Engeland op het tweede plan TRUMAN, de onvervaarde De onderhandelingen te Raesong Demonstratie met Vlastrekmachines Iemand, die bang is voor niemand Viva&j Getuigenis van Marshall voor de Amerikaanse Senaat In de afgelopen week bleek weer eens duidelijk, dat de grote macht, die het Britse Rijk zich in de loop der laatste eeuwen had verworven, in de twintigste eeuw aan het tanen is. Te Jeruzalem werd een van de laatste grote vrien den, die Engeland in het zo belangrijke Midden- Oosten nog bezat vermoord, namelijk Koning Ab- doellah van Trans Jordanië. De zoon van Abdoellah Truman over wapensillstandibesprekiRgen Vietnam mobiliseert 60.000 man Toen op 12 April 1945 president Roosevelt tenge volge van overmatige inspanning, kort vóór het be ëindigen van de oorlog met Duitsland, overleed en Truman als vice-president automatisch in de plaats van de grote president trad, wist buiten Amerika bij na niemand wat Truman voor een man was. Zelfs in Amerika waren er millioenen, die nauwelijks van Truman hadden gehoord behalve dan bij de voor gaande verkiezingen. De Amerikaanse grondwet wil nu eenmaal dat er een vice-president is, maar de be tekenis van deze functie wordt heel laag aangeslagen. Een politieke rol speelt hij niet, bijna nooit wordt zijn naam genoemd en de meeste vice-presidenten ver dwijnen byna geluidloos. Onderhandelaars thans 11 keer bijeen geweest WEERSVERW ACHTING HOOGWATER. v.m. n.m. v.m. n.m. Van het front op Korea DE EVACUATIE VAN KOREA-GEWONDEN. Veluws vacantiefeest SPECIAAL ALKAUVRIJ HET GEHEIM VOOR ZIJDE Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 28 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1791. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. r/h Firma P. J. ran de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Tegelijkertijd werden in Perzië door een Amerikaan, Harriman, pogingen in het werk gesteld het geschil over de nationalisatie van de grote oliemaatschappij, de Anglo-Iranian, tussen de Perzen en de Britten op te losse*. En tenslotte bleek, dat de Amerika nen met het Spanje van (turul Franco onderhandelden, teneinde dit land bij de verdediging van West-Europa in te schakelen, hoewel zij wisten, dat een derge lijke stap niet in goede Britse aarde zou vallen. Feiten, die van minder belang waren voor het huidige wereld bestel waren de dood van maar schalk Pétain en van ex-kroon prins Wilhelm. Beide mannen, bepaald geen vrienden van de Engelsen, ston den in de eerste wereldoorlog aan het hoofd van sterke legers te Verdun tegenover elkaar en bei den stierven, nadat hun roem reeds lang was vergaan. Maar beiden ook knabbelden in hun tijd aan het machtige Engeland. Wie de geschiedenis na de tweede wereldoorlog beziet kan. hoe moeilijk het ook is een nog zo jong tijdvak te beoordelen, vaststellen dat in die 6 jare* het Britse Rijk aanzienlijk aan macht heeft ingeboet. Financieel en economisch door de geweldige strijd, die gevoerd moest worden, uitgeput, was net land in feite voor een groot deel overgeleverd aan de rijke Amerikaanse bond genoot. Doch deze nam in ruil voor alle schenkingen en lenin gen veel van de vroegere Britse machtspositie over, hetgeen een typisch menselijk verschijnsel is. Nadat eerst het grote Brits- Indië onafhankelijk werd en zich verdeelde in de twee onafhanke lijke staten India en Pakistan, volgden grote moeilijkheden in Birma en Malakka. Het Verre Oosten ontworstelde zich aan de Westerse overheersing. Maar erger nog, omdat men het Aziatische nationalisme reeds lang kon zien aankomen, is de tanende invloed der Britten in het Midden-Oosten, omdat dit ge bied strategisch en economisch tot de belangrijkste ter wereld behoort. Het Suezkanaal loopt er als enige verbinding tussen West en Oost door en de petro- leumreserves zijn de grootste be kende ter wereld. Ook is de lig ging van dit gebied aan de Oost zijde van de Middellandse Zee, de zee die de gehele wereldgeschie denis door zulk een belangrijke rol heeft gespeeld, in de machts strijd der groten, van groot mili tair belang. Het is altijd het doel geweest van de Britse buitenland se politiek om het Midden-Oosten te beheersen. Niet voor niets stonden Griekenland, Egypte en de Arabische landen steeds in de Engelse belangstelling. En als men thans de balans opmaakt van de Britse invloed in deze ge bieden, dan ziet men hoe sterk deze is achteruitgelopen. De Amerikanen zijn de helpers van landen als Griekenland en Turkije en hun invloed op de gang van zaken in deze staten staat vanzelfsprekend in even redigheid met hun hulp. Egypte is in het geheel geen vriend van Engeland meer. De Egyptenaren dromen eerder van een groot Mohammedaans Rijk onder hun invloed, dan van een band met Engeland, die hun vrij heid zou beknotten. Het geschil tussen de Perzen en de Engelsen is genoegzaam bekend en het ziet er naar uit, dat zelfs bij een geslaagde bemid deling van Harriman, de Perzen in ieder geval aanhet langste eind zullen trekken. Inmiddels is de stemming in Perzië ook niet bepaald gunstig ten opzichte van de Britten geworden. Van de overige Arabische sta ten was juist Transjordanië En- gelands grootste vriend, doch dit vond zijn oorzaak in de vriend schap van koning Abdoellah voor Engeland. Hij was immers door steun van de Britten aan de macht gekomen. Of uit zijn plot selinge dood nieuwe onaange- Van betrouwbare zijde te Ge- nève wordt vernomen, dat het be richt over de moord op koning Abdoellah, diens oudste zoon ern stig geschokt had. Hij was slechts in staat zijn artsen te ont vangen. De Britse plaatsvervangende consul-generaal, Barrett, was slechts enkele minuten bij de emir geweest. Van bevoegde zijde verklaart men, dat de berichten, als zou emir Talal met geweld in Zwit seriand worden gehouden „abso luut onjuist" zijn. naamheden zullen voortvloeien moet men afwachten, doch het staat al wel vast, dat er ten aan dien van de opvolging twee par tijen zijn, waarvan de ene het be leid van de vermoorde vorst wil voortzetten, terwijl de andere be paald minder Britsgezind is. Tegelijk met de tanende in vloed der Engelsen stijgt de Ame rikaanse. Een Amerikaan bemid delt tussen het arme Perzië en het eens zo machtige Engeland! Wie had dit een 50 jaar geleden durven denken. De Amerikanen hebben zich thans ook tot Spanje gewend, hoewel zij weten, dat het socia listisch geregeerde Engeland niets met Franco te maken wenst te hebben. Doch de Amerikanen, die in feite heel wat realistischer zijn, dan de Britse Labour-men- sen, achten het logisch een land in te schakelen in de verdediging van het Westen tegen het com munisme, dat alleen al door zijn regeringsvorm tot de felste be strijders van dit communisme behoort. Een land, dat bovendien economische steun hard nodig heeft en dat daarvoor in ruil heeft aan te bieden militaire en maritieme steunpunten. Een land tenslotte, dat uit strategisch oog punt misschien wel eens een zeer sterk bolwerk zou kunnen vor men. De reactie over deze Stap is tot nu toe in Engeland het felst en dan speciaal van de kant der Labour-party. Maar het feit, dat Amerika besloten sehynt te heb ben over de bezwaren van een wat toornig Engeland heen te stappen, bewijst eens te meer, dat het machtige Albion op het tweede plan is geraakt. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Truman Donderdagavond verklaard, hoop voller gestemd te zijn ovèr de vooruitzichten voor een wapen stilstand in Korea, De regering van Vietnam heeft Vrijdag een decreet goedgekeurd inhoudende de mobilisatie van <50.000 Vietnamezen voor een diensttijd van 2 maanden, In een hierover uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat deze en andere maatregelen ter vol tooiing van de algehele mobilisa tie onverwijld ten uitvoer Bullen worden gelegd. Ejj waren bedoeld on aan iede re vermeerdering van het commu nistische gevaar voor Vietnam in geval van een staken van het vu ren in Korea het hoofd te kunnen bieden. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zullen de dienstplichtigen in groepen van 15.000 man worden opgeroepen. Bij zullen als reserve worden gebruikt voor het uit 120.000 man sterke leger, dat op het ogenblik tegen de Vietm-nh_op»tandelingen strijdt. IN DE SCHADUW van Roose velt scheen Truman de onbeken de, een onbeduidend man, die het lot plotseling voor een grootse en moeilijke taak plaatste. In Europa voelde men het heen gaan van Roosevelt als een schok en een bijna onoverkomelijk ver lies en men vroeg zich af, wat Truman er van terecht zou bren gen. Hoewel men ook thans nog erkent, dat Truman zeker geen Roosevelt is en niet aan diens grootheid kan reiken, is hij toch op het internationale politieke terrein de grote sensatie gewor den. Het eenvoudige mannetje dat naar het Witte Huis werd ge roepen om aan 't hoofd te staan van het machtigste volk ter we reld, heeft meer en meer verba zing gewekt door ziin optreden. Terwijl zijn vrouw in al haar eenvoud met grote schroom op zag tegen de moeilijke taak als Generaal Marshall, de Ameri kaanse minister van Landsverde diging, heeft Vrijdag getuigenis afgelegd voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, zulks in verband met Trumans programma voor het verlenen van economische en mi litaire hulp aan het buitenland tot een bedrag van 85W millioen dollar. „Indien het Congres besnoeiin gen wenst, zou ik deze liever zien aangebracht in de voor de Ame- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Vrij warm. Droog en vrij warm weer. Ta melijk veel bewolking. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. ZATERDAG 28 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.23 9.48 9.58 10.23 10.38 11.03 10.48 11.13 JULI. 10.37 11.03 11.12 11.38 11.52 12.18 0.02 12.28 ZON- EN MAANSTANDEN, ZON op Juli. 28 4.54 29 30 31 4.55 4.57 4.58 onder 20.38 20.36 20.35 20.34 MAAN op onder 0.06 0.47 1.41 17.14 18.18 19.11 19.51 rikaanse weermacht uitgetrokken gelden, dan in het voor de Euro pese bewapening bestemde be drag", verklaarde Marshall in antwoord op een desbetreffende vraag van de voorzitter der com missie, senator Connally. Generaal Marshall zeide verder dat het dringend noodzakelijk is dat West-Europa van oorlogsma teriaal wordt voorzien. „Het is daar nodig voor de opbouw van een leger ter sterkte van 2.500.000 man, dat van groot gewicht zal zijn voor het handhaven van de wereldvrede. Marshall deelde verder mede, dat de uitgaven voor Trumans hulpprogramma aan het buiten land in de komende twee jaar even groot zouden zijn als in het lopende begrotingsjaar. Hij sprak er voorts zijn ernstige teleurstel ling over uit dat de houding van het Amerikaanse volk sinds het begin van de wapenstilstandson derhandelingen in Korea ernstige invloed had gehad op het Ameri kaanse militaire verdedigingspro gramma. „Ik ben zeer geschokt over de reactie van het Ameri kaanse volk op slechts één ver klaring der Sowjets. Ik acht dit feit zeer bedroevend. Korea is slechts één episode in de strijd met het communisme". In antwoord op een vraag van senator Connally, of een regeling van het Koreaanse geschil in vloed zou moeten uitoefenen op het defensieprogramma, zeide Marshall: „Wanneer wq uitslui tend met de nuchtere feiten reke ning houden, moet ik zeggen dat er dan meer reden voor ons is dan ooit tevoren om paraat te zijn". Minister Marshall zeide dat de Verenigde Staten tussen Maart 1950 en eind Juni 1951 1600 scheepsladingen militaire uitrus ting aan hun overzeese bondgeno ten hebben gezonden. Vrijdag te 10.00 uur (plaatse lijke tijd) zijn de besprekingen te Kaesong over een wapenstilstand begonnen. Te 11.15 uur werden zij tot 10.00 uur Zaterdag ver daagd. De onderhandelaars zijn thans 11 keer bijeen geweest. Deze elfde bijeenkomst heeft de eigenlijke onderhandelingen over een wapenstilstand ingeluid, nu beide partijen het eens zijn geworden over een agenda. Waarnemers te Tokio waren van mening, dat hoewel de on derhandelingen thans op een hechte basis worden gevoerd, zij niettemin moeilijk en tijdrovend zullen zijn. De Verenigde Naties hebben bekendgemaakt, -dat men „in principe overeenstemming heeft bereikt" ten aanzien van proce dure en administratieve kwesties, die betrekking hebben op het be spoedigen van een definitieve wa penstilstand. In het betrokken communiqué van de delegatie der V. N. wordt verder gezegd, dat vice-admiraal Charles Turner Joy, hoofd van de delegatie, een „essentiële ver klaring" over een der agenda punten had afgelegd. Waar nemers menen, dat de verklaring de kwestie der gedemilitariseer de zone betrof. De Noordelijke delegatie kreeg van vice-admiraal Joy militaire kaarten, die deze bij zijn uiteen zetting had getoond. Er werden stafofficieren benoemd om bij zonderheden uit te werken. Vice-admiraal Joy, die 52 minu ten onafgebroken sprak, zou heb ben verklaard, dat zijn delegatie bleef bij haar weigering om an dere dan zuiver militaire zaken, die met de staking van het vuren verband houden, concreet te be spreken. Radio Peking heeft in een kor te verklaring gezegd, dat de dele gaties te Kaesong voorbereidende besprekingen hebben gehouden over de kwestie van het vaststel len van een demarcatielijn en het instellen van een bufferzone. Het vaststellen van de demar catielijn zal mogelijk tot grote on enigheid aanleiding geven. De mi litaire leiders der Verenigde Na ties willen vast houden aan de huidige frontlinie, die behalve in het Westen over een afstand van dertig tot vijftig km over Noord- koreaans gebied loopt. Deze linie is voor de verbondenen veel gun stiger dan de 38ste breedtegraad. Zouden zij op deze laatste schei dingslijn terug trekken, zoals de communisten willen, dan zouden de geallieerden de kostbare, na 3 maanden van strijd behaalde ter reinwinst, moeten prijs geven. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger hebben de verbondenen, door in te gaan op het in Maliks rede vervatte voor stel wapenstilstandsbesprekingen te beginnen, zich een kans laten ontglippen om de te velde behaal de tactische successen uit te bui ten. Na een groot Chinees offensief in Mei waren de Zuid-Koreanen ongeveer dertig km teruggedre ven, waarna het achtste Ameri kaanse leger onmiddellijk tot het tegenoffensief overging. „De strijdkrachten der Chinese communisten werden in verwar ring teruggedreven, waarbij zij ruim 100.000 man verliezen leden en 10.000 anderen krijgsgevangen werden gemaakt. De Chinezen leden hiermede hun zwaarste nederlaag sinds zij in November 1950 besloten in de Koreaanse oorlog in te grijpen. Het is een bewijs van liet goede vertrouwen der Verenigde Naties dat zij, op het tijdstip waarop hun strijd krachten in staat waren nog gro ter successen te behalen, instem den met het houden van wapen stilstandsbesprekingen en afza gen van een verder uitbuiten van de militaire mogelijkheden, die zeer groot waren. Verbonden troepen rukten langs de Koreaanse Oostkust op en grote hoeveelheden vijandelijk oorlogsmateriaal waren buit ge maakt. De communisten leden schrikbarende verliezen. Nadien zijn de Chinezen, ge bruik makend van het respijt, hun door de wapenstïlstandsonderhan- delingen geschonken, voortdu rend bezig geweest hun strijd krachten opnieuw te ordenen en te reorganiseren. Over de gehele frontbreedte zijn de communisten voortdurend in actie geweest. Zij hebben door Noord-Korea veel grotere voorraden aangevoerd dan zij voor hun strijdkrachten tijdens de besprekingen nodig heben. Verder wijzen tal van gegevens erop, dat de N.-Koreaanse strijd krachten op grote schaal worden uitgebreid. De communisten heb ben een nieuw Noordkoreaans leger, twee of drie maal zo groot als hetgeen in Juni 1950 aanviel, uitgerust en geoefend. Dit is thans voor actie beschikbaar. Er hebben troepenverplaatsin gen in de richting van de front linie plaafr en er is een toene mend aantal artilleriestellingen geconstateerd. In het gebied rond om Pjongjang zijn troepen sa mengetrokken en is materiaal aangevoerd. De Chinese artillerie bevindt zich dichter bij de geal lieerde stellingen dan ooit tevo ren. Samenvattend kan worden ge zegd, dat de communisten de tijd, hun door het aanvaarden van Maliks voorstel gegund, hebben gebruikt om hun weermacht op te bouwen en voorraden en wa pens in Zuidelijke richting te zen den. Laat ons hope* dat deze da den geen aanwijzing zijn van kwade trouw der communisten, aan de dag gelegd na het aan vaarden door de verbondenen van Maliks voorstel voor het openen van wapenstilstandsbesprekin gen, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging. Aan het front in Korea is de strijd op beperkte schaal voort gezet. In kringen van het acht ste leger werd verklaard, dat de gevechten op de Oostelijke flank van het centrale front de hevig ste waren van de laatste weken. Aan Noordelijke zijde waren hier bij bijna 2000 man betrokken. Infanterie van de Verbondenen moest Donderdag in deze sector voor herhaalae Noordel. tegen aanvallen wijken. Ondanks steun van de luchtmacht waren de N. Vrijdagmorgen nog in het bezit van drie strategisch belangrijke heuvels, die zij hadden veroverd. Geallieerde vliegtuigen bom bardeerden Donderdag vliegvel den in Noord-Korea. Het vlieg veld van Kangdong werd zeven maal aangevallen. De vliegvel den van Pjongjang, Soentsjon en Sandock werden door vliegende vestingen gebombardeerd. Er werden in het geheel 835 aanvals- vluchten ondernomen. Als gevolg van de Perzische crisis is de ambulancedienst van de Britse luchtmacht tussen Ko rea en Engeland gestaakt, zo meldt de correspondent van de Times te Singapore. Alle be schikbare transportvliegtuigen zijn in het Midden-Oosten om Britse onderdanen te evacuëren Op het ogenblik zijn er 86 ge wonde Engelsen, Zuid-Afrikanen Fransen, Belgen en Nederlanders in het R.A.F.-hospitaal te Tsjangi en het Britse militaire hospitaal te Singapore. Naar verluidt wacht ook een aantal gewonden in Japanse ziekenhuizen op ver voer. Een transportvliegtuig dat Donderdag te Singapore is aan gekomen en Vrijdag weer ver trekt, zal 28 gewonden mee nemen, maar er is weinig hoop dat de geregelde ambulancedienst in de naaste toekomst wordt her vat. eerste vrouw van haar land op te treden en liever onbekend had willen blijven, betrad Truman zelf het regeringspaleis te Was hington met de mentaliteit van de man, die eindelijk zijn kans krijgt. het land en hield hij vanuit ziin speciale wagen bliksemredevoe- ringen, herhaalde malen per dag. terwijl hij 's avonds voor stamp volle zalen sprak en de degen kruiste met de propagandisten van ziin tegencandidaten. Nooit- Bruisend, vol van levenslust en was hij vermoeid, steeds toonde werkkracht, vol van ambitie en plannen ook, ondanks zijn 61- iarige leeftijd, moest Truman al spoedig de reis maken naar Europa, om te Potsdam met andere geallieerde leiders te con fereren. Hij kwam als de zelf verzekerde man, met de brede glimlach, overtuigd van eigen capaciteiten, volstrekt niet ge ïntimideerd door ziin onbekend heid, in de rij der groten van de wereld en hij wist wat hii zeggen moest en hij durfde het te zeg gen ook. Truman is een geheel ander type mens dan ziin voor ganger Roosevelt en is zo eerlijk geweest om te erkennen in het openbaar, dat hij het zijn hoogste plicht achtte om zoveel mogelijk in de voetstappen te treden van Roosevelt, wiens bekwaamheden ■hij tot het geniale verhief. Toch heeft hij zijn eigen politiek dur ven voeren. Harry, zoals hij ge meenlijk genoemd wordt in Ame rika, is een man van ongemene moed, zo iemand als waarvan men met een variatie op hetgeen de Schoolmeester gedicht heeft: hij is iemand, die bang is voor niemand. Hij komt voort uit een geslacht van vechtersbazen, mensen met een bijna rudimen taire aanleg, die niet alleen in woord en geschrift, maar ook met de wapenen gevochten heb ben. Een typisch blijk van zijn zelfvertrouwen heeft Truman gegeven bij de laatste presi dentsverkiezing, toen bijna nie mand hem enige kans gaf geko zen te zullen worden. Het Gallup- instituut voor de peiling der pu blieke opinie, dat zijn tegencan- didaat Dewey reeds tot president verheven had, evenals de Ame rikaanse pers, die hem slechts 25 procent kans gaf om het te halen heeft hij volkomen overtroefd door de feiten. Tijdens deze verkiezingen heeft Amerika en de rest van de we reld de werkelijke Truman leren kennen, dat wil zeggen de on vermoeibare en onvervaarde strijder met een ongelooflijk ver trouwen in eigen kracht en kan sen. Weken achtereen trok hij over duTzenden kilometers door hij ziin glimlach, altijd slagvaar dig, met bijtend sarcasme vaak. zijn tegenstanders tegemoet tre dende. Hii heeft zich geïnstal leerd op het Witte Huis in let besef van de man in wiens han den een geweldige macht getead is en wiens volk over onvergeïfr- kelijke middelen beschikt en hj» is er de man naar om van d» macht gebruik te maken. Er ia zelden een president geweest In de Verenigde Staten, die zoveel tegenstand te overwinnen bad, die zoveel vijanden ook maar die zich door niets van weg liet afbrengen. Onda een enorme perscampagne en ee* clan van invloedrijke lieden m alle kringen, die stormliep teas* Dean Acheson en deze minister weg wilde hebben, heeft hö m- zegd:. Acheson blijft zolang als ik president ben en hij won. MacArthur, die zijn vereerder» hij millioenen telt iri zijn land, hëelt hij van zijn hoge post durven te ontheffen. Truman durft alles. Hii Ia gewoon ongezouten te zeggen wat hij meent. In zijn taltoze redevoeringen er is geen staatsman, die zoveel in het openbaar spreekt als Truman heeft hij scherpere woorden ge- sproken aan het adres van Bus- land dan iemand anders in de wereld, maar hii is tegeliikertüd zo verzoeningsgezind en toont zoveel begrip voor internationale verhoudingen, dat hij de Sow.iet Unie herhaaldelijk uitnodigt om samen over een vreedzame schik king van alle problemen te pra ten. Hij is een heftig man, met een enorm temperament, ondanks zijn jaren en beschikt over een ongeëvenaarde werkkracht. Toen een journalist het waagde critiek te oefenen op de zangkunst van zijn dochter Margaret zijn grote liefde schreef hij aan deze criticus een gepeperde brief waarin hij met afstraffing dreig de. Heel Amerika lachte, toen deze journalist deze brief liet publiceren. Truman ban dat verdragen. Naar schatting hebben 8000 mensen het door de Veluwse boe- rendansers op het feestterrein van de Oranjevereniging te Putten ge organiseerde vacantiefeest bijge woond. Nimmer tevoren! heeft de bevol king van Putten zo'n grote men senmassa op de been gezien. Onder de titel ,,Dat is het top punt" werd de bezoekers een ge varieerd programma aangebodeni waaraan meewerkten de ,,Veluwl se boeremdansers", de jodelerin Olga Lowina en het radio-ensem- ble ,,The ICalua Hawaiians". Dank zij de voorbereiding ver liep alles bijzonder goed. Het verkeer werd door de rijks politie in goede banen geleid. De ervaren textiel vakman zegt: Het briliante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof het speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. IS VEILIG ALKALIVRIJ Gisteren werd in de omgeving van Schokland een demonstratie met vlastrekmachines gehouden, uitgaande van de werktuigen commissie van de Stichting voor de Landbouw in de N.-O.polder, het instituut voor landbouwtech niek en rationalisatie, het Neder lands vlasinstituut, de Landbouw- voorlichtingsdienst en de algeme ne technische commissie der lan delijke Stichting voor de Land bouw. In verband met de na de oor log In sterke mate toegenomen belangstelling voor vlasoogstma chines was getracht zoveel moge lijk machines bijeen te brengen. Naast de bekende kleine vlas trekmachines, uitgerust met bind- apparaten, waren ook grote ma chines aanwezig, waaronder een zelfrijdende van Nederlands fa brikaat. Deze laatste heeft het voordeel, dat het trekken van de kanten, hetgeen nog steeds met de hand moet geschieden, tot een minimum wordt beperkt. Over het algemeen werd vol gens de deskundigen behoorlijk werk geleverd en in vergelijking met de voorgaande jaren viel een belangrijke vooruitgang te con stateren. Het ziet er naar uit, dat het pro bleem van het machinaal opbin den van vlas, getrokken met de grote machines, dichter bij de op lossing is gekomen. Op de de monstratie was n.l. ook een be hoorlijk werkende opraap-bind- machine aanwezig. Als bijzonder heid hiervan kan nog worden ver meld, dat het vlas bij het uit elkaar halen van de bossen voor verdere bewerkingen mooier kan worden uitgespreid dan het vlas, afkomstig uit met de hémd ge bonden bossen. Hoewel aan deze machine, die in Frankrijk is geconstrueerd, op bepaalde punten nog wel enige veranderingen moeten worden aangebracht, ziet het er toch naar uit, dat er in vlasserskringen veel belangstelling voor zal be staan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1