UIT DE PROVINCIE Hij was,zijn hoofd kwijt Het huis zonder sleutel Nederlands buitenlandse politiek Wereld slaat voor grote gevaren' Spaanse Generaals tegen Franco? Vragen aan de Minister TRUMAN SPECIAAL ALKALIVRIJ TWEEDE KAMER. INTERPELLATIE WAGEN AAR HOED EHENI SKERKE VOOR AUTO'S GESTREMD ZEEUWS-VLAANDEREN OP REIS MET DE „SPAR". IV In een toespraak heeft president Truman gezegd, dat de wereld voor een lange periode van „groot internationaal gevaar" staat, ook al zou er vrede in Korea komen. Het was nog te vroeg om te zeggen, of de communistische machthebbers werkelijk vrede in Korea willen. De Verenigde Staten moesten „waak zaam zijn en op alles voorbereid TERNEUZEN maar nu is de zaak in orde AXEL. BRESKENS HOEK. SLUISKIL. AGENDA Verdedigingsvoorbereidingen in Australië Amerika wijst Hongaarse eis af Gisteren heeft de heer Wage- (lelijkheid daarvoor geheel aan naar (C.P.N.) in de Tweede Ka mer zijn interpellatie over de re- geringspolitiek ten aanzien van het Verre Oosten gehouden. Hij betoogde, dat er bewijzen zijn, dat Amerika de oorlog in Korea is begonnen. Nu de kans op een wapenstil stand groot is, wordt het in de pers voorgesteld alsof Amerika een grote overwinning heeft be haald en de gestelde doeleinden zijn verwezenlijkt. Volgens spr. is Amerika er niet in geslaagd Ko rea te veroveren en een oorlog tegen China te beginnen om zó de derde wereldoorlog te ontketenen. De wapenstilstand zal zijn weer slag ook in West-Europa hebben en men moet zich z.i. inspannen om de vredeswil van de Sowjet- Uriie te volgen. De heer Wagenaar stelde o.m. de volgende vragen: 1. Is de regering niet van me ning, dat het in het belang van de internationale situatie is on middellijk tot een wapenstilstand in Korea te komen? 2. Is de regering van mening, dat de voorstellen, namens de Sow jet-regering door J. Malikin New-York gedaan, de basis vor men voor het bereiken van een wapenstilstand 3. Heeft de regering haar ver tegenwoordigers opdracht gege ven deze voorstellen te steunen? 4. Welk antwoord heeft de re gering gegeven op het verzoek van Amerika om méér troepen voor de strijd in Korea ter be schikking te stellen? 5. Is de regering bereid de Ne derlandse strijdkrachten uit Ko rea terug te trekken? 6. Zal de regering medewerken aan enigerlei maatregel tot ver scherping van de economische blokkade van China en het bom barderen van Chinees grondge bied? Zaken, de heer Stikker, noemde De minister van Buitenlandse als punt van overeenstemming tussen de heer Wagenaar en hem het feit, dat de toestand in Korea een ernstig vraagstuk is en voorts het algemene verlangen naar vrede. Op alle andere punten staan zij echter zoTeT^ijjt elkaar, dat het weinig zin heelt debatten te voeren. Hij meende, dat. er emKe punten van bemoediging" zijn- én herinnerde aan het optreden van Ridgway en Malik. Spr. achtte het opportuun thans deze zaken te bespreken, nu getracht moet worden een wapenstilstand te be reiken. De V. N. hebben herhaaldelijk pogingen gedaan om tot een vredelievende oplossing te gera ken, doch nooit werd enige reac tie van Sowjet-Rusland of de sa tellietstaten ontvangen. Het verheugde de regering, dat er thans een bereidheid aan Rus sische zijde is om te komen tot een wapenstilstand. Een verzoek om méér troepen beschikbaar te stellen is niet ont vangen. De regering is op dit ogenblik niet bereid de strijd- krachten terug te trekken. De motieven voor het steunen voor het embargo tegen China zijn publiek gemaakt. Als de vriendschappelijke be trekkingen door 't embargo zou den lijden, dan is de verantwoor de Chinese regering te Peking. Spr. was van oordeel, dat alle staten, welke aan de oorlog te gen Japan hebben deelgenomen, ook moeten deelnemen aan de besprekingen over een vredes verdrag met Japan. Rusland ech ter wil er slechts enkele landen bij betrekken. De heer Wagenaar is het dus meer met de Neder landse dan met de Russische re gering eens. Hij herinnerde er aan, dat de oorlogstoestand tus sen Rusland en Japan slechts één week heeft geduurd. Na zijn repliek diende de heer Wagenaar (C.P.N.) een motie in, waarin wordt gevraagd alle Ne derlandse strijdkrachten opdracht te geven terug te keren. De minister zeide, dat deze mo tie zich beweegt op een terrein, dat in de V. N.-organisatie aan de orde is. In de voorstellen van de heer Malik wordt met geen en kel woord gesproken over terug trekken van troepen. De motie werd verworpen met 72 tegen 7 stemmen, die van de C. P. N. De voorzitter dankte de minis ter voor de verstrekte inlichtin gen. Wet op de herkapitalisatie. Vervolgens was aan de orde ge komen het ontwerp van wet op de herkapitalisatie. Hierin wordt het herzien van de verhouding tussen het gestorte kapitaal en het ver mogen van vennootschappen op aandelen tijdelijk vergemakkelijkt door tegemoetkomingen van fis cale aard. De heer Hofstra (Arb.) consta teerde, dat er dienaangaande overeenstemming is in de Kamer. Het ontwerp is nodig en nuttig. De heer Lucas (K. V. P.) voelde meer voor een systeem, waarbij de heffing wordt verlegd naar de N. V.'s, maar hij wil de minister niet om administratieve redenen een methode opdringen, waarvan hij niet is gediend. De heer C. van den Heuvel (A. R.) verklaarde met de strekking van het ontwerp vrijwel geheel te kunnen instemmen. Het enige bezwaar is, dat de beste tijd voor herkapitalisatie voorbij is. Minister Lieftinck verklaarde erkentelijk te zijn voor het oor deel van de heer Van den Heuvel, dat het een goed wetsontwerp is. Hij betoogde, dat de wanverhou ding, welke na de wereldoorlog was ontstaan, moest worden weg genomen. Spr. zal zich niet ver zetten tegen de door de heer Hof stra geopperde gedachte het bij zonder tarief op 20 te stellen. Bij de replieken heeft de heer Hoogcarspel (C.P.N.) zich nog tegen het ontwerp verklaard. Het wetsontwerp werd z. h .s. goedgekeurd (de C.P.N. tegen). Te half zes werd de vergadering gesloten. De Kamer komt Dinsdag weer bijeen. VEERDIENST TERNETJZiEN In verband met het verrichten, van baggerwerk in de haven van Hoedekertakerke kunnen op de veerdienst Temeucen-Htoedekens- kerke van Dinsdag 10 Juli af in gaande met de reis van 19.25 uur van Temeuzen tot en met Vrijdag 13 Juli, of zoveel korter als nodig is, uitsluitend passagiers en rij wielen en g«en auto's worden vervoerd. Naar wij nader vernemen, zal het veer gedurende genoemde pe. rlode ook voor motorfietsen zijn) gestremd. DE BBNEHJX-SesprekINGEN TE GOES. Aan, de Benelux-besprekingen, welke op 14 Juli te Goes zullen worden gehouden, nemen van Nederlandse zijde vermoedelijk deel de minister-president Drees en de minsiters Lieftinck, Mans- holt, Van den Brink, Stikker en Wemmers. De Zeeuws-Vlaamse „Spar"- winkeliers hebben hun klanten deze week een uitstapje naar de Veluwe aangeboden. Om 6.20 uur 's morgens kwamen de bussen in Perkpolder bijeen. Na in Breda bij Harry Mols een fijn kopje Spar-koffie te hebben genoten, ging de reis via Tilburg en Nijmegen naar het landgoed „Rozendaal", waar op de ketting brug tal van dames en heren on der grote hilariteit hun gymnas tische kunsten vertoonden. De „bedriegertjes" deden hun feestterrein zullen worden ge bouwd. Kleuren mengen, fittings aan brengen1. installaties uitproberen zijn enkele der vele onderdelen van het werk, die vakmanschap vereisen en nauwkeurig worden bekeken. In 't begin, der week werden b.v. 3000 „boekjes" gemaakt, die huis aan huis worden bezorgd. De krabbenvisserij staat in het teken der publieke belangstel ling, vooral bij onze zuiderburen. Er werd zelfs een radiolezing van een kwartier aan gewijd over een Belgische zender. Voor de orga nisatie zijn de insichters zo ge lukkig geweest zich te kunnen verzekeren van de medewerking van de hengelaarsvereniging „Ontspanning na inspanning". Dit zal wel goed blijken, omdat we vernemen dat alleen uit de omgeving van Gent reeds 500 deelnemers kunnen worden ver wacht! Voor de opname van de film van Terneuzen op Maandag 16 Juli hebben reeds vele vereni gingen hun belangstelling ge toond. De oriëntatierit belooft eveneens een grote deelname. De route, die 7 maal is gereden en uiteraard ook voor ons een ge heim is, zal ditmaal niet eenvou dig zijn. Van vele zijden zijn reeds inschrijvingen binnengeko men), zelfs uit Eindhoven. Niet het minst van al ziet men uit naar „Philips Wondertuin", waarvan de inrichting enig hoofdbreken kost, omdat er niet bij gespijkerd mag worden. Maar zoals een der medewerkers ons zei: „Het komt wel voor mekaar". En we geloven het, omdat de medewerking van ieder, die maar over enige vrije tijd be schikt, verblijdend groot is. onder internationaal recht. naam eer aan en menig bezoeker haalde hier een nat pak. Na de maaltijd reed men naar de Postbank, waarbij men enige der mooiste plekjes van Neder land passeerde. Natuurlijk ston,d ook een be zoek aan de Julianatoren bij Apeldoorn op het programa. De reizigers konden zich hier een uurtje vermaken in de doolhof, bij de lachspiegels en met bootje varen. Eeni warme maaltijd, later op de dag bij de Schemsche brug opgediend, was in één y;oord af en bezorgde -dg kok een extra applausje. Op de terugreis werd de orga nisatoren van de „Spar" een kleine huldiging bereid voor hun perfecte leiding en voor de mooie reis. De dag was omgevlogen, toen de laatste boot van Kruiningen een voldaan gezelschap naar Zeeuws-Vlaanderen terugvoerde, dat deze tocht nog lang in her innering zal houden. M.ULL.O.-diplaina B. Te Goes slaagden o.m. voor het M.U.L. O-diploma B de heren Fred. P. Eekman en Jacob M. van der Staal, beiden te Terneuzen. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde o.m. voor het voorbereidend examen godge leerdheid onze oud-stadgenoot, de heer D. A. Cazemier, thans te Schiedam., Ongelukkige val. Nadat het sleepschip „Neeltje" gisternamiddag via de midden- sluis was afgeschut, wilde de vrouw van de schipper P. Rie- mens zich via de trap naar de woonroef begeven. Zij kwam hierbij zo ongelukkig te vallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Dokter De Koek, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis npodzakelijk. De „Neeltje" heeft haar reis on derbroken en aan de steiger lig plaats gekozen. Advertentie) Nu eerts bezat haar echtgenoot twee neuzen en dan weer had hij geen hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij bet fotograferen wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zij schafte zich de Philips Flits- C-amera aan, zó eenvoudig te han teren, dat de foto's niet kunnen mislukken. Overdag praichtfoto's (zonder flitslamp) des avonds of binnenshuis even schitterende opnamen (met flitslamp). Uw handelaar laat U de Philips Flitscamera gaarne zien. Na een regeling voor Korea zou het grootste gevaar voor de we reldvrede de geweldige gewa pende macht van de Sowjet-Ume nog steeds blijven bestaan". De Ver. Staten moesten daarom voortgaan met zich snel te bewa- penen, andere lander} te Li elpen met ce opbouw van de verdediging, de inflatie te beperken en door .waarheid en billijkheid de Rusi- «ohe pogingen te bestrijden om door „leugens, bedreiging en om verwerping" de wereld te over heersen. ,JDe Russen haten ons niet, om- 4a t wjj Amerikanen zijn", aldus Truman, „maar omdat wij vrij z(jn, omdat wjj het grootste voorbeeld zün van de macht der vrijheid". De president zei te geloven, dat de Amerikaanse troepen onder het hevel van generaal Ridgway op t ogenblik „het schitterendste leger ter wereld" vormen. Truman sprak hierna de vol gende boodschap uit: „Mannen van de strijdkrach ten in Korea. Gij zult in de geschiedenis be kend zijn als het eerste leger dat vocht onder de vlag van een wereldorganisatie ter verdedi ging van de vrijheid. Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije mensen tot slaaf gemaakt, geen vrije natie vernietigt en geen schuld aani enig bloedvergieten. De overwinning zal misschien aan U zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij verde- Dit is van belang voor ae ge hele mensheid omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede brengt. Het kan een keerpunt in de geschiedenis blijken te zijn". Achter de schermen. Een dezer dagen waren we in de gelegenheid een kijkje te ne men achter de schermen van het a.s. Zomerfeest der „Harmonie". De voorbereidingen, welke wor den getroffen om dit feest te doen slagen, zijn legio. Vrijwillige werkers, timmerlieden, electri- ciens, schilders en tekenaars werken ijverig aan de inrichting der talrijke kramen, die op het Heropening Zwembad. Door de gedeeltelijke omleg ging der rijkswaterleiding Axel Hulst en de waterverontreiniging moest Axel zijn zwemgelegenheid in de Kleine KSeek enkele jaren missen. Nu de omlegging van de water leiding haar voltooiing nadert, wordt er naar gestreefd de be oefening der zwemsport in Axel weer mogelijk te maken. De toe stand is thans zo ver normaal, dat openstelling van het zwem bad eind volgende week kan plaats hebben. Een badmeester zal weer toezicht houden, terwijl er voor andere plaatsen in de gemeente een zwemverbod zal gelden. Jammer is, dat door de jaren lange stilstand van deze sport de Axelse jeugd voorlopig niet aan zwem- of polowedstrijden kan I deelnemen). Moge de verklaring van een medicus, dat het water thans van uitstekende hoedanig heid is, er toe bijdragen, dat de zwemsport in Axel weer opleeft. Onze Kleuters. In de jongste raadsvergadering is besloten met ingang van 1 Januari 1952 de gemeentelijke subsidie per jaar en per kind te verhogen van ƒ11,25 op ƒ15, Wat door noodzakelijke be knoptheid van ons raadsverslag niet algemeen bekend zal zijn, is dat de wettelijke voorzieningen ten deze in het nabije verschiet in vervulling zullen gaan. Daarbij zal men als ouder te rekenen hebben met de norm van een leeftijdsgrens, en door deze wettelijke bepalingen zullen kleuters beneden deze leeftijd ook geen recht op subsidie heb ben. Daar dit niet alles in enkele woorden te vertellen valt, is een avond georganiseerd, uitgaande van het bestuur van de Kleuter school in de Nieuwstraat. In een circulaire worden de ouders uit genodigd deze interessante avond te willen bijwonen. Onder ver wijzing naar de advertentie in ons blad vermelden wij nog, dat deze vergadering vandaag plaats vindt in het „Centrum" te Axel, om 8 uur. Mej. K. Dekker, hoofd van de openbare kleuterschool te Goes, zal het woord voeren. Aan deze avond is tevens een tentoon stelling verbonden, waarbij men zal zien, wat het moderne kleu teronderwijs kan bewerkstelligen in de zin van vervaardigde werk stukjes e.d. Met onze Oudjes door West en Midden-Brabant. Begunstigd door het heerlijkste weer dat men zich denken kan, maakten onze Axelse ouden van dagen met hun begeleiders, ten getale van een kleine 100 perso nen, in auto's en bussen, gisteren hun jaarlijks uitstapje, dat ieder jaar door Axels burgerij wordt aangeboden. Dit jaar was voor dit doel een kleine f 700 geofferd. Als reeds zo vaak, was ook dit maal West- en midden Brabant, waar men in lommer- en bosrijke omgeving zo ten volle van de na tuur kan genieten, het doelwit der reis. Na een vlotte overtocht over de Schelde, ging het via Roosendaal naar het fraaie Mastbos bij Breda. Hier werd, zoals gebruikelijk, verpoosd en ook de inwendige mens kreeg tenvolle z'n bekomst. Volop konden de oudjes zich hier tegoed doen en de gezellige sfeer van de jaarlijkse uitstapjes was ook aan de onder ideale tem peratuur verlopende trip, eigen. Na de middag volgde de tweede étappe van de tocht, nu door het meer Noordwest-waarts van de Baroniestad gelegen deel van Bra bant. De finish van deze mooie namiddagtocht was het Liesbos. Ook hier werd vertoefd en was de stemming, zoals telkenjare, op getogen. De terugreis verliep even schit terend en de glorieuse rentrée in Axel was bijna het hoogtepunt dezer wederom uitmuntend ge slaagde excursie. „Concordia" en „Hosanna" stonden opgesteld en een honderdkoppige menigte was naar de overweg bij het station getrokken om onze oudjes te ver welkomen. Met pittige marsen ging het door enkele hoofdstraten en toen in de hotels 's Lands Welvaren, het Gulden Vlies en de Graan- beurs de oudjes nog ten afscheid enige consumpties en gebak wa ren geoffreerd, kwamen de benen van velen hunner nog in bewe ging. Onder leiding van onze burge meester, die als steeds bij deze gelegenheid er een eer in stelt onder zijn oudste ingezetenen te kunnen vertoeven, is ook deze tocht uitmuntend geslaagd. Zeiljacht binnengesleept. In de nacht van Woensdag op Donderdag is een Engels zeil jacht door de reddingsboot Pre sident J. V. Wierdsma de haven alhier binnengesleept. Het jacht had ten Oosten van de haven van Breskens een .op per" gezocht voor de nogal ster ke Noordenwind, doch onbekend heid met het water had tot ge volg dat het jiacht bij het afgaan van 't water geheel droog kwam te zitten. Bij opkomend water heeft de reddingsboot ingegrepen om erger te voorkomen. Tuinbouwactiviteit. De inpoldering van de Braak man biedt de randgemeenten vele mogelijkheden. Eén van die randgemeenten is Hoek en één van die mogelijkheden is de tuin bouw en men beseft in onze ge meente dan ook terdege, welke mogelijkheden er op dit gebied bestaan als de Braakmanpolder er is. Men is allerminst van plan eerst maar eens af te wachten tot de werkzaamheden zijn be ëindigd. Integendeel, men steekt reeds thans de handen uit de mouwen. Hoek, waar reeds in 1929 grote tuinbouwactiviteit heerste, welke helaas gedurende de crisisjaren verloren ging, wil haar plaats niet alleen behouden maar uit breiden. Dinsdagavond vergaderden lierover een aantal tuinbouw- mensen onder voorzitterschap van burgemeester Hanssens. Er werd een commissie ge vormd. welke zich ten doel stelt, de tuinbouw in de omgeving van Hoek speciaal in de Braak manpolder te bevorderen. Voorzitter van deze commissie is de burgemeester, secretaris de heer H. Pladdet, leden de heren D. den Hooglander en L. Ver burg. De heer P. Klaassen, Rijkstuin- bouwassistent te Hoek, zal op treden als- adviseur. De commissie heeft grote plan nen en iets ervan kunnen we reeds meedelen. Zo zal bij de heer H. Pladdet in de Koudepolder een proefveld van aardbeien en bessen worden aangelegd. Nieuwe rassen, welke in Nederland nog niet of bijna niet bekend zijn, zullen daar wor den geteeld. Verder is men van plan in het komende najaar een algemene tuinbouwcursus te beginnen. Men ziet: er wordt hard ge werkt om de bestaansmogelijk heden van Hoek uit te breiden Er is belangstelling genoeg voor deze nieuwe vorm van be staan, doch twee dingen zijn voor het verwerkelijken van dit doel een vereiste, nl. goede voorlich ting èn cultuurgrond. Ook deze zal er wel komen, maar daar zal de commissie hard voor moeten vechten. Wij zijn er van overtuigd, dat ook dat voor elkaar komt! Voor de Ouden van Dagen. Het dames-comité, dat de jaar lijkse reis der ouden van dagen organiseert, heeft een mooi be drag bijeengezameld. Spontaan hebben de Hoekena- ren gegeven en het resultaat was, dat bijna 800 werd opgehaald. Onze oudjes kunnen dus 17 Ju li a.s. op een fijne dag rekenen. Deze maal gaat de reis eerst naar Zuid-Beveland, waar Ierseke zal worden bezocht. Ook doet men nog een kersenboomgaard aan. Vervolgens gaat de tocht naar Walcheren, waar verschillende plaatsen, o.a. Middelburg, Vlissin- gen,Vrouwenpolder en Domburg worden aangedaan. Via Brekens gaat het dan weer huistoe. Bevolkingsonderzoek. Evenals in andere gemeenten zal ook te Hoek een bevolking, onderzoek op tuberculoze wor den gehouden. Eigenlijk voor de tweede maal, want reeds in 1948 werd in onze gemeente een derge lijk onderzoek gehouden. Toen nam slechts 60 pet. der bevolking hieraan deel. Men heeft de beschikking over een modern apparaat, dat 25 a 30 personen per minuut fotogra feert. Een verschil met drie jaar- geleden is, dat men zich thans niet behoeft te ontkleden. Dezer dagen werd over een en ander een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de burgemeester. Het badhuis. Van het badhuis te Hoek werd gedurende de maand Juni door 1211 personen gebruik gemaakt. Kleuters op stap. Onlangs is op initiatief van de heer Colsen een collecte gehou den, van welke opbrengst de Sluiskilse kleuters een reisje konden maken. Woensdag j.l. was het zover. Gezamenlijk gin gen de kleinen van de 3 kleuter scholen ter plaatse met hun „juf frouwen" en enkele leden van de besturen op reis. Wel niet heel ver! Maar dat behoefde ook niet. In de naaste omgeving, te Axel in de speeltuin van de heer Faas, konden de kleinen hun hartje ophalen. Per Cito-bus werd de reis gemaakt. Bij aan komst in de speeltuin was spoe dig al het schommelende, wip pende en draaiende «mater iaal in bezit genomen. Maar er is heel veel te genieten en geen enkel kind had zich dan ook verveeld, toen om 6 uur de terugreis naar Sluiskil werd aanvaard. Dank zij de goede burgerzin van de Sluiskilse bevolking heb ben de kleuters een heerlijke middag gehad. De „New York Times" van Donderdag bevat een bericht van zijn correspondent te Piarijs, waarin deze verklaart, dat vol gens Irving Brown, Europees vertegenwoordiger van de Ame- door EARL DERR BIGGERS Vertaling van F. Oreille 16) Nadruk verboden. Het schip was nu in de haven. Daar kwam Barbara, met Jenni- son. Haar ogen waren vochtig. De oude dame sloeg haar arm om het slanke middel van het meisje en samen gingen zij over het dek. Jennison stond stil. Zijn ogen waren droog. „Komt u voor het eerst hier?" vroeg hij. Ja", antwoordde John Quincy. „Ik hoop, dat u het naar uw zin zult hebben); wij zullen ons best doen om het u prettig te maken, zo zijn we tegenover vreemdelingen ,Ik weet zeker, dat ik me amu seren zal", antwoordde John Quincy. Maar hij voelde zich wat gedrukt. Zo ver van huis! Hij wuifde naar iemand aan de wal, die Roger wel zijn kon en ging zijn hut opzoeken. Hij vernam, dat hij deze zou moeten delen met twee missionarissen. De een was een lange, sombere oude man met een citroenkleurig gezicht een geëerd veteraan van het mis- digt het principe vam, vrijheid' sieveld. Upton genaamd. De an der was een, jongen met blozende wangen, wiens martelaarschap nog voor hem lag. John Quincy stelde voor te loten om de kooien, maar zelfs deze zachte vorm van kansspel bleek niet naar de smaak van deze uitgezondenen der kerk. „Nemen jullie de kooien", zei Upton. „Laat de rustbank maar voor mij over. Ik slaap toch niet goed." John Quincy maakte beleefde tegenwerpingen. Na enig redene ren werd bepaald, dat hij de bo venste kooi nemen zou, de oude man de onderste en de jongen op de rustbank. De eerwaarde heer Upton scheen teleurgesteld. Hij had zo lang de martelaarsrol gespeeld, dat hij er niet graag een ander in zag. De Stille Zuidzee gedroeg zich zeer onvriendelijk en smeet het grote schip heen en weer als een stuk drijfhout. John Quincy be sloot het zonder lunch te stellen en bracht de namiddag lezende in zijn kooi door. Tegen de avond voelde hij zich beter en ondër de spiedende erv wat afkeurende blikken der missionarissen, kleed de hij zich zorgvuldig voor het diner. Zijn naam was Winterslip, en dus was hij uitgenodigd om aan te zitten aan de tafel van de ka pitein. Hij vond daar mevrouw Maynard, kalm en stralend, rechts van de kapitein, Barbara, links en Jennison naast Barbara. Het bleek, vreemd genoeg, dat er een aristocratie bestond op de Eilanden. En John Quincy, die het raar vond, dat dergelijke on derscheidingen gemaakt werden in een uithoek als Hawoiï, nam zijn plaats in of het heel gewoon was. Mevrouw Maynard sprak opgewekt over haar vele reizen. Plotseling wendde zij zich tot Barbara. „Hoe komt het, dat je niet op de schoolboot bent, lieve?" vroeg zij. „Alle plaatsen bezet", legde Barbara uit. „Onzin", zei de openhartige dame. „Jij had er nog wel bij ge kund. Maar" ze keek veelbete kenend naar Jennison „ik ver moed, dat dit schip niet zonder aantrekkelijkheid was." Het meisje bloosde en gaf geen antwoord. „Wat is de schoolboot?" vroeg John Quincy. „Er zijn veel kinderen uit Ha waii op school op het vasteland", legde de oude dame uit, „en ze vullen met elkaar een boot om deze tijd van Juni. Dat noemen we de schoolboot. Dit jaar is het de „Matsonia". Vanmiddag is zij van San Francisco vertrokken. „Ik heb veel vriendinnen daar aan boord", zei Barbara. „Ik wou, dat we haar inhalen konden. Kapitein, is daar kans op?" „Het hangt er van af", zei de kapitein voorzichtig. „Ze moet Dinsdagmorgen bin nenlopen", drong Barbara aan. „Zou het niet aardig zijn, als u ons de avond tevoren aan land kon zetten? Als een gunst aan mij, kapitein?" „Als u me zo aankijkt, kan ik alleen maar zeggen, dat ik mijn uiterste best zal doen", glimlach te de kapitein. „Ik wil even graag als u Maandag de haven binnen komen dat zou betekenen, dat ik zoveel vroeger weg kon naar het Oosten." „Dat is dan afgesproken", Bar bara straalde. „Het is afgesproken, dat we het proberen zullen", zei hij. „Als we rikaans federatie van vakvereni gingen (A.F.L.), veel generaals van 't Spaanse leger deel nemen aan een uitgebreide beweging tegen Franco. Brown had in een rapport aan de A.F.L. te Washington ver klaard, dat de Spaanse generaials die grote gebieden van het land onder hun gezag hebben, samen werken met „uiterst rechts en links in de strijd tegen Franco". Hij had zijn inlichtingen ver kregen tijdens een conferentie te Toulouse van Spaanse vakvereni gingsleiders, die de algemene vakbond in ballingschap ver tegenwoordigden. Het Spaanse volk zou in geval van een oorlog Franco niet steu nen en alle wapens, die het kon verkrijgen of de wapens, die de Sowjet-Unie per parachute zou doen neerwerpen, zou gebruiken tegen Franco. Iedere keer, dat de V. S. ook maar de geringste tegemoetko ming tegenover Franco betoon den, werd hiervan gebruik ge maakt door de dagbladen en de radio om de nadruk te leggen op de steun van de V. S. aan het regime van Franco. „Zonder deze propaganda en zonder eco nomische hulp van de V. S. kan Franco niet blijven bestaan", al dus Brown. MOEILIJKHEDEN BIJ DE KERSENTEELT. Het Tweede Kamerlid Borst (CPN) heeft aan de minister van Landbouw, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de moeilijkheden, die zich bij de kersen teelt voor doen? 2. Is het de minister bekend, dat in verband hiermede: a. verschillende kwekers er toe overgaan de kersenbomen voor andere doeleinden dan de kersenteelt te verkopen, omdat deze teelt niet meer lonend is; b. in dezelfde tijd, dat dit plaats vindt, kersen voor een groot deel der consumenten niet bereikbaar zijn, omdat de prijzen te hoog zijn, nl. variërende van ƒ1, tot ƒ1,50 per kg? 3. Is de minister niet van mening, dat de invoer van buiten landse kersen de moeilijkheden voor onze eigen kwekers nog groter maakt dan ze reeds is? 4. Is de minister ook niet de mening toegedaan, dat aan deze funeste toestand zo spoedig mo gelijk een eind moet worden ge maakt, opdat de kersenteelt in het belang van producent en consument behouden kan blijven? 5. Welke maatregelen denkt de minister te nemen om de ker senteelt lonend te doen zijn en dit uitermate gezonde fruit voor een redelijke prijs binnen het bereik van de consumenten te brengen? HEIDEN TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Ma Pomme". Hotel Rotterdam, 2 uur: Vergadering van aandeelhou ders N.V. Handel- en Scheep vaart Mij „De Schelde". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Ma Pomme". Concertgebouw, 8 uiur: Biosc. „De gentleman-inbre- ker". AXEL: Htet Centrum, 6.30 en 9 uur: „Guadalcanal". ZAAMBLAG: Sportterrein in de .Polderstraat, openluchtvoor- Stelling Kilima 'Hawaiïans. x- persattaché mej. Try on en haar haast maken, is er natuurlijk al- ggcretaresse mej. Eich zijn, heb- tijd kans, dat we na zonsonder- ben volgens de Hongaarse nota gang in 't gezicht van Honolulu komen en gedwongen worden om tot de morgen, te blijven liggen. Dat zou een kwelling voor u zijn." „Ik waag het", glimlachte Bar bara. „Zou dat lieve vadertje niet blij zijn, als ik daar Maan dagavond plotseling voor hem sta?" „Beste meid, iedereen zou blij zijn als je plotseling voor hem stond, wanneer dan ook", zei de kapitein galant. (Wordt vervolgd.) Donderdag heeft de Australi sche premier, Menzies, in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, dat ver boven alle vroegere wetgeving in vredestijd uitgaande macht geeft over de economie van het land. Het ontwerp voor een wet op de „voorbereiding voor de verde diging" heeft in de aanhef de waarschuwing, dat „het nood zakelijk is, dat voorbereidingen voor de verdediging onmiddellijk worden getroffen en dat deze met een urgentie tot nu toe niet noodzakelijke behalve in tijd van oorlog, worden uitgewerkt." Het ontwerp specificeert niet een rol gespeeld bij de „samen- precies, wat de regering denkt te zwerings- en spionnage-activiteit doen, maar het geeft de gouver- van aartsbisschop Josef Grosz en neur-generaal, dat betekent de de acht andere beklaagden, die regering bijna onbegrensde onlangs te Boedapest zijn veroor- macht om noodmaatregelen voor deeld. voorbereidingen voor de verdedi- Een woordvoerder van de Ame- ging te treffen, rikaanse legatie heeft meege- Tevens diende Menzies een deeld, dat deze reden door het wetsontwerp in, dat bedoelt de State Department niet wordt Australische grondwet te wijzi- aanvaard en dat de betrokkenen gen, waardoor het parlement de niet zullen worden teruggeroepen macht krijgt de door de hoge Mej. Eich is thans iet verlof raad onwettig verklaarde wet op in de V. S. zij zal vermoedelijk de ontbinding van de communis- niet naar Boedapest terugkeren, tisehe partij uit te voeren. De Verenigde Staten hebben de Hongaarse eis, dat drie Ameri kaanse diplomaten te Boedapest worden teruggeroepen, afge wezen. De Hongaarse eis werd Maan dag in een scherpe nota gefor muleerd. De betrokken diploma ten, die niet met name genoemd werden doch kennelijk derde secretaris Sherer, de culturele en

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2