Réné Mayer kabinetsformateur Van Cauwclaert antwoordt Kortenhorst NIEUWE GEVECHTEN DREIGEN Vreedzame oplossing mogelijk TIJDELIJKE VERHOGING BUITENGEWONE PENSIOENEN Verblijfsvergunning van Seddon ingetrokken OPENHARTIGE BESPREKINGEN TE GOES Schuman wees opdracht af Chinese „tegenmaatregelen Eerst buitenlandse troepen uit Korea VRIJDAG 20 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1785. Na de conferentie te Goes heeft de heer Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux, aan een redac teur van het agentschap Belga, die hem naar zijn indrukken vroeg, geantwoord zonder aarzelen te kunnen zeggen, dat deze uitstekend waren. Deze openhartige besprekingen van dertien ministers hebben het klimaat gunstiger dan ooit gemaakt voor de totstandkoming van de volledige unie in de kortst mogelijke tijd. verscheen een spook T««stemming voor Russische luchtbasis in China Bespreking van Harriman yf N WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Waterwegen niet gebonden aan Benelux Bit dient te worden gezegd in antwoord op enkele uitlatingen, die getuigen van scepticisme, dat hier en daar aan het licht is gekomen. De ministers der drie landen waren niet bijeengeko men om tot concrete resultaten te komen, aangezien geen enkele ambtenaar hen vergezelde. In antwoord op de vraag welke vorderingen werden gemaakt zeide de heer Jaspar: „Laten wij onder vordering verstaan, de ge volgen van de genomen beslui ten. Thans beogen deze voor namelijk het toepassen van nieu we methoden, met het doel de gewenste oplossingen voor nog hangende kwesties voortaan te bespoedigen. Er is overeengeko men dat de ministers voortaan vaker zullen bijeen komen, eerst zonder ambtenaren en vervolgens met ambtenaren en deskundigen, ter behandeling van de nog be staande meningsverschillen over (Advertentie) maar alles keerde ten goede. Zijn huis stond scheef en zijn dochter leek op een geestverschij ning. Nee, het fotograferen ging hem nooit best af. Maar nu is hij een perfect fotograaf. Met de Phi lips Flitscamera kunnen foto's eenvoudig niet mislukken, want de bediening is de eenlvoud zelf. Eowel overdag (zonder flitslamp) als des avonds in huis, in de tent of in de schemer zijn alle opna men stuk voor stuk meesterwerk je*. Uw handelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zien. de muntkwestie, het probleem van land- en tuinbouw en over de visvangst. Ook zullen de minis ters met hun respectieve collega's veelvuldiger overleg plegen, het geen de dingen zal bespoedigen, daar de ministers bevoegdheden hebben, die de ambtenaren niet bezitten. Voor mij is het eveneens be langrijk", zo vervolgde Dr. Jas par ,,dat men erkend heeft, dat de kwestie van de waterwegen juridisch niet gebonden is aan Benelux, maar dat zij een zeer belangrijke psychologische rol hierin speelt. Zoals de heren Pholien en Van Zeeland het heb ben verklaard. Niet minder be langrijk is het feit, dat de wil tot uiting is gekomen om voor de nog hangende moeilijkheden een oplossing te vinden". Op de vraag of de heer Jaspar hier mede voornamelijk de Neder landse betalingsbalans bedoelt zeide deze „neen", maar daar gi; dit probleem ter sprake brengt, neem ik de kans waar om u aan te tonen, hoe ingewikkeld deze kwestie is. Zij heeft niet alleen een Benelux- maar ook een in ternationaal karakter ingevolge haar terugslag op de OEES en de Europese betalingsunie. Met be trekking tot zijn binnenlands be leid heeft Nederland sedert en kele maanden drastische bezuini gingsmaatregelen uitgevaardigd tot het bewerken van het even wicht in zijn balans en begroting De Nederlandse regering heeft de toelagen voor de levensmidde len, het openbaar onderwijs, de wederopbouw, de wegen en de openbare werken aanzienlijk ver minderd. Nederland heeft even eens de invoer van weelde-artike len krachtig beperkt. Bovendien is naar middelen ge zocht, die de Nederlandse uitvoer kunnen bevorderen. Al deze maatregelen, die in April zijn ge nomen, hebben reeds zeer tast bare resultaten opgeleverd. Voor een juiste schatting is het echter nog te vroeg. Het probleem heeft een internationaal karakter door het feit, dat de Nederlandse ba lans ten zeerste zou verbeteren indien Nederland kon uitvoeren dank zij de OEES. Hier dient op te worden gewe zen, dat in beginsel de landen, die er lid van zijn, zich bereid hebben verklaard 60 pet. van hun handel vrij te maken. Maar in de practijk gaat het er hele maal anders toe, en men kent landen, die beperkingen uitvaar digen op het gebied van de con- tigenteringen of op dat van de invoerrechten. Duitsland bijvoor beeld heeft tijdens de jongste maanden schier geen Nederland se land- of tuinbouwproducten meer ingevoerd. Het staat buiten kijf, dat zo Nederland in het ka der van de OEES, meer kon uit voeren, het probleem van zijn betalingsbalans er geheel anders zou uitzien." Op een nadeie vraag over het probleem der waterwegen ant woordde de heer Jaspar nog dat al wat hij dienaangaande kon zeggen is, dat de oplossing ervan, na de conferentie van Goes, dich ter bij is gekomen. Op een laatste vraag: ziet u de mogelijkheid in van een nieuwe- conferentie binnen afzienbare tijd? gaf de heer Jaspar ten ant woord: „Daarover dienen de be voegde ministers te beslissen. Zij kunnen bijeenkomen op departe mentaal vlak, of, zoals te Goes, op regeringsvlak ter gelegenheid van een algemene conferentie. Mijns inziens zullen de ministe riele bijeenkomsten vermoedelijk slechts in September beginnen daar de vacantietijd is aange broken". Dr. Jaspar betoogde voorts, dat er nooit sprake is geweest van consolidatie van de Neder landse openbare schuld. Tot be sluit maakte hii gewag van het telegram met gelukwensen, dat koningin Juliana een koning Boudewijn heeft gezonden en waardoor aldus de Nederlands Belgische vriendschapsbanden nauwer worden aangehaald. Volgens berichten uit nationa listische bron zouden de Chinese communisten in Juni de Sowjet- Unie het recht hebben verleend luchtbasis in te richten te Char- bin Moekden, Peking, Tsjingtao, Hankou, Foetsjou, Nanking, Kweilin en Kanton. Donderdagmorgen heeft Ave- rell Harriman een onderhoud van een uur gehad met de Perzische premier Mossadeq. De bespre king. gevoerd in het slaapver trek van Mossadeq waar deze te bed lag, was „hartelijk". Later op de dag zou Harriman met leden van de Perzische olie commissie besprekingen voeren. De Franse president heeft Robert Schuman, de Katholieke minister van Buitenlandse Zaken in het afgetreden kabinet, verzocht zich t» belasten met de taak van de vorming van een nieuwe regering. Schuman heeft echter meegedeeld, dat hij het verzoek van de pre sident om een regering te vormen! van de hand heeft gewezen. Schuman verklaarde tegenover verslaggevers: „Er is in werkelijkheid slechts een kwiestie, welke de partijen van de meerderheid verdeelt en dat is de kwestie van subsidies SHERMAN IN PARIJS Bij aankomst in Parijs werd admiraal Sherman door verslag gevers met een stortvloed van vragen bestormd. Hij zei slechts: „Ik ben hier voornamelijk om generaal Eisenhower te raadple gen." Sherman wist niet of hij besprekingen zou voeren met Franse vlootbevelhebbers of re gerings autoriteiten. Ter gelegenheid van de inhuldi. ging van koning Boudewijn, heeft de voorzitter van de Nederlandse Tweede Kamer het volgende tele gram gezonden aan de heer Van Cauwelaert „De Tweede Kamer der Staten- Generaal neemt van harte deel in de vreugde van het Belgische volk nu dit zich getrouw aan zijn de vies eendrachtig schaart om de troon van koning Boudewijn. Naar eerst thans te Tokio bekend is gekwaakt, is generaal Kidgway uit het vooruitgeschoven „bestamlskwartier" in Tokio teruggekeerd. Men beschouwt zijn terugkeer als een aanwijzing, dat hij van mening was, dat de besprekingen goed vorderden in de richting van een overeenkomst^ Een schaduw over Korea is de dreiging van nieuwe gevechten). Het Achtste leger heeft n.l. toenemende activiteit langs het front gemeld. De grootste communistische eenheden sedert het begin van de vredesonderhandelingen hebben de Verbonden troepen aangevallen, blijkbaar om uitvoering te geven aan het in communistische radio- Volgens een in Londen ontvangen bericht van Tass uit Pjongjang is het „volkomen duidelijk", dat een! vreedzame oplossing „onlnogelijk is als de buitenlandse troepen niet uit Korea worden teruggetrokken". (De berichten, die dezelfde dag uit Tokio waren binnengekomen, wezen er op, dat een belangrijk agendapunt, dat op de conferentie van Kaesong nog niet was geregeld vermoedelijk de kwestie is of de terug-' trekking van buitenlandse troepen uit Korea op de huidige conferentie besproken moeten worden) Het Tass-bericht zegt verder, dat het debat over de agenlda had aangetoond, dat men zich van Amerikaanse zijde beslist verzette tegen de ontruiming van Korea door buitenlandse troepen. Hbt hoofd van de Amerikaanse delegatie, vice-admiraal Joy, had verschillende argumenten aange voerd ,,om de z.g. onbevoegdheid van de Amerikaanse delegatie om deze kwestie te bespreken, te rechtvaardigen", aldus Tass, dat er aan toevoegt dat een vreedza me regeling van de Koreaanse kwestie niet mogelijk is zonder dat de buitenlandse strijdkrachten worden teruggetrokken. Tass over de conferentie. Volgens Tass had generaal Nam II de voornaamste Noordelijke onderhandelaar, duidelijk gemaakt dat zijn delegatie er op zou staan, dat de 38ste breedtegraad als de marcatielijn werd aangenomen en de buitenlandse strijdkrachten zouden worden teruggetrokken als waarborg- tegen hervatting van de vijandelijkheden. De .Amerikanen kantten zich tegen de 38ste breedtegraad als demarcatielijn „waardoor zij du:. HEDEN BESLISSING OVER WAPEISTELSTANDS- BESPRiEKESTG. deüjk hljjk gaven van luin verlan gen om het voorstel van Malik te omzeilen en een linie ver ten N. van de 38ste breedtegraad vast te stellen". Volgenls Tass had generaal Nam II verder voorgesteld: Hiet uitwerken van concrete maatregelen voor de beëindiging van de vijandelijkheden, de instel ling van een commissie van toe zicht en de regeling van de kwes tie van de krijgsgevangenen. Beperkingen op bewegings vrijheid van correspondenten. Naar het commando der V. N. heeft bekend gemaakt, zullen cor respondenten en fotografen, die de Geallieerde afgevaardigden naai de besprekingen te Kaesong ver gezellen zich in het vervolg alleen binnen een gebied van 800 meter van de conferentieplaats mogen ophouden,. Deze nieuwe beperkingen voor correspondenten vloeiden voort uit „een gemeenschappelijk ver zoek van verbindingsofficieren1 van de Geallieerde en de Noorde lijke delegatie". Een woordvoerder van de Ver. Naties in het vooruitgeschoven' kamp in Korea heeft verklaard, dat de besprekingen van heden waarschijnlijk zouden beslissen, of do onderhandelingen geheel afge broken zullen worden of voort zuilen gaan. „Wij zullen hetzy overeenstem, ming bereiken of het zal er naar uitzien dat het meningsverschil een definitief karakter krijgt", zei Na minder dan 2 uur onder handelen ging gisteren de delega tie uiteen zonder enige vorderin gen te maken. De woordvoerder die de be spreking bijwoonde zeide, dat er nog een enkele kwestie geregeld moest worden. „Dit zou heden kunnen geschie den, «1» de kwestie wordt gere geld". Geen vorderingen. In een communipué van de V. N. van Donderdag wordt gezegd, dat gisteren geen voortgang ge maakt is bij de bespreking van het agendapunt, waarover nog geen overeenstemming bestaat. DE ZEE EIST EEN DERDE SLACHTOFFER. Laat in de middag omstreeks 17.20 uur eiste de zee Donder dag een derde slachtoffer. Het was de 30-jarige Haagse bakker J. S. S. had zich op genoemd tijd stip ter hoogte van de Kwartel laan te Scheveningen in zee bege ven. Mensen op het strand zagen hem eerst op borsthoogte in het water en later ontdekten zij de man dieper in zee. Plotseling was S. uit het gezicht verdwenen. Een strandboot werd uitgezet en spoorde gedurende anderhalf uur naar de man. uitzendingen geuite dreigement, dat „.tegenmaatregelen" zouden worden genomen als 't Geallieerde .offensief" niet werd gestaakt zo. lang er te Kaesong werd onder handeld. Geallieerde luchtaanvallen in Korea. Volgens een bekendmaking van de Vijfde luchtmacht hebben 400 vliegtuigen) doelen bij de gevecht linies en in de noordelijke achter hoede aangevallen. Andere vliegtuigen bestookten verkeers- en spoowegbruggen in Noord-Korea. Leden van de bemanning ver. klaarden, dat voltreffers van ver- scheidene bommen van 500 kg waren waargenomen1. Voorts zouden drie door de Noordelijken bezette plaatsen ver woest of beschadigd zijn en meer dan 1500 Noordelijke militairen gedood of gewond. De Amerikaanse verliezen. In het wekelijks overzidït van het Amerikaanse ministerie yan Landsverdediging wordt (neege deeld, dat de totale Amerikaanse verliezen in Korea 79.139 man be droegen, n.l. 11.777 gesneuvelden, 55.125 gewonderi en 12.23T ver misten. Joego-Slavië stelt g»en strijd krachten! ter beschikking. Joego-Slavië heeft in antwoord op een verzoek van de commissie voor collectieve maalt regelen van de V. N. meegedeeld, dat het geen militaire strijdkrachten aan de Ver. Naties ter beschikking kan stellen op dit ogenblik wegens de „ernstige druk" waaraan het van de zijde van de Sowjet-Unie en andere Oost-Europese staten on derhevig zou zijn. „Deze druk,, welke nooit groter is geweest dan op dit ogenblik, omvat maatregelen van militaire aard, zoals voortdurende grens- provocaties eni de voortdurende en onwettige groei van de strijdkrach ten van onze Oostelijke buren", al dus de verklaring. Joego-Slavië was van mening dat het verzet, dat toet biedt aan deze agressieve druk op zichzelf 'n belangrijke bijdrage tot het be waren1 van de internationale vrede en veiligheid is". Grieven van Nederlandse vrij willigers. Op een kortgeleden' te Tokio gehouden zitting van een Neder- alndse krijgsraad zijn door de Ne derlandse Korea-vrijwilligers klachten naar voren gebracht, die, naar de president, kolonel Dame-t, in de uitspraak meededeelde, door getuigenverklaringen zijn beves tigd. Kolonel Dam en sprak de hoop uit dat verandering zal worden gebracht in de toestanden, waar over is geklaagd. Leden van het personeel van het Nederlandse gezantschap te Tokio verklaarden te hopen dat de Ne derlandse Iregeringlmaatregelen: zal nemen om de oorzaken der klach ten weg te neme». Een correspondent in Korea van enige Nederlandse bladen heeft dezer dagen meegedeeld dat kor- poraal S. Heyndeyk tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld. Gemeld werd dat de verdediger, kapitein Anemaet, de krijgsraad heeft meegedeeld dat vele vrijwil ligers onder valse voorwendsels zijn overgehaald zich voor dienst neming in het Van Heutazbataljon op te geven. De kapitein zeide dat bij de mi litaire geneeskundige keuring in Nederland militairen met chroni sche ziekten en andere gebreken werden goedgekeurd voor het ver richten van zware dienst te velde in Korea. Zij spreekt de tooop uit, dat Bel gië tijdens de regering van Zijne Majesteit onders Gods zegen een periode van vrede en bloei moge beleven. Kortenhorst, voorzitter". De heer Van Cauwelaert heeft als volgt geantwoord: „Uit naam van de Belgische Kamer der Volksvertegenwoordi gers dank ik de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de deel neming in de blijde verwachting met welke de Belgische bevolking eendrachtig de troonsbestijgin; van koning Boudewijn heeft be groet en voor de wensen van, ze gen en voorspoed tot ons voor de regering van België gericht. Moge het H3are Majesteit Ko ningin Juliana en Z. M. koning Boudewijn gegeven worden de vriendschap en saamhorigheid van hun landen tot steeds groter innigheid en vruchtbaarheid te zien gedijen. Van Cauwelaert, voorzitter". aan scholen' op godsdienstig» grondslag. Ik ben van mening, dat het vol gende kabinet niet moet worden geleid door een lid van een partij, welke nauw hij deze kwestie is be trokken". De Franse president heeft ver volgens de radicale minister /afk Justitie in het afgetreden kabinet, René Mayer, verzocht een nieuwe regering te vormen. Mayer heeft de taak op zich ge nomen te pogen een nieuwe Fran se regering te vormen. Hij tzal thans overleg plegen' met de partijleiders. Mayer verklaarde tegenover verslaggevers: „Mijn taak zal niet eentvoudig zijn, doch er zijn belangrijke bin. neiL- en buitenlandse vraagstuk ken op te lossen". De meeste waarnemers zijn van mening, dat de vorming van een nieuwe regering veel tijd en' moei te zal vergen, daar de midden partijen zeer verschillende ideeën hebben, o.m. over de omvang van het staatsingrijpen in de nationale economie en het vraagstuk van de subsidiëring der scholen op gods dienstige grondslag. De besprekingen van Petscbe zijn, aldus Reuter, in zekere zin een' overwinning voor de linkse groeperingen van de Nationale vergadering geweest, daar bij de besprekingen duidelijk is gewor den, dat ieder, die de volgende re gering zou vormen zich zou moe ten bezig houden met een alge mene herziening der lonen voor de herfst, een herziening, die neer zou komen/ op een algemene ver hoging van het loonpeil. Verschenen is de nota naar aan leiding van het verslag van de Tweedie Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke verhoging van de buitengewone pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslacht offers. Aan deze nota van de minister van Verkeer en Waterstaat is het volgende ontleend: Met voldoening constateerde de minister dat het ingediende ont werp van wet de algemene in stemming van de leden der Ka mer mocht verwerven en dat men zich met de strekking daarvan kon verenigen'. De leden meende» het te moeten betreuren, dat de indiening van bedoeld ontwerp zo laat is ge schied. De minister moge in verband hiermede, namens zijn ambt genoot van Sociale Zaken, op merken, dat ten tijde van de eer ste loonronde van 5 procent nog niet was overwogen, of dezq op overeenkomstige wijze van toe passing zou worden verklaard op de uitkeringen in de sociale sec tor. Nadat ter zake een beslissing was genomen, leidde de vraag of deze verhogingen ook van toepas sing dienden te worden verklaard op de buitengewone pensioenen, tot nader interdepartementaal overleg. Op grond van dit overleg is be sloten de verhogingen van de lo nen op overeenkomstige wijze van toepassing te verklaren op de buitengewone pensioenen. H(ct overleg heeft noodzakelij kerwijze tot enig oponthoud aan leiding moeten! geven. Met betrekking tot de vraag van zeer vele leden, hoe de stand van zaken is met betekking tot de in 1945 in uitzicht gestelde alge- nienjp pensioenregeling vbor zee lieden, moge worden meegedeeld, dat de conslusies, tot welke het interdepartementaal overleg beeft geleid, door de ministerraad in be handeling zijn genomen. De Perzische regering heeft de verblijfvergunning van Richard Seddon, hoofdvertegenwoordiger van de Brits-Iraanse oliemaat schappij in Teheran, ingetrokken. Naar verluidt zal de Britse am bassade bij de Perzische minister van Buitenlandse Zaken tegen de intrekking protesteren. De Per zische regering heeft geen direc te reden opgegeven. Het Perzische parlementslid en lid van de oliecommissie Nasser- gholi heeft de regering verzocht het dienstverband van alle bui tenlanders die voor de Perzische regering werken, op te zeggen. Er zijn ongeveer 600 buitenlan- landers hoofdzakelijk Fransen, Belgen, Grieken en Duitsers in regeringsdienst bij de openba re werken en de landbouw. Het intrekken van Seddons verblijfsvergunning is geschied door de Perzische politie. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in antwoord op het Britse protest medegedeeld, dat zij geen kennis droeg van het in trekken. Omtrent de door Harriman ge voerde besprekingen wordt nog vernomen, dat Trumans speciale vertegenwoordiger geen stap verder is gekomen in de richting van het Brits-Perzische overeen stemming. Het verluidt dat Har riman in het begin van de volgen de week naar Washington terug zal vliegen. Volgens kringen, die in verbinding staan met de Ame rikaanse ambassade te Teheran, is de houding der Perzen onver zoenlijker geworden. Zij schijnen nu zélfs te weigeren ook maar enige wijziging in hun huidige politiek te overwegen. De Perzische pers en de radio blijven nadrukkelijk melden, dat Harrimans reis een succes is. Een Franse journalist, die Woensdag het tegenovergestelde aan zijn blad had gemeld, kreeg een offi ciële terechtwijzing van het kan toor van de minister-president wegens „het verspreiden van mis leidende berichten." De Perzische minister van Fi nanciën heeft de volksvertegen woordiging verzocht een wets ontwerp goed te keuren, dat voorziet in het opheffen van een deposito van veertien mihoen pond sterling bij een Britse bank, dat dient ter dekking van een gedeelte van de Perzische geld circulatie. Het Britse kabinet heeft Don derdag vergaderd ter bespreking van het Perzische oliegeschil. Minister Morrison zal vandaag een verklaring in het Lagerhuis afleggen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag morgen tot Vrijdagavond. Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met plaat- seliik enige lichte regen of mot regen, voornamelijk in het N. en N.O. van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen W. en N.W. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 20 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.42 3.02 Terneuzen 3.17 3.37 Hansweert 3.57 4.17 Walsoorden 4.07 4.27 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 20 4.42 20.49 22.— 6.33 21 4.44 20.48 22.13 8.05 22 4.45 20.46 22.25 9.31

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1