SPORTNIEUWS „STOTTEREN" VROUW Wit Flanel LAKENS BADDOEKEN WONINGINRICHTING MANUFACTUREN NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 VOETBAL. WIELRENNEN. DUIVENSPORT. waar U de BESTE artikelen tegen de LAAGSTE prijzen VOOR Veroordeling tot doodstraf Van Sweerts is thans definitief inzake de ontvankelijkheid van het verzet van de ond-SS'er Sweerts, bekend uit de zaak Wes terling, tegen het vonnis van de Belgische krijgsraad te Tongeren van 1946, waarbij Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisdaden ter dood werd veroordeeld. Sweerts verklaart geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland ver bleef. In zijn uitspraak betoogde de Luikse krijgsraad, dat het ar gument van force majeure slechts aannemelijk is voor de periode tot 1948, het jaar, waar in Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, doch dat hij na dit jaar zonder twijfel kennis heeft kunnen nemen van de uitspraak van de krijgsraad. De Luikse krijgsraad verklaarde het verzet van Sweerts bijgevolge niet-ont- vankelijk. Het resultaat hiervan is, dat de veroordeling tot de doodstraf van Sweerts thans de finitief is. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in het afgelopen jaar aan geen enkele Belgische oor logsmisdadiger, die ter dood werd veroordeeld, het doodvon nis werd voltrokken. oorzaken het stotteren iberust en diverse theorieën heeft men ont wikkeld. Geen van deze is echter over tuigend. Sommige onderzoekers menen, dat het 'n aangeleerde gewoonlte ii, waaruit dus zou voortvloeien dat de houding die de ouders tegen over het praten van het kind aannemen, een van de grote oor zaken van het spraakgebrek is. Een feit is het, dat de uitwen dige spraakorganen van een stot teraar, de mond, de keel en de tong steeds Volkomen normaal zijn. Men, heeft ook gedacht aan be paalde ontwikkelingsprocessen in de hersenen, hetgeen het zo dik wijls familiair voorkomen van stotteren zou verklaren, maar men heeft geen anatomische grondslagen voor deze theorie kunnen vinden. 1 J. van der Peijl; 2 J. van der Veen; 3 J. Hofman; 4 J. Diele- man (Dokweg)5, 8 en 10 H. Koch Zn; 6 J. Hamelink; 7 W. Will ems; 9 W. Vinke. lelijke steek heeft laten vallen tegen B.S.V., dat er nog andere clubs zijn, die niet boven de mid delmaat van het promotiespel uitkomen. Enfin, volgende week Zondag weten wij meer. Met de vele trouwe aanhangers en de grote schare voetballief hebbers hebben wij wel zoveel vertrouwen in de rood-zwarten, dat wij hen in staat achten Baardwijk het vuur aan de sche nen te leggen. Trouwens, B.S.V. is er in zijn laatste wedstrijd tegen Middel burg ook nog niet! OM HET K A MPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zaterdag 30 Juni. (DWISHieerenveen; PSVWil lem n. Zondag 1 Juli Promotie Derde Klasse MiddelburgBaardwijk; Sarto -BSV '29. VAN EST VIERDE TE HEESDEN Te Heusden (B.) werd een weg wedstrijd voor profs over 170 km gehouden. De uitslag was: 1. Van Ende (B.) 4 uur 17 min. 2. Van der Storck (B.) 1 lengte. 3. Hendrickx (B.) 4 uur 18 min. 4. Van Est (N.) zelfde tijd. MIDDELBURG EN SARTO OP DE DREMPEL VAN DE TWEEDE KLAS. Temeuzen heeft morgen een vrije dag. Naar wij vernemen worden de spelers in de gelegen heid gesteld de wedstrijd Middel burgBaardwijk bij te wonen om kennis te maken met het spel der tegenstanders van de volgende week. Dit is een goede gedachte geweest van het bestuur, omdat in de beslissende ontmoeting BaardwijkTerneuzen alles op het spel staat. Wat nu de wedstrijd van mor gen betreft, ziet het er naar uit dat zowel Middelburg en Sarto de drempel van de 2e klasse zul len overschrijden. Zij moeten in staat zijn op eigen vleld resp. Baardwijk en B.S.V. een nederlaag te bezorgen. Uit een en ander blijkt dus, dat Middelburg en Sarto morgen niet alleen hun eigen belangen in het oog hebben te houden, maar dat ze indirect ook voor Terneuzen spelen! De situatie wordt normaal ge sproken immers zo, dat Baard wijk, Terneuzen en B.S.V. de laatste wedstrijddag tegemoet gaan met resp. 2, 2 en 1 punt. En ofschoon er dan uiteraard nog van alles kan gebeuren, mogen wij toch vaststellen, dat de kan sen van Terneuzen niet ongun stig liggen. Het mag een gelukje heten veor Terneuzen, welke club een ,,De Luchtbode", Zuidzande. Prijsvlucht uit Dourdan. Snel heid eerste duif 1271 meter. 1 L. Pladdet; 2, 3 en 5 J. Dui- ninck; 4 en 10 W. de Die; 6 en 7 •I. van de Wege; 8 J. Kools; 9 J. De Perzische regering heeft 'oi. de regering van Irak geprotes teerd tegen de versterking van de in Irak gelegerde Britse troepen. De vastende fakir Bturmah heeft te Rome het wereldrecord vasten gebroken door precies 60 dagen zonder voedsel in een ver zegelde glazen kist te verblijven. ,,De Eendracht", Temeuzen Prijsvlucht uit Dourdan. Snel. heid eerste duif 131,6 meter. Na enige maanden als de woor denschat van het kind toeneemt, verergerenl ook de krampachtige samentrekkingen van de spieren, die bij het spreken zijn toetrokken, zoals die van de lippen, de tong, de onderkaak en het strotten hoofd. Deze kramp kan tonisch zijn en de spieren tolijven gespannen tot dat de klank er doorheen is, of clonisch, waardoor een explosieve herhaling van dezelfde klank plaats vindt. In dit stadium beginnen de ouders hun aandacht aan het pro ces te schenken. Andere kinderen/ gaan de stot teraars nadoen. (De moeder begint te zeggen; Langzaam praten. Denken, vóór je praat. En het kind wordt ziic'h voor toet eerst zijn eigen spraakmoeilijkheden bewust. Als een gevolg daarvan doen weer een aantal psychologische symptomen hun intrede. Het kind beigint tekenen van angst te vertonen, wanneer het iets wil zeggen. Het houdt de hand voor de mond als het begint te stotteren of wendt het hoofd af van de per soon tegen) wie het praat. Ook begint het krampachtige bewegingen te maken met andere delen van het lichaam. Het knippert met de ogen, trekt gezichten, halt de vuistjes of trappelt met de voeten. Ook probeert het dikwijls tij dens een inademing te spreken. Omvangrijke studies zijn gedaan om te weten te komen op welke IETS VOOR U BIJ Mooie kwaliteit Omdat het oude spoor van jou altijd goed was. In jou heeft nooit iets getrild. Of wel? Heb je wei eens vergeten om naar bed te gaan, omdat, bijvoorbeeld, jü jong was en de maan scheen op het strand, waar de zuidelijke zee tegen aan spoelde? Ooit verliefd geweest op het verkeerde meisje?" „Natuurlijk niet", zei John Quincy stijf. „Ooit gevochten met een zeeman een ouderwetse, met vuisten als vliegende hammen? Ooit op men senjacht geweest, en als je je prooi in het nauw gedreven had, hem besprongen met geen ander wapen dan je blote handen? Ooi „De soort van man die u be schrijft", viel John Quincy in, „kan ik niet bewonderen." „Allicht niet. En toch dat zijn voorvallen uit mijn eigen verleden, mijn jongen." Hij keek John Quin cy droevig aan. „Ja, ik moet me in je vergist hebben. Je bent toch een oude Puritein." John Quincy verwaardigde zich niet om te antwoorden. Er blonk een vreemd licht in de ogen van de oudere man lachte Roger hem heimelijk uit? Het scheen zo, en het gaf de jongen ergernis. Maar hij vergat zijn ergernis, toen zij een vrolijke, geestige re vue gingen zien, en Dij het verla ten van de schouwburg waren Ro ger en hü weer de beste vrienden. Toen zij in de auto stapten, gaf Roger de chauffeur een adres op de Russische heuvel. (Wordt vervolgdh naar deze kans uitgekeken. En als jij beslist morgenochtend om tien uur weg wilt, moeten we onze tijd goed besteden." En hierin slaagde Roger volko men. Zij brachten een heerlijke middag door, met in de auto door de stad te rijden; om zes uur bracht hij John Quincy naar z\jn huis en vroeg hem zich vlug te verkleden voor het diner, waarvan hij klaarblijkelijk grote verwach tingen koesterde. De jongen verheugde zich erop om in Roger's gezelschap wat van het nachtleven in San Francisco te zien. In keurige avondkleding gin gen ze opgewekt door de vallende schemering naar een restaurant, waar Roger's hoop meer dan ver wezenlijkt werd. In John Quincy begon een warme vriendschap te gloeien voor heel de wereld, voor al voor deze stad aan dé westerlij- ke poort. Hij was hier geen vreem deling. Het gevoel, dat hjj in de haven gehad had, keerde terug. Hij was hier meer geweest, hij betrad bekende grond. Vreemd, maar waar. Hij sprak erover tegen Roger. Roger glimlachte. „Toch een Winterslip", zei hij. „Er is me ge zegd, dat je een oude Puritein was. Mijn vader had dat gevoel ook; als h\j in een nieuwe stad kwam, voel de hij het altjjd weer. Er kon wei eens iets zijn in reïncarnatie." „Onzin", zei John Quincy. „Waarschijnlijk. Het is het bloed der zwervende Winterstops in je aderen." Hü leunde over de tafel heen. door KARL DERR BIQGERB Vertaling va* P. Oreille 11) (Nadruk verboden). „Flinke kerel", zei Roger, hem nakijkend. „Zoals hij sprak over neef Dan beviel me niet erg", bekende John Quincy. Roger lachte. „Daar moet je maar aan gewoon raken", raadde hij aan. „Dan is niet hartstochte lijk getoefd. Hij is opgeklommen en heeft er onderweg een paar ver trapt. Dat is waar ook, hij heeft een boodschap voor je hier in San Francisco." „Voor mij!" riep John Quincy. „Een boodschap?" „Ja. Je moest heel gevleid zijn. Dan vertrouwt niet iedereen. Maar het is iets. dat moet wachten lot het donker is." „Tot het donker is?" herhaalde de verbaasde jongeling. „Juist. Ondertussen stel ik je voor om je de stad te laten zien." „Maar u hebt het druk. Ik mag er niet aan denken om u weg te halen" Roger legde zyn hand op John Quiney's schouder. „Mijn jongen, geen Westerling heeft het ooit te druk om een Oosterling zün stad te laten zien. Ik heb al weken lang De krijgsraad te Luik heeft gisterenmiddag uitspraak gedaan

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 6