Morrison in het Lagerhuis Mayer niet geslaagd Het Japanse vredesverdrag De Noordelijke voorstellen bij de wapenstilstandsbesprekingen HELE HUIS IVOOROVER Geen Spanjaarden in de West-Europese verdediging De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Hebert Morrison, heeft Woensdagmiddag in het Lagerhuis zijn eerste rede gehouden in een belangrijk debat over buitenlandse aangelegenheden, sinds hij Ernest Bevin opvolgde. De voornaamste onderwerpen van het debat waren de Duitse herbewapening en het vredesverdrag met Japan. en maanstanden. K5 2036 0.06 18.18 Q? Al 20"35 0.47 19.11 DE FRANSE REGERINGSCRISIS Schoolkwestie voornaamste oorzaak Van semi-officiële zijde is vernomen, dat Rene Mayer niet de vereiste meerderheid heeft behaald Semi-officieel verluidde, dat Mayer slechts 225 stemmen heeft gekregen in plaats van het minimum van 314. Thans is officieel bekend geworden, dat Mayer het vereiste aantal stemmen niet heeft behaald. Nederlander staal terecht in Denemarken Indonesië neemt deel aan de besprekingen Spanje en Amerika DE PAPIERPRIJZEN IN ENGELAND De „Zuiderkruis" naar Canada vertrokken De „Aries" te Fairbanks aangekomen Handelsbesprekingen tussen Oost- en West-Europese landen Spanning te Kasjmir WEERSVERWACHTING HOOGWATER. /ragen (amerleden 1.-gelden voor abriek in Noorwegen Frankering bfl abonnement: Terneuzen. Wrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 5557 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. DONDERDAG 26 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1790. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek kleine Advertenties S regels 75 ct.; iedere regel raeef 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dM namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 minimum per advertentie es: 5 regels 75 cent; t 12 ct.; minimum pei nummer, of: Adree :ent meer 's namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur De Britse regering en de con servatieve oppositie zijn overeen gekomen, dat Maandag a.s. een algemeen debat in het Lagerhuis zal worden gehouden over de toe stand in Perzië en in het Midden- Oosten. Voordat Morrison zijn rede be gon, legde hij een korte verkla ring over de toestand in Perzië af, waarin hij zeide dat de Britse regering van Trumans speciale vertegenwoordiger Hamman heeft vernomen dat de Perzen tegenover hem hebben uiteenge zet op welke basis zij „bereid zou den zijn besprekingen te begin nen". „Hun standpunt is in som mige opzichten niet duidelijk en wij hebben om verduidelijking verzocht", aldus Morrison. I „Ons eerste doel is vrede; vrede voor de gehele wereld, doch niet tot elke prijs. Wij willen een vre de die ons in staat stelt voort te gaan met ons werk van maat schappelijke en economische vooruitgang. De Britse buitenlandse politiek streeft twee doeleinden na, die ten nauwste met elkaar zijn ver bonden: vrijheid en veiligheid aan de ene en economische wel vaart en maatschappelijke recht vaardigheid aan de andere kant. Het ene doel kan niet worden be reikt zonder verwezenlijking van het andere. Wij kunnen agressie slechts verhinderen indien wij tonen, dat de vrije landen vastbesloten zijn gemeenschappelijk hun ver dedigingen op te bouwen en schouder-aan-schouder te staan, indien dit nodig zou blijken. Dit is ook de achtergrond van de Britse bewapening. Wij kunnen rekenen op de trouwe steun van onze bondgenoten van het Noord Atlantische Verdrag. De Westeuropese veiligheid kan niet worden bereikt door al leen West-Europa in staat van verdediging te brengen. Het Mid- dellandse-zeegebied vormt de zui delijke sector van de Europese verdediging. De Britse regering is dan ook tot de slotsom gekomen, dat het redelijk is Griekenland en Tur kije te doen toetreden tot het Atlantisch Verdrag." Vervolgens sprak Morrison over de Duitse herbewapening. „Het is noodzakelijk, dat Duits land, opgenomen in de vrije ge meenschap der andere democra tieën, over de middelen beschikt zich te kunnen verdedigen. Het is in het belang der vrije staten dat met goedkeuring van alle betrokken partijen overeenkom sten worden gesloten voor de verdediging van Duitsland en West-Europa. In het kader van deze overeenkomsten moet op korte termijn overeenstemming worden bereikt met West-Duits- land voor zijn aandeel in de West- Europese verdediging. Spanje: Onder toejuichingen der socialistische Lagerhuisleden zei- de Morrison: „De Britse regering is NIET van mening dat het op nemen van Spanje in de West- Europese verdediging een ver sterking zou betekenen voor de gemeeschap der vrijheidlievende landen." „Wij hebben", vervolgde hij, „met de Amerikaanse regering op de meest openlijke en vriend schappelijke wijze gesproken over haar te Madrid gevoerde be sprekingen. Wij hebben de Ame rikanen medegedeeld dat o.i. de strategische voordelen van een inschakeling van Spanje worden overtroffen door de nadelen, aan de Westerse gemeenschap ver oorzaakt („Onzin", werd hier van de banken der conservatieven geroepen). De Sowjet-Unie: Omtrent de Sowjet-Unie zeide Morrison dat Walsoorden 9.36 9.59 ZON MAAN op onder op onder Juli. ol A2* 20-40 23-37 16.02 28 4.54 20.38 1714 31 4.58 20.34 1.41 19.51 Engeland „altijd een krachtig standpunt heeft ingenomen te genover bedreigingen, doch dat het nooit een uitdagende houding heeft aangenomen." „Wij moeten voorzichtigheid aan de dag leggen tegenover de min of meer aantrekkelijke vor men, waarin de communistische vredescampagnes zich van tijd tot tijd aan ons plegen te verto nen. Wij horen nu dat de Ooste lijke landen een nieuwe wens naar vrede en overeenstemming koesteren. Indien dit zo is, kun nen wij ons verheugen, want niets van hetgeen wij doen of zullen doen, zal een dergelijk communistisch vredesverlangen in de weg staan, doch wij zullen onze waakzaamheid niet laten varen en wachten op de bewijzen van deze „vredeswil". Ongelukkigerwijs zijn de daden van Rusland en zijn bondgeno ten in strijd met hun van vrede lievendheid overvloeiende woor den. Korea is hiervan een voor beeld. Ik hoop dat de Koreaanse les nimmer zal worden vergeten. Indien de huidige wapenstil standsonderhandelingen succes opleveren, zullen de Verenigde Naties iets waardevols hebben toereikt. Het kan niet worden ontkend, dat de opofferingen der Verenigde Naties er veel toe heb ben bijgedragen een derde we reldoorlog te voorkomen en dat zij behalve een handhaving van recht en wet een les zijn geweest voor mogelijke aanvallers, die hun duidelijk moeten hebben ge maakt, dat het toepassen van ge weld even keerd is." gevaarlijk als ver- Het Vredesverdrag met Japan. Hieromtrent zeide minister Mor rison: „De Westerse geallieerden hebben opzettelijk het besluit ge nomen een mild vredesverdrag met Japan te sluiten. Elk ander besluit zou niet slechts het voor altijd vast leggen van een on rechtvaardigheid hebben bete kend, doch hieruit zou tevens het zaad zijn voortgesproten voor toekomstige moeilijkheden. Som migen menen dat Japan, indien het weer de kans wordt gegeven, opnieuw een agressieve mogend heid zou worden, die de vrije we reld zou bedreigen. Hier staat het duidelijke feit tegenover dat, indien Japan geheel weerloos blijft, het een gemakkelijk slacht offer zal zijn voor een aanval door andere staten." Morrison besloot met de woor den: „Wij zijn van mening dat onze idealen, waarvan de mees te worden gedeeld door onze vrienden van het Gemenebest en de Verenigde Staten, gezond zijn en dat zij in de loop der tijden door alle volken zullen worden aanvaard. Wij en anderen moeten geza menlijk bijdragen aan en offeren voor het gemeenschappelijke wel zijn van de gehele wereld. Er zijn regeringen die andere doeleinden schijnen na te stre ven. Indien ook zij voor 's werelds welzijn willen werken, zullen zij het over een geheel andere boeg moeten gooien. Wij staan immer gereed een eventuëie koerswijzi ging harerzijds in de goede rich- iing op te merken en van harte te verwelkomen. Indien er dui delijke tekenen zouden zijn van het volgen van een dergelijke nieuwe koers, zullen wij de ge legenheid voor een vooruitgang in de gehele wereld met beide handen aangrijpen." De Franse radicaal-socialist René Mayer, minister van Justitie in het demissionnaire Franse ka binet, is er niet in geslaagd, zic-h in de Nationale Vergadering te verzekeren van de absolute meer derheid van 314 stemmen! voor zijn program en de daarin beslo- ten toestemming voor de vorming van een nieuwe regering. Volgens de officiële uitslag van de stemming zijn 241 stemmen óór en 105 tegen) uitgebracht. Er waren 280 onthoudingen. Mayer kreeg dus 73 stemmen te weinig. Dfe volksrepublikeinen hadden besloterJ zich te onthouden, de Gaullisten en de meerderheid van de gematigd conservatieven volg den hun voorbeeld. De socialisten steunden Mayer Verder kreeg hij de steun van zijn radicale enl radicaal-gezinde aanhangers en van ongeveer 45 afgevaardigden van de M.R.P. en de gematigd conservatieve groe peringen. De Franse regeringscrisis, die nu 2 Weken oud is, is dus opnieuw in een impasse geraaktj zodat pre- sident Auriol van voren af aan moet beginnen met zijn taak, een nieuwe formateur te kiezen voor Frankrijks 15de regering na de oorlog. Het besluit van de volksrepubli keinen, zich van stemming te ont houden, werd na een geheime be spreking van 2 uur voor de stem ming genomen. -Men beschouwt dit besluit als de voornaamste oorzaak van de nederlaag van Mayer. Het is een gevolg van de onte vredenheid der M.R.P. met de voorstellen) van Miayer betreffende subsidiëring van het bijzonder on derwijs. Hij had voorgesteld een besluit over deze kwestie uit te stellen in afwachting van eert rapport van de parlementaire commissie hier. over. Intussen zou een toelage worden verstrekt aan de ouders van alle schoolgaande kindereni, ongeacht de scholen die zij bezoeken. De volksrepublikeinen gingen hier mede accoord, omdat zij het vraagstuk door de assemblée zelf willen laten beslissen in de hoop, met de steun van de Gaullisten en gematigd 'conservatieven, veel be tere voorwaarden te kunnen; ver krijgen. Na de stemming begaf Mayer zich naar president Auriol om veslag uit te brengen. Bidault verzoekt nieuwe re gering te vormen. De president van de Franse re publiek, Auriol, h|eeft de volks re publikein (Katholiek) Bidault verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe regering. BIDAULT NIET BEREID De katholieke leider en oud premier Georges Bidault heeft aan president Auriol meegedeeld, dat hij de opdracht een regering te vormen niet kan aanvaarden. voorts wordt gemeld, dat Chi na tevens een machtige vloot- en luchtmacht heeft opgebowd, waardoor, het „een militaire macht van wereldbetekenis en een bolwerk voor de vrede in het oosten en de gehele wereld" is geworden. WONSAN GEBOMBARDEERD Volgens een communiqué van Eu- dreigt een milUoenentekort te ontstaan, indien geen drasti sche maatregelen worden geno men. Een eenvoudige rekensom wjjst uit, dat bjj het huidige peil der verstrekkingen de premie voor de verplichte verzekering tenminste op 4,6 procent dient te worden ge bracht. „ORIOL" VLOTGETROKKEN. Het Amerikaanse vrachtschip „Oriol" dat Zondagmiddag bij het binnenvaren van de haven van Curagao vastliep op een rif, is Dinsdagavond door een sleepboot vlotgetrokken. Woensdagochtend is het schip onbeschadigd de ha ven binnengelopen. Op het ogenblik staat te Saeby (Denemarken) de 38-jarige Ne- derlander Raoul Albers terecht wegenp poging tot smokkelarij. Op 8 Juli werd zijn schip de „Cosmopoiitain" door dei Deense douane aangehouden wegens het binnenvaren van de Deense wate ren met de bedoeling om grote hoeveelheden cognac en Ameri kaanse sigaretten het land binnen te smokkelen. Albers sprak de beschuldiging tegen. Hij verklaarde voor de recht bank dat hij 1000 flessen cognac en 100.000 sigaretten op zee aan een Britse relatie had verkocht, waarvoor hij 1000 pond sterling had ontvangen. Hij weigerde verdere bijzonder heden te geven. Albers wordt hangende het on derzoek vastgehouden. In gezaghebbende kringen te Washington verluidt, dat de Noordelijke voorstellen bij de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong inhouden, dat de Ver bondenen slechts de belofte moe ten doen, dat het vraagstuk van de terugtrekking der buitenland se troepen uit Korea later be sproken zal worden. Dit betekent waarschijnlijk, zo wordt vervolgd, dat naast, of buiten de wapen- stilstand-besprekingen om, door de betrokken regeringen onder handelingen gevoerd dienen te worden omtrent de politieke kwesties van een blijvende rege ling. Mocht men over deze kwestie te Kaesong overeenstemming be reiken, dan resten er nog twee belangrijke punten voor de dele gaties te Kaesong, n.l. het vast stellen der demarcatielijn en de te treffen inspectie-maatregelen voor het nakomen van de be standsovereenkomst. Diplomaten zijn van mening, dat het regelen van deze twee zaken nog dagen en misschien wel weken in beslag zal kunnen nemen, vóórdat men van een fei telijke wapenstilstand zal kun nen spreken. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Dr. Darma- setiawan, heeft Woensdagochtend de houding van de Indonesische regering ten aanzien van het vredesverdrag met Japan toege licht. Hij zeide, dat de regering besloten heeft deel te nemen aan het streven om vrede met Japan te sluiten, aangezien zij Japan in de landenfamilie wenst op te nemen overeenkomstig het hand vest van de Verenigde Naties. Het Indonesische standpunt is gebaseerd op de belangen van de staat, doch indien Indonesië enige eis naar voren zal brengen, zal rekening worden gehouden met de goede betrekkingen tussen In donesië en Japan, omdat Japan een Aziatische staat is. De econo mische toestanden van beide lan den vullen elkaar aan. De Indo nesische regering streeft naar een redelijke vergoeding ten aanzien van de aangerichte schade en het verlies aan mensenlevens, waar bij Indonesië pogingen aanwendt hetzelfde standpunt in te nemen als de bevriende naties in Azië. Vóór 5 Augustus zal Indonesië de nodige voorstellen doen. De definitieve tekst van het ontwerpverdrag zal beslissend zijn voor het al dan niet deel nemen van Indonesië aan de be sprekingen. Op een vraag inzake de kwestie van de Chinese volksrepubliek Uit Amerikaanse regerings kringen wordt geimeld, dat naar verwachting binnen enkele weken een speciale missie zal worden be noemd ter voortzetting van de be sprekingen met met de Spaanse regering over een eventuele bij drage van Spanje tot de West- Europese verdediging. zeide de secretaris-generaal, dat Indonesië het eens is met de Engels-Amerikaanse overeen komst om het al dan niet deel nemen van China te laten! rusten. Gevraagd naar de deelneming van Nederland, gezien het feit, dat Indonesië de rechtsopvolger van Nederland is, zeide Darma- setiawan: „De Nederlandse rege ring zal de belangen van haar onderdanen zelf behartigen". Indonesië neemt deel aan de besprekingen. Het Indonesische kabinet heeft besloten, dat Indonesië zal deelne- jmen aan de bespreking van het Japanse ontwerp-vredesverdrag. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat een ministeriële dele gatie onder leiding van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Indo nesië op de conferentie te San Francisco zal vertegenwoordigen. Prof. iSoepomo zal, vergezeld van twee assistenten, begin Aug. per vliegtuig naar Nederland ver trekken. Een geallieerde woordvoerder te Tokio heeft verklaard, dat de Noordelijke voorstellen van gis teren „redelijk, zowel naar in houd als bewoording" waren. Men neemt aan, dat zij, behalve naar generaal Ridgway ook naar Washington en Lake Success zijn doorgeseind. De woordvoerder zeide, dat het voorstel van meer „gematigdheid" bij de Noordelij ken getuigde dan zij vóór de on derbreking hadden getoond. Volgens radio-Peking is nog steeds geen overeenstemmingT)e- reikt over „de vraag hoe men de i kwestie van het terugtrekken der buitenlandse troepen uit Korea zal behandelen." Volgens eerder genoemde woordvoerder had men aan het einde van de bespreking het ge voel, dat men iets ging bereiken. De Noordkoreaanse generaal Nam II had zijn voorstellen tot het laatst verzwegen, totdat hij iedere mogelijkheid van een ver zwakking van de houding der verbondenen had onderzocht. Ad miraal Joy had om een schrifte lijke bevestiging van de voorstel lén verzocht en hij had een aan zienlijk deel in schrift ontvangen. Dit was de eerste uitwisseling van documenten op de wapenstil standsbesprekingen. De voorspel lingen omtrent een mislukking der onderhandelingen waren thans ontzenuwd. Reuters correspondent zegt. dat te Kaesong een sfeer hing van een reünie van oude vrien den. De journalisten der V.N. werden door wuivende en glim lachende kinderen begroet. Bij aankomst sprongen een Austra liër en een Engelsman uit een Noordelijke jeep. De Australiër zeide correspondent te zijn van ,,Ce Soir" (een pro-communis tisch Parijs blad) en de Engels man zeide voor de „Daily Wor ker" te werken. Zij waren per vrachtauto en trein uit Peking gekomen. Zij hadden er een week over gedaan. Zii zeiden, dat in China de me ning heerste, dat de moeilijkhe den te Kaesong overwonnen zou den worden. In de middagpauze zonden de Noordelijken flessen zonder eti ket en pruimen aan de delegatie der V.N. Admiraal Joy zond zijn dankbetuiging doch men maakte van de inhoud der flessen geen gebruik. Generaal Nam II werd door fotografen van beide partijen be stormd. Hij rookte een sigaret in een zeer groot geel sigaretten pijpje in de vorm van een koe hoorn. Toen hij merkte, dat dit hetgeen was, dat de aandacht trok, borg hij de sigarettenpijp op. De prijs van inheemse kranten papier in Engeland is voor de der de maal dit jaar verhoogd. Hij zal met ingang van Maan dag gebracht worden van 60 tot 60.18.9 pond-sterling per ton. Ook de prijeen van andere pa piersoorten zijn verhoogd. Gisterenmiddag is het stoom schip „Zuiderkruis", dat van troe- pentransportschip is omgebouwd tot emigrantenschip naar Canada vertrokken). Te Rotterdam scheepten zich ongeveer 765 passagiers in, onder wie 204 kinderen beneden de 12 jaar en verder 14 babies beneden het jaar. Verder bevinden1 zich aan boorl 15 Denen, Zweden, Finnen, 10 Duitsers, 60 Belgen uit de mijn streek en enkele Amerikanen. In Le Havre komen nog 75 emi granten! aan boord. Het grootste gezin, dat de reis maakt, is dat van de heer Tj. van der Veen uit Nijezijl (Friesland). Het bestaat uit vader, moeder en 12 kinderen. Op verzoek van de Nederlandse regering zullen de emigranten ge durende de reis bezig worden ge houden door een aantal voordrach ten. Het schip wordt op 1 Augustus te Halifax verwacht. Volgens het Noordkoreaanse legercommuniqué werd aan de Oostkust een landingsvaartuig der V.N. tot zinken gebracht. Er waren ook vier vliegtuigen der V.N neergeschoten. De Limcoln-bommeiïwerper van de R.A.F. „Aries" is na een non- stopvlucht van 6700 km over de Noordpool te Fairbanks in Alaska aangekomen. Het vliegtuig heeft de afstand afgelegd in 18 uur eiy 5 minuten. Naar te Parijs wordt vernomen zullen de' voorbereidende bespre kingen over de goederen^ die W— Europa zou kunnen leveren in ruil voor hout en granen uit de Sow. jet-Unie, Polen en Hongarije op 20 Augustus a.s. beginnen. Zij zullen te Genève gehouden worden. Volgens een correspondent van „The Thimes" heeft de vice-pre mier van Kasjmir meegedeeld, dat de regering van deze staat de grens met Pakistan gesloten, en noodveiligheidsmaatregelen heeft genomen. Pakistaanse samenzweerders hadden wapens, munitie, geld en drukpersen het land binnenge smokkeld, aldus de premier. De vrees voor oorlog schijnt in Kasjmir groter te worden, aldus de correspondent, doch de voor naamste militaire waarnemer der V. N., generaal-majoor Nimmo, is ondanks de spanning nog steeds vol vertrouwen, dat de vrede kan blijven bewaard. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Enkele opklaringen. Overwegend droog met enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Iets hogere temperaturen. DONDERDAG 26 JULI. v.m. n.m. 7.18 7.34 7.53 8.09 8.33 8.49 8.43 8-59 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN- ZON MAAN op onder op onder Juli. 27 4.52 20.40 23.37 16.02 28 4.54 20.38 17.14 29 4.55 20.36 0.06 18.18 alles kwam goed t het eind. lis helde vreemdsoor- Zijn interieur werd •stuiving. Het land- nderde in een nevel- van fotograferen liet veel terecht. Dat ter voor goed achter hij gewapend is met Flitscamera. Het mis- n foto's is daarmee onmogelijk geworden, «ediening de eenvoud 'verdag (zonder flits- terende foto's en des innenshuis (met flits— mte opnamen, ar laat U gaarne zo'n scamera zien. (Adv.) AANS—SPAANSE ENWERKING ide Kamerlid de heer v.d.A.) heeft aan de n Buitenlandse Zaken vragen gesteld: le minister kennis ge- de berichten, op grond n nauwere samenwer- vorden aangenomen in ing van West-Europa mmunistische dreiging ér. Staten van Noord- 1 Spanje? le minister voorts ken_ 1 van de berichten, op van mag worden aan- at de regeringen van 'rankrijk, Denemarken, t internationaal ver- vrije vakverenigingen jdheid omtrent deze g hebben geuit? ninister niet van me. >wel door het feit van re samenwerking met nje ais door de onrust trouwen, die daardoor ing in Europa worden collectieve verdediging Juropa niet wordt be~ ninister bereid van de erland bestaande ver ter bestemder plaatse te doen lijken NTRANSPOItT UIT KOREjA. ide Kamerlid de heer (P. v.d.A.) heeft aan van Oorlog de volgen- festeld: le minister kennis ge- de vertraging in het 'an 9 zwaar gewonde illigers uit Korea, die ni Tokio verlieten om uli na een langdurig n Hongkong en Singa- erland aan te komen? Ie minister meedelen orzaken, de slechte or_ •n dit gewonden trans- m is? Ike wijze heeft de re- haar belangstelling bij an deze zwaar gewon- 'ijwilligers doen blijken geen aanbeveling ver- ie desbetreffende mi- mlijk namens de rege- oelens van het Neder- jegens deze oorlogs. bij aankomst van het d vertolkt? egering bereid bij de. legenhederu voor een ;vangst van regerings- i dragen en te bevor- n de organisatie van sporten verbetering bracht cent per verzekerde per week in gaande 5 Augustus moet worden verhoogd. Voor de stad Eindhoven moet de premie zelfs met 30 cent stijgen en daardoor op 1,30 per verze kerde per week worden gebracht. Bij de discussie kwam in vele gevallen tot uiting, dat de aange sloten fondsen het door de bond gevoerde beleid onderschreven!. Europees leger in enigerlei vorm slechts nuttig en wenselijk te ach- ten, indien voldoende waarborgen bestaan, dat de Atlantische ver dediging der gezamenlijke landen niet zal worden vertraagd of be lemmerd, terwijl tevens zou moe ten blijken, dat op deze wijze de integratie van Europa 'n stap na- Ij derbij gebracht zou worden. De regering is bij) de conferentie verschuilen en bleven ongedeerd. Een Chinese employé werd door een schot gewond. Een aantal arbeiderswoningen werd in brand gestoken de de ad ministrateurswoning beroofd. De bende was 200 man sterk. De politiebezetting is momen teel van de onderneming terugge roepen en het personeel heeft de emplacementen verlaten. regering en de E.C. Oslo hebben een con- !n, krachtens hetwelk rse tegenwaardefonds ihallhulp het equiva- hoogste 24 miljoen kbaar zal worden ge- e oprichting van een briek te Sundalsoera u. italing van dit bedrag Staten zal geschieden de van 10 jaar in de iluminium gietelingen in een hoeveelheid van 7800 ton per jaar. De nieuwe fabriek, die ongeveer 50 millioen dollar zal kosten, zal per jaar 40.00 ton aluminium kun nen produceren. De totale aluminiumproductie van Noorwegen zal door de op richting van deze fabriek na 1954 stijgen tot circa 90.000 ton per jaar.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1