Koninklijk bezoek aan de Noord Oostpoider De Belastingverhogingen Voorstel van Generaal Ridgway Het R.-K. Ziekenhuis te Sluiskil Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaanderen OFFICIËLE PUBLICATIE ZATERDAG 14 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1780. Lao. da Comité Benelux wendt ztch tot minister Drees Truman en Eisenhower Schacht op weg naar Indonesië De operbevelhebber van de troepen der Verenigde Naties generaal Ridgway, heeft de Noordelijken per radio voorgesteld de wapenstilstandsbesprekingen in een „absoluut neutrale zone" met een radius van acht km rond Kaesong „of een ander gewenste plaats" te hervatten. AGENDA WEERSVERWACHTING HOOGWATER. GRADY VERZOEKT ONTSLAG Comfortabel en modern ingericht Frankering bij Abonnement Terneuzen. Dlrecteur-Hoefdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VerscMijnt dageHPu» N. V. v/h Firma P. J. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 tedere regal meer 15 cent per mm 12 et.; minimum Vermelding: Brieven onder nummer, of: van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mat Het werkbezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard giste ren aan de Noord Oostpolder hebben gebracht, heeft hun op veie wijzen de betekenis van deze inpoldering en het leven van de gemeenschap in dit nieuwe land laten zien. Het weer, dat in de morgenuren regenachtig was, maar in de loop van de dag op klaarde. heeft daar veel toe bijge dragen. In het stralende zonlicht bood de in de polder staande oogst een prachtig gezicht en vooral daar waar de koolzaad- oogst reeds was begonnen, zag men deze dag de polder wel op zijn mooist. Zowel de koningin als de prins hebben op de routes, die ze aan vankelijk ieder afzonderlijk af legden, veel belangstelling ge toond voor de agrarische ziide van de inpoldering. Het treffendst daarbij was wel het bezoek, dat Hare Majesteit in de morgenuren aan de boerengemeenschap aan de Zwiinweg bracht, waar ver schillende getroffen Walcherse hoeren wonen. De koningin vroeg vol interesse naar de mogelijkhe den, welke hier voor de gedupeer de Walcherse mensen is wegge legd en het deed haar kennelijk aoed te vernemen, dat deze ge zinnen zich in de nieuwe polder- gemeenschap uitstekend thuis voelen. Bij deze gelegenheid wa ren verschillende Walcherse boe ren en boerinnen in hun oor- ■prenkeliik streekcostuum gesto ken, maar boer Cevaal zei er eer- kik bij, dat deze dracht zo lang zamerhand uitzondering is ge worden. Toen de koningin op merkte, dat zii bij haar bezoek aan Zeeland toch nog heel wat van zulke klederdrachten had ge zien, verklapte boer Cevaal: „Die hebben ze dan speciaal voor die speciale gelegenheid aangetrok ken". Het comité voor Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse samen werking heeft een brief gezonden aan minister-president Dr W. Drees, aangezien het comité het niet langer verantwoord acht over de Benelux het stilzwijgen te bewaren. In een brief wordt o.m. gezegd dat het de minister-president be kend zal zijn, dat er In Nederland een groeiende onrust heerst ten aanzien van de totstandkoming van Benelux. Naar de mening van 't comité- Beaelux is slechts dan een oplos sing te vinden, indien in de eerste plaats het politiek aspect van Be nelux wordt erkend. Er vallen nu beslissingen op internationaal po litiek terrein, waarbij België, Ne derland en Luxemburg steeds meer van hun souvereimteit ver liezen. Het is dan ook de hoogste tjid, dat de basis van de politieke éénwording der drie landen WOl ut gelegd, willen zij niet hun totale souvereiniteit verliezen. Heeft men deze basis gescha pen, dan kan met dit feit voor ogen een economische unie hieruit volgen. Het hoofdbestuur meent, dat bij de besprekingen om te komen tot de volledige economische unie steeds het uiteindelijk doel voor ogen dient te worden gehouden, namelijk: binnenkort hebben Bel gië, Nederland en Luxemburg een financieel-economisch beheer over een nationaal vermogen, terwijl zij nu reeds eenzelfde be lang hebben. Het comité geeft de minister president in overweging het be drijfsleven actief in te schakelen bij de totstandkoming der econo mische unie. De bijeenkomst te Emmeloord, die een ongedwongen karakter aad, heeft het koninklijk paar ook een uitstekende gelegenheid eboden zich ten aanzien van de polder te oriënteren op agrarisch, oociaal en cultureel terrein. Dit was vooral mogelijk, doordat be- nalve de leden van de poldercom missie voor algemene belangen en vertegenwoordigers van agra rische kringen ook figuren uit net nog jonge verenigingsleven in de polder aanwezig waren. Het bezoek aan Urk, waarvoor de tocht door de polder geduren de een uur werd onderbroken, vormde een sterk contrast met het overige deel van de route, dat bii alle enthousiasme van de pol derbewoners die voor het eerst koninklijke bezoekers in hun do mein begroetten, niet aan een sfeer van zakelijkheid ontkwam. Urk bracht de bekoring van het oude, dat reeds in zo grote mate door de inpoldering is verdwenen. De kleurige klederdrachten waren geen show, maar een nog steeds in ere gehouden traditie. In het volle zonlicht bood het fleurige, tot in de uiterste hoe ken versierde eiland met zijn spe ciaal voor deze gelegenheid thuis gebleven vloot van 200 schepen, de wapperende vlaggen aan de masten, en de wijd uitgespannen vissersnetten een onvergetelijk beeld. Schokland bracht opnieuw een fel contrast. Het zal wel voor het eerst ziin geweest in de geschie denis van dit vroegere eiland, dat eeuwenlang de strijd tegen het water heeft moeten voeren en dat nu als een schip op het droge in het nieuwe land ligt, dat het koninklijk bezoek ontving. In het kerkje, waarin tot 1859, toen het eiland nog door ongeveer 600 ar me visserslieden werd bewoond de Schokkers samen kwamen, is nu een poldermuseum ingericht. Hier bracht het koninklijk paar geruime tijd door en toonde grote belangstelling voor hetgeen in het museum is ondergebracht. Koningin en prins aanschouw den deze dag kerken en scholen, zij reden door dorpen .waarvan nog slechts enkele jaren geleden geen steen was gelegd, zij zagen hoe in betrekkelijk korte tijd on danks oorlog en andere tegen slagen een nieuwe IJselmeerpol- der is verrezen, waarin duizen den handen werk vinden. Toen zii afscheid namen aan de Rams- pol, zagen zii aan de Zuidelijke OPKOMST HERHALINGS OEFENINGEN. Voor de opkomst op 18 Juli 1951 te kamp Wittenberg lopen de volgende extra treinen. Voor de militairen uit Zeeland (uitge zonderd Zeeuws-Vlaanderen), Bergen op Zoom, Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Oudenbosch en omgeving: Vlissingen v. 7.25, Mid delburg 7.35, Arnemuiden 7-43, Goes 8.02, Kapelle-Biezelinge 8.10, Kruiningen-Ierseke 8.19, Krab- bendijke 8.29, Rilland-Bath 8.34, Bergen op Zoom 8.55. De militai ren uit Lage Zwaluwe, Zevenber gen en Oudenbosch en omgeving reizen tot Roozendaal op hun vervoerbewijs, zonder bijbetaling, met de trein: Lage Zwaluwe 8.37, Zevenbergen 8.44, Oudenbosch 8.51. Voor de militairen uit Roo sendaal, Breda, Gilzerijen, Til burg 8.21, Boxtel 8.46, 's-Bosch 9.00. Voor de militairen te Utrecht C.S. en Amersfoort aangekomen met treinen van de normale dienstregeling: Utrecht C.S. v. 9 02, Amersfoort 9.23. Voor de mi litairen te Apeldoorn aangeko men uit de richtingen Winters wijk en Enschede: Apeldoorn v. 11-13- Overigen reizen per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur tot Amersfoort of Apeldoorn, verder per extra trein waarvan de ver trektijd op het station Amers foort of Apeldoorn wordt bekend gemaakt. Op zijn persconferentie van Donderdag ontweek president Truman alle vragen over de mo gelijkheid, of hij zich candidaat zou stellen voor de komende presidentsverkiezingen. Op de vraag of generaal Eisen hower republikein dan wel demo craat was, antwoordde hij glim lachend: „De beste manier om daar achter te komen bestaat er in hem dit zelf te vragen." horizon het langwerpige silhouet van de in aanleg zijnde dijk voor een nog groter gebied: de Ooster polder, waarmee het omvangrijke werk aan de inpoldering van de voormalige Zuiderzee wordt voortgezet. Dr. Hjalmar Schacht, voor malig president van de Reichs- bank, heeft bevestigd, dat hij op weg naar Indonesië is. „Alles wat ik kan zeggen is, dat ik door de Indonesische regering ben uit genodigd, enige tijd in hun land te verblijven. Ik weet niet, hoe lang ik daar zal blijven, dat hangt er vanaf hoe of ik het vind e,. hoe of men het vindt. Ik heb geen speciale aanstelling in Indo nesië, ik zal niet door de Indone sische regering betaald worden." „Men heeft mij uiteraard niet gevraagd over tennis te komen spreken. Ik vind de Indonesische regeerders erg verstandige men sen. Ik heb groot respect voor hen," zo zei hij met een brede glimlach. Schacht zeide, dat hij 5 weken geleden uit Duitsland was ver trokken en in Noord-Italië zijn vacantie had doorgebracht. „Ik heb geen blijvende stand plaats in Duitsland, als ik terug ga, zal ik mij opnieuw ergens moeten vestigen." Hij voegde hieraan toe: „Ik heb geen enkel vast plan. Na Indonesië ga ik misschien ergens anders hee." TWEEDE KAMER. \vondvergadering van Donderdag. ,i...iarro I p-pliikp verdeling vso het (Adv.) Donderdagavond is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Suc cessiewet. De heer Lucas (KVP) licht een amendement toe om van de ver hoging van het tarief uit te scha kelen de verkrijgingen door kin: deren of door de echtgenoot. Hp betoogt daarbij o.m., dat het erf recht een der sterkste prikkels is om te sparen en vermogen te vor men. De heer Hofstra (Arb.) bestrijdt het betoog van de heer Lucas. De verhoging mag z.i. niet worden ge weigerd. De Minister wil niet meer dan 12 millioen uit de verhoging ver krijgen. Na net overleg heeft de •egering een mindere verzwaring voorgesteld, zodat de kinderen en echtgenoten slechts zullen worden lelast met in totaal 5 millioen extra. De overige 8,5 millioen moe- en uit de andere rubrieken komen. Bij de replieken geeft de heer Lucas (KVP) te kennen, dat hij lijn amendement onverkort hand haaft. De Minister verklaart dat als het amendement-Lucas wordt aan vaard, hij compensatie zal zoeken in de sfeer der verdere verwanten. Het amendement-Lucas wordt aangenomen met 56 tegen 30 stem men, die van de P. v. d. A. en de C.P.N. Gisteren is de Kamer doorgegaan met het wetsontwerp tot verho ging van het tarief der vennoot schapsbelasting. Het thans voorgestelde tarief betekent, vergeleken met het aan vankelijk in het wetsontwerp op genomen voorstel, dat het trapje" aan de voet van het tarief voor winsten beneden 50.000 komt te HEIDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Jolson Sings Again". Concertgebouw. 8 uur: Biosc. Verboden zone". AXEL: Hjet Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Terwille van een vrouw". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Bioscoop, „Jolson Sings Again"; 4.30 uur: middagvoor stelling. Concertgebouw, 8 uur: Bio scoop „Veboden Zóne"; 2.30 uur: middagvoorstelling AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoop „Terwille van een vrouw"; 8 uur: Bioscoop „De dodende straal." De huidige impasse weet Ridg way aan „onredelijke en onnodige besprekingen" ten aanzien van het personeel der V. N. De Noor delijken worden in de boodschap die door de chef van de voorlich tingsdienst, brigade-gener. Frank Allen, werd voorgelezen, ver zocht per radio te antwoorden of door middel van een koerier, aan wie vrijgeleide wordt gegaran deerd. Ridgway verzocht hervatting van de besprekingen op basis van wederzijdse vrijheid van be weging en vrijheid van keuze van het personeel van beide partijen. Beide partijen dienden zich dan te ibeperken tot een delegatie van 150 man, alle categoriën in begrepen. De geallieerde vertegenwoor digers hadden bij herhaling doch tevergeefs tegen het Noordelijke optreden geprotesteerd. De Noor delijken hadden koeriers, die van en naar hun eigen linies reden, gehinderd. Ridgway wees er op, dat de Verbondenen bij de voorbereiden de besprekingen oorspronkelijk hadden aangedrongen op de in stelling van een neutrale corridor van 16 km aan weerszijden van Kaesong. „De Chinezen ver wierpen zulks echter als on nodig". De besprekingen dienden her vat te worden in een geheel neu trale atmosfeer. Beide partijen dienden vrij toegang tot de con ferentieplaats te hebben „met in begrip van persvertegenwoor digers". Zodra een communistisch ant woord zou zijn ontvangen met de vereiste garanties zouden de be sprekingen zonder dralen hervat kunnen worden „met enige ver wachtingen op voortgang". Sinds het begin der conferentie echter, had de gelijkheid van be handeling op de conferentie „van zo essentiële waarde bij derge lijke besprekingen", ontbroken. De wegen naar de conferentie plaats dienden voortaan geheel vrij te zijn van gewapend perso neel. De V. N. hadden Kaesong als conferentieplaats aanvaard na de Noordelijke verwerping om de besprekingen aan boord van een Deens hospitaalschip te doen houden. De V. N. hadden met medegedeeld door het K.N.M.I. te De Büt, geldig tot Zaterdagavond. Vrij zonnig en droog. Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking, maar droog weer. Zwakke tot matige Noor delijke wind. Warmer. ZATERDAG 14 JULI. v.m. n.m. Breskens 8.56 9.22 Terneuzen 9.31 9.57 Hansweert 10.11 10.37 Walsoorden 10.21 10.47 ZONDAG 15 JULI. Breskens 10.06 10.34 Terneuzen 10.41 11.09 Hansweert 11.21 11.49 Walsoorden 11.31 11.59 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Tuli. 13 4.34 20.56 15.17 14 4.35 20.55 16.47 15 4.36 20.54 18.18 0.25 16 4.38 20.53 19.37 1.03 Het voornaamste agendapunt op de gisteren te Terneuzen ge houden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen vormde de bespreking van het rapport Steenberghe-Van Cauwe- laert inzake de waterwegen en havenbelangen. Na uitvoerige gedachtenwisse- ling sprak de Kamer als haar mening uit, daar haars inziens van de twee bestaande plannen voor verbetering en uitbreiding van het Kanaal Terneuzen-Gent, met name een Nederlands en een Belgisch plan, aan het Nederland se de voorkeur dient te worden gegeven. Bij verwezenlijking daarvan zou immers, zulks in tegenstelling tot het Belgische plan, slechts betrekkelijk weinig cultuurgrond verloren gaan. De bestaande in dustrieën in Zeeuws-Vlaanderen zullen dan bovendien niet aan een dode kanaalarm komen te liggen. Voorts achtte de Kamer het dringend gewenst, dat bij uitvoe ring van het kanaalplan, de nodi ge garanties zullen worden ver strekt voor wat betreft de spoor wegtarieven voor Terneuzen, zo dat deze haven od dit gebied met de Belgische zeehavens zal wor den gelijkgesteld. Ook zal van Belgische ziide de technische ga rantie moeten worden gegeven, dat het kanaalwater niet teveel wordt verzilt. zn'ks in bet heianrr der in Zeeuws-Vlaanderen langs het kanaal gevestinde industrie- en. Tenslotte achtte de Kamer het ongewenst, dat in de toekomst op Nederlands gebied langs dit ka naal havengelden zullen worden geheven. Critiek werd geleverd op de exploitatie van de provinciale veerdiensten op de Westerschelde waarbij werd aangevoerd, dat door bezuiniging op luxe wellicht een betere service zal kunnen worden gegeven. Door de Kamer zal een en ander nader worden bezien. Het personeelsreglement werd na aanbrenging van een kleine wijziging onveranderd vastge steld. Voor wat betreft de beta lingsmoeilijkheden bii de aankoop van bomen in België ten behoeve van de Zeeuws-Vlaamse klom- Denindustrie zal het bestuur der Kamer aan de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer verzoeken een regeling te willen treffen. Het Witte Huis heeft Vrijdag meegedeeld, dat Henry Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, verzocht heeft van zijn functie te worden ontheven en dat president Truman „te gele gener tijd" aan dit verzoek zal voldoen. De landbouwer A. J. Hov- tink te Laren (Geld.) heeft onder zijn pluimveestapel een geval van vogelpest geconstateerd. Het pluimvee (350 dieren,) is vernietigd. De burgemeester heeft een ophokgebod afgekondigd. Kaesong ingestemd, „opdat niets het beëindigen van de oorlog in de weg zou staan en na de Noor delijke verzekering, dat Kaesong neutraal gebied zou zijn". In feite was dit echter niet het geval geweest en de communis ten hadden bij Kaesong gewapen de wachtposten opgesteld, die de bewegingsvrijheid van het geal lieerde personeel belemmerden en „geautoriseerde leden" van de geallieerde delegatie hadden tegengehouden. De delegatie der V. N. zou „naar valt aan te ne men" ook journalisten omvatten. en 52 pet zijn toegevoegd. De heer Schouten (A.R.) dient een amendement in om het tarief, zoals de regering had voorgesteld vóór de vierde nota van wijzigin gen in het wetsontwerp op te nemen. De heer Burger (Arb.) betoogt, dat, toen de regering gevormd werd, men wist te staan voor grote uitgaven voor de defensie. Het ?aat er nu om, of men de minst- iiedeelden de zwaarste lasten wil doen dragen. Wil de A.R. die poli tiek voeren? Het grootste bezwaar is, dat zij zich wil onttrekken aan de toe stand, waarin we verkeren tenge volge van Korea. Men zoekt argumenten om zich aan de consequenties der situatie te onttrekken. De heer Oud (WD) meent, dat er geen enkele reden is deze zaak te behandelen met een pathos als de heer Burger deed en het te doen voorkomen alsof men zich ergens aan wil onttrekken. Men moet zich rekenschap geven van de betekenis van een rege ringsprogram. Er kan verschil van gevoelen zijn over het beleid. Spr. behoudt zich volledige vrij heid voor. Bjj het overleg heeft spr. in prin cipe er in toegestemd, dat om streeks ƒ250 millioen extra nodig zou zijn. Dat betekende echter niet, dat bij voorbaat werd toege geven, dat ieder belastingvoorstel op instemming zou kunnen reke nen. De heer Oud wraakt de opvat ting van de heer Burger als zou de consumptiebeperking alleen de arbeidersklasse hebben getroffen. Ook andere groepen hebben offers gebracht. De heer Stokman (KVP) be tuigt zijn instemming met de heer Oud, als deze zegt, dat de gemaak te afspraken nog niet betekenen de bereidheid der fracties om be paalde maatregelen te steunen. Echter moet de heer Oud niet komen met nieuwe bezwaren, die niet bij de kabinetsformatie zijn genoemd, zoals b.v. zijn bezwaar tegen verhoging van de inkom stenbelasting voor inkomen met winst. De heer Hoogcarspel (CPN) con stateert, dat de belastingvoorstel len de positie der arbeiders nog verder hebben verslechterd en dat de amendementen van zijn fractie om dit tegen te gaan door de Kamer zijn verworpen. Minister Lieftinck verheugt zich over het waardig en belangrijk slot van het debat over de belasting- ontwerpen. De beschouwingen, door de heer Stokman gewijd aan het be toog van de heer Oud, acht spr. volkomen juist. gelijke verdeling van bedrag over de verschillende »e- lastingen is bereikt en daarcteor een billijke verdeling over de ver schillende sectoren van het maat schappelijk leven. Het amendement van de here* Schouten en Oud is voor de rege ring onaanvaardbaar, zo verklaart de minister. Het amendement-Schouten wordt verworpen met 66 tegen 27 sta*a- men. Vóór: A.R., VtV.D., K.E.P. en S.G. en van de C.H. de Rere* Beernink, Schmal, Van de Wete ring, Krol en De Ruiter Tegen: K.V.P., P. v. d. A., C.P.N. en van de C.H. freule Wittewaal van Stoetwegen, Tilanus en Kik kert. Daarna komt de stemming over de zes belastingontwerpen aan de orde. De heer Welter (K.N.P.) zal tegen alle ontwerpen stemmen. De heer Schouten (A.R.) n*eet aan enige der ontwerpen zijn ster* onthouden, n.l. de inkomstenbelas ting, de omzetbelasting em de ver mogensbelasting. De heer Oud (VVD) zal ondanks bezwaren stemmen voor de motor rijtuigenbelasting, de suecesMse- lasting en de vennootaehapsbetea- tlnDe heer Van Dis (S.G.) aal tog** alle ontwerpen stemmen. Het wetsontwerp tot wg zinnig van de inkomstenbelasting, van loonbelasting en van de vermo gensbelasting wordt aangenonte* met 57 tegen 34 stemme*. Vóór: KVP (behalve de heer Lucaj), p.v d. A. en van de C.H. frdOl» Wittewaall van Stoetwegen e* de heren Tilanus en Kikkert. Het ontwerp tot verhoging va* de vennootschapsbelasting wordt aangenomen met 89 tegen 2 stem men. Tegen de heren Van Bis (S.G.) en Welter (K.N.P.). De wijziging van de omzetbelas ting wordt aangenomen met 57 tegen 32 stemmen. Vóór: K.Y.F» en P. v. d. A. en van de C.H. freule Wittewaall van Stoetwegen, Tila nus, Kikkert, De Ruiter en Krol. De verhoging van de motorrij tuigenbelasting wordt aangenomen met 82 tegen 8 stemmen, die van de C.P.N., S.G. en K.N.P. Het ontwerp tot verhoging van de vermogensbelasting wordt aan genomen met 67 tegen 25 stem men. Vóór: K.V.P., P. v. d. A., C.N.P. en de C.H. freule Witte waal van Stoetwegen en de heren Tilanus, Beernink en De Ruiter. De wijziging en aanvulling van de successiewet wordt z.h.s. goed gekeurd met aantekening, dat de heren Weiter (K.N.P.) en Van Dis (S.G.) geacht willen worden te hebben tegengestemd. Tegen zes uur wordt de verga dering gesloten. Evenals de naar schatting 2000 bezoekers, komende uit geheel Zeeuws-Vlaanderen, die van het ter bezichtiging stellen van de nieuwbouw van de St. Eüsabeth- stichting een dankbaar gebruik hebben gemaakt, zo waren wij ook in de gelegenheid deze mo derne, aan de hoogste eisen toe gepaste bouw te bezichtigen ente bewonderen. Komend uit de richting Ter neuzen zien wij reeds van verre de ruim 20 meter hoge nieuwe vleugel staan. Het is een naar het zuiden gericht gedeelte, aan gebouwd aan de bouw van 1937. De vroegere z.g. „pad van David" leidt naar de ingang van het nieuwe gedeelte, waar wij bin nenstappend kennismaken met de eerw. zuster portierster, wier loge in een grote wachtruimte is gebouwd, van waaruit de trap- penhal wordt betreden. Deze hal kan het verkeerscentrum van het ziekenhuis worden genoemd. De hierin uitlopende gangen komen van de oude bouw, van de kinderafdeling, van de keukens en van de wasserij, terwijl de trappen voeren naar de hoger ge legen verdiepingen. Naast de trappen loopt de grote liftkoker, waarin twee liften zijn opgehan gen. Deze liften dienen uitslui tend voor het vervoer van patiën ten, spijswagens enz., doch kun nen uiteraard niet ten dienste worden gesteld van de bezoekers. In de rechter aangebouwde zij vleugel zijn de keukens en de wasserij ondergebracht, terwijl een verdieping daarboven de kraamkamers en een 2-tal verlos kamers zijn aangebracht. De keukens zijn voorzien van de modernste fornuizen en ketels, bevoorradingsruimten en ijskasten; de eetkeuken staat on der toezicht van een speciale hier voor opgeleide diëtiste. Een aanwinst zijn de z.g.n. spijswagens. Deze wagentjes worden electrisch verwarmd, zo dat het eten dat uit de keukens komt, warm blijft tijdens het ver voer naar de afdelingen, waar het desverlangd nog in de ver- warmingskasten kan worden on dergebracht. Achter de keuken bevindt zich de wasserij, waar de centrifuge en de grote mangel de aandacht trekken. Uit de wasserij, die nog gelijkvloers ligt, bereiken we het sousterrein waar de grote verwar mingsketels zijn opgesteld. Het diepste punt bevindt zich hier op 6 meter N.A.P. De kinderafdeling is gelijk vloers gelegen. Opmerkelijk is, dat ook kinderboxen zijn aange bracht, waarin de met een be smettelijke ziekte aangetaste kin deren worden ondergebracht. Deze boxen zijn zo gemaakt, dat in bepaalde gevallen de verzor ging van buiten de box kan ge schieden. Op de eerste verdieping zijn de 3e klas kamers voor de vrouwen. Links van de gang bevinden zich mooie kamers, waarop ten hoog ste 8 bedden worden geplaatst. De 2e verdieping, waar de man nen zijn ondergebracht is evenzo ingericht; daarboven bevinden zich de klaskamers, waarbij de «Ie klas patiënten de telefoon uit bed kunnen bedienen. Op de bovenste verdieping zijn links de kamers van lekenver- pleegsters, die echt knus en met alle gewenste comfort zijn inge richt; deze kamers lopen uit op een grote galerij. Van hieruit heeft men het prachtigste zicht over kanaal, fabrieken en de Zeeuws-Vlaamse polders. Rechts van dit aangenaam oord bevinden zich de conversatie zalen en badkamers, uit welke zalen men een uitzicht heeft naar de richting Terneuzen. Licht, lucht, zon en in het bijzonder de buitengewone rustige sfeer domi neren in deze nieuwe moderne bouw. Zeer terecht bracht Ir. Diköt- ter in zijn openingsrede dank aan Ir. J. van Dael te Breda, die on der verre van ideale omstandig heden dit gebouw heeft moeten ontwerpen. Wij weten, aldus de heer Dikötter, dat hem dat veel offers heeft gekost. Veel van wat hij beter achtte, is ten offer gevallen aan de noodzakelijke versobering en bezuiniging. Des ondanks is hij erin geslaagd een goed geheel te verwezenlijken, De in 1937 gereed gekomen ring ondergaan. Allereerst wordt er in deze bouw geen enkele pa tiënt meer verpleegd. Deze zijn nu op de nieuwbouw aangewezen. De hoofdingang is op dezelfde plaats gebleven, doch verfraaid en gemoderniseerd. Door een tochtvrije ingang kan men de patiënten ter verdere verpleging aan de zusters toevertrouwen. Boven de ingang is een glas in loodraam aangebracht, geschon ken door de doktoren. In de met groene tegels bezette hoofd ingang, die nog met vele bloem stukken was gedecoreerd, is de steen aangebracht die door Dr. Muntendam Dinsdag werd ont huld. Links bevindt zich voorts de kamer voor de opname en de grote wachtkamer, waarvoor de neus-, keel- en oorarts, dr. Van de Borg uit Hoek, een tropisch aquarium heeft geschonken. In de zijgang zijn ondergebracht de administratiekamers en de kamer van de geneesheer-directeur. Rechts van de hoofdgang be vindt zich de polikliniek, röntgen onderzoek. en de kamer van de internist, terwijl links op de plaats van de oude mannenzaal een geheel nieuw modern labora torium is verrezen. Op de le verdieping vinden wij naast de bestaande operatiezaal een aparte narcosekamer met complete instrumentaria, de stof wisselingskamer, benevens de klinieken met operatieruimte voor de neus-, keel- en oorbehan deling en daarnaast aan de voor zijde de kliniek voor oogonder zoek en behandeling, waar dr. Binkhorst werkzaam is. In de zijgang bevinden zich de dokterskamers, die eventueel in een ruime vergaderruimte kun nen worden veranderd. Ook voor sterilisatie is aan een aparte kamer gedacht. In de ruime feestzaal namen we na het gebruik van een con sumptie, die iedere bezoeker werd aangeboden, van de zusters afscheid. Wij zijn er van over tuigd dat naast het moderne com fort de onvermoeide zusters met aan hun hoofd een staf van be kende medici er het hunne zullen bijdragen de naam en de faam van dit ziekenhuis in Zeeuws- bouw heeft een gehele verande- Vlaanderen hoog te houden. I

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1