De Belastingverhogingen BINNENLANDS NIEUWS WAT BRENGT DE RADIO? DOKIE DURF óe slimme speurder UIT DE PROVINCIE Hit huis zonder sleutel SPÖRTMIEUWS TWEEDE KAMER Duitser zet zonnewarmte in energie om AGENDA NOODWEER IN HET LAND VAN WEERT. BRAND IN LOODS TE UTRECHT. TERNEUZEN. BRESKENS. OOSTBURG. ZAAMSLAG. DUIVENSPORT. In de Tweede Kamer was gis teren aan de orde gekomen het wetsontwerp tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting. De heer Verkerk (A.-R.) licht een amendement toe om de ver hoging niet te doen gelden voor het beroepsgoederen- en perso nenvervoer. De heer Van de Wetering CT RL)) sluit zich hierbij aan. Ook de heren Hooii (K.V.P.) en Hoogcarspel (C.P.N.) onder steunen het betoog van de heer Verkerk, o.m. opmerkend, dat de spoorwegen niet onder deze (be lasting vallen, waardoor de par ticuliere vervoerders in slechtere condities komen te verkeren. De heer Hofstra (Arb.) wenst zich te verzetten tegen het al- knabbelen van de voor de defen sieuitgaven noodzakelijke verho- fing der belastingopbrengst. De v. d. A.-fractie zal haar stem niet aan het amendement geven. De minister deelt mede, dat binnenkort te verwachten is de indiening van een wetsontwerp inzake motorrijtuigenbelasting voor overheids- en semi-over- heidsbedrijven. De voorgestelde verhoging is niet van zodanige aard, dat ze niet te dragen zou zijn. Men moet zi. niet overdrijven. De minister verklaart zich tegen het amendement ie moeten verzetten. Het is onaannemelijk. Het wordt verworpen met 54 tegen 30 stemmen. Vóór: A.-R.. S.G., V.V.D., C.P.N. en van de K.V.P. de heren Groen, Van der Weijden en Hooij. Tegen P. v. d. A., K.V.P. en van de C.H. Freule Wittewaal van Stoetewegen en de heer Tilanus. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) verdedigt een amendement om de motorrijtuigen op twee of drie wielen met een eigen gewicht van niet meer dan 60 kg niet op 14 te brengen, doch op 10. De strekking is de verhoging niet toe te passen voor „Dromfiet- sen"® Voorts licht hij een amende ment toe om de verhoging voor de lichte motorrijwielen (meer dan 60 en niet meer dan 120 kg eigen gewicht) ook geen door gang te doen vinden. Voorge steld was deze belasting te bren gen van ƒ20 op ƒ28. De minister merkt op, dat de voorgestelde verhoging 40 pro cent bedraagt, bij auto s 70 pro cent De verhoging moet worden gezien in het licht der noodzake lijke maatregelen. De beide amendementen wer den verworpen. De heer Van de Wetering CC. H.) wil door een amendement verbetering brengen in de be staande regeling, waarbij een invalide een kosteloze motorrij- tuigenbelastingkaart ontvangt met de bepaling, dat hij niemand mag meenemen. De heer Hofstra (Arb.) heeft geen behoefte aan de vrijstelling in de wet op te nemen, omdai bij algemene maatregel van bestuur uitzonderingen kunnen worden gemaakt. De minister acht het amende ment-Van de Wetering verwerpe lijk- De heer Van de Wetering «TH.) trekt zijn amendement in. Ook op het wetsontwerp tot verhoging van het 'tarief van de vermogensbelasting zijn amende menten ingediend. De heer Hofstra (Arb.) heeft ®en amendement ingediend om een wijziging aan te brengen in artikel zes. Spr. stelt voor, dat onder vermogen niet wordt be grepen: Het recht op lijfrente, verkregen door betaling van een gelijkblijvende premie die behou dens in geval van invaliditeit oi overlijden gedurende ten minste 20 jaren verschuldigd is, voorzo ver deze lijfrente gezamenlijk met meer bedraagt dan: 1000 per iaar voor degeen, die de premie heeft betaald, mits hij bij de aanvang van het belasting jaar of de aanvang van de belas tingplicht in de loop. van, "fj jaar de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, dan wel invalide is. f2000 per jaar voor de wedu we van degene die de premie heeft betaald. ƒ500 per jaar voor een minder jarig kind van degene die de pre mie heeft betaald. De minister is bereid het amen dement over te nemen, indien door een wijziging de cumulatie ikan worden voorkomen. De heer Hof si ra (Arb.) brengt de gevraagde wijziging aan. De minister neemt het amen dement over. De heer C. van den Heuvel A. R.) verklaart zeer ernstige be zwaren te hebben tegen het tarief der belasting, zoals het in het ontwerp is opgenomen. Hij be pleit de wenselijkheid de bijzon dere aftrek té verhogen tot ƒ25.000. De heer Ritmeester (V.V.D.) heeft te kennen, dat de tabel voor hem onaanvaardbaar is. De minister betoogt o.m., dat het ook hier gaat om het vinden van dekking voor de extra-mili taire inspanning. In het wetsontwerp wordt o.a. een verruiming voorgesteld van de aftrek om ten behoeve van ouden van dagen en andere be lastingplichtigen, die voor hun levensonderhoud uitsluitend op een klein vermogen zijn aange wezen. De bestaande regeling verleent aan deze belastingplich tige een bijzondere aftrek op het zuivere vermogen tot een bedrag van 7.500. Deze aftrek wordt alleen verleend, indien het zuiver vermogen minder dan 75.000 en het zuiver inkomen over het laatstverlopen jaar tevens min der dan f 2.500 bedraagt. Het nieuwe ontwerp verhoogt deze bijzondere aftrek van f 7.500 tot ƒ20.000. De grens voor het ver mogen wordt gebracht van f 75.000 op 100.000 en voor het inkomen van 2.500 op 3.500. De heer Van de Wetering (C. H.licht een amendement toe om de grens van het inkomen niet te stellen op 3.500, doch op 5.000 waardoor aangesloten wordt bij bestaande regelingen ten aanzien van het inkomen. De minister is van oordeel, dat het amendement te ver gaat. Het bedrag van f 500 is afgestemd op het gemiddelde inkomen van de Nederlandse arbeider. Het amen dement komt z.i. niet voor aan vaarding in aanmerking; hij ont raadt het ernstig. Na re- en dupliek wijzigt de lieer Van de Wetering (C.H.) het door hem voorgestelde bedrag van 5.000 in f 4.800. De minister blijft het amende ment ontraden. Het amendement wordt ver worpen met 49 tegen 25 stemmen. De vergadering werd hierna verdaagd. Na tientallen jaren van proef nemingen is het de 51-jarige Jo sef Krugel te Dusseldorf gelukt zonnewarmte in energie om te zetten. In het door Krugel gecon strueerd apparaat worden vier stalen cylinders met voor warm te gevoelige ammoniak aan de stralen van de zon blootgesteld. De daarbij ontstane gassen ont wikkelen gemiddeld een druk van 15 atmosfeer. De in energie omgezette gassen worden, nadat zij een turbine hebben aange dreven, weer in stalen cylinders opgevangen en afgekoeld. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Jolson Sings Again". NrEUWVLlET: Stadsherberg, 10.30 uur: Aanbesteding her stel, vernieuwing en onderhoud der waterkerende werken van de Adornispolder. CAD&AND: Hotel Masclee, 3 uur: Aanbesteding herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April 1952 van de aarde-, kraan-, rijs- en steen- en be_ tonglooiing en polderwerken aan de waterkering van het Waterschap Tienhonderd en Zwarte. Hotel Masclee, 2 uur: Openbare inschrijving tot het verlenen van de politievergun- ning tot het rapen van broed en mosselzaad op de vooroever van de waterkering van het Waterschap Tienhonderd en Zwarte. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Jolson Sing3 Again". Concertgebouw. 8 uur: Biosc. „Verboden zone". AXED: Hjet Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. een vrouw". „Terwille van ONDER IJZEREN BALK GEDOOD. De 40-jarige ongehuwde arbei der M., uit Hengelo werd giste ren op het fabrieksterrein van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo door een ijze ren balk van 500 kg getroffen en op slag gedood. De balk bevond zich op een lorrie, welke Adoor de lier werd voortgetrokkgi). Bij het passeren van een wissel begon de balk te schuiven, waardoor M-, die naast de lorrie liep werd verpletterd. Tot tweemaal toe heeft in het Land van Weert noodweer ge heerst. In de voormiddag wer den door een hevige rukwind elf zware eiken langs de rijksweg ontworteld, waardoor het ver keer veel hinder ondervond. 's Middags zijn nog zes bomen omgewaaid. In enkele huizen sloeg de bliksem in, maar dank zij spoedig ingrijpen van bewo ners en brandweer ontstond ner gens een ernstige brand. Hevige slagregens, vergezeld van hagel, deden de straten in korte tijd blank staan. De burgemeester van Weert deelde mede, nog nooit een zo zware slagregen te hebben ge zien. Voorts meldde het K.N-M.I. te De Bilt, dat uit Beek bij Maas tricht een windstoot met een snelheid van 24 meter per secon de is waargenomen. JUWELEN OP DE BUMPER. Woensdagmiddag vertrok uit een der hotels in Scheveningen een echtpaar, afkomstig uit Bue nos Aires, naar Zuid-Amerika. Men was druk bezig tassen en koffers in een taxi te laden, toen mevrouw plotseling bemerkte, dat een tas die 20.000 aan juwe len bevatte, verdwenen was. Men haalde de hele taxi over hoop en onderzocht ook de hotel kamer. Het echtpaar was ten ein de raad. Plotseling kwam in de algehele verslagenheid de hotel directeur juichend aanrennen, triomfantelijk met de tas zwaai end. Wat was het geval. Toen men bezig was de taxi in te la den, had mevrouw om de handen even vrij te hebben de tas met de kostbare inhoud op de bumper gezet van een achter de taxi ge parkeerde auto. Deze auto was eigendom van een Fransman die ongeveer tezelfder tijd als het onfortuinlijke echtpaar uit het hotel vertrok. De Fransman reed weg. Aan de rand van de stad zat hij zonder benzine en hield hij stil bij een tankstation. Tij dens het tanken ontdekte hij de tas, die gedurende de rit door Den Haag netjes op de bumper was blijven staan. Bij opening bleek, dat er behalve de juwelen ook een briefkaart in zat, ge adresseerd aan het hotel, waar hij zojuist vandaan was gekomen. De Fransman reed terug naar het hotel om daar de verslagenheid in vreugde te doen keren. DODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN LICHTER. Aan boord van de lichter „Se- cundo" te Rotterdam werd de 41- jarige havenarbeider W. v. d. V. aan het hoofd getroffen door een plank, die uit een hijs viel. De man verloor het evenwicht, viel overboord en verdween in de diepte. Mede-arbeiders wisten het slachtoffer na tien minuten met een handdreg op het droge te krijgen. De boot van de rivier politie nam de man over en di rect werd kunstmatige ademha ling toegepast. De ontboden dok ter constateerde echter de dood. Op het terrein van de Krom houtkazerne te Utrecht brak op Woensdagavond brand uit in een houten loods. De brand ging met een enorme rookontwikkeling ge paard, die tot ver in de omtrek was te zien. Automobilisten die in de omgeving van Amersfoort reden, zagen van daar af de rook wolken- De Utrechtse brandweer pakte het vuur met zes op open water aangesloten slangen aan. De brand was in ongeveer een half uur tijd geblust. De loods v/as de zg. „oude zie kenboeg", eigendom van de „Stichting Oorlogsherstel". Deze stichting had het gebouw in bruikleen aan de Kromhoutka zerne afgestaan en zou er dezer dagen weer de beschikking over krijgen. De loods was daarom al ontruimd. MELKBEZORGER GING OP STAP. Een melkbezorger uit Rotter dam wilde wel eens iets van de wereld zien. Toen hij op 30 Juni zijn wagen bij de fabriek had neergezet, verdween hij, maar hij nam zijn weekontvangsten van ƒ242,mee. Enkele reis naar Den Haag was spoedig gekocht en na twee dagen in de hofstad te hebben vertoefd, trok onze man naar Utrecht. In de omge- ZATERDAG 14 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor <de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.18 Orgel; 8.45 Gram.; 9.30 Wa terstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen!; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de kinde ren; 14.20 Muziekcorps; 14.40 Zang; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Dansmuziek; 15.45 Cause rie,- 16.00 Gram.; 16.30 Sport; 16.45 Orkest; 17.30 Voor de kin deren- 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Lichte muziek; 18.40 Mond- aecordeon; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Accordeon; 20.40 Vacantie; 21.00 Tiroler mu ziek; 21.25 Commentaar; 21.40 Graan.; 21.55 Voordracht; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Or gel; 23.35 Gram. HUjVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.'; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10,00 Voor de jeugd; 10.16 Orkest; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Orgel; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 iZonnewijizer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 14.00 Piano; 14.20 Septet; 14.40 Koor; 15.00 Kroniek; 15.35 Ork.; 16.00 Orgel; 16.20 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Piano; 18.15 Sport; 18.25 Gram.; 18.40 Rege- ringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.21 Actualitei. ten; 19.27 Gram.; 19.52 Week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Lichte muz.; 21.53 Causerie; 22.00 Operette; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest. BRUSSEL, VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.32 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Accordeon; 15.15 Gram.; 15.30 Accordeon; 15.45 Gram.; 16 00 Zang- 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10'Piano; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Voordracht; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Graan. ving van deze stad werden uit stapjes gemaakt. Daarop ging hij naar Den Haag terug, maar een paar dagen later was zijn geld op en toen fungeerde het Haagse bos als zijn hotel- Dinsdag j.l. meldde de man zich bij de Haagse politie, omdat hij geen uitweg meer zag. Hij is op gesloten UIT KERSENBOOM GEVALLEN EN GEDOOD. De landarbeider G. Willems, te Wijk. bij Nijmegen, is Woensdag bij het plukken van kersen uit een boom gevallen. Hij liep zwa re inwendige kneuzingen op en werd naar het Canissiuszieken- huis te Nijmegen vervoerd, waar hij in de loop van de nacht aan de verwondingen is bezweken. W. was gehuwd en vader van 7 kinderen. TIENDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Wegens verduisternig van tien duizend gulden ten nadele van het restaurant, waar hij als boek houder werkzaam was, is dezer dagen de 30-jarige J. W. C- V. uit Den Haag gearresteerd. Het was de laatste maanden opgevallen, dat V. met vriendinnetjes een leven leidde, dat hij alleen met zijn salaris onmogelijk kon be kostigen. Een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek wees uit, dat V. door frauduleuze manipulaties met het giroboek van zijn werkgever in enkele jaren tienduizend gulden heeft verduisterd. V. beeft een bekentenis afge legd. NIJMEGENS OUDSTE INWOONSTER VERJAARD. Gisteren vierde mej. Schultz in het Protestants verblijf voor ouden van dagen „Levensavond" te Nijmegen haar 100ste verjaar dag. Het was het verlangen van de jubilaresse, die zich nog zeer fit gevoelt en 's ochtends haar ontbijt met alle soorten van ge noegen genoot, dat aan het feest geen luidruchtig karakter zou worden gegeven. Zij werd door de directrice en door talrijke huisgenoten gelukgewenst op haar kamertje. Zij toonde zich zeer verheugd met de vele bloe men. De burgemeester van Nij megen, mr. Ch. Kustinx, bracht in de loop van de middag een be zoek aan de oudste inwoonster van Nijmegen. Ja, maar waar was Diklik. Brigadier Punt zette onmiddel lijk alle deuren af en ging met een paar mannetjes het laboratorium door zoeken. Dokie deed enthousiast mee en na een tijdje zoeken in alle hoe ken en gaten vond hij de professor helemaal weggedoken achter een ketel. „Kom jij eens voor de dag, mijn hooggeleerde!", zei Dokie, met jou heb ik een bijzonder zuur ap peltje te schillen!" Met zijn handen in de hoogte (kwam de professor te voorschijn. Zijn gezicht stak lijkbleek af bij zijn boosaardige zwarte baard. „Ik denk dat commissaris Breeduit ook nog een woordje met je te babbelen heeft", zei Do kie. Diklik begon plotseling afschu welijk te lachen. „(Dan moet hij maar zien dat-ie me krijgt", krijste hij en hij had de woorden nog niet uitgesproken of floep, hij verdween door de vloer Een Hjnvliegtuig is bij Aracju (Noord Brazilië) in zee gestort. De 25 passagiers en de bemanning van vier kwamen om het leven. TECHNISCHE HOGESCHOOL. Geslaagd voor het propaeden- tisch examen civiel-ingenieur de heren J. J. Muller te Terneuzen en A. J. de Smit te Breskens. PRACHTIGE SCHOOLREIS. 700 Kinderen naar Limburg. Tal van Zeeuws-Vlaamse scho len maakten een reis naar Lim burg, die door de Ned. Spoorwe gen was georganiseerd. 't Was morgens een hele druk te aan de veerboot van Breskens, toen extra bussen de kinderen aanvoerden. Groot was de consternatie toen men in Vlissingen tot de ontdek king kwam dat de S.B.M. had vergeten een school uit Oostburg af te halen. Het was sneu en de vertegen woordigers van de Spoorwegen zouden geen organisatoren ge weest zijn, als niet alle mogelij ke moeite was gedaan om de kin deren toch hun reis naar Lim burg te geven. Het hoofd der school werd op gebeld en heel deftig reisden met de diensttrein 30 gelukkige kinderen in speciaal gereser veerde coupé's. Enkele uren na de andere kinderen kwamen zij ook in Valkenburg aan. De kindertrein arriveerde zon der vertraging in Valkenburg, waar allen in groepen een prach tig stuk van Limburg werd ge toond. Het bezoek aan de grotten van Valkenburg vonden allen prach tig. Toen volgde een tocht per bus door de prachtigste gedeel ten van Zuid-Limburg. In Vaals werd een bezoek ge bracht aan het hoogste punt van Néderland. De Duitse douane trok veel be langstelling. Voor de Zeeuwen, die gewend zijn aan het vlakke land, was déze tocht door de heuvels een openbaring. Via Schin op Geul kwam men weer in Valkenburg, waar de speeltuin aan de beurt was. Ondanks de regenvlagen kon de jeugd zich goed amuse ren. Langzaamaan was het tijd geworden om op te stappen. Van de speeltuin naar het station was maar een klein stukje en daar stond de trein al op de jeugdige passagiers te wachten. 't Was een vrolijk gezelschap, dat al zingende afscheid nam van een van de mooiste gedeelten van Nederland. De trein ging zonder vertra ging in één stuk naar Roermond. Aardig was het, dat enkele trein-begeleiders van de spoor wegen voor een aandachtig ge hoor college gaven over Iucht- slangen, remmen, noodremmen en seinen en alles wat nu een maal vastzit aan het reizen per trein. In Kruiningen werd de groep voor Oost Zeeuws-Vlaanderen ge lost en in Vlissingen gingen de West Zeeuws-Vlamingen over de Schelde huistoe, waar ze al gauw lagen te dromen van hun mooie schoolreis. Openbaar Lyceum. Bij het gehoden toelatings examen zijn tot de eerste klasse H.B.S- toegelaten: Lineke van de Berg, Johan Coone, Gerrit Dorrepaal, Netty Groenewege, Willem Groenewe- ge, Bouke Hoving, Johan Jansen, Piet Mazure, Peet Simons, Ma rianne Toussaind, Ko Stoffels, David Versluis, Willy de Zeeuw, allen te Terneuzen, Johan van Dijke te Sas van Gent. Diefstal. De los-werkman A. G„ die ver gunning had gekregen om in de buitenhaven naar oud ijzer te vis sen, maakte van deze vergunning misbruik door aan de Rijkswater staat toebehorende voorwerpen van de sluis mede te nemen, hetgeen hem een proces-verbaal kostte. Eerlijke vinder. Tijdens de alhier gehouden ker mis liet een dame uit Breskens haar handtasje, waarin zich een flink bedrag bevond, op een kraam liggen. Nadat de dame vertrokken was ontdekte de kermis-exploitant het tasje en overhandigde het aan de politie, die er voor zorgde, dat ge noemde dame weer in het bezit van het verlorene werd gesteld. Verkeersongeval. Woensdagavond kwam op de Rijksweg KruisdijkBreskens de motorrijder K. uit Vlissingen in bot sing met de wielrijder V. uit Bres kens, waardoor de heer K. zodanig kwam te vallen, dat hij een vrij grote hoofdwonde opliep en zich onder behandeling van dokter Van der Maas moest stellen. Na ver bonden te zijn kon de heer K. zijn reis naar Vlissingen voortzetten. Gemeenteraad. De raad van Oostburg kwam Woensdagavond in openbare ver gadering bijeen. Ingekomen waren verschillende verzoeken om ontheffing van de verordening op de reinigingsrech ten. Voor de kom kan in geen geval worden afgeweken van de veror dening. Dit zou aanleiding geven tot een chaotische toestand. Hief uitbreidingsplan voor de ge meente van B, en W. werd aan vaard. Hieraan zal begonnen worden, zodra de herziening van het we- deropbouwplan zal zijn behan deld. De salarisregeling voor de amb tenaren ter secretarie werd z.h.s. aanvaard. Qp het verzoek van het bestuur van de R. K.-school om medewer king ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet bij het verbouwen of uitbreiden van het schoolge bouw werd gunstig beslist. Naar de mening van B. en W. is 't verbouwen der school slechts een noodoplossing, daar er over enkele jaren toch een nieuwe school moet komen. De heer Daansen sluit zich bij de voorzitter aan en meent dat het gebouw er niet op berekend is lokalen aan te brengen boven de reeds bestaande. In besloten zitting werd het ge schil met Ir. Klokke inzake de raadhuisbouw behandeld. Ir. Klokke en de heer Zuidweg, directeur van de Centrale Dienst, waren mede aanwezig. Na heropening besluit de raad do gegeven opdracht tot het ont werpen van een raadhuisplan te continueren en Ir. Klokke de gelegenheid te bieden| een nieuw ontwerp te maken binnen de door de gemeente aan te geven situatie. De raad had er geen bezwaar tegen Ir. Klokke twee dagen be raad te geven. Gouden huwelijksfeest. Woensdag herdacht het echt paar P. Hamelink en M. Hame linkDen Hamer, resp. 74 en 71 jaar oud hun gouden huwelijks feest. Een commissie uit de buurtbewoners had voorbereidin gen getroffen om deze dag een feestelijk aanzien te geven. Va* de woningen wapperde de drie kleur. Een fraaie erepoort was opgesteld, versierd met levende bloemen en: „Hulde aan het echt paar" en dit vers: „U beiden nog in dromenland Werd alhier deze boom geplant. Tot Uwe vreugd en Uwer eer Zette men dit bouwsel nêêr. Opdat een ieder groot en klein, Getuige van dit feest zou zijn. Want Piet en zijne goede vrouw, Zijn 50 jaar elkander trouw. Hun hoofden siert de gouden [kroon, Van 't huwelijksleven wonder [schoon. Wij hopen dat voor Piet en Miet Het diamant ligt in 't verschiet. Moge 't U door God gegeven zijn, U moogt beleven dit festijn". Van de buurtbewoners was er een prachtige mand bloemen voor Miet en rookartikelen voor Piet en een grote taart. Vele han den werden gedrukt en felicita ties binnengebracht. Buitenshuis werd een foto gemaakt. De burgemeester en mevrouw Trumpe kwamen hun gelukwen sen aanbieden. Vele bloemstuk ken prijkten in de kamer. Een gezellig samenzijn was het, met kinderen en kleinkinderen en ook de buurtcommissieleden maakten hun opwachting. Een gezellige sfeer heerste in de woning, waar de harmonica niet ontbrak. Deze dag is een on vergetelijke dag voor de echte lieden geworden. doer KARL DEBR BIOOBHtC Vertaling van P. dreilie 22) (Nadruk verboden). Bowker verdween. John Quincy bleef bij de verschansing staan; dat rusteloze gevoel nam steeds toe. De maan was verborgen, het schip kroop voort door de voch tige duisternis. Hij staarde over de zwarte watermassa naar het land, dat hem wachtte- Ergens daarginds, verwachtte Dan Win- terslip hem ook. Dan Winterslip, bloedverwant van de Bostonse Winterslips, en ex-slavenhaler. Voor het eerst wenste de jongen, dat hij het eerst geslagen had in die donkere zolderkamer in San Francisco, wenste, dat hij die geldkist in handen had gekregen en in de nacht overboord ge gooid. Wie kon zeggen wat voor nieuw schandaal, welke nieuwe smet afgewend had kunnen wor den van de geëerde naam Win terslip, als hij vlugger geweest was met zijn vuisten? Toen John Quincy zich om draaide en zijn hut binnenging, nam hij een vast besluit. Hij zou maar kort blijven aan het einde van zijn reis. Een paar dagen om op adem te komen, misschien, en dan ging hij weer naar Boston. En tante Minerva ging mee, of ze wilde of niet. VI- Achter het Bamboegordijn. Had John Quincy op dat ogen blik tante Minerva kunnen zien hij zou zich niet zo zeker ge voeld hebben, dat hij haar kon overhalen om met zijn plannen in te stemmen. Hij zou, inderdaad diep geschokt zijn bij de aanblik, die zijn vermeend solide en waar-; dige verwante bood. Want juf frouw Minerva zat op een gras mat in een geurende tuin in het Hawaiï-deel van Honolulu. Bleek gouden lampions met rode letter tekens erop hingen boven haar hoofd. Om haar hals was een bloemkrans. De slaperige, zinne lijke muziek van ukulele en sta len guitaar klonk door de nacht lucht, en vóór haar, in een open ruimte onder de dadelpalmen, voerden de jongens en meisjes van Hawaii een dans uit, die zij niet in bijzonderheden zou kun nen beschrijven als zij weer thuis was. Juffrouw Minerva was, op haar rustige manier, heel gelukkig- Eén van haar hartewensen was vervuld: zij maakte een luau mee dat is een feest van de inboorlin gen op Hawaii. Weinig blanken hebben het voorrecht om deze in tieme plechtigheid bij te wonen, maar vrienden van haar waren voor deze gelegenheid uitgeno digd en hadden haar mee ge vraagd. Eerst vond zij, dat zij be danken moest, want Dan ver wachtte Barbara en John Quincy op Maandagmiddag. Toen hij haar Maandagsavonds had ge- zegd, dat de „President Tyler pas de volgende morgen zou bin nenkomen, was zij haastig naar de telefoon gegaan en had ge vraagd haar weigering te mogen herroepen. En nu was zij er blij om. Voor haar, ook op een mat lagen de overblijfselen van een diner, dat in haar ondervinding enig was. Zonder enige tegenzin had zij het vreemde voedsel in bruine bun deltjes aanvaard, alles, hoe vreemd ook, tot zelfs zeewier en rauwe vis, geproefd. Ze zou dro men vannacht! Nu was de smulpartij overge gaan in een bal- Het maanlicht tekende kantpatronen op 't gras veld, de droefgeestige muziek klonk steeds luider, de jeugd van Hawaii, eerst wat verlegen door de tegenwoordigheid van vreem- VEILING TERNEUZEN. Grote uien.voorverkoop veiling, 12 Juli 1951, 2 uur. (Levering Sept. tot Oct, zo van toet land). Geveild de opbrengst van ruim 11 gemeten, circa 170050 kg. Prijs 11 tot 11,40 per 100 leg den, had alle verlegenheid afge legd. Juffrouw Minerva sloot de ogen en leunde achterover tegen de stam van een slanke palm boom. Zelfs in de minneliedjes van Hawaii is er een toon van diepe melancholie; zij werd ge roerd, zoals nog nimmer door een symphonie. Er werd een gordijn weggeschoven en ze keek in het verleden, het primitieve barbaar se verleden van deze eilanden, in de dagen voor de komst der blanken. Een lang, hartroerend crescen do, en de muziek hield op, de wiegende lichamen der dansers waren een ogenblik stil. Dit scheen de vrienden van juffrouw Minerva een geschikt ogenblik om te vertrekken. Zij gingen het huis en het bedompte kleine ka mertje binnen en namen afscheid van hun bruine gastheer en zijn vrouw. De baby, wiens intrede in de wereld aanleiding tot de luau was, ontwaakte even en glim lachte ook- Buiten, in de smalle straat, wachtte de auto. Door het stille, verlaten Ho nolulu reden zij naar Waikiki. Een klok sloeg één uur. Zo laat was zij niet buiten geweest peins de juffrouw Minerva, sedert die avond, toen een opera-gezelschap Parsifal had gezongen in de Bos tonse schouwburg. (Wordt vervolgd). ,,Hoop", Biervliet. Prijsvlucht op St. Vincent. 1 M. Deveneijens; 2 J. de Kra_ ker; 3 Ch. v. Vooren; 4 R. Blom- me; 5 J. Mangnus6 J. Lijbaerf. Prijsvlucht op Limoges. Snel heid eerste duif 1085 meter. 1 en 8 P. de Wever; 2 Ch. van Vooren; 3 en 4 C. van Belois; 5 Th. de Boevere; 6 W. de Jonge; 7 J. Cijsouw; 9 en 10 J. Mangnus. Prijsvlucht op Breteuil. Snelheid eerste duif 1105 meter. 1 en 10 H. du Puij; 2, 6 en 8 P. Fladdet; 3 en 5 Gebr. De Dobbe- laere; 4 J. Timmerman; 7 Gebr. Kouijzer; 8 C. Verkruijsse. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1177 meter. 1 en 2 J. van de Linde; 3 P. de Wever; 4 en 10 P. Pladdet; 5 B. van Waes; 6 Gebr. Cuelenaere; 7 J. Vervaet; 8 Gebr. Ducheine; 9 R. Blomme. „J.M.M.", Biervliet. Prijsvlucht op Breteuil. Snelheid eerste duif 1097 meter. 1 en 9 A. den Hamer; 2 en 6 C. Babijn; 3 en 10 C. Hamelinck; 4 J. Jansen; 5 P. den Hamer. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 1030 meter. 1 C. Hamelinck; 2 en 8 J. Mer_ relaar; 3 J. J. Jansen; 4 en 5 A. den Hamer; 6 Iz. van de Broecke. „De Volharding", Zuiddorpe Prijsvlucht van Breteuil. Snel heid eerste duif 1116,7 meter. 1 en 4 Al. Thiron; 2 M. de Brou wer, Overslag; 3 Osc. Talboom 5 en 6 A. Nieuwlande; 7 F. Her man; 8 C. de La Ruelle, Overslag; 9 A. Kindt. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1092,8 meter. 1 M. de Brouwer, Overslag; 2 R. van Acker; 3 A. Kindt; 4 A. Thiron; 5 en 9 F. Herman; 6 en 1» R. Dankaert; 7 A. Nieuwlande; 8 A. Kindt. Vrije Vlucht - Sasput. Prijsvlucht op Limoges. 1, 4, 7, 8, 9 en 10 G. Dusarduijn; 2. H. Veld hoen; 3 en 6 G. de Wever; 5. P. de Jonge. Prijsvlucht op Breteuil. Jonge duiven. 1. Ed. Steijaert; 2, 5 en 6 J. v. Weijnsberge; 3. P. Geernaert; 4 C. de Poorter; 7 C. Pijcke; 8 G. v. Hee; 9 P. de Jonge; 10 P. Huijgh. Oude duiven. 1 Th. de Smidt; 2 C. de Jonge; 3 J. Blaakman; 4 B. Cornells; 5 H. Steijaert; 6 W. de Zwarte; 7 C. de Poorter; 8 M. Goet- hals; 9 A. de Reu; 10 S. Tallue. Woensdag is bij Würzburg (ii Beieren) een F-84 Thunderjet var. de Amerikaanse luchtmacht neer gestort. Het vliegtuig werd geheel vernietigd. De piloot, die uit de machine sprong, bleef ongedeerd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2