Benelux-besprekingen te Goes De Perzische Oliekwestie De besprekingen te Kaesong Na de uitspraak van het Intern. Gerechtshof Ridgway aanvaard laatste voorstellen Generale Synode der Ned. Herv. Kerk BOMBARDEMENTEN BEPERKT ZATERDAG 7 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1774. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. fTan da i Aan Zeeland zal de volgende week de eer te beurt vallen verschillende Belgische en Nederlandse Excel- lenties binnen haar grenzen te mogen ontvangen, die te Goes zullen confereren over de mogelijkheden om de economische unie, waarvan men nog altijd hoopt, dat zij eens verwezenlijkt zal worden, voortgang te doen vinden. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. Hel gevaat der moderne chemie Het Perzische kabinet is Vrijdag in spoedbij een komst bijeengekomen om zich te beraden over een antwoord op de door het internationale gerechtshof te Den Haag gedane aanbevelingen inzake het olie geschil. Het kabinet zal wellicht het parlement verzoeken te stemmen over de aanbeveling van de ministerraad om de beslissing van het hof te verwerpen. Noordelijken geven vrijgeleide Vrijdag is in Tokio bekend gemaakt, dat generaal Ridgway de laatste voorstellen voor een bijeenkomst in Kaesong heeft aanvaard. De Noordelijken hadden eerder op de dag voor gesteld, dat de afgevaardigden van de V. N. langs de weg in een convooi naar Kaesong zouden reizen in plaats van met een hefschroefvliegtuig. Zij garan deerden een vrije doortocht. Ondanks de nabijheid van de besprekingen over een wapenstilstand zetten Vrijdag de luchtmacht van de Verenigde Naties haar zware offensief voort. Gedurende de nacht vielen Amerikaanse bommen werpers het verkeer op Noord-Koreaanse wegen aan. Vliegeniers meldden, dat zij ten minste 75 motor voertuigen van de Noordelijken hebben vernietigd of beschadigd. TER VOORKOMING VAN EEN NIEUWE OORLOG. De nieuwe Paspoortenregeling krajiKering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent| iedere regel meer 15 cent Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum pal advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdrM Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aal Sande, Terneuzen Het is weer enige tijd stil ge weest om de Benelux-gedachte. Na de bijeenkomst van vertegen woordigers der drie regeringen te Ostende in de herfst van het vorig jaar, heeft het grote pu bliek er niet veel meer van ge hoord. Wel drongen zo nu en dan berichten door, die erop wezen, dat er nog tal van moei lijkheden te overwinnen waren om tot een volledige economische Unie te komen. Ook werd be kend, dat vooral de slechte positie van de Nederlandse betalings balans een verdere doorvoering van de Unie ernstig belemmerde. En tenslotte weet langzamer hand een ieder, die zich voor de Benelux interesseert, dat de land- bouwkwestie en het vraagstuk van de waterwegen aan hen, die geroepen zijn de Belgische, Luxemburgse en Nederlandse economie aan elkander aan te passen, veel hoofdbrekens hebben gekost en nog steeds kosten. Maar behalve het uitbrengen van een rapport over het water wegenprobleem en een samen komst van de landbouwdeskun digen in December, heerste er stilte om de Benelux. Geconstateerd kan worden, dat de twee laatstgenoemde proble men geen werkelijke belemme ring behoeven te vormen voor het tot standkomen van een eco nomische Unie. Alleen het zoge naamde „Moerdijkkanaal" vormt nog een ernstig geschilpunt, doch dit is het al ruim 25 jaren en een oplossing hiervan behoort met veel goede wil van beide kanten, tot de mogelijkheden. Die goede wil is er na de tweede wereld oorlog zeker in beide landen en op de al of niet spoedige ver wezenlijking van de lang ge koesterde Antwerpse wens be hoeft de gehele Unie niet te stranden. Ook het probleem hoe de land bouw in beide landen op elkan der af te stemmen zal de Bene lux niet doen stranden, want de afspraken, die dienaangaande zijn gemaakt en vastgelegd in een protocol, waarborgen vooral de Belgische agrarische sector voor een overrompeling van Ne derlandse producten. Natuurlijk zou een Benelux met beperkin gen ten aanzien van in- en uit voer van landbouwproducten geen volledige Unie zijn, doch over dit bezwaar moet maar wor den heengestapt, daar de voor delen, die een dergelijke beperk te Unie oplevert toch nog altijd zeer aanzienlijk zijn. De stilte om de Benelux werd dus veroorzaakt door de moei lijke positie, waarin ons land zich bevindt ten aanzien van de beta lingen aan het buitenland. Deze moeilijkheden, ontstaan door het verschil tussen de waarde van de invoer en de uitvoer, waren in de eerste jaren na de bevrijding oorzaak, dat om het tekort te dekken een groot deel van de Nederlandse bezittingen in het medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Weinig verandering in temperatuur. Veel bewolking met overwe gend droog weer en voorname lijk in de zuidelijke helft van het land verspreide opklaringen. Meest matige wind tussen Z.W. en W. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 7 JULI. buitenland werden geliquideerd. Toen de productie weer op gang kwam en de Amerikaanse Mar shall-hulp afkwam, ging het de goede richting uit, doch de ge weldige prijsstijging van de grondstoffen in de vorige herfst, veroorzaakt door de Koreaanse oorlog en de daarop volgende bewapeningswedloop, staken een spaak in het wiel. Het tekort nam weer schrikbarend toe en in dit stadium voelden de Belgen, wier positie heel wat gunstiger is, weinig voor een samengaan met een land, dat dreigde failliet te gaan. Het is hier niet de plaats om verder in te gaan op de Neder landse moeilijkheden, doch wel zij terloops vermeld, dat slechts een beperking van het verbruik van consumptiegoederen, een drasti sche inkrimping van het investe ringsprogramma en een sterk afremmen van de invoer een oplossing konden brengen. Nu ware een beperking van het verbruik, gepaard aan een ingrijpende bezuiniging op de staatsuitgaven, reeds veel eerder nodig geweest, want het kan niet ontkend worden, dat de Neder landse regeringen, die na de oor log optraden, vooral op deze bei de punten een te slappe houding hebben aangenomen. De snelle verslechtering van de economische positie noopte de Nederlandse regering einde vorig jaar tot maatregelen, die boven genoemde drie punten moesten bevorderen. Vooral het laatste punt, de be perking van de invoer, een stre ven dat zonder hulp van buitenaf in de naaste toekomst nog stren ger zal dienen te worden gevolgd, heeft de Belgen in het geweer geroepen. Want Nederland is in de jaren na de oorlog een grote afnemer geworden van Belgische industrieproducten. En het voor een groot deel wegvallen van deze klant zou niet onopgemerkt voorbijgaan aan de economie on zer Zuiderburen. Wel bestaat de kans, dat Nederland een extra- crediet van 70 millioen dollar van de E. B. U. (de Europese Beta- lings Unie) zal ontvangen, waar mede de grote invoer uit België betaald zal kunnen worden in de komende periode, doch dit kan geen blijvende oplossing zijn. In tegendeel, want dan is er slechts sprake van een verplaatsen van de moeilijkheden en bestaat de kans, dat het Nederlandse volk zich weer niet van haar precaire positie bewust wordt. De Belgen zijn goede kooplie den en de laatste weken is de toon in hun pers ten opzichte van Nederland zeer vriendelijk. Gewezen wordt op de grote krachtsinspanning, op het herstel en op de grote productieverho ging van industrie en landbouw. Voorts schijnen de Belgen te gaan gevoelen om ons bij ons in vesteringsprogramma te helpen. Alles wijst er op, dat men niet gaarne de „goede klant" van de laatste jaren wil missen. In hoeverre op de conferentie te Goes, waar de ministers, prac- tisch zonder raadgevende des kundige ambtenaren informele besprekingen zullen voeren, bo venstaande punten aan de orde zullen komen, is niet bekend, doch wel is het waarschijnlijk, dat de Belgen willen helpen en de mogelijkheden hiertoe ter tafel zullen brengen. Het ware in dit verband te wen sen, dat de sfeer van de oude Ganze-stad, die immer het agra risch middelpunt van Zeeland is, over de Belgische ministers vaar dig werd en zij vooral ten aanzien van de invoer van landbouwpro ducten in hun land een ruimer standpunt zouden innemen dan zij tot heden toe deden. Want het zijn zeker ook de belemmerin gen, die niet alleen België, maar in nog meerdere mate Engeland en Frankrijk aan de Nederlandse export van zijn hoogwaardige agrarische producten in de weg leggen, die tot de huidige moei lijkheden bijdragen. Een beetje minder protectio nisme, een weinig meer begrip voor de voordelen van onderlinge vrije concurrentie zou aan lan den, die zoveel spreken over West-Europese samenwerking, gezamelijke verdediging, wegval len der grenzen, enz., niet mis staan. Lord Douglas of Barloch heeft in het Engelse Hogerhuis critiek geoefend op de moderne chemie, „die in toenemende mate de voe dingsmiddelen vergiftigd". Vol gens lord Douglas wordt een overdreven gebruik gemaakt van middelen tot insectenbestrijding, in het bijzonder van „het uiterst vergiftige D.D.T." Tengevolge van de behandeling van het vee voer met D.D.T. heeft men spo ren hiervan in de melk gevonden, zelfs in de melk van zogende moeders. Ook zou in sigaretten D.D.T. aangetroffen zijn. „Het gebruik' van penicilline voor de behandeling van uierabcessen bij koeien heeft tengevolge gehad, dat de kaasbereiding onmogelijk is geworden", aldus lord Dou glas. „Het gebruik van hormo nen voor de verdelging van on kruid schijnt nog veel gevaar lijker te zijn. Zowel in Engeland geproduceerde als de ingevoerde voedingsmiddelen hebben van deze ongewone ontwikkeling der chemie te lijden". Lord Douglas pleitte voor de instelling van een officiële con trole-instantie. Ook keerde hij zich tegen de consumptie van coca-cola, „dat fosfor bevat en het glazuur der tanden aantast". Verschillende leden van het gerhuis vielen hem bij. Een eventuele verklaring zou in verband met de Mohamme daanse feestdag ter gelegenheid van het einde van Ramadan (de vastenmaand) waarschijnlijk niet vóór Zaterdag worden uitgege ven. De regering is door haar verte genwoordigers in Den Haag op de hoogte gehouden van de gang van zaken en is daardoor niet verwonderd over de ontwikke ling. De minister van Voorlichting weigerde zich er over uit te laten, of het besluit van het internatio naal gerechtshof de Perzische po- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.43 4.18 4.58 5.08 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 8 JULI. v.m. 4.18 4.53 5.33 5.43 n.m. 3.55 4.30 5.10 5.20 n.m. 4.28 5.03 5.43 5.53 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 7 4.28 21.01 7.26 22.47 S 4.29 21.— 8.41 22.59 9 4.30 20.59 9.56 23.09 4.31 20.59 11.12 23.19 Generaal Ridgway antwoordde, dat hij het plant dat de groe$ Noordelijke verbindingsofficieren op 7 Juli om 5 uur voormiddag uit Pjongjang zou vertrekken om in 5 jeeps en 5 vrachtauto's voor. zien van witte vlaggen via Sari won en Mantsjondon naar Kae song te reizen, goedkeurde. Dit convooi zal immuum zijn voor aanvallen door de strijd krachten van de Ver. Naties ge durende de reis naar Kaesong en een gebied met een straal van 8 km rondom Kaesong zal, na aan komst van de Noordelijke delega tie, als neutrale zone worden be schouwd. „Mijn afgevaardigden, aldus Ridgway, zullen per hefschroef vliegtuig of jeep reizen, naar ge lang van het weer. In ieder geval zullen zij, de Imd_ jin langs de weg Seoel-Kaesong op 8 Juli om 9 uur voormiddag oversteken en langs deze weg naar Kaesong reizen". Generaal Ridgway heeft echter aan zijn plan vastgehouden om zijn delegatie per hefschroef vliegtuig te laten reizen, als het weer dat toelaat, ondanks het voorstel van de tegenpartij dat "t voor hen veiliger zou zijn, om over de weg te reizen. Op het hoofdkwartier van de Ridgway maakte Vrijdag bekend, dat er geen correspondenten in Kaesong aanwezig mogen zijn ge durende de besprekingen. In de mededeling wordt gezegd: „Op grond van overwegingen van internationaal belang moet de conferentie in het geheim worden gehouden". Verder wordt gezegd, dat de pers tijdens de onderhandelingen op de hoogte zal worden gehou den door middel van officiële communique's en verdere medede lingen, die te Seoel zullen worden bekend gemaakt. De verbindingen in het gebied van Kaesong zijn zeer beperkt en kunnen niet aan de behoeften van de pers voldoenj, aldus de medede ling. In Washington heeft de Zuidko- reaanse ambassadeur verklaard, dat niet gezegd zou kunnen wor den, dat de vrije wereld gewonnen heeft, als Korea verdeeld bleef. De millionnair Frederick Van- derlbilt Field, die linkse sympa thieën heeft, is gevangen geno men op grond van „minachting van het Hof," daar hij weigerde -r te zeggen, wie de 80.000 dollar Ver. Naties te Tolcio heerste al- 1 borgstelling heeft gestort voor gemeen een gevoel van opluchting de vier voortvluchtige Ameri- dat de lange onderhandelingen kaanse communistische leiders. via de radio tot een goed einde waren gekomen. Het hoofdkwartier van generaal Field is later tegen een borg tocht van 10.000 vrij gelaten, han gende zijn beroep. "Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft in Washington bekend gemaakt, dat het Ameri kaanse fregat ,,Éverett" ter hoog te van Wtonsan door dhinees-Ko- reaans geschutvuur is bescha digd. Vier leden van de 'bemanning werden; gewond. Voorts verluidt, dat in de afge lopen week de torpedobootjager .Tucker" door vuur van kustbat- terijen is getroffen. De grondactiviteit was „betrek kelijk rustig" met licht contact, doch meldde, dat er 'n lichte ver sterking was van Chinese artille rie. en mortiervuur. De in de omgeving van Kaesong ogenschijnlijk terugtrekkende Noordelijken vielen Geallieerde patrouilles in de stad aan. Ten Z. O. van Kaesong openden 15 Noordkoreaanse soldaten het vuur, toen een Geallieerde pa trouille van het O. uit de stad na derde. Het treffeni duurde 10 minuten. .Amerikaanse onderscheiding voor Nederlandse vrijwilligers. Op 3 Juli heeft de commandant van de Tweede divisie aan het front in Korea Amerikaanse dap_ perheidsondersdheidingen uitge reikt aan personeel behorend tot het 38e regiment infanterie. Uit zijn handen ontvingen tien leden van het Nederlandse deta chement Ver. Naties de bronzen ster wegens betoonde moed tij dens de gevechten in de periode van 18 tot en met 1 Jluni j.l. Tijdens de parade waaraan ook 't Nederlandse detachement deel nam werden de Nederlandse en Amerikaanse volksliederen ge speeld. DE BESPREKINGEN TE KAESONG. De generaals van de Noord- Koreanen en de Chinese commu nisten hebben via de radio be kend gemaakt, dat zij de voor- Militaire maatregelen voor het tegengaan van een nieuwe we reldoorlog moeten als eerste plicht door ons allen worden ge nomen, zo werd op het congres van de socialistische internatio nale te Frankfurt verklaard door Morgan Phillips, secretaris van de Britse Labour Party en voor zitter van de internationale. Phillips wees erop, dat volgens een recent overzicht van de Ver enigde Naties er in Groot-Brittan- nië op het ogenblik voor elke 1000 inwoners 400 beschikbaar waren voor defensie, een percen tage dat hoger is dan in enig Eu ropees land of in de Verenigde Staten. stellen van generaal Ridgway voor de laatste voorbereidingen der bespreking te Kaesong heb ben aanvaard. Volgens ramingen van het Amerikaanse leger bedroegen de communistische verliezen in Ko rea tot 25 Juni 1.191.422 man. De verliezen van de Noordkoreanen worden op 606.219 man en die van de Chinezen op 585.203 man geschat. Voorbereidingen. Generaal Ridway heeft Vrijdag order gegeven de luchtaanvallen te staken op de weg van Pjong jang naar Kaesong, waarlangs de Noordelijke onderhandelaars zullen gaan voor de besprekin gen, welke Zondag te Kaesong worden gehouden. Dit verbod geldt voor genoem de weg en een gebied met een straal van 8 km rondom Kaesong en zal ingaan vandaag bij het aanbreken van de dag, een uur vóór de Noordelijke onderhande laars met vijf jeeps en 5 vracht auto's de 240 km lange tocht van Pjongjang zullen beginnen. Een Frans militair gerechts hof te Bordeaux heeft 2 Duitse officieren bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in het ophangen van 99 Franse verzetstrijders te Tulle. Een derde officier werd veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. litiek ten aanzien van de olie industrie zal wijzigen. In de omgeving van premier Mossadeq wordt de beslissing 'an het Hof le\ end g or Een lid van de oliecommissie uit het parlement verklaarde: „Per- zië zal tegen de te Den Haag ge nomen beslissing protesteren, daar deze in strijd is met de sou- vereiniteit van Perzië." Een woordvoerder van de Brit se ambassade te Teheran heeft verklaard, dat evacuatie van de Britse staf uit de Perzische olie velden onvermijdelijk zou zijn, wanneer Perzië de aanbevelin gen van het internationaal ge rechtshof zou verwerpen. Eva cuatie zou dan moeten uitgevoerd worden om redenen van huma niteit, omdat het niet humaan zou zijn de technici de hitte van de streek aan de Perzische Golf te laten verduren zonder dat zij er werk te doen hadden. Volgens de vertegenwoordiger van de Anglo Iranain te Abadan, Alec Mason, streven extreem-na tionalistische elementen in Per zië, die eventueel een heilige oorlog" zouden willen proclame ren, onder alle omstandigheden naar „bevrijding van de Perzische economie van Buitenlandse in vloeden", ook met gevaar voor het bestaan van de Perzische olieindustrie zelve. Minister-president Mossadeq en zijn omgeving delen dit stand punt niet, aldus Seddon en probe ren tot een overeenkomst met de Britten te geraken. Ongeveer dertig Perzen sloe gen Vrijdag een parade gade te Abadan, waaraan door infante-, rie, matrozen en gemechaniseer de eenheden werd deelgenomen. De parade, die ruim een uur duurde, werd afgenomen door de militaire gouverneur, brigade commandant Azzizoellah Kamal. Het luidste applaus gold een twaalftal tanks van Amerikaan se makelij. De parade werd gehouden ter gelegenheid van Idoel Fitri, de feestdag na de vasten. INTERN. GERECHTSHOF HEEFT VOOR PERZIE AF GEDAAN. Dr. Ali Chaeygan, lid van het Perzische parlement en lid van de gemengde oliecommissie, wel ke de supervisie heeft over de nationalisatie van de olie-indu strie in Perzië, zal zijn regering adviseren het internationaal ge rechtshof niet meer te erkennen. Ook al zou het Hof later vaststellen, dat het geen jurisdic tie heeft in de zaak van het Per zisch oliegeschil, waarin het hof Donderdag een oordeel gaf, is het zijn persoonlijke mening, dat het internationaal gerechts hof voor Perzië heeft afgedaan. Hij gaf het als zijn persoonlij ke mening en kon niet zeggen of de andere leden van de commis sie hetzelfde standpunt hebben. Wel was het zijn mening, dat ook het Perzische volk er zo over denkt. De regering zal het volk in Perzië zeker volgen, aldus Dr Chaeygan. Dr Chaeygan zeide zijn mening over de partijdigheid van het hof te baseren op de uitzonderlijk vlugge wijze, waarop het hof en op het oordeel van het hof, waar bij het volgens hem duidelijk is, dat het in deze zaak niet compe tent is. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navab, kon niet zeggen of zijn regering of hijzelf de mening van Dr Chaeygan onderschrijven. DE HAAGSE BESLISSING WORDT DOOR MOSSADEQ NIET ERKEND. De Perzische minister-presi dent, Mossadeq, heeft Vrjjdag verklaard: „Perzië is niet bereid de jurisdictie van het interaatio- le gerechtshof te erkennen ten aanzien van het doen van aanbe velingen in een kwestie die bui ten zijn competentie valt." Hij legde zijn verklaring af tegenover studenten, die op zie kenbezoek kwamen. „Wij gaan voort met de nationalisatie", zo voegde hij hieraan toe. „Het hof te Den Haag heeft aanbevelingen gedaan, precies zoals de Britten hebben verzocht. Het is jammer, dat machtige landen internatio nale organisaties kunnen gebrui ken om hun wil aan kleine zwakke landen op te leggen". BRITSE STAPPEN. Engeland heeft bekend ge maakt, dat onmiddellijk bij Per zië stappen zullen worden onder nomen om tot oprichting te ko men van een raad van toezicht voor de olie-industrie, als voor gesteld door het internationale gerechtshof. In de door het kabinet aange nomen verklaring wordt gezegd, dat de Engelse regering de be vindingen van het hof aanvaardt als „een redelijke basis", waarop de twee partijen tot elkaar kun nen komen en onder de aegis van het internationale hof een bevredigende regeling kunnen verkrijgen". Aan de Engelse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepperd, is opdracht gegeven de kwestie van de raad van toezicht aan hangig te maken. Te Teheran verwacht men, dat Perzië het oliegeschil voor de Verenigde Naties zal brengen, daar de Perzische regering zich wel zal scharen achter de ver werping door minister-president Mossadeq van de Haagse beslis sing. Voor de generale synode der Ned. Herv. Kerk die op Woud- schoten te Zeist bijeen is, heeft Ds. E. Pichal uit Gent de situatie van het Belgische Protestantis me uiteengezet. 'Ds. Pichal herinnerde er aan, hoe in Vlaanderen van 1575 1585 een sterke Protestantse stro ming was. Bij de scheiding van 1839 werd de band tussen de Noord- en Z. Nederlandse kerken doorgesne den. Toen waren er ongeveer 4000 Protestanten in België. Thans, na verdubbeling van de bevolking ruim 100.000. De meeste Protestanten wonen in de steden en in de industrie gebieden. De evangelisatie heeft de mees te kansen in Vlaanderen, waar de industrialisatie voortgaat, terwijl die bevolking snel groeit. De vervreemding der arbeiden, de bevolking van traditionele bin dingen gaat door. waardoor voor nieuwe binding voorlopig nog mo gelijkheid is, al wint een materia listische gezindheid veld. De kractiten voor de evangeli satie-arbeid zijm te gering. Vooral academisch gevormden komt men nu tekort. Nederland kan helpen door goe de (niet zo zwaarwichtige en lan ge) radio-uitzendingen, het goede en blijde christelijke lied en finan ciering van Prot. Chr. scholen. Er leven veel buitenlandse pro testanten, waar niemand naar omkijkt. De beste krachten uit Nederland moeten naar België worden uitgezonden. De Herv. Kerk moet zich bewust worden, hoe groot haar verant woordelijkheid is voor deze zus terkerken, nu zij erkend heeft dat haar verantwoordelijkheid niet ophoudt -bij de rijksgrenzen. De stichting ,,Silo" wil thans de Hervormde Kerk haar ereschuld tegenover België voorhouden. Laat in iedere classis een con tact-persoon aangewezen worden om dit werk in België voortgang te doen vinden- De synode besloot eenparig de voorgestelde richtlijnen voor hulp aan het Belgische Protestantisme uit te werken. Op vragen van de Tweede Ka merleden de heren Ritmeester (V.V.D.) en Janssen (K.V.P.) betreffende de nieuwe regeling voor het afgeven van paspoorten heeft de minister van Buiten landse Zaken het volgende geant woord: Van de gelegenheid, welke werd geboden door de invoering van een nieuw model paspoort, waarmede op 15 Mei 1951 een begin werd gemaakt, is gebruik gemaakt om voorshands aan de Commissarissen der Koningin, alsmede aan die burgemeesters, aan wie de bevoegdheid tot af gifte dezer paspoorten is gesub- delegeerd, enige voorschriften inzake de afgifte en geldigheid te verstrekken, in afwachting van het tot stand komen van een nieuwe definitieve paspoortin structie. Intussen zijn de nieuwe voor schriften, voor zover zij door het publiek als hinderlijk zijn be- schouwd, uitgesteld, terwijl een nader onderzoek naar de daar tegen ingebrachte bezwaren plaats vindt. Derhalve worden de paspoorten evenals voorheen af gegeven hetzij voor Europa, het zij voor de gehele wereld. Het heeft niet in zijn bedoeling gelegen het bona-fide reizigers verkeer te bemoeilijken. Er zal naar worden gestreefd bij toekomstige wijzigingen in de afgifte van paspoorten deze slechts met een redelijke termijn van ingang in te voeren, en wel in het gehele land op dezelfde datum. Betreffende de leges voor de afgifte van paspoorten, merkt de minister op, dat het niet mo gelijk zal zijn op korte termijn te bereiken, dat de kosten van een paspoort over het gehele land ge lijk zullen worden wegens de uit eenlopende bedragen, die boven het uniforme rijkstarief ad. 10 door provincie en gemeente aan leges worden geheven op grond harer eigen verordeningen. Een onderzoek naar hetgeen ten deze bereikbaar is zal van regerings wege worden ingesteld.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1