DE VRIJE ZEEUW Krachtiger politiek tegenover Moskou MIG'S EN SABRES De bevrijding van Zeeland Herbewapening van West-Duitsland Aanval op Zuid-Beveland en Walcheren Quadronal In de Koreaanse lucht: Senaatsverhoor inzake verdovende middelen ^Scliaakrnlincli Reshevsky wint te New York TERNEUZENAARS IN HET GEALLIEERDE LEGER 7* Jaargang'No. 1768 TWEEDE BLAD Zaterdag 30 Juni 1951 Komende twee jaren zijn kritiek Moskou verstaat slechts krachtige taal en het is tijd, dat wij die weer eens laten horen. Dit is, in het kort weergegeven» de reactie van de Amerikanen geweest op de feitelijke weigering van Moskou om deel te nemen aan een nieuwe conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. En men is onmiddellijk begonnen er naar te handelen. Want, hoewel men verheugd is over Maliks vredesvoorstel inzake Korea, men blijft vooralsnog vrezen, dat dit in hoofdzaak is gedaan met het doel het Westen tot een verslapping in zijn defensieve inspanning te be wegen. Drogisterij W. Dingemanse Uitwisseling boerendochters FORMOSA Wie de officiële en officieuze gegevens omtrent de Koreaanse luchtoorlog heeft verzameld, komt tot een interessante optelling van de duels, welke daar zijn uitgestreden tussen Amerikanen en Russen. Daar over willen wij eens iets vertellen. In de eerste plaats spreken wij zonder blikken of blozen over „Russen", terwijl toch nergens in de wereld Russen en Ame rikanen officieel tegen elkaar vechten. Zeker is, dat de vliegtuigen van Russische makelij zijn, maar wie de piloten zijn of waren, is niet zo gemakkelijk vast te stellen. Engels vliegkampschip voor het Oosten „Wialdrecht" aan de grond gelopen Euwe en Najdorf op de tweede plaats Het Kremlin opperde in het be gin van het jaar het denkbeeld, gezamenlijk nog eens naar een mogelijkheid tot vermindering van de huidige spanning te zoeken. Dat geschiedde ongetwijfeld onder de indruk van de plannen, welke de leden-staten van het Atlantisch Pact eind 1950 in Brussel smeed- I den. Het was in het bijzonder één onderdeel daarvan, dat de Russen plotseling zo verlangend naar over leg maakte: het voornemen om West-Duitsland te bewapenen. Dat wilden zij verhinderen, weliswaar niet tot iedere prijs, maar zo nodig wel door het doen van niet onaan zienlijke concessies. Toen echter gedurende de conferentie der plaatsvervangers duidelijk werd, dat de herbewapening van de re publiek van Bonn, vooral ten ge volge van Franse en Duitse weer stand, die op zijn beurt weer voortvloeide uit vrees om de Rus sen op een kritiek moment voor het hoofd te stoten, op de lange baan was geschoven en voorts niet voor de Russen verborgen bleef, dat het voorgeschreven tempo bij de opbouw van de Atlantische de fensie niet werd bereikt, verdween de bereidheid tot praten. Op dat ogenblik kwam Moskou met de voor het Westen onvervulbare eis naar voren, dat het Atlantische Pact en de Amerikaanse bases in het buitenland op de agenda van een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken zouden worden geplaatst. Amerika's antwoord daarop staat nu vast. De Russen wilden wel on derhandelen, toen zij meenden, dat het Westen werkelijk de grootste spoed met zijn herbewapenings plannen zou maken, maar niet meer, toen zij bemerkten, dat daar in wat de klad gekomen was. Goed, zeggen de Amerikanen, dan zullen wij die haast alsnog be trachten. Het komt hun daarbij van pas, dat de bezwaren der Duitsers tegen het leveren van strijdkrach ten aan het leger van generaal Eisenhower sterk aan het vermin deren zijn. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, heeft daarover dezer dagen een gunstig rapport in Washington uitgebracht. Reeds eind vorige week is er daarom bij de vertegenwoordigers van het Atlantisch Pact, die tot op dracht hebben met de gedelegeer den van Bonn te onderhandelen, op aangedrongen meer vaart te zetten achter de pogingen, West- Duitse eenheden op te nemen in een Europees leger. Verwacht wordt, dat deze po gingen niet zonder succes zullen blijven. Wat de Amerikanen voo ogen staat en waarvoor zjj de !n- stemming van hun bondgenoten en de Duitsers hopen te krijgen, schijnt een Duitse strijdmacht van ten minste tien divisies te zijn, samengesteld uit vrijwilligers. Men verheelt zich in Amerika niet, dat de wereld nu een periode van uiterste spanning tegemoet zal gaan, ook al zou er vrede in Korea komen. Zelfs al slaagt Was hington erin zijn bondgenoten en de West-Duitsers te bewegen tot een maximale defensieve inspan ning, dan nog zal het tot begin 1953 duren, vóór in Europa het militaire evenwicht zal zijn ge schapen, waarvan men aanneemt, dat het Moskou zal kunnen dwin gen tot een redelijk vergelijk. Maar zal het Kremlin zolang wachten? Nog heeft de Sowjet-Unie op het gebied der conventionele wa pens in Eurazië een enorm over wicht. Daar staat tegenover, dat Amerika een voorsprong heeft wat betreft atomische wapens. Men vreest echter, dat de Sowjet-Unie binnenkort over de middelen zal beschikken, die het voeren van een oorlog minder riskant zullen ma ken dan in verband met de ato mische superioriteit der Amerika nen op het ogenblik nog het geval is. Een andere overweging is, dat wapens snel verouderen. Over enige jaren zal ongetwijfeld veel van wat de Russen nu bezitten niet veel meer waarde dan oud- •oest hebben. Voor Hitler was dit een van de redenen om de oorlog in 1939, toen Frankrijk en Engeland juist met hun herbewapening waren be gonnen, te ontketenen. Toch hoopt en gelooft men in Amerika, dat de Sowjet-Unie de totale oorlog niet wenst en wel in hoofdzaak hierom: de Amerikanen zijn er van overtuigd, dat zij de oorlog op de duur in ieder geval zullen winnen en dat dit geloof ook door Moskou wordt gedeeld, Het is deze overtuiging, die sommige Amerikanen er toe heeft gebracht, zich af te vragen, of het niet beter is een einde aan de bestaande spanning te maken, door een preventieve oorlog te begin nen. Dergelijke geluiden kan men vernemen van de republikeinse Senatoren Wherry, McCarthy en Kersten. Maar de eveneens republikeinse Senator Morse deed dezer dagen een dringend beroep op de leiders van zijn partij, toch vooral te ver hinderen, dat hun „Grand Old Party" de naam van „oorlogspar tij" krijgt. Het ziet er naar uit, dat dit beroep niet te vergeefs zal zijn gedaan, want de leiding van de „G.O.P." distanciëert zich met de dag meer van generaal Mac- Arthur en zijn aanhang van „tough guys" (flinke kerels). Ook al staat ons van de zijde van Amerika thans een krachtiger politiek tegenover de Sowjet-Unie te wachten, voor een roekeloze po litiek behoeft men zeker niet be vreesd te zijn. (Adv.) 's werelds beste pijnstiller. TERNEUZEN Drie Amerikaanse boerendoch ters zijn op weg naar Nederland, waar zij ongeveer 4 maanden in boerengezinnen zullen worden on dergebracht. Deze meisjes maken deel uit van een groep van 58 Amerikaan se jongeren, die in het kader van het internationale uitwisselings programma voor plattelandajon. geren enige tijd in het buitenland zi Hen doorbrengen om kennis te maken met het boerenbedrijf in andere landen en zich op de hoog te te stellen van de daar heersen de gewoonten. Uit Nederland zullen) dit jaar 5 boerendochters naar Amerika vertrekken. Zij worden 1 Juli in Amerika verwacht. Tsjoe Teh, de opperbevelhebber van het Chinese leger, schrijft in een artikel, dat in talrijke Chine se bladen is opgenomen, dat Chi. na ongetwijfeld Formosa zal be vrijden. ,,Het eigenlijke doel van de Amerikaanse agressie in Korea is een inval in ons land zjbals de Ja panse imperialisten vóór hen de. den", aldus Tsjoe Teh. Het lichte Engelse vliegkamp schip „Warrior" heeft 70 vlieg tuigen aan boord genomen, die voor bases in het gebied van dé Middellandse Zee en het Verre Oosten zijn bestemd. Het schip zal tegelijkertijd 80 officieren en 750 manschappen meenemen. De datum van vertrek is nog niet bekend. Tijdens een heftige verkie zingscampagne op Jamaica is een jonge ingenieur, bestuurslid van de Nationale Boerenpartij, dood- gestenigd en -geranseld. Uit Sevilla wordt gemeld, dat een Spaans militair vliegtuig bij Moren tegen een berg is ge vlogen. De bemanning vatn 7 koppen kwam om tiet leven. Natuurlijk zijn de Amerikanen er op uit zo'n vijandelijke vlie ger in handen te krijgen. Theore tisch moet dit mogelijk zijn, want aan beide zijden vallen slachtof fers. Tot dusver bedraagt het Amerikaanse verliescijfer 426 voor de luchtmacht. Dat betekent, dat sedert Juni 1950 de lucht strijdkrachten, welke onder de UNO-vlag opereren, 426 man heb ben verloren aan doden, doch ook grondpersoneel en technische krachten. Dit verliescijfer is laag, althans in verhouding tot het werk, dat werd verricht. Daarbij moet meteen worden vastgesteld, dat de tegenstanders minstens een gelijk aantal aan luchtvaart mensen hebben verloren, zodat het mogelijk geweest moet zijn zo'n „Rus" in handen te krijgen. Dat dit niet is geschied, kan worden verklaard uit het voor zichtige beleid, dat de Russen voe ren. Hun vliegtuigen opereren practisch nooit boven het terrein, dat de Amerikaanse grondtroepen in handen hebben Ontstaat er 'n luchtgevecht, dan speelt zich dat in de regel af ver achter het front, boven gebied dat de com munisten controleren. Gebeuren daarbij ongelukken, waarbij rode piloten sneuvelen of een noodlan ding moeten maken, dan vallen zij tenminste niet in Amerikaanse handen en hun vliegtuigen blijven ook vrij van Amerikaanse inspec tie. Het is duidelijk, dat bij een dergelijk optreden de Chinese luchtmacht weinig te betekenen heeft. Vrijwel nergens in de ge hele campagne, die toch al een jaar aan de gang is, zijn Ameri- I kaanse stellingen ook maar een I ogenblik bedreigd geworden door vijandelijke vliegtuigen. Het aan tal aanvallen, dat de Noord-Ko- reanen hebben ondernomen op Amerikaanse luchtbases, kan op de vingers van één hand worden nageteld. Men vraagt zich af wat doen die Russische vliegtuigen in de Koreaanse oorlog? Men kan niet zeggen, dat zij de strijd ontwij ken. Integendeel, er zijn thans een paar dozijn ontmoetingen in de lucht geweest, waarbij het heel hard is toegegaan. Wij be schouwen het optreden van Rus sische toestellen dan ook zuiver als experimenteel, zoals de Rus sen in de Spaanse burgeroorlog ook verscheidene vliegtuigen te gen Duitse en Italiaanse eenhe den lieten optreden, alleen om practische gegevens te verkrij gen omtrent de gevechtswaarde van hun product. De balans van Noord-Korea is positief in het voordeel van de Amerikanen. De verliescijfers verhouden zich ongeveer 1 op 10. Dat weten de Russen natuur lijk ook, doch zij blijven nieuwe jachtvliegers naar Korea zenden om de mensen wat ervaring te laten opdoen. Want het is wel zeker, dat het Russische product met zijn beste vertegenwoordi ging in de Mig-15 niet slechter in kwaliteit is dan de Lockheed Shooting-Star, de populairste straaljager van de Amerikanen. De nieuwste jager, de Sabre, is wel beter dan de Russische ma chine, doch ook niet weer zoveel, dat men kan zeggen, dat de Sa- bres de Russen de lucht uitjagen. Onze conclusie is dus, dat Rus land materieel blijft aanvoeren om ervaring op te doen. Een tweede vraag is, wie de jacht vliegtuigen besturen. Daarover kunnen wij kort zijn. Het is onwaarschijnlijk, dat de Russen veel mensen van hun eigen nationaliteit voor dit werk afstaan. Daarentegen is het aan nemelijk, dat zij op hun bases dicht bij het front Koreanen en Chinezen bekwamen in het vak en dat het daardoor zuivere „sa- telieten" zijn, met wie de Ame rikanen hoog in de lucht de strijd aanbinden. Daaruit is ook te verklaren, dat het verliescijfer bij de Chinezen zo hoog is. Naar een schatting hebben de Russen thans 80 van hun mo dernste jagers verloren in lucht gevechten en dat is, gezien de geringe frequentie van hun op treden in de Koreaanse lucht-, een hoge verliespost. En ongetwijfeld een punt in het voordeel van de Amerikanen. Het 10.441 ton metende tank schip „Wieldrecht" van de firma Van Ommeren te Rotterdam heeft ongeveer een half uur in het Maydon-kanaal bij Durban aan de grond gezeten, nadat de sleepkabel was losgeraakt. De „Wieldrecht" kreeg de volle laag te verduren van een sterke wind van 72 km per uur en liep aan de grond. Het schip werd vlot ge bracht met behulp van de krach tigste sleepboot van Durban. De „Wieldrecht" heeft vermoedelijk geen schade opgelopen, doch zal in het droogdok worden nage zien. Het is druk in de schaakwereld. Drie belangrijke internationale scfaaaktournooien, gelijktijdig ge speeld in En-geland, Spanje en in Amerika. In Engeland vallen onze verte genwoordigers Donner en Van Scheltinga tegen. 'Ze wisselen goede dingen af met hele slechte. Beter was het in Spanje, waar onze landgenoot Prins het gehele toumooi de leiding had en zelfs een grote voorsprong had geno men. Jammer genoeg kwam een in zinking waardoor Prins 3 keer achtereen verloor. Niettemin won hij de eerste prijs. Ook onze oud-wereldkampioen heeft zich weer met de krijgs- kleuren beschilderd en in New York een goed begin gemaakt door van Fine te winnen. Euwe eindigde tenslotte eervol op de tweede plaats achter Re shevsky, samen met Najdorf. Natuurlijk was Rcshevsky de grote favoriet en daar was ook reden voor. De vindingrijke verdedigings kracht vaar de kleine Amerikaan is bekend en gevreesd. Een fraai staaltje hiervan zien we in de volgende partij.: P. Kerès (Wit). Si. Reshevsky (Zwart). 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8c63 Liflb5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8f6; 5. 0—0, Pf6X e4; (Een voortzetting die gedurfd is, maar tot levendig spel voert). 6. d2d4, b7b57. La4_b3, d7d5; 8 d4Xe5, Lc8—e6; 9. Ddl e2, Pe4—c5; 10. Tfl—dl Pc5X b3; 11. a2Xb3, Dd8—c8; 12. Lel— g5, h7h6- 13. Lg5h4, Lfl_c5; 14. Pblc3 (Nu zal zwart een pion ver liezen, want Wit dreigt zowel Pd5 als Pb5, enz.). 14. g7g5; 15. Lh4g3, Dc8—Ib7; 16. Pc3Xd5, 0-0-0; (Dit is Reshevsky. Onverwachte manoeuvres die hem aanval ver schaffen. Wit heeft een) pion méér, maar zit geheel in de veddediging). 17. Pd5—f6, g5g4; 18. Pf3 el, (beter was Td8: om aldus Th8 van zijn plaats te halen, waardoor het oprukken van de torenpion wordt voorkomen). 18. Rc6d4; 19. De2—fl, h6h5; 20. Lg3f4, h5h4- 21. Lf4e3, h4h3! (Waarmee is bewezen dat het niet voldoende is een pion te win nen. Zwart heeft véél -bewegings vrijheid en Wit zit in de verdedi ging). 22. Tdl—d2 h3Xg2; 23. DflX g2, Pd4f3f24, PelXf3, Lc5X e3; (Na 24. gXf3; 25. TXdSf TXd8; 26. Dg5 en de witte kan sen lijken het beste, daar zijn vrije h-pion gevaarlijkkan wor den). 25. Td2Xd3t, Th8Xd8; 26. Pf3—el? (Kerès wil zijn verkregen aard se goederen -behouden, maar be ter was de zwarte loper te ne men, daar nu het loperpaar te sterk wordt). 26. Le3—d4; 27. Pel—d3, Le6—f5; 28. Tal—el, a6—a5; 29. Pf6e4, Kc8b8; 30. b3— b4ü (Eén van de venijnige valstrik- jes van Kerès. Op aXb4; PXb4, LXb2; (of Xe5;) -Pc5ü DXg2t; KXg2 en de zwarte stelling is niet -best. Maar de kleine Sammy" is op zijn hoede!) 30. a 5a4ü 31. c2—c3, Lf5Xe4; 3-2. TelXe4, Ld4Xc3U 33. Te4e3, Dfo7Xg2; 34. KglX g2, Td8Xd3ü! (Eten kwaliteitsoffer dat de weg naar de overwinnig baant). 35. Te2Xd3, Lc3Xb2 36. Td3 d5, c7c6; 37. Td5—d8f, Kb8— c7; 38. Td8a8, Kc7—b7; 39. Ta8—T8, Db2JXe5; 40. Tf8Xf7, Kb7—b6; -Hier werd de partij afgebroken en bij de hervatting zonder verder spelen door wit opgegeven. Zwarts vrijpion op de a-lijn js niet te remmen. Voor de Amerikaanse senaats commissie, die verhoren afneemt inzake het gebruik van verdoven de middelen door de jeugd, heeft een Amerikaanse tussenpersoon bij deze handel, Charles Siragusa, verklaard, dat wijlen de Siciliaian- se ibandiet Charles Luciano de leiding had bij de smokkel van verdovende middelen uit Italië. Volgens Siragusa heeft Lucia no, die vijf jaar geleden naar Ita lië werd overgebracht na zijn ont slag uit de gevangenis, de lei ding gehad van een bende, die in grote hoeveelheden heroine uit Italië naar Amerika ver scheept. Siragusa las een verkla ring van Luciano voor, waarin deze toegaf, dat Amerikaanse „vrienden" hem sinds zijn depor tatie duizenden dollars hadden bezorgd. Siragusa verklaarde on der ede, dat Luciano, van Italië uit werkende, over gewapende handlangers in Amerika had be schikt, die zijn bevelen met ge weld uitvoerden en dat interna tionale boodschappers Luciano zijn winst hadden doen toekomen. Siragusa, wiens voorouders uit Sicilië stammen, vertelde van zijn ondergrondse werk in de V.S. en Italië, waar hij de zaken van Luciano behartigde en van anderen, die hij leiders van de Mafia noemde. De handel in ver dovende middelen is volgens Si ragusa het winstgevendste be drijf van de Mafia. Joe Pici, die na een veroordeling wegens sla venhandel naar Italië werd gede porteerd, was „Luciano's agent voor verdovende middelen." Pici was enige jaren geleden op clan destiene wijze de V. S. binnenge komen met een fortuin aan he roine en bevindt zich nu mis schien nog in Amerika. Te Kan sas had Pici vijftien kilogram he roine afgeleverd „aan de Mafia- bende", hetgeen een ongeloof lijke winst moet hebben opgele verd, aldus Siragusa. „AGENT, ZOEK MIJN MAN EVEN „Ergens in Den Haag wer ken m(jn man en zijn knecht. De vrouw van de knecht is erg ziek. Wilt u hen even opzoe ken?" Aldus luidde het verzoek van de vrouw van een aanne mer aan de alarmcentrale van de politie. Het radio-alarm ging uit. Agenten met jeeps snorden door de straten op zoek naar een stootwagen, waarop onder verf en kalk wel ergens de naam van de aannemer zou staan. Binnen tien minuten kwam het bericht dat kar, eigenaar en knecht waren gevonden. De laatste was al op weg naar zijn zieke vrouw. XV. Langs de dijk worden overal posten uitgezet. Onze artillerie houdt de vijand bezig en tracht hem op een dwaalspoor te leiden, terwijl onze jongens op weg zijn naar de overkant van het Sloe. Van patrouille lopen komt die nacht niets meer. Nu twee vol ledige compagnieën over een grote afstand de dijk -bezet hou den, is het ook niet direct nood zakelijk. 's Morgens om 4 uur duiken Willem en ik de schuur in om met nog enige Schotten een ogenblik rust te nemen. Het is er ibitter koud op de onbedekte stenen vloer, vooral ook omdat het door een paar spleten onder de deuren verschrikkelijk tocht. Als het op de harde en koude vloer niet langer uit te houden is, klimmen de Schotten naar boven en beginnen in het donker een hoop bossen naar omlaag te gooie.n Wat het is, kunnen we niet zien, maar zodra ik een schoof oppak, voel ik dat het tarwe is. Wij leggen enige bossen voor de deuren en we spreiden er een aantal op de vloer uit, zodat we nu tenminste niet langer op de stenen behoeven te liggen. Af en toe sluimeren we even in, maar van slapen komt niets. Onze gedachten toeven (bij de vele kameraden op het Sloe en we weten dat ook wij spoedig aan de beurt zullen komen. Bij het krieken van de dag staan we weer buiten. Het is te koud in de schuur en om ons te verwarmen, kunnen we beter wat heen en weer lopen. Onze eerste gang 'is natuurlijk naar de dijk, waar de schild wachten juist iets in het vizier hebben gekregen. „Kijk," zeggen ze, „krijgs gevangenen, daar op het schor" Inderdaad hebben enige van onze makkers een partijtje Duit sers aangevoerd, die ze naar deze kant moeten zien te krijgen. Er blijken zich echter ook ge wonden onder te bevinden van onze eigen compagnieën. De ver- plegingstroepen hebben handen vol werk. Het zal een hele kar wei zijn de gewonden hier aan de wal te brengen. Het is laag water en het slik is breed en daaribij uiterst gevaarlijk. Er schijnt geen bodem onder te zit ten en het is ondoenlijk er door heen te waden. Wie in dit slib terecht komt, raakt er zonder hulp niet meer uit. Bij verschillende boeren in de buurt halen wij lange ladders, die we in de boten laden en tot tegen het slik brengen. Ook bij de boer, waar we vannacht in de schuur hebben gelegen, h-alen we twee lange fruitladders weg. Tot mijn ergernis reclameert hij heftig. „Als ik mijn ladders maar héél terug krijg", jammert hij luide. Willem maakt zich kwaad en mompelt iets van de ladders on- 4er een glazen stolp terug te brengen. Ook over de tarweschoven op de dorsvloer gaat onze boer ge weldig te keer. Mijn vingers jeuken om hem de schoven links e,n rechts om de oren te slaan... Maar onze kameraden staan te wachten en we laten de boer met zijn jammerklachten alleen. Met flinke pas marcheren wij zover dat mogelijk is langs de voet van de dijk door de vette glibberige klei naar de plaats, waar de te water gelaten boten liggen te wachten. Wij hebben nog zes flinke ladders te pakken gekregen, maar het blijkt nu dat we een paar lange einden touw tekort komen. Aan beide einden van de ladders moeten n.l. tou wen bevestigd worden, zodat de mannen op het schor de ladders naar zich toe kunnen trekken. Als er een gewonde op vastgebonden is, kan men in dè boten de hele vracht weer inhalen. Het is een ingewikkelde geschiedenis, maar het kan momenteel niet anders en hoofdzaak is, dat we de ge wonden zo safe mogelijk naar de ze kant transporteren. Terwijl Willem bij de boten blijft helpen, spoed ik mij terug naar de boerderij, waar ik beleefd en kalm twee lange touwen vraag. De (boer slaat ijlings weer aan het weeklagen: „Jullie halen hier alles maar weg", krijt hij met zijn armen om hoog. „Wie zal zeggen of ik die touwen ooit nog terugzie" „Na de oorlog zal ik ze bij je terugbezorgen", beloof ik hem met een effen gezicht. De ironie van het antwoord ont gaat hem volkomen. Hij geeft mij tenminste zonder verdere klaag liederen twee behoorlijke, lange touwen, waarmee ik mij naar de boten haast Vóór de eerste ladders de over kant bereiken, zijn enige van onze verplegingsmanschappen met een touw om hun middel door het slik „gezwommen" Gezwommen zeg ik, omdat ik het niet anders kan noemen, wanneer ik iemand op zijn buik door de modder zie voortschui- ven. In overjassen gewikkeld, wor den een aantal gewonden met een touw naar de boten getrokken. Het is weinig minder dan een marteling voor de knapen. Zodra de ladders arriveren, gaat het gelukkig beter en pijnlozer. Ook de Duitse gewonden halen we zo naar ons toe. Daarna komen de gezonde krijgsgevangenen aan de beurt Van de voormalige grootheid en verwatenheid van het alles onder de voet lopende „Herren volk" is bjj deze schuw kijkende soldaten niets overgebleven en al ploeterend en sjouwend vraag ik mij af, of ze van ons wellicht een behandeling hadden verwacht, die zijzelf zo vele anderen hébben doen ondergaan Midden onder het werk worden Wlilem en ik teruggeroepen naar de boerderij. Met tal van Schot ten moeten we ons gereed maken voor de overtocht. We kopen een paar liter melk van de boerin en we voelen, hoe goed de kostelijke drank ons doet na de vermoeie nissen van de urenlange arbeid in modder en smurrie. Dan komt het bevel: „Alles klaar voor de overtocht!" Er zijn vier trucks aangeko men met z.g. „sidings". Dit zijn kussens, van canvas vervaardigd naar ik meen, bijna twee meter lang en ongeveer 50 cm breed en hoog. Deze sidings dragen we met bekwame spoed naar het punt, vanwaar we zullen over steken. Er waait een stevige bries en het is een helè toer met zo'n gevaarte op je schouders te lopen, zonder omver te slaan. We werken als paarden, maar we smaken dan ook het genoe gen, dat alles in de kortst moge lijke tijd gereed is. Terwijl we de laatste boten te water laten, varen de eerste reeds met de si dings beladen af. Onder die kus sens zijn brede dwarshouten be vestigd, welke aan weerszijden circa 25 cm naar buiten steken. De sidings worden achter elkaar op het slik gelegd en vormen zo doende een pad om over te lopen. Door de lange dwarshouten heo- ben ze een brede oppervlakte gekregen, waardoor het drijfver- mogen aanzienlijk is opgevoerd. Nog zijn alle sidings niet uitge legd, of de tocht neemt een aan vang. Het wordt weer menens!... Willem en ik zitten in de voor ste boot met de majoor, de ka pitein en acht Schotse soldaten. Het water wast snel, zodat de eerste sidings al spoedig liggen te drijven. De dingen schomme len als kano's, als wij er op stap pen. De artillerie bij de Sloedam heeft onze hulp nodig en wij trekken de vijand tegemoet om hem te beletten uit de St. Joost- landpolder de Nieuw-Bijleveldse polder in te trekken. In korte tijd zijn wij over. Wie uit de boot stapt, kijkt niet meer om. Onze taak ligt vóór ons Enige manschappen moeten achter blijven om een nieuwe groep krijgsgevangenen over te zetten. Daar het leggen van de sidings nog niet voltooid is, hebben wij de laatste acht k tien meter door het slik gebaggerd, zodat wij al direct met een flink modderbad en een smerig modderpak onze expeditie inzetten. Dan begint de tocht over het verraderlijke en glibberige schor. Majoor Southwood en kapitein Webster gaan voorop. Het lopen valt er niet mee. Telkens moeten we over diepe geulen springen en verscheidene keren komt er iemand in zo'n geul terecht. Dan steekt een ander hem de loop van zijn geweer toe en trekt hem weer op het „droge". Onze schoenen wegen als lood; onze broeken staan stijf van de modder en over onze hoofden fluiten en joelen de granaten, die op de vijandelijke stellingen wor den afgevuurd om onze overtocht te dekken. Als we de dijk bereiken, ia onze veldprediker daar zowaar ook weer al present. Zo gaat het altijd met deze man. Ik heb de diepste bewondering en hoogach ting voor hem. Wij zijn gewa pend; hij is ongewapend en er schijnen geen gevaren te be staan, groot genoeg om hem te beletten in de voorste linies te verblijven. Hij is juist bezig een Rode Kruissoldaat te helpen, die een van onze jongens behandelt. Deze soldaat is, naar ik later hoor een voet afgeschoten Tijd om stil te houden is er niet. Langs de voet van de djjK gaan wij verder tot de boerderij van de landbouwer Noom. Hier ijlen wij in looppas de dijk over, voor zover er in onze bemodderde toestand tenminste nog van een looppas gesproken kan worden. Zo diep gebukt als maar om- gelijk is, snellen we de dijk af. We steken langs achter de schuur het erf over en komen zo op de weg, die naar de St. Joostland- polder loopt. Op deze weg wacht ons een warme ontvangst. Granaten fluiten ons tegemoet, mitrailleur- vuur knettert, geweerschoten knallen. Met één sprong verdwijnen wij in een langs de weg lopende sloot. Horen en zien vergaat ons. In het land en langs de sloot liggen tal vai aardappelkuilen. Bij massa's slaan de projectielen daar in en van alle kanten vlie gen de aardappelen en de stukken klei ons rond de oren (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5