Voerma de P. t Q 70 UIT DE PROVINCIE WIJ GAAN DOOR MET ONZE Kijk.Koop... en spaar geld ]Ll URRIJ TERNEUZEN Telef. 2356 uw Het huis zonder sleutel IF ii Spaar Ni AJ.St Het Nederl. detachement in Korea De verhoging van belastingen. I Ook nieuwe wé [onovertroffen in co {werking en duurza Autorijscl Is in Eindelijk rust De Vrijdag mag dan een ongeluksdag heten in de geschiedenis van het Nederlands detachement Ver enigde Naties, thans is het een geluksdag geweest, een dag die we nooit zullen vergeten, zo schrijft de eerste luitenant W. W. Dussel uit Korea. Want op een Vrijdag kwamen de vermoeide Nederlandse sol daten na meer dan vijftig dagen en vijftig nachten aan één stuk in de voorste lijn te hebben gezeten tot rust. .[■•■kisten 91 4 oo 1Sï* U*- baaliviatk^ AGENDA MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 TERNEUZEN AXEL. BRESKENS. CLINGE. KLOOSTERZANDE. RETRANCHEMENT. (In zalm Satin [St- [No. 660 ï- Alleenverkoop TERNI Wij verhui kleine wagi Westkolkstraat 20 niiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiii Li t« Bi Dl ei ERKEND ST N. T« miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op deze gedenkwaardige dag zetten zich 's morgens om een uur of twaalf de lange colonnes trucks, jeeps en weapencarriers in beweging om de mannen ,,naar achter" te brengen, naar een plek die enige weken vóórdien nog in de voorste lijn was. Dank zij de vlotte opmars en de daaropvolgende zuiveringsactie is het in dit gebied thans volkomen rustig en kunnen we eens uitrus ten en tot ons zelf komen. Meer dan 50 km reden de wa gens over de zonbeschenen en stoffige wegen. Als vreemde wezens, onherken baar door zweet, vuil en zand, kwamen de jongens in de loop van de dag op de plaats aan, waar ze nu liggen, een paar sawahs langs de kant van de weg EEN RAMT. Er was niets langs de weg, al leen maar sawahs. Precies zoals in Holland de wei landen, waarin koeien lopen te grazen, die U nieuwsgierig aan kijken, als TJ het zou wagen te komen kijken. H5er waren geen koeien. Uier waren alleen de sawahs, maar dat werd weldra anders. Er kwam een ,advaneeparty' (hoe moet je dat op zijn Hollands zeggen, „kwartiermakers?") en die advanceparty begon met een boom om te hakken. Die grote hoge boom werd ge vild en de blanke stam werd in de grond gepoot, midden op de eer ste sawah. In deze geïmproviseerde mast werd de Nederlandse driekleur gehesen. Dat was het teken: hier wonen wij, de Nederlanders. Toen kwamen de wagens met de mannen waarvan ik vertelde. Het eerste wat ze deden was vrageni naar een kali. W/VSSEN EN TENTJES OP ZETTEN. iBij honderden vlogen ze de kali in of de „showerpoint", een mo biele badgelegenheid, die de Ame rikanen langs de kali vlak tegen over ons hebben opgesteld. En zo waren we in een minimum van tijd eindelijk weer eens schoon. In een even korte tijd waren de sawahs geen sawahs meer, maar een compleet kamp. De tentjes rezen letterlijk als paddestoelen uit de grond en toen tegen de avond iedereen zijn plaatsje had gevonden, had de ziekentent meteen zijn eerste „klanten": slachtoffers van scheerlijntjes In het donker struikelde name lijk menigeen over de kris-kras gespannen lijnen of over de tien. tallen telefoondraden die nu een maal overal in Korea te vinden zijn op elk plekje grond FILM. „Er is film vanavond." Die kreet schalde tegen 7 uur door het kamp. ,,Film? Wat is dat?", vroeg er een. Geen/ wonder; er zijn er bij, die sedert onze aankomst in Novem ber geen „movie" zoals ieder een zegt hebben gezien. De belangstelling was dan ook enorm ondanks het feit dat ieder een van plan was geweest „om nu eenls echt te gaan slapen' Vrijwel het hele bataljon op de gebruikelijke wachtposten na was bij deze gala-voorstelling" aan wezig. „Toen was het feest", vertelde een soldaat me de volgende mor gen. „De film was mooi, daar niet van, maar ik verlangde naar de nacht eens te kunnen slapen zon der het idee te hebben dat er wat kon gebeuren. Je schoenen uit, je sokken uit, je broek en je overhemd uit. Man, wat een genotik heb ge snurktnee, niet gewoon meer. Dat moest je nou elke dag kun nen Maar dat is niet [het geval. We hebben rust, maar het be kende spreekwoord zegt: rust roest. En dat mag niet. Daarom blijven we bezig. Over het hoe en waarom hoop ik binnenkort meer te vertellen. MINISTERSBIJEENKOMST DER BENELUX TE GOES. Op 14 Juli zal te Goes een in formele ministersbijeen)komst worden gehouden. Daarbij zullen de ministers van Buitenlandse Za/ken, Econ. Zaken, van Landbouw en van Financiën aanwezig zijn. Deze bijeenkomst is, zo verne men wij verder, bedoeld om te ko men tot eei( nieuwe uitwisseling van gedachten tussen de minis ters, doch zal niet kunnen gelden als een formele Benelux ministe riële conferentie der Benelux. KANAAL DOOR Z.-BEVELAND. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Dins dag de behandeling van de wets- antwerpen tot wijziging en verho ging van enige belastingen voort gezet. Aan de orde waren de replieken. De heer C. van den Heuvel tA.R.) is van oordeel, dat men het debat niet moet vertroebelen door de tegenstelling ondernemers-ar beiders. In dit debat is z.i. de fout geweest, dat men redeneerde: de arbeiders hebben 5 van hun consumptie geofferd, de onderne mers moeten nu hun investeringen offeren. Het is de vraag, of de of fers der ondernemers niet groter zjin geweest. Hij blijft op verschillende pun ten van mening verschillen met de minister. Er moet een andere in stelling worden verkregen omtrent de soberheid. Door efficiënter werkwijze kan meer worden bezui nigd dan de minister meent. De betalingsbalans kan niet worden opgeheven door hogere be lastingen. Verbetering is alleen te verkrijgen door groter productie. Spr. dient een motie in, waarin woixlt te kennen gegeven, dat aan het door de regering voorgestelde inzake de omzetbelasting ernstige bezwaren zijn verbonden. De mo tie vraagt het weeldetarief en het heffingspercentage voor de gros siers te vervangen door een voor stel om het heffingspercentage bij de fabrikanten zodanig te wijzigen, dat een equivalente opbrengst wordt verkregen. De heer Hofstra (Arb.) vraagt om een nadere concretisering van de kwestie kinderaftrek. Zijn fractie is bereid mede te zoeken naar een door de meerder heid der Kamer aanvaardbare op lossing ten aanzien der belasting voorstellen, waarbij z.i. de moge lijkheid van een verschuiving is te overwegen. Hij heeft echter één onafwijsbare eis, n.l. dat het ka rakter der voorstellen niet zal worden gewijzigd. Dat is het offer, dat door bepaalde groepen der be volking moet worden gebracht. Spr. heeft er bezwaar tegen ver mogensbelasting in mindering te brengen op het inkomen. De heer Lucas (K.V.P.) vindt het wal veel gevraagd van de Ka mer medewerking te verlangen tot verhoging der belastingen zonder dat zij op de hoogte wordt gebracht van het plan, waarvan de minister zegt, 'dat het als leidraad geldt, maar niet gepubliceerd kan wor den. Spr. dringt op publicatie van het plan aan. Spr. herinnert er aan, dat bij de wijziging der kinderbijslagwet de regering hulp aan de grote gezin nen beeft verdedigd. Toch legde zij ach neer bij de beslissing der Ka mer, waardoor inbreuk werd ge maakt op haar politiek. Deze hou ding heeft sprekers fractie grote teleurstelling gebracht en het is begrijpelijk, zo voegt hij er aan toe, dat wij met meer aandacht dan anders de daden der regering zul len nagaan. Hij verklaart, dat zijn fractie zal stemmen tegen het artikel inzake de kinderaftrek. De heer Van de Wetering (C.H.) verklaart, dat de rede van de mi nister hem niet heeft overtuigd. Hij heeft de overtuiging, dat de ramingen te laag zijn gesteld en dat verhoging der successierechten niet nodig is. De overheidsinstanties blijken niet op bezuiniging te zijn inge steld. Hij bepleit o.a. opheffing der militaire bakkerijen. De heerWelter (K.N.P.meent, dat de mogelijkheid bestaat, dat over een paar maanden de ramin gen anders moeten zijn en het staat z.i. niet vast, dat wij een bedrag van 1500 millioen gedurende 5 jaren beschikbaar moeten stellen. Hij pleit er voor de verzwaring der lasten uit te stellen. Voorts vraagt hij of de regering niet heeft bloot gestaan aan internationale druk, met name van de zijde der Verenig de Staten. Hij vraagt zich af, of de Kamer de regering en het volk niet een dienst zal bewijzen door de belastingvoorstellen voorlopig af te wijzen en door te gaan met een redelijk te achten bijdrage aan de defensie. Bezuiniging is z.i. een specifieke taak der regering. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) handhaaft z'n afwijzend standpunt. De grote ondernemingen worden bevoordeeld op een wijze, die niet gerechtvaardigd is. Spr. is voorne mens ter zake een uitspraak van de Kamer te vragen. De heer Ritmeester (V.V.D.) is van mening, dat er toch een en ander zou moeten worden mede gedeeld om een inzicht te krijgen in wat de regering zich voorstelt. Als de regering meent, dat bepaal de overheidstaken kunnen worden afgesneden, behoort zij daarover voorstellen te doen. Met een ver hoging van de weeldebelasting gaat men z.i. de verkeerde weg op. De minister heeft hem er niet van kunnen overtuigen, dat de verho ging der successierechten in de rechte lijn juist is. Te ruim 5 uur wordt de vergade ring geschorst. l40 cm 01 Wallen 10» P1JT OUCLE TA*' 10 cm weed mtr X 190 cm 100 onvatbaar bijkans ombouwen HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „My dream is Yours". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De vlucht naar het moeras". MORGEN: HOEK: Wed. W. A. Nieuwe- link, 4 uur: Vergadering van Stembev. Ingelanden van de Oud-Westenrijkpolder. rERNEïUZEN: Dijkstraat, 2 uur: Openbare verkoping van meubilaire goederen. behoeve van het verwisselen van deuren der middensluizen te Hansweert en te Wemeldinge, de scheepvaart door een dezer slui zen gedurende het tijdvak van 9 tot 21 Juli 1951, of zoveel korter als mogelijk of langer dan nodig zal blijken te zijn, zal zijn ge stremd. Machinetekenaar. Bij de te Arnhem gehouden P.B.N.A. examens slaagde onze stadgenoot J. C. H. Doppegieter, werkzaam bij de N.V. Zeeuws- Vlaamse Waterleiding Mij alhier, voor machinetekenaar. Reis Ouden van Dagen. Begunstigd door prachtig zomer weer vertrokken gisteren ruim 200 Terneuzense ouden van dagen met de salonboot „Minister Lely" naar Antwerpen. Op de verschillende dekken, beschut voor de wind, za ten de passagiers gezellig rond de tafels en het zachte weer maakte het mogeljjk, dat de koffiemaaltijd aan dek kon worden genuttigd, ter wijl het grote gezelschap genoot van de mooie Scheldevaart. Reeds te 11 uur arriveerde men te Antwerpen, waar 8 touringcars gereed stonden om het gezelschap naar Brasschaert te brengen. In het schitterend gelegen „Withof" stond een warme maaltijd gereed, die dank zij het prachtige weer in de buitenlucht kon worden genut tigd. Tijdens het uitgebreide heer lijk toebereide maal verzocht de heer De Waal een minuut stilte te betrachten voor de j.l. Zaterdag plotseling overleden burgemeester van Brasschaert, die het voorne men had gehad het gezelschap of ficieel een welkom in zijn gemeen te toe te roepen. Nadat de maaltijd, die alle eer werd aangedaan, was gebruikt, werd de reis met bussen vervolgd en over Kapellen en St. Mariaberg ging het door de bosrijke Kempen, zo dat onze oudjes volop genoten van het natuurschoon dezer streek. On gemerkt was men weer Antwerpen genaderd en ging de tocht door de stad voor het bezoeken van de Die rentuin, waar enkele uren werd vertoefd. Ook hier genoten allen volop en te vroeg klonk voor velen het sein om weer naar de „Minis ter Lely" te vertrekken. Te 6 uur ving de terugreis aan, die wederom een genot was. Tijdens de thuisvaart bracht de heer De Waal dank aan allen, die 't mogelijk hadden gemaakt, dat deze zo geslaagde reis aan de ouden van dagen kon worden aangeboden. In 't bijzonder bracht hij dank aan de heer P. de Doelder, door wiens coulantheid de kosten van deze reis tot een minimum beperkt wa ren gebleven. De heer Hendriks dankte namens de reizigers het comité voor het geen hun deze dag geboden was. Beide sprekers brachten ook nog dank aan de helpsters, de leden van de Tern. Roode Kruis-colonne en de bemanning van de „Minister Lely, voor al hun goede zorgen. Toen de salonboot de haven na derde had zich een grote menigte in de omgeving van de aanlegplaats verzameld en stond ook de „Har monie" gereed om de oudjes te verwelkomen. Onder gejuich en ge- wuif van de toeschouwers stoom de de „Minister Lely" de haven in. Burgemeester Teilegen, die dit maal verhinderd was geweest de reis mede te maken, stond met zijn echtgenote op de ponton om het gezelschap te begroeten. De „Harmonie" stelde zich op en onder het spelen van vrolijke mar sen ging het in optocht naar „Le Belle Vue" waar een rondedans de dag besloot. Burgemeester Teilegen bracht ten slotte dank aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt dat onze oudste ingezetenen deze heerlijke dag kon worden aangeboden en hoopte, dat ook het volgend jaar geen vergeefs beroep op de mild heid der ingezetenen zou worden gedaan. Een der oudste deelnemers vatte toen wij hem z'n indruk vroegen, de reis als volgt samen: „Meneer, 't was prachtig, er was van alles in overvloed en het was prachtig weer. 't Is misschien m'n laatste reis, maar 't is ook m'n mooiste ge weest Goed afgelopen. Toen gisteravond een autobus van de firma Polak uit Schoondijke met arbeiders uit West Zw.-Vlaan- deren, die hier in de omgeving werkzaam zijn, huiswaarts keerde, merkte de chauffeur in de Wilhel- minastraat, dat er iets niet in orde was aan zijn bus. Hij bracht haar tot stilstand en constateerde toen, dat de linkerachteras was losge lopen, waardoor het dubbele ach terwiel naar buiten was geweken. Indien de chauffeur dit niet tij dig had opgemerkt, zou het aflopen van het wiel catastrophale gevol gen kunnen nebben gehad. Het merendeel der arbeiders heeft de thuisreis per Z.V.T.M.-bus gemaakt Geslaagd. Bij het Maandag te Goes gehouden M.U.L.O.-examen slaagden voor het B.-diploma o.m. onze stadgenoten J. Hamelink, M. P. Kiel, Ineke Ma rijs, Netty le Feber en Bets Over- dulve; voor het A.-diploma slaag de Cath. de Regt, allen leerlingen der Chr. School voor U.L.O., alhier. Visserij in verre wateren. Gisteravond is te Scheveningen aangekomen de kottor Sch. 177 „Noordzee" van de rederij A. Blok. Deze kotter is op de werf te Breskens opnieuw ingericht. Er is een koelinstallatie aange bracht; de logiesruimte is ver beterd en de brug is vergroot. De bedoeling is met deze trawler in de verre wateren te gaan vissen, o.a. ter hoogte van Dakar in Afrika. Het ligt in de bedoeling proeven te nemen met de vis vangst in West-Indië. De be manning zal uit 7 koppen be staan. Veefraude. Toen een dezer dagen omstreeks middernacht, eert drietal vee smokkelaars dwars door het veld in de Groot Kieldrechtpolder, on der de gemeente Clinge zich door de douane zag betrapt, lieten zij een door hen voortgedreven koe in de steek, negeerden de ambte lijke sommatie tot halt houden, sloegen op de vlucht en wisten te ontkomen. De herkauwer, een zwartbonte drachtige koe, ter waarde van 850 ging eveneens aan de haal, doch kon nader door de douane worden| gegrepen en in beslag genomen. Geslaagd. Voor het propaedeutisch exa men in de economische weten schappen slaagde aan de Kath. Economische Hogeschool te Til burg onze dorpsgenoot de heer F. Stallaert. Schoolreis. De leerlingen der openbare school maakten dezer dagen een driedaags uitstapje. Hoewel het weer de eerste dag tegenwerkte, kon toch nog een en ander wor den bezichtigd, zoals de Sint Janskerk in Den Bosch en het Valkhof in Nijmegen. Met het bergspoortje werd een tocht ge maakt naar Berg en Dal. De tweede dag was het weer beter, zodat de Veluwetocht goed tot zijn recht kwam. Op het pro gramma stonden voor die dag: beklimming van de Posbank, be zoek aan het park Rozendaal met de bekende bedriegertjes en de kettingbrug, het openlucht- door EARL DERR BIGGERS Vertaling vsai P. Oreille 14) Nadruk verboden. Zodra Roger zijn deur opende, streek een wervelwind in een mooie japon op hen neer. „Barbara, waar kom je van daan?" riep Roger. „Hallo, oude schat!" riep ze en kuste hem. „Ik ben in de auto uit Burlinghame gekomen en ik logeer hier vannacht morgen ochtend vertrek ik met de „Presi dent Tyler". Is dat John Quin- cy?" „Neef John", glimlachte Roger. „Hij verdient een kus, hij heeft een kwade avond gehad:" Het meisje ging vlug naar de hulpeloze John Quincy. Weer was hij onvoorbereid, en ditmaal werd zijn andere wang getroffen, hoe wel niet onaangenaam. „Bij wijze van welkom", lachte Barbara. Ze was slank, blond en energiek. „Ik hoor, dat je naar de Eilanden gaat?" zei ze. „Morgen, we gaan met dezelf de boot", antwoordde John Quincy. „Prachtig! Wanneer ben je ge komen?" „Vanmorgen", vertelde Roger haar. ,,En hij heeft een kwade avond gehad? Gelukkig dat ik gekomen ben. Waar gaan we heen, Ro ger?" John Quincy stond paf. Waar heen? Op dit uur? „Ik ga naar boven", waagde hij te zeggen. ,,Het is maar net twaalf uur", zei Barbara. „Alles is nog open. Je danst toch? Laat me je San Francisco laten zien. Roger is een snoes we laten hem beta len." „Maar ik ik stamelde John Quincy. Zijn wang klopte en verlangend dacht hij aan het bed daarboven. Wat een land hier! „Kom mee!" Het meisje neurie de een vrolijk wijsje. Een en al levendigheid. Toch wel aardig. John Quincy nam zijn hoed. Ro gers chauffeur was een ogenblik voor het huis blijven staan om de auto na te zien. Toen hij hen de stoep zag afkomen, keek hij als of hij wenste dat hij dit niet had gedaan. Maar ontkomen was on mogelijk hij zat al achter het rad. „Waarheen, Barbara?" vroeg Roger. „Wil je dansen?" „Dat heb ik de hele avond al gedaan." „Wat? Ik dacht, dat je per auto uit Burlinghame kwam." „Deed ik ook om vijf uur. Daarna heb ik me geamuseerd. Laten we met deze jongen naar de Chinezen gaan." Mijn hemel, dacht John Quin cy. Maar het gaf niets. Barbara bracht hem bij de Chinezen. Ze konden hem niets schelen, evenmin als de andere uitheem se restaurants, waarvoor het meisje zich vervolgens interes seerde. Maar hij zwoegde voort op de internationale tocht, bracht zijn spijsvertering in gevaar door vreemde gerechten, danste dui- zende mijlen met de slanke Bar bara in zijn armen tot zij vond, dat ze dit een „avond" noemen kon. Toen John Quincy Rogers huis binnenstrompelde, sloeg de grote klok in de hall drie uur. Het meisje was fris en stralend. John Quincy verborg een geeuw. „Verkeerd om zo vroeg thuis te komen", riep zij. ,,Maar op de boot hebben we ook een paar bals. O ja, dat wou ik vragen. Wat betekent die gewonde wang?" „O-eh-ik stotterde John Quincy. Over de schouder van het meisje zag hij Roger heftig het hoofd schudden. „O, dat zei John Quincy en raakte de wond even aan. „Daar begint het Westen. Goe- dennacht. Ik heb me dol geamu seerd." En eindelijk kon hij naar bo ven. Hij stond een ogenblik door het venster van zijn kamer te staren naar de fakkeloptocht van de straten in deze verbazingwek kende stad. Hij was wat ver doofd. Wat een aardige meisjes hier. Heel anders! Ver weg schenen de haven lichten. Dat andere meisje prachtige ogen had ze. Ze had gelachen en daarom dreef nu zijn geliefde lioededoos verlaten over de zwarte wateren. Hij geeuwde weer. Beter oppassen niet zo gemakkelijk laten be ïnvloeden, je wist niet waar het op uit liep. IV. Een vriend van Tim. Het was weer een van die och tenden, waarop de mist misschien niet komen zou. Roger en zijn gasten zaten weer in de limou sine; het scheen John Quincy en de chauffeur eveneens toe, dat ze er een paar minuten ge leden pas uitgestapt waren. „Zeg eens, John Quincy", zei Roger, „je zult geld moeten wis selen voor je aan boord gaat." John Quincy verzamelde zijn afdwalende gedachten. „O ja, na tuurlijk", antwoordde hij. Roger glimlachte. „Voor welk geld wou je het graag wisselen?" „Nu begon John Quincy. Hij hield op. „Ik dacht - „Let maar niet op Roger", lachte Barbara, „hij neemt je beet." Zij was fris en blozend, zo'n kleinigheid als om drie uur naar bed gaan maakte voor haar niets uit. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2