UIT DE PROVINCIE SPORT VOOR DE ZONDAG Kerkdiensten NIEUW-ZEELAND Binnenlands Nieuws NIEUWS Di RONDE VAN FRANKRIJK Daden des Woords TERNEUZEN 'w; EEDE. AARDENBURG. AXEL. HOEK. en de verdediging van het F Midden-Oosten ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. nïeuwvliet. OOSTBURG. SLUISKIL VLISSINGEN IJZENDIJKE.. Vliegtuig "door melkwagen ingehaald. AGENDA H t nieuwe Briise geweer gevonden voorwerpen Die Mijn woorden hoort en ze doet. Matth. 7 24a, 26a. M. U. L. O. EXAMENS. Bij de deze week te Goes ge houden M. U. L. O. examens slaagden om voor het diploma A: J. A. Loof en J. Dieleman te Ter reuzen; J. J. Keijmel te Breskens Voor de éne mens is het Evan gelie een huis, dat bij het vallen van de slagregen en het (bruisen en c. Meertens te Hoek. der waterstromen, en het waaien Voor het diploma B zijn ge- der winden valt met een grote slaagd: J. M. de Visser te Zaam- val. Voor de ander is datzelfde slag; W. de Jonge te Groede; M. Evangelie een huis, dat bij het vallen van de slagregen en het bruisen der waterstromen, en het waaien der winden blijft staan» veilig en vast. Voor de één een loek. onbetrouwbaar, tenslotte een ge vaarlijk ding, een zandgrond. Voor de ander een toevlucht in leven en sterven, een rots. Vanwaar dit grote verschil? Och, het grote verschil is maar ■akker en I. Hubregtse te Ter- ïeuzen. Het aanvullend diploma werd uitgereikt aan J. D. Hamelink te Europees kampioene zwemt te Terneuzen. Naar wij vernemen zal bij de heel klein, zó klein, dat de meeste hedenmiddag te houden provin- mensen het over het hoofd zien. ciale zwem- en polowedstrijden De één hoort het Evangelie en doet het. De ander hoort het en doet het niet. Al wie Gods Woord niet houdt, [en zegt, „lk Krnne God," spreekt logen; *t Geloof is in hem niet opregt, Hij heeft zichzelf bedrogen: Maar wie dat Woord getrouw [bewaart, Die ïs uit God en niet van d' aard. G. JONKER. ZATERDAG 7 JULI. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 JULI. Axel: 10 uur Ds. P. J Fennings. Bed H Avondmaal; 2.30 uur Ds. p. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Bev. Kerkeraadsleden. Sas van Gent: 10 u. Cand. Groen- Philippine: 2.30 uur Cand. Groen- Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Schol ten, 2.30 u. Ds. J. Homan, van Hulst. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; Bed. H. Avondmaal; 2.30 uur Ds. G. jansma. Bed. H. Avondmaal eii Dankzegging. T Aaglenburg: 10.30 uur Ds. L. S. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. W. Mvan Asperen, van Landsmeer; b.3U u. Ds J. H. van Beusekom. Cadzand: 10.30 uur Ds. H Kuijl- man, van Zuidzande. Bed. H. D. Hoofdplaat: 2 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Voorber. H. Avondmaal. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nïeuwvliet: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement9 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande Schoondijke: 10.30 uur Dr H. Bar- tels, Secr. Herv. Jeugdraad te Amsterdam. Sluis: 9.30 uur Ds. M. L. Schrale. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. (Bediening H. Doop.) Zuidzande: 10 uur Wika M. van Vliet. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uurDs. K. van Anken, em.pr. te Delft Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H, Pestman. 0. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Stud. B. de Vos, van Utrecht. Terneuzen: 9 uur Ds. v. d. Jagt, 3 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9 30 uur en 2 30 uur Ds J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen9.30 u., 2 u. en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A «e Reuver. Booms-Katholieke Kerk. Axél: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clfcge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen, Hifist: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H, pJw^pine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. SMtefcU: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. S^BvarHSent: 7 u., 8.30 u. en 10 u H.H. Missen. Zandstraat7.30 u. en 10 u. H.H. in het bassin aan de Westsluis de Europees kampioene mej. Ray- monde Vergauwen van de partij zijn. Zij zal de kleuren van haar club „De Bruinvis" te Sas van Gent verdedigen in verschillende nummers. In 't bijzonder gaat de belangstelling uit naar het nummer, waarop zij Europees kampioene is, de 200 m school slag. Indien het weer gunstig is, verwachten we ruime belangstel ling voor deze sportmiddag. De jacht op zeehonden. Aan de stijger in de Oosthaven meerde gisteren de Usquert 15, een van het Noorden van Gronin gen naar hier afgezakte vissers boot voor het uitoefenen van een vrijwel in onbruik geraakte vis serij, nl. het jagen en vissen op zeehonden. Het villen van de vangst een 6-tal zeehonden van groot formaat trok de nodige belangstelling. Naar de visser ons meedeelde, worden de vellen verwerkt in bontfabrieken en uit het spek traan gekookt, dat voor diverse doeleinden kan worden benut. De nieuwe kleuterschool. Dezer dagen is een begin ge maakt met het uitzetten van de nieuwe neutrale fröbelschool op de hoek MolendijkWillem de Zwijger laan. Voor de vele moe ders van jongere kinderen, die op het gereedkomen van deze school als het ware zitten te wachten, ongetwijfeld een pret tig bericht. Chr. Reisvereniging. Donderdag maakten de leden van de Chr. Reisvereniging Voorwaarts" te Terneuzen een busreis naar Brussel en omge ving. Mede dank zij het mooie weer werd vooral in de omge ving van de Belgische hoofdstad danig genoten. Even vóór het vertrek liep één der reizigers in een kinderspeeltuin te Waterloo door de onvoorzichtigheid van een jeugdige bezoeker nog een flinke bloedneus op en moest ter plaatse worden verbonden. In de kleine uurtjes arriveerde het ge zelschap weer in Terneuzen. Missen. Tetneuzen en. jsfcdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H, 7, 8.30 «n 10 u. H.H. 7.30 u. en 10 u. H.H. Leger des Heils. Te«3»euzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. ian. De heer De Visser zal na zijn angdurig beklede functie van rijn welverdiende rust gaan ge nieten. Zilveren jubileum. Vrijdag herdacht de heer E. van den Berge, onderwijzer aan de R.K. school alhier, het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn loop baan begon. Deze heuglijke dag vverd ingezet met een plechtige Heilige Mis. Te 10 uur kwamen in het Gezellenhuis bijeen Pas toor A. Meeüs, de leerkrachten der R.K. school, school- en kerk bestuur en de leerlingen om de jubilaris op passende wijze te huldigen. Pastoor Meeüs hield een korte toespraak, waarin hij de jubilaris zijn dank betuigde voor zijn gro te toewijding die hij in de afge lopen kwart-eeuw heeft betoond, niet alleen op onderwijsgebied, maar ook voor het hele Katholie ke leven in Axel, Zoals het kerk koor en de zangvereniging „Tha lia". Namens het kerkbestuur bood pastoor Meeüs de jubilaris een fraaie leeslamp aan. Het hoofd der school, de heer P. M. de Kort, dankte de heer Van den Berge voor zijn presta ties, terwijl hij hem roemde als een leerkracht, van wie spreker steeds een prettige samenwer king had ondervonden. De heer De Kort bood eveneens de geluk wensen aan namens de inspec teur van het Lager Onderwijs, terwijl hij namens het onderwij zend personeel der school een vulpen overhandigde. Eén der jongens-leerlingen uit de klas vpn de jubilaris sprak eveneens in waarderende woor den over „hun" meester. Namens de schoolkinderen werd de heer Van den Berge een fraaie boe kentas aangeboden. Deze bijeenkomst werd opge luisterd met zangnummers, uit gevoerd door de schoolkinderen onder leiding van de heer J. Kerremans. Hierna nam de jubilaris zelf het woord en dankte in een uit voerige speech pastoor Meeüs, het kerk- en schoolbestuur, het onderwijzend personeel en de kinderen voor deze onvergetelijke dag. Als slot van deze bijeen komst ontvingen alle kinderen een kleine tractatie, met als extra-toegift een vrije middag. Geslaagd. Bij de te Eede gehouden exa mens slaagden voor lingerie de dames R. Marteijn, R. van Maele, A. Standaert en M. Gijsel. Voor costumière: G. A. Hen- drikse, L. de Cock en L. van Quikelghe. De a.s. Landdag. Zondag 8 Juli belooft voor Aardenburg een belangrijke dag te worden. Van alle kanten wor den stromen volk verwacht. De eugd zal ook aantreden, om in een sportdemonstratie uit te beel den wat een georganiseerde boer tot stand kan brengen. Het meest echter zal het karakter van de landlag tot uiting komen in het massale openluchtspel, waarin al het goede, dat door de organisa tie tot stand kwam, uitdrukking en gestalte zal vinden. Talrijke personalia worden er verwacht o.a. Mgr. Dr. J. Koenraad, de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. De Casembroot, alsmede de leden van Ged. St., de heren Alb. Lockefeer en Mr. Dr. A. Mes. Duizenden zullen Aardenburg bezoeken en honderden auto's en bussen zullen door het Zeeuws- Vlaamse land trekken om dit alles te bewonderen. MULO-examen. Bij het te Goes gehouden exa men voor het M.U.L.O.-diploma slaagden o.m. P. Hamelink Lz. en C. de Vos Cz. (van Zoute Spui) beiden voor het diploma A. Gisteren slaagden te Goes onze stadgenoten Koos Faas, Hannie Burger en Sara van Driel, allen leerlingen van de Chr. U.L.O. school alhier. Gemeenteraad. Ook te Hoek kwam Donderdag avond de gemeenteraad in verga ring bijeen om te luisteren naar de redevoeringen van minister Van Maarseveen en mr. P. J. Oud ter herdenking van het 100- iarig bestaan van de Gemeente wet Hierna deelde de burge meester mede dat de muziektent is voltooid, zodat deze binnenkort officieel in gebruik zal worden genomen en overgedragen aan de gemeente. Dit zal enigszins feestelijk geschieden en de bur gemeester nodigde de raad voor Maandagavond uit op een verga dering, welke hiervoor zal wor den belegd. Nationale Reserve. De mannen van de nationale reserve 4 in getal namen Donderdagavond in de Gehoor zaal hun uitrusting in ontvangst. Geoefend zal worden op Don derdagavond, maar daar hun aantal zo gering is, zal dit ge schieden in samenwerking met Philippine. Vrijdag heeft de premier van Nieuw-Zeeland verklaard, dat de regering van Nieuw-Zeeland niet overwogen had een symbolische militaire strijdmacht "aar het Midden-Oosten te zenden. In het Huis van Afgevaardig den was bem gevraagd commen taar te leveren! op een bericht uit Londen, dat de regeringen van Nieuw-Zeeland en Australië over wogen zich aan te sluiten bij Z- Afrika in het zenden van symbo lische strijdmachten naar het Midden-Oosten. (De minister van Defensie is aog niet teruggekeerd van de onlangs Deze heren boden de scheidende in Londen gehouden defensiebe- functionaris als blijk van erken- sprekingen I telijkheid een fraai boekwerk komen. Het eerste gedeelte van de avond werden films vertoond, welke met de gezondheid van de mens in verband stonden. Na de pauze, waarin speldjes ten behoeve van het E.H.B.O.- werk werden verkocht, voerde burgemeester Hoekzema het woord, waarin hij met nadruk op het grote belang wees van de E.H.B.O. Wij allen hebben aan den lijve ondervonden wat het wil zeggen te willen helpen en niet bij machte te zijn dit te doen en ook wat het betekent gehol pen te willen worden, zonder dat iemand kon helpen. In het heden met zijn vele verkeersongevallen, bedrijfsongevallen, ongevallen in huiselijke kring moet een ieder zijn verantwoordelijkheid begrij pen. Hierop werd een film vertoond, waardoor de aanwezigen tot in bijzonderheden met het E.H.B.O.- werk in kennis werden gebracht. Nadat de heer Rhoon zich met een kort woord tot de aanwezigen had gericht en hen dankte voor de belangstelling, bleven zij, die als lid van de op te richten afde ling wensten toe te treden, nog enige tijd bijeen om de oprichting nader te bespreken. Geslaagden E.H.B.O.- examen. Voor het examen E.H.B.O. slaagden de dames: C. Risseeuw, N. Bezemer-Leer, C. Brevet-Co- lijn, J. ie Grand-Risseeuw, A. Meeuwssen-Maas, W. Simpelaar- Wigman, M. v. d. Vuust-Le Grand allen te Oostburg.; M. Tas en W. de Noord beide uit Waterland kerkje. De heren: A. Brakman, J. v. Buijten, J. C. de Feijter, J. Ha- riot, J. Jongepier, C. v. d. Linden, P. de Loos, L. Masclee, P. J. de Ridder, P. Simpelaar, J. L. Tas allen te Oostburg; L. Bruijnooge, Breskens; J. Giljam, IJzendijke; A. v. d. Velde, Schoondijke; C. Verploeg, Aardenburg en Kape laan P. M. de Vuijster. Propaganda-avond Volks hogeschool. De Volkshogeschool organi seerde Woensdag 'n propaganda- avond in de zaal van De Vuijst. Hoewel de belangstelling matig was, merkten wij toch belang stellenden uit de meeste gemeen ten in W. Z.-Vl. We zagen o.m. burgemeester Vermet, van Zuid zande; burgemeester Kostense, van Biervliet; de heer Hoolhorst, rector Kon. Wilhelmina Lyceum, enz. De heer H. d'Olivat, voorzit ter van de commissie van voor bereiding, leidde de bijeenkomst in, waarna Drs. Verburg, dir. van het E.T.I., sprak over de proble men van Zeeland en rond de Schelde in het bijzonder. Zeeland ondervindt grote moeilijkheden door zijn excentrische ligging, voornamelijk geldt dit voor Oost en West Z.-Vlaanderen en de overige eilanden. Spreker toont aan, dat Zeeland de uitdaging, haar door de tijd gesteld, heeft opgenomen. Op verschillend terrein is een regel matige ontwikkeling waar te nemen. De industriële ontwikke ling is niet zo groot maar verge lijkenderwijs staat zij toch niet ten achter bij die in andere pro vincies. De industrie ziet spreker zich ontwikkelen in diverse zo nes, o.a. kanaal naar Gent, tex- tieldistrict in Z.-Vlaanderen enz. Spreker schetste hoe de ontwik keling op het verschillende ter rein zich in de loop der jaren ontwikkelde. Na de pauze, waarin een ge zellige koffiemaaltijd werd ge nuttigd, sprak Dr. H. G. v. d. Wielen over het volkshogeschool- werk in Nederland, het ontstaan, ontwikkeling en doelstellingen. en verenigingen aan tot samen werking. Na deze rede werden nog enkele punten behandeld, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. >,In de Pyramide". De touristen, die in deze zomer maanden per fiets of „brommer" van Oost Zeeuws-Vlaanderen naar West trekken om te genie ten van Neerlands breedste en mooiste strand in Groede of Cad zand, of zij, die van West Zeeuws- Vlaanderen naar Oost rijden om een bezoek te brengen aan Ter neuzen of om oude vriendschaps banden uit bange tijden te ver stevigen dan wel op familiebe zoek gaan, want Oost en West zijn innig verbonden, zullen op de Pyramide thans een heerlijk zitje vinden op het terras van het heden geopend café-restaurant dat haar naam ontleent aan de plaats van vestiging en alzo „Py ramide" heet, want wanneer de touristen op hun tocht door ons mooi en vruchtbaar Zeeuws- Vlaanderen door een onweers- of regenbui worden overvallen, zul len zij het brede terras verlaten en ,,in" de Pyramide een welko me gelegenheid vinden om uit te rusten en te genieten van het geen de onderneemster, de fami lie Bracke, hen in het moderne en keurig ingericht café-restau rant zal weten aan te bieden, en zij, die eenmaal dit rustoord heb ben bezocht, zullen bij een vol gende tocht van Oost naar West of West naar Oost zeker niet na laten wederom „In de Pyramide" neer te strijken, als een welkome verpozing vóór de tweede étappe van de tocht wordt aanvaard. Wij wensen de heer Bracke en zijn familie in haar nieuw gemo derniseerd café alle succes toe. Geslaagd. Aan de De Ruyterschool afd. M T S te Vlissingen, slaagde voor werktuigkundige, de heer D. C. Galle te Zaamslas. Directeur Volharding". Het bestuur van de muziekver eniging „De Volharding" heeft wegens ontslagaanvrage van de heer De Gucht, tot directeur van de vereniging benoemd de heer J. Meijers te Sas van Gent, die deze benoeming heeft aange nomen. Badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand Juni 1488 baden genomen. Gemeenteraad. De raad van Zaamslag kwam Donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heren Florussen en Van Hoe-ve. De voorzitter deelt mede dat besloten is Maandag de nieuwe weg van Zaamslag naar Reuzen- hoek tot de hofstede van de heer Maris aan te besteden, de keien te verkopen en een teerweg aan te leggen. Hij heeft zich per soonlijk tot de griffie gewend voor deze werken en de toezeg ging gekregen, dat men met het plan kan beginnen. Er zal een publieke inschrijving zijn, en het is te hopen dat vóór de winter de weg naar Reuzenhoek er komt te liggen. Bezwaren waren geopperd over de 4,5 m breedte doch de voor zitter zegt, dat er ook bezwaren bestaan tegen een smallere weg, daar anders er naast gereden wordt. De heer De Feijter vraagt naar de diepte van grondslag en naar JONGETJE VERDRONKEN. de materialen. Gisteren zijn te Haarlem van De voorziter zegt dat voor en- een aanlegstJeiger bij de jacht- oprittel8' brikken'en°macadam club in het BuitensPaarne twee afi ondergrond StenS {«SefZJte Goedgekeurd zijn de kosten water sera Jk^He tmeisi Jte er van de laatste 4 gebouwde wo- geslfLd ^veer on de kant te ningen, welke te samen bedra-geslaagd weer op de kant gen ƒ44.300,36. Hierna luisterde de raad naar de redevoeringen van minister Van Maarseveen en Mr. P. J. Oud over het 100-jarig bestaan der Gemeentewet. Aangaande de grondaankoop in de Axelsestraat zegt de voor zitter, dat hier bomen of hoorn tjes kunnen worden geplaatst. Een schrijven is ingekomen van de keuringsdienst der ge meente Axel, dat er per 1 Sept. 1951 een andere regeling komt voor de keuring van varkens. Bij de rondvraag informeert de heer De Feijter wanneer er wa terleiding op de Griete komt. De heer Herrebout vraagt, of het mogelijk is om in de zomer 's avonds te vergaderen. De voorzitter deelt mede, dat er plannen waren om de waterlei ding in 1950 aan te leggen. Op het ogenblik zijn er moeilijkheden. Wij moeten dus nog even wach ten. De avondvergaderingen zal de voorzitter overwegen. Wegverbetering. Was gedurende ongeveer 2 weken een gedeelte van de straat de kom der gemeente opge broken en voor het verkeer af gesloten in verband met de aan leg van de riolering, hetgeen vooral door de regens van de vorige week een groot ongerief betekende, thans behoort dit weer tot het verleden, aangezien thans de normale verkeersweg weer is opengesteld. De aanleg van de riolering is nu voor het grootste gedeelte achter de rug. De aannemer is bezig met de aanleg van het voetpad langs de Smidsweg, terwijl binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de verbreding van de ingang der Mariastraat. Collecte „Mondaeeordeola" Leden van de vereniging „Mond aeeordeola" te Axel, houden mo menteel een collecte, waarvan de opbrengst ten goede zal komen voor de aanschaf van uniformen terwijl het restant zal worden ge stort in het instrumentenfonds dezer vereniging. Men hoopt deze bedragen verder op te voeren door een speldjesactie, tijdens concerten, welke worden gegeven te Axel, Terneuzen, Sas van Gent en Hoek. Jubileum en afscheid. De heer A. de Visser, die meer dan 30 jaar zijn werk in Axel en omgeving als agent van de „Vrij willige Ouderdomsverzekering heeft vervuld, legde én dezer da gen zijn functie neer. Dat hij bij deze gelegenheid veel belangstel ling ondervond van vrienden en bekenden, behoeft geen betoog, te meer niet, daar de heer De Visser zich door zijn gemoedelijk optreden veel vrienden had ge maakt. Namens de directie der V.O.V. waren bij zijn afscheid tegenwoordig de voorzitter en de directe chefs uit Middelburg. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad van Nieuwvliet bijeen onder voorzitterschap van de loco-bur gemeester de heer A. F. Rosen- daal De voorzitter wees op het bijzondere karakter van deze bij eenkomst. Voorts deelde hij mede dat burgemeester Everaars ver hinderd was, daar hij op dat mo ment de raad in Groede moest presideren. Inzake het verkrijgen van een voetbalveld werd medegedeeld dat B. en W. thans nog niet defi nitief waren geslaagd, doch dat er vermoedelijk wel gebruik zal kunnen worden gemaakt van een voorlopig veld op een weiland in de nabijheid van de duinen. Vervolgens werd de radiorede van minister Van Maarseven en Mr. Oud beluisterd. Na een korte g edachtenwisse ling over de gehouden toespra ken werd de vergadering geslo ten. Propaganda-avond E.H.B.O De Nederlandse Vereniging E.H. B. O. hield Woensdagavond te Oostburg een propaganda-avond welke druk was bezocht. De heer Vader, voorzitter van het district Zeeland, opende de vergadering, waarin hij in het bijzonder bur gemeester Hoekzema welkom heette. Met grote vreugde con stateerde spreker, dat de R. K. Bond voor E.H.B.O. en het Rode Kruis met haar bestuur acte de présence gaven. Spreker dankte het bestuur van de R. K. Bond voor E.H.B.O. voor de welwillendheid, waarmee deze bond andersdenkenden op leidt voor het E.H.B.O. werk. De heer Rhoon uit Amster dam, voorzitter der Ned. Vereni ging sloot zich gaarne bij de vorige spreker aan en lichtte toe, dat deze avond getracht zou worden tot oprichting van een plaatselijke E.H.B.O.-afdeling te Goed afgelopen. Zoals vele kinderen uit de Sluiskil omringende polders komt ook Mientje K., dochtertje van de landbouwer K„ wonende in de Pierssenspolder, dagelijks per rijwiel naar school. Zij werd gistermorgen het slachtoffer van het drukke ver keer aan de brug, nadat deze voor de scheepvaart was ge opend geweest. Ter hoogte van hotel De Kroon op de hoofdweg kwam ze in aan raking met een haar achteropko mende bestelauto der P.Z.E.M.. waardoor Mientje de macht over haar stuur verloor en viel. Ge lukkig kwam ze niet onder de auto terecht. De bestuurder van de wagen, die hevig was geschrokken, bracht de kleine naar het zieken huis, waar enkele hoofdwonden werden geconstateerd. Na ver bonden te zijn, werd ze naar haar ouderlijke woning gebracht. Noors schip op wrak gestoten. Het Noorse stoomschip „Bar- nit", groot 3175 bruto reg. ton, is in de Wielingen op een wrak gestoten. Het schip is naar de haven van Vlissingen voor een bodemonderzoek teruggekeerd. De sleepboot „Goliath" en een bergingsvaartuig zijn van Vlissin gen ter assistentie uitgevaren. Bijeenkomst Gemeenteraad. Ter herdenking van jarig het 100- bestaan der Gemeentewet kwam de raad bijeen in hotel Du Puy. Nadat de radio-toespraken waren aangehoord, hield de voor zitter een korte toespraak waar in hij de 100 achter ons liggende jaren de revue liet passeren. Hij wees er echter ook op dat in IJzendijke een geringe belang stelling bestaat voor de publiek- zaak. Hij spoorde de zakenlieden De bekende Amerikaanse jour nalist en schrijver Connie Small moest dezer dagen voor een op dracht naar Londen .Terwijl hij in een New Yorks restaurant zat te eten. ontdekte hij tot zijn schrik, dat het vlieg tuig, een stratocruiser van de Pan American Airways, over iets meer dan een uur zou vertrek ken. Small betaalde, greep zijn koffer, rende de straat op en sprong in een taxi. De chauffeur gaf extra-gas en voort raasde het in de richting van het vliegveld Idlewild, het begin- en eindpunt van de transatltanische vluchten In normale gevallen haalt men deze afstand per auto in drie kwartier, doch de chauffeur raakte de weg kwijt. Toen men tenslotte het vliegveld bereikte en belandde bij een ingang, die uitsluitend voor „dienst" mag worden gebruikt, stond de klok op vijf minuten voor vier. En om vier uur zou de stratocruiser starten. Bij de ingang stond een dikke politieman.' Small raffelde zijn verhaal af, wees op de ma chine, die op het punt stond te vertrekken, maar de „cop" zei alleen maar; „Je kemt er niet in met die taxi, al had je je hele familie bij je". Redding daagde onverwacht op in de vorm van een auto met melkbussen, die wel door de dienstuitgang mocht. Small be taalde zijn chauffeur, klom boven op de melkbussen en de wagen spoedde zich naar het platform en daar deed de journalist, wap perend met zijn perskaart, zijn verhaal aan een paar officials van de luchthaven. De strato cruiser was inmiddels gaan taxiën. De officials van Idlewild hadden er geen bezwaar tegen, dat Small en zijn melkwagen als nog zouden proberen de clipper in te halen, vooropgesteld dat hij het niet te bont maakte. De melkboer had plezier in het geval en even later reed zijn auto gelijk op met de strato cruiser. De captain, die een oude vriend van Small bleek te zijn, bracht zijn machine tot staan. De deur van het vliegtuig werd ge opend, een lijntje werd uitge gooid en via de melkbussen werd Small in het vliegtuig gehesen Zijn koffertje werd hem nage gooid. Even later was de ma chine opweg naar Londen. kruipen en waarschuwde een voorbijganger, doch toen waren al -meer dan 10 minuten verlopen. Het jongetje kon niet meer levend uit het water worden ge haald. HEIDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Ma Po-mme". Con-cert-gcbouw, 8 uur: iBiosc. ,,De gentleman-inbre- ker". Bassin Westsluis, 3 uur: Prov. ZWem- en Polowedstrij den, AXEL: Hlet Oentrum, 6.30 en 9 uur: „Guadalcanal". ZAAMISLAG: Sportterrein in de -Polderstraat, openluchtvoor- stelling Kilima 'HJawaü'ans. MORGEN: TERNESUZEN: Luxor Theater 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Ma Pomme". Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „De Gentlemanjnbre- ker'°. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Guadalcanal"; 8 uur: Biosc. „Stalen haaien". Aan Engeland is door andere statenleden van het Noordatlan- tisch Pact 't vezoek gedaan om een bespreking op ministerieel ni veau van het Britse besluit tot invoering van een nieuw type ge weer van het (kaliber 280 aldus heeft de Britse minister van De fensie in het Lagerhuisi meege deeld. De regering had geantwoord zeer gaarne aan dergelijke -bespre kingen te zullen deelnemen. RELLETJES TE TEHERAN. Verscheidene personen werden te Teheran gewond bij een tref fen van communisten en leden van de Arbeiderspartij met de politie. Een groot aantal communisti sche jongeren ontmoette in de hoofdstraat aanhangers van de Arbeiderspartij en men geraakte handgemeen. Toen de politie een einde aan de schermutseling wilde maken, keerden de vechtenden zich eens gezind tegen haar. EEN „HONDEN '-MIDDEL. Een Soestenaar deed bij zijn po litie aangifte dat vijf van zijn kippen waren doodgebeten. Maar welke hond was de dader? Een aantal „bij de politie niet onbekende" honden moesten „op het matje komen" en een politie man nam toen twee blaffers even apart. Een dierenarts spoot beide ver dachten met een braakmiddel in, dat binnen enkele minuten zijn werk verrichtte. Bij de maaginhoud van een der honden bleken zich veren te be vinden van dezelfde kleur en snit als van de doodgebeten kippen. Dit werd een wettig en overtui gend bewijs geacht en de eige naar van de hond voor de schade aansprakelijk gesteld. MEUNIER WINT DE DERDE ETAPPE. Hoewel aanvankelijk bekend was gemaakt, dat de vier renners die met meer dan 10 van de tijd van de winnaar als achter stand te Gent binnenkwam, o.a. onze landgenoot Schoenmakers uit de koers waren genomen, hebben zij Vrijdagmorgen toch toestemming gekregen voor de derde etappe naar Le Tréport te starten. Totaal 122 renners zijn or* precies elf uur vertrokken. Bij het passeren van de Frans- Belgische grens te Halluin (49 km) hadden Zaaf (Noord-Afri ka), Rosseel (België) en Wagt- mans (Ned.) een voorsprong vain 1 minuut op het peloton. De derde étappe (219 km) werd gewonnen door Meunier van Frankrijk W.Z.W. De uitslag luidt: 1. Meunier (Frankr. W.Z.W.) 7.05.14 (met bonificatie: 7.04.14). 2. Rossi (Zwits.) 3. Kemp (Lux.) 4. Bauvin (Frankr. O.Z.O.) 5. Peters (Ned.) 7.06.12. 6. Ockers (België). 7. Gueguen (Frankr.) 8. Remy (Frankr.) 9. Wagtmans (Ned.) Allen in dezelfde tijd als Ockers. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Diederich (Lux) 19 u. 8 sec. 2. Ockers (Belg.) 19.02.49. 3. Meunier (W.Z.W.) 19.03.00. 4. Redolfi die de Fr.) 19.03.36. 5. Bauvin (O.Z.O.) 6. Rossi (Zwitserl.) 19.03.55. Verder werden nog geklasseerd: 27. Wagtmans (Ned.) 19.06.52. 53. Faanhof (Ned.) 19.08.23. 80. Peters (Ned.) 19.11.03. 82. Van Est (Ned.) 19.13.30. 90. Dekkers (Ned.) 19.17.05. 103. Voorting (Ned.) 19.20.28. TANKWAGEN KANTELDE. Gisteravond tegen 6 uur merk ten voorbijgangers aan het Bui- tenspaarne te Haarlem, dat grote roodachtige wolken opstegen van het fabrieksterrein van de che mische fabriek „Rids", die aan de oever van het Spaarne in de Waarderpolder ligt. Men dacht dadelijk aan brand, doch later bleek, dat op het fabrieksterrein een merkwaardig ongeluk was gebeurd. Een grote tankwagen waarmee uit Zuid-Limburg het z.g. mengzuur wordt aangevoerd dat in de fabriek wordt gebruikt (een mengsel van zwavelzuur en salpeterzuur), was door een de fect aan de stuurinrichting bij het binnenrijden van 't fabrieks terrein in een bermsloot gereden en omgekanteld. De enorme tank, waarin 17.000 kg mengzuur was, kantelde in het weiland en liep leeg. Aange zien het vulgat juist aan de on derkant zat, kon men de stroom niet stoppen en het mengzuur verdampte, waarbij zich 'n enor me rookontwikkeling voordeed. De gunstige wind dreef de wol ken de polder in en dus niet naar het bebouwde gedeelte van Haar lem, waar de gevolgen anders niet te overzien zouden zijn ge weest. Het zuur kan bij inade ming ernstig lichamelijk letsel ten gevolge hebben. Men heeft geprobeerd met kalk de rookont wikkeling te stuiten, doch dit lukte maar gedeeltelijk. De brandweer aarzelde om wa ter te geven, aangezien het zuur anders in alle weidesloten' zou lopen, wat gevaar voor het vee zou opleveren. De schade wordt op enk"le duizenden e"'d-n - schat. De chauffeur van de tank wagen kwam met de schrik vrij Nationale Kampioenschappen in Zandvoort. De Axelse wielrenner M. Verhelst, die de laatste tijd door zijn succes sen de aandacht trok, zal op Zon dag a.s. de provincie Zeeland ver tegenwoordigen op de nationale kampioenschappen voor nieuwelin gen, die te Zandvoort verreden zul len worden. Het ligt in de bedoe ling van de Axelse supporters hu» favoriet derwaarts te begeleiden om hem tijdens deze zware strijd de nodige morele steun te geven. Van deze plaats spreken wfj de hoop uit, dat Verhelst kans zal zien, naast de provinciale titels, die hij onlangs veroverde, nu ook de nationale titel op zijn naam te schrijven. De Korpschef van het gemeen telijk politiekorps alhier maakt bellend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: -Sigarenaansteker, A. Verpoorte, Middenstraat 95, Sluiskil; paar wollen wantjes, Breepoel, Midden straat 5, Sluiskil; wieldop van vrachtauto, P. Fermont, Kanaal- weg 68, Sluiskil; huissleutel, P. Schooff, Louisastraat 24, Sluiskil. VEILING TERNEUZEN. Vrijdag 6 Juli. Per 100 stuks in guldens. -Sla 2 tot 4,30. Per stuk in «enten. Bloemkool 8 tot 53; -groene komkommers 14 tot 30; witte 17 tot 26. Per bos in centen. Selderij 7 tot 8; peen 35; kroten, 16 tot 23; uien 6 tot 12; sjalotten 9 tot 21. Per kg in centen. Eerstelingen 9 tot 21; kriel 6 tot 9; andijvie 25 tot 26; princ. bonen 150 tot 160; wagenaars 134 tot 135; saxa 140; doperwten 18 tot 40; peulen 85 tot 92; sa. kool 13 tot 25; rabarber 13 tot 15; to maten 99; uien 10 tot 15; rode bossen 25 tot 66; witte bessen 25 tot 31; kersen 30 tot 41; aard beien 87 tot 121; kruisbessen 35 tot 44.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2