HET OLIEGESCHIL De besprekingen in Korea Beëindiging staat van oorlog met Duitsland Ook in Indo-China een wapenstilstand :R"? T ruman stelt bemiddeling voor President Truman heeft aan de Perzische premier Mossadeq voorgesteld Averell Hamman, de reizende ambassadeur van Truman, naar Perzie te zenden om op te treden als bemiddelaar in de oliekwestie. Mossadeq heeft de Amerikaanse ambassadeur in Teheran medegedeeld, dat hij de zaak naar het kabinet zou verwijzen. Hij dacht, dlat het .aainbod niet aanvaard zou worden, omdat het „te laat was gekomen. DE TOESTAND VERSCHERPT ZICH. Nederlands smekkelschip in Denemarken aangehouden Generaal Ridgway heeft tegenover journalisten verklaard, dat de vredesonderhandelingen met de Noordelijken nog in een critiek stadium verkeren en dat de vraag over slagen of mislukken nog aan veel twijfel onderhevig is. _r De generaal heeft zich naar het kamp der Ver enigde Naties te Moensan begeven voor een laatste bespreking met de delegatie der Verbondenen naar de wapenstilstandsbesprekingen. Demonstralie te Milaan WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER, Wild toneel in Dortmund Kening George van Engeland naar Buckingham Palace Het havenverkeer Gent van Egyptisch katoen naar de Sowjet-Unie alligator veroorzaakte paniek i Nederlandse kolonie in Brazilië en-plan*voor India Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. fledactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. DINSDAG 10 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1776. Versehijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek kleine Advertenties t regels 75 ct.; iedere regel mm 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ctg minimum per advertentie 14®. In de nota van Truman werd ge- zegd, dat door het geschil over de olie een verlamming van de werkzaamheden dreigt, wat e®n ramp zou zijn. De tijd, beschik baar voor het bijleggen van het geschil, loopt ten einde, aldus de president. Truman zei voorts in de nota: „U kent onze welwillende belang stelling voor de Iraanse wens zelf de natuurlijke hulpbronnen te beheren. Van dit standpunt be zien waren verheugd te horen, dat de Britse regering van haar kant het principe van de nationa lisatie aanvaardde." Truman hoopt dat een manier kan worden gevonden om „de Britse vaardigheid en kennis van de exploitatie" te blijven gebrui ken om de strategisch belangrij ke olie te exploiteren. HOESSEIN TERUG GEROEPEN. Hoessein Hakki, secretaris van de Perzische nationalisatieraad, is uit Abadan naar Teheran te ruggeroepen. Het zou hem niet toegestaan zijn naar de raffina derijen terug te keren. Makki zou met andere leden van de raad sterke meningsver schillen hebben. De raad is naar Abadan gekomen om toezicht op de overdracht der raffinaderij te houden. PERZIE WIJST ARREST AF De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, heeft het antwoord van president Truman op de Perzische nota van de vorige maand aan premier Mossadeq overhandigd. In de Perzische nota werd verklaard, dat Perzie van mening was. dat de landen der wereld en ,,in het bijzonder het bevriende Amerika" Perzie dienden te steunen in het berei ken van „het nationale ideaal van de nationalisatie van de olie industrie". In de nota werd ver der gezegd, dat Perzië bij herha ling verklaard had bereid te zijn met de „Anglo Iranian" in onder- handeling te treden, doch dat de maatschappij onderhandelingen onmogelijk had gemaakt. Volgens welingelichte kringen verzoekt de Amerikaanse nota Mossadeq de uitspraak van het internationaal gerechtshof niet te negeren. De president zou ook zijn reeds eerder aanbod „goede diensten" hebben herhaald. Ook zou Mossadeq verzocht zijn twee maanden te wachten met het treffen van maatregelen om de olie-industrie over te nemen. Grady heeft medegedeeld, dat Perzië waarschijnlijk vandaag zijn antwoord op de uitspraak van het hof zal publiceren. Tru- mans nota zou waarschijnlijk eveneens vandaag gepubliceerd worden. Mossadeq heeft tegenover de Amerikaanse ambassadeur, Gra dy, die hem Maandag Trumans antwoord overhandigde ver klaard, dat „het antwoord van Truman te laat gekomen is om enigerlei invloed te hebben op ons antwoord aan het internatio- nale gerechtshof, dat reeds door de parlementscommissies voor de olieaangelegenheden is goedge keurd". De beweegredenen van de wei gering van Perzië om zich te on derwerpen aan het arrest van het gerechtshof in Den Haag zijn Maandagmorgen aan het hof in Den Haag en de secretaris-gene raal van de V. N„ Trygve Lie, overgemaakt. Het communiqué geeft nauw keurig aan, dat de weigering van Perzië gebasseerd is op het niet- erkennen van de bindende scheidsrechtelijke uitspraak van het hof. De gewone telefoonverbinding tussen Basra en Abadan is nog intact. Het is de enige lijn, waar langs buitenlandse corresponden ten in Abadan hun berichten naar het buitenland kunnen krijgen. Zij bellen hun berichten door naar Basra, vanwaar ze telegra fisch verder worden gezonden De Perzen hebben de corresponden ten verbonden hun berichten van Perzië uit naar het buitenland te zenden. Het Indische en Pakitaanse per soneel van de Brits-Iraanse olie maatschappij heeft eenstemmig geweigerd voor de nieuwe Iraan se oliemaatschappij te werken. De grote bazaar van Teheran, een handelswijk in het Zuiden van de stad, heeft zijn poorten gesloten uit protest tegen de uit spraak van het internationaal gerechtshof. De Perzische autoriteiten te Abadan hebben opdracht ontvan gen zich op „alle eventualiteiten" voor te bereiden. Het vliegveld van Abadan is onder militair toezicht geplaatst. In de buurt van het vliegveld zijn verdedi gingswerken uitgevoerd. Gene raal Mirdjlati, de opperbevel hebber der Perzische troepen, is te Abadan aangekomen om de verdedigingswerken te inspec teren. EVACUATIE EN GEVOLGEN. Tussen heden en 19 Juli zullen in totaal 150 Britse ingenieurs van de raffinaderij uit Abadan worden geëvacueerd. Dit is de eerste vermindering op grote schaal van de Britse staf van de raffinaderij en volgens de woord voerders was het de eerste conse quentie van de vermindering van de werkzaamheden. Uit Basra wordt gemeld, dat de Perzen Maandag de privé tele foonverbinding van de Brits Iraanse oliemaatschappij tussen Abadan en Basra in Irak, waar de algemeen directeur, Drake, zijn hoofdkwartier heeft, hebben afgesneden. Sommige afdelingen van de raffinaderij in Abadan zouden na de evacuatie geheel gesloten worden. Na het vertrek van de In de Deense territoriale wate ren is een Amsterdams schip, de „Cosmopolite" aangehouden en opgesleept door een marinevaar tuig van Saeby. Reeds enkele da gen geleden had men het vaar tuig waargenomen, dat buiten de territoriale wateren voor anker lag. Toen het zich echter naar de kust bewoog voer de Deense ma rine uit. Aan boord vond men als enige persoon de kapitein, zekere R. A- Verder vond men 500 fles sen cognac en 100.000 sigaretten. De kapitein verklaarde, dat zijn helper enige dagen tevoren een passerend schip had gepaaid en hiermede vertrokken was. 150 ingenieurs zullen er nog 1000 leden van de Britse staf in Aba dan zijn. Er is niet in een eva cuatie naar Engeland op grote schaal voorzien, voegden de woordvoerders er aan toe. DE „MAURITIUS" WORDT VERVANGEN. De 8000 ton metende Britse kruiser „Mauritius", die nabij Abadan in de rivier de Sjatt al Arab voor anker ligt, zal door de 5770 t. metende kruiser „Eurya- lus" worden vervangen. De „Euryalus" ligt bij Malta. Een woordvoerder van de ad miraliteit deelde miede, dat de „Mauritius" nodig was voor an dere plichten in Zuid-Oost-Azië DREIGENDE STAKING TE HAIFA. De arbeidsraad te Haifa heeft machtiging gegeven tot een al gemene staking, te beginnen op Donderdag aanstaande, bij de olieraffinaderij te Haifia. Tot de staking is besloten om dat de directie de eisen der arbei ders om hoger loon en verbete ring van de regeling voor onge vallenverzekering van de hand had gewezen. Bij de staking zul len meer dan zeshonderd man betrokken zijn. De productie, die toch reeds minder dan 'n kwart van de capaciteit bedraagt, zal stil komen te liggen. De raffina derij te Haifa is de grootste op die van Abadan na. Generaal Allen heeft te Seoel medegedeeld, dat de besprekin gen van heden tien uur plaatse lijke tijd zullen beginnen. Hij zeide verder, dat de geallieerde afgevaardigden zouden aandrin gen op een even sterke vertegen woordiging van de Westelijke pers als van de Russische en Noordelijke. Vice-admiraal Turner Joy, de bevelhebber der Amerikaanse marine in het Verre Oosten, is naar Korea vertrokken, om de besprekingen van heden bij te wonen. Generaal Ridgway begeleidde Joy doch keerde onmiddellijk naar Tokio terug. Te Milaan is Zondag een de monstratie gehouden, waaraan ongeveer 20.000 Italiaanse arbei ders uit het gehele land hebben deelgenomen. Zij werden toege sproken door vakverenigingslei ders van het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen, die hen opriepen „zich bij vrije vakverenigingen aan te sluiten in een wereldstrijd voor zekerheid, vrede en vrijheid voor alle ar beiders". Een communstische tegendemonstratie leidde niet tot incidenten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidelijke wind, ruimend naar Z.W. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 10 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.29 6.04 6.44 6.54 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Juli. 10 4.31 20.59 11 4.32 20.58 12 4.33 20.57 MAAN onder op 11.12 12.29 13.50 De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk en vier- en-veertig andere landen beëin digden Maandag officieel de staat van oorlog met Duitsland. India, Pakistan, Bolivia en Ecuador hebben een dergelijke stap reeds gedaan, terwijl andere regeringen, zoals die van Zuid- Afrika, Nieuw Zeeland, Italië en Mexico in het afgelopen week einde van haar voornemen er toe aankondiging deden. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland ver eist in de Verenigde Staten een gezamenlijke resolutie van het congres. Ook in Frankrijk is er een parlementaire procedure mede gemoeid. De formele Brit se verklaring wordt heden in een speciale editie van de „Londen Gazette" bekend gemaakt. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, aldus wordt in de Britse verklaring uit gestippeld, zal niet vooruitlopen op de rechten van de bezetting volgens het bezettingsstatuut. In verband met de verklaring van 47 landen omtrent de beëin diging van de staat van oorlog met Duitsland, kan worden me degedeeld, dat Nederland aan een dergelijke verklaring nog niet toe is. Dit is te wijten aan omstandig heden, van organisatorisch-legis- latieve aard. Bij de Eerste Kamer zijn namelijk nog twee wetsont werpen aanhangig, welke met de beëindiging van de staat van oorlog nauw verband houden en betrekking hebben op de bestem ming van het vijandelijk vermo gen. De memorie van antwoord op het zeer uitvoerige voorlopig ver slag dier Kamer zal zeer spoedig verschijnen. Verwacht kan wor- den, dat de Eerste Kamer deze 23.43 wetsontwerpen zo spoedig mo- n.m 5.47 6.22 7.02 7.12 23.19 23.30 gelijk, in ieder geval vóór het zomerreces, dat omstreeks 1 Augustus ingaat, zal behandelen. Wanneer deze wetten het staats blad zullen hebben bereikt is van Nederland een verklaring om trent beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland te verwachten. Maandag heeft president Tru man het Amerikaanse congres verzocht de staat van oorlog tus sen de Verenigde Staten en Duitsland te beëindigen. Het vèrzoek van Truman was vervat in gelijkluidende brieven aan de vice-president, Alben Barkley, en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn. Truman zegt, dat de beëindi ging van de staat van oorlog „het Duitse volk een nieuw bewijs zal geven van onze wens, hen te hel pen opnieuw een plaats in te nemen onder de landen van de vrije wereld." „Het zal een volgende en logi sche stap zijn op de weg, die leidt naar een herstel van de Duitse onafhankelijkheid", aldus de pre sident. Truman overhandigde de brie ven aan de leiders van het Con gres op hun geregelde Maandag morgen-conferentie op het Witte Huis. Gelijk met de brieven over handigde Truman een ontwerp voor een gemeenschappelijke re solutie, waarin wordt verklaard, dat de staat van oorlog, die op 11 December 1941 begon, „op een datum, die de president bij pro clamatie zal bepalen" dient te worden beëindigd- Uit de resolutie zou ook dienen te blijken, dat de Ver. Staten, on danks het technisch beëindigen v§n de staat van oorlog, voort zouden kunnen gaan Duitse eigendommen in beslag te nemen, zulks volgens de wet inzake han del met de vijand. Truman maakte het duidelijk, dat de bevoegdheden van de wes telijke bezettingsautoriteiten niet automatisch worden overgedra gen door de beëindiging van de staat van oorlog. De beëindiging van de staat van oorlog zal ook geen invloed hebben op de rechten en privile ges, die de Ver. Staten en hun burgers door de oorlog op Duits land hebben verworven, zoals het recht op herstelbetalingen. Het is te Dortmund tot een stormachtige botsing gekomen tussen ongeveer 2500 communis tische demonstranten en politie. Twee politiemannen zijn ge wond en verscheidene demon stranten werden gearresteerd. De rel ontstond, toen de de monstranten, na een ordelijke bij eenkomst in het centrum van de stad, een protestmars begonnen tegen het verbieden van de F.D.J., de (communistische) bond van jongeren. De politie bestormde de demon stranten, toen spandoeken wer den ontrold met het opschrift: „Het verbod van de F.D.J. is in breuk op de grondwet". De demonstranten, die bestookt werden met krachige waterstra len, wierpen flessen en stenen naar de politiemannen. Het gevecht nam een einde, toen een onweersbui losbrak en de demonstranten wegholden om te schuilen. Ridyway zeide voor zijn ver trek uit Seoel tegen een zeventig tal journalisten, dat hij slechts op een „informeel bezoek" was „om te onderzoeken wat de moei lijkheden zijn". Hij zeide geen voorstander te zijn van de aanwezigheid van persvertegenwoordigers op de conferentie te Kaesong. „Wij zijn er nog niet zeker van, wat de belligerenten van plan zijn. Wij bevinden ons momenteel in een stadium van pure speculaties. Totdat wij het volledige bewijs hebben, dat de besprekingen over het staken van het vuren op hechte basis worden gevoerd en op hechte basis zullen blijven, acht ik het niet raadzaam, dat de zaken in gevaar worden gebracht door correspondenten aanwezig te hebben in het openingssta dium". „Dit is een zeer eritiek ogen blik, nu de vraag omtrent slagen of mislukking en de vraag wat de regeringen van plan zijn, zeer belangrijke punten zijn". Radio Peking heeft medege deeld, dat de Noordelijke delega tie bij de wapenstilstandsbespre kingen naar Kaesong is vertrok ken. Koning George VI van Enge land, die te Windsor heeft ver toefd voor herstel van krachten na zijn laatste ziekte, keerde gis teren naar Buckingham Palace terug. Deze week zal hij weer officiële bezoekers ontvangen. De ontwikkeling van het Gentse havenbedrijf is in het eerste half jaar van 1951 zeer onbevredigend geweest. De omslag bleef 8000 beneden die van de overeenkomstige perio de in het vorige jaar, hetgeen be tekent dat de achterstand tegen over de vooroorlogse cijfers nog meer dan 200.000 ton per half jaar bedraagt. In de maand Juni deden 15 zee schepen van tezamen 115.000 ton de haven aan, een zelfde aantal als in de maand' Mei. Franse kringen in Indo-China verklaren, dat het zeer wel moge lijk is, dat mert zal pogen met de pro.cdmjmuinistische opstandelin gen der Vietminh in Indo-China tot een wapenstilstand te gera ken, indien de Ver. Naties tot een bevredigende wapenstilstands voorwaarde in Korea komen. Keizer Bao Dai, hoofd van Viet nam, zal van Dalat naar Saigon vliegen om de gevolgen van de onderhandelingen in Korea voor zijn land te bespreken met hoge Franse en Indochinese militairen. Reuter tekent hierbij aan, dat volgens de jongste Franse inlich. tingen de verliezen der Vietminh veel hoger zijn dan men oorspron kelijk heeft aangenomen. De 3 divisies der Vietminh, die kort geleden zonder resultaat po gingen deden de rijstdelta in Ton kin in handen te krijgen, trekken zich volgens deze inlichtingen te rug naar hun schuilplaatsen in de bergen aan de Chinese grenis. Zij zouden verliezen ter grootte van 30 tot 40 procent hebben ge leden. Zij zouden pogen 12000 aange worven jonge boeren uit de rijst delta door de Franse linies te krijgen, tenieinde de geleden ver liezen aan te vullen. De opstandelingen zouden bevel hebben gekregen hun eenheden te reorganiseren op voet van een vermindering van sterkte van 12% procent. Volgens waarnemers zou het tijdstip thans geschikt zijn voor het uitsteken van vredesvoellio rens. De opstandelingen zouden heb ben te kiezen tussen een staking van het vuren een verzoek om hulp van „Chinese vrijwilligers" of voortzetting van een guerilla. Wanneer het vrede werd in Ko rea, zou Frankrijk misschien com munistisch China willen erkennen, mits het zou beloven niet in Indo- China tussenbeide te komen. De Egyptische regering heeft met de handelsdelegatie van de Sowjet-Unie een handelsovereen komst gesloten. In het kader van dit verdrag zal Egypte aan de Sowjet-Unie 150.000 cantar ka toen leveren en de Sowjet-Unie aan Egypte 150.000 ton Russische tarwe. Rusland zal voorts 50.000 ton rijst ontvangen. es: 5 regels 75 een tg 12 ct.; minimum pol r nummer, of: AdrM it meer. 's namiddags 2 utaS geven. Hieraan is het •bonden, dat ook de en defensiepolitiek icht komen van een 2 kracht. Indien dit )U zijn, terwijl in Ne- de tegenstander van rschfeld, bestaat, zou ran Sumitro vergeefs den wij hetzelfde on- als destijds het con- waarbij Indonesische aan onbekenden slingerd. ske kant van de uit- de vraag, hoe het bij sche regering kon op een fascist in een de- staat aan te trekken te houden op de fi- olitiek, die natuurlijk ensie en de economi- k raakt. ster van Financiën, leeft medegedeeld, dat officieel nog niet op s van het bezoek van e minister zeide, dat o inderdaad opdracht ering ontving om des- n het bankwezen en >ied van financiën en a Europa aan te wer- ennend, dat Schacht er op wijzend dat hij eerd is, zeide Wibiso- t bezoek van Schacht de regering gewaar worden, aangezien de eid van Schacht nut- nnen zijn voor de op- Indonesië. snapte alligator heeft nder de baders in de Rodl nabij Ottensheim stenrijk) een paniek ct. „Maxi", dat tot een oorfc was door de op- lar de rivier meegeno- gewassen te worden, dier echter altijd met er werd gewassen, was iegd door het koude r, beet zijn oppasser pte. de badgasten ontstond toen de alligator nu dan weer daar opdook, de pogingen om het angen gelukten. Ten- een visser „Maxi" in Pt te vangen. Het dier koude, maar wias dik nderden vissen, die het ad weten te vangen. t eindverslag van de van rapporteurs uit de ner over het ontwerp t het brengen van ver- n de geldelijke moei- /an een in Brazilië ge- jlonie van Nederlandse rs is het volgende ont leden wezen er op, dat e is van een in haar ies belangrijke rege- vroegen of het in het van de minister iigt, 'evallen op gelijke wij- lpverlening te komen, i het antwoord op deze te meer belang, omdat uk hadden, dat men bij tr van zich niet beeft d, dat landbouwkolo- raar het hier om gaat, l met de sterke schom- en risico's betreffende •kt, monetaire voorzie- nz. alleen verantwoord eer de kolonisten over serves beschikken. Terneuzen Hansweert Walsoorden b.aa 7.29 7.39 f.UD 7.45 7.55 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 11 4.32 12 4:33 20.58 20.57 12.29 13.50 23.30 23.43 en daarmee hun inkomen inkrim pen. Overleg is gaande om aan deze situatie het hoofd te bieden. Naar van officiële zijde /er- luidt zijn de vervoersorganisaties met het wederinvoeren van de kentekenbewijzen accoord gegaan. Of zij toen echter op de hoogte waren van de thans aangelegde maatstaven, is niet bekend. Koophandel en radio hebben het werk neergelegd. Minister-presi dent Venizelos heeft geweigerd een afvaardiging van de stakers te ontvangen. De algemeen-aanklager heeft vervolging gelast van de bestuur- deren van de vakverenigingen van ambtenaren op grond van de wet, die de ambtenaren het sta ken verbiedt. (iviasjumi) III ecu Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrijkende termijn van twee jaar, die in de overeenkomsten van'de Ronde Tafelconferentie is vastgelegd. „Abadi" vervolgt, dat reeds vele Nederlanders zijn gerepa trieerd zonder het einde van de termijn af te wachten. Daaron- heerschappij te verkrijgen. Er is echter één ding, dat de massa is ontgaan: op 4 Juli hebben de laatste Nederlandse militairen Indonesië verlaten en de aanwe zigheid van de militaire missie, die uit slechts weinige leden be staat, is een gevolg van de wens van de Indonesische regering zelf. van de gevangen; aartsbisschop Stepinac van Zagreb, liever dicht bij zijn kudde te blijven dan een voorwaardelijke vrijlating te aan vaarde^ aldus is officieel te Va ticaanstad bekend gemaakt. Hij was onder beschuldiging van samenwerking met de nazi's, vrijlating aangeboden, indien hij het land zou verlaten. ïings-commissie van de an India heeft een vijf voor de nationale ont- openbaar gemaakt, een bedrag van 1.7930 ip gemoeid is. i beoogt grotere agra- ductie, uitbreiding van amste particuliere in- (de niet-genationali- ustrie) verbetering van rs- en verbindingsmo- n en verhoging van de levensstandaard, issie dringt aan op een ;eleide economie, waar- t een actieve rol speelt ördinatie van de open- articuliere sectoren", de commissie dient het 1 van het plan, waar- i bedrag van 14.930 mil- lioen rup in een tijd van vijf jaren gemoeid is, „door het land in elk geval te worden uitge voerd, wanneer er „voldoende steun van buiten beschikbaar is." Het eerste deel is hoofdzakelijk gericht op de ontwikkeling van irrigatieprojecten en vergroting van de productie van voedsel- graan en commerciële oogsten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1