i Ver. Sens r, De Belastingvoorstellen Een TAXI n Het luns zonder sleutel Prijzen Hongarije verwerpt Amerikaanse nota Inwijding R.K. Ziekenhuis Sluiskil ^7/ %('pf mépA en wéék jSARANTO dhirtTf&t ^.2.15 p. iitehjjte* t Uu) uïitdzelieA- BE VAN DER SCH TWEEDE KAMER Door gespet Danko V< Zoals NOV Avondvergadering van Dinsdag Engels-Egyptisch incident Klacht van Malik Rede van de geneesheer-directeur Brits transportbedrijf Btf» -JU of Auto zonder Chai VAN DER SCHANS Stelt U nooit teleur. AUTORIJSCHCM Westkolkstr. 20 - Te Terneuzen Over te nemen: Her z.g.am., met nieuwe t Adres: Tholensstr. 7' neuzen- Woningruil. Wie ru nedenhuis Amsterda voor woning in Ter of omgeving. Adres vragen: Bureau v. d- Te koop: een goed houden Keukenfornu prijs 50, een Kamer ƒ35,- Tafel (groot) z.g.a.n. Damesfiets 85,- en een nieuw ijzer met snoer, 10. straat 32, Terneuzen. In de avondvergadering ver dedigt de heer Lucas (K-V.P.) een amendement om de geldigheids duur van de extra-inkomstenbe lasting, geheven van bedrijfs winsten, van vijf jaar terug te brengen tot drie. De heer Van de Wetering (C.H.) kan niet instemmen met het amendement van de heer Hofstra. Het invoeren ener belasting met terugwerkende kracht acht hij onrechtvaardig. De heer C- v. d. Heuvel (A.R.) is van oordeel, dat de belasting niet voor vijf jaar moet worden vastgesteld. Speciaal voor de om zetbelasting acht hij een termijn van vijf jaar te lang. Daarom be veelt hij het amendement-Lucas aan. De heer Hofstra (Arb.) meent, dat het amendement-Lucas in strijd met de regeringsverklaring is. Daarin wordt gezegd, dat vier jaar lang 500 millioen per jaar aan extra-uitgaven voor de de fensie is begroot, waarvan de helft te dekken uit belastingen- Men zou dus wel kunnen komen tot een dekkingsplan van vier jaar, maar niet tot een van drie jaar. Spr. verklaart zich tegen dit amendement. De heer Ritmeester (V.V.D-) voelt ook veel voor het idee van de heer Lucas. Het spijt hem, dat de Kamer nog geen inzicht heeft gekregen in het defensieplan. De minister is er niet van over tuigd, dat in dit geval de na delen van het verlenen van te rugwerkende kracht de voordelen ervan niet zouden overtreffen. Ten aanzien van het defensieplan wordt een reeks beslissingen ver eist, welke zich over tal van jaren uitstrekken. De regering zou het nauwelijks verantwoord achten deze beslissingen te ne men, indien niet voor een corres ponderende periode de bijzondere dekkingsmiddelen ter beschik king worden gesteld. Ook ten aanzien van het niet- militaire beleid staat de regering voor beslissingen, die zich over een reeks van jaren uitstrekken. Bij de replieken verklaart de heer Lucas (K.V.P.) zich bereid zijn amendement in te trekken- De minister dient een nota van wijziging in, waardoor de periode van vijf jaar tot vier jaar wordt teruggebracht. Het amendement Hofstra Wordt verworpen met 56 tegen 27 stemmen, die van de P.v.dJV. en de C-P.N. De heer C. van den Heuvel (A.R.) licht een amendement toe, dat beoogt de z.i. bestaande on billijkheid om inkomens van de zelfde grootte verschillend te be lasten, weg te nemen. Er is geen argument aan te voeren voor het verschillend belasten van gelijke inkomens uit loon en uit bedrijf. Hij ziet hier een herleving der ondememersbelasting. De minister betoogt, dat het niet onjuist is, dat men inkomens vloeiende uit verschillende bron verschillend belast. Elders kent men dit verschil en het komt ook voor in ons eigen belastingstel- seL De regering acht het volko men juist en geoorloofd de winst- inkomens een groter offer op te léggen. Spr. meent, dat aanvaar ding van het amendement er toe zou kunnen leiden, dat men een hogere inkomstenbelasting zou gaan heffen op alle inkomens boven ƒ8000,- De heer Van den Heuvel (A.R.) acht het regeringsvoorstel on rechtvaardig en handhaaft zijn amendement. De minister geeft de Kamer ernstig in overweging haar steun niet aan het amendement te ver lenen. De stemming over het amende ment werd aangehouden. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) verdedigt een amendement om de progressie in de extra-winstbe lasting sterker te maken. De minister zal geen gebruik maken van dit aanbod van de heer Hoogcarspel nog meer voor de defensieplannen ter beschik king te stellen. De heer Van de Wetering (C.H.) vraagt soepele toepassing van de boetebepaling op het niet tijdig Inleveren van aangiftebiljetten. De minister verklaart, dat de bepaling met redelijkheid zal worden toegepast. De heer Hofstra (Arb.) geeft een uitvoerige toelichting op een amendement om de mogelijkheid van vervroegde afschrijving te beperken of stop te zetten. De heer Hoogcarspel (C-P.N.) acht het in strijd met de rege- ringspolitiek de vervroegde af schrijving te handhaven. Hij ver dedigt een amendement om geen vervroegde afschrijving toe te staan. De minister waardeert de aan moediging in de beide amende menten. Hij zou de voorkeur geven aan volledige vrijheid voor de regering om de faciliteit der vervroegde afschrijving te ont houden of te handhaven. Tegen het amendement-Hoogcarspel heeft spr. geen bezwaar. De minister laat de beslissing aan de Kamer over. Om één uur 's nachts is de ver gadering gesloten. Vergadering van Woensdag. Gisteren kwam aan de orde de stemming over een aantal in de vergadering van Dinsdag behan delde amendementen. Het amendement van de heer C. van den Heuvel <.A.R.) over de on billijkheid inkomens van dezelfde grootte uit loon en uit bedrijf verschillend te belasten, wordt ver worpen met 61 tegen 24 stemmen. Vóór V.V.D., A.R., C.H. en S.G.; tegen C.P.N., P.v.d.A. en K.V.P. Het amendement van de heer Hoogcarspel (C.P.N.) om de pro gressie van de extra-winstbelasting Sterker te maken wordt verwor pen met 78 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. Het amendement van de heer Lucas (K.V.P.) om de bestandde len van de winst, waarvoor een bijzonder tarief is voorzien, buiten het extra-tarief van de extra winstbelasting te houden, wordt aangenomen met 56 tegen 29 stem men, die van P.v.d.A. en C.P.N. De minister verklaart, dat als het betrokken onderdeel niet wordt aanvaard, de regering geen kans ziet de nodige dekkingsmiddelen te vinden. De heer Oud (V.V.D.) vraagt of dit een kabinetskwestie is. De mi nister zegt niets aan zijn verklaring te hebben toe te voegen. Het onder deel extra-winstbelasting wordt goedgekeurd met 61 tegen 26 stem men. Vóór: C.P.N., P.v.d.A. en K.V. P.; tegen V.V.D., A.R., C.H. en S.G. Alvorens over art. 1. wordt ge stemd, verklaard de heer Romme (K.V.P.), dat zijn fractie teleurge steld is door de verwerping van het amendement-Lucas inzake de kin deraftrek. Hoewel spr. ernstige be denkingen heeft tegen de regeling van de kinderaftrek en de regeling inzake de winst zal hij zijn stem niet aan het artikel onthouden. Het wordt aangenomen met 55 tegen 32 stemmen. Vóór K.V.P. (behalve de heer Lucas) en P.v.d. A.; tegen C.H., V.V.D., A.R., C.N.P, S.G. en heer Lucas (K.V.P.). Artikel 2. (kinderaftrek loonbe lasting) wordt aangenomen met 47 tegen 39 stemmen. Tegen K.V.P. en C.N.P. Het amendement van de heer Hofstra (Arb.) om de mogelijkheid van vervroegde afschrijving te be perken of stop te zetten wordt ver worpen met 58 tegen 30 stemmen. Vóór P.v.d.A. en C.N.P.; tegen de andere partijen. Artikel 4., regelende de vervroeg de afschrijving, wordt aangeno men met 63 tegen 26 stemmen. Vóór P.v.d.A., K.V.P. en C.N.P.; tegen A.R., V.V.D., C.H. en S.G. De eindstemming over het wets ontwerp wordt aangehouden. Vervolgens worden behandeld de artikelen van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting. De heer Van de Wetering (C.H.) is van oordeel, dat te veel artike len onder het weeldetarief zijn op genomen. De heer Hoogcarspel (C. P.N.) heeft bezwaar tegen de ver hoging van het tussentarief als compensatie van de overbrenging van een aantal artikelen van de tabel van 30 procent naar die van 15 procent. De heer Cornelissen (V.V.D.) acht het bezwaarlijk, dat suikerwerken en chocolade-artike len zwaarden worden belast. De minister meent, dat men de bezwaren voor de artikelen, die in het tussentarief zijn gebracht, niet moet overschatten. De zwaardere belasting op de chocolade-artike len beoogt consumptiebeperking. De verhoging van het tussenta rief wordt goedgekeurd met 76 te gen 7 stemmen, die van de C.P.N. De heer Burger (Arb.) vraagt of er mogelijkheden zijn voor de wa tersport. Het is z.i. niet juist de pleziervaartuigen onder het hoog ste tarief te doen vallen. Hij vreest een weerslag op de werven en de export. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) sluit zich daarbij aan. Hij acht het teleurstellend deze vaartuigjes onder het tarief van 30 pet te zien. Hij verzet zich verder tegen het weeldetarief voor fototoestellen. Ook heeft h\j er bezwaar tegen, dat hotels en restaurants voor cou verts 30 pet moeten betalen. De heer Ritmeester (V.V.D.) ont wikkelt er bezwaren tegen dat on der het weeldetarief o.a. ook wan delstokken voor blinden vallen De minister zegt dat de couverts niet onder het weeldetarief vallen. Hij is bereid te onderzoeken, of op het gebied der pleziervaartuigen een verfijning kan worden aange bracht, zodat de eenvoudigste ple ziervaartuigen niet onder het weel de tarief vallen. De heer Verkerk (Arb.) bepleit vrijstelling van oesters en zalm van het verhoogde tarief om redenen van economische aard. De heren Van der Zaal (Arb.), Van Dis (S.G.) en Hofstra (Arb.) onder steunen het amendement van de heer Verkerk. De minister raadt het amende ment af. Het wordt verworpen met 43 43 tegen 39 stemmen. De heer Verkerk (Arb.) verde digt een amendement om electri- sche wasmachines uit te sluiten van de verhoging der omzetbelasting. De minister zegt, dat er geen sprake van is, dat de electrische wasmachines met 30 pet. worden belast, evenmin de gas-en electri sche fornuizen. De electrische was machines worden merendeels inge voerd. Op die post moet een beper king worden aangelegd, hetgeen spr. hoopt te bereiken door ze te brengen in het weeldetarief van 15 procent. Er is alle reden om het amendement te verwerpen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) is dankbar voor 's ministers medede ling, mar z.i. staat in het wetsont werp, dat de fornuizen en wasma chines onder het tarief van 30 pet worden opgenomen. Zelfs tegen een tarief van 15 pet verzet hvj zich, omdat het artikelen van huishou delijk gebruik geldt. De minister verduidelijkt nog, dat met aanvaarding van het amende ment-Verkerk een bedrag van een millioen zijn zou gemoeid. Het amendement wordt verwor pen met 44 tegen 39 stemmen. Om kwart over zes wordt de ver gadering gesloten. Mijnhardt's Zenuwtabletten stemmen rustig en stalen de zenuwen. (Adv.) De Hongaarse regering heeft „categorisch" een Amerikaanse nota verworpen; over ,,de Hon gaarse schending van de rechten van de mens" in verband met het terechtstaan van Aartsbisschop Groesz en, het uitwijzen van twee ambtenaren van de Ajmerikaanse legatie. De op 7 Juli ingediende nota protesteerde tevens tegen 't slui ten op Hongaars verzoek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. De Hongaarse nota zegt dat de Amerikaanse regering zich „op 'n onbeschaamde wijze bemoeide met de zaken van de Hongaarse volks regering en het Hongaarse volk De nota voegt er aan toe, dat de regering van de Ver. Staten niet in staat was haar steun aan „felle fascistische en reactionnaire vijanden van het Hongaarse volk Een groep gewapenden van een Egyptisch korvet heeft ziich op 1 Juli in de Golf van Akaba aan boord van het Britse vrachtschip „Empire Roach" begeven, de ra dio onklaar gemaakt, de voorra den geplunderd en het schip 24 uur vastgehouden, aldus maakt 't Engelse ministerie van Buiten landse Zaken bekend. Volgens een woordvoerder van dit ministerie heeft de Britse am- basadeur in Egypte, opdracht ge kregen tegen de aanhouding van het schip te protesteren. De Egyptische minister van Oorlog heeft verklaard, dat het Britse schip zich in een verboden zone bevond waar de kustbatte. rijen opdracht hadden op het eer ste gezicht te schieten. Men diende het daarom op prijs te stellen dat het schip bijtijds is aangehouden. en spionnage-activiteiten van, de Ajmerikaanse legatie" te ont kennen. In aansluiting op ons verslag den in eenzelfde zaal als nu, al- Radio-Moskou heeft omgeroe, pen, dat de Sowjetrussische afge vaardigde bij de Ver. Naties, Ja. cob Malik bij de Amerikaanse af gevaardigde Warren Austin had geklaagd over twee demonstraties voor het gebouw van de Sowjet delegatie te N'ew York. Op 20 Juni had een groep van ongeveer 20 personen „met klaar, blijkelijk vijandige bedoelingen" zich aan de ingang van het ge bouw opgesteld en twee auto's van de delegatie beschadigd, ter wijl de politie niet ingreep, aldus een eerste brief van Malik. In een tweede brief wordt ge zegd dat op 7 Juli „een vijandige menigte hij het gebouiw opnieuw Straatschenderij pleegde en perso nen die het gebouw betraden las tig viel ondanks de aanwezigheid van 10 politiemannen". Malik eiste dat stappen zouden worden genomen om dit te onder zoeken en hij verzocht te worden ingelicht over de genomen maat regelen. over de inwijding van het R. K. ziekenhuis te Sluiskil door Mgr. Balten, de bisschop van Breda, volgt hier een overzicht van de rede, welke de geneesheer-direc teur, Ramselaar, uitsprak ter be antwoording der verschillende sprekers. De heer Ramselaar sprak als volgt: p deze voor ons ziekenhuis zo belangrijke dag, waarop wij onze bisschop, de staatssecretaris en meerdere vooraanstaande mensen op het gebied van volks gezondheid en ziekenhuiswezen mogen ontvangen, wil ik graag iets zeggen en U een kort ogen blik met mij mee doen gaan in het verleden van dit ziekenhuis. Toen ik mij in 1933 hier vestig de, na de gebruikelijke ronde van Nederland op zoek naar een ves tigingsgelegenheid te hébben ge daan, was lang niet alles even aantrekkelijk voor een specialist om in Zeéuws-Vlaanderen neer te strijken. Twee collega's die voor mij het zelfde deden, vestigden zich hier gelukkig niet, omdat de zieken- huisaccomodatie niet naar hun zin was, maar voor mij was er genoeg aantrekkelijks in een ves tiging in Z.-Vlaanderen en het bleek spoedig dat ik het nog zo gek niet gezien had. Een groot deel van de bevol king sprak mij warempel met professor aan, en enige jaren was ik zelfs „De Professor". Dat klinkt natuurlijk wel aardig in de oren, maar ik was in '33 toch maar een arme professor, zonder een behoorlijke kliniek, wel ope reerde ik in nuizen, maar in die huizen was geen operatietafel, een onderzoekstoel werd zo ge noemd, daarboven hingen lampen die meer warmte dan licht ga ven. Een instrumentarium werd verondersteld aanwezig te zijn in de auto van de professor. Zo trok men er 's morgens op uit, een heel chirurgisch instrumen tarium werd geladen in de auto plus cystoscopen en rectoscoop, transformator etc. Het was een schone tijd, veel koffie drinken, tot alles uitge kookt was, weer koffie, tot alles weer schoon of niet schoon inge pakt was, steeds met de penibele vraag: ,,Hebt U niets vergeten Vaak denk ik nog wanneer ik nu „Trendeleberg" zeg, aan de tijd van weleer, toen op 't com mando Trendeleberg bijna alle aanwezigen in de operatiekamer onderdoken, onder de stoel, en ik met mijn patiënt alleen boven bleef, wat' geschud en gepiep, en daar kwam zoiets dat op T: deleberg leek. Het genationaliseerde Britse transportbedrijf leed in 1950 een exploitatieverlies van 14 millioen pond sterling tegen een verlies van 20 millioen pond in 1949. In het jaarverslag wordt er op gewezen, dat een nadelig saldo zou zijn uitgebleven, indien eer der machtiging was verleend tot verhoging der tarieven en hef fingen. De ontvangsten van het bedrijf bedroegen in 1950 ruim 500 millioen pond sterling. (Adv.) Lren- Maar genoeg hierover. Tegen woordig gaat men in Nederland na, of hier of daar het klimaat gunstig is voor industrialisatie. io ging ik in O.-Z.-Vlaanderen na, waar het klimaat gunstig was voor ziekenhuisbouw, waarlbi.i bleek dat in dit gehele gebied overal aan het bouwen van zie kenhuizen nog al haken en ogen waren spoedig te elimineren. Het klimaat was alleen gunstig te Sluiskil. Hier stond toen al leen wat nu het kloosterdeel ge worden is. Daar woonden Zus ters die onderwijs gaven en ou den van dagen verpleegden en die een kamer hadden met een on derzoek stoel en ook een kraan met stromend water, en een paar kamers waar patiënten ver- leegd konden worden. Maar iet voornaamste wat ik vond, waren Zusters, bereid, toen zij hoorden dat er van ziekenhuis- bouw geen sprake was, een stap in die richting te wagen. Ik be hoefde maar naar één instantie, naar Moerdijk, naar Moeder Vin- centia, gesucondeerd door Moe der Josepha en onder het bewon deren van mijn eerste baby, kreeg ik mijn vergunning voor ziekenhuisbouw. Tegenwoordig in Den Haag gaat dat beslist an ders. En toen begon het lieve leven, er kwam een architect. En wij zagen plannen, Moeder Over ste, Moeder Godefrieda, Zuster Albertine en iedere Zuster in huis. En wij speelden naar harte lust mee architect. Het plan kwam klaar en in 1937 het bouw, dat door Mgr. Hopman werd ingewijd, de ope ningsplechtigheid werd gehou- door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 21) (Nadruk verboedn). De Eerwaarde Heer Upton stond langzaam op. „Ik vernam later, dat hij woord gehouden had", be sloot hij. „Ja, Dan Winterslip ging naar huis, en de Zuidzee zag hem niet meer. Ik ben altijd erg trots op mijn aandeel in dat be sluit. Ik ben maar weinig keren beloond. Niet overal is het zen delingen goed gegaan naar de wereld zoals in Hawaii." Hij wierp een blik op mevrouw Maynard- „Maar ik heb weieens voldoening gehad. Die ene maal door de ontmoeting op de kust van Apiang. Het is ver over mijn bedtijd. Ik wens u goedennacht." Hij ging heen. John Quincy zat al dit vreselijke te verwerken. Een Winterslip slavenhaler! Het was fraai. Hij wenste zich thuis „Een steek aan mijn adres", mopperde de oude dame veront waardigd. „Dat over zendelingen in Hawaii. En hij hoeft zo trots n'iet te zijn. Als Dan Winterslip slavenhalen los heeft gelaten, was dat alleen, omdat hij iets voordeligers had gevonden, stel ik me voor." Plotseling stond ze op. „Eindelijk", zei ze. John Quincy ging naast haar staan. Ver weg twinkelde een flauw, geel licht. Een ogenblik sprak de oude dame niet. „Ziezo", zei ze zacht na een poosje. „Ik heb de Diamantskop weergezien. Goedennacht mijn jongen." Goedennacht" zei John Quincy. Hij stond alleen tegen de ver schansing- De vaart van de „Pre sident Tyler" verminderde merk baar. De maan kwam van achter een wolk, kroop weer terug. Een onheilige kalmte daalde over de warme, windloze, diepblauwe wereld. De jongen voelde een vreemde rusteloosheid in zijn hart. Hij klom naar het hogere dek, om een luchtje te scheppen. Daar op een afgelegen plek, zag hij Barbara en Jennison en ont daan stond hij stil. Zijn nichtje lag in de armen van de man, en hun bizarre costumes verhoogden nog het vreemde van 't schouw spel. Zij zagen John Quincy niet want in hun wereld waren op dat ogenblik maar twee mensen- Hun lippen drukten op elkaar hef tig John Quincy vluchtte. Ach hemel! Hij had ook wel een paar meisjes gekust, maar niet zo. Hij ging naar de verschansing buiten de kajuit. Wat deed het er eigenlijk toe? Barbara was hem niets, een nichtje, ja, maar een, dat tot een vreemd ras scheen te behoren. Hij had gemerkt, dat zij op Jennison verliefd was. Waar om voelde hij dan pijn diep in zijn hart? Hij was verloofd met Agatha Parker. Zijn vingers klemden vaster en hij trachtte zich Agatha's aristo cratisch gezichtje voor de geest te halen. Maar het was vaag, on duidelijk in zijn herinnering- Het bloed der zwervende Winterslips, het bloed dat bracht tot slaven halen en hete, ademloze kussen in de tropische nacht vloeide dat ook in zijn aderen? O, hij had thuis moeten blijven, waar hij hoorde. Daar kwam Bowker, de ste ward. „Nu", zei hij, „we zijn er We ankeren en wachten op de loods en dokter. Ik hoorde, dat ze deze kant uit Kona-weer had den gehad, dit is er dan zeker een staartje van. De maan zal wel gauw doorkomen en als het dag wordt, komen de passaatwinden weer. God zij dank." John Quincy sprak niet. „Ik heb al uw boeken terug gebracht, meneer", ging de ste ward voort, „behalve één. Dat zal ik vannacht uitlezen en het u geven voor u aan wal gaat." „Best", zei John Quincy. Hij wees naar de vage havenlichten in de verte. „Dat is Honolulu zeker." „Ja, mijlen ver. Een dode stad, meneer. Niets te doen 's avonds- En laat me u een goede raad ge ven: drink geen okolehau." „Geen wat?" vroeg John Quincy. „Okolehau, een drank, die ze daar verkopen." „Waarvan wordt het gemaakt? „Ja", zei Bowker, „daar hebt u een onderwerp voor een geheim zinnig verhaal. Waarvan wordt het gemaakt? Te oordelen naar de smaak, van riiets lekkers. Een paar slokken en dan raak je het plafond van de eeuwigheid. Maar o, jongen als je naar beneden valt! Blijf er af, meneer- Ik spreek als een, die het weet." „Ik zal er afblijven", beloofde John Quincy. (Wordt vervolgd). leen een etage lager. Hoe blij waren we met onze nieuwe zalen en kamers, nieuwe operatiekamers, een nieuw Rö- toestel, geen 2e hands meer, dat bij inschakelen alleen mooie vonkjes liet zien langs de hoog spanningsdraden en het scherm één keer deed oplichten als een vriendelijke knipoog, tot de mon teur ons hielp om dat steeds nog eens te doen, een donkere kamer met een sluis en geen donkere kast meer onder de trap, waar je de deur niet van dicht kon krijgen. Wat een heerlijkheid. Wel, zei men, 't ziekenhuis is te groot voor deze streek, Ramse laar, hoe durven ze het aan. Maar langzaam vulden zich de zaaltjes en de kamers. Bij de opening stapte er een nieuwe professor binnen, Dr Dor- repaal, het fondswezen begon zich te ontwikkelen, en de men sen wenden aan ziekenhuisopna me en de pretentieloze Zusters ontvingen de zieken en sloofden zich uit voor rijk n arm, voor jong en oud, met of zonder gods dienst, voor allen evenwel. De doctoren hielpen zij met voorko mendheid. Het ziekenhuis stond voor hen open onder het motto: „Wie als vriend hier binnengaat, komt nooit te vroeg, doch steeds te laat." Toen kwamen rampen. In 1940 reden wagens voor en werd het ziekenhuis leeg gehaald, bedden, dekens, voorraad, de gehele in ventaris verdween, zelfs telefoon toestellen werden van de muur gehakt en een totaal naakt ge bouw bleef over. Het werd een kazerne. Het kwam vervuild weer vrij en alles werd weer aan geschaft en hersteld, wiaarbij het Roode Kruis hielp en in wonder baar korte tijd werd het werk weer hervat. In 1944, werd het Huis weer geteisterd, een amminutietrein werd voor het Huis tot ontplof fing gebracht, waarbij onaange name scheuren ontstonden, die nu bij de ombouw nog nare ver rassingen gaven. De Zusters ble ven werken en hoe er gewerkt werd, toen uit het verwoeste W.- Z.-Viaanderen de gewonden bin nenstroomden is een sterk ver haal op zichzelf. Ik vraag me af hoe ellendiger het er nog uitge zien zou hebben in Z.-Vlaanderen in 1945, als dit ziekenhuis er niet geweest was en gespaard was ge bleven met zijn Zusters en Dr. T. Hullenaer, en Dr Wechelaar en al de andere doctoren. Helaas was ik zelf uitgeschakeld on dit stukje historie van ons Huis mee te maken. In ieder geval hebben de Zusters van deze Onderwijs Congregatie, die hier als bij toe val in de richting van de zieken verpleging gegroeid zijn, getoond hiervoor geknipt te zijn. Zolang ik hier werk heb ik het 'eluk gehad steeds artsen te tref- 'en, met wie ik goed kon opschie ten. Zodat ik steeds met allen vriendschappelijk kon omgaan en hartelijke relaties ontstonden. Hier in Huis komen steeds art sen van diverse pluimage en 't is steeds een vreugde hier ge weest hen te ontmoeten. Van de beste onder hen hebben de Zus ters en ik vaak veel geleerd, din gen buiten de geneeskunde om gaand en wij zijn hen er dank baar voor, temeer daar allen een symphatiek begrijpen toonden voor ons streven, vooral ook bij het tot stand komen van deze Nieuwbouw. Jia Zusters van Sluiskil en col lega's gij hebt mij het openbare leven in'Z.-Vlaanderen de moeite van het leven waard gemaakt. Hoeveel ik daarvoor danken moet weet ik niet, in ieder geval is het in de lands taal gezegd „wreed veel". De laatste jaren van de oorlog en daarna, was het ziekenhuis berstens vol. Voor 60 bedden ge bouwd, lagen er de laatste tijd 120 patiënten. Badkamers met bedden, dagverblijven met bed den, balcons dichtgemaakt voor bedden, woongelegenheid der Zusters voor bedden in beslag enomen, 't sousterrain met keu en en wasserij steeds onbehiage- lijker. Nieuwbouw was noodzakelijk. Maar de tijden waren veranderd, het architectje spelen van vroe ger bestond niet meer. Nu wordt men door een regen ingenieurs ondergesneeuwd. Plannetjes van 100.000 bestaan niet meer. Wi.i zijn arm geworden daarom mil- libenen plannetjes. Hoe rijmt dat, ach wat doet het er toe. Gelukkig was er een Dr Ban ning die dadelijk sympatiek stond tegenover de uitbreiding van ons ziekenhuis. Gelukkig was er een ministerie van Sociale Zaken met zijn com- mité's die meewerkten. Gelukkig kwam er een bestuur met mannen uit de streek. De een met sterk doorzettingsver mogen, de ander met de nodige voorzichtigheid, weer een ander die standpunten naar elkaar toe wist te brengen. Allen bezield met het zelfde ideaal ,en gezond wat zij te geven hadden. Zo deden de Zusters van het Hoofdbestuur, de Zusters van het Dagelijks Bestuur ,en alle Zus ters hier in Huis. Zó kwam dit nieuwe ziekenhuis tot stand, dank zij U allen. Nu moet het gaan draaien. Moeilijkheden zullen komen. Maar zolang de Zusters het een eer blijven vinden iedere zieke te blijven helpen, zoals in het ver leden is geschied, maak ik mij er niet ongerust over dat met Gods hulp dit huis ook in de toekomst een heilzaam oord voor velen zal zijn. Een Wereldwonder is PHILIPS WONDERTUIN!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2