De Belastingverhogingen UIT OE PROVINCIE VOOR DE ZONDAG Kerkdiensten Gemeenteraad van HooJdplaat Internationale Schietwedstrijden te Terneuzen Hoe het verwoeste Aardenburg zijn herstel aanpakte Openbaring en Geheimenis TWEEDE KAMER AGENDA TERNEUZEN De Heer heeft gezegd, dat Hij in donkerheid zou wonen. 1 Kon. 8 12. In de Griekse vertaling luidt bovenstaande tekst aldus: De Heer heeft de zon aan de hemel geplaatst, maar zelf heeft Hij be sloten in het duister te wonen. Het volk Israels staat onder de open hemel in jubelende zonne schijn, toch verheft het zijn hart naar het donker heiligdom. De scheppende kracht van God is openbaar. Hijzelf is onzichtbaar en ondoorgrondelijk. De For meerder van alle dingen heeft zelf geen gedaante. De Schepper van het licht woont in een wolk. Zijn macht is zo hoog als de he mel, maar zijn tegenwoordigheid en woonplaats is bij de mensen. Terecht zegt een beroemd god geleerde hiervan: Dit zijn en blij ven de grote tegenstellingen bij elke godsdienst, waarvan ook wij slechts kunnen stamelen: Alles is openbaring! En alles is myste rie. ZATERDAG 30 JUNI. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 1 JULI. Axel: 10 uur Jeugddienst (met - hoornbegeleiding)2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Bed. H. Doop. Voorber. H. Avondmaal). Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Graaff. Seis van Gent: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starenburg. Bed. H. Doop. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten. Bed. H. Doop: 2.30 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 10 uur Een voorganger uit Gent; 2.30 u, Ds. G. Jansma. Bied. H. Doop. Voorber. H. A. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 9.30 uur Prof. Dr. W. A. Dekker, van Losdorp (Gr.). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beuzekom. Bed. H. Avondmaal; 5.30 uur Ds. J. H. van Beuse- kom. Bed. H. A. en Dankz. Cadzand: 10.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Bed. H. Doop. Retranchement9 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Schoondijke: 10.30 uur Ds. M. J W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 2 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijlman. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. M. de Wit, van Rotterdam. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. Gereformeerde Kerk (Ondertu art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Stud. D. Berghius, van Groningen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. CUnge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hul>1 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. TT TT Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen. Sluisikil: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, herinnert eraan, dat de minister-president in dere- geringsverklaring van 17 Maart heeft gezegd, „dat de aandacht van regering en volksvertegen woordiging moet worden gecon centreerd op een aantal hoofd punten, die de levensbelangen van ons volk raken. De regering denkt daarbij: 1. aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de sa menwerking der vrije volkeren ter verzekering der collectieve veiligheid; 2. aan het daardoor moeilijker geworden sluitend maken van het staatsbudget; 3. aan het dekken van het te kort op de Nederlandse betalings balans, dus het scheppen van evenwicht tussen hetgeen wij aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen." De drie problemen zijn innig met elkaar verweven en sterk be ïnvloed door de gevolgen van de aanval op Zuid-Korea. De directeur van de K. L. M. heeft, toen enige rampen de maatschappij hadden getroffen, tegen de verzamelde piloten ge zegd: „Wij staan met de rug tegen de muur; we moeten een drachtig doorwerken". Thans kan worden gezegd, dat hij het heeft gerooid. Spr. meent, dat wij nu in dezelfde positie ver keren. De militaire uitgaven moesten sterk worden opgevoerd. De verhoogde invoer en de ach teruitgang van de ruilvoet heb ben tot monetaire spanningen ge leid, welke verontrustend kun nen worden genoemd. De verhoging van de levens middelensubsidies en de verho ging der militaire uitgaven be tekenden een zelfbedreiging van het budgetaire en monetaire evenwicht en ten dele van de be talingsbalans. Deze ontwikke ling maakte een nationaal dek kingsplan tot het sluitend maken van de betalingsbalans noodzake lijk. Met de uitvoering van dat plan is de regering bezig. Gevraagd is wat de regering op korte termijn denkt te doen. In de Eerste Kamer heeft spr. ge zegd, dat men het hoofd koel moet houden en dat men niet on geduldig moet worden. Hij be grijpt, dat dit antwoord onbevre digend is. In de afgelopen zes weken hebben zich symptomen voorgedaan, die wijzen in de rich ting van een lichte verbetering. In die tijd is de deviezenvoorraad niet verder teruggelopen. De re gering is tot het inzicht ge komen, dat wij vertrouwen moe ten hebben in het regeringspro gram en snel ingrijpende maat regelen op dit moment niet be hoeven te worden genomen. De directe aanleiding, die aan het indienen der belastingvoor stellen ten grondslag ligt, is de begroting der militaire uitgaven. De minister wil niet verhelen, dat de grote uitgaven in de mili taire sector ernstige bezwaren voor het monetaire evenwicht in zich bergen. Wat het zwaarste wegen. De heer Weiter wijst verho ging der militaire uitgaven niet af, maar hij vindt ze te groot. Hij zou de grote bondgenoten willen doen weten, dat deze inspanning ons te zwaar is. Tot op zekere hoogte is de mi nister het daarmee eens. Het is in het vertrouwen dat de rege ring der Ver. Staten het ons door middel van dollars mogelijk zal maken ons deze instemming te getroosten, zonder dat het bin nenlandse front in gevaar komt, dat de regering van oordeel is dat wij dit waagstuk moeten be ginnen. Spr. hoopt dat het Amerikaan se congres ten deze spoedig een beslissing zal nemen, want een al te lange onzekerheid maakt het te voeren beleid zeer moeilijk. De regering is steeds tot over leg bereid. Uit een oogpunt van een billijke verdeling der lasten moet rekening worden gehouden met de verlaging der subsidies, hetgeen betekent, dat een ver schuiving in belastingdruk die hoopt, dal de Kamer er mee zal voortgaan en dat ooit de Reken kamer het hare zal blijven doen maar men denke niet, dat er tien tallen millioenen mee te bereiken zijn. Uitvoerig gaat spr. in op de kwestie der fiscale winstbepaling, opmerkend dat daarbij geen sub jectieve doch objectieve criteria worden toegepast. Hij is bereid een soepel standpunt in te nemen met betrekking tot de omschrij ving van het winstbegrip. De heer Hofstra wil de nieuwe fis cale winstbepaling niet in 1950 doch in 1951 doen ingaan, omdat dan ook de verzwaring der belas tingen pas van kracht wordt. Met de bezwaren van de heer Hofstra kan de minister niet meegaan. Met betrekking tot de kinder aftrek herinnert spr. aan een ar tikel in de „Volkskrant", waarin werd gezegd, dat dit niet het slechtste deel der belastingwet geving is. Spr. meent daarin een bevestiging te mogen zien van zijn opvatting, dat hem moeilijk het verwijt kan treffen, dat nij niet steeds een ruim standpunt gezinnen. Vervolgens bespreekt de minis ter de extra-belasting op bedrijfs winsten boven 8.000 en de ver hoging der vennootschapsbelas ting. Hij meent, dat het verant woord is de factor bedrijfswinst VERVCXERVERBOD VASTE BRANDSTOFFEN De Staatscourant van Vrijdag 29 Juni 1951 bevat de instelling van een vervoerverbod voor vaste brandstoffen in Zeeuws-Vlaande- ren. BEN ÖEÜVIINGEN WATERSCHAPPEN. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd tot gezworene van: het waterschap HertoginliHed- wigepolder: A. P. E. Staal te Graauw; de Melopolder: P. J. Boënne te Graauw, uiterlijk tot 't einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot plaatsvervanger van de Dijk graaf van het waterschap Grote en Kleine Isabella A. R. van de Vijver te Philippine; tot gezworene van het water schap Het Vrije van Sluis: A. J. Cambier te Breskens en P. J. E. van Hijfte te IJzendijke; benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c.a. W. P. J. Staal te Vogelwaar de, met ingang van 1 Augustus 1951; tot bestuurslid van het water schap Hulster en Axeler Ambacht O. J. E. Verhaegen) te Westdorpe en Fr. van Hoeve te Axel beiden met ingang van 1 Augustus 1951; tot gezworene van de Willem III polder Joz. Scheele Jansz. te Axel; van de ealamiteuze poidei Kleine Huissens F. de Koeijer te Zaamslag; van de Vlooswijkpolder P. 'Dieleman te Hoek allen met in gang van 1 Augustus 1951; tot gezworene van de Zaarn. slagpolder Com. van Hoeve te Zaamslag met ingang van 1 Aug 1951; tot plaatsvervanger van de Dijk graaf van de Ghellinkpolder Fran- gois Ramondt te Sas van Gent tot Dijkgraaf van de ealamiteu ze Kleine Huissenspolder Mart. Dieleman te Zaamslag; van de Willem III polder Abraham Kos ter te Zaamslag; van de Oude tEJglantiejr (pf/fafcr K. M. Steepdijk te Axel; tot plv. dijkgraaf van de Oude Eglantierpolder Jan van Hoeve Lz. te Axel; van de Stroodorpe- polder J. den Hamer te Terneu zen; van de polder Cattiarina Jan Koster Wz. te Vogelwaarde; van de Zaamslagpolder Karei de Koeijer te Zaamslag; tot lid van de Dijkraad van het ealamiteuze waterschap Walsoor den J. A. M. Staal te Hontenisse, als vertegenwoordiger van de Kruispolder; van de ealamiteuze Nieuw-Neuzenpolder P. Dieleman een verdere verzwaring der in directe belastingen zou beteke nen, voor de regering moeilijk aanvaardbaar is. Het is niet raadzaam zich te verbinden tot een groot militair plan zonder dekkingsmiddelen. Spr. wil zich niet wagen aan op timistische voorspellingen no pens de toekomstige belasting opbrengsten. Als er zich een ver betering voordoet, kan tot een herziening der lasten worden overgegaan. Komend tot de bezuinigingen zegt de minister, dat wat aange geven is, het voorlopig resultaat van de overwegingen der rege ring vormt. In de bezuinigings nota zijn zeer reële bezuinigingen naar voren gebracht, die een be drag van 100 millioen te boven gaan. Men kan z.i. niet zeggen, dat hij zijn toezeggingen ten deze niet zou zijn nagekomen. Spr. is het er mee eens dat, wil men be langrijke bezuinigingen bereiken, men dit moet vinden in het af snijden of sterk inkrimpen van staatszaken. Deze kwestie is al leen te bezien in overleg met een commissie uit de Kamer, omdat het zaak van politiek beleid is. De minister verklaart het vol maakt oneens te zijn met zijn ambtgenoot die meent, dat hoofd officieren niet per tram zouden kunnen reizen. Op tal van pun ten is critiek op haar plaats en is, moet echter het zwaarste spr. verheugt zich erover. Hij HEIDEN: TERN EUKEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Hotel Berlin". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Schateiland". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur Biosc. „De bruid was 'n man". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 4.30 uur Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Hotel Berlin". Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Schateiland". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7.30 uur: Vergadering Jonge Kerk. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „De bruid was een man"; 8 uur: Biosc. „De vlucht naar het moeras". Niemand had na een week van gestadige regenbuien durven ho pen, dat het weer gisteren zo zonnig zou zijn met een zomerse temperatuur. Men trof het dus geweldig bij de internationale schietwedstrijden, die gisteren op het schietterrein aan de Oostsluis door de Politie Sportvereniging waren georganiseerd. De voorzitter van de P.S.V., de heer Van Troost, heette alle deelnemers welkom, waarna bur gemeester Teilegen in 't bijzon der de buitenlandse gasten ver welkomde, die de reis naar onze Scheldestad hadden gemaakt om op pistool en karabijn hun krach ten te meten met hun Neder landse collega's. De gehele dag heerste er in en om de consumptie- en scliiettent- jes een gezellige drukte. In de voormiddag had in hotel „Rotterdam" de officiële ont vangst plaats van de chefs der deelnemende corpsen. Na afloop werden de prijzen met enkele toepasselijke woorden aan de winnaars uitgereikt door inspecteur Reijnders. Het was een prachtdag ge weest, waarin hard en sportief was gestreden en er was heel wat gecijfer nodig geweest om de uitslag vast te stellen. De gouden kogel, de blijvende wisselprijs, werd dit jaar gewon nen door de heer K. Entjes (Inv. en Acc.) te IJzendijke met slechts twee punten verschil op de win naar van vorig jaar, de heer P. Koekoek te Middelburg. De uitslagen waren als volgt: Pistoolschieten. Wisselprijs (beker) Gem. Poli tie Middelburg I. Groepspriizen: le pr. Gemeen tepolitie Middelburg I met 218 punten; 2e pr. Politie Gent I met 217 punten en 8 rozen; 3e pr. S.A.S. I met 217 punten en 6 rozen. Individuële prijzen: le pr. W. Kortsmit. Iv. en Acc. Vlissingen II met 59 pt.; 2e pr. C. Kastelein, Gem. Pol. Vlissingen II, met 59 pt.; 3e pr. A. Delaruije, Pol. Gent I met 57 pt.; 4e pr. W. Ileij, Ge meentepolitie Vlissingen I met 57 pt.; 5e pr. K. Entjes, Iv. en zwaarder te belasten, voor zover ze boven de ƒ8.000 uitkomt. Er zijn geen steekhoudende bezwa ren tegen aan te voeren. De voor gestelde regeling verdient de voorkeur boven een algemene verhoging van de inkomstenbe lasting. De gedachte aan een over winstbelasting heeft spr. lang be zig gehouden. Op grond van des kundige adviezen heeft hij ervan af gezien, omdat er grote bezwa ren aan zijn verbonden. Een Zondagsrijverbod acht spr. niet gewenst. Hij meent, dat de bezuiniging lang niet zo groot zou zijn als men wil doen voor komen. De verhoging der motorrijtui genbelasting acht hij verant woord. De uitbreiding van het autopark is zodanig, dat ze een ernstige belasting van onze de- viezenpositie vormt. Beperking van de binnenlandse consumptie zal in vele gevallen nuttig zijn voor verhoging van de export. De belasting op overbodige ver pakkingen zegt hij te willen handhaven. Wat de vermogens- en de suc cessiebelasting aangaat, ver klaart spr. te weten dat er groe pen zijn, die van verhoging een aantasting van het vermogen vrezen en een vermindering van de spaarzin. Spr. bepleit het Het uitbreidingsplan aangenomen. In de gisteravond gehouden ge meenteraad werd mededeling ge daan van de goedkeuring door G.S. van de verordening op de heffing van keurlonen. In het tekort van de keurings kring IJzendijke ten bedrage van 513,75, zal Hoofdplaat 107,72 bijdragen. De door de raad vastgestelde overwerkregeling en reisgeldver goeding kon geen goedkeuring van G.S. verkrijgen. De heren Rijckaert en Dieleman, alsook wethouder Blaakman wen sten het genomen raadsbesluit te handhaven, waartoe met alg. stem men werd besloten. Op het verzoek van het bestuur der R.K. Bijz. Lagere school „St. Petrus" voor het gebruik van de speelzaal der R.K. kleuterschool als gymnastieklokaal een bijdrage van 200-per jaar, werd 3625 toege kend. Als exploitatievergoeding voor de St. Josephusschool werd met algemene stemmen vastgesteld f 2693,33 en het voor vergoeding in aanmerking komend bedrag be paald op 2778,79, De kindertoelageverordenmg standpunt dat men in bijzondere omstandigheden tot een zodanige verhoging mag overgaan, zoals ook tussen de beide wereldoorlo gen is geschied. De geraamde op brengsten bedragen slechts resp. 15 en 12 millioen. Aan het slot van zijn rede con stateert de minister, dat de grote meerderheid der Kamer de ver hoging der defensie-uitgaven aanvaardt, maar nu de offers ter sprake komen, is er meer critiek dan waardering. Hij hoopt dat er na zijn antwoord meer adheasie voor de voorstellen zal zijn en minder critiek. De rede van de minister heeft 3 uur en 48 minuten geduurd. Te kwart over vijf wordt de vergadering gesloten. werd z.h.s. vastgesteld. G.S. zal verzocht worden het presentiegeld der raadsleden vast te stellen op 5 per vergadering. Bij de wijziging der begroting 1950 ontstond over de post van 5650 ten behoeve van het bijwer ken van het achterstallige onder houd der St. Josephschool een levendige discussie en werd beslo ten hierover spoedig tot een oplos sing te komen. Aan de heer J. J. van de Velde werd de grond, benodigd voor de herbouw van zijn verwoeste wo ning te Nummer Een, toegewezen, waarbij de heer Steijaert de nood zakelijkheid betoogde van het ver breden en verharden van het voet pad van Nummer Een naar de Mo lenweg. Het uitbreidingsplan. B. W. stellen voor het uitbrei dingsplan voor de kom der gemeen te en voor de buurtschap Slijkplaat vast te stellen overeenkomstig het door ir Van 't Hooft gemaakte ge wijzigd ontwerp, waarin o.m. het sportterrein geprojecteerd is ach ter de woningen aan de Oostzijde der Dorpsstraat en de bouw van een tiental woningen voor de vor ming van een R.K. kerkelijk cen trum in de buurtschap. Dit gewij zigd uitbreidingsplan werd aange nomen met 5 stemmen. De heer Dieleman stemde tegen daar hij zich niet kon verenigen met de plaats van het sportterrein. De heer Rijckaert onthield zich van stemming. Z.h.s. werd besloten tot sluiting der alg. begraafplaats. De gemeen te Biervliet heeft zich bereid ver klaard haar begraafplaats voor de sporadische gevallen ter besch'k- king te stellen tot de nieuwe alg. begraafplaats aan de Oost Lange- weg in gebruik kan worden geno men. Tenslotte werd nog besloten tot toekenning van een vacantietoe- slag voor het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel. De heren C. de Smit en J. C. Blaak werden herbenoemd tot leden van het burg. armbestuur. Acc. te IJzendijke met 57 pt.; 6e pr. Van Wijngen, Gem. Pol. Vlissingen I met 57 pt.; 7e pr. W. A. de Romph, Luctor I met 57 pt. 8e pr. P. Koekkoek, Gem. Pol. Middelburg I met 57 pt.; 9e pr. II. C. van Dam, Iv. en Acc. Terneu zen met 57 pt.; 10 pr. W. Kersten, Mar. I met 56 pt. (3 rozen); 11e pr. P. Suurland, Gem. Pol. Mid delburg I met 56 pt (2 rozen); 12e pr. G. Beniest, Pol. Gent met 56 pt. (na loting). Beste Belgische Pistoolgroep: Pol. Gent I (medaille). Beste Eelgische Pistoolschutter: A. Delaruije (vaatje Holl. nieuwe haring). Pistoolschieten officieren: le pr. W. H. van Ballegoijen de Jong met 57 pt.; 2e pr. M. de Valk met 52 pt. (1 roos); 3e pr. F. Pauwels met 52 pt. Karabijncchieten. Groepsprijzen: Wisselprijs Kon. Mar. Terneuzen II met 175 pt.; le pr. alsvoren; 2e pr. Rijkspol. te water II met 173 pt.; 3e pr. Gem. Pol. Middelburg I met 170 punten. Individuële prijzen: le pr. J. F. Oele, Kon. Mar. II met 46 pt. (na overschieten en loten); 2e pr. P. Vogelaar, Pol. te water II met 46 pt.; 3e pr. M. A. Legierse, Kon. Mar. II met 46 pt.; 4e pr. M. Broeke, Pol. St. Niklaas met 46 pt.; 5e pr. C. Zwartelé, S.A.S. Douane met 45 pt.; 6e pr. A. Boon, Verkeer spol. Terneuzen met 45 p.; 7e pr. H. Enkelaar, C.C.D. Oostburg met 45 pt.; 8e pr. K. Entjes, Iv. en Acc. IJzen dijke met 45 pt.; 9e pr. A. v. d. Brand, Pol. te water Wemeldinge n.et 45 pt.; 10e pr. J. S. Roest, Iv. en Acc. Vlissingen met 45 pt.; 11e pr. P. Driedijk, Rijkspol. West dorpe met 45 pt.; 12 pr. J. Ris- eeuw, Iv. en Acc. IJzendijke met ,5 pt. Be te Ned. karabijnschutter: J. F. Oele, Kon. Mar. II (vaatje ha- rmg Beste Telg. schutter op kara bijn en pistool: M. Broeke van St. iviKiaas met totaal 92 pt. De beste schutter op karabijn en pistool: K. Entjes, Iv. en Acc. IJzendijke (gouden kogel) met 102 punten. Met Brabantse gemoedelijkheid heeft burgemeester Sjef van Don gen verteld over de wederopbouw van zijn gemeente, waar, zoals men weet, na de invasie dermate fel is gevochten, dat er weinig heel bleef. Over de eerste na-oorlogstijd, toen de problemen voor deze ge meente toch naar verhouding over weldigend geweest moeten zijn, ge tuigt de burgemeester: ,,Het was werkelijk de mooiste tijd van mijn leven." En dan slaat hij aan het vertellen en beantwoordt Lij vragen, die tus sen z\jn relaas door worden ge worpen. „Wij zijn begonnen met dorps vergaderingen, toen er zelfs van een noodgemeenteraad nog geen sprake was. De verwoesting was zó radicaal, dat er de allergrootste nood heerste. Op die vergaderin gen kwam iedereen met zijn pro blemen naar voren en er werd al direct een aardige teamgeest ge kweekt. Voor hulp was de tijd met ons, want al klinkt het misschien een beetje cru, er moest geoogst worden toen de oogst rijp was. En in die eerste tijd stonden de ge troffen gebieden zeer in de belang stelling. Daar hebben we van ge profiteerd. We hebben hier een co- miteetje gevormd, zijn de boer op gegaan en hebben in verschillende steden in ons land het woord ge voerd." De opbrengst was groot genoeg om er een zeer belangrijk fonds van te vormen, waarmee hier iets bereikt kon worden. Op die wijze hebben wij in deze gemeente van 4000 zielen een sportterrein gekre gen, dat tevens recreatieterrein genoemd kan worden, waar hele huisgezinnen zich kunnen verma ken. „U moet niet vergeten," vervolg de burgemeester Van Dongen, „dat we hier vlak aan de grens zitten, met alle gevaren van dien. De mensen hadden in den beginne niets, maar ze hoefden slechts een kilometer te lopen om over de grens al room te vinden, electrisch licht te zien en meer aantrekkelij ke dingen. Voorts zijn de gewoon ten en zeden daar een beetje an ders dan hier. Daar zat een gevaar in. We moesten er dus wat tegen over zetten. Uit eigen middelen hadden we nooit een recreatieterrein kunnen opzetten, maar nu hadden we een kans, die we hebben waargenomen. Het zelfde hebben we gedaan met de herbouw. We zaten toen in de z.g. adoptietijd en kwamen in contact met „nationaal grondbe zit". Er werd een stichting opge richt, „Aardenburg herbouwt", be doeld om de particuliere herbouw te stimuleren. Met de z.g. woning wet woningen, waar andere ge meenten mee geholpen werden, konden we niet veel beginnen. On ze bevolking had immers altijd haar eigen huisje gekend. Wie ging trouwen kocht er een en in de loop der jaren loste hij de hy potheek af, zodat hij o.p latere leeftijd in zijn vrije huisje desnoods met zijn ouderdomsrente en zijn eigen varken en groentetuintje het leven kon doorkomen. Wij kon den die mensen dus geen stan daardmodel geven. „Aardenburg herbouwt" informeerde wat voor 'n huisje men bezeten had en wat er nu werd verlangd. Op een gege ven moment moesten de mensen dan een contract tekenen voor „dat en dat" huisje, dat zou worden ge bouwd. De herbouw is door die stichting op toeren gekomen. Men had en heeft nog de volle mede werking van Den Haag. „Mijn ervaring is", vervolgde burgemeester Van Dongen, „dat de provincie en het rijk hun goed keuring geven, zodra je maar met een reëel voorstel komt. Niet alle huizen zijn herbouwd, ook al omdat wij zaten met het grote probleem van de Belgen. Een derde van de bevolking bezit hier nl. de Belgi sche nationaliteit, al voelen zij zich Nederlander. Het sport- en recreatieterrein is door algemene samenwerking tot stand gekomen. Er moest b.v. gas worden aangelegd. De jongelui hebben daarvoor de sleuf gegra ven en de fitters hebben gratis de pijp aangesloten. Zo kwam dit met betrekkellijk weinig geld in orde. De voetbalclub kreeg van de gemeente materiaal en de leden bouwden daarvan in hun vrije tijd de tribune. Om er op te zitten moet men nu een kwartje betalen en zo komt het geld weer terug aan de gemeente. Er was na de oorlog nog een ander groot probleem. Aardenburg bezit grote vlasserijen, waar mil lioen kilo's vlas verwerkt werden. Ze waren voor 96 pet. verwoest. De grote ondernemers konden zich spoedig de meest modrene machi nes aanschaffen, maar de „klein tjes" waren toen gedwongen bij de groten hun vlas te laten zwinge len. Dit had tot gevolg, dat de gro ten konden rekenen wat zij wilden. Wij hebben zo vervolgde de bur gemeester daarom n coöperatie opgericht. De kleintjes, die nu een rendabel bedrijf hebben, moe ten hun voorschotten in vijf of zes jaar aan het fonds terugbetalen. Zo blijft het fonds bestaan. Er zijn ook reeds plannen om een vlassers- school te vestigen. Een gelukkig verschijnsel is, dat de Aardenburgers een hekel heb ben aan schuld en het liefst poot aan spelen om hun zaak rendabel te maken en alles op tijd te beta len. Zo is'er onder de bevolking, die voor de oorlog als vele boeren gelaten en op zichzelf leefden, na de bevrijding 'n teamgeest gegroeid en een zó grote mate aan initiatie ven, dat deze wel eens afgeremd moeten worden. De verhouding met België is vol gens burgemeester Van Dongen zeer goed. De uitgangssteden voor de Zeeuws-Vlamingen zijn Brugge en Gent, maar men voelt zich op en top Nederlander. „Zeg nooit te gen een Aardenburger, dat hij een halve Belg is, want dan krijg je in de kortst mogelijke tijd ruzie met hem. Als typisch staaltje noemde bur gemeester Van Dongen het vol gende: In '44/45 werd het plaatsje Eede, dat thans bij Aardenburg hoort, zozeer verwoest, dat de mensen er als 't ware holbewo ners waren geworden. De eerste twee winters waren dan ook onbe- beschrijfelijk. Nog geen tien me ter over de grens gingen de Bel gen toen betonnen noodwoningen plaatsen, om zo'n beetje te laten voelen, hoe goed het daar wel was en hoe slecht in Nederland. Maar dit werkte averechts, want men ging zeggen: als zij het kunnen, kunnen wij het ook. Door de bevrij ding zijn de mensen hier als liet ware wakker geschud. In Eede bouwde men eerst het bedrijf op, dan het „duvekot" en eerst daar na de woning. Men hielp zichzelf zoveel mogelijk en de bedrijven kwamen er, al waren het, bij wijze van spreken, maar zes planken en een golfplaat er op. Er is ook na de bevrijding vopr enige grotere en kleinere zalen in Aardenburg gezorgd, zodat de men sen ook 's winters hun recreatie hebben", besloot burgemeester Van Dongen. Mz. te Hoek, als vertegenwoordi ger van de Vlooswijkpolder. Afgevaardigden uitwatering». waterschappen. Stoppeldijk c.a.: H. A. A. Baron Oollot d'Escury en A. D. H. Ver- schuéren) als afgevaardigden van het waterschap Htengst- en, Rum- mersdijk; Hulster- en Axeler-Ambacht: F. P. de Kubber te Terneuzen; C. A. de Kraker te Zaamslag, beiden als afgevaardigden van de Grote Huissenspolder lil ii,Lster_ en Axeler-Ambacht: A. Wblfert te Hoek, als afge vaardigde van de Vlooswijkpolder. Aanbesteding. Alhier is aanbesteed het herstel en het onderhoud tot 30 April '52 van de aarde-, kram. en steen- glooiingswerken aan de waterke ring van het Calamiteuze water schap Nieuw Neuzen. Ingeschreven werd door: J. van 't Hoff, Hoek 28.900 P. Hamelink, Hoek 28.778 W. v. d. Berg, Bruinisse 27.650 J. F. Warrens, Ossenisse 27.400 L. van Popering, Bruinisse 26.860 A. de Bourgraaff, Wiihelminadorp 26.180 M. v. d. Velde, Bruinisse 26.000 L. van Boven, Eliewoutsdijk 25.950 A. Sponselee en J. Lucasse, Walsoorden 25.750 Kapper^gezellen-examen. Bij het dezer dagen te Rotter dam gehouden kappersgezellen- examen slaagden de dames: M Martens te Hoofdplaat; M. Vink te Terneuzen voor het'da mesvak en de heren J. Versprille te Oostfourg en P. Duijvens te Sas van Gent voor het herenlvak, allen 'cursisten van de kappersvak school te Terneuzen. Drijvende duikbootwerkplaat». Na op „De Schelde" te Vlissin gen gerepareerd te zijn, verliet Donderdag j.l. de sluizen van Vlis singen de Russische drijvende duik bootwerkplaats „Kommuna" voor een proefvaart op de Schelde. De vreemde constructie van dit kolossale gevaarte dat, na een paar uren tevoren te zijn opgeva ren, Donderdagavond omstreeks 10 uur met volle lichten de haven van Terneuzen passeerde om naar haar „reparatie-basis" Vlissingen terug te keren, trok uiteraard aan de wal de belangstelling van velen. Jaarlijks -uitstapje. Dinsdag en Woensdag maakten de leden van de reisvereniging „Gemeentebelangen" bun jaar lijkse uitstapje. Dinsdagmiddag startte men naar Hoedekenskerke, waar een bus van de Waloherse Stoomtram Maatschappij gereed stond, die de reizigers via Breda en Utrecht naar Amersfoort bracht, nadat onderweg „koffiedrinken" in Vianen op het programma stond. Te Amersfoort werd na aan komst overnacht in het schitte rend gelegen hotel „Birkhoven" aan de rand van het gemeente- park. De volgende dag begon om 8 uur het tweede gedeelte van de tocht. Het eerste doel was de „Echo- pat" bjj Apeldoorn. Na daar een half uurtje te heb ben vertoefd, bracht men een be zoek aan het 300 ha grote natuur reservaat „Berg en Bos". Het weer was niet best, maar toch is er volop genoten. Hier toefde men dan ook wat langer, waarna aan de beurt kwa men de attractietuin en de Julia- natoren. Vooral de laciispiegelzaal bleek een grote attractie. Na het middagmaal volgde een wandeling in de stad en een, be- Het zijn een paar mooie dagen zoek aan „Het Loo" met een kijk je in de -Seys Inquart bunker, geweest, waarop de deelnemers met genoegen kunnen terugzien. Prov. Waterpolotoumooi. Hedenmiddag zal in het Zwem bad aan de Westsluis een provin ciaal waterpolotoumooi worden gehouden. Nu de Bruinvis te Sas van Gent in een hogere klasse speelt, staan de „papieren" voor Terneuzen niet slecht. Vanmiddag zullen we de zeven tallen aan het werk kunnen zien. We hopen, dat zij na afloop van het seizoen 'n eervolle plaats op de ranglijst zullen bezetten. Een bezoek aan de badinrich ting zal dan ook zeker genoegen gevers Jaarvergadering „Groene Kruis". In zijn openingswoord ter jaar vergadering van de afd. Terneu zen van 't „Groene Kruis'" mocht de voorzitter, de heer Van der Griek, een iets beter opkomst vaststellen dan gewoonlijk op der gelijke vergaderingen het geval was. Hij meende, dat het „Groene Kruis" te veel als een soort ver zekering wordt beschouwd en hij zou het toejuichen, als er meer belangstelling van de zijde der le den werd getoond. In het verdere verloop der ver gadering deGde de voorzitter mee dat er plannen worden beraamd op een of andere wijze de aan dacht op het werk van het „Groe ne Kruis" te vestigen, waardoor men hoopt het ledental te vergro ten. Er zit wel groei in. Van 1600 begin 1950 is het le dental gekomen op ruim 1700. Tijdens de verslagen trof ons het getal 4009! Dit betekent n.l. het aantal be-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2