Spanje: een delicate kwestie Demonstraties in Teheran Betrekkelijke rust aan de fronten Perzische voorsteilen overhandigd Regeringsjubileum van Syngman Rhee Belgische en Nederlandse soldalen „vochten" om het vliegveld Woensdrecht Minister Van den Brink over Benelux-conferentie te WOENSDAG 25 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1789. Uitgeefster N. V. vfh Firma P. 3. van de Sande, Terneuzen PERSCOMMENTAAR VAN COLLINGWOOD. Het State Department volgde in de afgelopen week met grote aandacht niet alleen de gebeurtenissen in Korea en Iran, doch ook de besprekingen die in Madrid plaats vonden. De onderhandelingen, die momenteel in Kaesong, Teheran en Madrid worden gevoerd, zijn van het grootste belang voor aller toekomst. De Prinsessen op het Festival of Britain Tanks en pantserwagens hebben gisteren een cordon gevormd om 't Perzische parlementsgebouw. Een menigte van enkele duizenden demonstranten dreigde namelijk het gebouw te bestormen uit protest tegen „het brute optreden van de politie bij de jong ste onlusten in Teheran. g Mr. Ir. Haveman ovar Emigratlemogelijkhedcn WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. n.m onder op onder Opleiding Indonesische officieren In Nederland Vliegtuigongelukken; Interview met Adenauer Nieuwe Sowjetrussische Minister van Marine Cabot over hulppiograirma vos West-Europa^ Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pel advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de wapenstilstandsonder handelingen in Korea hebben zich voor het eerst moeilijkheden voorgedaan. Eerlijk gezegd had men ook niet anders verwacht De communisten wensen dat de U.N.O.-troepen met bekwame spoed uit Korea teruggetrokken zullen worden. De United Nations delegatie heeft er echter van het begin af aan op gewezen dat de U.N.O.-troepen niet uit Korea te ruggetrokken zullen worden al eer er voldoende waarborgen aanwezig zijn dat de Koreanen geen nieuwe agressie te vrezen hebben. Truman wond er al evenmin doekjes om toen hij op zijn pers conferentie mededeelde, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van Spanje een zekere wijziging heeft ondergaan, hetgeen mede een gevolg is van de door het Ministerie van Defensie uitge brachte adviezen. De Ameri kaanse autoriteiten hebben er echter uitdrukkelijk op gewezen dat ofschoon de V. S. er over den ken Spanje bij de verdediging van West-Europa te betrekken, de steunverlening aan andere landen hieronder in geen enkel opzicht te lijden zal hebben. „In hand zouden bieden. De V. S. hebben weinig sympathie voor de regering van generaal Franco. Joego-Slavië is van vitaal belang voor de verdediging van West- Europa en dit is dan ook de reden waarom de V. S. Joego slavië besloten te steunen, daar bij uitgaande van het principe, dat wanneer Joego-Slavië in, staat is zichzelf te verdedigen het automatisch bijdraagt tot de verdediging van West-Europa De Amerikaanse autoriteiten zijn tot het inzicht gekomen dat mu tatis mutandis hetzelfde voor Spanje geldt. De grote kracht van de coali tie der Westerse volkeren schuilt vooral hierin dat eventuële ge schillen openlijk besproken kun nen worden en dat de verschil lende landen als eikaars gelijken Het was te verwachten dat de onze algemene politiek is geen kwestie van het terugtrekken der troepen bij de wapenstil standsbesprekingen moeilijkhe den zou opleveren en minister Acheson heeft de betreffende verklaring dan ook pas afgelegd nadat hij de hoogste autoriteiten in Washington en de vertegen woordigers van de andere landen die troepen in Korea hebben ge raadpleegd had. De U.N.O. heeft geen twijfel laten bestaan aan haar bedoelingen. Zij blijft bij haar standpunt dat er eerst waarborgen aanwezig moeten zijn die iedere verdere agressie uit sluiten en dat er een toestand geschapen moet worden welke een eventuële éénwording van geheel Korea mogelijk maakt. Terwijl de besprekingen te Kae song op een dood punt gekomen schenen te zijn kwamen uit Te heran vrij gunstige berichten binnen. W. Averell Harriman, de speciale vertegenwoordiger van president Truman, heeft de Per zische regering ertoe weten over te halen de besprekingen met de Engelsen te hervatten. Harriman heeft met beide partijen bespre kingen gevoerd en er steeds op gewezen dat de Verenigde Staten geen speciale belangen in Iran hebben, doch dat het in ons aller belang is dat de besprekingen hervat worden. Harriman gaf de verzekering dat hij geen enkel bezwaar maakte tegen de natio nalisatie der olievelden en dat de V. S. er belang bij hebben dat er geen inbreuk gemaakt wordt op de onafhankelijkheid van welk land ook, doch hij wees er op dat het geschil dat tussen de Engelse en Perzische regering ontstaan is naar aanleiding van de olie kwestie alleen door onderhande lingen uit de weg geruimd kan worden. hi Spanje werden intussen uiterst belangrijke besprekingen gevoerd door de zo pas overleden admiraal Forrest Sherman, die trachtte vast te stellen op welke voorwaarden Spanje bereid is tot de defensie van West-Europa bij te dragen. Man ken zich moeilijk een meer delicaat onderwerp voorstellen. De V. S. zijn er zich zeer goed van- bewust hoe weinig vertrou wen vele landen in het regime van generaal Franco stellen en minister Acheson heeft ronduit toegegeven, dat de V. S. er niet in geslaagd zijn Engeland en Frankrijk voor hun standpunt te winnen. Hij voegde hier echter aan toe, dat de militaire autori teiten het er allen over eens zijn dat Spanje van groot strategisch belang is voor de verdediging van West-Europa en dit is dan ook de reden waarom de V. S. wensen na te gaan in hoeverre Spanje bereid is tot deze verdedi ging bij te dragen. President wijziging gekomen", aldus minis ter Acheson. „Wij zijn stellig voornemens Europa zo goed mo gelijk te verdedigen en het niet op een eventuele „bevrijding" te laten aankomen." Het besluit om Spanje te pol sen over een eventuele militaire bijdrage stelt allerlei problemen aan de orde waarmee de Ameri kaanse politici reeds eerder te maken hebben gehad. Het be treft hier eenzelfde probleem als waarvoor de V. S. zich gesteld zagen toen zij moesten beslissen of zij het communistische Joego- Slavië al dan niet de helpende Prins Bernhard heeft Dinsdag morgen met Prinses Beatrix en Prinses Irene een bezoek ge bracht aan de „Pleasure Garden" en de „Funfair" in Battersea- park. Zij waren vergezeld van een hofdame en twee attaché's. De prinsessen bezochten vele attracties; o.m. reden zij in de spooktrein van Emmett. H. M de Koningin uit Lenden terug. Maandagavond circa 7 uur is H. M. de Koningin per regerings- dakota op Soesterberg uit Londen teruggekeerd. Gisteren heeft H. M. haar werk zaamheden hervat. De regeringscommissaris voor emigratie-aangelegenheden, mr ir B. W. Haveman, heeft in een toe sprak, die hij gisteren hield ter ontvingen om de conferentie te San Francisco bij te wonen waar over een vredesverdrag met Ja pan gesproken zal worden. Toen dit onderwerp voor het eerst werd aangeroerd, bleek dat de verschillende landen het vol strekt niet eens waren over de bepalingen welke dit verdrag zou moeten bevatten. Doordat de geschillen breedvoerig besproken werden slaagde men er echter in tot een vergelijk te komen en volgens John Foster Dulles vol doet het ontwerpvredesverdrag dan misschien niet aan alle wen sen der betrokken landen, maar is het toch een belangrijke stap in de goede richting. niets van elkander te vrezen heb- M^ddlu ben. Dit bleek andermaal in de uaB afgelopen week toen meer dan vijftig landen een uitnodiging medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Overwegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Meest matige wind tussen W. en N. Dezelfde of iets hogere temperaturen. WOENSDAG 25 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.32 7.07 7.47 7.57 6.48 7.23 8.03 8.13 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op Juli. 26 4.51 20.41 23.15 14.46 27 4.52 20.40 23.37 16.02 28 4.54 20.38 17.14 29 4.55 20.36 0.06 18.18 Vliegtuigen van de Verbonde nen hebben hun aanvallen; op de vijand voortgezet. Aan het front was het Dinsdag morgen rustig. Alleen in het Oosten werd nog dcor groepen ter sterkte va.i een compagnie gevochten om het be zit van een hoogte. Dankbetuiging aan Acheson. Die Zuidkoreaanse Nationale Vergadering te Poesan besloot met algemene stemmen de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, eeni dank betuiging te eenden voor diens weigering om het terugtrekken van de buitenlandse troepen als punt op de agenda voor de onder handelingen te Kaesong op te ne men. De Nationale Vergadering gal ook een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat men gelooft, dat „de Noordelijken, Zuidl-Korea opnieuw zullen aanvallen, zodra de troepen der Verbondenenj zieh uit Korea zullen terugtrekken". Radio-Peking verklaarde Dins dag, dat de onderhandelingen over een staken van het vuren slechts dan succes zouden hebben, als de fronttroeperi steun ontvin gen van het thuisfront. Er werd meegedeeld, dat in de huidige campagne voor „hulp ten einde de Amerikanen in Korea te weerstaan" gelden waren beschik baar gesteld of beloofd voor de aanschaf van meer dan 2200 vliegtuigen eni een grote hoeveel heid ander oorlogsmateriaal. De radio zond een boodschap uit van het comité, dat de campagne leidt aan het „Chinese bevrijdings leger en de Chinese vrijwilligers in Korea", waarin zij worden ge luk gewenst met de 24ste verjaar dag van de oprichting van het le ger, op 1 Augustus. Pontonbrug hersteld. Genietroepen van de Ver. Naties zijn de gehele nacht aan het werk geweest om de pontonbrug over de rivier de Imdjin te herstellen., die tengevolge van overstroming werd beschadigd. iMien hoopt de brug klaar te hebbep, zodat de delegaties der Verbondenen zich heden zonder hindernissen naar Kaesong zal kunnen begeven. Verklaring van Radio-Pjong- jang. (Radio_Pjongjang heeft in een uitzending verklaard, dat do Amerikaanse weigering om de te rugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea te Kaesong te bespreken er op duiden dat de Ver. Staten van plan waren Zuid- Korea tot een permanente Ame rikaanse basis te maken. De Noordkoreaanse omroep zei, onder aanhaling van een; hoofdar tikel van de Noordkoreaanse re- geringsdienst, dat de ontruiming van Korea' door buitenlandse strijdkrachten een eerste voor waarde was voor een vreedzame regeling van de Koreaanse kwes tie. Gesneuveld in Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea op 17 Juli zijn gesneuveld de sergeant P. J. Boer- rigter, geboren 26 October te Al melo; J. Ie Due, geboren 6 Aug. 1926 te Amsterdam. Gesneuveld op 21 Juli: Sergeant A. W. Tessensohn, ge boren 26 October 1923 te Den Haag. Zij: waren! allen 'onge- huwd. Regeringsjubileum van Syng- Khoe. standsbond te 's-Hertogenbosch, meegedeeld dat de Nieuw Zeeland- se regering in beginsel emigranten uit alle beroepsgroepen toelaat, zij het dat vooralsnog voor gehuwden de beperkende bepaling, dat zij te voren in hun huisvesting moeten voorzien, blijft gelden. Met berekking tot Australië wees de heer Haveman op de mogelijk heden van huisvesting en plaatsing welke wellicht kunnen voortsprui ten uit een nauwe samenwerking tussen de Katholieke emigratie cen trale en het Australische Catholic Emigration Committee, inzonder heid ten behoeve van landbouwers en middenstanders. De Australische immigratie-auto riteiten blijken bereid op groter schaal dan de laatste maanden het geval voor ongeschoolde arbeids krachten te aanvaarden, doch ge ven bij deze categorie kennelijk de voorkeur aan ongehuwden of klei ne gezinnen. Daar anderzijds uit tal van particuliere mededelingen van Australische zijde blijkt, dat ook voor ongeschoolden nog vele plaatsingsmogelijkheden aanwezig zijn, kunnen goede betrekkingen tussen de Nederlandse en Austra lische sociale organisaties ook ten behoeve van deze groep veel vruch ten afwerpen. Spr. juichte de ver kenningsreis, welke Msg. Hanssen maakt naar Australië en Nieuw- Zeeland, ten zeerste toe. Ofschoon reeds meer dan 9.000 emigranten in het eerste halfjaar naar Canda zijn vertrokken, wach ten nog 4.000 op vervoersgelegen- heid. Alle beschikbare vervoers ruimte is reeds volgeboekt. De re gering tracht voorzieningen te tref fen en voor een deel der wachten den zal in September of begin Oc tober nog mogelijkheid tot vertrek komen. Een deel zal echter hier te lande blijven als gevolg van te late aanmelding en geheel opnieuw moeten beginnen. Van degenen, die volgend jaar naar Canada willen emigreren, kunnen alléén zij in 1952 met zeker heid op vervoer rekenen, die zich uiterlijk in September 1951 daartoe aanmelden. De demonstranten verzamelden zich vroeg in de morgen. iSommigenj verklaarden bloed verwanten te zijn van de 20 per sonen, die bij de onlusten waren omgekomen. Soldateni en tanks werden met spoed naar het parlementsgebouw gezonden. Toenj een deputatie tot het ge bouw werd toegelaten begonnen de demonstranten zich te ver spreiden. De troepen kregen toen opdracht tot de terugtocht. Ongeveer een half uur later ech ter begonnen de demonstranten zich opnieuw en thans in grotere getale te verzamelen, Men zeide, dat duizenden stu denten zich bij hen zouden voegen. De troepen kregen toen weer opdracht zich naar het parle mentsgebouw te begeven. Uit 3 richtingen reden de pant servoertuigen het plein voor het gebouw op. Br werd een cordon om het ge bouw gevormd en de menigte trok zich onder dreiging der vuurmonden naar de randen van het plein terug. Na ongeveer een half uur be gonnen de pantservoertuigen door de hoofdstraten! te patrouilleren. Sterke politie.eenheden bleven echter het parlementsgebouw be waken. Er heerste een gespannenj sfeer, aldus Reuter, doch 't zag er naar uit, dat 't snelle verschijnen der troepen een botsing had voorko men. Rust weergekeerd. Kort na de middag hadden alle demonstranten zich verspreid. De studenten) namen niet aan de demonstraties deel. De troepen zijn van de straten, teruggetrokken. De voorstellen van Harriman, Volgens Radio-Tehearn heeft 'n Perzische woordvoerder verklaard Gistermorgen vroeg is in Noord- Brabant de NederlandsJïelgisehe oefening „Hector" begonnen, een operatie rondom het vliegveld Woensdrecht, waaraan Neder landse en Belgische troepen deel nemen. De oefening zou o(m half vier Dinsdagmorgen met het neerlaten van een compagnie Belgische pa rachutisten, ten Noorden van het vliegveld beginnen maar de regen die gestadig uit een laag hangend grijs wolkendek op het ontwaken de Brabantse land neerviel, ver- hinderde het optreden van de Bel gische parachutisten. Het spectulaire element ontbrak daardoor. Het element van verrassing bleef echter tegen de verwachting in, bewaard, door het snelle optreden van de Belgische binnenlandse strijdkrachten, die tegen 6 uur van 4 punten uit het vliegveld aanvielen. De Kuidkoreaanse president heeft Dinsdag zijn 3-jarig regeringsju bileum gevierd. Op een receptie, waaraan door meer dan 1000 regeringspersonen Werd deelgenomen, deed de jubila. ris een beroep op zijn landgenoten te kiezen tussen „volledige een wording van het vaderland of de dood". Tijdens de plechtigheid reikte de president een medaille uit aan Kai Hammerich, de commandant van het Deense hospitaalsehip „Jutland", dat de Ver. Naties oorspronkelijk hadden) voorgesteld als plaats van samenkomst voor de onderhandelingen inzaJke een staken van het vuren. Op het ministerie van oorlog in Nederland is men thans doen de te onderzoeken, in hoeverre de mogelijkheid toestaat, dat In donesische officieren in Neder land een militaire cursus voor gevorderden volgen. Ook wordt de mogelijkheid van toelating van Indonesische jon geheden tot de Koninklijke Mili taire Academie te Breda onder zocht. Een en ander houdt ver band met de mededeling van een woordvoerder van het ministerie van defensie in Indonesië, dat officieren van het Indonesische leger naar Nederland zullen gaan voor het volgen van cur sussen. Het A. N. I*. heeft naar aanlei ding van de te Goes gehouden Benelux-conferentie aan de minis ter van Economische Zaken, prof. dr J. R. M, van den Brink, enige vragen gesteld. Deze vragen en antwoorden daarop luidden aldus: Vraag: Uit België bereikten ons bepaal de geruchten, die thans hun uit drukkingen hebben gevonden in de Belgische pers, dat de Neder landse regering tijdens de laatste ministersconferentie te Goes de wens heeft geuit de Benelux-Unie terstond te proclameren, waarna de drie landen als één geheel in de Europese betalings-unie zou den gaan optreden, welk Neder lands verzoek van Belgische zijde zou zijn afgewezen. Kunt U hierop commentaar geven? Antwoord: Ik heb van deze berichten, wel ke in de Belgische pers de ronde blijken te doen, met verbazing kennis genomen. Gelukkig weet een ieder, die met de Benelux- vraagstukken vertrouwd is, dat dergelijke berichten naar het rijk der fabelen moet worden verwe zen Een vruchtdragende ontwik lux-problemen, gelijk van meet- af aan bij de organisatie van deze conferentie in de bedoeling lag. Het doel van de drie regeringen was een openhartige gedachten- wisseling, die inderdaad heeft plaats gevonden en naar ik meen verhelderend heeft gewerkt. Vraag: Is het uw mening, dat de beta lingsbalans-moeilijkheden, waar mede Nederland kampt, te wijten zijn aan het vóór-Unie-verdrag en gelooft U, dat de Nederlandse re gering op grond daarvan aan spraak dient te maken op een bij zondere Belgische tegemoetko mendheid? Het vóór-Unie-verdrag heeft weliswaar geleid tot een grotere invoer uit België in Nederland dan zonder verdrag het geval zou zijn geweest, doch de kwantitatieve betekenis hiervan mag niet wor den overschat. Ook indien ten aanzien van België de vrije invoer beperkt zou zijn gebleven tot het percentage, dat ook ten aanzien van de andere O. E. E. C.-landen geldt, zou het Nederlandse be talingsbalans-probleem hierdoor slechts in geringe mate in gunsti ge zin zijn beïnvloed. Dit geldt te meer. indien men bedenkt, dat Nederland in vergelijking met andere landen preferentie geniet op de Belgische markt met be trekking tot de afzet van agrari- Unf onirm rlot De elite-troepen hebben de op dracht het vliegveld te nemen en te houden, totdat versterking met zweefvliegtuigen zou zijn aange voerd. Als de vijand fungeerden Belgi sche dienstplichtigen^ die 12 maan den in opleiding waren en Belgi sche parachutisten. De aanval zou moeten) worden afgeweerd door 3 Nederlandse ba taljons, die gelegen waren in de lijn GoesBergen op ZoomBre da. Deze bataljons bestond uit mili tairen, die juist in het kamp Wit tenberg de twee weken herha. lingsoefeningen hadden doorge maakt. De Belgen "deden het voortref felijk. Zonder veel moeite sneden zij door de zwakke verdediging van het vliegveld heem. Het hardnekkige verzet van Ne derlandse luchtvaarttroepen, ver- sterkt met een compagnie van de Koninklijke Landmacht, stortte door de ovennacht ineen en het ene na het andere steunpunt viel in handen der Belgen,, zodat tegen kwart voor acht alle versterkin gen behalve de commandopost en een deel van het vliegveld verlo ren waren. Een tegenaanval van een in al lerijl uit Bergen/ op Zoom aange voerd Nederlands bataljon liep in de loop van de morgen vast. De gezamenlijke aanval van de drie Nederlandse bataljons op het Belgische, die heden zal beginnen, omvat de tweede phase van de oefening „Hector". Voor het welslagen van de oefe ning is het te hopen, dat het weer dan beter zal zijn. Dinsdag hadden de soldaten van beide partijen weinig lust om in het natte gras te duiken) wanneer er werd gevuurd of wanneer er vliegtuigen overkwamen. Zij liepen wat heen en weer en zochten onder bomen/ beschutting tegen de regen, hetgeen de reali teit van cTe oefening niet ten goe de k*u» „Wij hebben met de heer Har riman een bijeenkomst gehad voor hij naar Amerika vertrekt". Harriman heeft de Britse am bassadeur meegedeeld, dat vol gens hem de tijd bijna was geko men om directe besprekingen tus sen Perzen en Britten te herope nen. Volgens gezaghebbende kringen heeft Harriman voorgesteld, dat de Perzen een Britse delegatie, (met aan het hoofd een kabinets minister, zouden ontmoeten. Doch in ingelichte Britse krin gen werd verklaard, dat Harri man was meegedeeld, dat Enge land eerst enige garanties zou willen hebben, alvorens een derge lijke delegatie te zenden. Perzische voorstellen over. handigd. Harriman heeft Dinsdag de Per zische voorstellen» op grond waar van de Perzen bereid zijn met de Britten in onderhandeling te tre den, aan de Britse ambassadeur te Teheran, overhandigd. De voorstellen werden aan Har riman overhandigd, nadat zij op een kabinetsvergadering waren bgSp roken. Sir Francis zal de voorstellen ter overweging naar Londen zen den. In Amerikaanse kringen heeft men verklaard, dat de volgende stap thans aan de Britten is. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Londen vernomen, dat de Perzische voorstellen, wel ke Dinsdagmiddag op het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken zijn ontvangen, er in voor zien dat een vertegenwoordiger van de Britse regering naar Tehe ran zal vliegen voor besprekin gen op het hoogste peil. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde, dat de Perzische voorstellen „op het eerste gezicht geen teleurstellen de indruk wekken". Hij voegde hieraan toe, dat ze reeds door hoge ambtenaren van het mini sterie waren bestudeerd. TOESTEL VAN DE SABENA NEERGESTORT Twee doden wonde. en 1 waar ge. De Sabena deelt mee, dat een harer 2-motorige vliegtuigen gis terenmorgen te pletter is gevallen bij de start na een tussenlanding te Gao. De gezagvoerder en de eerste officier werden' gedood. Het derde bemanningslid is zwaar gewond. Het vliegtuig was des ochtends van Leopoldstad naar België ver trokken). Vliegongeluk bij Os ten de. Eén dode en 1 zwaar gewond. Naar het Belgische blad „Het Nieuws van den Dag" meldt had een vliegtuig dat deelnam aan de „Zeeldeuwoperatie'' te Ostende, bestuurd door prins Antoine de Ligne, motordefect. Het toestel stortte neer. 'De piloot slaagde er in zich met zijn valscherm te redden, maar i3 vrij ernstig gewand aan armen en benen. Een zekere Nicaise uit Gent, is door een stuk van het neerge storte vliegtuig gedood. keling der Benelux-gedachte kan sche producten. Het enige, dat slechts plaats vinden op basis van ur~"° een samenwerking, waarbij alle samenwerkenden bereid zijn de noodzakelijke offers te brengen en de consequenties van hun sa menwerking te aanvaarden. Vragen als waarover in de Bel gische berichtgeving wordt ge sproken zijn dan ook door de Ne derlandse regering niet gesteld. Tijdens de conferentie te Goes hebben de drie regeringen, zoals ik in de Tweede Kamer heb mede gedeeld, een tour d' horizon ge maakt in de gecompliceerde en met elkaar samenhangende Bene- Nederland tegenover de vrije invoer van Belgische producten in Nederland verwacht, is dat van Belgische zijde zo min mogelijk kunstmatige hindernissen aan de export van Nederlandse produc ten naar België in de weg worden gelegd. Ik heb deze Nederlandse opvat ting ook aan mijn Belgische col lega's medegedeeld. Er is geen sprake van, dat van Nederlandse zijde in dit verband een verzoek als waarover U in uw eerste vraag sprak tot de Belgische re gering zou zijn gericht. Dr. Konrad Adenauer, kanse lier van de Westduitse Bondsre publiek, heeft zich in een inter view met een correspondent van een der Nederlandse omroepver enigingen uitgesproken voor een nauwe samenwerking tussen West-Duitsland en de Benelux- landen. De bondsregering zal elite po ging tot uitbreiding van een der gelijke samenwerking steunen, aldus Adenauer. „Enige Duits-Nederlandse pro blemen, welker oplossing thans nog moeilijkheden veroorzaakt, dienen in het kader van een gro tere Europese organisatie beter en duurzamer te worden geregeld dan op zuiver bilaterale grond slag. Dat geldt in het bijzonder voor het verkeer en de agrari sche sector. Mogelijk zullen de resultaten van de voorgenomen conferentie van de Noordzeeha vens de juistheid van deze op vatting bewijzen", aldus Ade nauer. In een te Londen ontvangen bericht van het Sowjet-Russische persbureau Tass wordt gemeld, dat de Sowjet-Russische minis ter van Marine, I. S. Joemasjef, op eigen verzoek van zijn post is ontheven. In zijn plaats is door het pre sidium van de opperste Sowjet benoemd vice-admiraal N. G. Koetsnetsof. Thomas Cabot, ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende de internationale veiligheid, heeft te Hamilton (New York) verklaard, dat West-Europa nog niet genoeg doet voor zijn defensie. Naar zijn mening zou het ech ter verkeerd zijn een, te krachtige houding tegenover de Europese bondgenoten aan te nemen. „De Ver. Staten wensen geen slaafse volgelingen", zo verklaar de hij in zijn rede, „maar wij wil len vrije, onafhankelijke en moe dige bondgenoten." „Laten wij ons zelf niet bedrie gen door te menen, dat het we derzijdse hulpprogramma een ge schenk van de Ver. Staten aan de Europeanen is. Het is een inves tering in het belang van. onze eigen veiligheid".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1