DE VRIJE ZEEUW Winst in Korea, maar verlies in Tibet COMMUNISME BREEKT INDIA'S GRENS OPEN Wijziging van belastingon twerpen Tumult in It. Kamer van Afgevaardigden Autobus reed vrachtauto op De bevrijding van Zeeland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren Rumoer om het Buckingham Paleis Sabotage op Franse straaljagers Britse regering lijdt nederlaag EEN DODE EN VERSCHEIDENE GEWONDEN DEWEY IN TOKIO TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER Franse socialisten willen het premierschap 7« Jaargang No. 1774 TWEEDE BLAD Zatardag 7 Juli 1951 Terwijl de vrije wereld zich verheugt over de mislukking van de communistische agressie in Korea, merkt zij niet, dat diezelfde agressie elders een groot suces heeft opgeleverd: in het allerbelangrijkste Z.-Oost-Aziatische front tussen Perzië en Malakka is een bres geslagen. Tibet, het „Aziatische Bohe- men", is zonder slag of stoot een provincie van Mao Tse-toeng geworden. Zo sterk is de aandacht op Korea, Perzië en West-Europa gericht, dat niemand er toe gehouden is, zich met de gevolgen van dit Pekingse „Munchen" bezig te houden. Het ijzeren gordijn bedekt thans de Himalaya en geen necrologie heeft men gewijd aan de laatste thecratie in deze wereld, waarvan de goddelijke onderdanen totnutoe in vredige rust leefden. Britse onderzeeboten Met die rust zal het onder de nieuwe omstandigheden wel spoedig gedaan ziin voor Tibets 3 millioen inwoners en zijn zes honderd duizend priesters, die niet eens het gebruik van wagen wielen als transportmiddel ken den. De rupsbanden van lichte tanks met soldaten van het Chinese leger zullen zich een weg banen naar de grenzen van India, in de omgeving van de brandhaard Kasjmir en het politiek onrus tige Nepal. Peking heeft een gemakkelijke, maar daarom niet minder belangrijke overwinning op zijn tegenstanders in de Azia tische koude oorlog behaald, in het bijzonder op zijn vriend en steunpilaar Nehroe. De Franse socialistische partij, de gTootste van de regeringspar tijen in de nieuwe assefcnblee, maakt aanspraak op het premier, schap van de volgende regering en heeft besloten niet in een kabinet onder een andere premier zitting tie nemei\ tenzij die in het open baar de volgende drie voorwaar den van de socialisten aanvaardt: 1 Onmiddellijke verbetering van de koopkracht van de arbeiders klasse en in het bijzonder invoe ring van een beweeglijke loon schaal voor minimum salarissen. 2 Geen optreden van de rege ring dat nadelig is voor de beta- lingen uit hoofde van sociale ver zekering of voor de wetten be treffende de nationalisatie. 3 Geen wijziging van het onder wijsstelsel of in de scheiding tus sen kerk en staat. Waarnemers achten het uiterst onwaarschijnlijk dat een socialis tische premier een voldoende meerderheid kan bijeen] brengen om een regering te vormen. Sïïj verwachten dat de eisen van de socialisten de kabinetsfor matie zal bemoeilijken. Mjen verwacht, dat de bespr e kingen voor de vorming van een, nieuwe regering einde volgende week beginnen. Dat, waarin Engeland sinds de dagen van de Oost-Indische Com pagnie slaagde, namelijk India's Noordelijke grens gesloten te houden voor een overstroming der aan de andere zijde van de Tibetaanse hoogvlakte levende Midden-Aziatische en Chinese volksmassa's, is Nehroe mislukt. De verdringing der oorspronke lijk Maleise bevolking van Ma lakka door een voortdurende Chi nese immigratie was een drei gend voorbeeld. Dat verklaart aan de ene kant Nehroe's taaie, maar weinig democratische tegenstand tegen 't houden van een volksstemming in Kas.imir en angst, dat zich in Nepal aan India vijandige invloeden zullen vestigen en aan de andere kant zijn toegeeflijke politiek tegen over Peking. Heel wat robuster daarentegen heeft de Aziatische Kominform zich bezig gehouden met het -ontoegankelijke" en daarom als van militair geringe waarde be schouwde Tibet, waarvan zij de invasie, zonder zich iets aan te trekken van India's vriendelijke politiek ten aanzien van Korea, sinds langere tijd voorbereidde. Van een in de Chinese provin cie Sinkiang uit gelegen hoofd kwartier werd na grondige stra tegische, geologische en topogra fische onderzoekingen de over rompeling van Tibet georgani seerd. Dit leidde, zonder dat er een schot viel, met uitzondering van het grandiose vuurwerk voor Tibets „onoverwinnelijke" bergvesting Chamdo en de capi tulatie van 't Tibetaanse „leger", via een reis van een Tibetaanse vredesdelegatie naar Peking en protesten van Nehroe (de ver liezer protesteert altijd!) tot de volledige onderwerping van Ti bet. Een belangrijk onderdeel van Moskous programma tot onder werping van geheel Azië is daar mede uitgevoerd. Het begon met de reizen van geheimzinnige pel grims, rijk voorzien van de no dige Boedha-figuren naar Tibets heilige plaatsen, maar ditmaal niet naar Lhasa, malar naar pun ten ongeveer 100 km ten N. van de Indische grenzen. De uit me taal gegoten Bhoedda's bevatten hoogst wereldlijke zaken als radiotoestellen en meetinstru menten voor allerlei onderzoe kingen. Deze brachten aan het bet, in het bijzonder het tussen licht, dat in de moderne tijd Ti- Kas jmir en Nepal gelegen deel, absoluut niet ontoegankelijk is, daar hier vijf passen met talrijke dalen liggen, waardoor later luchtverbindingen en transpor ten met voor het landschap ge schikte voertuigen tussen Sin kiang en India mogelijk zijn. Dergelijke onderzoekingen, zij het op kleiner schaal, zijn tijdens de oorlog ook door de Amerika nen verricht, waarbij het hun vooral te doen was, Tibets stra tegische waarde te bepalen. Po pulair kan het resultaat van dit onderzoek als volgt worden om schreven: wie het eerst komt, het eerst maalt. Met andere woorden: de Ti betaanse hoogvlakte met zijn weinige bergpassen en transport mogelijkheden kan zonder veel moeite door een militair krach tige mogendheid worden bezet; daarentegen zal de verdrijving van zo'n indringer de uiterste inspanning kosten. De verove ring van Tibet van Oosten en Noorden uit zoals thans is ge beurd is gemakkelijker dan van het Zuiden, van India uit. Eindresultaat: India's Noorde lijke grens ligt nu wijd open. Vrijdagmorgen heeft de Londen- se politie eert man. gearresteerd, die naar gemeld was, rondzwierf op de paleisgronden van het Buc kingham paleis te Londen, het huis van de Britse koninklijike fa milie. Spoedig na de arrestatie werden ambtenaren van Scotland Yard naar het paleis gezonden om een onderzoek in te stellen. Verleden jaar heeft een Londen- se zeeman in het paleis ingebro ken en een doos met brieven ge- Stolen. Sedert dien zijn extra voorzorgs maatregelen genomen en is Buc kingham paleis een van de meest bewaakte gebouwen van Londen, waar schildwachten en politie ge durig patrouilleren. Bij een onderzoek is gebleken, dat er niets is gestolen of bescha digd. De man werd ontdekt door een vrouwelijk lid van het personeel. In de afgelopen 3 jaar heeft men reeds verscheidene personen in het paleis of in het park aan getroffen. Ota de meeste gevallen bleken zij krankzinnig te zijn. Volgens het Franse socialis tische dagblad ,,Le Populaire" was op 3 Franse Vampire-straal. jagers, die Zondag j.l. deelnamen aan het internationale lucht- feest te Le Bourget, sabotage ge pleegd. Een onderzoek werd in gesteld, aldus het blafd.. Het blad meldt, dat een werk tuigkundige ontdekte, dat vodden in de brandstofleiding van een der machines waren gestopt en 'n onderzoek bracht aan het licht dat hetzelfdid was gebeurd bij 2 andere Vampires. Dte vodden waren zo aange bracht, dat de brandstoftoevoer zou worden afgesneden wanneer het vlieguig in de lucht was, aldus het blad. OMZETBELASTING. De bezwaren, welke zijn ken baar gemaakt tegen een heffing van dertig procent betreffende de levering door fabrikanten en de invoer van bepaalde goederen, hebben de minister van Finan ciën aanleiding gegeven bij tweede nota van wijziging een aantal goederen uit de voorge stelde dertig percents-heffing terug te brengen tot de thans be staande heffing van vijftien ten honderd. De Britse regering werd bij. stemming over een motie van de oppositie aangaande een| onderge schikte kwestie met 157 tegen 141 stemmen in het Lagerhuis verslagen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 12 uur is op de grote weg NijmegenArnhem, op de grens van Aalst en Ressen- hemjnel een naar Vorden onder, weg zijnde autobus op een vracht auto gereden. De vrachtauto was geladen met ijzer en stond aan de kant van de weg. De autobus Is er met de rech terzijde tegen aan gereden en werd opengereten. Twintig inzittenden van de .bus waren uit Vordeni afkomstig. Een er van werd gedood, vijf werden zwaar gewond en» ver scheidene andere licht gewond. Geneeskundigen en ziekenauto's uit Arnhem en Nijmegen waren zeer spoedig op de plaats van het ongeluk, waarna de gewonden naar toet ziekenhuis te Nijmegen werden overgebracht. Donderdagmorgen vroeg waren in totaal 57 personen in Vorden bijeen, om met 2 autobussen van de firma V. uit Zutphenj een reis je naar het Sauerland in Duits land te ondernemen. Daar evenwel het pakket met de vereiste papieren uit Den Haag niet was gearriveerd, werd beslo ten een dagtocht naar Valkenburg tc maken. Alles verliep vlot. Op de terugreis overkwam de tweede bus het ongeluk. Bij het passeren van een tegen ligger op de plaats waar geheel aan de rechterzijde van de weg 'n truck was gepasseerd. Deze truck was geladen met ijizeren balken. De vrachtauto was zelf wel van een achterlicht voorzien, maar het is nog niet duidelijk of de onge veer anderhalve meter achter de truck uitstekende balker) wel van een waarschuwingslicht waren voorzien. De autobus reed met de achter zijde tegen deze balken. Er ont stond een geweldige ravage. Ver scheidene aan de rechterkant zit tende autobuspassagiers werden geraakt. De 55-jarige D. Versteege werd op slag gedood, zijn echtgenote kreeg wonden in toet gezicht en 'n zware hersenschudding. De heer Aalderink brak een been, zijn vrouw beide benen. De heer R. J. Meerbeek sndjwonden aan het hoofd enj een hersenschudding. De 22-jarige Vissers liep ernstige wonden op aan zijn hoofd. De inzittenden van de eerste bus bemerkten het ongeluk niet direct. Na enige tijd werd de tweede bU3 gemist en daarna ging men op onderzoek uit. In de Italiaanse kamer van af gevaardigden zijn de debatten begonnen over een wetsvoorstel betreffende de burgerlijke verde diging. In dit wetsontwerp wordt o.m. voorgesteld een directoraat-gene raal bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken in te stellen, dat belast zal zijn met de organisatie van de bureaux voor de burger lijke bescherming en daarbij het recht zal hebben goederen in be slag te nemen en personen te re- quireren teneinde de voortgang van de werkzaamheden van de betrokken bureaux te waarbor gen. Reeds bij de aanvang van de zitting waren de debatten zeer opgewonden, aangezien de com munisten van mening zijn, dat dit ontwerp en in het bijzonder het laatste punt de regering in staat zal stellen een „politieke militie" te vormen. Alle amendementen, die door de communisten werden inge diend, werden echter met grote meerderheid van stemmen ver worpen. In het eerste deel van de zit- Het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud in Pa rijs was in Juni 29,2 procent hoger dan op 1 Januari 1950, zo heeft het Franse staatsinstituut voor de statistiek medegedeeld. MOGEN GEEN SINUTVER- AFPARATEN GEBRUIKEN De Britse admiraliteit heeft tijdelijk het gebruik van snuiver apparaten door Britse onderzee boten verboden. Deze maatregel, omschreven als „louter voorzorg", is genomen, terwijl de beschadigde snuiver installatie van de onderzeeboot Affray, die in April hij toet eiland Wight zonk, wordt onderzocht. Het verlies van de Affray wordt niet noodzakelijkerwijs toege schreven aan de beschadigde snuiver-installatie, doch 't wordt wenselijk geacht voor het ogen blik voorzorgsmaatregelen te ne men. ting moest de voorzitter herhaal de malen ingrijpen om de orde te herstellen. Hierbij werd de com munistische afgevaardigde Ren- zo Laconi uit de zaal verwijderd. Dit besluit was het signaal voor een algemeen tumult. De zaalwachters moesten ingrijpen om een algemene vechtpartij te voorkomen. De vergadering werd vervol gens geschorst. Toen de voorzit ter later meedeelde, dat de maat regelen tegen Laconi werden ge handhaafd, verlieten de afgevaar digden van de linkerzijde onder luid protest de zaal. LUCHTPOST VOOR N.-GUINE A Met een Vliegtuig, dat op Woens dag 11 Juli van Amsterdam naar Biak vertrekt, kan luchtpostcor respondentie, bestemd voor Nw.- Guinea, worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 9 Juli ter post te bezorgen. De gouverneur van de Staat New York, Thomas Dewey, die op het ogenblik in Japan vertoeft, heeft op een bijeenkomst van de vereniging voor Japans-Ameri kaanse vriendschap te Tokio het woord gevoerd. „De Verenigde Staten vrezen de communistische dreigingen niet", zo zei de gouverneur. „On ze industriële macht gaat die van de staten, die ons in slavernij willen brengen, verre te boven. Wij produceren vijfmaal meer staal, vijf maal meer aluminium, zes maal meer krachtstroom en achtmaal meer ruwe olie. Wij geloven niet, dat de oorlog onvermijdelijk is, wij willen daa rentegen de vrede onvermijdelijk maken. Het moet echter een vrede zijn, die op kracht is geba seerd, en niet een vrede door on derwerping en een politiek van sussen". Dewey verklaarde voorts: ,,Wij zijn niet bang voor communisti sche propaganda, sabotage en in filtratie, aangezien wij alle maat regelen treffen, die nodig zijn om met de communisten af te reke nen en de vooruitgang van ons land te waarborgen Hij prees het Japanse volk, om dat het zich snel aan de na-oor - logse toestand had aangepast en energiek de opbouw van het land ter hand had genomen. Hij waar schuwde de Japanners echter om niet onzijdig te zijn in de contro verse tussen het communisme en het Westen. „Neutraliteit is een illusie, die slechts de harde wer kelijkheid van nederlaag en sla vernij tengevolge kan hebben", aldus Dewey. Hierna had Dewey een bespre king met generaal Ridgway, waarbij de komende onderhande lingen te Kaesong ter sprake zou den zijn gekomen. Het betreft o.m. klelnmeubelen, geëtst en op andere wijze ver sierd glaswerk, verzilverde voor werpen, handschoenen, luxe postpapier, sier-aardewerk en antiquiteiten. Naar schatting zal de op brengst van de omzetbelasting dalen met een bedrag van onge veer 3.500.000. Teneinde de voor dat verlies nodige compensatie te verkrijgen wordt het z.g. tussentarief, in houdende een heffing van zes ten honderd bij de levering door fa brikanten en de invoer van de in tabel 1 vermelde goederen, ver hoogd met één ten honderd tot zeven ten honderd. Het percen tage van acht, van toepassing voor leveringen van bedoelde goederen door fabrikanten recht streeks aan niet-ondememers en voor de invoer ten behoeve van niet-ondernemers, wordt dien overeenkomstig verhoogd tot 9. De meeropbrengst uit dezen hoofde bedraagt naar schatting ƒ6.000.000. Het bedrag, waar mede de meeropbrengst het ver lies overtreft, zal ruimte geven bij de in uitzicht gestelde be perkte technische herziening. KINDERAFTREK. De minister van Financiën heeft een tweede nota van wijzi ging ingediend op het wetsont werp „wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, enz. Hier wordt de bestaande regeling voor de kinderaftrek ten aanzien van een kind boven 16 jaar gehandhaafd, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met 3 of meer voor kinderaftrek in aanmerking komende kinde ren. Gelet op het feit, dat de verhoging van 300 op het in komen van inwonende kinderen zal komen te vervallen, zal over het algemeen genomen de fiscale positie van grote gezinnen bij aanvaarding van de nota van wij zigingen gelijk blijven. De financiële betekenis van dit amendement wordt geraamd op 2 millioen. Ten einde tegemoet te komen aan de in de Kamer levende ge dachte ook bij de extra-belasting van de bedrijfswinsten eniger mate rekening te houden met de gezinssamenstelling, stelt de mi nister verder voor de aanvanke lijke vaste aftrek van 8000 te vervangen door een aftrek, welke verband houdt met de persoon lijke omstandigheden van de be lastingplichtige. De voorgestelde wijziging betekent tevens in het algemeen een verhoging van het vrijgestelde bedrag. Zo brengt zij voor een belastingplichtige met aftrek voor 3 kinderen het vrij gestelde bedrag op 10.000. De voorgestelde aanvulling van het nieuwe artikel 48a heeft de strekking tantièmes, voor zover uitgaande boven de bedragen, welke de extra-belasting op be drijfswinsten zijn vrijgesteld, on der die extra-belasting te bren gen. De vermelding van gratifi catiën heeft ten doel het ontgaan van deze bepaling te voorkomen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter die naam van het schip vermeld]: Indonesië m.s. „Langkoeas" (10 Juli)Nieuw-Guinea idem. Ned. Antillen s.s. „Breda (17 Juli). Suriname m.s. .Bonaire" (11 Juli). Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" (7 Juli); m.s. „Noordam (12 Juli). Australië via Engeland (7 Juli). XVI. Het water in de sloot reikt ons bijna tot de knieën. Wij ziin doornat en geheel verkleumd, maar wij weten van geen wij ken Langzaam, heel langzaam gaan wij verder. Vlak vóór mij suk kelt Willem de sloot door te mid den van enige Schotse soldaten. De majoor en de kaptein zitten helemaal vooraan. Er is eigenlijk niemand die weet, waarom wij zo ver opdringen, maar niemand vraagt er ook naar. Aan het front gaat alles van zelf. Tijd om te denken heb je trouwens niet. Je trekt maar verder en wat ervan komt. dat komt ervan Het vijandelijke vuur wordt heviger. Een régen van projec tielen spat aan alle kanten rond ons heen uit mekaar. Onze artillerie begint een nieuw bombardement. Boven alles uit. horen we vliegtuig geronk en onwillekeurig voelen we ons veiliger, nu de luchtmacht ons ook al te hulp snelt. Een der vliegtuigen trekt plot seling onze aandacht. Het seint en blijft seinen: „terug!" Is dat voor ons bestemd of verbeelden wij 't ons maar Het is om de drommel geen verbeelding. Schielijk komt uit de voorste gelederen het bevel van de majoor: „Terug naar achter de dijk!" Onze positie is onhoudbaar en noodgedwongen moeten we de kilometer ver overde grond prijsgeven. Door water en mpdder ploete ren we de sloot weer door tot bij de boerderij. Hier klauteren wti er uit en in een moeilijk vol te houden looppas zoeken wij ach terom de schuur via het erf de veilige beschutting van de dijk. Ten koste van alles moeten we daar stand houden, luidt het bevel. We worden aan het putten graven gezet, nu geen éénmans- maar tweemansputten. De vijand zet alles op alles om ons van het eiland Walcheren te verdrijven. Dat zit hem echter niet glad en als we het kunnen volhouden tot er versterking is aangevoerd, is de situatie gered. Gebruik makend van het in middels tot de dijk gestegen water, komen na de middag twee amphibie-vaartuigen het Sloe over. Ze voeren levensmiddelen en munitie aan. Een der vaar tuigen wordt getroffen en brandt helemaal uit. Het andere brengt zijn lading Vlak bii ons. In een ommezien is alles gelost. Een derde amphibie, die ook tot bii de dijk komt gevaren, laten we lossen door een stuk of twaalf krijgsgevangenen, die zich in de loop van de morgen hebben overgegeven, waarna het lege vaartuig de Duitsers meeneemt naar de overkant. Op de Sloedam is de strijd mid delerwijl tot ongekende hevigheid opgelaaid. De kanonnen bulde ren onophoudelijk en bommen werpers gooien hun bommen van het zwaarste kaliber neer op de vijandelijke stellingen aan beide zijden van de dam, zodat het schokt en dreunt en davert tot waar wii in onze putten liggen weggedoken Een vierde amphibie-vartuig, dat ons tracht te naderen, wordt defect geschoten, maar vliegt gelukkig niet in brand. Bii het invallen der duisternis wordt het in onze sector wat rustiger. Niettemin blijven wii waakzaam. Van de St. Joostlandpolder tot Nieuwland is alles nog in Duitse handen. Wij moeten de vijand hier in bedwang houden tot er versterking komt. Eerder kunnen wii niet doorstoten. Öp geregelde afstanden wor den er posten uitgezet. Alwie niet op wacht moet, bliift in ziin put. Zonder uitzondering ziin wij doorweekt en we zitten van het hoofd tot de voeten onder de modder. We liggen te bibberen van de kou Overal voelen we pijn en als geradbraakt liggen we terneer, maar niemand uit een klacht en sommigen vinden zelfs nog tijd voor een kwinkslag. Alle ellende ten spijt heerst er een geest van kameraadschap en een stemming van: „Wat komt het er op aan; we hebben een taak opgekregen, die ver uitgaat bo ven een paar zere voeten en een nat pak." Wim de Ridder ligt bii mij. „Tjonge jongen, Willem", zeg ik tegen hem, „ik zou er heel wat voor over hebben, als ik een kommetje warm drinken had." „Dat had .je eerder moeten zeggen", lacht hij en wiist met zijn hoofd naar een sergeant majoor, die met een vergasser komt aandragen. „Wie had dat ooit kunnen dro men", zegt hij hardop tegen zichzelf, ,een vergasser aan het front". Ik vind het helemaal zo gek niet. Tijdens de bezetting hebben we de moffen dikwijls genoeg zien lopen met een ronde trom mel aan een riem. Daar zat een gasmasker in. In zo'n zelfde model trommel, maar dan twee keer zo wijd, zit ten de vergassers, die de amphi- bies voor ons hebben meege bracht. Op die dingen hebben we in viif minuten kokend wa ter, zodat we volop thee kunnen zetten. We krijgen er een flinke scheut rum in om ons voor alle moge lijke nadelige gevolgen van het natte pak te vrijwaren. Het smaakt voortreffelijk en het be komt ons opperbest. Zelfs het dagelijkse rantsoen sigaretten en toffees en een plak vitamine-chocolade worden ons uitgereikt. Om één uur 's nachts komen Willem en ik aan de beurt om op wacht te gaan. Een patrouille heeft juist enige krijgsgevange nen binnengebracht. Wii zetten hen meteen aan het werk om onze put te vergroten. De „heren" ziin blijkbaar doodop, want als ze klaar ziin met hun karweitje, vallen ze zo in slaap. De nacht verloopt rustig. Al leen hebben wii het verschrikke lijk koud in onze natte plunje. We zijn blij, als het zonnetje op komt, dat ons gelukkig al een klein beetje warmte schenkt in de vroege morgen. Wij krijgen versterking van een compagnie brenschutters. Door de morgennevel aan elk vijandeliik oog onttrokken, leg gen zij zich in linie in de sloten aan beide kanten van de weg, die wii gisteren hebben prijsgegeven. De S.S.-'ers, die ons zo fel heb ben bestookt, zijn teruggetrok ken tot achter de dijk, die tussen de St. Joostlandpolder en de Middelburgse polder loopt. Ze beheersen de steenweg naar Nieuwland en de hele Middel burgse polder. In 't dorp Nieuw land hebben ze op de muziektent juist ibij het kruispunt, waar men rechts afslaat naar Middel burg, een stuk geschut van 17,8 cm opgesteld. Het is een groot geluk geweest voor de bevolking, dat de moffen weinig gebruik hebben gemaakt van dat zware stuk. Hoewel het de gehele om trek bestreek, schijnt" het hun van weinig nut te zijn geweest in deze veldslag. Er zou van Nieuwland niet veel meer dan een puinhoop ziin overgebleven, als de Duitsers zich met al het daar staande ge schut hadden trachten te hand haven Om een uur of tien komen er doodleuk twee burgers over de dijk aangewandeld. Hoe ze in onze linie terecht zijn gekomen, is ons een raadsel. Het interes seert ons ook niet. Wat we wél graag willen weten, is waarom die twee daar boven over de dijk lopen, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Een paar Schotten roepen, dat ze naar beneden moe ten komen, maar ze verstaan hen natuurlijk niet. Dan laat Willem zijn stem geluid horen. De twee snuiters kijken even verbaasd, als ze die Nederlandse klanken opvangen, maar zodra Willem er weinig vriendschappelijk aan toevoegt. dat ze als de gesmeerde bl van de dijk naar beneden moeten komen, want dat hij ze er anders af zal schieten, beginnen ze haast te maken om bij ons te komen. Willem z'n „luidspreker" heeft natuurlijk in het Nederlands ge schetterd. De Schotten verstaan hem wel niet, maar de bedoeling begrijpen ze volkomen. Ook de majoor snapt er alles van en grinnikt vergenoegd. Als de twee voor ons staan, zijn er verscheidene geweren op hén gericht. Met de handen om hoog worden ze gefouilleerd en tegelijk krijgen ze van Willem een stevige uitbrander, omdat ze zo roekeloos en dom boven over de dijk als schietschijf voor de moffen liepen te spelen. Ze moeten hun persoonsbewijs laten zien. De een blijkt een zoon te zijn van de landbouwer M. van Striën, die op de Paula- hoeve woont in de Nieuw-Bijle- veldse polder De ander is de knecht. De jongens weten ons te ver tellen, dat er op de boerderij van Van Striën nog twintig Duitsers zitten, die zich willen overgeven, maar niet te voorschijn durven komen. Ik breng het hele verhaal in het Engels aan de commandant over en ik vraag, of Willem en ik de moffen uit hun schuilplaats mogen halen. De majoor vindt het onmiddel lijk goed. Ik had ook niet anders verwacht, maar vóór wij ver trekken, geeft hij eerst opdracht tot het treffen van enige nood zakelijke voorzorgsmaatregelen. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5