UIT DE PROVINCIE 3«! CA SUL' Se Weinig actie in Korea Onrust in Jordanië. Het huis zonder sleutel Verenigingsdrukwerk net is maar aat u iweet VAN DE REE heeft klokken bij de vleet Albums Solex ri RECHTSZAKEN y Naaimact VAN OVERE Werkmanswt N.V. FaP. J. van Door toep nische vin* lichtexpert beterd. Thi „lichte" rij kap met t Concaaf-Co bare lens tv ten, helder De nieuwe CC-lens vor de ideale rijwielverli VOOR TERNEUZEN. AXEL. MIDDELBURG. PHILIPPINE. SLUISKIL ZUIDDORPE. DE BEGRAFENIS VAN PÉTAIN Bevan naar Joego-Slavië Beveiligingsmaatregelen op de St. Pietersberg RADIO PEKING IJZENDIJKE. Amerikaanse hulp aan Zuid-Aziatische landen Da wereldscheepsbouw De Spaanse luchtmacht ^*5ïï2».. DE TOESTAND IN JERUZALEM N.V. Fa P. J. van de Sande Terneuzen TE HUUR; per week, per m langer. v. d. BRIN Naaimachi Telt onze ST. JULIEh aparte soort. Enk sen hiervan in vo< nemen, zult U van hebben. Axelsestr. Wes Uit de hand te kot een grote met Tuin in Axel. •nder No. 291, Bu: dit blad. Koopt NU e dubbel van U\ De degelijkste U rijdt volkon voor anderen Vraagt gratis i RIJWIEL AXELSESTR. HET NEUSJE Z.V.U.-PROGRAMMA 1951-'52. In het jongste nummer van „De Zeemeeuw" heeft het be stuur van de Z.V.U. het voorlo pig programma bekend gemaakt voor het a.s. winterseizoen. Voor wat Terneuzen betreft, vinden wij twee toneelavonden vermeld op 15 November en 10 Maart, resp. van de Nederlandse Comedie en het Rotterdams toneel. In October en Februari staan concerten op het programma met Harry van Oss en Gerard Hen- geveld. Met prof. dr. H. Brugmans en A. Viruly worden nog onderhan delingen gevoerd over lezingen, resp. over „Europese bondsstaat of Statenbond" en „We vlogen naar Java". In Axel waren de tekorten, die de verschillende avonden tijdens het afgelopen seizoen opleverden, w> groot, dat het naar de mening van het Z.V.U.-bestuur niet ver antwoord is een Axels program ma samen te stellen. Naar we vernemen, wordt nog overwogen de Axelse avonden in wat een voudiger opzet voor het nieuwe werkseizoen te behouden. Oostburg tenslotte staat op 16 November en 24 Maart genoteerd voor toneelavonden met resp. de Nederlandse en de Haagse Come die, terwijl het lezingen-pro gramma voor West Zeeuws- Vlaanderen nog nader wordt be kendgemaakt. Leraar Kweekschool. Tot leraar aan de gemeente lijke kweekschool voor onderwij zer» te Dordrecht is benoemd de heer M. A. Hage, tot 1944 onder wijzer aan de openbare school voor U.L.O. te Terneuzen, thans in gelijke betrekking te Dor drecht werkzaam. Op de voordracht, waarop de heer Hage als no. 1 was geplaatst, kwam als no. 2 voor de heer G- W. Kolthof te Utrecht, tot vóór enige jaren eveneens als onder- wijeer aan de openbare U.L.O.- schobl te Terneuzen verbonden. Coöperatieleden op stap. Met twee comfortabele auto bussen maakte een aantal leden van de Coöperatie „Ons Belang" U.A. een uitstapje naar Alphen aan de Rijn, waar men „Avi fauna" bezocht. Via Leiden en het vliegveld Valkenburg ging men naar Den telust konden winkelen. Op de terugreis naar huis ging de tocht door het Westland. Met de laatste boot bereikten de rei zigers Perkpolder en tegen half twaalf stond het gezelschap, vol daan over de mooie trip, weer in Terneuzen. Examen Belastingconsulent. Bij de te 's-Gravenhage gehou den examens van het Ned. Col lege voor Belastingconsulenten slaagde als belastingconsulent de heer A. Goossen te Axel. Automatisering telefoonnet Gisteren is een aanvang ge maakt met het leggen van de eerste kabel (NoordstraatJoost de Moorstraat) voor het automa tisch telefoonnet. Volgens het schema zal het tot 1953 duren, eer het hele rayon Axel is ge automatiseerd. Middenstandsexamens. Tijdens de eerste dag van het te Middelburg gehouden Midden standsexamen slaagden 37 can- didaten en moesten 7 worden af gewezen. Geslaagd zijn o.m. de heren P. M. Brakman te Groede en C. W. du Fossé te St- Anna ter Muiden. Muziekfeest „St. Cecilia". De kermis is pas achter de rug en we staan hier alweer voor een paar feestdagen. Voor de vijfde keer zal op Za terdag 28 en Zondag 29 Juli onze fanfare „St. Cecilia" haar jaar lijks muziek- en tuinfeest hou den. Zaterdag om vijf uur zullen de gezelschappen van Philippine, Hoek en Hoofdplaat eerst een rondgang door de gemeente ma ken, waarna een concert op het feestterrein wordt gegeven. Na dit concert worden de ten ten met vermakelijkheden open gesteld. Een grote consumptie tent is ingericht, waar ook ge kookte mosselen met broodjes verkrijgbaar zijn. In een aparte tent zijn wafels en fruit te koop. Verder treffen we aan een film-, schiet- en werptent. In een rustig hoekje is een bar inge richt. Voor de danslustigen staat een prima dansorkest met grote Haag, v/aar de dames naar har- dansvloer gratis ter beschikking in een versierde hangar. Zondag worden de gezelschap pen van Sluiskil en Assenede ter opluistering verwacht. Op beide avonden zullen hon derden lichtjes, opgehangen in de bomen en rond het terrein, een prachtig effect geven. We kennen de organisatoren wel voldoende om te weten dat de boomgaard van de heer Barbé die dagen weer zal omgetoverd zijn in een lustoord waar jong en oud zich zullen vermaken. We wensen hun goed weer en groot succes toe, te meer omdat volgende maand wordt begonnen met het bouwen van een muziek tent op de markt welke men bij voltooiing ook weer feestelijk aan de gemeente wil overdragen. Botsing. De landbouwer L. van Voren, die per rijwiel de verkeersweg wilde oversteken, kwam in bot sing met een motorrijder- Hij brak zijn voet boven zijn enkel en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Zeeboten laden weer cokes. Nu sinds enkele weken de laadinrichting voor cokes aan de cokesfabriek is gereed gekomen, is hiermede weer de gelegenheid geopend om cokes rechtstreeks in zeeboten te leveren, wat onge twijfeld een grote besparing op transportkosten met zich zal brengen. Nadat vorige week een kleine Duitse kustvaarder voor kwam, arriveerde gisteren het Finse stoomschip „Marina". Nu te verwachten is, dat bij zeeboten dag en nacht wordt geladen, zal men weer even aan het lawaai moeten wennen. Daar staat ech ter tegenover, dat de bedrijvig heid aan de Sluiskilse fabrieken met de dag toeneemt. Verkennersnieuws. De St. Antonius-verkenners- groep alhier heeft deelgenomen aan de operatie „Ei", welke in de omgeving van Sas van Gent werd gehouden. De Zwaluwen en de Kievieten-patrouille wer den erop uitgestuurd om hun groepskleuren te verdedigen. Hoewel zij niet met de totem naar hier kwamen, waren de behaalde successen bevredigend. De twee de week van Augustus houden ze hun zomerkamp, waaraan een senior- en twee junior-patrouil les zullen deelnemen. Zij gaan dan naar Haamstede met tenten en pannen om daar voor een week het spel van verkennen toe te passen. Nederland eni Frankrijk, zal zich thans aan de universiteit van Wis consin verder gaan specialiseren in de Agrarische Economie. Autobotsing. Door gemis aan uitzicht, ver oorzaakt door een ligusterhaag, had op de wegkruising Zuid- dorpeOverslag een botsing plaats tussen een auto van de radiohandelaar De J. uit Axel, komende van Zuiddorpe, en een volkswagen van de vertegen woordiger v. d. H. uit Goes, ko mende uit de richting Axel. Beide bestuurders liepen lichte verwondingen op en de wagens werden ernstig beschadigd. Woensdag ia het stoffelijk over schot van ex-maarschalk Petain op het kerkhof van Port Joinville op het eiland Yeu ter aarde be steld. Ongeveer 3000 personen, onder wie oud-minister van de Viichy- regering, generaals en geestelijke hoogwaardigheidsbekleders, wa ren voor da begrafenis van het vasteland overgekomen. iDe weg van de kerk naar de begraafplaats was door man schappen van de republikeinse garde afgezet. Petain was de laatste van de 334 maarschalken, die Frankrijk heeft gehad. De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-partij, Be- van, zal vandaag per vliegtuig naar JoegoJSlavië vertrekken voor vacantiei. H)ij zal de gast zijn van maar schalk Tito. Verscheidene afgevaardigden van de Labour-partij zullen hem vergezellen. Naar de conservatieve „Daily Telegraph" meldt, zou de Britse onder_minister van Buitenlandse Zakeni, Davies, eveneens van plan zijn zijn vacantie in Joego-Slavië door te brengen. Na een uitgebreid onderzoek, dat werd ingesteld naar aanlei ding van de noodlottige grond verschuiving op de westelijke helling van de St. Pietersberg te Maastricht, werd er nog een be spreking gehouden op het fort St. Pieter met het doel op korte termijn tot beveiligingsmaatrege len te komen. Aan deze bespre king werd deelgenomen door de kapitein van de Genie H. J. Schoolland te Roermond, J. God frey, wethouder van openbare werken Ir. F- Dresen, directeur van gemeentewerken, de heren E. Kersten en L. Boesten, resp. voorzitter en secretaris van de bouwvereniging „Gezond Maas tricht", en twee ambtenaren van de dienst standsontwikkeling. Teneinde het neerstorten van regenwater langs de berghelling te voorkomen werd een verho ging van de plateaurand als het meest doelmatige beschouwd. De hiervoor benodigde grond zal grotendeels kunnen worden ge leverd door de „Nekami" (Neder landse Kalk- enMergelindustrie). Vanwege de dienst der Genie wordt nader overleg gepleegd met enkele aannemers en na aan besteding zal direct met de werk zaamheden worden begonnen. Men hoopt dit werk in één of twee weken te kunnen voltooien. De enige actie van betekenis, waarvan in de laatste berichten melding wordt gemaakt, is de weortdurende strijd om een do minerende beuvelstelling aan de oostkust in het gebied ten Z.W. van Kansong. Reeds vier dagen achtereen pogen de Verbondenen de Noordelijken uit deze stelling te verdrijven, doch tot nu toe «onder succes. Volgens een schatting van het aohtete leger hebben de Noorde lijken de vorige week 3095 man -verloren. Marshall over Korea. (De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft op een persconferentie verklaard dat te rugtrekking „op Let geschikte .ogenblik" van de buitenlandse troepen op Korea geen probleem eal scheppen als de communisten eprecht een vredesregeling willen. De kwestie leemde zich evenwel niet voor bespreking bij onder handelingen over een bestand. Minister Acheson Lad vorige week uiteengezet waarom. Marshall noemde de volgende 4 „basisvoorwaarden" voor een be stand: 1. Overeenstemming over een militaire linie die verdedigbaar zal ajjn in geval van hernieuwde vijandelijkheden'; 2. De bereidverklaring de thans in Korea aanwezige troepen niet te versterken; 3. Behoorlijke inspectie door bei- <de partijen als verzekering tegen «ventuële voorbereidingen tot een onverhoedse aanval; 4. Ben bevredigend accoord wat 'ffletreft de krijgsgevangenen. Het Nederlandse detachement in Korea. Franse en Nederlandse troepen «delen in de eervolle vermelding, die de Amerikaanse tweede infan teriedivisie in Korea van de zijde van president Truman heeft ont vangen. De eervolle vermelding, die door het Achtste leger is bekend ge maakt, is verleend wegens het Standhouden van de divisie in "Mei bij de rivier de Soang nabij de 38ste breedtegraad, toen ongeveer 100.000 Noordelijken poogden de Oostelijke sector van het centrale front te doorbreken. De aanval werd echter afgesla gen, waarbij de Noordelijken on geveer 48.000 man hebben verlo ren. Hadio-Peking heeft in 2 uitzen- dingen in het Chinees gewezen op „de eis van progressieve personen in de Ver. Staten, dat de Ameri kaanse troepen uit Korea worden teruggetrokken?'. Over de besprekingen te Kae- song werd niet gerept. De onder-staatssecretaris voor Zuid-AziaticLe zaken, heeft in de commisie voor Buitenlandse Za keil van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de regering een program had uitgewerkt voor hulp aan India, Pakistan, Ceylon, Afghanistan en Nepal tót een totaal bedrag van 80 millioem dollar. Gestreefd zal worden naar ver hoging van de voedselproductie in die landen. In het door Lloy«is gepubliceerd register of shipbuilding voor bet tweede kwartaal van 1951 wordt gezegd, dat in Engeland eind Ju- nie vier maal zoveel nieuwe sche pen in aanbouw waren als in enig ander land ter wereld. Er stonden) in totaal 345 koop vaardijschepen met een gezamen lijke tonnage van 2.114.319 brt- op stapel. Japan neemt de tweede plaats in met 520.665 ton en Fiankrijk, dat tot dusverre de tweede plaats innam, komt thans op de derde plaats met 439.363 ton. Duitsland komt op de vierde met 387.853 ton, gevolgd door de Ver. Stateni met 33.662 ton, Zweden met 315.885 ton, Italië met 311.333 ton, Nederland met 295.296 ton, Noorwegen met 122.326 ton, Denemarken met 116.390 ton en, Spanje met 108.235 ton. In totaal waren eind Juni over de gehele wereld 5.331.000 brt. ton in aanbouw. Er stonden 1214 schepen op sta pel. Deze cijfers hebben) geen be trekking op de Sowjet-Unie, Chi na en Polen, daar voor deze lan den geen gegeven beschikbaar Zijn. De productie van olietanksche pen is sedert het vorige kwartaal gestegen. Er waren! eind Juni over de ge hele wereld 181 tankschepen met 2.046.337 ton in aanbouw, De Spaanse minister voor de Luchtmacht, generaal Gallarza, een veteraan-gevechtsvlieger, die zijn amlbt reeds zes jaar bekleedt, heeft een officieel bezoek van twee weken aan de Verenigde Staten gebracht, waar hij Ame rikaans luchtvaartcentra en vliegtuigfabrieken heeft bezocht. In een verklaring tegenover persvertegenwoordigers, die mi nister Gallarza bij zijn terugkeer te Madrid aflegde, zeide hij onder meer zeer voorkomend te zijn ontvangen, terwijl hij in staat werd gesteld zich van alle bijzon derheden betreffende luchtvaart zaken op de hoogte te stellen. In antwoord op een vraag zeide de minister, dat de Spaanse luchtmacht in de eerste plaats op economisch gebied moet worden geholpen opdat de Spaanse vlieg tuigindustrie tot ontwikkeling kan worden gebracht. ,,Dan zal het, gezien de bekwaamheid van het luchtmachtpersoneel en zijn leden, mogelijk zijn Spanje bin nen korte tijd een eerste plaats onder de landen, die de lucht vaart beoefenen, te doen inne men", verklaarde hij. Gemeld wordt, «lat in de Jor daanse stad Assallt, 24 Ion ten W. van Amman, botsingen, zijn voor gekomen tussen Palestijnse Ara bieren en Jordaniërs. De stad is vol Palestijnse vlucta. telingen. De spanningen na de moord op koning Abdoelali is in het land nog groot. Er zijn nog meer Palestijnse Arabieren, van wie bekend is, dat zij de ex-moefti van Jeruzalem steunen, gearresteerd. Concert. Zaterdagavond zal het muziek gezelschap „Geduld Overwint" 'n concert geven op de kiosk op de Markt onder leiding van direct teur Jasper Anthonisse. Een hoge onderscheiding. Onze dorpsgenoot Drs. Jacques van Lierde is de grote eer te beurt gevalled door de Amerikaanse re gering te zijn aangewezen voor een studiebeurs gedurende 10 maanden. Eind dezer week vertrekt hij per vliegtuig uit Brussel naar New York. Vandaar gaat de reis naar Bloomington (Indiana) en 15 Sep tember hoopt hij dan te vertrex- j ken naar Madison Wisconsin Drs. van Lierde, die achtereed-1 I volgens zijn studie deed in België, DE IDE AU COMBINATIE VAN RIJKE VIRGINIA-SMAAK EN PERFECTE door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 32) (Nadruk verboden). Het is tijd, dat er iemand hier komt om u weer bij zinnen te brengen", merkte hij op. „Denk je dat?" zei zijn tante. Een klank van boven riep John Quincy terug tot de werkelijk heid. „Is neef Dan plotseling gestor ven?" vroeg hij. „Verbazend plotseling." „Het schijnt me toe, dat het hinderlijk is, als wij nu hier blij ven. We behoren binnen enkele dagen naar huis te gaan. Laat mij maar zorgen voor „Doe geen moeite", zei juffrouw Minerva scherp. „Ik ga hier niet weg, vóór de man, die dit gedaan heeft aan het gerecht is overgeleverd." „De man die wat gedaan heeft?" vroeg John Quincy. „De man, die neef Dan heeft vermoord", zei juffrouw Minerva- John Quincy leek ontdaan. Zijn gezicht weerspiegelde een ver scheidenheid van aandoeningen. „Och Heer!" bracht hij uit. „O, je behoeft niet zo te schrik ken", zei zijn tante. „De familie Winterslip bestaat nog." „Ik ben niet verbaasd, als ik even nadenk", zei John Quincy. ,Na wat ik over neef Dan heb gehoord, verwondert het me Genoeg", zei juffrouw Miner va. „Je praat net als Amos en dat is geen compliment. Je hebt Dan niet gekend. Ik wel en ik hield van hem. Ik zal hier blijven en alles doen wat ik kan om te hel pen de moordenaar in handen te krijgen. En dat zul jij ook." „Excuseer mij, ik niet." „Spreek Ine niet tegen. Ik wil, dat jij een werkzaam aandeei neemt in het onderzoek. De po litie neemt het zo nauw niet in een kleine plaats, zoals hier. Zij zullen blij zijn met je hulp." „Mijn hulp! Ik ben geen speur der. Wat bezielt u toch? Waarom wilt u, dat ik er met de politie op uittrekken zal?" „Om de eenvoudige reden, dat, als we niet voorzichtig zijn, er allerlei onaangenaam schandaal uit voortkomen kan. Als jij in de buurt bent, kun je nodeloze ruchtbaarheid voorkomen. Ter- wille van Barbara." „Dank u", zei John Quincy. „Ik ga binnen drie dagen naar Bos ton en u ook. Pak uw koffers maar." Juffrouw Minerva lachte. „Zo heb ik je vader horen praten", vertelde zij. „Maar ik weet er niet van, dat hij er ooit iets mee gewonnen heeft. Kom op de lanai dan zal ik je aan een paar poli tiemannen voorstellen-" John Quincy aanvaardde de uitnodiging met het verachtelijk stilzwijgen, dat ze, naar hij meende, verdiende. Maar terwijl hij er zijn verachting over uit stortte, ging het bamboegordijn vaneen en de politiemannen kwa men naar hem toe. Jennison was bij hen. „Goeden morgen, kapitein Hal- let", zei juffrouw Minerva opge wekt. „Mag ik mijn neef voor stellen, meneer John Quincy Winterslip, uit Boston." „Ik ben zeer verlangend om meneer John Quincy Winterslip te ontmoeten", antwoordde de kapitein. „Aangenaam", zei John Quin cy. Zijn moed zonk in zijn schoe nen. Ze zouden hem er bij slepen, als ze konden. „En dit, John Quincy", ging juffrouw Minerva voort, is me neer Charles Chan, van de speur- dienst in Honolulu." John Quincy meende, dat hij op alles voorbereid was, maar „Meneer meneer Chan" bracht hij uit. „Louter woorden", zei Chan, „zijn niet in staat om mijn onbe grensde verrukking uit te druk ken bij het ontmoeten van een vertegenwoordiger der oude be schaving van Boston-" Harry Jennison sprak. „Dit is een vreselijke zaak, juffrouw Winterslip", zei hij. „Zoals u mis schien weet, was ik de advocaat van uw neef. Ik was ook zijn vriend. Daarom hoop ik, dat u mij geen indringer zult vinden, als ik een levendige belangstel ling toon in wat hier gebeurt." „Volstrekt niet", verzekerde juffrouw Minerva hem. „We zul len alle hulp nodig hebben, die wij krijgen kunnen." Kapitein Hallet had een papier uit zijn zak gehaald. Hij stond vlak voor John Quincy. „Jonge man", begon hij, „ik zei dat ik u wenste te ontmoeten. Gisteravond vertelde juffrouw Winterslip mij van een telegram, dat de overledene ongeveer een week geleden heeft ontvangen en dat hem heel boos maakte, naar zij zegt. Ik heb hier een kopij van die boodschap, mij gegeven op het telegraafkantoor. Ik lees het u voor: „John Quincy ver trekt per „President Tyler". Door ongelukkig voorval gaat hij met lege handen. Roger Winterslip." „Ja?" zei John Quincy uit de hoogte. „Verklaar dit eens nader, als u wilt." John Quincy verstijfde. „De zaak was strikt vertrouwelijk", zei hij. „Een familiekwestie." (Wordt vervolgd). Gemeld wordt, dat de Jordaanse politie een groot aantal jongelie den, behorend tot de geheime or ganisatie Jihad, die -er van be schuldigd wordt de moord te Leb ben beraamd, heeft gearresteerd. Alle afgevaardigden van landen uit het Midden-Oosten, die de be grafenis van de koning bijwoon den, zijn weer uit Amman ver trokken. Naar van betrouwbare zijde is vernomen, zouden 5000 leden van het Arabische legioem rondom de oude ommuurde stad Jeruzalem zijn gestationneerd en alle wegen naar de stad worden bewaakt. De Jordaanse autoriteiten poog den de rust in de oude stad te herstellen. Men gelooft, dat bij de ongere geldheden van Vrijdag, waarbjj zich botsingen hebben voorgedaan tussen leden! van het legioen en bewoners van de stad, tenminste 15 personen om het leven zjjn ge komen. GROTE BOTERDIEFSTAJL BERECHT. Dinsdag hebben voor de Utrecht se arrondissementsrechtbank te recht gestaan de 27-jarige machi nist A. E. van E. uit Utrecht, werkzaam in een koelcel waarin boter wordt bewaard en de 27- jarige schilder J. S. L. uit Maar tensdijk, terzake van diefstal va» een grote hoeveelheid boter, ter waarde van 10.000. De Officier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte ander- Ijglj j q i" gevangenisstraf en tegen de tweede een jaar en drie maanden. De verdediger van de eerste verdachte pleitte clementie. In deze zelfde zaak stonden verder terecht de 42-jarige café houder F. W. van R, uit Utrecht, bij wie de eerste verdachte schuld had, en die aanvankelijk met deze had samengewerkt, waar door de schuld zou worden ver effend, een 48-jarige boterhande- laar uit Bodegraven (T. de J-), die meer dan de helft van de gesto len boter had gekocht, de 35- jarige slager J. van W. te Utrecht en de 22-jarige grossier J. C. O. te Maarsen. Zij allen moesten zich verantwoorden wegens he ling en het bij de heling betrok ken zijn. Tegen hen eiste de Officier van Justitie resp. 10 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, een ge vangenisstraf van 4 maanden, 110 gulden boete subs, één maand hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 31 Juli. TeMeuzen ui— cu u/\i III-;, ic ucvid" gen bij J- LEUNIS, Polder straat A 271i, Zaamslag.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2