Intern, Gerechtshot doet uitspraak Perzië wil korting toestaan Naar onderhandelingen Korea De burgerlijke verdediging Geen nieuwe verkiezingen in België in De Perzische oliekwestie „Om klanten te trekken Tachtig millioen nodig Verzet in Perzië Het internationale gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak gedaan over het door de Britse regering ge dane verzoek om voorlopig maatregelen inzake^ het geschil tussen de Brits-Iraanse oliemaatschappij en de Iraanse regering. Het Hof verklaart dat voorlo pige maatregelen in Perzië gerechtvaardigd zijn. Er mogen geen maatregelen worden genomen, die de toestand ernstiger zouden maken. Het Hof verklaarde verder, dat de Iraanse en de Britse regering er voor moeten zorgen dat geen maat regelen worden genomen met de bedoeling de voort zetting van de werkzaamheden van de Anglo-Iranian Oilcompagny te belemmeren. Ernstig ongeluk bij legeroefeningen TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Jarige Minister-President gehuldigd Gaal Hjalmar Schacht Indonesiës economie saneren? IV Nasergoli Ardelan, lid van de Perzische oliecom missie, die juist uit Abadan in Teheran is terug gekeerd, heeft Donderdag in de kamer het aanbod gedaan, dat Perzië de afnemers van olie in de wereld een korting van drie procent zal toestaan „om klan ten aan te trekken". Zuid-Koreanen maken bêZV/aren Generaal Ridgway heeft de door de communisten voorgestelde datum voor onderhandelingen over een wapenstilstand aanvaard. De communisten hadden voorgesteld op 8 Juli inleidende besprekingen te beginnen. Op grond van het definitieve plan, zoals dit door de regering is vastgesteld, worden thans bij supple- toire begroting voor 1951 de eerste credieten voor de burgerlijke verdediging tot een totaal bedrag van 50.000.000 aangevraagd. Het ligt in de bedoeling voor de jaren 1952, 1953 en 1954 nog 30.000.000 te besteden. Daarbij is richtsnoer voor de regering geweest, dat de organisatie van de burgerlijke ver dediging gelijke tred moet houden met de opbouw en voltooiing van de militaire verdedigingsvoor bereiding. Morrison ever hei oliegeschii Explosie aan boord^J van plezierboot op de Spree De werkloosheid in West-Dultsland C. V. P. sterker dan in 1950 De Belgische regering denkt er niet aan de nieuwe koning te adviseren tot ontbinding van het parlement over te gaan. De Belgische regeringschef, Pholien, heeft dit duidelijk gemaakt op de bijeenkomst van de partij'raad van de Katholieke volkspartij. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Vrijdag 6 Juli 1951. 7de Jaargang No. 1773. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centf iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peg advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adral Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Er moet in overeenstemming tussen de twee regeringen een raad wotden ingesteld, te noe men de raad van toezicht, samen gesteld uit vijf leden, waarvan twee benoemd door elk der beide regeringen en waarvan het vijf de lid een burger moet zijn van een derde staat, gekozen in over leg tussen beide regeringen. De raad zal tot taak hebben te verzekeren, dat de werkzaamheid van de maatschappij wordt voort gezet overeenkomstig de eerder vermelde voorzieningen. De raad zal boek moeten hou den van inkomsten en uitgaven en er voor moeten zorgen, dat alle inkomsten boven de norma le onkosten worden gestort op door de raad vastgestelde bank rekening. De werkzaamheden van de maatschappij moeten worden Donderdagmorgen Is tijdens lan dingsoefeningen van het leger in de omgeving van Willemstad een ernstig ongeluk gebeurd, dat, voor zover thans bekend Is, het leven heeft gekost aan twee mili tairen en waardoor twee anderen ernstig werden gewond. Van het Hollands Diep uit wer den Donderdagmorgen landings- oefeningen uitgevoerd, die o.a. werden bijgewoond door de ohef van de generale staf Hasselman. Aan de oefeningen namen 19 taniks en 3 landingsvaartuigen deel. Een der tanks kantelde in een ongeveer twee en een halve meter diepe sloot, met weinig water, maar veel modder. Er bevonden zich 4 militairen op de tank. Twee daarvan kwamen onder de 35-ton wegende Sherman_tank terecht. De twee anderen probeerden er nog af te springen, maar werden toch nog geraakt en zwaar ge wond. De namen der overledenen. De twee overledenen zijn: De wachtmeester F. H. J. Röss uit Rhenen van 't regiment Prins Alexander en commando A. Zu- rink uit Den Haag van het corps commandotroepen. Een der gewonden is wacht meester 'H. G. M. van Hoofft uit Naarden van het regiment Prins Alexander. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Enige regen Aanvankelijk in het Z.-O. van het land nog weinig overigens veel bewolking met later op de meeste plaatsen enige regen, het eerst in het N.-W. van het land. Matige wind tussen W. en Z. De zelfde of iets hogere temperatu ren dan gisteren. VRIJDAG 6 JULI. voortgezet onder lei-ding van de directie zoals deze was samen gesteld vóór 1 Mei 1951 behou dens die wijzigingen, welke zou den worden aangebracht volgens een overeenkomst -met de eerder genoemde raad van toezicht. Na de voorlezing van het oor deel van het hof deelde de pre sident, prof. J. Basdevant, mede dat door de leden B. Winiarski en Abdel Hamid Badawi Pacha een afwijkende mening is gege ven. Beide leden stellen vast, dat een beschouwing van de verschil lende gronden waarop de Britse regering aanvoert, dat het hof jurisdictie heeft, bij hen tot de voorlopige conclusie leidt, dat in dien Iran de jurisdictie van het hof niet aanvaart, het hof zal moeten verklaren in deze zaak geen jurisdictie te hebben en dat in deze omstandigheden niet tot het aangegeven van voorlopige maatregelen zou moeten zijn overgegaan. De leden van het hof kwamen te precies half vier de grote zit tingzaal van het Vredespaleis binnen. De belangstelling was niet zo groot als vorige week Zaterdag, toen het Britse verzoek in open bare behandeling werd genomen. Aan de Britse tafel waren dit maal slechts enkele vertegen woordigers gezeten. Alleen Mr Jonhson van de ju ridische afdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, met pruik en in toga, was hier. Naast hem zat de Britse ambassadeur, Sir Philip Nicholls en Mr Ralph Selby, eerste secre taris van de Britse legatie. In de ruimte, welke voor het corps diplomatiek was gereser veerd, bevonden zich Dr Ali She- yegan, lid van het Perzisch par lement en lid van de gemengde olie-commissie, alsmede Mr As- ghar Tarsa van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Tehe ran, die vorige week Vrijdag van Teheran naar Den Haag is ge vlogen om het telegram van de Perzische minister van Buiten landse Zaken aan het hof te over handigen, in welk telegram Per zië de competentie van het hof in deze zaak afwijst. De Perzische gezant in ons land, de heer Hoessein Navab, deelde na het bekend worden van het oordeel van het hof mee, dat hij het oordeel van het hof be schouwt als een ingrijpen in Per- zië's interne aangelegenheden. Wij beschouwen het als van nul en gener waarde, aldus de gezant. In diplomatieke kringen te Londen gelooft mendat Engeland te zijner tijd een beroep zal doen op de Veiligheidsraad om het na komen van de uitspraak van het hof te bewerkstelligen, indien Perzië officieel weigert zich aan de uitspraak te houden. Dr. W. Drees, die gisteren zijn 65-jarige leeftijd heeft bereikt, is in zijn kabinet gehuldigd door zijn medewerkers aan het mini sterie van algemene zaken en de daaronder ressorterende dien sten. De waarnemende secreta ris-generaal, Mr. O. W. S. Jose- phus Jitta, heeft namens de aan wezigen na een hartelijke rede voering Dr. Drees de gezamen lijke werken van Guido Gezelle (een wens van de jarige) aange boden. De minister heeft hierna zijn hartelijke dank betuigd. De mi nister van staat, Mr. Van Schaik, en de voorganger van Dr. Drees, Prof. Beel, waren mede aan wezig. H. M. DE KONINGIN ONTVING KATHOLIEKE PADVINDSTERS. H. M. de Kohingin heeft op paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de deelneemsters aan de internationale conferen tie van Katholieke padvindsters, die op het ogenblik in huize Bergen te Vught wordt gehou den. De Koningin onderhield zich drie kwartier met de leden der delegiatie. De „Corricre Lombardo"'te Mi laan bericht, dat de voormalige president van de Duitse rijks bank, Hjalmar Schacht, die zich thans in Zuid-Tirol bevindt, bin nenkort naar Djakarta zal ver trekken. Volgens het blad heeft Schacht zich bereid verklaard om pogingen in het werk te stellen, de economie van Indonesië op een gezonde basis te plaatsen. Dit besluit zou rijn genomen na een bespreking, die Dr. Schacht kort geleden in Rome met de ge- i zant van Indonesië in Italië, Nat- sir Pamontjak, heeft gehad. In een speciaal verslag aan het parlement over de raffinaderij van Abadan verklaarde Ardelan, dat Perzië van nu af bereid is 3 proc. korting toe te staan op de huidi ge wereldprijzen. Van Zaterdag a.s. af zal de pro ductie van de raffinaderij tot vijf millioen gallons per dag iets meer dan een kwart van de nor male productie worden be perkt om een spoedige sluiting te voorkomen. 'Hij verklaarde voorts, dat, in dien er geen spoedige overeen- In een radiobericht heeft Rid gway de opperbevelhebber van de Noordkoreaanse strijdkrachten en de bevelhebber van de Chinese vrijwilligers meegedeeld: „Ik heb uw ant ./cord van -1 Juli ontvangen. De datum van 8 Juli voor een inleidende ontmoeting is aanvaardbaar". 'Het bericht zegt voorts: Verwezen wordt naar mijn bood schap van 3 Juli. Aan de drie in dat bericht ge noemde verbindingsofficieren zul- v.m. n.m. Breskens 3.12 3.24 Terneuzen 3.47 3.59 Hansweert 4.27 4.39 Walsoorden 4.37 4.49 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Juli. 7 4.28 21.01 4.29 21.— 4.30 20.59 10 4.31 20.59 MAAN op onder 7.26 8.41 9.56 11.12 22.47 22.59 23.09 23.19 Met volledig besef voor de om vang en de uitgebreidheid van de organisatie vertrouwen de minis ters Van Maarseveen en| Teulings dat een en ander eind 1952 zover zal zijn gevorderd, dat de verde diging zo de omstandigheden daartoe onverhoopt zouden nopen, binnen enkele dagen ten volle op voet van paraatheid kan worden gebracht. Zoveel mogelijk is er naar ge streefd de taken, welke de bur gerlijke verdediging stelt, te doen verrichten door reeds in vredes tijd bestaande diensten, opdat niet eenj geheel nieuwe organisatie be hoeft te worden tot stand ge bracht, maar volstaan kan worden met een uitbouw door deskundige krachten van wat thans reeds aanwezig is. Bovendien is een plaats inge ruimd voor particuliere verenigin gen,, welke zich op het terrein van de rampenbestrijding bewegen. VERDUISTERING. Teneinde het aantal slachtof fers bij aanvallen zoveel mogelijk te beperken, is een aantal preven tieve maatregel geboden. Nu de navigatiemiddelen zich zodanig hebben ontwikkeld, dat een vliegtuig nauwkeurig zijn po sitie kan bepalen, kan de vraag worden gesteld, of het nog zin heeft in oorlogstijd 'n totale ver duistering toe te passen. De regering is van mening, dat deze vraag bevestigend dient te worden beantwoord. Tegenover het onmiskenbare voordeel van de toepassing van 'n volledige verduistering staat net nadeel, dat verduistering 'n zwa re belasting 'betekent voor het moreel der burgerbevolking en 'n ernstige belemmering vormt voor de noodzakelijke voortgang van het maatschappelijke leven. Bovendien ondervindt de beweeg lijkheid van de militaire en bur gerlijke verdedigingsorganisatie hierdoor vele ernstige bezwaren. Intussen wegen deze nadelen niet tegen de voordelen op. ATOOMBOMAANV ALLEN. Omtrent eeri eventuele aanval met een atoombom kan het vol gende worden meegedeeld. In verband met de versnelling van de bewapening in West- Europa is de kans, dat een tegen stander van atoomwapens gebruik zal maken, gestegen. Voorshands mag echter worden betwijfeld, of in Nederland zulke belangrijke doelen aanwezig zijn, dat zij in aanmerking komen voor aanvallen met atoombommen. De regering gaat er van uit, dat het afwerpen van een; enkele atoombom op ons land na 1952 als mogeljjk dient te worden be schouwd. Hieijmede is bij de organisatie van de burgerlijke verdediging in de 3 grootste gemeenten rekening gehouden. Bij de bestrijding van de gevol gen van een aanval met het atoomwapen achten de ministers een verkennings en ontsmettings— dienst noodzakelijk voor het on derkennen van radiatiegevaren; en het ontsmetten van slachtoffers. Gelet op de aanmaakmogelijk- heden en levertijden van de in dit verband nodig geoordeelde radia_ tieverkenningsapparatuur, stellen de ministers zich voor het hier voor benodigde bedrag (geraamd op 227.000) eerst op de begro ting voor het jaar 1952 te plaat sen. Het zwaartepunt van de burger lijke verdedigingsorganisatie ligt bij de gemeenten, al dan niet in kringen verenigd, met een co ördinatie in provinciaal verband. De gemeentelijke uitgaven be treffen o.m.: a. Het inrichten van comman doposten en andere maatregelen, verband houdend met de gemeen telijke organisatie: b. Het verzorgen van.de oplei ding; c. Het stimuleren van de zelfbe scherming. Met het oog op laatstgenoemd punt wordt voorgesteld de ge meentepolitie in de A-gemeenten in 1952 met 600 man uit te brei. den, waardoor bekwame krachten zich ten volle kunnen wyden aan de assistentie bij de opbouw van de zelfbeschermingsorganisatie en de opleiding van de daarbij in gedeelde burgers. Gezien de internationale ver houdingen acht de regering het krachtig ter hand nemen van de burgerlijke verdediging ten zeer ste urgent. Uitstel zou niet verantwoord zijn. De nationale verdediging is met een doelmatige militaire verdedi ging alleen niet gewaarborgd. Een succesvolle militaire verde diging zou toch nog vruchteloos kunnen zijn, indien het achterland ineenstortte tengevolge van het falen van de burgerlijke verdedi ging. De regering vertroUwt, dat het haar zal gelukken deze tezamen met de militaire verdediging tij. dig paraat te doen zijn, opdat wjj vastberaden een eventuele aanval ler tegemoet kunnen treden. len twee tolken worden toege voegd. Positieve verzekering van vrij geleide van dit personeel wordt gevraagd. Uw antwoord wordt verzocht". De Zuidkoreaanse regering en de wapenstilstandsbesprekin gen. De Zuidkoreaanse president heeft volgens Zuidkoreaanse rege ringskringen besloten de beslis singen van de Ver. Naties niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedtegraad bij de bespre kingen te Kaesong als wapenstil standsgrens wordt vastgesteld. De Zuidkoreaanse regering „ver zet zich niet noodzakelijk" tegen een staken van het vuren aldus heeft een officiële woordvoerder te Poesan verklaard. „Maar de regering gaat zeker niet aceoord met een opnieuw vaststellen van de 38ste breedte, graad als grens tussen Noord- en Zuid-Korea", voegde hij er aan toe. De verklaring van de woord voerder is de eerste aanwijzing, dat de Zuidkoreaanse regering haar standpunt ten aanzien van 'n staking van het vuren heeft ver anderd. De Chinese troepen zouden als eerste voorwaarde voor een wa-' penstilstand moeten worden te ruggetrokken uit Korea, aldus de woordvoerder. Eer) „aanvaardbare (scheidings)- lijn" als basis voor staking van 't vuren zou moeten lopen van Sian. djoe in het Westen naar Wonsan. ,,Deze linie kan gemakkelijk 'worden verdedigd. Ik weet niet waarom de strijd krachten der Ver. Naties niet nog een opmars naar deze linie ma ken", aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de Ameri kaanse troepen niet uit Korea moeten worden teruggetrokken. De strijd aan de fronten. Een patrouille van de Ver. Naties in Kaesong. Donderdag is een patrouille van de Ver. Naties Kaesong binnen getrokken zonder contact met de tegenstander te krijgen. Toen de patrouille de stad bin nen trok, meldde een andere pa trouille ten O. van Kaesong, dat zij onder vuur van lichte wapenen kwam en terugtrok. Elders langs het front werd Slechts licht contact met de vijand onderhouden. De patrouille was snel opgerukt van het schiereiland Kimpo uit en vond de vroegere Hoofdstad: van Korea verlaen. Na een kort onderzoek trok zij zich terug. Het schijnt, dat de Noordelijken zich beperken tot het behouden van him hoofdlinies en| aoties ont wijken, totdat een wapenstilstand hun toekomstige gedragslijn zal hebben bepaald. Amerikaans onderminiser ge wond. De Amerikaanse onderminister voor het Leger, is gewond ge raakt, toen een licht vliegtuig, stemming over de formulering van, een ontvangstbewijs te tekenen door de gezagvoerders der tank schepen, zou komen, de opslag ruimte voor olie niet eerder vol zal zijn dan einde Juli. Er zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen, maar de Perzische olie is ongeveer 10 millioen gulden per dag waard, aldus Ardean, die er aan toevoegde, dat Perzië uit- eindeijk zou winnen. Hïj zei, dat een aanbod was ont vangen voor vervoer van Perzi sche olie, hij deelde niet mee van welke zijde dit aanbod kwam. HU deelde tenslotte mee, dat de 1700 Pakistanse en Indiase arbei ders in de raffinaderij te Abadan een brief aan de Perzische raad van directeuren hadden geschre ven, waarin zij verklaarden, dat zij bereid zijn aan het werk te blijven in dienst van de Perzische regering. Een functionaris van de „Anglo Iranian" verklaarde enige dagen geleden, dat deze arbeiders een verklaring hadden uitgegeven, waarin zij weigerden te blijven werken voor de Perzen. De Engelse minister Morrison, heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over het oliege schil tussen Engeland en Perzië. Morrison uitte wederom de waarschuwing, dat de Engelse regering „niets aan het toeval kan overlaten" wat betreft de veiligheid van het Britse olieper- soneel in Zuid-Perzië. Hij zei, dat de houding van En geland dezelfde was gebleven. De oliemaatschappij wenste zich niet terug te trekken uit een indu strie, die zij had opgebouwd en tot een hoog rendement gebracht. Toch scheen de Perzische rege ring geneigd de maatschappij te dwingen dit te doen met alle rampzalige gevolgen van dien voor Perzië, aldus de minister. In antwoord op desbetreffende vragen verklaarde hij, dat het op het ogenblik niet verstandig was het geschil voor de Veiligheids raad te brengen. Sjah van Perzië geopereerd. De Sjah van Perzië heeft Don-- derdagochtend een, blindedarm operatie ondergaan. Gezegd werd, dat de operatie geslaagd was. Volgens Duitse ooggetuigen zijn Donderdag meer dan zeven tig kinderen omgekomen door een brand, welke volgde op een explosie aan boord van een ple zierboot, die voer op de rivier de Spree in Oost-Berlijn. Het vaartuig had twee honderd Oost-Duitse kinderen tussen tien en twaalf jaar aan boord, die op weg waren naar een vaeantie- kamp te Ahlbeck aan de Oostzee. Vijftien kinderen werden met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens ooggetuigen wuifden en riepen de kinderen naar de voorbijgangers op de brug, waar de boot onder door voer. Drie minuten later, toen de boot een kleine driehonderd meter verder was, klonk een luide ontploffing en een zuil zwarte rook steeg op Vele kinderen konden niet zwem men. Het schip werd naar de wal gesleept en daar sprongen de overgebleven kinderen aan land. Daarna werd de brand geblust door de Oostduitse brandweer en reddingsploegen. Het aanhef van de Westberlfinsg- Br"andweer en politie orr -fg helpen werd af geslagen,/ai<jus een functionaris van (3? 'yestberlijnse politie. Vol gens het Westduitse persbureau sprong een aantal mensen te wa ter en werden zo elf kinderen ge red. Volgens mededelingen van Oostberlijnse autoriteiten wordt het aantal doden op 45 geschat. Vier en twintig lijken zijn gebor gen. Vijftien kinderen van de vijftig, die volgens de tot nog toe bekende gegevens zijn gered, zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Het West-Duitse ministerie van Arbeid heeft Woensdag bekend gemaakt, dat het aantal werklo zen in West-Duitsland in Juni met 61.070 verminderde tot 1.325.847. x Enige tijd geleden is door de socialistische partijleiders Buset en Spaak de eis gesteld, dat met de troonsbestijging door prins Boudewijn definitief schoon schip zou worden gemaakt in de politie ke verhoudingen, zoals die in de periode van de strijd om de ko ning gegroeid. Onder de leuze „een nieuwe ko ning, een nieuw parlement" heb ben de socialisten geijverd voor 'n nieuwe verkiezing, die naar zij hoopten een einde zou kunnen maken aan het 'homogene katho lieke bewind, dat sedert de oplos sing van de koningskwestie vorig jaar in de Wetstraat zetelt. Het argument der socialisten is, dat de vorige verkiezingen in 1950 te zeer onder de indruk van de opwinding over de ko ningskwestie hebben gestaan om nog een juiste maatstaf te leveren voor de politieke ver houdingen. In de laatste dagen hebben ver schillende woordvoerders der ka tholieke partijen ook der liberalen waarin hjj als passagier meevloog, aan het Oostelijke front in Korea tegen een bergwand vloog. De anderminister en de piloot van het vliegtuig werden licht ge wond en in het ziekenhuis opge nomen. zich tegen deze opvatting ge weerd. Pholien verklaarde dat hij' er in tegendeel van overtuigd is, dat de huidige regering en de katholieke partij thans nog meer aanhangers heeft dan een jaar geleden. „Waarom zouden wij afbreuk doen aan de gewone regelen door een regering op te geven, die nog drie jaren haar taak kan voort zetten", zo vroeg Pholien zijn par tijgenoten. De katholieke voorzitter, Le_ fèvre, heeft verklaard, dat bij; vroegere troonswisselingen nooit het parlement ontbonden is. De verkiezing van de volksver- tenvjoordigers heeft niets te ma ken met de persoon van het staatshoofd,, zo izeide hij. By de discussie die over de kwestie in de laatste weken In de pers is gevoerd is ook de sugges tie geuit, dat bepaalde persoon, lijkheden in de omgeving van de koning een ontbinding van de ka mers zouden voorstaan. In dit verband heeft de liberale senator Jules Hoste opgemerkt, dat de koning zonder gedekt te zijn door de verantwoordelijkheid van zijn ministers geen besluit tot het ontbinden van het parlement zou kunnen nemen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1