OVEREENSTEMMING OVER WAPENSTILSTANDSAGENDA DE ONDERHANDELINGEN IN KOREA Het West-Duitse vakverbond VERLAGING DIRECTE BELASTINGEN IN ENGELAND TOESTAND VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN NEDERLAND EN EEN EUROPEES LEGER ZIJN HELE HUIS DOOK IV00R0VER VRIJDAG 27 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1791. Prins en Prinsessen weer thuis Staat van oorlog met Duitsland beëindigd T. U. C. blijft tegen Franco WEERSVERWACHTING HOOGWATER. v.m. 8.11 8.46 9.26 9.36 n.m. 23.37 0.06 0.47 1.41 onder 16.02 17.14 18.18 19.11 19.51 HET OPGRAVEN VAN LIJKEN G*en nationalisatie oliebedrijven van Harriman hoopvol gestemd Koningin zendt groet aan lekenconferentie te Bad Bol! DE JAPANSE KRIJGSGEVANGENEN Tbeeoaderneming aangevallen Vragen van Kamerleden E. C. A.-gelden voor aluminiumfabriek in Noorwegen Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pa advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur De delegaties van de Verenigde Naties en van de Noordelijken hebben overeenstemming bereikt over een agenda voor de wapen stilstandsbesprekingen. In een communiqué van de V. N. worden drie agendapunten voor de besprekingen over het staken van het vuren opgesomd, te weten: 1. aanvaarding der agenda. 2. vaststelling van een mili taire demarcatielijn. 3. het treffen van concrete regelingen. Verdere agendapunten zim: 4. regelingen betreffende krijgsgevangenen. 5. aanbevelingen aan de be trokken regeringen van beide partijen. Onmiddellijk nadat men tot overeenstemming was gekomen over de agenda, begonnen de in leidende besprekingen. Aangaande het tweede punt van de agenda meldt Reuter nog, dat het vaststellen van een mili taire demarcatielijn het instellen van een gedemilitariseerde zóne inhoudt als eerste voorwaarde voor het beëindigen van de vijan delijkheden. Het derde punt betreft rege lingen voor de verwezenlijking van een staken van het vuren en een wapenstilstand met inbegrip van de instelling van 'n lichaam dat op de nakoming hiervan moet toezien. In het communiqué der Ver enigde Naties wordt verder nog gezegd: „Men moet zich ten volle realiseren, dat een wederzijdse aanvaarding van de agenda zui ver een eerste stap is naar het einddoel van een wapenstilstand. Er ziin talrijke principiële punten binnen het geheel van de agenda, waarover nog overeenstemming moet worden bereikt en ten aan zien waarvan op het ogenblik nog een diepgaand verschil van mening bestaat". De overeengekomen agenda bevat geen directe verwijzing naar een terugtrekking van bui tenlandse troepen uit Korea, de meest omstreden kwestie, maar men gelooft, dat het 5e agenda punt de mogelijkheid van bespre king hiervan inhoudt. Generaal William Nuckolls, die op het hoofdkwartier aan corres pondenten inlichtingen verstrek te, zei dat er een grote mate van overeenstemming was. Het viel op, dat de Chinese afgevaardigde generaal Tang Hoea enigzins be drukt was. Donderdagmiddag zijn prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene na een particulier bezoek aan Londen weer op paleis Soest- d(jk teruggekeerd. Om circa half drie landde de da- kota, die de prins en de prinsesjes naar ons land bracht op Soester- berg. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend ge maakt: Met ingang van 26 Juli te twaalf uur is de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland beëindigd. Een desbetreffend Koninklijk be sluit, waaraan tevens het karakter van een proclamatie is gegeven, is in het Staatsblad gepubliceerd. In Londen) heeft de secretaris van het Britse congres van vak verenigingen (T.U.0.), op een vergadering van vakbondsleiders verklaard, dat hij in een brief aan Morrison de regering heeft gewe zen op ,,de vastberaden! en voort durende oppositie tegen het regi me van Franco". Sir Vincent had de regering de volle steun van de T.U.C. aange. boden om ,,het betrekken van Spanje onder zijn huidige bewind in de verdedigings- en opbouw- plannen van het Westen?' tegen te gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Opnieuw toenemende bewolking. Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen West en Zuid. Dezelf de of iets hogere temperaturen. VRIJDAG 27 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.34 9.09 9.49 9.59 ZON EN MAANSTANDEN. ZON Juli. 27 28 29 30 31 °P onder op MAAN 4.52 4.54 4.55 4.57 4.58 20.40 20.38 20.36 20.35 20.34 Te Washington verklaarde men van ambtelijke zijde, dat de on derhandelaars van de V. N. in de eerste ronde van de besprekingen alles hebben gekregen, wat zij wensten zonder op belangrijke punten concessies te doen. Over de ligging van de buffer zone is men het nog niet eens. De Noordelijken hebben doen uit komen, dat zij deze zone precies langs de 38ste breedtegraad wen sen. Generaal Ridgway heeft daarentegen instructies een buf ferzone te bewerkstelligen langs de huidige frontlijn, die groten deels ten N. van de breedtegraad loopt. Wat de uitwisseling van krijgs gevangenen betreft heeft Ridg way opdracht één tegen één te eisen. Er zijn echter meer Noor delijke krijgsgevangenen dan van de Verbondenen. Men verwacht daarom, dat de communistische onderhandelaars zullen eisen, dat alle krijgsgevangenen worden vrijgelaten. De burgemeester van Baarn heeft afwijzend beschikt op een verzoek van een inwoner van Hil versum om de stoffelijke over schotten van zijn ouders, die op de R. K. begraafplaats te Baarn afzonderlijk liggen begraven, te doen opgraven) en een herbegrafe nis te bezorgen/ in een inmiddels gereedgekomen gezamenlijke graf kelder. De overledenen hadden bij hun leven) uitdrukkelijk de wens ken baar gemaakt tezamen in één grafkelder ter aarde te worden besteld. De burgemeester overwoog, dat de wet rust waarborgt aan het stoffelijk overschot. Een vergunning tot opgraven zou alleen worden verleend inge val er overwegende redenen be staan, welke zwaarder moeten wegen dan die, welke de wetgever tot het algemeen verbod hebben geleid. De Kroon heeft dit besluit van de burgemeester vernietigd. se FRANS VERZOEK AAN WASHINGTON Frankrijk heeft de Amerikaan regering verzocht om iedere overeenkomst met China over Korea afhankelijk te doen zijn van de verzekering, dat de Chi nezen hun steun aan de opstan delingen in Indo-China zullen stopzetten. Volgens niet-officiële commen tators is Washington niet bereid op het Franse voorstel in te gaan en wil de Amerikaanse regering niet meer positieve hulp aan Frankrijk in Indo-China geven dan die waarin de bestaande overeenkomst voorziet. Op grond van deze overeenkomst krijgt Indo-China een kleine hoeveel heid uitrusting. CRITIEK VAN MAC ARTHUR Generaal MacArthur heeft Woensdag voor een gemeen schappelijke vergadering van het Huis en de Senaat van Mas sachusetts als zijn mening uitge sproken, dat het resultaat van de Koreaanse oorlog „niet beslis send" was geweest en dat de Ver. Staten geen buitenlandse poli tiek hadden. Het gevaar van agressie was niet verminderd en er was niets bereikt, aldus Mac Arthur. Op het terrein van de binnen landse politiek gewaagde Mac Arthur van de overheidsuitga ven, de inflatie en de „verplet terende belastingdruk". DE VER. STATEN EN DE VER. NATIES. „Er is veel, dat er op wijst, dat het vastberaden verzet van de verbonden troepen de agres sieve krachten, die in koelen bloede rampspoed over Korea hebben gebracht, tot nadenken heeft gebracht", aldus president Truman in een rapport aan het Congres over het aandeel der Ver. Staten in de verrichtingen van de organisatie der Ver. Na ties. „Het is waarschijnlijk, dat een van de doeleinden van de aanval was iedere mogelijkheid van doeltreffende actie der Ver. Naties tegen lagere agressie uit te sluiten", zo voegde de presi dent er aan toe. Truman ver klaarde verder, dat het optreden der Ver. Staten in de Koreaanse crisis niet was ingegeven door een of ander materieel belang, doch voortkwam uit de diepe overtuiging van het belang om een falen van het internationale veiligheidsstelsel en de beginse len van het handvest der Ver. Naties te verhinderen. AUSTRALISCHE TROEPEN VOOR DE VER. NATIES. Australië heeft medegedeeld, dat het een deel van zijn troe pen gereed zal houden voor ge bruik door de Ver. Naties. DE CHINESE KRACHTEN STRIJD- Radio-Peking heeft in een uit zending een artikel, geschreven naar aanleiding van de legerdag op 1 Augustus, aangehaald, waar- In wordt verklaard, dat de Chi nese strijdkrachten gegroeid zijn tot een „onoverwinnelijk leger van ruim 5.000.000 man". Voorts wordt gemeld, dat Chi na tevens een machtige vloot- en luchtmacht heeft opgebowd, waardoor. het „een militaire macht van wereldbetekenis en een bolwerk voor de vrede in het oosten en de gehele wereld" is geworden. WONSAN GEBOMBARDEERD Volgens een communiqué van De regering- te Bonn heeft mee gedeeld, dat zij een verbreking van de samenwerking met de West- duitse federatie van vakverenigin gen ten zeerste z.ou betreuren, en dat zy geen ernstige reden voor zulk een breuk ziet. De federale leiding van de vak bond heeft besloten haar mede werking in een aantal organen, w.o. die van het plamSchuman, op te zeggen. Gezien de grote rol die de vijf millioen man sterke organisatie in de Westduitse politiek speelt, wordt aan de dreigen/de breuk een grote betekenis hecht, daar zij de postie der regering-Adenauer ten zeerste zou verzwakken. Bondskanselier Adenauer heeft herhaaldelijk getoond zjjn politiek het achtste leger heeft een grote verkennersgroep der Verbonde nen een uitval gedaan ten N. en W. van Korangpori, in welk ge bied zich een noordelijke concen tratie schijnt te bevinden. Ver der wordt verklaard, dat de Ver bondenen op matige tegenstand zijn gestuit. Ten O. van Koemhwa onder nam een noordelijk bataljon een aanval, die na twee uur door ar tillerievuur werd afgeslagen. El ders aan het front werden ge vechten op kleine schaal gele verd. De Britse lichte kruiser „Cey lon" heeft met een flottielje van vijf Amerikaanse torpedobootja- gers Wonsan gebombardeerd. Verder naar het noorden be schoten twee Amerikaanse tor- pedobootjagers en een Brits fre gat verkeers- en spoorwegbrug gen in de buurt van Songdjin. Superforten hebben aanvallen gedaan op doelen rond Pjong jang. Verder wierpen zij brisant bommen op rangeerterreinen te Tsjinnampo, de haven van Pjongjang, Sinandjoe en Opari. Averell Harriman, de speciale Amerikaanse afgezant, heeft Don derdag te Teheran verklaard, dat hij hoopvol gestemd is, dat de nieu we Perzische voorstellen „de basis zullen vormen voor heropening van de besprekingen tussen Perzische en Britse vertegenwoordigers op een vriendschappelijke grondslag" „De regering acht het ogenblik om over te gaan tot. nationalisatie van de oliebedrijven in Noord- Sumatra nog niet gekomen. Zij zal een commissie instellen die haar zal adviseren ten aanzien van de voorwaarden, waarop het buiten landse kapitaal weer aan de ar beid zal kunnen gaan". Dit werd Woensdag gezegd door de secreta ris-generaal van het Indonesische ministerie van voorlichting, Ruslan Abdulgani, in een toespraak tot de bevolking van het voormalige olie centrum Pankalan Brandan. Tussen de resten van de raffina derijen en kantoorgebouwen van het bedrijf, dat indertijd ten offer is gevallen aan de politiek der ver schroeide aarde, was ter gelegen heid van het bezoek, dat president Sukarno tijdens zijn reis door Su matra aan deze streek bracht, een spreekgestoelte opgericht, waar zo wel de president als Ruslan Abdul gani in een toespraak het olie- vraagstuk aanroerden en waarbij de sprekers reageerden op slogans op spandoeken, waarin om herope ning van het oliebedrijf werd ge vraagd. zo sterk mogelijk op de verlan gens van de vakbond te willen' af stemmen. Het werd een groot succes voor hem geacht, toen de nieuwe voor zitter van de vakbond, Chr. Fette, een maand geleden in een aantal der belangrijkste hangende poli tieke vraagstukken innam, dat zich duidelijk onderscheidde van dat der sociaal-democratische partij. In feite heeft Fette bij zijn eer ste optreden de onafhankelijkheid van de vakbond van enige politie ke partij bevestigd. Hjy heeft het plan-Schuman en de Duitse .bijdrage aan de defensie aanvaard enI daarmee Adenauers positie tegenover de parlementai re oppositie versterkt. Tegelijk heeft Fette evenwel doen doorschemeren, dat de vak bond daartegenover met versterk te nadruk de inwilliging van een aantal van zijn sociale en econo mische verlangens zou eisen. In politieke kringen| in Bonn is men van mening, dat de D.G.B. (Deutsche Gewerkschaftsbumi door het thans uitgesproken/ drei gement de rekening komt presen teren voor haar steun aan de bui tenlandse Ijjn van het bewind Adenauer. Men is niet geneigd de D.G.B— soep zo heet te eten als zij wordt opgediend. Opgemerkt wordt, dat de vak bond zelf de mogelijkheid van af koeling heeft opengelaten daar zij nog niet de datum heeft bepaald, waarop dc federale raad de uit eindelijke beslissin/g over de op zegging van de samenwerking zal nemen. Aille door de D.G.B. gestelde eisen zijn van oude datum en) men vraagt zich af, waarom de vak bondleiding de periode van de parlementaire vacantie heeft ge kozen' om dit offensief in te zet ten. In een memorandum, dat is overhandigd aan de commissie van onderzoek inzake de belastingen op winsten en1 inkomsten, heeft de Britse bankiersvereniging zich voorstander verklaard van een algemene verlaging van de directe belastingen. In het memorandum wordt o.m. gezegd: 1. De financiële terugslag van/ de heffing van de directe belas tingen is een onoverwinnelijke hin. derpaal voor de nodige kapitaal vorming ter financiering van nieu.. we ondernemingen en de uitbrei- dig van de industrie. De centrale bond van onder ling beheerde ziekenfondsen, heeft te Utrecht een algemene vergade ring gehouden, die druk bezocht was, een gevolg van de precaire financiële toestand van het zie- kenfondslwezen. De bondsvoorzitter, de heer C. J. van Liendenj uit Eindhoven be sprak de voornaamste punten uit het vóórontwerp ziekenfondswet Met nadruk zei spr., dat de eni ge goede oplossing voor het zie kenfondswezen zal zijn de instel ling van één soort verzekerden,] zodat dus de begrippen verplicht en vrijwillig verzekerden dienen te verdwijnen. Ook de ambtenaren, aldus spr., behoren onder de ziekenfondsver zekering te worden gebracht, voor zover hun inkomen de daartoe ge stelde grenzen niet overschrijdt. Spr. betreurt, dat de Koninklijk ke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst in haar algemene vergadering een uitspraak heeft gedaan, die gaat in de richting van een afzonderlijk ambtenaren-ziekenfonds. Uitvoerig ging spr. in op de fi nanciële moeilijkheden, waarin 't ziekenfondswezen verkeert, zowel voor wat betreft de vrijwillige als de verpliohte verzekering. Eu' dreigt een milUoenentebort te ontstaan, indien geen drasti sche maatregelen worden geno men. Een eenvoudige rekensom wijst uit, dat by het huidige peil der verstrekkingen de premie voor de verplichte verzekering tenminste op 4,6 procent dient te worden ge bracht. Spr. deed een beroep op de sa menwerking van alle organen en instanties, die met het ziekere, fondswezen te maken helbben, op dat alle parijen begrip aullen to nen voor de uiterst precaire om standigheden. Hij achtte het een belang van de eerste orde, dat allen hun daad werkelijke medewerking verlenen, wil men in staat zijn al het ver worvene ten aanziea van de ge.)' zondheidszorg in Nederland te handhaven. Ook dje medewerkers zullen daar voor eert offer moeten brengen, wil men de 'moeilijkheden kunnen overwinnen. De honorarium wensen, die by deze groepen leven alsmede de steeds stijgende kostenfactoren in het ziekenfondswezen maken de toestand schier onhoudbaar, zo verzekerde spr. Wanneer het ziekenfoudswezen zijn huidige omvang niet kan handhaven, zon dit betekenen, dat een belangrijk deel van de risico's naar andere organen moet wiorden afgeschoven, daar vele verzeker, den de premie niet mjeier wotudeu kunnen opbrengen, Spr. noemde als voorbeeld, dat in Noord-Brabant de premie voor de vrijwillige verzekering met 10 cent per verzekerde per week in gaande '5 Augustus moet worden verhoogd. Voor de stad Eindhoven moet de premie zelfs met 30 cent stijgen en daardoor op 1,30 per verze kerde per week worden gebracht. Bij de discussie kwam in vele gevallen tot uiting, dat de aange sloten fondsen het door de bond gevoerde beleid onderschrijven). Het publiek is meer en. meer ge neigd zijn geld alleen in obligaties te beleggen in plaats van. in aan delen; 2. De te zware belasting van rraatschappijwinsten brengt steeds meer maatschappijen en in het bijzonder mijnbouwondememingen er toe zich naar het buitenland te verplaatsen. Dtit zal gevolgen hebben voor de internationale handelsbalans van Engeland. Indien) de verplaatsing van de maatschappijen in hetzelfde tem. po blijft voortduren, aldus besluit het memorandum, zal Londen zijn vooraanstaande positie als finan cieel centrum voor alle mijnbouw. maatschappijen verliezen. De onzichtbare inkomsten van de banken, verzekeringsmaat schappijen! en rederijen zullen hier van veel te lijden hebben. H. M. Koningin Juliana heeft 'n begroetingsschrijven gericht tot de lekenconferentie te Bad Boll in Duitsland, die deze week aldaar wordt gehouden. Deze conference gaat uit van de Wereldraad van Kerken" en heeft tot thema „De herontdek king van de mens." Wel heeft de federale regering onlangs geweigerd te voldoen aan de door de vakbonden gestelde eis om de stabiliteit van de prijzen der belangrijkste voedingsmidde len te garanderen. Zonder zulk een garantie meen den de vakbonden niet van nieuwe looneisen) te kunnen/ afzien, die 'n nieuwe loonronde zouden beteke nen. In feite zijn sedertdien reeds meer dan honderd collectieve con tracten in alle belangrijke be drijfstakken opgezegd. Daar staat tegenover dat de voordien door de regering uitge sproken verwachting van de nood zaak van aanzienlijke prijsverho gingen te pessimistisch is geble ken. Tolt dusverre zijn slechts de bo. terpryzen, In entkele landsdeen de melkpryzen verhoogd, doch van de verhoging voor brood, margarine en suiker is in overleg met verte genwoordigers der vakbonden nog afgezien/. De D.G.B. heeft haar offensief in hoofdzaak gebaseerd op haar sedert lang bestaande ontevreden heid over het verloop van de nieu we organisatie der kolen- en staalindustrie. Zij vreest dat deze organisatie er op uit zal lopen, dat de vroege re concernbezitters weer hun in vloed zullen doen gelden. De regering heeft er daartegen over op kunnen wijzen, dat de nieuw eorganisatie nog steeds on der directe verantwoordelijkheid der Geallieerden staat en niets kan afdoen van de toezegging, dat de Duitss wetgever te zijner tijd zelf over het eigendomsrecht dezer ondernemingen zal kunnen beslissen. Wat de medezeggenschap be treft is de eis van de D.G.B. tot uitbreiding der in de kolere, en staalindustrie getroffen regeling tot de spoorwegen' en grote che mische bedrijven eveneens oud. Hij heeft intussen aan actuali teit gewonnen, doordat de bonds dag een wet op het beheer der spoorwegen heeft aanvaard, waar bij. in- een vertegenwoordiging van de vakbonden/ in dit beheer is voorzien. Dit wordt door de vakbondlei ding voldoende geacht, doch de regering heeft als haar overtui-t ging uitgesproken, dat men voor de spoorwegen' niet zover behoeft te gaan als voor de kolen- en staalindustrie, daar zij als over heidsbedrijf toch reeds onder de mocratische controle van het pai-. lement staan. Alle regeringspartijen hebben zich aangesloten bij de afwijzing, die de eisert in regeringskringen hebben gevonden. maar alles kwam goed in het eind. Zijn hele huis helde vreemdsoor tig voorover. Zijn interieur werd een zandverstuiving. Het land schap veranderde in een nevel bank. Nee, van fotograferen bracht hij niet veel terecht. Dat alles is echter voor goed achter de rug, nu hij gewapend is met een Philips Flitscamera. Het mis lukken van foto's is daarmee practisch onmogelijk geworden, omdat de bediening de eenvoud zelf is. Overdag (zonder flits lamp) schitterende foto's en des avonds of binnenshuis (met flits lamp) brillante opnamen. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. (Adv.) Een woordvoerder van de Sow- jetrussische missie te Tokio heeft verklaard, dat de beschuldigingen, volgens welke nog geen ophelde»- ring bestaat over de aanwezig heid van 370.000 Japanse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie en Mandsjoerije ongegrond zijn. Er zijn nog slechts 1487 oorlogs misdadigers, van wie 971 oorlogs misdaden in China hebben bedre ven en naar dit land zijn gezonden, aldus de woordvoerder. Een commissie van de V. N. zal midden Augustus een bezoek aan Japan brengen om eert onderzoek in te stellen naar de repatriëring der Japanse krijgsgevangenen De commissie zal de Algemene Vergadering der V. N„ die op 6 November te Parijs bijeenkomt, verslag uitbrengen van haar be vindingen. Naar aanleiding van persbe richten, dat tussen de deelnemen de landen aan de conferentie te Parijs over de vorming van een, Europees leger overeenstemming zou zijn bereikt, verneemt het A. N.P. van officiële zijde, dat de Nederlandse regering voorshands het rapport, dat een dezer dagen is gereed gekomen, afwaicht ten einde haar standpunt te kunnen bepalen. De Nederlandse regering heeft reeds eerder te kennen gegeven de vorming van een werkelijk Europees leger in enigerlei vorm slechts nuttig en wenselijk te ach. ten, indien voldoende waarborgen bestaan, dat de Atlantische ver dediging der gezamenlijke landen niet zal worden vertraagd of be lemmerd, terwijl tevens zou moe ten blijken, dat op deze wijze de integratie van Europa 'n stap na- derhij gebracht zou worden. De regering is bij de conferentie van Parijs van 't begin af verte genwoordigd geweest door waar- nemers en heeft het overleg inza ke de vorming van een Europees leger met belangstelling gevolgd. De thee-onderneming „Mariwa- ti" in het Tjiandjurse is dezer da gen door een bende aangevallen, aldus blijkt uit in Djakarta ont vangen berichten. De administrateur en eeni em ployé wisten zich in de tuinen' te verschuilen en bleven ongedeerd. Een Chinese employé werd door een schot gewond. Een aantal arbeiderswoningen werd in brand gestoken de de ad ministrateurswoning beroofd. De bende was 200 man sterk. De politiebezetting is momen teel van de onderneming terugge roepen en het personeel heeft de emplacementen verlaten. AMERIKAANSSPAANSE SAMENWERKING Het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.) heeft aan d© minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de berichten, op grond waarvan een nauwere samenwer king- mag worden aangenomen in dc verdediging van West-Europa tegen de communistische dreiging tussen de Ver. Staten van Noord- Amerika en Spanje? 2. Heeft de minister voorts ken nis genomen van de berichten, op grond waarvan mag worden aan genomen, dat de regeringen van Engeland, Frankrijk, Denemarken, alsmede het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen hun bezorgdheid omtrent deze ontwikkeling hebben geuit? 3. Is de minister niet van me ning, dat zowel door het feit vare deze militaire samenwerking met Franco-Spanje als door de onrust en het wantrouwen, die daardoor in brede kring in Europa worden gewekt, de collectieve verdediging van West-Europa niet wordt be vorderd 4. Is de minister bereid van d® ook in Nederland bestaande ver ontrusting ter bestemder plaatse in Amerika te doen,lipten GE WO N DENT RAN SPORT UIT KOREjV. Het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de. minister van Oorlog de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de vertraging in het transport van 9 zwaar gewond© oorlogsvrijwilligers uit Korea, die reeds 15 Juni Tokio verlieten om pas op 20 Juli na een langdurig oponthoud in Hongkong en Singa pore in Nederland aan te komen 2. Kan de minister meedelen aan welke oorzaken, de slechte or ganisatie van dit gewonden trans port te wijten is? 3. Op welke wijze heeft de re gering van haar belangstelling bij aankomst van deze zwaar gewon de oorlogsvrijwilligers doen blijken en had het geen aanbeveling ver diend, dat de desbetreffende mi nister persoonlijk name» de rege ring de gevoelens van het Neder, landse volk jegens deze oorlogs vrijwilligers bij aankomst van het vliegtuig had vertolkt? 4. Is de regering bereid bij de» volgende gelegenheden) voor een passende ontvangst van regerings zijde zorg te dragen en te bevor deren, dat in de organisatie van deze transporten verbetering wordt aangebracht? De Noorse regering en de E.C. A.-missie te Oslo hebben een con tract gesloten, krachtens hetwelk uit het Noorse tegenwaardefonds van de Marshallhulp het equiva lent van ten hoogste 24 milioem dollar beschikbaar zal worden ge steld voor de oprichting van een aluminiumfabriek te Sundalsoera in Noorwegen. De terugbetaling van dit bedrag aan de Ver. Staten zal geschieden in een periode van 10 jaar in de vorm van aluminium gietelingen in een hoeveelheid van 7800 ton per jaar. De nieuwe fabriek, die ongeveer 50 millioen dollar zal kosten, zal per jaar 40.00 ton aluminium kun nen produceren. De totale aluminiumproductie van Noorwegen zal door de op richting van deze fabriek na 1954 stijgen tot circa 90.000 ton per jaar.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1