[|||||l|l|||!lllllllll!lll!llllllll|||||||[|||||||[|||[|!l|||[[|||!|||!ll|||||||||||||||l|||[|l|]l||||||:il||]|j bolrond, practisch vrij van rood, prima selectie Zaadteelt en Zaadhandel Weststraat 27 Telef. 257 AXEL 1 Alle modellen in elke ge- E wenste uitvoering. s Uitsluitend werk uit eigen g atelier - Verkocht onder garantie. Zitdag door Mevrouw BOUVAINg TERNEUZEN: Woensdag 1 Aug. a.s„ Vlooswijk- §j straat 13, van 2 tot 5 uur. Wij bezoeken onze cliëntèle aan huis zonder g prijsverhoging. s Schrijft of Telefoneert: AXEL - Tel. 257 1 Thans zijn wij zover, dat wij U naast de bekende nu kunnen leveren (uit voorraad) DE lste prijs Concours Koetswerk te Seheveningen Vraagt demonstratie U zult verbaasd staan WELKE RIJKWALITEITEN Telef. 21 - AXEL Telef. 84 - KOEWACHT

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 7