Gevolgen van de moord op Koning Abdoellah De E L Bracht n Het huis zondei UIT DE PROVINCIE Het huis zonder sleutel De laatste dag van het Zomerfeest AKKERTJES DE STRIJD OM DE TROON Een bonzend hoofd TERNEUZEN AXEL. BRESKENS. Met IVOROL: elke tand een brillant! HULST. KLOOSTERZANDE. RETRANCHEMENT. SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG. De werkloosheid in België Amerikaanse straaljagers naar Europa AGENDA /6. XX. Voor negen jonger derlandse detachem de Naties is Donder< einde gekomen vs reis. Wat er in Kon gebeuren, voor hen afgelopen. De verwondingen, c rea hebben opgelop dien aard, dat zij 1 militaire dienst zij Na een lange reis uil zij zijn verpleegd, ai Donderdagavond 01 op Schiphol met lijnvliegtuig uit Kar 6 „Prinses Marijke". Na hun aankomst werden zij in twee wagens en in een van de Koninklijks vervoerd naar milit; len te Utrecht en Dei zij verder zullen pleegd. Sommigen ve nog moeten worden Heel Schiphol leei de terugkomst van t die voor het grootst October van het vo „Zuiderkruis" als van het eerste Nedei chement naar het waren vertrokken. Toen gezagvoerdei toestel iets voorbij c van het vliegveld had gebracht, liepen douane-ambtenaren van de K.L.M. een a, landse officieren het om de jongens te be Allereerst verliet' gerpassagiers van tuig het toestel. Da de persfotografen bij gelaten, doch als éér zij hun camera's rus zwaarst gewonde vri 25-jarige Wim Hagel Haag, die zijn beide 1 vferloren en boven< geworden, als eerste het vliegtuig werd ai in een der gereedsta lancewagens werd ge hem volgden vijf zijl den, die „lopende pat Enkele hunner hadde den, maar konden zie zij het strompelem kracht naar de ami begeven. Drie der i soldaat Van den Horbowicz en korpoi werden op brancards stel gedragen. Een tiental minuter daarna de pers gels jongens en niet te enige verpleegster, hun reis heeft begs Ine Koopman uit vragen te stellen. E bleek opperbest. Er lijks tijd iets over het zelf te vragen. Men zich toe wederwaardi, de lange reis te ver verwege was op mes soldaat Johan Breeu\ Haag, die door een wond werd en gedei lamd is, in een hospi gebleven. De reis pi werd voor hem te ris] De overigen hadde gehouden. Ieder leve voor hen geweken, scheidenen zullen wi invalide blijven. Zuster Koopman v de blinde Wim Hi ogen en zijn handen v bij het mijnenleggen. was hij de vrolijkste r stel. En soldaat N door EARL DERR BI' Vertaling van P. 28) (Nadruk De correspondent te Genève werd vermoord de commandant van het Egyptische blad „Achbar van zijn lijfwacht berispt, omdat El Jon" meldt, dat koning Ab- naar zijn mening te veel soldaten doell&hs oudste zoon emir Tal- stonden opgesteld in de open lal> bij het vernemen van de ruimte voor de moskee. Toen de moord op ziin vader trachtte on- commandant antwoordde, dat dit middellijk van Zwitserland naar was met het oog op de veiligheid Amman te reizen. De ibehande- .an de vorst, zei de koning: Jende artsen gaven echter geen Dit is een Godshuis. Ieder is toestemming, hier veilig." Prins Tallal, die in Zwitserland Een ogenblik later werd Ab- foerstelt van wat officieel „een doellah door de moordernaar, die zenuwinstorting" wordtgenoemd, zich tussen de ministers, die ook wilde de troon overnemen, aldus in de moskee aanwezig waren, de correspondent, daaraan toe- gedrongen had, door het hoofd voegend: „De prins is woedend geschoten. dat de Jordaanse regering hem Te Jeruzalem legt men verband „kroonprins" noemt, terwijl ziin tussen de moord op koning Ab- omgeving hem reeds aanspreekt doilah en die 9P de voormalige met „uwe majesteit". Libanese premier Riad El Solh. Het blad schrijft verder, dat de Geruchten willen dat Sohl Am- Britse regering met koning Ab- man had bezocht om te spreken doellah is overeengekomen, dat over het sluiten van een vredes- twins Tallal hem niet zal opvol- verdrag met Israël en dat hij tot oen voorlopige overeenkomst met wijlen koning Abdoellah was gekomen. gf-n. waarin "de^ benoeming vfn Azzam Pasja, de secretaris-ge- AhdAehah? tweede zwnemü neraal der Arabische liga, heeft Nsfftverdbekendgemaakt werd te Cairo verklaard: „Er bestaat ditgesctÖe oS «en twijfel aan dat slechts emir ^bSnnnnrin« voor medische be- Talal de wettige troonopvolger is thu hen land was van koning Abdoellah", waaraan j&andeling in t buitenland was.) h„ toevoegde; Men moet de Volgens berichten uit de oude grondwetten der Arabische lan- stad van Jeruzalem hebben zich den eerbiedigen, hierop mag door onmiddellijk na de moord op Ab- het buitenland geen invloed wor- doellah ongeregeldheden voorge- den geoefend, daan. De politieke commissie van de Bij een botsing tussen een me- zeven staten tellende Arabische nigte Arabieren en leden van het heeft haar bijeenkomst, die Jordaanse Arabische legioen zou m Augustus zou worden gehou- de commandant van de politie in de oude stad, Riad Inib, en 14 anderen gewond zijn. Volgens genoemde berichten openden pantserwagens van het Arabische legioen het vuur op .Arabieren, die winkels plunder den. De ongeregeldheden volgden op Sjet afkondigen van de staat van beleg en het instellen van de avondklok in de door Jordanië beheerde oude stad en omgeving. De toestand in de oude stad werd Zaterdagavond gespannen (genoemd. De premier en minister van Buitenlandse Zaken, Samir Pasja ïüfai, richtte zich in een procla matie tot de bevolking. Hierin aei hij o.m. te hopen, dat het ge zonde verstand de moeilijkheden van het land zal weten te over winnen. De regering had alle voorzorgsmaatregelen genomen om de orde en rust te handhaven. Er WEiren strenge orders uitge vaardigd om drastische op te treden tegen een ieder, die zou pogen de rust te verstoren. Volgens ooggetuigen had ko; ning Abdoellah vlak voordat hu den, vervroegd. De ex-moefti van Jeruzalem, Hay Amin El Hoesseini, een oude tegenstander van Abdoellah, wei gerde Zaterdagavond verslagge vers in zijn woning aan de bui tenkant van Cairo te woord te staan. Zoals gemeld zou de moor denaar van Abdoellah in dienst van de ex-moefti hebben gestaan. De ex-moefti van Jeruzalem heeft later een verklaring uitge geven, waarin hij ontkent, dat er enige betrekking zou bestaan tus sen hem en de moordenaar van Abdoellah. Voorts wordt gezegd, dat er geen persoonlijke en fami liegeschillen tussen de ex-moefti en koning Abdoellah bestonden. In Israëlische kringen te Tel- Aviv wordt de moord in het alge meen beschouwd als een zware slag voor de verwachtingen, die Israël koestert voor een spoedige vrede. Reuters diplomatieke medewer ker schrijft dat als vaststaand kon worden aangenomen dat emir Naif, de tweede zoon van de vermoorde vorst, die tot regent van Jordanië is uitgeroepen, een goed vriend van Groot-Brittan- nië is. Van emir Talal wordt ge zegd dat hii veel meer geniegd is tot toenadering tot Egypte dan zijn vader was. Waarnemers te Londen volgen het verloop van de gebeurtenissen in Jordanië naukeurig, teneinde te zien of zich een strijd over de troonsop volging zal ontwikkelen. In Londen acht men het ook mogelijk dat de familie der Hoes seini's, traditionele vijanden van de Hasjemieten, zal pogen gedeel ten van Arabisch-Palastina, dat door Abdoellah bij Jordanië werd ingelijfd, onder haar invloed te krijgen. Volgens reizigers, die uit Am man in Damaskus arriveren, neemt de stemming tegen de Britten en de Palestijnse Arabie ren toe. Bij Ramtha had men bij voorbeeld de auto van een En gelsman uitgebrand aangetrof fen. In de vluchtelingenkampen in de nabijheid zouden incidenten voorgevallen zijn. Naar gemeld wordt is alle ver keer tussen Jeruzalem en Am man verbroken. Er is een uitvoe rig onderzoek ingesteld. Reeds Zondag kwamen vertegenwoor digers van andere Arabische lan den aan voor de bijzetting, die heden te Amman zal plaats heb ben. Emir Naif heeft het volk in een proclamatie opgeroepen de regeringsorders te gehoorzamen „moed te houden en niet toe te staan, dat droefheid de overhand krijgt op uw standvastigheid en geduld." De Britse gezant te Am man, Sir Alec Kirkbride, is Zon dag, uit Londen te Amman aan gekomen. van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maan zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijnneem één of twee ...die helpen direct! J De Oriëntatierit. De reusachtige Chir knield naast een tafe op, toen zij binnen k „Mes gevonden, vroeg de kapitein. Chan schudde het hi mes aanwezig in m misdaad", kondigde h „Op die tafel", begc Minerva, „lag een M die als papiersnijde bruikt." De Chinees knikte kris van de schrijftafc ligt hier nog", zei hij roerd, onbesmet. Man de, had individueel wapen." „Jongste ontdekking in aan merking nemende, zoeken naar vingerafdrukken hopeloos", zei Chan. Hij stak een mollige hand uit, waarop een paarlmoeren knoopje lag. „Afgerukt van glacé handschoen", lichtte hij in. „Oude kunst van misdadig ge moed. Geen vingerafdrukken." "Zaterdagmiddag rond twee uur Herschenen een 20-tal deelnemers aan öe start voor de door V.V.V. ttitgesehreven oriëntatierit. Het is een alleszins geslaagde rit geworden en zoals burgemeester Teilegen bij de prijsuitreiking zei- de, kan het degenen die overigens bij een dergelijke sportgebeurtenis niet ontbreken, spijten ditmaal niet te hebben deelgenomen. Aan spanning heeft het niet ont broken. Tevoren reeds stond voor ieder vast, dat niemand er zonder strafpunten zou .uitdraaien' om dat het parcours vrij lastig was. Dit is dan ook uitgekomen, want bet heeft strafpunten geregend. De wisselbeker werd dit jaar ge wonnen door de heer A. Dees, land bouwer te Terneuzen. In startnummer 1, een gerieflijke sOoel N 80703, bestuurd door de beer' J. H. Houg te Bergen op Zornn hebben we de rit meegere den. Het bleek dat onze gastheer al meer aan dergelijke ritten had «deelgenomen, o.a. de Radio-Kaliye ®n de oriëntatierit te Axel, waar- «ao de medaille nog in de wagen ihitig Een geroutineerde rijder, zo wel in oriënteren als chauffeur. En toch kwamen we met 622% straf- itnmt uit de bus. De voetangeltjes waren legio. Het is geen kleinigheid een „ethi sche" plaats te zoeken over de Axelsebrug, welke plaats nog ge deeltelijk achter een aanplakbord verscholen bleek te liggen. De rit, die gedeeltelijk door Belgie voerde, ang langs vele kapellekens, die ge teld moesten worden en soms zo danig achter groen waren verbor gen dat ze haast onvindbaar ble ken. En toch ging het best. Met tsen gangetje, dat ons bijwijlen de baren te berge deed rijzen, slokten we bomenwegen op en namen we scherpe bochten, waar voorbijgan gers soms haastig op zij sprongen. De grootste moeilijkheid, die ons vele strafpunten moet hebben op geleverd, „zat in Zelzate, waar een idooiende keiweg pas te ontdekken viei, nadat we een lange cementen Bijweg waren afgereden. Al met al was het een spannende en interessante rit, waarover de 'deelnemers na afloop met geest drift van gedachten wisselden. Op het feestterrein 'achter het Lyceum was het vooral in de avonduren 'n geweldige druk te en de laatste dag leverde dan mok een record aantal bezoekers op. In totaal schuifelden van Woens dag tot en met Zaterdag 15.000 be itelende bezoekers langs de stands en betraden 5.000 paren voeten het gymnastieklokaal, waar Philips' Wondertuin viel te bewonderen. Zaterdag alleen passeerden 5.478 mensen de loketten en het is dus begrijpelijk, dat het bestuur van de .Jdarmonie" tevreden is over het welslagen van dit groots en origi neel opgezette zomerfeest. Dat het zo voortreffelijk slaagde is te danken geweest aan de velen die hun volle medewerking hebben verleend en het betekent voor hen allen een verdiend compliment. Er is heel hard gewerkt. Menige standwerker liep de laatste dag met anti-schorheid-tabletten in zijn zak om de stembanden ge smeerd te houden Alle medewerkers kunnen echter nog eens napraten over het ge slaagde feest, want tegen heden avond heeft het bestuur der Har monie hen voor een gezellige avond met een dansje in de grote con sumptietent Dijeengeroepen. Zij hebben het stellig verdiend en het zal hun goed doen, dat het bestuur hun noeste werken zo prettig naar waarde weet te schatten. Het zijn mooie dagen geweest voor Terneuzen; ware hoogtijdagen voor de Harmonie, die in de anna len der vereniging blijvend te boek zullen staan als onvergetelijke da gen van saamhorigheid, van be langloze vriendschap en van succes BERICHT VOOR POSTDUIVENHOUDERS. In verband met de bestrijding van schadelijke vogels door middel van giftig lokaas, uit te voeren in de omgeving van Sluiskil, Sas van Gent, Zandstraat en Philippine vanaf Woensdag 25 Juli tot en met Woensdag 1 Augustus, dringt de Plantenziektenkundige Dienst er bij de postduivenhouders op aan hun duiven op deze dagen niet te laten uitvliegen voor 's avonds 18 uur. De kans op vergiftiging van postduiven is zeer groot, wanneer deze het vergiftigde lokaas op nemen. Wedstrijdvluchten kunnen nor maal plaats vinden. WEG MIDDELBURG—VLISSINGEN WORDT GEMODERNISEERD. Sedert de inundatie van Walche ren verkeert de weg Middelburg Vlissingen in zeer slechte toestand. Bovendien voldoet deze drukke weg niet aan de eisen, welke het moderne verkeer stelt, aldus de Toeristenbond A.N.W.B. Thans kan de A.N.W.B. evenwel berichten, dat deze weg geheel zal worden herzien. De rijbaan wordt zes meter breed en door een brede berm gescheiden loopt evenwijdig hieraan een weg voor langzaam- verkeer van vier-en-een-halve me ter breed. Bovendien is er ruimte voor een voetpad van twee meter. De aanbesteding van dit werk is kortgeleden geschied; binnenkort wordt met de werkzaamheden aan gevangen, aldus de A.N.W.B. M. U. L. O.-examens. Bij de te Goes gehouden M. U. L. O.-examens zijn o.m. geslaagd voor diploma A: J. Loof, J. Dieleman, K. Meertens, Willy Tjebbes, Ina Scheele, M. Wilhelm, J. Deurwaar der, C. de Fejjter, L. de Feijter, Gerrie van Eek, Abr. 't Gilde, D. van Overbeeke, J. Duine en G. Din- gemanse. Voor diploma B slaagden o.m.: Marie Bakker, Mien de Visser en I. Hubregtse. Allen leerlingen van de Chr. U. L. O.-school, Grenulaan, alhier. veel bij tot het welslagen van dit uitstapje. A.s. Vrijdag zijn de kleintjes aan de beurt. Het doel is de zo gezochte „Warande" te Ooster hout. Door onweersbui overvallen. Gistermiddag maakte een twee tal jongelui uit Vlissingen in ge zelschap van twee jonge dames in een sloep een zeiltochtje op de. Schelde, toen zij ter hoogte van" Borssele door de zich te ongeveer 5 uur boven Zeeland ontlastende onweersbui, gepaard gaande met zeer harde wind, werden overval len en in nood kwamen te verkeren. Gelukkig werd dit opgemerkt door de bemanning van de plezier boot „Regentesseplaat," welke met een reisgezelschap uit Gent aan boord uit Vlissingen op de terug reis was naar onze haven. De „Regentesseplaat" nam de on fortuinlijke jongelui aan boord en de sloep op sleeptouw naar Terneu zen Nadat de sloep in de jachthaven een veilige ligplaats had gevonden keerden de „schipbreukelingen" per gewone reisgelegenheid naar Vlis singen terug. M.U.L.O. - examens. Voor het M.u.l.o.-diploma A slaagden te Goes o.a. de dames: Addy Dieleman, Deba Hamelink, Cry. Dieleman, allen te Axel; Lieneke Hamelink te Oostburg, benevens de heer H. Zegers uit Winkel (N.-H.) Schoolreis. De laagste klassen der open bare school maakten een uitstap je naar het Cadzandse strand, een ideale speelgelegenheid voor de jeugd. Alleen was de tempera tuur niet zo zomers als op vorige dagen. Om 8 uur arriveerden de jeug dige Axelaars weer op het ver trekpunt van 's morgens bij de school in de Kerkdreef. staande schuur, die eveneens aan deze firma behoort en met vlas was gevuld. Aanvankelijk scheen er nog al gevaar voor belendende percelen, doch door het snel en doortastend optreden van de brandweer was de ongerustheid der omwonenden spoedig geweken. Een grote partij strovlas en lok ken ging verloren. Een auto en een repelmachine werden eveneens een prooi der vlammen. De totale scha de wordt geschat op 2 a 3 ton, die door verzekering grotendeels wordt gedekt. De brandweer bleef de gehele nacht ter plaatse werkzaam. Moderne bedrijfsadministratie. Bij de in de maand Juni te Mid delburg gehouden examens van de Ned. Associatie van Praktijk examens slaagde voor het diploma Moderne Bedrijfsadministratie on ze stadgenote mej. M. P. Dieleman. Verhelst zevende te Ossendreeht. In de gisteren te Ossendreeht ge houden 50 km baankoers voor nieu welingen eindigde Verhelst op de 7e plaats. Er waren 90 deelnemers. Verruimend besluit Winkelsluiting. Gedurende de winkelweek die al hier van 11 tot 18 Augustus a.s. zal worden georganiseerd, zullen door de welwillende medewerking van Burgemeester en Wethouders de sluitingsuren der Axelse winkels worden verlaat van des namiddags 18 tot 22 uur. Eveneens werd be paald dat de sluiting van bepaalde winkels op Maandag- en Donder dagmiddag gedurende deze winkel week niet van kracht zal zjjn. Geslaagd. Voor het Praktijkdiploma Boek houden slaagden te Middelburg on ze beide vroegere stadgenoten J. M. 't Gilde en W. D'Hondt, thans beiden woonachtig te Sas van Gent. Concert „Hosanna". Het concert door de Chr. fanfare „Hosanna" Zaterdag j.l. op de mu ziektent op de Markt gegeven, mocht zich slechts in matige be langstelling verheugen. Verkeersopstelling bij veer niet ongevaarlijk. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. is gebleken, komen er herhaaldelijk misverstanden voor wanneer het verkeer zich moet opstellen bij het veer te Breskens, om van Vlissin gen over te varen. Vooral buiten landse toeristen hebben dikwijls moeite met het vinden van het plaatskaarten-kantoor. Bovendien is het niet zonder uitleg mogelijk vast te stellen in welk vak tussen de witte palen men zijn wagen moet neerzetten. Voorts acht de Bond het niet ongevaarlijk, dat een auto, welke het terrein komt oprij den, het verkeer dat de veerpont verlaat moet kruisen. De A.N.W.B. heeft deze kwestie bij de overheid aanhangig gemaakt. Toewijzingen 32 woningen. De uitbreiding onzer gemeente gaöt onverpoosd voort en zo zijn Schoolreis School A. deze week de eerste 32 woningen, 1 j tt J. staande in de Beatrix-, Bern- Nadat de Vrijdag voordien de dard_ en irenestraat, toegewezen, leerlingen der hoogste klasse^ j.-aar zjcd laat aanzien zullen begin September deze eerste wo ningen wel betrokkep zijn. van de Openb. Lageceschool C. een reis hadden gemaakt, naar Den Haag en omstreken, waren het Vrijdag, j.l. de leerlingen der middelklassen die het eiland Schouwen bezochten. Het groot ste gedeelte van de dag werd aan het strand vertoefd te Renes- se. Het zeer gunstige weer droeg Vlasschuur afgebrand. Tijdens het kortstondig maar he vige onweder van gisteravond trof het hemelvuur een nabij de vlas fabriek van de Gebrs. De Waele Vergadering Bestuur Statenkring K.V.P. In de alhier in „De Koning van Engeland" gehouden bestuursver gadering van de Statenkring Hulst der K.V.P. werd in verband met de in Augustus a.s. alhier te houden z.g. studiedagen besloten om het vraagpunt van oen inniger contact met de standsorganisaties en in verband hiermede het overleg met de werknemersorganisaties tot in de Augustus te houden bijeenkomst uit te stellen. Inmiddels zullen pogingen aange wend worden om te komén tot een vereniging van R. K.-raadsleden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, terwijl in het laatste kwartaal van dit jaar de verschillende afdelingen zullen bezocht worden teneinde een beter onderling contact te verkrijgen. Uit het bestuur zijn drie werk groepen samengesteld, die met de besturen der afdelingen besprekin gen zullen voeren over de oprich ting van groepen voor de te voeren actie en zullen enige sprekers wor den uitgenodigd die deze onderwer pen zullen behandelen. Toestand Ds Soetekomv onveranderd. Naar wij vernemen is de toestand van Ds Soetekouw, die Vrijdagmid dag op de grote verkeersweg nabij Wouw een aanrijding had met een geladen vrachtauto, nog steeds zeer zorgelijk. Openluchtspel Een Zeeuwsvlaams toneelgezel schap onderzoekt de mogelijkheid binnenkort in de ongeschonden schans „Nassau" te Terhofstede een openluchtspel op te voeren. Dit ten gerieve van de honderden toe risten in de grensstreek. Grensdrukte. Een schamele grenshut. De grenspost te Retrenchement heeft de laatste weken al heel wat te doen gehad. Honderden auto's passeren hier dagelijks in beide richtingen de grens. Opmerkelijk is het toenemend aantal bussen dat via Retranchement de speeltuinen van Knokke-Zoute bezoekt en de „autocars", op weg naar Cadzand en Walcheren. Jammer is het, dat de Neder landse grenspost op de toeristen zo'n schamele indruk maakt. Het verveloze hoofdgebouw voldoet niet, daar het te ver van de weg staat. Het bijgebouwtje, opgetrok ken uit cementblokken is een hut gelijk. Een kreupele tafel en een stoel, stijl „Louis Seize", vormen het meubilair. De deur wordt ge sloten door er een ferme steen voor te leggen. Telefoon ontbreekt. De electrische noodleiding bungelt er bij als een waslijn, met een vier- weekse was. De eerste kennismaking met Ne derland is hier voor de duizenden vreemdelingen waarlijk niet hart verheffend Geslaagd. Te Breda slaagde voor het Mulo- exameij onze dorpsgenote Har- riëtte de Badts. Schoolreis Chr. school. Vrijdag maakte de Chr. school Riemensstraat zijn jaarlijkse school Riemensstraat zijn jaarlijkse schoolreis. Ditmaal werd het mooie strand van Cadzand als doel geko zen. Via het hertenkamp te Groede werd koers gezet naar de badplaats en weldra genoot het hele gezel schap in het frisse water, dat het een lust was. Na een maaltijd in café-restaurant Boone werd een wandeling gemaakt over de duin toppen naar het haventje, waar het station van de Zuidhollandse- Reddingsmij werd bezichtigd. Spel en sport vulden het verdere van de dag en na nog een bezoek te hebben gebracht aan Axels speeltuin keerde het gezelschap na een genotvolle dag vrolijk zin gend huiswaarts. Het was een fijne dag voor de jeugd geweest. Vechtpartij. Zaterdagavond kregen in onze anders zo rustige gemeente twee gebroeders S. het met elkaar in café „De Appel" aan de stok en na de aanvankelijke woorden kwam het tot een complete vechtpartij tussen hen beiden. Ook het café- inventaris moest het ontgelden. De inmiddels ter plaatse versche nen rijkspolitie maakte korte met ten en zorgde er voor dat een der vechtersbazen gratis logies in het arrestantenlokaal kreeg. Een en ander zal nog wel een staartje heb ben. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 29) (Nadruk verboden). Een zacht kloppen op haar deur en Kamaikui kwam binnen. Zij legde iets kleins in juffrouw Mi nerva's hand. Juffrouw Minerva keek. Zij zag een antieke juwelen broche. Tegen een achtergrond van onyx tekende zich een boom af, sma ragden vormden de bladeren, ro bijnen de vruchten en daar tus sen door was een schittering van fijne diamantjes. „Wat is dat, Kamaikui?" vroeg zij- „Meneer Dan dit vele, vele ja ren hebben. Een maand geleden geeft hij het aan een vrouw op het strand." Juffrouw Minerva's ogen wer den kleiner- „Aan de vrouw, die de weduwe van Waikiki wordt genoemd?" „Ja, aan haar." „Hoe kom je hier aan, Ka maikui?" „Ik oprapen van lanaivloer. Voor de politie komen." „Heel goed." Juffrouw Minerva knikte. „Zeg er niets van, Kamai kui, ik zal er voor zorgen." ,Ja, natuurlijk." De vrouw ging heen. Juffrouw Minerva zat heel stil te staren naar het vreemde ju weel in haar hand. Het moest minstens uit de tachtiger jaren zijn. Dicht boven het huis klonk het ronken van een vliegtuig. 'Juf frouw Minerva ging weer naar het raam. Een jonge luitenant van de vliegdienst was verliefd op een aardig meisje op het strand en bracht haar elke mor gen vroeg deze serenade. Door veel onschuldige omstanders werd dit niet gewaardeerd, maar de ogen van juffrouw Minerva wa ren vol sympathie, toen zij hem ver weg over de haven zag zwe ven. Jeugd en liefde, het begin van het leven. En daar beneden, in het ledikant op de lanai, Dan en het einde. VIII. De aankomst. Buiten in de haven bij de in gang van de vaargeul, lag de „President Tyler" even beweeg- loos als de Diamantkop, en van zijn standplaats aan de verschan- sing, buiten zijn hut, nam John Quincy zijn eerste kijkje op Ho nolulu. Hij had niet het gevoel, dat hij hier al eerder was ge weest; dit was een vreemd land. Mijlen ver zag hij havenhoofden en lelijke pakhuizen langs de wa terkant; daarachter een uitge strektheid van schitterend groen, waaruit hier en daar een be scheiden wolkenkrabber oprees. Achter de stad een bergketen, blauw kristallen toppen tegen de azuren-lucht. Een keurige barkas van de Quarantaine kwam gewichtig langszij de grote boot; een dok ter in khaki-uniform klom snel aan dek, niet ver van de plek w^ar de jongen stond. John Quincy was verbaasd over de vitaliteit van de man. Zelf voelde hij zich uitgeput. De lucht was zwaar en vochtig, de bries, die het schip had voortbewogen, was voor altijd verdwenen. De stroom van energie, die in San Francisco door hem heen was gegaan, was nu slechts een gelukkige herin nering. Vermoeid leunde hij over de verschansing, staarde naar het tropische landschap vóór hem en zag er niets van. Hij zag een rustig, goed inge richt kantoor, waar de schrijf machines aangenaam tikten en waar nu het verloop van weer een dag te boek gesteld werd. n Binnen een paar uur er was - een aanzienlijk tijdsverschil zou de markt sluiten en zijn be kenden zouden in hun auto stap pen en naar de naaste buiten lucht tuffen, een kalm, volmaakt opgediend diner savoureren dan kwam een rustige avond met een boek. Het leven rolde zoals het de bedoeling was, zonder ruwe onderbreking of stoornis; een leven zonder geldkisten van ohiahout, ontmoetingen op zol derkamers, onvrijwillig aan schouwde liefdestonelen, neven met een verleden van slaven haler. Plotseling bedacht John Quincy, dat dit de morgen was waarop hij Dan Winterslip in de ogen moest zien en hem vertel len, dat hij wat traag met zijn vuisten geweest was- Wel vastberaden richtte hij zich op hoe eer dat klaar was, hoe beter. Harry Jennison kwam aan dek, glimlachend en sterk, van het hoofd tot de voeten in smetteloos wit gekleed. „Ziezo!" riep hij. „Op de drempel van het para dijs!" „Vindt u?" zei John Quincy. „Ik weet het", antwoordde Jen nison. „Het enige, wat er is tegen thuiskomen, is, dat ik weer aan het werk moet." „Ik begrijp niet, hoe iemand werken kan in dit klimaat", zei John Quincy. „O, we nemen het makkelijk op, niet met een vaart zoals jullie op het vasteland. Telkens komt er zo'n haastmaker uit de Staten promeren ons op te jagen." Hij lachte. „Hij sterft van ergernis en wij begraven hem op ons ge mak. Al ontbeten?" (Wordt vervolgd). In de week van 8 tot 14 Juli j.3. zijn er in België per dag gemid deld 144.270 volledig werklozen en 57.181 gedeeltelijk of toevallig werklozen gecontroleerd. In totaal dus 201.451 werklozen. Een deel van de volledige werk lozen moet wegenis vermindering hunner lichamelijke geschikheid of wegens hun leeftijd als moeilijk te plaatsen worden beschouwd. Hun aantal bedroeg op 15 Juni 43.023. Vergeleken met de voorafgaan de week nam het aantal volledig werklozen toe met 1491 en vermin derde dat der gedeeltelijke of toe vallig werklozen) met 579. Heden vertrekt het transport schip „Corregidor" naar Europa met straaljagers voor de weste lijke Geallieerden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie verklaarde te Washington, dat de toestellen bestemd zijn voor België, Denemarken, Frank rijk, Nederland en) Noorwegen. In tegenstelling met een vorige zending zijn deze vliegtuigen in hun geheel verscheept. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: B&osc. „Vrouwenkamp Borneo". Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie-Samenkomst. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Losprijs". aat we niet veel hebben om op af te gaan. Een afgerukt knoopje van een handschoen, een blaadje, dat uit een gastenboekje is ge scheurd. En een armbandhorloge met een lichtgevende wijzerplaat waarop de twee beschadigd is." Bij het noemen hiervan wer den Chan's ogen groter. „Niet veel Charlie tot nu toe." rig vergiffenis bij het noemen, ik ontdek in uw ogen lichte vlam van vijandigheid. Wees zo vrien- del'jk die te doven. Vriendschap pelijke samenwerking zijn nodig tussen ons." Ondanks zijn omvang, slaagde hij erin om diep te buigen. „Wens u goede morgen", voegde hij er bij en volgde Hallet. smaragdgroene wereld schitterde voor haar moede ogen. De frisheid van dit schouwspêl gaf haar nieuw leven. De pas saatwinden waaiden nu arme Dan, hij had er zo naar verlangd. De nacht had wonderen gedaan aan de bloesems in de tuin en de (vogels zongen de nieuwe dag tegen. (Wordt vervolgd).. U kunt het dopje op allerlei manieren garneren en er zodoen de een gekleed cf een meer spor tief karakter aan geven. De op geslagen rand wordt op zij vast gezet met een strikje, een toefje bloemen of een aardige knoop. De tiid is weer gekomen, dat leuze voor onze vacantie is ge- i i w 1ix—.—«*.N K/\4- a! lm ny ons land zijn zomerse gewaad aantrekt. Voorlopig nog op Zon dagen; aanstonds, wanneer de grote vacantie begonnen is, elke dag. Ons land is dan werkelijk veranderd: het lijkt wel, of de steden zich verplaatsen naar de stranden, de hei en de bossen. En de piloot van een langzaam worden. En laten wij het elkaar gerust vertellen: hoeveel jaren zouden wij nodig hebben, al vorens wij kunnen zeggen: nü kennen wij ons land. Vraag voor de aardigheid eens rond bij Uw kennissen: U vindt er meer dan U denkt, die nog niet eens in al onze elf provinciën zijn geweest!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2