Ernstig Treinongeluk ieran De onderhandelingen te Kaesong Admiraal Forrest Sherman overleden Het oliegeschil iigd Twee doden, Twintig ernstig gewonden Britten slechts na toestemming naar het buitenland? WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER De reis van Prins Bernhard Noord-Koreaanse persstemmen: Nederlands vliegtuig Engeland verongelukt Canadees vliegtuig met 31 passagiers vermist Harriman doet voorstellen jigongelukkenj Sowjetrussische ïr van Marine op onder op onder Kulpprogrsirma vos ist-Europa^ Frankering bfl abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactieadres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur TeL 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks MAANDAG 23 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1787. N. V. v/h Firm* P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties E regels 75 et.; iedere regel mets 15 ct. Vermelding onder nummer reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dee namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 Ctf minimum per advertentie 3»8ü. Zaterdagmorgen om 11 minuten over 7 is die expresstrein uit Rot terdam, die in Gouda wordt ge koppeld aan de trein naar Den Haag, om gezamenlijk de reis naar Groningen en Leeuwarden te ■naken, met een vaart van 15 km tegen de wachtende Haagse trein gereden. De beide treinen, die vol zaten met reizigers werden ernstig be schadigd. Een 20-tal gewonden, onder wie enkele zeer ernstig, werden naar de Goudse ziekenhuizen overge bracht. Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen deelt men mede, dat het ongeluk is gebeurd bij het nor maal combineren van de treinen te Gouda. Het Rotterdamse gedeelte stond al voor het perron, het Haagse gedeelte zou er achter gekoppeld worden. Het Haagse deel reed met een snelheid van circa 20 km op de gereedstaande uit Rotterdam ge komen diesel. Het voorbalcon en de bestuurs- cabine van het Haagse treinstel werd geheel ingedrukt.. De wagenbestuurder van dit treinstel, de heer De B. uit Utrecht, werd zwaar gewond en overleed in een der ziekenhuizen. Een der op het voorbalcon Staande reizigers, de heer H. S. Amsterdam werd op slag gedood. Tien tot 12 reizigers werden gewond, aldus de Nederlandse Spoorwegen, verder. Een klein aantal andere reizigers is licht gewond. De aanrijdende (Haagse) trein ontspoorde met een as van het eerste onderstel. Remmen in orde. Ook het achterste gedeelte van de aangereden Rotterdamse diesel werd ingedrukt. De chef van de dienst van trac tie en materieel der N. S. bevond zich toevallig in het langs 't per ron staande Rotterdamse trein stel. Hpj heeft onmiddellijk na het on geluk een onderzoek ingesteld raar de remmen van het Haagse treinstel. Deze remmen waren, zoals na het remmen behoort, warm. De wagenmeester der N. S., die in Den Haag het treinstel aan de remproef heeft onderworpen, heeft verklaard dat alles normaal was. Paniek. De botsing gebeurde aan de Rot terdamse zijde van het perron vlak voor de derde klas wachtkamer. Daar stond de Rotterdamse trein, die om 7.03 was binnengekomen reeds te wachten. Gewoonlijk rijdt de Haagse trein om de Rotterdamse heen en wordt het Rotterdamse achter het Haagse gedeelte gekop peld. Bij dieselelectrische treinen wordt het Haagse gedeelte echter achter het Rotterdamse gedeelte gekoppeld. Ooggetuigen verklaren, dat de bestuurder van de Haagse trein bij het binnenrijden signalen met de hoorn heeft gegeven. Hiermee zou hij hebben aangegeven dat zijn remmen niet of niet voldoende werkten. De botsing gaf een luide klap. De bestuurderscabine en het daarach ter gelegen balkon van de Haagse trein werden volkomen platge drukt. De achterzijde van de Rot- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Lagere temperaturen. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien, plaatselijk met on weer. Matige en tijdelijk krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Lagere temperaturen. Onder Kloosterzande. MAANDAG 23 JULI. Breskens 4.51 5-21 Terneuzen 5.26 5.56 Hansweert 6.06 6.36 Walsoorden 6.16 6.46 ZON- EN MAANSTANDEN. terdamse trein werd minder ern stig beschadigd. Enkele reizigers uit deze trein, die nog versuft door de schok en de emotie op het perron door ons in Gouda werden aangetroffen, ver klaarden, dat zij van de botsing zelf niet bijzonder veel hadden be merkt. Direct daarop echter be merkte men in de trein een sterke rookontwikkeling en daardoor - men dacht aan brand ontstond er een paniek onder de reizigers. Met achterlating van bagage vocht men zich in de volle trein een weg naar de uitgang. „Het was verschrikkelijk", zei een dame. „Boven het rumoer van de kluwende mensen klonk het ge huil van kinderen en het gekerm van gewonden". Vooral in de plat gedrukte neus van de Haagse trein was de verwarring groot. De Goud se politie en de geneeskundige dienst hadden de handen vol aan deze catastrofe. De ziekenhuizen waren niet alle berekend op de plotseling stroom van ernstige en licht gewonden. Verscheidene ge wonden moesten liggend op bran cards in het ziekenhuis geruime tijd wachten voordat zij geholpen konden worden. Ir F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen, was een uur na het ongeluk ter plaatse. Hij heeft zich er zelf van kunnen overtuigen, dat de remblok- ken nog warm waren. Hieruit volgt dus dat de remmen wel gewerkt hebben maar waarschijnlijk onvol doende, aldus deelde men van de zijde der N.S. mede, gezien de sig nalen van de bestuurder. De juiste toedracht van het gebeurde zal waarschijnlijk niet meer te achter halen zijn, nu de bestuurder, die bekend stond als een serieus man, om het leven is gekomen. Werkploegen van de Nederlandse Spoorwegen zijn thans bezig om de uitstekende delen van de platge drukte neus van de Haagse trein te slopen, zodat de trein op een dood spoor kan worden gezet. De Rotterdamse trein, die minder ern stig werd beschadigd, is reeds op een zijspoor gezet. Het ongeluk heeft in Gouda gro te verslagenheid gewekt. Met be drukte gezichten stonden reizigers en ambtenaren van de Spoorwegen op het perron naar de trein te kij ken. Zittend op hun koffers wacht ten reizigers die in de trein zaten, toen de botsing gebeurde, op een volgende trein. Sommigen van hen hadden verbanden of pleisters op hun hoofd. „Mijn vacantie is ver gald", zei een van hen. Vóór het station stonden groepjes bewoners van Gouda het ongeval te bespre ken. Het parket te Rotterdam stelt ter plaatse een onderzoek in. Blijkens een ontwerp-wijziging van de begroting van Buitenland se Zaken worden de kosten van de reis van prins Bernhard in 1950 naar Amerika op ƒ300.000 begroot. Dit bedrag zal ten laste worden gebracht van de departementen van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken. DE AMERIKAANSE DEFENSIE De commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een militair bouwprogram ten bedrage van 5.767.000.000 dollar goedgekeurd. De gelden zullen worden besteed voor de defensie in de Ver. Staten en daar buiten. De luchtmacht krijgt hiervan het grootste deel, bijna drié en een half milliard dollar, waaron der ongeveer een millard voor het inrichten van een keten van geheime base overzee. Het goedgekeurde plan heeft in hoofdzaak betrekking op pro feten voor Juli 1952 kunnen ziin voltooid. Volgens het Sowjet-Russische slechts geringe actie gemeld, persbureau Tass hebben Noord- Koreaanse bladen gezegd, dat het welslagen van de onderhan delingen te Kaesong afhangt van het terugtrekken van de buiten landse troepen. ZON MAAN op Juli. 23 4.47 24 4.48 25 4.49 onder op onder 20.45 20.44 20.42 22.36 22.47 23.— 10.57 12.12 13.29 Het Iblad „Nodon Sinmoen" b.v. zei, dat als de Amerikaanse regering ernstig streefde naar vrede „zij accoord moest gaan met de eis van het Koreaanse volk om de buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken". Kort nadat het bericht over het opschorten der onderhande lingen tot 25 Juli officieel was bekend gemaakt, verzocht het achtste leger het bericht niet verder te verspreiden. 33 Minuten later werd het ver zoek ingetrokken, zonder dat men een nadere verklaring hier van gaf. Genoemde woordvoerder van het achtste leger voegde aan zijn mededeling nog toe, dat deze samengetrokken troepenmacht van de Noordelijken even groot is als toen de Noordelijken op 22 April hun lente-offensief begon nen. Tezamen met troepen in de on middellijke omgeving van het front hadden de communisten naar schatting 350.000 man be schikbaar in Korea. (De gehele strijdmacht van de Verbondenen zou ongeveer de zelfde sterkte hebben.) De delegatie der V. N. had de volledige tekst van de rede van minister Acheson meegenomen, waarin deze verklaarde, dat de kwestie van het terugtrekken der buitenlandse troepen een po litiek vraagstuk was. De delegatie der V. N. heeft zich Zaterdag accoord verklaard met een verzoek van de Noorde lijken om de besprekingen te Kaesong tot 25 Juli op te schor ten. De bijeenkomst begon precies om 10.00 uur plaatselijke tijd, werd om 11.03 uur voor een half uur verdaagd en eindigde acht minuten nadat de besprekingen waren hervat. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat de Noordelijken tijd hebben gevraagd om zich te be raden over de stellige weigering van de delegatie der V. N. om het terugtrekken der buitenland se troepen te bespreken. Het in twee groepen rijdende convooi der V. N. bereikte Zater dag de plaats van samenkomst zonder hindernissen te ontmoe ten, dank zij de genie, die de ge hele nacht had gewerkt om de weg vrij te maken, die Vrijdag onbegaanbaar was tengevolge van overstromingen. De leiders van de delegatie maakten de tocht per hefschroef- vliegtuig, nadat een oefenvlucht had aangetoond, dat het veilig was ondanks mist en laaghan gende wolken. De luchtmachtgroep Verre Oosten meldde Zaterdag slechts geringe activiteit in de lucht ten gevolge van het slechte weer. In een communiqué van het achtstp leger werd eveneens Een woordvoerder van het achtste leger zei, dat de Noorde lijken ongeveer 300.000 man ge reed voor een aanval hebben staan. Radio-Peking meldt dat de com munistische afgevaardigden op de besprekingen te Kaesong om een respijt van drie dagen hebben ver zocht ter bespreking van de weige ring der Verenigde Naties om op de agenda voor wapenstilstandsbespre kingen ook een punt op te nemen „Terugtrekking der buitenlandse troepen uit Korea". Het vraagstuk van de terugtrekking dezer troepen is belangrijk, aldus radio-Peking, daar een oplossing er van een waarborg zou zijn, dat de vijande lijkheden niet opnieuw zullen be ginnen. Geallieerde officieren, die de Za terdag gehouden bijeenkomst heb ben bijgewoond, verklaarden dat thans de twee Chinese communis tische afgevaardigden voor de eer ste maal een leidende rol in de be sprekingen vervulden. De beide Chinese generaals onderbraken de besprekingen twee maal voor on derlinge beraadslagingen, waarbij zij hun Noordkoreaanse collega's niet betrokken. Generaal Nam II, de voornaam ste Noordkoreaanse afgevaardigde, zag er gespannen en betrekkelijk onderworpen uit. Vice-admiraal Joy, het hoofd der geallieerde delegatie, verzocht ra diografisch contact tussen beide delegaties te onderhouden voor het geval de communisten de bespre kingen vóór Woensdag a.s. zouden willen hervatten. Radio-Moskou heeft Zaterdag nacht een bericht van het Noord koreaanse persagentschap uitge zonden, waarin o.m. wordt gezegd „Kort na de opening van de wapen stilstandsonderhandelingen hebben de generaals Ridgway en Van Fleet het Koreaanse front bezocht en hun troepen bevel gegeven een reeks nieuwe aanvallen te onder nemen. Eenheden van het 24ste Amerikaanse leger zijn op 11, en 13 Juli aanvallen begonnen in de frontsectoren van Hwatsjon, Tsjorwon, Yongtsjon en Koemwha. Al deze aanvallen werden afgesla gen". Het bericht besluit: „Indien de interventionisten d» onderhande lingen afbreken en weer tot een offensief overgaan, dan zal dit snel in een definitieve nederlaag ver anderen". Ridgway over de onderhandelingen Generaal Ridgway, de bevelheb ber der strijdkrachten der Verenig de Naties in Korea, heeft in een interview verklaard, dat er op de wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong tot nu toe niets geschied is, dat aanleiding zou geven tot een „ongepast" optimisme omtrent een vrede in Korea. Hij zeide een af wachtende houding in te nemen. Voorts verklaarde Ridgway, dat hij niet gissen wilde naar de reden, waarom de communisten om een onderbreking in de onderhandelin gen hadden verzocht. Mogelijk moesten zij zich voor instructies met Moskou in verbinding stellen, aldus de generaal, die voorts nog meende, dat het jaren zal duren alvorens het Zuidkoreaanse leger zodanig is opgebouwd, dat het op eigen benen kan staan Admiraal Forrest Sherman, de Amerikaanse chef van de marine operaties, is Zondag te Napels over leden. Admiraal Sherman bevond zich op een reis door Europa. De vorige week voerde hij bes-prekingen met generaal Franco. Uit Spanje ver trok hij naar Parijs, waar hij onder meer besprekingen had met gene raal Eisenhower. Ook Londen werd aangedaan. Admiraal Sherman arriveerde Zaterdag te Napels, waar hij een onderhoud had met admiraal Ro bert Carnes, opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Zuid- Europa. De bespreking werd ge voerd aan boord van het comman doschip „Mount Olympus". Hij zoi nog Zondag uit Napels naar Madrid vertrekken. Admiraal Sherman, die de leef tijd van 54 jaar neeft bereikt, was in de oorlog gedurende twee jaar plaatsvervangend stafchef onder De Britse regering heeft een geheime lijst van twaalf belang rijke personen opgesteld, die het land slechts met speciale toe stemming zullen kunnen verla ten. Op deze liist komen zowel di plomaten als atoomgeleerden voor. Genoemde lijst is naar alle zee- en luchthavens gezonden met de instructie om, als deze personen pogen Engeland te verlaten, hen vast te houden en bericht te geven aan het ministerie van Binnelandse Zaken. De maatregel zou een gevolg zijn van de verdwijning van de diplomaten Guy Burgess en Do nald Maclean. Volgens de conservatieve „Daily Mail" heeft het ministerie van Binnelandse Zaken het pas poort van Prof. E. H. Burhop lec tor in de wiskunde aan de Uni versiteit van Londen in beslag genomen. Burhop heeft in de oorlog aan atoombomprojecten in de V. S. gewerkt. Hij is thans vice-voor- zitter van de Britse Vereniging van wetenschappelijke werkers en een vooraanstaand lid van haar commissie voor atoomwe- tenschap. Burhop is 40 jaar oud. Op de luchthaven van Londen waren reeds voorzorgsmaatrege len genomen om een niet-geïden- tificeerde man tegen te houden die, naar men vermoedde, mis schien een poging zou doen het land zonder paspoort te verlaten. „Deze ongewone stap was ge nomen naar aanleiding van recente onderzoekingen, die de autoriteiten er van hadden over tuigd, dat de twee mannen van plan waren op dezelfde manier te verdwijnen als Burgess en Maclean", aldus de „Daily Mail Naar verluidt bevestigde het ministerie van Buitenlandse Za ken het bericht over 't inbeslag- nemen van de paspoorten van bovengenoemde twee personen. Volgens de „News Chronicle" vermoedde men in kringen van Scotland Yard, dat de mannen welbekend zijn in politieke en wetenschappelijke kringen. De professor, van wie gezegd wordt, dat hij aan de universiteit van Londen doceert, zou een van de twaalf personen zijn, die van plan zijn een vacantiereis naar Rus land te maken. Het blad haalt een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan, volgens wie het inhouden van de passen een voorzorgsmaatregel was. Geen van de betrokkenen stond echter in betrekking tot de ver miste diplomaten. admiraal Nimitz van de Stille Oce aanvloot. In 1945 nam hjj het bevel op zich van de Amerikaanse eerste vliegkampdivisie. In het daarop volgende jaar werd hij plaatsver vangend chef van de marine-opera ties. In 1948 werd hij benoemd tot opperbevelhebber der Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee. In hetzelfde jaar werd hij bevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot. Sinds November 1949 is hij chef van de operaties. De admiraal stierf Zondagoch tend aan een hartaanval. Zaterdag avond woonde hjj met zijn echtge note een concert in Pojnpeii bij. Hij maakte een volkomen gezonde in druk. In de nacht kreeg h}j een hartaanval, doch toen een arts kwam had hij zich weer hersteld. Toen het gevaar geweken scheen, stortte hij wederom in en stierf na enkele minuten. Zijn bezoek aan Spanje werd met grote belangstelling gevolgd. Het denkbeeld om Spanje in het Atlan tische pact op te nemen wordt door vele Europese politici verworpen en op deze wijze werd het bezoek een veel omstreden zaak. Men was namelijk veelal de mening toege daan, dat Shermans bezoek als voorloper op een toelating van Spanje gezien moest worden Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat admiraal L. D. McCormick tijdelijk het op perbevel van de marine op zich zal nemen. Thans is McCormick plaats vervangend chef. Functionarissen te Washington verklaren, dat Sher mans missie in Spanje voltooid is en dat het verdere werk op lager niveau zal worden verricht. Toen president Truman aan boord van zijn jacht „Williams burg" het overlijden van Sherman vernam, zei hij„Ik ben geschokt, en bedroefd. Het is een groot ver lies voor het land en voor mijzelf". Autoriteiten in Washington heb ben verklaard, dat Sherman zijn werk in Spanje voltooid had en het werk verder op lager niveau voort gezet zal worden. Zondagavond is aan de Engelse zuidkust in Kent tussen Ashford en Faversham een Nederlands „Austeri'-vliegtuig neergestort. Een inzittende kwam om het le ven, de andere werd met brand wonden in het ziekenhuis van Canterbury opgenomen. Het vliegtuig, dat direct na het neerstorten in brand vloog, werd geheel verwoest, zodat geen iden tificatietekens meer kenbaar wa ren- De gewonde was Zondagavond nog buiten bewustzijn, doch zijn brandwonden zijn niet ernstig. De beide vliegers waren Woens dag op de „Yorkshire Air Club" aangekomen en Zondagavond naar Oostende vertrokken. Wegens mist trachtten zij op een vliegveld in Kent te landen. Bij deze poging is hun machine neergestort. De strijd in Koren. Zondag is te Tokio gemeld, dat oorlogsschepen van de verbonde nen troepen en aanvoerwegen van de Noordelijken langs de Koreaan se Oostkust beschieten ter onder steuning van de acties der verbon den landstrijdkrachten. Zaterdag leverden vijftien „Pan- ther"-straaljagers van de Ameri kaanse marine een gevecht met 18 Noordelijke straaljagers van het type „Mig". Van schade aan de Noordelijke toestellen werd geen melding gemaakt. In de afgelopen week gingen 3 jachtbommenwerpers van de Ver bondenen verloren tengevolge van treffers van het Noordelijk lucht doelgeschut. Het achtste leger meldde slechts geringe patrouille-activiteit. Belgische en Nederlandse vrijwilligers naar Korea. Van de Lloydkade te Rotterdam scheepten zich Zaterdagmorgen aan boord van het Amerikaanse troepentransportschip „Gen. J. H. MacRae", 179 Nederlandse en 250 Belgische vrijwilligers in met be stemming Korea. Het zijn aanvullingsdetache menten voor de Nederlandse en Belgische detachementen in de Verenigde Naties. De Nederlanders werden na mens de minister van Oorlog toe gesproken door luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden, en de Bel gen door luit.-gen. A. P. J. Rosen- baum, bevelhebber van de bin nenlandse strijdkrachten, die sprak namens de Belgische mi nister van Landsverdediging. De embarkatie werd opgeluis terd door muziek van de Kon. Milt. Kapel. Een passagiervliegtuig van de „Canadian Pacific Airlines", met 28 militairen en 3 functionarissen aan boord, dat te Vancouver was opgestegen, met Anchorage in Alaska als bestemming, werd Za terdagavond als vermist opgege ven. Het vliegtuig was op weg naar Korea. De meeste passagiers waren Amerikaanse militairen. De be manning bestond uit zeven perso nen, waaronder twee stewardessen. Schepen van de Amerikaanse kustwacht en reddingsvaartuigen van de maatschappij nemen agn de opsporingen deel. Het laatste bericht, dat men van het vliegtuig heeft ontvangen, zei, dat de machine zich toen boven Kaap Spencer bevond. Een functionaris van de „Cana dian Pacific Airlines" deelde Zater dagavond mee, dat in Anchorage noodseinen waren opgevangen, welke afkomstig zouden kunnen zijn van het vermiste toesteL Zondagavond hebben leden van de Perzische oliecommissie na een bespreking met Harriman verklaard, dat succes verzekerd is." Harriman heeft een aantal voorstellen aan de Perzische re gering gedaan voor een regeling van het oliedispuut tussen Enge land en Perzië. De leden van de commissie deelden Reuter mede: „Wij zijn in de laatste fase van onderhandelen. Als alles op een volgende bijeenkomst goed gaat, kan Harriman tevreden naar huis vertrekken." De afgevaardigden van de olie commissie verklaarden, dat zij Harriman een „bevredigend ant woord" op zijn voorstellen had den gegeven. Dat antwoord was door een bijzonder decreet van de Perzische regering, die Zon dagmorgen bijeen is geweest, goedgekeurd. De leden van de commissie wilden niet zeggen, welke voor- stellen Harriman heeft ingediend. Volgens berichten zou o.m. een gezamenlijke Brits-Amerikaanse- Perzische organisatie voor de verkoop zijn voorgesteld. Een lid van de commissie zei, dat de besprekingen van Zondag avond in hoofdzaak gingen over stappen, om sluiting van de raf finaderij te Abadan te voorko men. Hij wilde niet zeggen, of Harriman een bijeenkomst met de Britten, om de voorstellen te bespreken, had voorgesteld. Harriman zelf zei slechts: „Wij hébben voortgang gemaakt." De bijeenkomst van Zondag avond duurde meer dan twee uw en werd gehouden in de tuin van het zomerpaleis van de s.iah. De Perzen waren opgetogen, toen zii de bijeenkomst verlieten en Har riman die er gewoonlijk onver biddelijk uitziet, weerde nu glim lachend de vele vragen van de verslaggevers af. De Perzische politie heeft Za terdag 2 vooraanstaande func tionarissen van de Brits-Iraanse oliemaatschappij bevel gegeven direct van Abadan uit het land te verlaten. De functionarissen, Freegard. hoofdofficier van de veiligheids dienst, en Donoghue, ingenieur voor de verbindingen, hadden Vrijdag het bevel gekregen zich „binnen een of twee dagen" op het paspoortenkantoor te Tehe ran te melden om te worden uit gewezen. De politie wijzigde Za terdag deze order. Een functionaris van de maat schappij deelde Reuter mee, dat Zaterdagmorgen de politie zich bij Freegard vervoegde en hem meedeelde dat men de bewijzen in handn had, dat hij ondermijnend werk had gedaan. In het orginele uitwijzingsbevel stond, dat hij te kort was geschoten in het be schermen van de eigendommen der Perzische maatschappij tegen diefstal. Donoghue wordt uitgewezen wegens „het ontslaan van een Perzisch staatsburger." Naar verluidt maakten beide mannen zich klaar om in de eerstkomende dagen naar Lon den te vertrekken. 5 regels 75 cent; ct.; minimum pes nummer, of: Adres at meer s namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur l met de heer Har enkomst gehad voor rika vertrekt", leeft de Britse am_ egedeeld, dat vol tijd bijna was geko te besprekingen tus- Britten te herope- iaghebbende kringen an voorgesteld, dat ;en Britse delegatie, hoofd een kabinet s_ len ontmoeten, gelichte Britse krin- -klaard, dat Harri- egedeeld, dat Enge- snige garanties zou alvorens een derge- 5 te zenden. voorstellen over. leeft Dinsdag de Per- Hen, op grond waar- n bereid zijn met (le derhandeling te tre- ritse ambassadeur te rhandigd. len werden aan Hjar- ndigd, nadat zij op svergadering waren 5 zal de voorstellen ïg naar Londen zen. aanse kringen heeft ■d, dat de volgende tn de Britten is. onlijk betrouwbare e Londen vernomen, she voorstellen, wel- iddag op het Britse ,n Buitenlandse Za- vangen, er in voor- vertegenwoordiger s regering naar Tehe- fen voor besprekin- (ogste peil. rdvoerder van het ice" verklaarde, dat voorstellen „op het t geen teleurstellen- rekken". Hij voegde dat ze reeds door aren van het mini- bestudeerd. VAN DE SABENA §TORT oden en 1 waar ge. deelt mee, dat een rige vliegtuigen gis te pletter is gevallen ia een tussenlanding oerder en de eerste sn' gedood. bemanningslid is d. lig was des ochtends tad naar België ver ongeluk by Ostende. en 1 zwaar gewond. Belgische blad „Het den Dag" meldt had dat deelnam aan de ïratie'' te Ostende, or prins Antoine de defect, stortte neer. laagde er in zich. met n te redden, maar is ewond aan armen en Nicaise uit Gent, is tuk van het neerge_ lig gedood. Londen ontvangen iet Sowjet-Russische Tass wordt gemeld, Iet-Russische minis- ine, I. S. Joemasjef, roek van zijn post i* ats is door het pre- de opperste Sowjet :e-admiraal N. G. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Juli. 26 4.51 20.41 23.15 14.46 27 4.52 20.40 23.37 16.02 28 4.54 20.38 17.14 29 4.55 20.36 0.06 18.18 mnaemissen naar kaesong zaï kunnen begeven. Verklaring van Radio-Pjong- jang. IRadio-Pjongjang heeft in een uitzending verklaard, dat de Amerikaanse weigering om de te rugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea te Kaesong te gelieden tot de Koninklijke Mili taire Academie te Breda onder zocht. Een en ander houdt ver band met de mededeling van een woordvoerder van het ministerie van defensie in Indonesië, dat officieren van het Indonesische leger naar Nederland zullen gaan voor het volgen van cur sussen. en ae menwerking te aanvaarden. Vragen als waarover in de Bel gische berichtgeving wordt ge sproken zijn dan ook door de Ne derlandse regering niet gesteld. Tijdens de conferentie te Goes hebben de drie regeringen, zoals ik in de Tweede Kamer heb mede gedeeld, een tour d' horizon ge maakt in de gecompliceerde en met elkaar samenhangende Bene export van Nederlandse produc ten naar België in de weg worden gelegd. Ik heb deze Nederlandse opvat ting ook aan mijn Belgische col lega's medegedeeld. Er is geen sprake van, dat van Nederlandse zijde in dit verband een verzoek ais waarover U in uw eerste vraag sprak tot de Belgische re gering zou zijn gericht. en duurzamer ie woruen geregeiu dan op zuiver bilaterale grond slag. Dat geldt in het bijzonder voor het verkeer en de agrari sche sector. Mogelijk zullen de resultaten van de voorgenomen conferentie van de Noordzeeha vens de juistheid van deze op vatting bewijzen", aldus Ade nauer. .bot, ambtenaar van inse ministerie van Zaken, belast met den betreffende de i veiligheid, heeft te ïw York) verklaard, opa nog niet genoeg defensie. nening izou het ech- zijn een, te krachtige enover de Europese aan te nemen. Staten wensen geen lingen", zo verklaar der u,j rede, „maar wij wil len vrije, onafhankelijke en moe dige bondgenoten." „Laten wij ons zelf niet bedrie gen door te menen, dat het we derzijdse hulpprogramma eeru ge schenk van de Ver. Staten aan de Europeanen is. Het is een inves tering in het belang van onze eigen veiligheid".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1