Achtergrond van Amerik. Spanje-politiek BASES IN SPANJE ALTERNATIEF VOOR BASES IN ENGELAND Acheson voor de Amerik* Senaat DE KWESTIE VAN HET SUEZ-KANAAL Terry en Berry De bevrijding van Zeeland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren VEILIGHEIDSRAAD TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER DE TOEKOMST VAN HELGOLAND TWCK0C BLAD Zaterdag 28 Juli 1951 Amerika is ontstemd over West-Europa. Heel dui delijk blijkt dat uit de Amerikaanse reacties op de protesten van de regeringen van Engeland en Frank rijk tegen de militaire alliantie, die Washington met Spanje wil aangaan. Bijna alle Amerikaanse bladen hebben in deze kwestie een practisch standpunt inge nomen. De verdediging van de Middellandse Zee, zo argumenteerden zij, is een Amerikaanse plicht gewor den, daar Engeland de middelen niet bezit om zijn vloot aanzienlijk uit te breiden. Aan deze verant woordelijkheid willen wij ons niet onttrekken, maar om de taak goed te vervullen, hebben wij bases in Spanje nodig, net zo goed als in Griekenland en Tur kije. De quota van Duitsland en Nederland in de Europese betalings-unie Doodvonnissen in Ethiopië De Britse mijnwerkers thans bereid tot overwerk Na hat overlijden van Pétain Begrafenis van de Duitse kroonprins Complot tegen Tsjecho-Slowaakse regering ontdekt in de bril van Sultan Sar Nederlanders aan boord van de „Jutlandia' De reis van de „Aries" „Dat is zuivere militaire nood zaak en daarvoor moeten over wegingen van ideologische aard wijken. En wanneer de Britten en Fransen dat niet inzien en met allerlei politieke bezwaren komen, spelen zij rechtstreeks in de kaart vein Moskou. Vooral zijn de Amerikanen ge vallen over het argument van de Britse regering, dat militaire samenwerking met het fascisti sche Spanje de communistische propaganda zou bevorderen. In dien onze geallieerden, zo schreef Lawrence, Washingtons corres pondent van de toch zeer gema- Volgens kringen die in nauw fcontact staan met de Europese or ganisatie voor het plan-Marshall, zal het Westduitse quotum van 320 millioen dollar in de Europese betalingsunie vermoedelijk war den verhoogd. De bestuursraad welke bijeen is om te overwegen of herziening van de quota nodig is, heeft vol gens deze kringen nog geen be slissing genomen inzake Duits land of inzake Nederland, dat eveneens een groter quotum wenst dan de toegewezen 330 millioen dollar. [De raad zal zijn bijeenkomsten waarsdhijnlijk nog deze week be sluiten. H!e nieuwe quotum voor Duits land zal vermoedelijk ongeveer 450 tot 500 millioen dollars bedra gen. Door een bijzondere rechtbank zijn te Addis Abeba acht personen ter dood veroordeeld. Zjj worden er van beschuldigd een moordaan slag op keizer Haile Selassie te hebben beraamd. Daarna zouden zü een republiek hebben willen ves tigen. De arrestatie van de acht man nen, onder wie een minister van staat, is op 9 Juli bekend gemaakt. De dag daarna werd bericht, dat de beklaagden aan de keizer schuld hadden bekend en om gratie had den verzocht. tigde New York Herald Tribune, nalaten de nodige maatregelen tot hun beveiliging te nemen, enkel en alleen om onvriende lijke uitlatingen van radio-Mos kou te verhinderen, dan moet men vaststellen dat een allerge vaarlijkste beschroomdheid in de plaats is getreden van een poli tiek van veiligheid en gezond verstand. En in dit verband is er door de Amerikanen op gewe zen dat zij, hoewel zij toch ook grote bezwaren hebben tegen het regime van Tito, Joego-Slavië met gulle hand tegen de Sowjet Unie steunen. Maar, zo zal men zich afvra gen, is het nu werkelijk een mi litaire noodzaak, dat Amerika voor de verdediging van het Mid dellandse Zeegebied over bases in Spanje beschikt? Militaire deskundigen in Europa hebben daarover hun twijfel uitgespro ken en de Amerikanen hebben er eigenlijk geen afdoend ant woord op gegeven. Men mag daarom aannemen, dat Washing ton nog andere redenen heeft gehad tot zijn stappen in Madrid De plannen van een militaire alliantie met Spanje dateren im mers niet van vandaag of giste ren. Zij bestonden al enige jaren geleden. Maar toen realiseerde Washington zich wel degelijk dat politieke factoren een ge wichtiger argument kunnen vor men dan militaire wenselijkheid. Een groeiend ongeduld in Amerika tegenover een zekere vaagheid in de buitenlandse poli tiek van zijn W.-Europese bond genoten is wellicht de ware ach tergrond van het besluit om met Franco samen te werken. Het ziin niet in de eerste plaats de brandbrieven van Eisenhower over de langzame vorderingen bij de opbouw van 'n West-Euro pees leger, die onrust wekken, Ernstiger acht men het, dat in de ogen van Amerika tenminste de invloed van Moskou in de West-Europese landen groter wordt. Een bijzonder slechte indruk heeft hier bijv. het manifest van de linkervleugel van de Britse Labourpartij „Slechts één weg gemaakt. Zoals bekend verzet ten de Bevanisten zich daarin tegen de onverkorte uitvoering van het Britse herbewapenings programma en keren zij zich bovendien tegen de Amerikaan se invloed in Europa. Weliswaar geven de Amerikanen toe, dat er tussen Bevan en Moskou geen enkele connectie bestaat en dat Bevans opvattingen niet repre sentatief zijn voor de regering- Attlee, maar, zo zeggen zij, het is toch een feit, dat een invloed; rijk deel van de Labourpartij aandringt op een politiek, zoals Moskou haar niet beter zou kun nen wensen. Waar men in Amerika voor vreest, is dat er in Europa een geest van neutralisme, die men in het bijzonder in Frankrijk meent te kunnen opmerken, aan het ontstaan is, die de wil tot vechten, mocht het tot een oor log komen, zou verzwakken. Een keten van bases in Spanje als een alternatief voor bases in Engeland en Frankrijk schijnt de Amerikanen daarom een eenvou dige militaire voorzichtigheids maatregel toe. De 650.000 Britse mijnwerkers hebben zich in een schriftelijke stemming met een meerderheid van 100.000 tegen het besluit tot overwerk te weigeren uitgespro ken. De verwerping van het anti- overwerkbesluit wordt onmiddellijk van kracht. Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Times" heeft de West-Duitse bondsregering geant woord op Britse voorstellen voor een ander oefenterrein in plaats van Helgoland, voor de Britse luchtmacht. De Britse regering had beloofd volgend jaar Maart Helgoland terug te geven of eerder, als een ander oefenterrein gevonden 1 on worden. Zij had voorgesteld een zandbank bij de kust van Neder- Saksen of Sleeswijk-Holstein te gebruiken voor de oefenbombar dementen. De Bondsregering beschouwt het gebied bij Sleeswijk-Holstein als niet geschikt, doch is bereid te spreken over een terrein bij de kust van Neder-Saksen, aldus de correspondent van de „Times". Het fort op het eiland Yeu, waar Pétain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zat door het Franse leger worden vernietigd, aldus ver luidt in goed ingelichte kringen in La Rochelle. Het meubilair, teke nen van het korte verblijf in de villa waar Pétain Maandag j.l. overleed, zal worden verbrand. Dit zouden de autoriteiten hebben be sloten om te voorkomen, dat colla borateurs een verering van deze voorwerpn zullen maken. Mevrouw Pétain heeft het eiland nog niet verlaten. Waarschijnlijk zal zij tot September op het eiland blijven en onbevestigde berichten melden, dat zij van plan is zich blijvend op het eiland te vestigen. B\j hel graf van de onbekende soldaat onder de „Are de Triomph" is het Donderdagavond tot een treffen gekomen tussen aanhan gers van Pétain en vroegere ver zetsstrijders, toen ongeveer dertig verzetsstrijders trachten een rouw- demonstratie van aanhangers van Pétain te verstoren. Drie personen zijn gearresteerd. Vrijdagmorgen is het stoffelijk overschot van de vroegere Duitse kroonprins Wilhelm van Pruisen in Hechingen ter aarde besteld Velen trokken langs de tombe in de kapel van St. Michael, de kapel van het kasteel der Hohenzollerns in Wuerttemberg, en legden bloe men en kransen op het graf. Bij de plechtigheden zag men de traditionele parade-uniformen van het oude Duitse keizerlijke ijeger. De kist werd gedragen door acht boswachters in uniform van de koninklijke landgoederen. De plaatselijke burgerwacht, in middeleeuws eostuum, loste het eresalvo, toen de kist in het graf werd neergelaten. Hierna plaatste een van de vier zoons van prins Wilhelm, prins Friedrich, een urn met de as van prins Hubertus, een andere zoon die verleden jaar in Zuid-Afrika is gestorven, naast de kist van zijn vader. Onder de kransen, die de tombe dekten waren enige van regerende Europese vorstenhuizen, alsmede kransen van de vereniging van sol daten die in de eerste wereldoorlog onder commando van prins Wil helm hebben gevochten. De voornaamste buitenlandse correspondent van de ,,New York Times" zegt Vrijdag in een bericht uit Parijs: ,,De communistische regering van Tsjechoslowakije heeft klaar blijkelijk een complot tegen de veiligheid van de staat ontdekt". Tenminste 4 generaals zouden hierbij zijn gearresteerd of zelf moord hebben gepleegd, vóórdat zij door de veiligheidspolitie kon den worden aangehouden. Sulzberger noemt in dit ver band het hoofd van de veiligheids politie te Praag, generaal Vesely, die in Jan. van dit jaar op be schuldiging van verraad zou zijn gearresteerd en later in de gevan genis zelfmoord hebben gepleegd. Verder diens opvolger, generaal Pavel en diens voornaamste mede werker, Pokorny die in Maart in hechtenis waren genomen. Tevens (had het hoofd van de wapenproductie, generaal Zadina, op 22 Maart zelfmoord gepleegd, toen hij vernam, dat hij zou wor den gearresteerd, aldus de corres pondent, die tenslotte nog de naam van het hoofd van de mili taire inlichtingen- en contra spionagedienst, generaal Kien, noemt. Deze had een poging tot zelf moord gedaan, toen hij van een op handen zijnde arrestatie had ge hoord. Volgens Sulzberger deed de re gering te Praag alles om de bij zonderheden van de samenzwering ir, de doofpot te stoppen. l>e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft een verklaring afgelegd voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Senaat in ver band met het door de regering verzochte bedrag van 8500 mil lioen dollar voor het programma van wederzijdse hulpverlening aan liet buitenland. Acheson zeide dat er, indien het tot een wapenstilstand in Korea zou komen, mogelijk een periode van rust zou aanbreken „evenials na het Russische succes in Tsje- cho-Slowakije, het mislukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen en na het opheffen van de blokkade van Berlijn". „Dat brengt echter", zo ver volgde hij, ,,geen verandering in de feitelijke toestand". „Het gevaar is niet kleiner ge worden dan het een maand gele den was en de tactiek van het Kremlin is niet veranderd. Indien de wapenstilstandsbe sprekingen mislukken dan moeten wij klaar staan om een grote com munistische aanval op de Verbon den strijdkrachten af te slaan. De vijand heeft gebruik gemaakt van de rust aan het front om zijn strijdkrachten te reorganiseren, doch generaal Ridgway is op zijn hoede". In de Veiligheidsraad is het de bat begonnen over de Israëlische klacht inzake de Egyptische blok kade van Israëlische schepen in (het Suezkanaal. Het debat werd geopend door de Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Aib a Eban, die ver klaarde, dat de regering van Is raël rekent op actie van de Vei ligheidsraad „om een einde te ma ken aan de toestand, die een toe- „Dit is een geweldig paleis", zei Terry geestdriftig, toen hij met Berry de residentie van de sultan betrad. „Het ziet er redelijk uit", gaf Berry toe „alleen zijn hier niet zo veel mensen te bekennen; ik had me een Oosterse hofhouding an ders voorgesteld en/ dacht, dat de bedienden en kamerberen er uit zouden uitpuilen"! Terry keek naar een gebroken vaas. „Er is hier iets gaande. Wan neer het gewoon was, wiaren we al hoffelijk ontvangen of tenmin ste op straat gegooid, al naar het dn een paleis gebruikelijk is". „Laten we om te beginnen maar ergens gaan zitten", zei (Berry, „ik ben een beetje ver reisd". nemend gevaar is voor de toe komst van het gehele gebied." Na de Israëlische vertegenwoor diger sprak het hoofd van de Egyptische delegatie, Mahmoed Fawzi Bey. Hfj zei, dat Egypte volgens het internationale recht volledig ge rechtigd is tot blokkade. Autoriteiten op het gebied van het internationale recht onder steunen het standpunt, dat gedu rende een wapenstilstand de bel- ligereniten het recht hebben neu trale koopvaardijschepen te onder zoeken, aldus Bey. Hij verklaarde, dat dit recht slechts een deel is van de rechten der partijen' bij de wapenstil standsovereenkomst en dat Egyp te het toepassen van dit recht tot een minimum beperkt. Sommige maritieme mogendhe den waren lichtelijk door het on derzoek getroffen, hetgeen Egyp te betreurde. ,,Het is natuurlijk, dat zij kla gen. Het is ook natuurlijk, dat wij willen blijven voortbestaan". Toen vroeg Bey, of Israël in feite de wapenstilstand eerbie digde. Had het de besluiten van de V. N. uitgevoerd? Waren de Palestijnse vluchtelingen naar huis teruggebracht of schadeloos gesteld Het antwoord op deze vragen, luidt ontkennend, aldus de Egyp tische vertegenwoordiger. De raad besloot de zitting te verdagen tot Woensdag a.s. „Zonder het programma voor de wederzijdse veiligheid, waarbij de Ver. Staten andere landen econo mische en militaire hulp verlenen, zouden wij onze gehele verdedi gingsstrategie drastisch moeten herzien", aldus Acheson. „Laten wij er aan denken, dat de' vrije wereld over veel meer po tentiële kracht beschikt dan de Sowjet-Unie en haar vazalstaten. iln de vrije landen woont ruim twee derde van de gehele wereld bevolking en hun gezamenlijke op pervlakte beslaat drie vierde van al het land ter wereld. Het productie-vermogen dezer staten is vele malen dat van het door de Sowjets beheerste gebied. Hun hulpbronnen op verstande lijk en geestelijk gebied zrjn on eindig veel groter dan die waar over de dictators van 't Kremlin kunnen beschikken". ,,jDe /Ver. Staten) willen de be staande bolwerken langs de Z.-0. grens van Europa en in het nabije Oosten nog sterker maken dan zij reeds zijn; zij willen de andere landen helpen zich te versterken! met het oog op de hen bedreigen de gevaren", aldus Acheson die verder nog verklaarde dat er twee vraagstukken van dringend be lang waren, n.l. het opbouwen en vervolgens het in stand houden, van de weermacht der vrije we reld". Hiervoor zullen verscheidene ja ren van hard werken en opofferin gen nodig zijn, doch indien de op bouw der Noordatlantische strijd krachten is voltooid, kan Sde hulp aan de Europese landen sterk worden verminderd, daar de Euro peanen zelf het grootste gedeelte behoren te dragen van de kosten voor de instandhouding hunner weermacht. Dm de bondgenoten in staat te stellen hun weermacht op te bou wen,, is voor de komende drie jaar een bedrag van 25 milliard dollpr nodig. „Acheson noemde het plan-Schu- nian een stap in de goede richting. Ook het streven om te kompn tot het stichten van één Europese weermacht, welke zou worden op genomen in het verband der At lantische strijdkrachten, achtte hij „van de grootste betekenis". I» Naar Reuter meldt, bevinden zich ook Nederlandse patiënten aan boord van het Deense hospi taalschip „Jutlandia", dat zich thans uit Korea op weg naar Europa bevindt. Het schip zal alle landen aandoen, waarvan zich pa tiënten aan boord bevinden, onder meer de Philippijnen, Turkije, Griekenland en Frankrijk. Mocht een staken van het vuren in Korea afgekondigd worden, voordat het schip Rotterdam bereikt, dan zal het vaartuig zijn weg naar Kopen hagen zo mogelijk voortzetten zon der Rotterdam aan te doen. De „Lincoln" van de Britse lucht macht, die Dinsdag over de Noord pool gevlogen is, heeft de terug tocht naar Manhy in Lincolnshire (Engeland) wegens machinestoring uitgesteld, aldus Reuters speciale correspondent. Het toestel, de „Aries", zou de tocht van 6500 kilo meter oorspronkelijk Vrijdag zon der onderbreking hebben afgelegd. Men hoopt de reis zo spoedig mogelijk over Groenland naar huis te maken. XVIII. De commandant van de A- compagnie blijkt vol waardering over de wijze, waarop wij onze opdracht hebben uitgevoerd. Ook de Schotse brenschutters, die zonder dat wij het wisten onze expeditie met hun wapens dekten, geven uiting aan hun be wondering voor het in hun ogen stoute stukje, dat wij hebben uit gehaald. Dat wij met ons tweeën de moffen gingen halen, is naar hun opvatting een staaltje van Hol landse durf, waarvoor zii niets dan lof hebben. Wij wuiven al die uitingen van ongeveinsde waardering glim lachend af.en tochal zijn wij in ons hart geen van ibeiden ijdel, de woorden van vriend schap en vooral het compliment van de commandant doen ons onwillekeurig goed. Het laatste gedeelte van onze tocht, op weg naar de eigen com pagnie, lopen wij tussen twee rijen brenschutters door. De gevangen Duitsers hebben niets te missen. Ze kijken erg sip en vooral de officier loopt er bij alsof hij zijn laatste oortje versnoept heeft Tegen een van zijn mede-ge- vangenen hoor ik hem op een gegeven ogenblik zeggen: „Als die Hollanders ons maar niet aan gindse kant van de schuur over de dijk laten gaan, want daar liggen eën massa mijnen." Ik knoop het in mijn oren en ik houd er terdege rekening mee. Op de boerderij van de land bouwer Noom, waar wü het erf over moeten, zetten we de krijgs gevangenen in een kring op het gras bijeen. Ook de gewonde wordt daar neergezet. De man ligt vreselijk te kermen. Ik ge loof niet, dat hii het halen zal; zijn verwondingen liiken mij te ernstig. Hij moet wachten, daar de dokter ziin handen vol heeft met onze eigen gewonden voor wie in allerijl een plaats in de schuur is vrijgemaakt. Ik krijg het bevel de Duitse officier naar onze commandant te bréngen. Daarom worden er een paar Schotten aan Willem toegevoegd om de gevangenen te bewaken. Als ik op het punt sta te ver trekken, roept de gewonde onder officier smekend: „Walter, Walter". Zo heet de luitenant blijkbaar. Maar die blijft onver schillig staan en zegt: „Wij zijn gevangenen en als ik naar je toe kom, schieten die Hollanders ons dood". Dat komt onze eer te na! Wij zijn geen moffen en ik gelast hem naar zijn gewonde makker te gaan. Het is duidelijk, dat die nog iets te zeggen heeft, mis schien wel een laatste groet voor thuis. De doodskleur ligt al over zijn gelaat en je hoeft geen dok ter te zijn om vast te stellen, dat die arme drommel het niet lang meer zal maken Onze commandant onderwerpt de Duitser aan een scherp ver hoor; vooral omtrent het mijnen veld wil de majoor zekerheid hebben. Natuurlijk weet de mof ner gens iets van en van mijnen hier in de buurt heeft ie nooit ge hoord. Ik heb de commandant echter al verteld wat ik onderweg heb opgevangen en ten overvloede stel ik hem nog een portefeuille ter hand. die ik de Duitser heb afgenomen. We vinden hierin een schema van een mijnenveld, maar de mof beweert het niet te kennen. De maioor kan het ge lukkig zelf lezen en de Duitse officier krijgt ze behoorlijk uit gemeten om ziin leugenachtige praatjes. We vragen ons intussen af, hoe het mogelijk is dat die vent met een kaart van een mijnen veld in zijn zak loopt. Waarom heeft hij dit geheime stuk niet vernietigd, ofsteekt er mis schien wat anders achter? „Het is goed werk dat je de vagebond dit papier hebt afgeno men", zegt de majoor dan tot mij. „Breng hem naar de com mandant van de mijnsectie; die zal wel raad met hem weten." Ook hier speelt de mof weer zijn rol van onwetende, maar men maakt nu korte metten met hem. Met een paar van zijn soldaten moet hij de mijnen, die ze zelf in de grond hébben gelegd, er weer uithalen. Het is een zware opgave, maar er helpt geen moedertjelief aan. Het zweet loopt de snuiters al gauw bij straaltjes van, het voor hoofd, maar onder onverbiddelijk toezicht werken ze flink en tege lijk voorzichtig door. Niet min der dan 180 zware pantsermiinen halen ze naar boven en als dat karweitje eindelijk opgeknapt is, kunnen de moffen geen pap meer zeggen. Een onsympathiek „heer" is deze Duitse officier. Natuurlijk was het een ereplicht voor hem om tegenover ons, zijn vijanden, te doen of hij van niets wist, maar er zat toch ook een mense lijke kant aan deze zaak. Zelfs in oorlogstijd moet een soldaat zich als mens kunnen gedragen en in dit licht bezien, was het onmenselijk om vijan den, die zich als rechtschapen lieden jegens her. hadden gedra gen, welbewust de kans te doen lopen in een mijnenveld om te komen. Maar dat deze kerel geen greintje menselijk gevoel in zijn body heeft, is door zijn leugen achtige gedragingen duidelijk tot uiting gekomen. Ik zou het heus niet erg hebben gevonden, als ze hem direct hadden dood geschoten Inmiddels heeft Willem bericht gekregen, dat hij de andere krijgsgevangenen bij ons moet brengen. De heren" worden aan het werk gezetbij het ver voer der gewonden over het schor naar de boten. Later op de dag gaan ze zelf het Sloe over naar Zuid-Beve land. Even vóór de middag vind ik eindelijk gelegenheid mijn hand en mijn heen te laten verbinden. De kwesturen zijn niet van ernstige aard, maar wel erg pijn lijk. De blaren op miin voeten zijn ontstoken, waardoor het lopen mij haast onmogelijk wordt gemaakt. Hoewel men er verscheidene malen op aandringt, kon ik er niet toe komen Qiij in het lazaret te doen opnemen. Er is nog veel te veel werk te doen en zolang ik maar enigszins op de been kan blijven, voel ik er niets voor op een bed te gaan liggen en het werk aan de ande ren over te laten. Een paar kroezen warme thee met een scheut rum erin doen wonderen en 's middags stap ik er met Sandy, een Schot, weer al op uit om op de boerderij van Van Strien te gaan informeren hoe veel mensen daar precies zijn ondergebracht. Wij brengen er en passant nog een Duitser mee vandaan, die al Jang lekker was, dat hij zich kon overgeven. De Nieuw-Bijleveldse polder, die we thans helemaal bestrijken, is grondig van vijanden gezui verd. Dat wordt tenminste als vaststaand aangenomen, maar het zal spoedig blijken, dat we in dat opzicht ietwat optimis tisch zijn geweest In de late namiddag krijgen Willem en ik toestemming nog even naar de boerderij terug te gaan, waar we de negentien mof fen gevangen hébben genomen. De mensen hadden het zo vrien delijk gevraagd en het was nu toch rustig Van top tot teen onder de modder en nog steeds doornat, gaan wij er heen. De boerin no digt ons in huis en zij brengt mij een paar droge sokken, die ik ook hard nodig heb. Ik zit juist met blote voeten, als de zoon des huizes binnen komt stormen met de mededeling, dat er een Duit ser van achter de dijk te voor schijn is gekomen en het huis nadert. Hij heeft zijn geweer bij zich Willem springt op. „Niet alleen naar buiten gaan, Willem", roep ik hem achterna, maar hij is de deur al uit. Ik op mijn blote voeten hem achterna... Alles verloopt nu in een blik semsnel tempo. Op het moment dat ik mijn geweer grijp, hoor ik Willem roepen: „Handen op!" Maar tegelijk hoor ik zijn sten- gun al ratelen. Met één sprong sta ik naast hem en zie ik de Duitser neervallen. Ik vlieg vooruit om het geweer van de mof buiten diens bereik te trappen, maar eer ik bij hem ben, draait hij zich vliegensvlug om en doet hij een greep naar zijn vuurwapen. Dat zit hem echter niet glad, want zonder de minste aarzeling stel ik hem met een welgericht schot buiten ge vecht Toen Willem buiten kwam, stond de mof voor de schuur. Zijn geweer had hij op slechts enige passen afstand tegen een pereboompje gezet. Op Willems bevel „Handen op" stak de Duit ser zijn handen de hoogte in, maar liet hij zich tegelijkertijd op één knie zakken om een uitval te doen naar zijn geweer. Zijn be doeling was duidelijk. Willem had de toeleg doorzien en laag schietend met het oog op de evacué's trof hij de Duitser in beide benen Intussen dreigt dit incident fatale gevolgen voor ons te hebben. Als ik naar de Duitser toe ga, om hem te ontwapenen, fluit een kogel gevaarlijk dicht langs mijn hoofd. Meerdere schoten volgen en daarom laat ik mij vallen en schuif ik achter de regenbak weg. Willem vliegt het huis in naar de zolder om vandaar een over zicht te krijgen over het gehele terrein. De mensen in huis roept hij toe, dat ze op de grond moe ten gaan liggen Ik speur naar alle kanten rond en als ik beweging meen te con stateren in de doornhaag vlak bij een hooimijt, begin ik in die rich ting te vuren. Het vuur wordt beantwoord en een kogel vliegt vlak langs mij voorbij de regenbak. Daarom kies ik een betere stelling achter een hoek van het huis, waar ik een ruimer uitzicht heb op de hoek van de haag. Een kogel ketst af tegen de regenbak, slaat tegen de muur en blijft vlak bij mij liggen. De bewuste hoek houd ik danig onder vuur, zodat de daar weggedoken schutter het weldra te warm krijgt. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5