De tfelastingontwerpen Binnenlands Nieuws Het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil UIT DE PROVINCIE Hit huis zonder sliatil WEK DE GAL IN UW LEVER OP O, die pijn 1 Plechtige inwijding door ,de Bisschop TWEEDE KAMER Reeds een tiental jaren is er grote behoefte geweest aan een uitbreiding van de in 1937 ingebruik genomen nieuwe vleugel van het bestaande R. K. Ziekenhuis te Sluiskil. Zeer sterk deed zich die behoefte in de na-oorlogse jaren gevoelen. Wie toen een bezoek bracht aan deze inrichting heeft kunnen constateren, hoe men alle hoekjes en plaatsjes moest benutten. Daarbij kwam nog, dat de kraamverpleging en de t.b.c.-afdeling een grote ruimte opeisten. Voor t.b.c.- verpleging kon in 1949 een houten barak in gebruik worden genomen, hetgeen allerminst betekende dat in de behoefte was voorzien. Liep^ motorkatler op mijn of •p wrak TERNEUZEN. AXEL. «tor BRESKENS GOES- HULST. OVERSLAG. WESTDORPE. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren opnieuw beziggehouden mei de wetsontwerpen tot wijzi ging en verhoging van een aan tal belastingen. Op het ontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de ver mogensbelasting is een aantal amendementen ingediend. De heer Lucas (KVP) licht een amendement toe om de verzwa ring van druk, welke voortvloeit uit de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting, te mitigeren door het bedrag van die verzwaring als persoonlijke verplichting op het zuiver in komen te kunnen worden be taald. Hij meent, dat zijn amen dement meer betekenis heeft dan alle schone woorden, gewijd aan het sparen. De heer Hofstra (Arb.) noemt het amendement-Lucas in strijd met het karakter van de vermo gensbelasting. Naast dit princi piële bezwaar heeft spr. ook prac- tische bezwaren. Het werkt zeer willekeurig, meent hij. Daarom is het voor hem onaanvaardbaar. De heer Van de Wetering: (C.H.) is van oordeel, dat er weinig be zwaar bij de minister behoeft te bestaan om het amendement over te nemen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) verklaart zich tegen het amen dement-Lucas, dat z.i. inconse quent is. Degenen, die juist zijn aangewezen om bij te dragen in de verhoogde kosten van de oor logstoerusting, gaat men door 't amendement tegemoet komen. Minister Lieftinck herinnert er aan, dat hij bij nota van 4 Juli een wijziging heeft aangebracht om tegemoet te komen aan de bezwaren van de heer Lucas. Blijkbaar heeft deze nota de be zwaren nog niet weggenomen. Men behoort zich te realiseren, dat door het amendement een vreemd element in de inkomsten- belasting-wetgeving wordt geïn troduceerd. Daarvoor waarschuwt hij ernstig. De minister meent, dat een verhoogde vrijstelling zou kunnen worden aangebracht aan de voet der vermogensbelasting. Hij is bereid een wijzigingsvoor stel in te dienen, waarvan de strekking is de eerste 25.000 van het zuiver vermogen van de verhoging van het tarief vrij te stellen. Hiermede zal 3 millioen gemoeid zijn, met 't amendement -Lucas 7% millioen. De heer Lucas (K.V.P.) erkent, dat zijn voorstel niet volmaakt is, maar dat is het voorstel van de minister ook niet. Spr. ver klaart zijn amendement te hand haven. De minister zou het betreuren, als het amendement werd aan vaard. Het amendement wordt aange nomen met 49 tegen 33 stemmen. Tegen de P. v. d. A. en C. P. N. en van de K. V. P. mej. Klompé en de heren Fens, Koersen, Droe- sen en Van Vliet. De heer Hoogcarspel (C. P. N.) heeft een amendement ingediend om de kinderaftrek te doen gel den voor kinderen, die jonger zijn dan 19 jaar. In het regerings voorstel ziet hij een verzwaring van lasten voor alle gezinnen. De heer Hofstra (Arb.7 ver klaart zich voor het stelsel, dat in het wetsontwerp is vastge legd en waarbij getracht wordt de grens te benaderen, waarop de kinderen de ouders niet meer belasten. Een grens van 16 jaar is z.i. te laag. Spr. meent, dat de grens moet liggen bij 17 of 18 jaar. De heer Lucas (K. V. P.) bepleit de wenselijkheid van verruiming van de kinderaftrek en verhoging van de leeftijd tot 17 jaar. De heer Van de Wetering (C. H.) heeft geen behoefte aan wijziging der leeftijdsgrenzen. De minister bestrijdt het amen dement. Hij is bereid een leef tijdsgrens van 17 jaar te aan vaarden en hij ziet met spanning een amendement van die strek king tegemoet. Bij de replieken dient de heer Wagenaar (C.P.N.) een amen dement in om de leeftijdsgrens te bepalen op 17 jaar, zulks over eenkomstig 's ministers sugges tie. De heer Lucas (K.V.P.) dient een amendement in om de be staande regeling voor de kinder aftrek ten aanzien van twee kin deren boven 16 jaar te handha ven, indien deze kinderen deel uitmaken van een gezin met drie of meer voor kinderaftrek in aan merking komende kinderen. De heer Hofstra (Arb.) verklaart zich tegen dit amendement, daar dit systeem van wetgeving op niets lijkt. De minister meent, dat de in diening van het amendement Wagenaar getuigt van weinig vertrouwen in het succes van het amendement-Hoogcarspel. Nu het amendement er is, dient spr. een wijziging van gelijke strekking in. Tegen aanvaarding van het amendement-Lucas verzet de mi nister zich niet. Het amendement-Hoogcarspel wordt verworpen met 79 tegen 6 stemmen, die der C. P. N. u iult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Hke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes De voorzitter constateert, dat het amendement-Wagenaar ver valt door het wijzigingsvoorstel van de minister. De heer Wagenaar (C. P. N.) meent, dat het eenvoudiger was geweest, als de minister zijn amendement had overgenomen. De voorzitter stelt voor 't amen dement als vervallen te beschou wen. Aldus wordt besloten. Het amendement-Lucas wordt verworpen met 49 tegen 39 stem men. Vóór: K.V.P., C.P.N. en de heer Ruygers (Arb.); tegen de P. v. d. A., A. R„ C. H., V. V.D., S. G. en K. N. P. Het betrokken onderdeel wordt goedgekeurd met 49 tegen 39 st.: K. V. P., C. P. N .en de heer Cor- nelissen (V. V. D.). De heer Hofstra (Arb.) licht een amendement toe om de gel digheidsduur der extra-inkom stenbelasting op bedrijfswinsten met handhaving op vijf jaar te doen aanvangen in 1950 en niet in 1951 zoals 't ontwerp wil. Spr. is van oordeel, dat de gelden zo spoedig mogelijk beschikbaar moeten zijn. De terugwerkende kracht is in het verleden ook ver scheidene keren toegepast, hoe zeer ze ook bij de belastingwet geving als ongewenst moet wor den beschouwd. Te kwart voor zes is de verga dering geschorst. Hoofdpijn en rheumatiek zijn wel de pijnen die de mensen het meest plagen. Witte Kruispoeders helpen U onmiddellijk van die pijnen af. Zij monteren U op en geven U Uw gezonde opgewektheid terug. Poedersf0.90p. doosje 12st. Cachets f0.90koker 12st. Tabl. f 1.7524st. Tabl. f0.90„ I2st. Bij apothekers en drogisten ('APV) ELECTRISCHE LOCOMOTIEF BOTST TEGEN PERSONEN TREIN. Dinsdagmorgen is op het Cen traal Station te Utrecht, tijdens het Verwisselen van de locomo tief voor een trein van Rotter dam naar Enschedé, een electri- sclie locomotief te hard tegen de stilstaande trein gebotst. Een aantal reizigers in het eerste rij tuig liep daardoor lichte verwon dingen op. Vijftien reizigers wer den voor onderzoek en behande ling naar het stads- en acade mieziekenhuis vervoerd. Zij kon den inmiddels allen op eigen ge legenheid hun reis vervolgen. WEGENS OPLICHTING GEGREPEN. Een 30-jarige kantoorbediende, J. H- van Z. uit Rotterdam, heeft in zes weken tijds drie Hage naars voor 2275 opgelicht. Bij twee personen hing hij een ver haal op, dat hij woonruimte kon krijgen en dat men bij hem kon inwonen. Voor het overnemen van sanitair of stoffering moest geld op tafel komen tegen schuldbekentenis. Het geld ver dween- De schuldbekentenissen werden met een ongedekte chè- que „betaald". Een derde slachtoffer werd wijs gemaakt, dat hij voor 500 een passagebiljet kon krijgen om te emigreren. Ook dit geld is, zo als de term in politiekringen luidt, „met de muziek mee". En de kantoorbediende moest mee met een paar grote agenten: naar het huis van bewaring. TWEEDE SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGELUK BIJ BEMMEL OVERLEDEN. De 22-jarige zwaargewonde V. uit Vorden, die medeslachtoffer was van de autobotsing op de weg NijmegenArnhem onder Bemmel, is in. het Canissiuszie- kenhuis te Nijmegen aan inwen dige kneuzingen overleden. De vier andere zwaar gewonden uit Vorden zijn aan de beterende hand. Uit het politieonderzoek is nu gebleken, dat de langs de weg staande vrachtauto uit Rheden, geladen, met ijzeren balken, niet voldoende verlicht was, toen de autobus er op botste- IN RUIM GEVALLEN Maandagmiddag omstreeks 3 uur is ©en 31-jarige scheepstim merman, aan boord van het s.s. /Kekalona", dat bij de Amster damse Droogdok Mij gemeerd lag, in een 8 meter diep ruim gevallen. De man is aan de verwondingen overleden. HAVENARBEIDERS KEKEN IN HET GLAASJE. In de nacht van Zaterdag op Zondag j-1. klonken er bijzonder vrolijke geluiden uit het ruim van een Nederlands zeescnip, dat gemeerd lag in de Amsterdamse haven. De rijkspolitie te water werd door deze vrolijke klanken aangetrokken en alras bleek, dat een ploeg van zes havenarbei ders, die in het ruim werkte, de verleiding niet had kunnen weer staan en de lading van het schip goede Hollandse likeuren be stemd voor Argentinië had aangesproken. De vrolijkheid werd droefheid. De arbeiders zijn namelijk wegens diefstal voor de Officier van Justitie geleid. FIETSRIJDER DOOR WIELRENNER OVERLEDEN. Het Bussumse politierapport meldt wederom een aanrijding, het derde ongeval met dodelijke afloop in een week tijd. De 74-jarige heer J. S. uit Hil versum, die per rijwiel de Heren straat overstak, werd op het lin ker weggedeelte door een wiel renner aangereden. De man werd tegen de grond geworpen en kwam met het hoofd tegen de trottoirband terecht. Hij is in het Diaconessenhuis te Hilversum overleden. HONDERD RINGEN ONTVREEMD. De vorige nacht zijn uit de éta lage van een juwelierszaak aan de Stationsstraat te Deurne on geveer 100 gouden trouw- en an dere ringen ontvreemd. De éta- lageruit werd met een steen ver brijzeld. Toen de eigenaar, die op het glasgerinkel ontwaakte, in de winkel kwam, was de dader reeds met de kostbare buit ver dwenen. De rijkspolitie heeft nog geen spoor gevonden. MEISJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Maandagmiddag is in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam een 5-jarig meisje overleden, dat Zondag in afwezigheid van haar ouders met lucifers had gespeeld en daarbij in brand was geraakt. Het kind had de lucifers in een schort gebonden en was er in bed mee gaan spelen. Met brandende kleren vluchtte zij even later de woning uit. Voorbijgangers rukten haar de kleren van het lichaam, maar de brandwonden bleken zo ernstig, dat zij tengevolge daarvan is overleden. .*7 In aansluiting aan de berichten betreffende het ongeluk met de Duitse motorkotter nabij Ter schelling, deelt de „Marvo" mee, dat over de oorzaak van het on geluk nog niets naders hekend is. Het is ml. niet zeker of het schip op een mijn of op een wrak van een gezonken schip, dat Wes telijk van de plaats van het onge luk ligt, is gelopen. Dit „gevaarlijke wrak" staat op de zeekaart aangegeven. Marineautoriteiten stellen) een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De oorlogsjaren maakten dat de plannen tot uitbreiding niet ver wezenlijkt konden worden met als gevolg, dat het ziekenhuis aan verplegingsruimte een grote achterstand had in te lopen. Me de door de geografische ligging van Sluiskil in het centrum van de grote industrieën, waarbij massa-ongevallen niet zijn uitge sloten, bleef het een eerste ver eiste dat dit ziekenhuis asm de modernste eisen van verpleging en behandeling zou voldoen. Het was dan ook geen wonder, dat direct na de bevrijding een comi té werd gevormd om te trachten het overbevolkte ziekenhuis ten spoedigste uit te breiden. De bevolking van Zeeuws-Vlaan- deren leefde met deze uitbreiding mee en een fancy-fair, voor dit doel in de eerste Meidagen van 1947 georganiseerd, bracht dui zenden guldens op Natuurlijk viel dit saldo in het niet bij de grote kosten, die met deze nieuw bouw gepaard gingen. Het stich tingscomité heeft bergen werk verzet. Talrijke instanties en ver gaderingen moesten worden be zocht om de benodigde bouwver gunningen en toewijzingen te krijgen. Zoals het destijds ging, moest bij honderd en een instan ties worden aangeklopt om na verloop van jaren de beslissing te vernemen, dat in de gevraagde uitbreiding slechts gedeeltelijk kon worden tegemoetgekomen. Het was dan ook 'n grote vreug de, toen 2% jaar geleden door het aannemersbedrijf Gebrs. Struy- cken de eerste spade in de grond kon worden gezet voor de bouw van een nieuwe Zuidelijke gevel. En gisteren werd de kroon op dit grootse werk gezet door een plechtige inwijding door Zijne Excellentie Monseigneur Jos. Baeten, bisschop van Breda. Om half elf arriveerde de bis schop via Perkpolder. Talrijke geestelijke en burgerlijke autori teiten waren inmiddels reeds door de geneesheer-directeur, dokter C. Ramselaar, verwelkomd. We merkten daarbij op dr P. Mun tendam, de staatssecretaris v. h. ministerie van Sociale Zaken, dr Slettenaar, van de inspectie voor de Volksgezondheid, mr dr Mes als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de heer A. Lockefeer als vertegen woordiger van Ged. Staten, mgr. M. G. L. Ramselaar, de burge meester van Temeuzen mr Telle- gen, de besturen van de andere in Zeeuws-Vlaanderen gevestigde ziekenhuizen, chirurgen, specia listen en artsen uit Zeeuws-Vlaan deren, benevens de architecten en de aannemers. In de grote hal van de nieuw bouw werd een Mis gecelebreerd door de hoogeerwaarde heer J. Plassehaert, deken van Hulst. De misgezangen werden gezongen door het zusterkoor. Na de mis werd het ziekenhuis plechtig door Mgr Baeten. bis schop van Breda, ingezegend. Daarop vond in de grote feest zaal de officiële verwelkoming plaats door de voorzitter van het dagelijks bestuur, ir G. P. M. Di- kötter. Het eerst werd hierna het woord gevoerd door Mgr. Baeten. Spre ker noemde een ziekenhuis een huis van weldaad voor de mens, waar men hoop en genezing vindt. Hij uitte zijn grote vreug de, omdat het hier een Christe- lijk-Katholiek ziekenhuis betreft, waarbij men rekening houdt met de eisen van de levensbeschou wing. Hij was vol respect en bracht dank aan allen, die had den medegewerkt deze bouw tot stand te doen komen. De grootste verrassing van deze mededeling deed, dat het Z. H. de Paus had behaagd aan ir Diköt- ter de Orde van Ridder van de H. Gregorius toe te kennen, wel ke onderscheiding hem door de bisschop op de borst werd ge speld. Ir Dikötter dankte voor deze hoge onderscheiding en wees er op, dat hem niet alleen deze eer te beurt was gevallen, maar met hem de overige bestuursleden. Dr P. Muntendam zag in deze nieuwbouw een dubbele beteke nis. Allereerst sijmbolisch: het was een uiting van de grote wils kracht die onder het volk van dit zwaar getroffen gebied leeft. De Schelde mag geen natuurlijke grens genoemd worden. De Zeeuws-Vlamingen hebben recht op belangstelling en erkenning. De practische betekenis van de bouw is wel, dat binnen afzienba re tijd bijkans aan de behoefte van Zeeuws-Vlaanderen is vol daan. De opvoedende kracht, al dus spr., van een goed geoutil leerd ziekenhuis is niet te onder schatten. Grote moeilijkheden op het gebied van ziekenhuiswezen staan ons echter nog te wachten, doch wij kunnen die enkel oplos sen wanneer we daarin hand in hand samenwerken. Hij sprak zijn gelukwensen uit met deze bouw in Zeeuws-Vlaianderen, dat een stukje van Nederland is. Als algemene Overste bracht Moeder Charlotte dank voor de steun, die de congregatie van het comi té en de burgerlijke autoriteiten heeft mogen ondervinden. Zij verzocht Dr Muntendam een ge denksteen te onthullen, waaraan deze gaarne voldeed. Het was voor de heer Alb. Lockefeer als Zeeuws-Vlaming een buitenge woon genoegen namens Gedep. Staten zijn gelukwensen uit te spreken. Het verheugde hem 'ce kunnen constateren, dat het zie kenhuiswezen een zodanig peil heeft bereikt dat van een achter stand bij overig Nederland geen sprake meer is. Hij dankte Dr Muntendam voor de rijksteun en hield Zeeland voortdurend aan bevolen. Mr Teilegen bracht namens de gemeente Terneuzen zijn geluk wensen over aan het comité en de bevolking van Sluiskil op de ze vreugdevolle dag. Aan de taaie volharding en wilskracht van het bestuur is het te danken, dat deze bouw tot stand is gekomen. De burgemeester sprak de hoop uit, dat deze liefderijke verpleging in lengte van dagen moge voortdu ren. Als voorzitter van de medische kring Zeeuws-Vlaanderen, sprak dokter Wechelaar uit Sluiskil, die dank bracht voor de prettige wij ze van samenwerken, die tussen artsen en ziekenhuispersoneel is gegroeid. Ook de bevolking, die in de moeilijke dagen steeds be reid waren een helpende hand toe te steken, wenste hij met deze verrijking van het dorp geluk. Het is altijd prettig, aldus spr. te mogen constateren dat alle artsen goed samenwerken. Ener zijds door de prettige omgang met de zusters, anderzijds door de persoonlijkheid van de direc teur-geneesheer Ramselaar, die hier een prettige sfeer heeft ge schapen, namelijk de verdraag zaamheid. Hij verzocht om een vergaderruimte en of er de ere code van de medici er in mocht ophangen. Ir Van Daelen bracht dank aan adviseurs, aannemers en oprich ters, voor de aangename wijze van samenwerkten en bood de zusters voor het kruis van stof en vuil, dat zij gebracht hadden, een gesneden kruis van Paul Gre- goire aan. De rij van sprekers werd besloten door de directeur geneesheer, Dr Ramselaar, op wiens rede wij morgen terugko men. Na het officiële gedeelte werd de bouw bezichtigd. Ieder sprak met lof en waardering over het grote werk, dat hier tot stand ge bracht is. Óp de bovenste verdie ping wachtte de gasten een heer lijke dronk en een lekker hapje. Een en ander bracht heel wat werk mee voor de zusters, waar voor zeker een woord van waar dering op zijn plaats is. 's-Avonds bracht de R. K. Fan fare een serenade. Vandiaag zal het ziekenhuis voor belangstel lenden ter bezichtiging worden gesteld. MUTATIES P.Z.E.M. In de maand Juni hadden foiji de N.V. P.Z.E.M. de volgende perso- neelsmutaties plaats: In vaste dierlst als hulp-electrL ciën, N. Bolleman te Axel; Kr. Hamelink te Sas van Gent. Als hulpstoker: J. Zaal te Sluis kil. Eervol ontslag verleend wegens afkeuring aan J Verschoor te Westdorpe. FORT RAMMEKENS ALS KAMPCENTRUM Er bestaan plannen om het his torische fort Rammekens op Wal cheren en de omgeving van dit ford geschikt te maken als kamp centrum voor de Nederlandse Padvinders Vereniging. ZOMERTOERISTEtNDIEN ST STOOMVAARTMIJ „ZEELAND' De iStoomvaartmij „Zeeland" heeft op 6 Juli baar zomer-toeris- tendienst VlissingenFolkestone geopend. Deze dienst eindigt op 3 Sep tember. RING RIJDEN IN ZEELAND Op 21 Juli wordt te Domburg het kampioenschap van Walche ren klasse A ringrijden verreden. De wedstrijden1 in klasse B wor den gehouden op 28 Juli te Veere. Eveneens wordt op deze data het gemeentelijke kampioenschap in beide klassen verreden. Eind Augustus vinden de cen trale wedstrijden plaats te Mid delburg. H- M. de Koningin, provinciale. en gemeentelijke autoriteiten heb ben voor deze wedstrijden wissel- bekers en andere prijzen beschik baar gesteld. Vadercursus Wit-Gele Kruis. Maandagavond werd door het Wit-Gele Kruis de alhier gehou den Vactercursus beëindigd met een lezing van de zeereerw. pater Van Bekhoven uit Hulst. De districts-bezoekster van het Wit-Gele Kruis, zuster Vernim- men, verzorgde de lessen van deze cursus. Nieuwe badmeester. Tot badmeester van de zwemin richting Je Axel is benoemd de heer J. Booij aldaar. (Adv.) EARL BERR BIGGEiRS Vertaling van P. QreiUe 20) (Nadruk verboden). De lange magere gestalte van de Eerwaarde Heer Upton ver scheen. Hij boog. „Goeden avond, Madame, U is bijna thuis." „Ja", zei ze, „en ik ben er blij om." Hij wendde zich tot John Quin- cy. „Vanmorgen zult U Dan Win- terslip zien jonge man." „Ik denk het wel", antwoordde John Quincy. „Vraag hem, of hij zich die dag herinnert op Apiang in de tach tiger jaren- En de geestelijke, Frank Upton." „Natuurlijk", antwoordde John Quincy. „Maar u hebt mij daar nog niet veel van verteld." „Dat is zo." De missionaris liet zich neervallen in een stoel. „Ik houd er niet van om de geheimen van iemands verleden bekend te maken," zei hij. „Maar, ik begrijp dat de geschiedenis van Dan Winterslip's vroegere leven in Honolulu al lang bekend is." Hij wierp een blik op mevrouw May nard. „Dan was geen heilige, dat weten we allen", merkte zij op. Hij legde zijn dunne benen over elkaar. „Ik ben eigenlijk heel trots op mijn ontmoeting met Dan Winterslip", ging hij voort. „Ik voel, dat ik op mijn nederige manier hem heb overgehaald om van richting te veranderen ten goede." „Hum", zei de oude dame, klaarblijkelijk dubbelzinnig. De wending van het gesprek beviel John Quincy niet erg. Hij hoorde de naam van een Winter slip niet gaarne op deze wijze gebruiken. Maar tot zijn ergernis ging de Eerwaarde Upton voort: „Het was in de tachtiger jaren, zoals ik u zei. Ik had een eenza me post op Apiang, in de Gilbert- groep. Op een morgen ankerde een brik vlak bij het rif en een boot kwam naar de wal. Natuur lijk voegde ik me bij de stroom van inboorlingen, die toen naar het strand liepen. Ik zag niet dik wijls mensen van mijn eigen ras." „Aan boord was een ruwe be manning, met aan het hoofd een flinke, tamelijk knappe jonge man. En voor de boot op 't strand was, zag ik er middenin een lan ge, dennenhouten kist. „De blanke stelde zich voor als de eerste officier Winterslip van de brik „Maagd van Shiloh". Ik kende haar walgelijke handel en haar geschiedenis. Hij haastte zich te zeggen, dat de kapitein de dag tevoren gestorven was en dat zij hem aan de wal gebracht had den om hem aan land te begra ven. Dat was zijn laatste wens geweest." „Nu", de Eerwaarde Heer Up ton keek strak naar de verre kustlijn van Oahu. „Ik onder zocht die ruwe dennenhouten kist vier Maleiers droegen haar aan wal. „Dus Tom Brade ligt daar", zei ik. De jonge Win terslip knikte. „Ja, dat is hij", antwoordde hij. En ik wist, dat ik toekeek bij het laatste bedrijf in de loopbaan van een berucht Zuidzeevaarder, een ruw beest mens, die geen wet kende, een zeerover en avonturier, de gezag voerder van de beruchte „Maagd van Shiloh", de slavenhaler." „Slavenhaler?" vroeg John Quincy. De Missionaris glimlachte. „Een slavenhaler, mijn jongen, is een gezagvoerder, die de plantages tegen zoveel per hoofd van ar beidskrachten voorziet. Het be staat nu niet meer, maar in de tachtiger jaren! Een gruwelijke handel Gods vloek rustte erop. Soms kwamen de arbeiders vrij willig. Soms. Maar meestal kwa men ze, bedreigd met messen of pistolen. Een bloedige, beestach tige handel. „Winterslip en zijn mannen liepen het strand op en begonnen een graf te delven onder een cocospalm. Ik volgde, bood aan om een gebed uit te spreken. Winterslip lachte dat zou niet veel helpen, zei hij. Maar daar, op die heldere morgen onder de palmboom, droeg ik aan God de ziel op van een man, die zoveel te verantwoorden had. Winter slip stemde erin toe met mij naar huis te gaan om te eten. Hij ver telde, dat, behalve een ronselaar, die aan boord gebleven was, hij nu de enige blanke op het schip was. Gedurende de maaltijd sprak ik met hem. Hij was nog zo jong ik ontdekte, dat dit zijn eerste reis was. „Dit is geen han del voor jou", zei ik tegen hem. En na een poos was hij het met mij eens. Hij zei, dat hij tweehon derd zwarten in het ruim had op gesloten en dat hij die moest af leveren op een plantage op de Kingsmillgroep, en als dat ge beurd was, was hij klaar. „Dan breng ik de „Maagd" terug naar „Sidney", beloofde hij en geef haar over. Ik heb er genoeg van en ga naar huis, naar Honolulu." (Wordt vervolgd). Mulo-diploma A. De heren C. M. L. de Winde en A. P- de Koster, beiden uit Ereskens, slaagden voor het Mulo-diploma A. Eindexamen Kweekschool. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde de heer Z. Risseeuw alhier voor het eind examen. Vismijn. Visaanvoer op de Vismijn te Breskens in de week van 27 Juli. 7148 kg Bot ƒ0,40—0,16; 1255 kg Schar ƒ0,57—ƒ0,19; 4499 kg Schol f 0,350,16 1495 kg Tong ƒ1,24—ƒ0,61; 4 kg Griet 0,73 5 kg Aasbot 0,79; 5 kg Rog 0,21; 773 kg Vispuf 0,09%; 238 kg Binnenland garnalen 1,23—0,98 8739 kg Export garnalen 1,91—ƒ0,99 Aanbesteding. Het architectenbureau Cijsouw heeft aanbesteed het bouwen van een magazijn met kantoor voor de firma W. Woittiez en Zn- te Breskens. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Gebr. W. en B- Christiaan- sen te Oostburg ƒ82.355; Fa. Gebr. Vergouwe te Breskens ƒ75.000; Fa. Gebr. Maas te Bres kens ƒ73.688; Fa. Gebr. Visser te Breskens 69.104. De gunning werd aangehouden. Ambachtsschool te Goes wordt verkocht. Het bestuur van de vereniging De Ambachtsschool" te Goes, heeft besloten het schoolgebouw aan de Westwial te Goes te ver kopen aan het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Als voorwaarde werd ge steld, dal het gebouw in 1954 vol ledig moet zijn ontruimd. Dit betekent dus, dat over drie jaar een nieuwe school voltooid moet zijn. Voordat het zover is zullen nog vele moeilijkheden overwon nen moeten worden waarvan de financiële niet de geringste zijn. Er wordt in ieder geval naar ge streefd het volgend voorjaar met de bouw van de nieuwe school, die in het Oosten van Goes in een niuew bouwplan komt te staan te beginnen. Zoials bekend wil het departe ment van Landbouw de oude school bestemmen voor het on derbrengen van diverse land- bouwdiensten o.m. ook 't bureau van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst dat thans nog in Kruiningen is gevestigd. ontvangt Wilhelminadorp studenten. Een gezelschap vrouwelijke studenten uit Engeland, Ameri ka, Duitsland, Italië, Frankrijk en Finland heeft evenals vorig jaar de „Veehoeve" te Wilhel minadorp gemeente Katten- dijke) weer betrokken. Zij komen in de fruitteelt werken en van het geld gaan de dames dan excursies maken naar Rotter dam, Den Haag en Brugge. Een gulden per dag moet iedere jon gedame betalen voor het verblijf in het Zeeuwse plaatsje. Veesmokkelaars betrapt. Smokkelaars opereren bij voor keur „in het nachtelijk duister", in het bijzonder als het om goe deren van hoge waarde gaat. Zo diacht ook een circa 20 man ster ke smokkelgroep erover, die de zer dagen onder St. Jansteen de grens overkwam om zoals later bleek vee op te halen. De douane had zich echter ver dekt opgesteld en volgde de gam gen der heren met meer dan ge wone belangstelling. Een luxe auto, waarmee de „lei ding" ten tonele verscheen, ver trok na een half uurtje krijgs raad om het nachtelijk bedrijf aan het „mindere" volk over te laten. Omstreeks middernacht arri veerde er een vee-auto in de pol der. De lampen werden gedoofd en de lading koeien kon worden gelost. De douane zat gespannen en wachtte het moment af om in te grijpen. Enige smokkelaars wer den op patrouille uitgestuurd om het terrein te verkennen. Twee of drie van die voorposten lieten de douaniers passeren. Toen gre pen ze in. De drijvers, twee groe pen elk met een rund bij zich, trachtten de beesten te bergen en negeerden de sommatie der ambtenaren om halt te houden. Eerst na een paar dreigende pistoolschoten lieten de smokke laars hun dieren in de steek. Ook het vee ging aan de haal, maar kon door de douane wor den opgevangen en voor het rijk in bezit genomen. De smokkelaars hadden inmid dels kans gezien zich door een overhaaste vlucht in het traditio nele nachtelijk duister aan de hand der gerechtigheid te ont trekken. Uitslag schieting. In het café bij Ach. Hillaert alhier werd een schieting gehou den op de liggende wip, waaraan 49 schutters deelnamen. Alle vogels werden hierbij afgescho ten. De uitslag was: Hoogvogel: R. la Heijne. Zij vogels: M. Verplancke; J. Plassehaert. Uitstap. De rcisclub alhier maakte een gezamenlijke reis met een auto bus naar Brussel met het doel aldaar het vliegveld Meisbroek te bezichtigen en een reisje mee te maken met een vliegtuig- 21 Medereizigers maakten de tocht mede, welke veel van het half uur vliegen hebben genoten. Het vliegtuig begaf zich naar Antwerpen en boven de Schelde. Allen hebben zich kostelijk ver maakt en hopen dit jaar weer een luchtreisje mede te maken. Beenbreuk. Toen enige jongemannen zich in de cake-walk tijdens de ker mis vermaakten, kwamen zij zo danig te vallen, dat een van hen, zekere G. uit Sluiskil, daarbij zijn enkel brak. Meisjes van de E.H-B.O. verleenden de eerste hulp. Vrijwillig graafwerk. Nu ook aan de voorzijde der Ned. Herv- kerk een muur zal worden gebouwd, werd door een 10-tal mannen het graafwerk gratis verricht. Een landbouwer stelde paard en wagen beschik baar om de grond weg te voeren. Dit is zeker een voorbeeld, dat navolging verdient. Gevonden voorwerpen: Een damesportemonnaie m. in houd, inl. Postc. Rijkspolitie; een ballpointpen, inl. R. de Ridder, Puntstr. 5, een kinderschoentje, (nr. 19), inl. F. de Jonge, Zaam- slagveer B 81. UITBREIDING VAN DE VOGELPEST. De pseudo-vogelpest breidt zich in Oostzaan nog steeds uit. Thans is het poeliersbedrijf van B. K. met deze vogelziekte besmet verklaard. Circa 300 kip pen zullen door het destructor- bedrijf te Purmerend worden ver nietigd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2