DE PERZISCHE OLIEKWESTIE Antwoord op Ridgway het voorstel van De a.s. bijeenkomst van Benelux-ministers te Goes Voorlopige uitkomsten landbouwtelling Hulp aan Ambonezen Nederland Op 8 Juli te Kaesong? in De Spaanse troon Scheepsongeluk bij Jersey Truman vraagt aanvullende credieten Nieuw Japans kabinet De stakingen in Nieuw-Zeeland Persconferentie van Sherman Drijvende kerk De verkiezingen in Finland De verkiezingen In Finland DE DUITSERS EN DE BUITENLANDSE SCHULDEN De Siamese marine Volgens Radio-Peking hebben de Noordelijken de uitnodiging van generaal Ridgway voor het houden van voorbereidende besprekingen over een staken van het vuren tussen vertegenwoordigers van beide partijen aanvaard. Als datum wordt genoemd Zondag 8 Juli en als plaats Kaesong in niemandsland. Britse spoorwegarbeiders voor ontwapening WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De strijd tegen de inflatie Amerika Voormalig communist leider van Christelijk instituut WACHTEN OP HET ANT WOORD DER NOORDE LIJKEN. Terugkeef Nederlandse krijgsgevangenen Uitspraak Perzische oliekwestie 6roie brand ie Teheran Het onderwijs in België Frankering bij Abonnement: Terneuzen. DIrecteur-Hoefdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DONDERDAG 5 JULI 1951. 7e Jaargang No. 1772. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzencttng advertenties tot 's namiddags 2 uuD Het Perzische blad „Bachter Emroos" schreef, dat het bureau van de openbare aanklager te Teheran bezig was een voorlo pige acte van beschuldiging tegen de Brits-Iraanse oliemaatschap pij voor te bereiden. Het blad, dat het eigendom is van en uit gegeven wordt door de Perzische plaatsvervangende premier Hoes sein Fatemi, voegde hieraan toe, dat de functionarissen van de maatschappij worden beschul digd van „onwettige handelin gen". De aanklacht werd voorbereid na een onderzoek van de docu menten, die de Perzische politie bij haar invallen in het kantoor van de voorlichtingsdienst van de maatschappij had gevonden. Perzische kringen zeiden, dat men in de dossiers aantekeningen had gevonden, volgens welke alle belangrijke documenten zouden zijn verbrand. De Perzische minister van Ju stitie, Ali Hajat, deelde Dinsdag avond mee, dat men niet met de documenten zou „knoeien". Hij verklaarde dit naar aanleiding van in het openbaar gedane uit latingen, dat de namen van enige vooraanstaande Perzen uit de dossiers zijn verwijderd en de namen van anderen ingevoegd. Inmiddels heeft het Perzische ministerie van Binnenlandse Za ken een plan goedgekeurd om een standbeeld op te richten voor promier Mossadeq als „de held van de nationalisatie der olie industrie". In monarchistische kringen in Madrid legt men verband tuasen het bezoek aan Madrid van senor Ramon Fadilla, privé-secretaris van Dton Juan de Spaanse troonpretendent en geruchten over mogelijke voorstellen aan Don Juan om afstand te doen van zijn rechten. In Madrid is niets concreets bekend, doch er is geopperd, dat Don Juan van zijn rechten af stand zou dienen te doen ten gun ste van zijn 13-jarige zoon, prins Juan Oarlos. Er is echter niets dat er op wijst, dat Don Juan een regeling wil aanvaarden. Waarnemers in Madrid waren van mening, daJt senor Padilla, die Dinsdag in Madrid aankwam, slecbts op inlichtingen uit was en niet in onderhandelingen zou tre den. De opdracht voor dit stand beeld is gegeven door een groep rijke Perzische zakenlieden, die het willen laten plaatsen op een der voornaamste pleinen van Teheran. De ongeveer 800 Indische en Pakistaanse employé's van de Brits-Iraanse oliemaatschappij hebben de Perzische autoriteiten in een gemeenschappelijk schrij ven medegedeeld, dat zij niet voor de nieuwe Perzische olie maatschappij willen werken en Perzië willen verlaten. Zoals bekend, deelden de Brit se employé's op 27 Juni hetzelf de mede. Thans hebben alle bui tenlandse employé's geweigerd voor de nieuwe maatschappij te werken. Even buiten de haven van St. Hlelier (Jersey) is Dinsdagavond het 425 metende motorschip „John V" omgeslagen eni gezonken. De bemanning, bestaande uit vijf Hol landers en vier Btritten, kon wor den gered. Een van de Hollanders, die in het water sprong, werd licht ge wond en is in een ziekenhuis op Jersey opgenomen. De ,,John V" was met een la ding aardappelen op weg naar Portsmouth. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De John V" werd in Nederland gebouwd en heette vroeger „Le na". Tijdens de oorlog werd het schip door de Duitsers in beslag genomen, die het gebruikten als bevoorradingsschip tussen Jersey en Frankrijk. Het schip stond in Londen geregistreerd. President Truman heeft het congres om aanvullende credie ten ten bedrage van meer dan 4,5 milliard dollar voor de militaire belangen der V. S. verzocht. Deze credieten, waarvan het totaalbe drag 4.535.112.308 dollar toeloopt, zijn laJs volgt verdeeld: Legiei/: 1.237.069.698, vloot: 894.242.610 dollar, luchtmacht 2.403.800.000 dollar. Woensdag heeft de Japanse premier Sjigerde Josjida een nieuw kabinet gevormd en in het keizerlijk paleis zijn de nieuwe ministers beëdigd. Dinsdag was het gehele kabinet afgetreden om premier Josjida de gelegenheid voor hervorming te geven. Zes nieuwe ministers zijn be noemd, acht ministers uit het oude kabinet zijn opnieuw benoemd en in drie vacatures moet nog wor den voorzien. De staking van mijnwerkers en havenarbeiders in Nieuw- Zeeland verloopt. Na een staking van 18 weken werd Woensdag het werk in de mijn te Waikato hervat en verwacht wordt, dat in alle andere mijnen tegen Maan dag eveneens aan de staking een einde gekomen zal zijn. De havenarbeiders, die sedert Februari staken voor hogere lo nen, hebben op een bijeenkomst te Auckland aanbevolen, dat de stakende havenarbeiders in ge heel Nieuw-Zeeland zullen wor den geïnstrueerd om in nieuwe bonden werk te zoeken en indien dergelijk niet beschikbaar is, dat zij dan vrij zouden zijn om ander werk te zoeken. Dinsdagavond heeft de Ameri kaanse admiraal Forrest Sherman hoofd van de vloot-operaties en lid van de gezamenlijke stafchefs, op een persconferentie in Wa shington verklaard, dat een wa penstilstand in Korea niet zal lei den tot eeni vermindering van de strijdkrachten in de Ver. Staten. De plannen voor een strijdmacht van 3.500,000 man werden voor de Koreaanse oorlog begon ge maakt en die strijdmacht zou helemaal nodig zijn als de oorlog afgelopen was. In Duitsland zal de eerste „drij vende kerk" worden ingericht op een schip, aat in de loop van dit jaar een vaste plaats zal krijgen in de haven van Hamburg. Men heeft in Bremershaven beslag kunnen leggen op een daartoe ge schikt vaartuig, dat momenteel op de helling ligt om grondig te worden verbouwd en dan een goe de gelegenheid biedt om gebruikt te worden als zeemanskerk voor de varende gemeente. De algemene verkiezingen in Finland zijn Dinsdagavond beëin digd. Zij hebben twee dagen ge duurd. Volgens enige functiona rissen hebben de communisten kleine winsten geboekt. Bij deze verkiezingen hebben de commu nisten samengewerkt met een kleine groep linkse socialisten. Naar uit voorlopige berichten blijkt, is ongeveer 70 van de kiezers opgekomen, tegen 78,2 f bij de laatste algemene verkie zingen in 1948. PRINS BERNHARD DOCTOR HONORIS CAUSA. De senaat der Technische Ho geschool te Delft heeft in zijn ver gadering van 3 Juli op voorstel van de afdeling der algemene wetenschappen en op grond van de bevoegdheid hem toegekend in artikel 128 van de Hoger On derwijswet, besloten aan Z. K. H. de prins der Nederlanden wegens „zeer uitstekende verdiensten" de graad van doctor in de technische wetenschap honoris causa te ver lenen. De erepromotie zal op een na der te bepalen datum In 'n plech tige bijeenkomst van de senaat geschieden. Volgens de voorlopige uitsla gen voor geheel Finland is de zetelverdeling als volgt (tussen haakjes de zetelverdeling in het oude parlement Sociaal-demoratea 64 (54) Agrariërs 62 (56) Voliksdemocraten 42 (38) Conservatieven 27 (33) Zweedse Volkspartij 15 (14) Finse Volkspartij 10 5) Het totaal aantal behaalde stemmen bedroeg voor de par tijen: Sociaal-democraten 460.101 (404.719) Agrariërs 421.283 (455.635) Volksdemocraten 373.654 (375.820) Zweedse Volkspartij 120.153 (144.260 Finse Volkspartij 81.334 (is in de plaats gekomen van de liberale partij die in 1948 73.444 stemmen behaalde) Van gezaghebbende zijde te Bonn werd gisteren verklaard, dat de Westduitse bondskanse lier, Dr Adenauer, gedreigd heeft dat West-Duitsland wellicht te rug zal komen op zijn verklaring, waarin de aansprakelijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aanvaard. Hij deelde dit aan de geallieer de Hoge Commissie mede in een nota, die hij haar Zaterdag toe zond, vlak vóór het vertrek van een Duitse delegatie naar de in ternationale conferentie over de Duitse na- en voor- oorlogse buitenlandse schulden, die te Londen wordt gehouden. Dr Adenauer zegt volgens bo vengenoemde bron in zijn nota, dat de West-Duitsers nooit be grepen hebben, waarom zij op 'n internationale conferentie een re geling van de Duitse schulden niet zouden mogen koppelen aan de beschikking over Duitse acti va in het buitenland. In een brief, die de geallieerden in April aan Dr Adenauer zonden, drongen zij erop aan, dat dit niet zou gebeu ren. De bondskanselier zegt in zijn nota, dat er een „misver stand" moet bestaan. Waarnemers merken op, dat Dr Adenauer twee maanden wachtte met de beantwoording van de brief der geallieerden. Ook geloven zij, dat de Duitse delegatie orders heeft om for meel niet het vraagstuk der ac tiva ter sprake te brengen en dat de Duitsers zullen volstaan met de kwestie levendig te houden door deze nota van Dr Adenauer. De aankondiging van de infor mele bijeenkomst van een aantal Beneluxministers op 14 Juli a.s. te Goes, heeft verschillende Bel gische bladen er toe bewogen op nieuw hun mening te uiten over de perspectieven, die er op het ogenblik voor de economische unie der drie landen bestaan. Hoewel er officieel op gewezen is, dat de bijeenkomst te Goes in genendele het karakter zal dra gen van een werkelijke Benelux- conferentie en alleen bedoeld is om een gelegenheid te scheppen tot een gedachtenwisseling over de hangende problemen, spreekt uit vele Belgische commentaren toch de verwachting, dat deze uitwisseling van inzichten zal kunnen leiden tot een nieuwe stap in de ontwikkeling. Men heeft hier met grote vol doening er van kennis genomen, dat de Nederlandse handelsba lans in de maand Juni voor wat de lopende transacties betreft, voor het eerst sluitend is geweest na dat de voorgaande maand nog een zeer ongunstig beeld had getoond. Bovendien is de verwachting uit gesproken, dat het evenwicht ook in de komende periode zal kun nen worden gehandhaafd, indien De politie van Hongkong heeft in Yuenlong 16 jonken in beslag genomen, geladen met chemische producten, auto-onderdelen, ban den en brandstof ter waarde van 250.000 dollar. 30 Smokkelaars, die aan boord van de schepen waren, werden gearresteerd. Radio-Bangkok heeft meege deeld, dat hangende een onder zoek,'9 admiraals, w.o. de opper bevelhebber van de Siamese ma rine, hun ontslag hebben gekre gen en 7 eerstaanwezende officie ren zijn geschorst. De mededeling volgde op het onderdrukken van een opstand van de marine tegen de huidige regering, gedurende welke de eerste minister, veldmaarschalk Pibied Songgram, door gewapen de mariniers werd ontvoerd. fVerklaard werd, dat 'n commis sie van 11 personen was benoemd om de Siamese vloot te reorgani seren. Het 400.000 leden tellende Brit se nationale vakverbond van spoorwegarbeiders heeft op zijn jaarlijkse congres een resolutie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op het houden van een conferentie met deelneming van vertegenwoordigers van China teneinde te komen tot een drasti sche beperking van en controle op alle vormen van bewapening. Slechts twee afgevaardigden stemden tegen de resolutie. Voorts wend verzocht de plannen om West-Duitsland en Japan opnieuw te bewapenen te laten varen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag morgen tot Donderdagavond. Koel weer. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Koel. DONDERDAG 5 JULI. Blijkens de voorlopige uitkom sten van de door hef Centraal Bu reau voor de Statistiek met me dewerking van de provinciale vcedselicommissarissen gehouden landbouwtelling 1950 waren, op 31 December 582.000 vaste arbeids krachten met inbegrip van de be- drijfshoofden in de land- en) tuin bouw werkzaam tegen 735.000 in Mei 1940. BJet totaal aantal door de tijde lijke arbeidskrachten in 1950 be stede werkweken bedroeg ruim 2,6 millioen, waarvan 2 millioen weken voor rekening van de man nelijke arbeidskrachten kwamen. Het aantal personen behorende tot de huishoudingen van de on dernemers (inclusief kinderen), dat rechtstreeks in de landbouw zijn bestaan vindt, komt voor Ne derland gemiddeld neer op 55 per- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.33 3.08 3.48 3.58 n.m. 2.49 3.24 404 4.14 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juli. 6 4.27 21.01 6.11 22.33 7 4.28 21.01 7.26 22.47 8 4.29 21.— 8.41 22.59 9 4.30 20.59 9.56 23.09 in Een wapenstilstand in Korea zal geen eind maken aan de strijd tegen de inflatie in de Ver. Staten en de Amerikaanse regering zal haar programma, dat voorziet in uitgave van 'n milliard dollar per week voor het scheppen van een sterk bastion tegen het (commu nisme, voortzetten, zo heeft de directeur voor de economische stabilisatie, Eric Johnson voor de financiële commissie van de Se naat verklaard. Hij verzocht de commissie de oorspronkelijk door president Truman gevraagde verhoging van de belastingen met 10 milliard dollars goed te keuren en niet te volstaan met een verhoging van 7,2 milliard dollar, die door het Huis van Afgevaardigden is goed. gekeurd. sonen per 100 ha cultuurgrond. Dit .aantal varieert van 30 (in Groningen) tot 76 (in Limburg). Het aantal tractoren van ten minste 8 pk, dat op 31 December in de landbouw in gebruik was, bedoeg 21.000. Hiervan was 76 in eigen exploitatie van de bedrij ven, 5 toehoorde toe aan com binaties, 2 aan coöperaties en 17 aan loonwerkers. Het totale aantal pk dezer tractoren was ruim een half millioen. Tenslotte is gebleken, dat van elke 100 landbouwbedrijven ge middeld 76 zijn aangesloten op het electrisch net, 37 op de waterlei ding en 12 over een telefoon be schikken. Een voormalig communistisch leider, dtie nu een actief lid van de kerk is, is benoemd tot direc teur van een „Christelijk insti tuut voor het onderzoek van de maatschappij", zo meldt het pers bureau der Ned. Herv. Kerk. Dit instituut gaat uit van de theologi sche faculteit te Bangalore. De nieuw benoemde directeur is een Syrisch christen. Toen hij student was sloot hij zich bij de commu nistische partij aan, waar hij eert belangrijke functie bekleedde. Kortgeleden heeft hij gebroken met het communisme en is lid van de christelijke kerk gewor den. Aan het instituut zullen de leiders van revolutionaire partijen voor de studenten voordrachten houden. Christelijke theologen en niet-theologen zullen critiek leve ren op de revolutionaire oplossing van sociale problemen en voor stellen van constructieve aard doen. Het hoofdkwartier van Ridg way heeft de ontvangst van het antwoord reeds bevestigd. Een gedeelte van de uitzen-1 ding van Radio-Pjongjang werd door atmosferische omstandig heden gestoord, doch de volgende zin was duidelijk hoorbaar: „Wij hebben uw boodschap van 3 Juli ontvangen. Wij gaan er mee ac- coord drie verbindingsofficieren voor de bespreking te sturen, zo als u heeft voorgesteld. Wij zul len ons voorbereiden op een voor lopige bespreking te Kaesong, in dien u het er mee eens bent 8 Juli als datum te stellen. Verklaring van Radio-Peking. Radio-Peking heeft Woensdag verklaard dat, hoewel een staken van het vuren en een wapenstil standsovereenkomst in Korea mogelijk waren geworden, het Chinese volk zijn pogingen om de nationale defensie op te bouwen niet mag laten verslappen. „Slechts op die manier kan ons grondgebied van het eiland Tai wan (Formosa) worden heroverd en elk agressief complot van het imperialisme worden verijdeld", aldus Radio-Peking. De voortdurende stilte van de communistische radio heeft in Tokio bespiegelingen veroorzaakt dat de communisten niet in staat waren de door generaal Ridgway voor heden voorgestelde inlei dende besprekingen over een wapenstilstand, tot stand te brengen. Het scheen onwaar schijnlijk, dat de Noordelijken in staat zouden zijn om een vrijge leide voor de verbindingsofficie ren naar Kaesong te waarborgen. Radio-Peking heeft reeds de nadruk gelegd op de verbindings moeilijkheden naar de plaats van samenkomst aan de 38ste breed tegraad. In een door het Sowjet-Russi- sche persbureau Tass aangehaal de hoofdartikel van het Chinese blad „Jen min jin Pao" wordt ge zegd, dat een staken van de vij andelijkheden „slechts de eerste stap is naar een vreedzame rege ling van het Koreaanse vraag stuk." „Als echter de Amerikaanse regering en de andere regeringen die deelnemen aan de oorlog in Korea werkelijk oprecht een ein de aan de oorlog willen maken, onderhandelingen over een wa penstilstand willen voeren en deze taak met succes willen vol brengen, dan zullen deze onder handelingen een belangrijke stap naar een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk zijn," aldus het hoofdartikel volgens Tass. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Defensie verwachten een spoedig en gun stig antwoord van de Noordelij ken op generaal Ridgway's ver zoek om een bijeenkomst ter re geling van technische bijzonder heden voor een conferentie over een wapenstilstand op Korea. Waarnemers te Washington be twijfelen of de Noordelijken be reid zullen zijn, in te stemmen met een vroegere datum dan 10 Juli voor het begin van de eigen lijke conferentie. De Zuidkoreaanse regering is niet uitgenodigd vertegenwoordi gers te zenden naar de wapen stilstandsconferentie te Kaeson, aldus heeft de Zuidkoreaanse mi- Gisteren zijn in Oldenzaal ge arriveerd 26 van de 65 Neder landse gevangenen, die onlangs in Duitsland zijn aangekomen. Zij werden overgenomen door de marechaussée, die hen naar het demobilisatiecentrum in Amers foort bracht. Geneeskundig en verder onderzoek zullen enige dagen in beslag nemen. Daarna gaan de ex-gevangenen naar huis. Voor zover bijzondere rechtspleging belang in hen stelt, zullen zij door de justitie worden opgeroepen. nister van voorlichting, Dr. Cla- rense Rhee, meegedeeld. Het ka binet heeft na een spoedzitting van twee dagen besloten geen commentaar te leveren op de ko mende conferentie „voordat de tijd daar is". „Wij moeten zeer voorzichtig zijn", aldus Rhee. Dinsdagavond hebben, na het invallen van de duisternis, vlieg tuigen van de Ver. Naties drie voorname communistische vlieg velden met zware bommen be stookt. Hierdoor is het totaal aan tal aanvallen op dergelijke in stallaties gedurende de afgelopen 24 uur tot zeven gestegen. Vol gens het officiële communiqué „werden de aanvallen uitgevoerd in een poging om een toenemen van communistische luchtactivi- teit ten Zuiden van de Jaloe te voorkomen". Nachtvliegers meldden druk wegverkeer tussen Jongang en Sariwon, Wonsan en Pjonggang, en Sontsjon en Jangdo. Volgens berichten zijn 60 voertuigen ver nietigd. Het communiqué van het acht ste leger maakte Woensdagmor gen geen melding van grondacti- viteit gedurende de afgelopen nacht, behalve een verkennings- aanval van een communistische patrouille, ten noorden van Indje, die werd afgeslagen. Voor de vierde opeenvolgende dag vochten Woensdag geallieer de en communistische soldaten hardnekkig om het bezit van heuvels en bergkammen ten zui den van Pjongjang. Eenheden van het achtste leger dreven langzaam de noordelijke verdedi gers uit een doolhof van bunkers en loopgraven op het plateau, dat de toegang tot de stad beheerst. in Het internationaal gerechtshof te 's-Gravenhage zal vandaag om 15.30 uur uitspraak doen in de Perzische oliekwestie. Nederland inderdaad in het genot van een extra crediet van 70 mil lioen dollar der Europese beta lingsunie zal worden gesteld. Een uitvoerige beschouwing in „La Dernière Heure" heeft waar dering uitgesproken voor de ver hoogde industriële activiteit in Nederland. Het blad schrijft „het beste middel om een balans te verbeteren is meer te produceren en meer te exporteren. Dit is het wat onze noorderburen trachten te doen en het is mogelijk, dat zij daardoor in een nabije toekomst definitieve resultaten zullen be reiken. De curve van hun indu striële productiviteit heeft inder daad een indrukwekkend uiter lijk, en zij is van het indexcijfer 100 in 1948 gestegen tot 150 in het begin van 1951." Het blad vestigt er de aandacht op, dat dit verloop de beste waar borg biedt voor de mogelijkheid van Nederland om zijn grote im porten uit België te handhaven. Met een aantal andere bladen wijst „La Dernière Heure" er op, hoezeer België zou worden ge handicapt, indien Nederland in derdaad ten gevolge van de druk op zijn handelsbalans tot nieuwe invoerbeperkingen zou moeten overgaan. Ook het Katholiek con servatieve iblad „La Libre Bel- gique", dat zeer sceptisch tegen over de Benelux pleegt te staan, heeft er op gewezen, hoezeer Bel gië van zijn grote exportgebied in Nederland afhankelijk is ge worden. Het blad vestigt er de ajandacht op, dat in April van dit jaar de Belgische export naar Ne derland tot 2,3 millard francs is gegroeid, bijna 800 millioen meer dan het maandgemiddelde van het voorgaande jaar. Het neutra le blad „Le Soir" schrijft naar aanleiding daarvan dan ook, dat elke beperking van de tot dus verre bereikte resultaten der Be nelux voor de economie van Bel gië een even zware slag zou be tekenen als voor die van Neder land. Enkele bladen wagen zich aan speculaties met betrekking tot de verdere ontwikkeling. Zo meent „La Libre Belgique" te weten, dat bepaalde Belgische ministers een nieuw schema voor de ver wezenlijking der Unie in verschil lende étappes wensen, waarin de uiteindelijke datum van voltooi ing zal worden vastgelegd. Men kan zich volgens deze ministers, aldus het blad, niet beperken tot een consolidatie van de bereikte resultaten, doch dient een dood punt te overwinnen door de vol gende étappe nauwkeurig uit te stippelen. „Le Soir" en „De Standaard" zijn van mening, dat men te kiezen heeft tussen 'n voorzichtige hou ding, die afwacht tot de bestaan de moeilijkheden zich oplossen, en een actief ingrijpen door het tot dusverre gerealiseerde samen te vatten in een Unie-verdrag voor, bijvoorbeeld, tien jaar. Men realiseert zich daarbij evenwel dat zulk een verdrag, zoals vroe ger reeds is uitgestippeld, voor zien zou moeten zijn van beper kende clausules. Het zou daar door, zo merkt „Le Soir" op, het karakter hebben van een facade, die zou kunnen worden opgetrok ken voor het thans reeds klaar gekomen deel van het Benelux- gebouw. Het Vlaamse liberale blad „Het Laatste Nieuws" merkt op, dat de volgende practische stap. die thans genomen dient te worden, een verwezenlijking moet bren gen van het besluit van de confe rentie van Oostende, om de han delspolitiek der drie landen je gens derden in overeenstemming te brengen, en voortaan gemeen schappelijke handelsverdragen met andere landen te sluiten. Het blad meent uit goede bron te weten, dat op de conferentie te Goes vooral ook over dit vraagstuk van gedachten gewis seld zal worden. Het secretariaat der „Konink lijke Vereniging Oost en West" bericht inzake haar steunverlening aan de in Nederland vertoevende Amtoonese gezinnen o.xn. het vol gende: In het Maartnummer 1951 werd voor het eerst een beroep op de leden gedaan om het (nodige voor de Ambonezen te verschaf fen. Een stroom van textiel, speel goed, lectuur en versnaperingen heeft de vereniging sindsdien be reikt, waardoor het mogelijk weid vijf maal eert vrachtwagen van 3 ton, volgeladen met goederen, te Zenden aan de grote kampen. Bo vendien werd tot 22 Juni een be drag van 4688,72 ontvangen, dat ten dele werd bestemd voor de aankoop van een radio-installatie met vier luidsprekers, een volledi ge uitrusting voor twee voetbal elftallen, 15 volleybalspelen en an dere spelen en voor de aankoop van materialen ten behoeve van een handwerkcursus. Oim een idee te krijgen van de dringende behoeften is aan de so ciale leiders van 35 woonoorden gevraagd, welke noodzakelijke ontspanningsmiddelen er nodig zijn. Tenslotte houdt „Oost en West" zich nog bezig met het organise ren van ontspanningsavonden, waarmede de vereniging op ver zoek van 11 kampleiders niet ge wacht heeft tot het winterseizoen, doch reeds thans een aanvang heeft gemaakt. woedt op het ogenblik een grote brand. De helft van de bouele- vard Lalezar, waar de grootste zaken van de stad zich bevinden, staat in vlammen. Men vreest, dat wanneer de brand niet kan worden gelocaliseerd, het groot ste deel van de hoofdstad van Perzië volkomen verwoest zal worden, daar de dichttegen el kaar aangebouwde en uit licht materiaal vervaardigde huizen uitbreiding van het vuur vergemakkelijken. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. vrije De Belgische kamer van afge vaardigden heeft zich Dinsdag bij hoofdelijke stemming uitgespro ken over het wetsontwerp tot regeling van het toekennen van subsidies aan inrichtingen van het vrije onderwijs. Het wetsontwerp werd aangenomen met 96 stem men voor, 70 tegen en twee ont houdingen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1