De besprekingen Korea in „STAP IN HET DUISTER"? Buitenlandsche olie-employé s willen Perzië verlaten De Nederlandse ambtenaren in Indonesië Bevredigende vooruitgang Uitnodiging aan Schacht Regeling voor vrachtauto's wekt beroering WOENSDAG 11 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1777. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ieders regel meer 15 cent Afhrertwiiieprijs: per mm 12 ct.; minimum advertentie LSfi. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrai Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ura) §r. De wijziging der kinderbijslagwet Noord-Koreaanse voor stellen te Kaesong De Indische en Pakistaanse employé's van de „Anglo Iranian" ongeveer 800 man in getal, hebben in een gezamenlijk schrijven de voorstellen van de nieuwe Perzische maatschappij van de hand gewezen. Zij wensen Perzië te verlaten. De Britse employe s hebben reeds eerder een dergelijk besluit genomen en zodoende maken de buitenlandse employé s zich gereed Perzië te verlaten. SVEERSVERW ACHTING HOOGWATER. „De Schelde" neemt deel in „Scheldestad" Vlissingen De noodwet ouderdomsvoorziening )ntsnapte alligator veroorzaakte paniek Pakjes veer militairen In Korea Steun aan Nederlandse kolonie in Brazilië n.m. De staking in Griekenland STEPINAC Vijfjaren-plan^voor India Fr ankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoefdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Néi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent De delegaties der Noordelijken en der Verbondenen zijn Dins dagmorgen gedurende 91 mln"I ten te Kaesong bijeen geweest ter bespreking van een rege ng voor staking van het vuren. De delegatie der V. N. ver ro in viif hefschroefvliegtuigen. Bij aankomst seinden zij generaal Ridgway door de radio, dat de bespreking om elf uur plaatse lijke tijd begonnen was. Journalisten mochten niet mee komen, doch een groep van 16 correspondenten werd toegezegd, dat zij heden zouden mogen ver- trekken. De Noordelijke delegatie, vol gens Radio Peking aangevuld met een nieuw Koreaans lid, arri veerde eerder en zou, zo meende men, evenals bij de voorbereiden de besprekingen, de rol van gast vrouw vervullen. De ontmoeting had plaats in een ouderwets huis te Kwang- moendong, een buitenplaatsje, dat 3 km ten N- van Kaesong, bijna precies op de breedtegraad ligt en minder gehavend is dan Kaesong zelf. De delegatie der V. N. zal iedere avond terug keren om verslag aan generaal Ridgway uit te brengen. In een verklaring van het ge allieerde hoofdkwartier wordt gezegd dat de Noordelijken bij de inleidende besprekingen te Kaesong Zondag een voorstel hadden verworpen tot vorming van een „neutrale corridor" van 16 km breedte, die Koemtsjon, Kaesong en Moensan zou omvat ten. Inmiddels wordt er in de bergen ten N.O. van Janggoe en het oostelijk deel van het cen trale front zwaar gestreden. De aanvallende Verbonden troepen leden verliezen in de strijd tegen goed versterkte Noordelijken. De Noordelijke tegenstand was krachtig en de Verbondenen on dervonden hinder van een mij nenveld en verborgen, ontplof bare versperringen. De delegatie der Verenigde Na ties seinde na de ochtendverga dering, dat de besprekingen vier uur in de namiddag zouden wor den hervat. Na ontvangst van deze bood schap vertrok generaal Ridgway uit Moenson in de richting Seoel. In de morgenuren had hij een in spectietocht langs de commando posten aan het westelijk front gemaakt. militaire van West- Volgens een te Seoel uitgege ven verklaring van admiraal Joy is de morgenzitting begonnen met een verklaring van hem zelf, dat de delegatie der V. N. er naar streeft een staken der vijande lijkheden te bereiken onder voor waarden, die een verzekering zijn tegen een hervatting daarvan. Het spreekt van zelf, dat de vijandelijkheden in alle sectoren zullen voortgaan, uitgezonderd in die, waaromtrent men bij de voorbereidende besprekingen tot een neutraliteitsovereenkomst is gekomen. Het welslagen der be sprekingen hangt geheel af van de goede trouw van de hier aan wezige delegaties. Na de middagbespreking zijn gedelegeerden der Ver. Naties per hefschroefvliegtuig terugge keerd naar het kamp in Moen- son. Generaal Ridgway heeft op het vliegveld van Seoel een onder houd gehad met de Zuidkoreaan- se president, Syngman Rhee en de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea, Muccio. AMERIKAANSE REACTIES De leider van de Amerikaanse Senaatscommissie van buiten landse zaken, Connally, heeft verklaard, dat een staken van het vuren in Korea de opbouw van het militaire apparaat thuis en in West-Europa niet mag vertragen. Connally zeide er zeker van te zijn, dat na een wapenstilstand voorstellen tot vermindering zou den komen van de verzochte som van 8.500-000.000 voor hulp aan het buitenland, waarvan 6300 millioen dollar voor het meren deel- gebruikt zou worden voor de opbouw Europa. Er waren reeds van democrati sche en republikeinse zijde voor stellen gekomen tot verminde ring met 2.100.000-000 dollar of meer. Connally zeide zich eveneens sterk te zullen verzetten tegen het republikeinse voorstel om de verzochte som over twee jaar in plaats van over een jaar te ge bruiken. Hij steunde voorts Trumans verzoek lot beëindigen van de staat van oorlog met West-Duits- land- Men diende echter te wach ten op de terugkomst van acht senatoren, die thans een studie reis door West-Europa maken. De afgevaardigde in het Huis Javits (republikein) stelde het Congres voor zich niet te over haasten, totdat men wist, tot op welke hoogte West-Duitsland be reid zou zijn samen te werken met het Westen in politiek en militair opzicht. Charles Wilson, leider voor de economische mobilisatie, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat het communistische voorstel tot een wapenstilstand in Korea mogelijk een manoeuvre was om de Ver. Staten „tot minder waak zaamheid te verleiden". Hij wees er op, dat Maliks voorstel een week voor het aflopen van de wet op de defensieproductie ge daan werd- „Ik kan niet geloven, Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen-rentetrek kers is het volgende ontleend: Tal van leden betuigden hun instemming, doch gaven tevens uiting aan hun teleurstelling, dat aan de verzwaring van lasten ten gevolge van de huurverho ging voor vele ouden van dagen op geen enkele wijze is tegemoet gekomen. Zij achtten ook in het algemeen de uitkeringen die de ouden van dagen krijgen, te laag. Enkele leden meenden, dat de onderwerpelijke voorstellen te laat zijn gekomen en dat In het algemeen de compensatie voor de huurverhoging onvoldoende is geweest. Andere leden deelden deze be zwaren niet. Zij vroegen naar het rapport, dat de sociaal-economi sche raad met betrekking tot deze materie, op verzoek van de minister, opstelt. Zal het alleen omtrent de bestaande toestand documenteren of ook adviseren over de wijze, waarop de situatie van de grote gezinnen, zo het bij eengebrachte materiaal aantoont, dat die belangrijk ongunstiger is geworden, zou kunnen worden verbeterd? Het bericht, dat de voormalige president van de Duitse rijks bank, Dr. Hjalmar Schacht, naar Indonesië zal komen, is voor „In donesia Raya" aanleiding ge weest voor een zeer uitvoerig ar tikel, waarin o.m. gezegd wordt, dat men in politieke kringen de uitnodiging „een stap in het duis ter" noemt. Volgens Radio-Moskou hebben de Noordkoreanen Dinsdag te Kaesong bij monde van het lid hunner delegatie kolonel-gene. raai Nam-Ir de volgende voorstel len gedaan: 1. Beëindiging van alle gevech ten. 2. Terugtrekking van de strijd krachten van beide partijen op de 38ste breedtegraad. 3. Terugtrekking van de buiten landse strijdkrachten uit Ko rea. dat de Sowjet-Unie haar plannen op lange termijn veranderd heeft. Indien wij tot een overeenkomst kunnen geraken, die een einde maakt aan de communistische agressie in Korea, dan is zulks als een grote overwinning te be schouwen, doch niet als een de finitieve zege over de agressie", aldus Wilson. Indonesië heeft uit het buiten land uitvoeringskrachten nodig en geen krachten, die de grote lijnen van de politiek van het land bepalen. Als voorbeeld van bedoelde uitvoeringskrachten noemt men volgens „Indonesia Raya" Dr. Hirschfeld. In deze kringen wees men er op, dat Rus land, toen het na 1917 met de op bouw begon en overal technici zocht, afkerig was van het ge bruik van Duitse krachten, om dat deze zich niet kunnen losma ken van hun politieke overtui ging- Ook de ervaringen van de voormalige Nederlands-Indische regering met haar Duits perso neel en zijn activiteiten kan tot vergelijking strekken. De taak van Schacht in het rijk van Hit- Ier was het te niet doen van bui tenlandse aanspraken ten aan zien van Duitsland door het „be vriezen" van alle buitenlandse credieten en winsten in Duits land. dommen naar het buitenland te voorkomen? Indien dit inderdaad het geval is, heeft Indonesië een man ver geten: Dr. Hirschfeld. Los van de kwestie wat Hirschfeld voor In donesië was, is het een feit, dat hij de enige persoon is, die de bevriezingspolitiek van Schacht kon doen „dooien". Klaarblijkelijk wil Indonesië een bepaalde financiële politiek voeren ten aanzien van het bui tenland, in het bijzonder ten aan zien van het Nederlandse kapi taal. Door het aantrekken van Schacht is het zeker, dat onze leiders hij grote trekken de lei ding van de financiële politiek Ligt het misschien ook in de bedoeling van de Indonesische regering om alle Nederlandse credieten hier te lande te „be vriezen" en afvloeiing van rijk- De „Rijksdienst van het Weg verkeer" heeft een regeling van vóór de oorlog weer in het leven geroepen. Het betreft de uitreiking van „kentekenbewijzen", niet te ver warren met de nieuwe „nummer, bewijzen", waarop een door rijks deskundigen bepaald tonnage van vrachtauto's wordt genoteerd. Eigenaars van vrachtwagens mogen niet méér pp hun wagens laden dan jóp deze „kentekenlbe- wijzen" is aangegeven. De rijksdienst gaat bij het be palen van de tonnage uit van het draagvermogen, dat door de fa brieken bij aflevering is vermeld. iHet gevolg hiervan is, dat bijv. een vervoerder, die naar vroegere maatstaf gemeteni meent een. 5- tons wagen te bezitten zijn auto op 3 of 4 ton ziet vastgesteld, ter- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Hier en daar ver gezeld van onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Vrij warm. WOENSDAG 11 JULI. HET BELEID VAN MOSSADEQ. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.14 6.49 7.29 7.39 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 11 4.32 12 4:33 20.58 20.57 12.29 13.50 wijl hij tot 5000 kg placht te la den. Hieruit volgt, dat zijn vervoer, capaciteit bij gelijk blijven van vaste kosten kleiner wordt. Meni geeft in vervoerskringen toe, dat het terwille van de vei ligheid geboden is, de laadvermo gens van vrachtauto's te begren zen. Men wijst er echter op, dat het door de fabrieken aangegeven laadvermogen van weinig waarde is, aangezien om verkooptech nische redenen de „reserve-capaci teit" hoog wordt gehouden. Men zou bij deze cijfers moeten spreken van een „minimum-laad. vermogen", aangezien eeni vracht auto op de vlakke weg vrij wat meer kan vervoeren dan in berg landschap. Htet is in Nederland reeds lang usance een vrachtauto met een „fabriekslaadvermogen" van 3,5 tot 4 ton als 5-tonner te beschou wen. Deskundigen uit vervoerskrin gen, die het eens zijn met de nor men van de rijksdienst, vrezen, dat voor beroepsvervoerders door deze normen grote moeilijkheden zullen ontstaan. Om hun vervoerscapaciteit op peil te houden; zullen zij óf wel groter vrachtwagens moeten aan schaffen öf meer vrachtwagens. Hun kosten, vaste lasten en in vesteringen zullen stijgen in ver houding tot hun inkomsten. Indieni zij zich geen wijzigingen in hun wagenpark kunnen veroor loven, zal hun vervoerscapaciteit en daarmee hun inkomen inkrim pen. Overleg is gaande om aan deze situatie het hoofd te bieden. Naar van officiële zijde ver. luidt zijn de vervoersorganisaties met het wederinvoeren van de kentekenbewijzen accoord gegaan. Of zij toen echter op de hoogte 23.30 waren van de thans aangelegde 23.43 maatstaven, is niet bekend, Verscheidene afgevaardigden in de Perzische Madjlis, (het parle ment), hebben gisteren critiek geoefend op het beleid van pre mier Mossadeq inzake de olie kwesties. Het tumult was tussen beide zo hevig, dat men de aan het woord zijnde sprekers nau welijks kon verstaan. De voor zitter moest herhaalde malen de leden tot de orde roepen. Het debat ging over de inhoud van de documenten, die de politie in de kantoren van de Anglo- Iranian in beslag heeft genomen. Men eiste, dat alleen de Madjlis deze kwestie verder behandelen zou- Mossadeq, nog steeds bedlege rig, bracht door middel van een schrijven aan de Madjlis verslag uit over de documenten. Hij deel de mede, dat de leider van de voorlichtingsdienst van de An- glo-Iraniah, Philip Stockil, die kortelings naar Londen is gevlo gen, onder vervolging stond we gens vernietiging van zekere do cumenten. Er waren ook incrimi- nerende papieren gevonden bij de doorzoeking van het huis van Richard Seddon, de hoofdverte genwoordiger van de maatschap pij in Teheran, waaruit bleek, dat de maatschappij zich gemoeid had in Perzische binnenlandse aangelegenheden. Een woordvoerder van de Brit se ambassade te Teheran ver klaarde gisteren, dat er nog steeds geen tekenen waren die wezen op bereidheid van Mossa deq tot onderhandelingen over de olickwestie. Vliegtuigongeluk te Abadan. Kort na het opstijgen van het vliegveld te Abadan is een twee- motorig vliegtuig van de Angio Iranian" neergestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden zijn om het le ven gekomen. Het vliegtuig raakte een kan toorgebouw en passeerde rake lings de raffinaderij-installaties. AVONDKLOK TE ABADAN De Perzische autoriteiten te Abadan hebben een uitgaansver bod tussen middernacht en vier uur 's morgens afgekondigd. Men vermoedt dat deze maat regel is getroffen om het toene mend aantal inbraken in wonin gen van Brits oliepersoneel te beperken. Met het doel de stichting en en exploitatie van huizen en an dere gebouwde opstallen te Vlis singen en elders in Nederland, de aankoop en exploitatie van huizen en andere gebouwde op stallen," is opgericht de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Schelde stad" te Vlissingen. Het maat schappelijk kapitaal van 100.000 is verdeeld in 100 aandelen van 1000, waarvan er 25 zijn ge plaatst en volgestort. De N.V. Kon Maatschappij „De Schelde neemt 24 aandelen. Directeur is de heer C. Jansen, gedelegeerd commissaris de heer Smit, Commissarissen zijn de heren Ir. H. C. Wesseling, J. W. Hupkes, en Ir. H. W. van Tijen. Aan het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot verhoging van de inkomensgrenzen en de uit keringsbedragen van de noodwet ouderdomsvoorziening, is het volgende ontleend: Verscheidene leden verklaar den, dat zij in het algemeen met dit wetsontwerp konden instem men, doch liever hadden gezien, dat, wat de inkomensgrenzen be treft, het voorstel van de Stich ting van de Arbeid ware gevolgd tot verhoging met 15 °/o, in plaats van met 13 Verscheidene leden vroegen, nu de raad van vakcentralen het over de vorm van een definitieve regeling voor de ouderdomsvoor ziening was een geworden, 's mi nisters bijzondere aandacht voor de wenselijkheid, een ontwerp van wet ter zake met de meeste spoed in te dienen. Van andere zijde werd er op ge wezen, dat de vele wetsontwer pen tot herhaalde wijziging van de renten krachtens de sociale verzekeringswetten ten duide lijkste aantonen, dat in een tijd van twijfelachtige waardevast heid van de Nederlandse geld eenheid het aanvaarden van een kapitaaldekkingsstelsel voor de oude dag onverantwoordelijk is. Blijft de regering bij haar eerder uitgesproken opvatting, dan zal de wetgever, ook na het tot stand komen van de nieuwe wet, her haaldelijk voorzieningen tot ver hoging van de renten moeten tot stand brengen en deze verhogin gen zullen ook dan ten laste van het rijk moeten komen, omdat de fondsen dan evenmin als nu de middelen ter beschikking zullen hebben. uit handen geven. Hieraan is het gevaar verbonden, dat ook de economische en defensiepolitiek onder toezicht komen van een buitenlandse kracht. Indien dit het geval zou zijn, terwijl in Ne derland nog de tegenstander van Schacht, Hirschfeld, bestaat, zou het werk van Sumitro vergeefs zijn en zouden wij hetzelfde on dervinden als destijds het con tract-Fox, waarbij Indonesische rijkdommen aan onbekenden werden verslingerd. De politieke kant van de uit nodiging is de vraag, hoe het bij de Indonesische regering kon op komen om een fascist in een de mocratische staat aan te trekken om toezicht te houden op de fi nanciële politiek, die natuurlijk ook de defensie en de economi sche politiek raakt. De minister van Financiën, Wibisono, heeft medegedeeld, dat de regering officieel nog niet op de hoogte is van het bezoek van Schacht. De minister zeide, dat Dr. Sumitro inderdaad opdracht van de regering ontving om des kundigen in het bankwezen en op het gebied van financiën en economie in Europa aan te wer ven. Ontkennend, dat Schacht fascist is en er op wijzend dat hij gedenazificeerd is, zeide Wibiso no, dat het bezoek van Schacht zeker door de regering gewaar deerd zou worden, aangezien de deskundigheid van Schacht nut tig zou kunnen zijn voor de op bouw van Indonesië- Een ontsnapte alligator heeft Zondag onder de baders in de rivier de Rodl nabij Ottensheim (Opper-Oostenrijk) een paniek veroorzaakt. Het dier „Maxi", dat tot een circus behoort, was door de op passer naar de rivier meegeno men om gewassen te worden. Daar het dier echter altijd met warm water werd gewassen, was het misnoegd door het koude rivierwater, beet zijn oppasser en ontsnapte. Onder de badgasten ontstond een paniek, toen de alligator nu eens hier dan weer daar opdook, zonder dat de pogingen om het dier te vangen gelukten. Ten slotte wist een visser „Maxi" in een sleepnet te vangen. Het dier rilde van koude, maar was dik door de honderden vissen, die het intussen had weten te vangen. (Adv.) Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 28 Juli 1951 kunnen weer luchtpostpakketjes, mits deze niet aangetekend zijn, tot een maximum gewicht van 500 gram worden verzonden aan de militairen behorende tot het Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot het brengen van ver plichting in de geldelijke moei lijkheden van een in Brazilië ge vestigde kolonie van Nederlandse landbouwers is het volgende ont leend: Sommige leden wezen er op, dat hier sprake is van een in haar consequenties belangrijke rege ling. Zij vroegen of het in het voornemen van de minister iigt, in andere gevallen op gelijke wij ze tot hulpverlening te komen. Zij achtten het antwoord op deze vraag van te meer belang, omdat zij de indruk hadden, dat men bij de Opzet er van zich niet heeft gerealiseerd, dat landbouwkolo nies, als waar het hier om gaat, in verband met de sterke schom melingen en risico's betreffende oogst, markt, monetaire voorzie ningen, enz. alleen verantwoord zijn, wanneer de kolonisten over stevige reserves beschikken. Laten wij open kaart spelen. Kunnen wfj zelf ons land bestu ren? Moeten w\j vreemde krach ten, die ons worden aangeboden, Nederlandse detachement Ver* I wigeren? J^^^^e^onze enigde Naties in Korea en wel overtuigd z«n, uai. wy 6.30 7.05 7.45 7.55 tegen betaling van het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). Deze mogelijkheid bestaat niet voor pakjes bestemd voor de op varenden van Hr. Ms. „Van Galen". De ambtenarenstaking in- Grie kenland breidt zich nog steeds uit. Ook de employe's van ver zekeringsinstellingen, Kamer van Koophandel en radio hebben het werk neergelegd. Minister-presi dent Venizelos heeft geweigerd een afvaardiging van de stakers te ontvangen. De algemeen-aanklager heelt vervolging gelast van de bestuur- deren van de vakverenigingen van ambtenaren op grond van de wet, die de ambtenaren het sta ken verbiedt. J eigen krachten kunnen werken, laten wij dat dan bewijzen. Laten wij dan hard werken en de zevenurige werkdag teniet doen om ons land op te bouwen- Doch wanneer wij eerlijk zijn, moeten wij erkennen dat wij nog vreem de krachten nodig hebben. Waar kunnen wij die personen vinden, die ons land door en door ken nen? Het antwoord heeft men niet ver te zoeken, aangezien al leen de Nederlanders aan de ge stelde eisen voldoen." Aldus schrijft het blad „Abadi (Masjumi) in een artikel over de Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrijkende termijn van twee jaar, die in de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie is vastgelegd. „Abadi" vervolgt, dat reeds vele Nederlanders zijn gerepa trieerd zonder het einde van de termijn af te wachten. Daaron der waren er, die zich niet aan de nieuwe verhoudingen hebben kunnen aanpassen, doch ook mensen die om andere redenen naar hun vaderland zijn terugge keerd, mensen die er aan twijfel den, of in Indonesië hun lijf en goed gegarandeerd waren we gens de vele moorden op Neder landers. Velen hebben ook ont slag gevraagd, aangezien hun po sitie als adviseur hier als van generlei waarde wordt be schouwd. Het is te begrijpen, dat na vijf jaren van strijd voor de onafhankelijkheid vele Neder landers door de Indonesiërs wor den gewantrouwd. Velen onzer zijn bevreesd voor een eventuële geheime activiteit, die Nederlan ders zouden kunnen voeren, ten einde in Indonesië wederom de heerschappij te verkrijgen. Er is echter één ding, dat de massa is ontgaan: op 4 Juli hebben de laatste Nederlandse militairen Indonesië verlaten en de aanwe zigheid van de militaire missie, die uit slechts weinige leden be staat, is een gevolg van de wens van de Indonesische regering zelf. Dit feit plus de overtuiging van de meeste Nederlanders in Indo nesië, dat de Nederlandse rege ring hier nimmer meer zal kun nen overheersen, zijn redenen om het wantrouwen te doen verdwij nen. Thans is een exodus van Nederlandse experts en deskun digen gaande, omdat zij niet ver trouwd worden. Abadi" besluit met het uit spreken van de hoop, dat de kwestie de volle aandacht van de regering zal hebben, nu wij voor het aflopen van de termijn van twee jaar staan, opdat wij de experts en deskundigen niet zul len verliezen. Het Vaticaan eerbiedigt de wens van de gevangen; aartsbisschop Stepinac van Zagreb, liever dicht bij zijn kudde te blijven dan een voorwaardelijke vrijlating te aan vaarden aldus is officieel te Va ticaanstad bekend gemaakt. Hij was onder beschuldiging van samenwerking met de nazi's, vrijlating aangeboden, indien hij het land zou verlaten. De plannings-commissie van de regering van India heeft een vijf jarenplan voor de nationale ont wikkeling openbaar gemaakt, waarmede een bedrag van 1.7930 millioen rup gemoeid is. Het plan beoogt grotere agra rische productie, uitbreiding van de voornaamste particuliere in dustrieën (de niet-genationali- seerde industrie) verbetering van de vervoers- en verbindingsmo gelijkheden en verhoging van de algemene levensstandaard. De commissie dringt aan op een „centraal geleide economie, waar in de staat een actieve rol speelt en met coördinatie van de open bare en particuliere sectoren". Volgens de commissie dient het eerste deel van het plan, waar mede een bedrag van 14.930 mil lioen rup in een tijd van vijf jaren gemoeid is, „door het land in elk geval te worden uitge voerd, wanneer er „voldoende steun van buiten beschikbaar is." Het eerste deel is hoofdzakelijk gericht op de ontwikkeling van irrigatieprojecten en vergroting van de productie van voedsel- graan en commerciële oogsten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1