Dinsilag beginnen de vredesbesprekingen over Korea De Perzische oiiekwestie De kroning van Prins Boudewijn R"? De a.s. Benelux-conferentie te Goes AKKERTJES Engelse nota overhandigd Wèg die pljia MAANDAG 9 JULI 1951. 7 Jaargang No. 1775. Zondag zijn de afgevaardigden van de V. N. en de Noordelijken en Chinezen in Korea overeengekomen Dinsdag de besprekingen over een wapenstilstand te beginnen. De perschef van generaal Ridgway heeft meege deeld, dat de voorbereidende bijeenkomst te Kaesong „geheel harmonisch" was geweest. HET PLAN-PLEVEN. AANVARING OP ZEE. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. iProf. Gerbrandy ere-docior in de rechtenf HET ONGELUK MET DE „HEIMATLAND". De Belgische volksvertegenwoordigers hebben plaats gemaakt voor de decorateurs, die de zittings zaal van de Kamer een passend uiterlijk moeten geven voor de eedaflegging door de jonge prins Boudewijn ais vijfde koning der Belgen. De parlementariërs heb ben een vervroegde vacantie gekregen en zij treden daarmee in het laatst stadium van de koningswisse ling, die in hun midden een jaar geleden tot zulke opgewonden tonelen heeft geleid. ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK. GASHOUDER BIJ NERWARK ONTPLOFT BOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN alligator veroorzaakte paniek Nederlandse kolonie in Brazilië n-plan*voor India Frankering bij abonnement: Terneuzen. UJxecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. ftedac tie-adres Noordstraat 5557 Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties I regels 75 ct.; iedere regel mees 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot öea namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ct| minimum per advertentie 1*80. De delagatie der V.N. naar de inleidende wapenstilstandsbespre kingen te Kaesong is Zondagmid dag in Seoel teruggekeerd. De drie onderhandelaars, twee Amerikaanse kolonels en een Zuidkoreaanse, landden in hef- schroefvliegtuigen op een door prikkeldraad omgeven basis te Moensan, 30 km ten N. van Seoel, acht uur na hun vertrek naar Kaesong. Zij wisselden geen woord met de journalisten. Hun gezichten hadden een ernstige uitdrukking. Ondanks het stilzwijgen van officiële zijde, wordt volgens be richten uit Moensan veronder steld, dat de voorbereidingen voor .de eigenlijke wapenstilstandsbe sprekingen zijn voltooid. Gene raal Ridgway zou, zo geloofd men, hiervan per radio bevesti ging hebben voordat hij zijn on derhandelaars benoemde. Generaal Ridgway heeft een delegatie van vijf benoemd voor de definitieve besprekingen over een staking van het vuren in Ko- rea. In een Zondagavond te Tokoi uitgegeven verklaring wordt ge zegd, dat de communistische de legatie voor de besprekingen zal Zondag heeft de YVestduitse regering bekendgemaakt, dat liet de adviseur voor zaken, de defen sie betreffende, Th. Blank, naar Parijs had afgevaardigd oin deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Plévlen voor een Europees leger. Het communigué zegt, dat, ter wijl de besprekingen in Parijs langzaam voortgang maken, de geallieerden en Duitsland, die in Bonn Duitslands bijdrage aan het Atlantisch Pact bespreken, „op vele punten overeenkomst hebben bereikt". „Het schijnt wenselijk, aldus het communiqué, de be sprekingen in Parijs zo spoedig mogelijk tot een besluit te bren gen en coördinatie op technisch- militair gebied tussen de resul taten van de Parijse besprekin gen en de resultaten van de be sprekingen te Bonn tot stand te brengen. Te dien einde heeft de regering Theodor Blank opgedra gen de resterende onderhande lingen in Parijs samen met de huidige leden van de Duitse de legatie te voeren". De besprekingen te Parijs han delen over het oprichten van een Europees leger, terwijl de bespre kingen te Bonn binnen het raam van het Atlantisch Pact werden gehouden. „Niettemin moeten beide opga ven uitgevoerd worden, zodat het gemeenschappelijke doel, de ver dediging van Europa, het best wordt gediend", aldus de verkla ring van de bondsregering. bestaan uit twee Noorkoreanen, generaal Nam-Il en generaal-ma- joor Lie-Sang-Tsjo, en twee Chi nese generaals, Toeng-Hoea en Hsieh-Fang. De bijeenkomst zal worden ge houden in het conferentievertrek in Kwamgmoen-Dong, ten N. van het centrum van Kaesong, waar ook de voorbereidende besprekin gen van Zondag werden gehou den. NEDERLANDER GEDOOD BIJ AUTO ONGELUK. Zondag is bij een auto-onge luk bij Sankt Anton in de Oos tenrijkse Alpen, de 40-jarige Nederlander H. B. Berkers uit Heerlen, op slag gedood. De bestuurder van de wagen, de 34-jarige M. Mertens uit Roggel (De Peel), alsmede diens echt genote, werden zwaar gewond. De auto daalde een steile hel ling ten O. van Hotel Mozer- kreuz af, toen de remmen wei gerden en de wagen in volle vaart tegen een smidse botste. Mevr. Berkens, wiens echtge noot o-m het leven kwam, kon uit de wagen springen en werd slechts licht gewond. De gewonden zijn in het zie kenhuis te Zams opgenomen. die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J De Engelse tankboot „San Sal vador", die op weg was naar Cu rasao, is in het Nauw van Calais in een dichte mist in aanvaring gekomen met het Amerikaanse 7607 ton metende schip „Ameri can Judge". De „San Salvador", die een gat van zes meter in de wand aan bakboordzijde heeft op gelopen, tracht een Engelse ha ven te bereiken. De „American Judge", die op weg was van Phi ladelphia naar Antwerpen, heeft slechts geringe schade opgelo pen en is thans op weg naar Rot terdam. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien voor namelijk in het N. van het land. Meest matige Z.-W. wind. Lage re temperaturen. MAANDAG 9 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.54 5.29 6.09 6.19 njn. 5.10 5.45 6.25 6.35 ZON- EN MAANSTANDEN ZON op onder op MAAN onder Juli. 9 4.30 10 4.31 20.59 20.59 9.56 11.12 23.09 De Britse ambassadeur te Tehe ran, Sir Francis Shepherd, heeft Zaterdag de Perzische regering een nieuwe nota overhandigd. De regering wordt hierin verzocht twee vertegenwoordigers te be noemen in de raad van toezicht, waarvan de vorming door het in ternationale gerechtshof is voor gesteld. De Engelse regering verklaart de uitspraak van het hof te heb ben aanvaard. De namen van de twee Engelse vertegenwoordi gers worden nog niet genoemd. De Britse ambassadeur deelde tijdens zijn bezoek aan de Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken mee, dat de Britse afge vaardigden later zullen worden aangewezen. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen kwam het antwoord van de minister van Buitenlandse Zaken aan Shepherd overeen met de officiële verklaring, die een woordvoerder van het Perzische ministerie van Buitenlandse Za ken even te voren had afgelegd, nl. dat de Perzische regering de uitspraak van het Haagse hof niet als geldig beschouwt en dat geen verdere stap zal worden ge daan, voordat de volledige tekst van de uitspraak van het hof is ontvangen. Volgens deze woord voerder heeft de regering een speciale commissie benoemd om de uitspraak te bestuderen. De Perzische regering verwacht de volledige tekst van de uit spraak van het hof per luchtpost. Volgens Perzische politieke kringen wordt op Mossadeq druk uitgeoefend om de erkenning van het internationale gerechtshof door Perzië in te trekken. Een woordvoerder van de Per zische regering verklaardde, dat er geen sprake was ,dat Perzië zich als lid van de V.N. zou terug trekken. Terwijl tweeduizend Perzen anti-Britse leuzen aanhieven voor het parlementsgebouw in Teheran heeft de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, Zondag de afgevaardig den van het parlement medege deeld, dat Perzië overwoog zijn erkenning van het internationa le gerechtshof in te trekken. Kazemi zei, dat premier Mos sadeq een groep juridische des kundigen had verzocht het in trekken van de Perzische erken ning van het hof te bestuderen en bij het kabinet aanbevelin gen had ingediend. Voorts deelde Kazemi mee, dat hij de Egyptische ambassa deur en de Poolse gezant in Te heran had verzocht de Egypti sche en Poolse rechters van het hof de dank van Perzië over te brengen voor de manier, waar op zij de Perzische zaak hadden gesteund. Verschillend^ Perzische bla den eisten Zondagmorgen, dat Perzië zich zou terugtrekken uit het internationale gerechts hof. Het blad „Dadf eiste de Perzische terugtrekking uit de Verenigde Naties. Het Britse schip „Jargoon" is 10 mijl van de Engelse kust in botsing gekomen met het Spaan se schip „Tormes". De „Jargoon" seinde, dat het snel water maakte en de beman ning in de boten was gegaan. Het Amerikaanse s.s. Western Farmer, dat zich op 12 mijl af stand bevond, begaf zich naar de plaats van het ongeluk. Ook het Britse s.s. Thistle- muir", dat zich 15 mijl Oostelijk van Owers bevond, zette koers naar de plaats van het ongeval. Owers is een lichtschip zeven mijl ten Z.O. van Selsey Bill (Sussex) Het Engelse schip Jangoon meet 691 ton, het Spaanse schip 1339 ton. De bemanning van de Jargoon bevond zich volgens latere be richten veilig in de boten langs de Tormes. De Tormes liep geen gevaar doch wachtte op sleep boothulp. De „Jargoon" is gezonken. Een eenheid van de Britse marine heeft de bemanning van twaalf koppen uit de reddingboot aan boord genomen. Naar het dagblad „De Nieuwe Gids" bericht, zou de Belgische regering overwegen op de aan staande bijeenkomst der Bene lux-ministers te Goes van haar zijde een „gebaar van good will" te maken. Volgens het blad zou het in de bedoeling van de Belgi sche regering liggen aan de Ne derlandse betalingsmoeilijkheden tegemoet te komen, niet alleen door steun van een extra-crediet voor Nederland bij de Europese betalingsunie, doch bovendien zou worden de schuld van vier milliard frank, welke Nederland aan België heeft, op lange ter mijn te consolideren. Zoals be kend is deze schuld thans op korte termijn geconsolideerd, het geen voor de Nederlandse beta lingsbalans tegenover België de zware maandelijkse belasting van honderd millioen frank betekent een dergelijke geste van Belgi sche zijde, zou, naar in Neder landse kringen verklaard wordt, voor Nederland een aanmerkelij ke verlichting betekenen. „De Nieuwe Gids" legt er de na druk op, dat het Belgische gebaar van goodwill tegenover Neder lands betalingsmoeilijkheden ge heel los staat van de oplossing van het kanalenvraagstuk. Men wil door deze geste geen druk op de Nederlandse regering uitoefe nen en wenst, aldus „De Nieuwe Gids", dat Nederland inzake de verbinding ScheldeRijn 'n vrije beslissing neemt. In dit verband merkt het blad op, dat het plan Van Konijnenburg voor een ka naal door de Eendracht en Kreek rak in Antwerpse havenkringen een gunstig onthaal schijnt te vin den. Gemeentefunctionarissen van Oost-Berlijn hebben op een pers conferentie meegedeeld, dat 27 lijkjes van kinderen, die bij het ongeval met de „Heimatland" op de Spree zijn omgekomen, zijn gevonden en dat vier kinderen worden vermist. Deze zijn ver moedelijk verdronken. Duikers blijven zoeken tot alle lijkjes ge vonden zijn. De vijftig kinderen, die brandwonden opliepen, zijn allen buiten gevaar. Achttien van hen worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Volgens de Oostber- lijnse politiepresident is de brand vermoedelijk veroorzaakt door ondeugdelijke canburateuren. De Oostduitse politie is begonnen met een onverwachte controle van het veiligheidsstelsel en de reddingsuitrusting van alle Oost- berlijnse rivierschepen. Prof. Mr. P. Gerbrandy heeft aan de universiteit te Edenburgh het ere-doctoraat in de rechten ontvangen. Porf. M. G. Fisher, deken van de rechtsfaculteit, bracht hulde aan Mr Ger- brandy's moed tijdens de oorlog, daar hij voor radio-Oranje te Londen sprak, hoewel hij wist, dat vergeldingsmaatregelen kon den worden genomen tegen zijn echtgenote en drie kinderen. Zijn oudste zoon werd gepakt en naar een concentratiekamp gebracht, doch Mr. Gerbrandy bleef door gaan met de uitzendingen. Hij had „gestaan als een rots, waar op zijn land kon bouwen", aldus de deken. Zeventien arbeiders, meren deel vrouwen, werden gedood, 3 worden vermist en 13 werden werden gewond Zaterdagmiddag bij een ontploffing in de kruitfa briek van de Haisnes-Lez-La Bas- se fabriek, bij Bethune (N.-Frank- rijk). De fabriek maakte spring stoffen voor de mijnbouw. De directeur heeft verklaard dat de explosie plaats had in de afdeling, waar de springstoffen in de hulzen worden gedaan. Hij begrijpt niet, hoe zij zonder ont steking tot ontploffing zijn geko- 23.19 men. Bewakers van het parlements gebouw hebben reeds hun nieu we uniformen gekregen en schil ders zijn bezig de hoge zwarte hekken rond het paleis een extra beurt te geven. Het sedert vele weken tussen de overleg over de wijze, waarop hof, regering en partijen gevoer de troonswisseling in haar werk zal gaan, heeft geleid tot het be sluit te trachten de waardigheid van het moment meer door so berheid dan door statievertoon te accentueren. Zo zal de aankle ding van de zaal niet anders zijn dan tijdens de plechtigheid, waar mee prins Boudewijn vorig jaar de koninklijke bevoegheden van zijn vader overnam op een mo ment, waarop de politieke harts tochten rond de kwestie ternau wernood tot bedaren waren geko men. Op een gouden, met rood flu weel beklede troon zal koning Boudewijn, die eerst in September de 21-jarige leeftijd zal bereiken, de grondwettelijke eed afleggen ten aanhore van bijna 400 in rok gestoken senatoren en volksver tegenwoordigers. De jonge koning zal slechts vergezeld zijn van enkele hoog waardigheidsbekleders van het hof en niet van leden der konink lijke familie. Er is ook van afge zien afgezanten van buitenlandse hoven tot de plechtigheid uit te nodigen. Wel zal de kerkelijke overheid in de persoon van kardi naal Van Roey aanwezig zijn. Ook de ceremonie van de troonsafstand door koning Leo pold, die daags tevoren op 16 Juli in het paleis te Brussel zal plaats hebben, zal sober worden gehou den, passend bij de gevoelens die de aftredende koning op dit ogen blik moet bezielen. Senaat en Ka mer zullen een afgevaardiging sturen, die achtereenvolgens toe spraken zal horen van koning Leopold, van zijn zoon, van de eerste minister Pholien en van de leiders der drie „traditionele partijen". Over deze laatste toespraken is in de laatste weken al veel te doen geweest. Er is over gesproken, dat de partijleiders hierin een aantal politieke problemen zou den aanroeren, die met de wisse ling verband houden. Er zijn ech ter vele stemmen opgegaan, die dat riskant vonden. Dit vooral omdat in vele kringen, zoals het Vlaamse dagblad „De Standaard" opmerkte, nog de overtuiging be staat dat het nog altijd te vroeg blijkt „om een serene atmosfeer rond de koning te scheppen". Ook is het argument gehoord, dat de katholieke, $e socialistische en de liberale partijen, hoe „traditio neel" zij dan ook mogen zijn, geen in de grondwet verankerde instel lingen vormen en er daarom bij een historische plechtigheid als deze beter het zwijgen toe kunnen doen. De partijen hebben evenwel hun voornemen om hun „stem ten pa- leize te doen horen, doorgezet. Daarbij heeft) men de „gentle mens agreement" gemaakt, dat omstreden politieke punten niet worden aangeroerd, zodat de toe spraken de wens van alle volks delen kunnen uitdrukken, zich eensgezind rond de troon van de nieuwe koning te scharen. Se naat en Kamer zullen Dinsdag middag na de troonsbestijging bij eenkomen om de zakelijke kwes tie van de civiele lijst van de ko ning en van de dotatie aan ko ning Leopold af te handelen. Daarover is reeds overeenstem ming bereikt en het verluidt, dat de civiele lijst een bedrag van 36 millioen zal aanwijzen. De dota tie aan koning Leopold zal, naar men aanneemt, zes millioen be dragen. In de dagen na de troons bestijging zal de nieuwe koning het diplomatieke corps ontvan gen, de officiële lichamen, de geestelijkheid en de militaire overheid. De voor België historische week zal Zaterdag 21 Juli worden ge sloten met een plechtig Te Déum in de kathedraal van St. Goedele, waar de koning aanwezig zal zijn. In de buurt van de Amerikaan- industriestad Newark is een aan tal gashouders ontploft. Vlammen en rook gingen 750 mter hoog. Alle beschikbare brandspuiten van deze grootste stad in New Jersey zijn in actie gegaan. Vanuit een vliegtuig zag men, dat de gashouders een voor een ontploften. Vijf en twintig van een groep van 37 gashouders zijn reeds geëxplodeerd. De houders behoorden bij een chemische fa briek. In de fabriek is brand uit gebroken. In de onmiddellijke na bijheid bevinden zich een 150-tal tanks met diverse soorten brand stof. Het vuur, dat in een gebied van honderd vierkante meter woedt, is door de grote hitte moeilijk te bestrijden. Het vuur was in de late namid dag onder controle. Het hoofd van de brandweer zei, dat de ex plosie op die van een atoombom leek. Het was de grootste brand die hij ooit gezien had. Men kon van een „brand van een millioen dollar" spreken. President Truman heeft de Russische regering doen weten, dat er geen oorlog zal zjjn als het Russische volk bekend is met de vredesdoeleinden van het volk en de regering van Amerika. De president heeft deze bood schap gezonden aan Nikolai Mi- chailowitsj Sjvernik, voorzitter van het presidium van de opper ste Sowjet der U.S.S.R. De bood schap is toegevoegd aan een re solutie van het Congres, waarin uiting wordt gegeven aan de vriendschap die het Amerikaanse volk gevoelt voor alle volken ter wereld, het volk van de Sowjet- Unie inbegrepen. De resolutie is vorige maand door het Congres aangenomen. Het Congres vraagt de president zich te wenden tot de Russische regering met het verzoek 't Rus sische volk met de inhoud bekend te maken. Truman zegt dat hij er een per soonlijke boodschap aan toevoegt in de hoop dat zij mag bijdragen tot een beter begrip van de Ame rikaanse bedoelingen. In de laat ste jaren is gebleken, zo zegt hij, dat formele diplomatieke betrek kingen tussen landen goeddeels onvruchtbaar zijn als er geen vriendschappelijke uitwisseling van ideëen en gegevens tussen de volken bestaat. Alle hoop op een vreedzame wereld ligt in het verlangen naar vrede en broeder schap, dat diep in het hart van ie der mens verankerd ligt, maar volken wie de normale middelen van contact ontzegd worden, kun nen niet tot het wederzijds be grip geraken, dat de grondslag moet vormen voor vertrouwen en vriendschap." In de resolutie van het Con gres wordt gezegd dat de Ameri kaanse bevolking, de „kunstma tige barrières" diep betreurt, die haar scheiden van het Russische volk en die beletten dat laatstge noemd volk kennis neemt van de wens van de Amerikanen om in vriendschap met alle andere vol ken te leven. Alan Krik, de Amerikaanse de resolutie overhandigd aan ambassadeur te Moskou, heeft Andrei Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Zij zal naar het Kremlin worden gezonden. NIEUWE GROTE RADARFABRIEK Een nieuwe fabriek voor radar- installaties voor de handelsscheep- vaart, die binnenkort door de Britse firma Deoca Radar Ltd. geopend wordt, de grootste op dit gebied ter wereld, zal de produc- tie verdubbelen. Meer dan duizend schepen, van haringlogger tot Oceaanreus wor den op bet ogenblik van radar na vigatie voorzien. es: 5 regels 75 ceat| 12 ct.; minimum pe* r nummer, of: AdrM it meer. 's namiddags 2 ufflS geven. Hieraan is het •bonden, dat ook de en defensiepolitiek icht komen van een kracht. Indien dit >u zijn, terwijl in Ne- de tegenstander van rschfeld, bestaat, zou 'an Sumitro vergeefs ien wij hetzelfde on- als destijds het con- waarbij Indonesische aan onbekenden dinger d. ;ke kant van de uit- de vraag, hoe het bij sche regering kon op een fascist in een de- staat aan te trekken te houden op de fi- olitiek, die natuurlijk ensie en de economi- k raakt. ster van Financiën, eeft medegedeeld, dat officieel nog niet op s van het bezoek van e minister zeide, dat 0 inderdaad opdracht ;ring ontving om des- n het bankwezen en ied van financiën en 1 Europa aan te wer- ennend, dat Schacht i er op wijzend dat hij ;erd is, zeide Wibiso- t bezoek van Schacht de regering gewaar worden, aangezien de eid van Schacht nut- men zijn voor de op- [ndonesië- snapte alligator heeft ader de baders in de to dl nabij Ottensheim henrijk) een paniek t. „Maxi", dat tot een sort, was door de op- ar de rivier meegeno- gewassen te worden, lier echter altijd met r werd gewassen, was egd door het koude beet zijn oppasser te. Ie badgasten ontstond toen de alligator nu an weer daar opdook, de pogingen om het ingen gelukten. Ten- een visser „Maxi" in t te vangen. Het dier :oude, maar was dik iderden vissen, die het .d weten te vangen. eindverslag van de 'an rapporteurs uit de ïer over het ontwerp het brengen van ver- de geldelijke moei- an een in Brazilië ge- lonie van Nederlandse s is het volgende ont- eden wezen er op, dat is van een in haar es belangrijke rege- vroegen of het in het van de minister ligt, evallen op gelijke wij- pverlening te komen, het antwoord op deze ;e meer belang, omdat k hadden, dat men bij r van zich niet beeft l, dat landbouwkolo- aar het hier om gaat, met de sterke schom- n risico's betreffende ct, monetaire voorzie- z. alleen verantwoord er de kolonisten over :rves beschikken. Ter neuzen Hansweert Walsoorden b.aa 7.29 7.39 r.uo 7.45 7.55 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder MAAN op onder Juli. 11 4.32 20.58 12.29 23.30 12 4133 20.57 13.50 23.43 en daarmee hun inkomen inkrim pen. Overleg is gaande om aan deze situatie het hoofd te bieden. Naar van officiële zijde ver luidt, zijn de vervoersorganisaties met het wederinvoeren van de kentekenbewijzen accoord gegaan. Of zij toen echter op de hoogte waren van de thans aangelegde maatstaven, is niet bekend. Koophandel en radio hebben het werk neergelegd. Minister-presi dent Venizelos heeft geweigerd een afvaardiging van de stakers te ontvangen. De algemeen-aanklager heeft vervolging gelast van de bestuur- deren van de vakverenigingen van ambtenaren op grond van de wet, die de ambtenaren het sta ken verbiedt. (Masjumi) in een arnaei over ue Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrijkende termijn van twee jaar, die in de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie is vastgelegd. „Abadi" vervolgt, dat reeds vele Nederlanders zijn gerepa trieerd zonder het einde van de termijn af te wachten- Daaron- 111 11R1UUCS1C WCUC1UI1I Ut heerschappij te verkrijgen. Er is echter één ding, dat de massa is ontgaan: op 4 Juli hebben de laatste Nederlandse militairen Indonesië verlaten en de aanwe zigheid van de militaire missie, die uit slechts weinige leden be staat, is een gevolg van de wens van de Indonesische regering zelf. van de gevangen; aartsbisschop Stepinac van Zagreb, liever dicht brj zijn kudde te blijven dan een voorwaardelijke vrijlating te aan vaarden, aldus is officieel te Va ticaanstad bekend gemaakt. Hlrj was onder beschuldiging van samenwerking met de nazi's, vrijlating aangeboden, indien hij bet land zou verlaten. ings-commissie van de n India heeft een vijf- 'oor de nationale ont- openbaar gemaakt, een bedrag van 1.7930 p gemoeid is. beoogt grotere agra- uctie, uitbreiding van imste particuliere in- (de niet-genationali- strie) verbetering van s- en verbindingsmo- en verhoging van de evensstandaard, ssie dringt aan op een ïleide economie, waar een actieve rol speelt rdinatie van de open- rticuliere sectoren". Ie commissie dient het van het plan, waar- bedrag van 14.930 mil lioen rup in een tijd van vijf jaren gemoeid is, „door het land in elk geval te worden uitge voerd, wanneer er „voldoende steun van buiten beschikbaar is." Het eerste deel is hoofdzakelijk gericht op de ontwikkeling van irrigatieprojecten en vergroting van de productie van voedsel- graan en commerciële oogsten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1