VEELVULDIGE EN KORTE BIJEENKOMSTEN IN DE TOEKOMST Overstromingen in Amerika Hervatting besprekingen in Korea Peking acht Ridgway voorstellen aanvaardbaar De Perzische oliekwestie HARRIMAN IN TEHERAN De Troonswisseling in Belgie Vliegongelukken Delegaties van Belgische, Luxemburgse en Neder landse ministers, onder voorzitterschap van de drie eerste ministers, zijn 14 Juli te Goes in vergadering bijeen geweest. De aanwezige ministers hebben een zeer uitvoerige en vriendschappelijke gedachtewisseling gehad over het geheel der vraagstukken, die voor de drie landen van betekenis zijn en met name over het monetaire vraagstuk tezamen met het vraagstuk van de beta lingsbalans, over het landbouwvraagstuk en dat van de visserij, alsmede over het vraagstuk der waterwe- Aan het einde van hun beraadslagingen hebben de ministers besloten hun tot dusver gevolgde werkwij ze te veranderen. In de toekomst zullen de belangrijke nog hangende vraagstukken behandeld worden in kleine ministeriële besprekingen om zodoende op korten termijn de oplossingen te vinden die de ver wezenlijking van de Benelux mogelijk maken. AMERIK. VLIEGTUIGEN NAAR EUROPA. SCHADE VAN 500 MILLIOEN DOLLAR. Betreffende de overstromingen in Amerika verne men wij, dat in Kansa-City de noodtoestand is afge kondigd. Het water op de overstroomde gebieden van Kansas en Missouri stijgt nog steeds. Alle grote plaatsen Jn Kansas-vallei, van de oorsprong tot de monding, zijn vrijwel geisoleerd. De wegen, spoorlijnen en vliegvel den staan onder water. In Kansas-City zijn drie grote industriewijken on dergelopen en leger-ingenieurs hebben ook de eva cuatie van het noordelijk district aangeraden. De leider van de delegatie van de Verenigde Naties, vice-admiraal Joy, heeft aan de Noordkoreaanse generaal Nam-Il per hef schroef vliegtuig een bood schap gezonden, waarin hij voorstelt Zondag om 14 uur plaatselijke tijd de besprekingen op de overeen gekomen voorwaarden te hervatten. Averell Harriman, president Trumans adviseur voor buitenlandse zaken, is zondag in Teheran aan gekomen voor besprekingen over het Perzische olie geschil. OM HET LEVEN VAN EEN KIND. Bouwvakarbeiders ontvangen i([bijslag ep vacantiebonnen Tsjecho-Slowaken filler dood veroordeeld fpH WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Pran kering bij Abonnement: Ternevizen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 16 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1781. t dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Ffrnra F. J. van Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eent| iedere regei meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pafl advertentie L80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrefi Bureau van dit Blad 15 cent meer. advertenties tot 's namiddags 2 mffl Temeuzen De gehouden Benelux besprekingen te Toen de ministers van Luxemourg, België en Nederland in hun auto s op de weg van Roosendaal naar Goes reden om in Hotel „De Koren beurs" te Goes hun besprekingen te houden, hebben zij aan talrijke bomen langs de weg pamfletten gezien in de geest van „Wij willen do Benelux nü," en „Niet langer praten Deze biljetten waren aangebracht door het Comité-Benelux, een par ticuliere organisatie, die in elk der érie landen vele aanhangers telt em die op deze wijze de ministers er toe willen brengen spijkers met koppen te slaan. Van dat gevoelen heeft het comi té ook blijk gegeven in een brief aan minister Drees. Vóórdat men met dit „plakwerk" in Goes begon, had het comité een vergadering belegd in „De Land bouw" te Goes, waar het woord ge voerd werd door de heer K. C. de Caluwé, secretaris van de Belgische afdeling van dit comité, en de heer E. W. P. van Dam van Ysselt, de Nederlandse secretaris. Beide sprekers waren het volko- men met elkaar eens: het gedraal met de ondertekening en de inwer kingtreding van de Benelux is on nodig. De heer De Caluwé stelde het ge intrigeer van Belgische belangheb benden voor het voortdurende uit stel verantwoordelijk, plus de klein heid van de Belgische politieke fi guren. De heer Van Dam ging aan de moeilijkheden, die de Belgen ma ken, zonder veel woorden voorbij en stelde de slapheid van de Ne derlandse bewinddragers aan de kaak. Hij deelde mede, dat het co mité-Benelux aan minister Drees een schrijven had gericht. Tevoren reeds had de heer De Caluwé meegedeeld, dat de Belgi sche boeren bereid zijn zich bij Ne derland aan te passen en dat het Christelijk Vakverbond in België zich reeds in die zin tegenover de regering had uitgelaten. Voor de oplossing van de landbouwmoeilijk- heden zag hij wel een reële moge lijkheid. Het ligt in de bedoeling van het Comité-Benelux om van nu af een „non-stop-offensief" te ontketenen op de ministers der di verse landen en niet te rusten tot de volledige unie een feit zal zijn. Daartoe zal alle druk, die uitge oefend kan worden, ook worden uitgeoefend.. „Van Goes begint de victorie," riep de heer Van Dam v. Isselt uit. De Benelux ministersconferentie, die in de „Korenbeurs" te Goes werd gehouden, had ten doel eens geheel openhartig een algemeen overzicht van alle Benelux-proble- men te geven. Zoals een der Ne derlandse ministers na afloop op merkte „een tour d'horizont" te maken. De korte duur van de by eenkomst men begon te kwart voor 12 en men nam, met een lunchonderbreking, te 6 uur af scheid maakt het reeds duidelijk dat men Zaterdag niet toegekomen is aan een definitieve oplossing van de vele hangende Benelux vraagstukken. Deze Beneluxconferentie, die zoals enkele onzer ministers het heel spontaan uitdrukten, is in een bijzonder open en hartelijke sfeer gehouden. Er vallen geen spectacu laire resultaten te vermelden en men mag ook in de toekomst geen spectaculaire conferenties ver wachten. Het belangrijkste wat van deze conferentie te zeggen valt is, dat men van nu af een geheel andere werkwijze zal volgen. Het Bene- lux-overleg zal geheel anders wor den dan in het verleden. Had men vroeger grote conferenties en was de werkwijze log, men wil in de toekomst veelvuldige bijeenkom sten van ministeriële werkgroepen hebben, die de concrete vraagstuk ken zullen bespreken om tot een oplossing te komen. Dat zal voort durend in onderling verband ge schieden. Op die wijze zal Benelux op natuurlijke wijze kunnen groei en, zo was de algemene gedachte tijdens deze conferentie. Wat de kwestie der waterwegen betreft, bleken de drie regeringen op het standpunt te staan, dat ju ridisch het probleem van de wa terwegen niet met de Benelux ver bonden is. De Nederlandse rege- een overzicht van de vraagstukken zeer in het algemeen gegeven. Men was van mening, dat men op deze wijze niet tot een harmonisa tie van de landbouw kan komen. Men moet hier komen tot een vrij ruilverkeer van de landbouwpro ducten met België. Voor Luxem burg zijn er speciale vraagstukken. Men zal het nuttig gebruik moeten maken van de werkcomité's om het landbouwvraagstuk in het eco nomisch kader te plaatsen en in het algemeen te bezien. De uitvoe ring en de toepassing van het land bouwprobleem blijkt zeer moeilijk te zijn geweest. Daarvoor zal men thans in deze werkcomité's oplos singen zien te vinden. Nederland zal nu een nota van bepaalde desi derata aan België overhandigen. Wat de visserij betreft, waarvoor in Oostende een afspraak is ge maakt, waarmee men niet is op geschoten, werd besloten snel tot een ander systeem over te gaan. De werkcomité's zullen zich daarmee producten te komen. Men houdt zich aan de data van 1 Januari 1952. Dit is voor de Nederlandse visserij van grote betekenis. Tot het vaststellen van een streefda tum voor de ondertekening van de werkelijke unie is men in het licht van de thans gewijzigde werkme thode, niet gekomen. Luxemburgse onderscheiding voor Dr W. Drees. Tijdens de lunch in Goes van de Benelux-ministers heeft de Luxem burgse minister-president Dupong aan minister-president dr W. Drees- en eerste minister J. Pholien van België de versierselen overhandigd van grootkruis in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Twee vrachtboten met dekla ding van Amerikaanse oorlogs vliegtuigen zijn op weg naar lan den van het Atlantisch Pact, al dus is officieel medegedeeld. Aan tal en bestemming der vliegtui gen werd niet bekend gemaakt. Er waren reeds straaljagers ge zonden naar Nederland, Belgie en Frankrijk, aldus zeide een woordvoerder van het program- bezig houden om zo spoedig moge- woordvoerder van net piogium- iyk tot een vrij verkeer in visserij-ma voor hulp aan het buitenland. Zaterdagmorgen vroeg is te Welton bij Lincoln in Engeland een Lincoln-bommenwerper van de R.A.F. neergestort, nadat, vol gens ooggetuigen, een der moto ren had gestopt. Zeven leden van de bemanning kwamen om het le ven. De Britse machine veronge lukte bij nadering van het vlieg veld Scampton. Zij kwam terecht op driehonderd meter afstand van een boerderij na vlak langs het dak hiervan gekomen te zijn. Het toestel vloog in brand na het ontploffen van de benzinetank en het vuur was zo hevig, dat men niet naderbij kon komen om de inzittenden te helpen. Drie personen kwamen om en drie anderen werden ernstig ge wond bij het verongelukken van een tweemotorig Lockheed-Hud son vliegtuig op het vliegveld Bromma bij Stockholm. Het toe stel vloog in brand en het vuur vond gretig voedsel in de lading van vijftienhonderd kilo kranten, die het vliegtuig aan boord had. Het verongelukte Zweedse vliegtuig, dat gebruikt werd voor het transport van kranten uit Stockholm naar de provincie, was vertrokken naar Joenkoe- ping met 6 passagiers aan boord. Te Winterthur in Zwitserland kwamen twee sportvliegtuigen op een hoogte van .vijftig meter met elkaar in botsing. De twee inzittenden van het ene toestel moesten met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis, de twee inzittenden van het andere kwa men er ongedeerd van af. ring onderschrijft echter de door minister Van Zeeland in de Belgi sche Kamer reeds kenbaar ge maakte opvatting, dat zulks echter materieel, feitelijk, politiek en psychologisch wèl het geval is. De regeringen zullen deze kwestie in gemeenschappelijk verband bezien. Wat de landbouw betreft, zal door Nederland een nota met be paalde desiderata aan de Belgische regering worden overhandigd. Voor wat de visserijproducten aangaat, was er in Oostende een afspraak gemaakt, waarmee men niet is opgeschoten. Thans zal men zo spoedig mogelijk tot een vrij verkeer van visserijproducten over gaan. Men houdt zich daarvoor aan de data van 1 Januari 1952. Tijdens de conferentie heeft men allereerst de ontwikkeling treme positie van Nederland in de Europese betalingsunie bezien en van gedachte gewisseld over de be sprekingen die op korte termijn no dig zijn. Van Nederlandse zijde van het handelsverkeer en de ex- werd een analyse gegeven van de toestand. De ruilvoet van België werd niet verslechterd door de toestand die na Korea intrad. Men was van mening, dat ook zonder een voorunie het er na het Korea- incident precies zo zou hebben uit gezien als thans. Men achtte dus de these wel juist, dat het voor unie-verdrag als zodanig geen in vloed heeft gehad. Dat neemt ech ter niet weg, dat het probleem op korte termijn zal moeten worden bezien. Wat de landbouw betreft werd Even vóór twee uur Zondagmid dag plaatselijke tijd zijn de bespre kingen te Kaesong over een staken van het vuren, die drie dagen ge leden waren opgeschort, hervat. De 18 voertuigen van het convooi vervoerden 87 personen, onder wie vice-admiraal Joy en generaal-ma- joor Lawrence Craigie van de Amerikaanse luchtmacht. De drie andere afgevaardigden van de V. N. waren per hefschroefvliegtuig naar Kae9ong gegaan. Admiraal Joy heeft blijkbaar de weg over land gekozen om zich Harriman werd bij zjjn aankomst begroet door de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Bagir Ka- zemi, en de Amerikaanse ambassa deur Henry Grady. De politie had het vliegveld van aankomst en de weg naar de stad, die Harriman zou volgen, afgezet met het oog op eventuële demonstraties. Harriman zal tijdens zjjn verblijf in Teheran de gast zjjn van Grady. Hij zal waarschijnlijk vandaag zijn officiële besprekingen beginnen. „Ik zie niet in waarom vriend schappelijke besprekingen van de oliekwestie niet tot een oplossing zouden leiden", zo zeide Harriman op het vliegveld. Het vraagstuk was niet alleen van belang voor Engeland en Perzië maar ook voor de andere landen van de wereld. Hoewel hij nog niet direct wist op welke basis een oplossing zou kun nen worden verkregen was hij toch „hoopvol" gestemd. Verder ver klaarde Harriman een boodschap van president Truman voor de sjah en premier Mossadeq meegebracht te hebben. Over de duur van zijn verblijf zeide Harriman: „Ik zal blijven zolang ik van nut kan zijn. Het is mijn bedoeling zoveel moge lijk mensen te spreken teneinde zoveel mogelijk over de onderha vige kwestie te weten te komen". President Truman zou op de hoog te gehouden worden van zijn be sprekingen. Naar Harriman nog zeide, zou hij op de terugweg zeker een bezoek aan Londen brengen. Reuter verneemt nader, dat Har riman een uitnodiging van de sjah om zijn gast te zijn in zijn zomer' In Tokio heeft het antwoord van de Noordelijken grote verrassingen gewekt, daar men niet een onvoor waardelijke aanvaarding van de voorstellen van Ridgway had ver wacht. Waarnemers zijn van mening, dat de Noordelijken zeer gesteld zjjn op het voortzetten van de be sprekingen, hetgeen wordt be schouwd als een gunstig teken voor het verdere verloop der onderhan delingen. In Londen hebben officiële krin plaatsen in- gen met grote voldoening kennis geraakt op het ogenblik, genomen van de aanvaarding van I brandweer dacht de br; residentie buiten Teheran heeft aanvaard. Harriman merkte tegenover ver slaggevers op, dat de Engelsen het beginsel van de nationalisatie van de olie-industrie hadden aanvaard. Perzië behoudt zieh het recht voor olie aan Rusland te ver kopen. In een communiqué van de olie commissie van het Perzische par lement wordt gezegd, dat de Iraan- se regering zich het recht voorbe houdt olie aan Rusland en commu nistisch China te verkopen. De tekst van het communiqué luidt: „Aangezien geen enkel be richt van de Brits-Iraanse olie maatschappij is binnengekomen in antwoord op het op 13 Juni door de nationale Perzische oliemaat schappij uitgegeven communiqué, dat een termijn van een maand stelde voor het doen van oliebestel lingen, behoudt de Perzische rege ring zich het recht voor de oliepro ducten van nu af aan aan iedere gegadigde te leveren". Seddon niet in Abadan toegelaten. De Perzische autoriteiten hebben Zaterdag de hoofdvertegenwoordi ger van de Brits-Iraanse oliemaat schappij in Teheran, Richard Sed don, verboden Abadan te bezoeken. Seddon was in een speciaal vlieg tuig van de maatschappij in Aba dan geland, maar moest onmiddel lijk naar Teheran terugkeren. Zo als bekend wordt Seddon er van beschuldigd zich in binnenlandse aangelegenheden van Perzië te hebben gemengd. persoonlijk te vergewissen van de nakoming van de belofte der Noor delijken om het gebied van Kae song te demilitariseren. De besprekingen, die Zondag ge voerd zijn, hebben 2 uur geduurd. De delegatie der V.N. is daarna per hefschroefvliegtuig naar haar ba sis teruggekeerd. Er is nog geen rapport over het verloop der on derhandelingen uitgegeven. Het achtste leger heeft Zondag bekend gemaakt, dat de Noordelij ken ter sterkte van een compagnie zich ten Zuiden en Zuid-Oosten van Kaesong aan het ingraven waren, vermoedelijk buiten de neutrale zone van vijf mijl. Berichten uit Poesan, de tijde lijke Zuidkoreaan9e hoofdstad, zeggen, dat honderden personen van verschillende politieke organi saties Zondag een bijeenkomst in de stad hebben gehouden tegen een wapenstilstand aan de 38ste breed tegraad. Zij riepen: „Naar de Ja- loe". (Deze rivier vormt de grens tussen Korea en Mandsjoerije). PEKING ACHT RIDGWAY'S VOORSTELLEN AANVAARD BAAR. New Yorkse radiostations heb ben mededeling gedaan van tele grammen uit Tokio, waarin Radio Peking werd aangehaald als zeg gende, dat de door generaal Ridg way gestelde voorwaarden voor hervatting van de onderhandelin gen te Kaesong „aanvaardbaar" zijn. Radio Pjongjang heeft nader medegedeeld, dat de Noordelijken er in toestemmen twintig journa listen van de geallieerden toe te laten en ook om Kaesong te demili- t ciri scren Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat de onderhandelingen Zondag zullen worden hervat. In de mededeling van radio Pjongjang werd verder nog gezegd „Wij stellen voer de kwestie van de verbindingsorganen en de ver- bindingsstad aan onze twee dele gaties over te laten en dit punt op de volgende bijeenkomst op te los sen". Aan de toestemming om 20 jour nalisten van de geallieerden toe te laten werd nog toegevoegd, dat de Noordelijken hun aanwezigheid „niet geschikt" achtten, vóórdat men overeenstemming over een agenda voor de conferentie had bereikt. Zij wilden evenwel toch aan Ridgway's verzoek gevolg ge ven. Het antwoord was getekend door de Noordkoreaanse opperbevelheb ber, Kim il Soeng, en de bevelheb ber der Chinese vrijwilligers, Peng Teh Hoeai. Op het hoofdkwartier van Ridgway te Tokio weigerde men commentaar te geven op het Noordelijke antwoord, totdat men een „behoorlijk geverifieerde bood schap" zou hebben ontvangen. Inmiddels wordt uit het be standshoofdkwartier der V.N. ge meld, dat het convooi voor de wa penstilstandsbesprekingen bevel heeft gekregen zich gereed te hou den voor een mogelijk vertrek naar Kaesong. Deze order gold ook voor de 20 geallieerde journalisten. Ridgway's voorstellen. Gedeeltelijke overeenstemming. De afgevaardigden van de V.N. en de Noordelijken, die Zondag, na een onderbreking van drie da gen, hun besprekingen te Kae song hebben voortgezet, hebben overeenstemming bereikt in ver schillende kwesties, voornamelijk betreffende de neutraliteit van de conferentieplaats. Men heeft besloten hedenoch tend opnieuw bijeen te komen. De olie uit een aantal tanks, die in het water waren komen te staan, kwam tot ontbranding en het vuur vernielde zeven gebou wen. Tien van de 12 tanks met olie en naphtha explodeerden na elkander. De voorziening met drinkwater voor twee-derde gedeelte van de 900.000 inwoners tellende stad is in het ongerede geraakt. De brug van de Santa-Fé-spoor- weg over de rivier de Kansas is ingestort. Men had op de brug tien locomotieven geplaatst in de hoop, dat dit extra-gewicht de weerstand tegen het stijgende water genoegzaam zou vergro ten. Verscheidene locomotieven stortten met de brug in de rivier. Het hoofd van de leger-inge nieurs, generaal major Piek heeft president Truman gerapporteerd, dat een onderzoek aantoont, dat de overstromingen de ergste zijn in de geschiedenis van de staat Kansas. Men acht het waarschijn lijk dat de schade meer dan 500 millioen dollar bedraagt. Zaterdag heeft president Tru man bepaald, dat de staten Kan sas en Missouri noodgeoieden zijn. Hierdoor wordt een federale wet van kracht, die regeringsin stanties in staat stelt ongewone maatregelen voor hulpverlening te treffen, zoals het zenden ven legergoederen (b.v. tenten) naar de geteisterde gebieden. Door een nieuwe ontploffing zijn Zaterdag nog twee opslag- laatsen in Kansas-City in brand lik, dat de brand, die PRINSES BEATRIX OP SCHOUWEN-DtJI VELAND. Onze kroonprinses Beatrix, kampeerde de afgelopen week met haar schoolklasje, onder lei- ding van het onderwijzend per soneel, te Haamstede. Vrijwel on gestoord door de bevolking kon het clubje genieten van het vele natuurschoon, dat W.-Schouwen biedt. Er werden verschillende uitstapjes gemaakt in de omge ving. Zo werd een tocht op de Oosterschelde gemaakt en een Ibezoek gebracht aan het mooie historische Zierikzee. in de industriewijk van de stad woedt, onder controle te helbben. De twee opslagplaatsen bevatten smeerolie en benzine. De brand weer hoopt de brand te kunnen Spontane samenwerking tussen Oost- en Westberlijnse instanties heeft het leven gered van een 14: jarig meisje in bad Schandau bij Dresden, dat door een slang was gelbeten. Terwijl Westberlijnse radiostations eén middernachte lijke oproep deden voor het be schikbaar stellen van de beno digde dosis tegengif, dat binnen een uur geleverd werd, maak ten Oostberlijnse ambtenaren met spoed papieren gereed voor de auto, die het serum over de 130 km lange weg door Oost- Duitsland naar bad Schandau zou brengen. De zending kwam te drie uur in de morgen aan. Enkele minuten voor het verlo pen van het termijn, die door de dokter als uiterste was gesteld. Het meisje was gisteren aan de betere hand. beperken en nabije benzine-instal- laties te kunnen redden. Reeds zijn tien brandweerlie den gewond bij het bestrijden van de brand, die nu 30 uur woedt. De brandweerlieden werkten tot aan het middel in het water staand. Behalve een houtopslag plaats en twaalf benzinetanks zijn reeds zeven gebouwen door de brand, die Vrijdag begon toen een boot tegen een mast van het electriciteitsnet botste, verwoest. Zaterdagavond is een dijk langs de rivier de missouri doorgebro ken, waardoor grote hoeveelhe den modderig water het reeds overstroomde gebied van Kansas- City binnenstromen. Het water heeft ook de industriewijk Fair fax overstroomd, zodat nu vier grote industriewijken onder wa ter staan. Ingenieurs van het le ger hebben verklaard, dat in de nabijheid van de nieuwe bres het water onmiddellijk minstens 1% meter zal rijzen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij er alsnog zijn goedkeuring aan heeft ge hecht, dat aan bouwvakarbeiders over de a.s. verplichte vacantie- week een bijslag wordt ver strekt,' gelijk aan het verschil tussen het bedrag, dat zij bij op neming in de overbrugging zou den hebben ontvangen en de waarde der vacantiebonnen, waarover zij voor de vacantie- week geacht kunnen worden de beschikking te hebben. Bij de ge meentelijke diensten moet door belanghebbende bouwvakarbei ders daartoe een schriftelijk ver zoek worden gedaan onder op gave van het aantal en de waarde der ingeleverde vacantiebonnen, Volgens een bericht van radio- Praag zijn te Jihlava, Moravië, Zaterdag zeven Tsjecho-slowaken wegens moord, hoogverraad, sa botage, diefstal en misdaden te gen de arbeidende klasse ter dood veroordeeld. Twee anderen kre gen levenslange gevangenisstraf en vijf anderen gevangenisstraf fen variërend van 22 tot 24 jaar. De veertien veroordeelden, waren beschuldigd van mede plichtigheid aan het vermoorden van drie communistische ambte naren en het verwonden van een andere ambtenaar bij Babice op 2 Juli, en het beramen van moordaanslagen op 15 andere communistische ambtenaren. Wanneer koning Boudewijn I, de vijfde koning der Belgen, Dinsdag de troon zal bestijgen, zal het 120 jaar geleden zijn, dat de eerste Leopold van Saksen- Coburg-Gotha tot de Belgische troon werd geroepen. Dit feit zal op 21 Juli worden herdacht en het heeft er mede aanleiding toe gegeven, dat de troonswisseling vroeger plaats heeft dan voor zien is. De plechtigheden, waarin van daag en morgen de troonswisse ling zal worden voltrokken, dra gen een verschillend karakter. Vandaag zal de aftredende ko ning Leopold III voor het eerst na het einde van de oorlog het paleis van Laeken betreden- Het is tevens de laatste maal, dat hij dit als koning der Belgen zal doen. De plechtigheid zal geheel bin nen de grijze muren van het pa leis besloten blijven. De geestelijkheid zal worden vertegenwoordigd door kardinaal Van Roey en de bisschoppen. De verslaggevers van de grote persagentschappen en twee foto grafen zullen het historische ogenhlik, waarop Leopold zijn koningschap overdraagt aan zijn 20-jarige zoon, in woord en beeld vastleggen. Een geheel ander beeld zal Brussel bieden, wanneer de vol gende dag de koninklijke prins eerst werkelijk koning wordt, door de eed op de grondwet af te leggen. Dan zullen reeds van des ochtends acht uur de salvo's der kanonnen uit het eeuwfeestpark klinken. Het dreunen der saluut schoten zal toenemen, wanneer de jonge koning om kwart over tien door de hekken van zijn pa leis naar buiten zal rijden om langs de met militaire eregarden afgezette straten naar het paleis der natie te gaan. De plechtigheid zal drie kwar tier duren. Daarna zal Boudewijn I zijn eerste rit als koning der Belgen maken door de met mili taire vaandels en standaards ge tooide hoofdstad. Deze eerste rit zal hem voeren naar het graf van de onbekende soldaat, waar hij een krans zal neerleggen. De communisten hebben inmid dels voor de dagen der troons wisseling in Brussel en de meeste industriële centra van België demonstraties voor de afschaf fing van het koningschap aange kondigd. GROTE MAST M.S. TABINTA - GEBROKEN. Bjj het testen van de zware boom aan de grote mast van het m.s. Tabinta van de Mij Nederland, dat ligplaats had gekozen aan de Sumatrakade te Amsterdam, is de mast gebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar het gebeurde veroorzaakte uiteraard een grote ravage, zodat het vertrek van het schip voorlopig is uitgesteld. Langszij de Tabinta lag een dek schuit, waarop een blok beton met een gewicht van ongeveer 40 ton. Dit blok zou worden opgehesen teneinde het laadvermogen te con troleren. Door onbekende oorzaak knapte de grote mast, waarmee de laadboom was verbonden, af. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Vrij zonnig. Droog weer met flinke opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen N. en W. Warmer dan gisteren. MAANDAG 16 JULI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.16 11.51 0.31 0.41 n.m. 11.25 12AG 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 16 4.38 20.53 19.37 1.03 17 4.39 20.52 20.37 2.02 18 4.40 20.51 21.16 3.23

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1