Vrede met Japan >É$D.D.D. Debat over de Belastingverhoging RECHTSZAKEN Het huis zonder sleutel Opening Landbouwhuishoudschool te Schoondijke WEK DE GAL IN UW LEVER OP Mn Vrije landen volgen optimistisch Amerika ECHTER^NIET^ZONDER BEDENKINGEN De onmogelijkheid om voor Duitsland en Oosten rijk een vredesverdrag te sluiten, berust op het feit dat de Sowjet-Unie, wijl zij grote delen van deze lan den bezet houdt, een absoluut recht van veto kan hanteren. In Japan is dat anders. De Amerikanen, door het Russische optreden bij het eind van de oorlog in Europa al vroeg wantrouwend gemaakt ten aanzien van Moskou's bedoelingen, hebben er van het begin af angstvallig voor gewaakt, dat het Rode Leger bui ten het Japanse kernland bleef. Boze tongen beweren zelfs, dat de op Hirosjima en Nagasaki geworpen atoombommen meer tegen de Russen dan tegen de Japanners waren gericht. Dat dwong Japan te capituleren op een ogenblik, dat de Sowjet-troepen, nog 1000 mijlen van Tokio verwij derd, pas met hun inval in Mandsjoerije waren begonnen. TWEEDE KAMER flog steeds stakingen in Indonesië Westerling uit België geweerd? Aanvaring in zeekanaal Willebroek van KANTONGERECHT TE OOSTBURG IVOROL geeft helder witte tanden! De noodwet kinderbijslag Waarschijnlijk gaapt tussen deze bewering en de waarheid een brede kloof, maar in ieder geval heeft de wijze, waarop de oorlog in Japan eindigde, het de Amerikanen mogelijk gemaakt de Russen uit Japan te houden en zich op het standpunt te stellen, dat de Sowjet-Unie, die slechts zes dagen tegen Japan streed, bij het sluiten van een vredesver drag niet meer rechten toekomen dan bijv. landen als Australië, Nieuw-Zeeland, Nederland enz! Alle pogingen van Moskou om ook de toekomst van Japan tot een zaak der Grote Vier (zonder Frankrijk, maar met China) te maken, zijn door Washington met dit argument van de hand gewe zen. Volgens de wil van Amerika, dat in Japan alle troeven in han den heeft, zal dit vredesverdrag het resultaat moeten zijn van de discussies van alle staten, die met Japan in oorlog waren en dit in technisch opzicht nog altijd zijn, dus van Frankrijk en Nederland even goed als van Rusland en China. En wanneer Moskou er niet aan mee wil werken op deze conditie, moet het maar van de conferentietafel wegblijven. Dit neemt niet weg, dat het ontwerp-vredesverdrag, zoals het thans in grove lijnen gereed is, in hoofdzaak het werk van het Amerikaanse State Department is. John Foster Dulles, de beken de Amerikaanse staatsman, is er maanden lang mee op reis ge weest, het laatst naar Londen en Parijs, om er de instemming van de bondgenoten voor te krijgen. Ben gemakkelijke taak was dat niet, want de regeling, die Ame rika voor Japan wenst, moest wel op velerlei bedenkingen stuiten. Het is Dulles zeker niet gelukt deze alle weg te nemen, maar ten slotte is hij er toch in ge slaagd de instemming van alle betrokken partijen (de Sowjet- Unie en China natuurlijk uitge zonderd) voor de Amerikaanse visie te winnen. Een knap stuk werk, dat het mogelijk maakt, waarschijnlijk nog vóór het eind van het jaar, een vredesverdrag gereed te hebben, dat de hand tekening van het overgrote deel der landen, dat met Japan in oorlog was, draagt. Eigenlijk waren de vragen, wat er in de toekomst met Formosa moet gebeuren en welk China, het communistische of het natio nalistische, tot onderteKening van het verdrag zal worden uitgeno digd, problemen van onderge schikt belang. Dulles kon er, toen hij hierover in Londen geen defi- niteive overeenstemming wist te bereiken, daarom genoegen mee nemen, dat deze kwestie op de lange baan werden geschoven. Belangrijk is dit: de bepalingen van het vredesverdrag zullen op Amerika's wens van zo'n aard moeten zijn, dat zij op geen en kele wijze het Japanse nationa lisme in de kaart kunnen spelen. Dat wil zeggen: Japan zal zijn volledige souvereine rechten her krijgen; het zal zich onbe grensd! kunnen herbewapenen en handel drijven met wie en tegen welke prijzen het wil en aan de bezetting zal natuurlijk een einde worden gemaakt. Een dergelijk verdrag houdt twee voor de hand liggende ge varen in: 1. dat de Russen, zodra de Amerikanen zich hebben terug getrokken, de lege plaats zullen opvullen; 2. dat Japan opnieuw vervalt tot de agressieve politiek, die het in het jongste verleden huldigde. Het eerste gevaar willen de Amerikanen ondervangen door het sluiten van een aparte over eenkomst met de Japanners, wel ke het aan Amerika toe zal staan als bondgenoot, niet langer als bezetter! een bepaald aantal troepen in Japan te onderhouden, tot het land sterk genoeg zal zijn om zich tegen eventuële Russi sche agressie te verdedigen. Het tweede gevaar, dat bijzonder sterk wordt gevoeld in de Stille Zuidzeelanden, denkt Washington te kunnen omzeilen door ener zijds met de Philpipijnen, ander zijds met Australië en Nieuw- Zeeland verdragen van weder- tVy^^ Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. zijdse bijstand te ondertekenen. Bij deze bondgenootschappen kunnen zich later landen als En geland, Indonesië, India, Pakistan enz. aansluiten. Met deze oplossingen heeft Dulles de goedkeuring voor het door Amerika gewenste vredes verdrag van het merendeel der belanghebbende staten kunnen kopen. Dat hij daarmede ook de vrees voor de toekomst bij de partners heeft weggenomen, ware te veel gezegd. Men ziet na tuurlijk zeer wel in, dat de Ame rikaanse edelmoedigheid tegen over Japan ten slotte een wijze daad kan blijken, maar aan de andere kant weet men ook, dat edelmoedigheid in deze wereld lang niet altijd beloond worut. En daarom blijft men, in het bijzon der in Londen, wantrouwend staan tegenover het optimisme der Amerikanen. MEVR. VAN DIJK—v. PROOYE VERRICHT DE OPENING. Voor de officiële opening van de landbouwhuishoudschool te Schoon dijke was een uitgebreid gezel schap in de cantine van het voor malige arbeiders-logeerkamp sa mengekomen. Onder de vele aan wezigen merkten wij o.a. op ir Geuze, algemeen voorzitter van de Z.L.M., mr Sehlingemann, secre taris van de Z.L.M., mevr. Van Dijk-Van Prooye, mej. Bergerhoef, vertegenwoordigster van de minis ter van Onderwijs, deputaties van het gemeentebestuur van Sluis, Zuidzande, Oostburg enz. De burgemeester van Schoondij ke heette alle aanwezigen welkom. Vele genodigden hadden met hun felicitaties bericht van verhinde ring ingezonden. Spr. wijst erop, dat door de opening van de land bouwhuishoudschool de kroon op het werk wordt gezet, waartoe de Z.L.M. het initiatief heeft geno men. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit een der pio niers op het gebied van het land bouwonderwijs, mevr. Van Dijk- Van Prooye, die een 38-tal jaren geleden als eerste iandbouwhuis- houdonderwijzeres in W. Z. Vlaan deren onder thans voor onmoge lijk gehouden omstandigheden het In verschillende plaatsen in Indonesië duren de arbeidscon flicten in verband met de eisen der werknemers inzake de Leba- ran-uitkeringen voort. Nadat de belangrijkste conflicten, zoals die bij de luchtvaartmaatschappij en bij de oliebedrijven, door een ministeriële commissie waren ge regeld, doen zich thans moeilijk heden voor o.a. te Surabaja tus sen het hotelpersoneel, dat een gratificatie van twee maanden loon eist, en de hotelbond, welke moeilijkheden, intussen niet tot feen staking hebben geleid. Ver der tussen de arbeiders van de gasmaatschappij te Medan en het gasbedrijf, hetgeen leidde tot een korte sitdown-staking en tussen de havenarbeiders te Tandjong- Friok en de scheepvaartvereni ging, waarvan een anti-over- werkactie het gevolg was, waar door het verkeer met de sleep boten werd stilgelegd. Door tus senkomst van de regering werd de anti-overwerkactie beëindigd. In een radioredevoering van minister-president Sukiman over de voornemens der regering in verband met de Lebaran kondig de hij aan, dat alle ambtenaren een gratificatie zullen ontvangen van 125 tot 200 rupiahs. Het Belgische blad „De Volks gazet" publiceerde gistermorgen een dienstbericht van de Belgi sche veiligheidsdienst, gericht aan alle politie-, douane- en rijkswachtposten langs de Belgi sche grens en op de vliegvelden, en waarin wordt bekend ge maakt, dat Westerling voorne mens zou zijn naar België terug te keren. „Het is mogelijk, aldus het dienstbericht, dat Westerling zich aandient onder de valse naam Lambrecht, naam waarop onlangs door een Nederlands consulaat een paspoort zou zijn afgeleverd. - Deze vreemdeling mag in Bel gië niet worden toegelaten. Zelfs niet op vertoon van officiële do cumenten. Aan alle eenheden van de zeevaartbrigades, alle douane- en rijkswachtposten, en aan alle eenheden, welke belast zijn met de paspoortencontrole op de vliegvelden wordt opgedragen deze vreemdeling te weren". SOWJET-UNIE ZOU 100 ATOOMBOMMEN HEBBEN. Clarence Cannon, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Don derdag in het Huis verklaard, dat volgens de jongste militaire in lichtingen de Sowjet-Unie hon derd atoombommen bezit. De Tweede Kamer heeft Don derdagmiddag de beraadslagingen over de wetsontwerpen tot wijzi ging en verhoging van enige be lastingen voortgezet. De heer Lucas (KVP) verwacht, dat de offers naar draagkracht over de gehele bevolking zullen worden verdeeld. Men make de termijn, waarvoor extra lasten worden opgelegd, niet te lang. Spr. geeft in overweging de werkingsduur der voorgestelde maatregelen te beperken. Men kan er echter met de be lastingopbrengst alleen niet ko men. Hij wenst onder geen be ding, dat de minister zich de mid delen zal verschaffen door geld- scheppende actie van de Neder landse Bank. Spr. vraagt de minister of hij het er mee eens is, dat het wen selijk is de werkingsduur van de belastingvoorstellen te beperken tot 31 December 1953. Als er een Zondagrijverbod komt, lijkt het hem billijk, dat het belastingbedrag voor auto's wordt verminderd. Zijn fractie wijst belastingen, die de eigendom aantasten, onvoor waardelijk af. Voorts betoogt hij, dat er geen sprake mag zijn van een zover gaande nivellering dat alle verschillen wegvallen, zich daarbij beroepend op de encycliek ,,Rerum Novarum". In dit ver band zegt hij ernstige bezwarên te hebben tegen de verhoging der vermogensbelasting en de wijzi ging der successierechten. Het sparen kan slechts aantrek kelijk gemaakt worden door maat regelen. tegenovergesteld aan die welke de minister voorstelt. Sprekers fractie heeft overwe gend bezwaar tegen de voorgestel de verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek. Verhoging van de weeldebelas ting acht spr. zeer bezwaarlijk voor de betrokken industrieën. Door het weeldetarief van 30 pet wordt de basis van vele dezer industrieën in het binnenland weggeslagen en daardoor wordt ook de export on mogelijk. Dat over de wijziging der omzet belasting geen overleg is gepleegd met het bedrijfsleven, zegt spr. te betreuren. De minister van Eco nomische Zaken pleegt vaak over leg met de betrokkenen; de minis ter van Financiën neme daaraan een voorbeeld. De heer Van de Wetering (C.H.) merkt op, dat hoewel de ontwer pen strekken om de middelen op te brengen voor de uitgaven der defensie, ze mede moeten worden gezien in het licht van het geraam de begrotingstekort. Een groot deel der bezuinigin gen kan spr. niet als zodanig aan vaarden. Ten aanzien van de voorgestelde boete voor het te laat indienen van de aangiftebiljetten merkt sor. o.m. op, dat de late indiening ge volg is van de ingewikkelde ver houdingen en vele problemen. Het is overdreven te beweren, dat veel aangiftebiljetten niet worden inge diend. Komend tot de omzetbelasting, bespreekt hij de kwestie der ver pakking, De minister weet zelf nog niet, hoe het nu eigenlijk zit met wat als onnodige verpakking moet worden beschouwd. Een bezwaar tegen het weelde tarief is, dat niet voldoende reke ning wordt gehouden met de ge volgen in de sector van de arbeid en de arbeider. Het valt spr. moeilijk zijn goedkeuring te hechten aan het weeldetarief zonder de lijst te kennen. Hij vraagt terugbren ging van gedistilleerd naar het gewone tarief der omzetbelas ting. Wat de motorrijtuigenbelasting betreft, acht spr. het de vraag, of het nationale wagenpark de verhogfng kan dragen, nu de transportbedrijven het zeer moei lijk hebben door de verhoging van de prijs van allerlei artike len. Tegen de wijziging van de suc cessiewet ontwikkelt spr. bezwa ren. Hij ziet het niet anders dan als kapitaalvernietigend. De heer Welter (K.V.F.) be schouwt de rede van de heer Hof- stra als de eerste verkiezings redevoering van de Partij van de Arbeid. Dat verklaart z.i. de hef tigheid en eenzijdigheid ervan. Die partij heeft blijkbaar haar straatje willen schoonvegen en daarvoor is naar sprekers oor deel wel reden. Hij beroept zich op regerings bescheiden en de verslagen van de Nederlandse Bank om aan te tonen, hoe slecht de monetaire positie, de begrotingspositie en de positie van de betalingsbalans is. Het is niet plezierig voor de regering met dergelijke feiten voor de kiezers te moeten komen. In de rede van de neer Hofstra heeft spr. noch de moed noch de bereidheid aangetroffen om de feiten onder de ogen te zien. Men moet leren aanvaarden de conse quenties van de afscheiding van Indonesië. De regering kan nog niet met zekerheid zeggen, dal de Neder landse inspanning voor de defen sie gedurende vijf jaar 500 mil- lioen zal moeten kosten. 7. i. moet aan de Angelsaksische partners worden gezegd, dat ons land gaarne bereid is zich in te spannen tot de grens van zijn kunnen, maar niet er boven. Spr. vraagt zich af, of het wel zedelijk verantwoord is geld uit belastingen te vragen, als het door bezuiniging op de gewone dienst te verkrijgen is. Volgens de heer Weiter kan deze minister t>eter belasting heffen dan bezuinigen. De noodzakelijkheid van de ge vraagde belastingverhoging is moeilijk te bezien door de over vloed van cijfers, welke geprodu ceerd zijn. Spr. merkt nog op, dat door belastingverhoging de mi nister in staat is geweest uitga ven te doen, die ver boven onze kracht gingen. Verlaging van de belastingdruk is z.i. een der eer ste vereisten. De heer Van Dis (S.G.) betoogt dat er in het verleden met geld is gesmeten. Aan waarschuwin gen heeft het de opeenvolgende kabinetten niet ontbroken. Aan sport en spel en dergelijke zaken is maar geld gegeven. Er wordt geld verspild aan de organisatie der V. N. en twee millard is ca deau gedaan aan Indonesië. De regering behoort naar be zuiniging te streven. Spr. keert zich tegen de verschil lende betalingsverhogingen, die naar zijn oordeel veelal tot grote moeilijkheden en onbillijkheden aanleiding zullen geven. Tegen elk der ontwerpen heeft hij ern stige bedenkingen en hij is niet overtuigd, dat de gelden zo niet geheel dan toch voor een belang rijk deel kunnen worden verkre gen door bezuiniging op het staatsapparaat. Te kwart voor zes wordt de vergadering geschorst. onderwijs begon, te kunnen be groeten. Spr. noemt de dag der opening niet alleen een feestdag voor Schoondijke, maar voor \e- heel West Zeeuws Vlaanderen. Het bestuur van de Z.L.M. heeft ge meend de nagedachtenis van de pionier voor landbouwhuishoudon- derwijs in Zeeland te moeten eren door het aanbrengen van een pla quette, vermeldende de naam van de heer Vorsterman van Oyen, in het portiek van de school. De school beoogt het verhogen van de welvaart en het geluk van de be volking. De Zeeuws Vlamingen zijn zeer gehecht aan het huiselijke leven. Spr. bracht dank uit aan het onderwijzend personeel, in het bij zonder mej. Verhage, de directrice, die zich na de bevrijding door schier onoverkomelijke moeilijkhe den sloeg. Mej. Spierenburg, wel ke een nieuwe werkkring gaat aanvaarden volgende maand, wen ste hij veel succes, en hoopte, dat de schooi te Schoondijke een goeui berinnering voor haar zou blijven Spr. bracht verder dank uit aan a diegenen, die hebben meegewei kt op enigerlei wijze aan de totstand koming en bouw der school. Mej. Bergerhoef, vertegenwoor digster van de minister van Onder wijs, bood de hartelijkste geluk wensen aan en prees het bestuur, Commissie van Bijstand en Com missie van Advies gelukkig een zo'n fraaie school te bezitten. Spreekster zegt, dat de ontwikke ling en de voorbereidingen tot de bouw niet over rozen zijn gegaan, maar zag in dit verband het devies van Zeeland als zeer toepasselijk. Verder richtte zij haar gelukwen sen tot het personeel en de direc trice. Zjj richtte de waarschuwing het onderwijs niet te theoretisch op te vatten, maar te realiseren, dat het landbouwhuishoudonder- wijs ten doel heeft de meis jes tot sociale, maatschappelij ke vrouwen te maken. Het hou den van cursussen en weekends zullen dit doel mede helpen ver wezenlijken. Met deze school feli citeerde zij de leerlingen en de vrouwen van W. Z.-Vlaanderen van harte. Spreekster bracht hul de aan mevr. Van Dijk-Van Prooye. Na de woorden: „Moge onder Gods Zegen dit gebouw tot in lengte van dagen tot het geluk van mens en maatschappij haar beste vruch ten afwerpen" verklaarde mej. Bergerhoef het schoolgebouw voor geopend. Ir Geuze van de Z.L.M. voerde hierna het woord en wees op het 10-jarig bestaan van de school. Im mers werd in 1941 het toen gereed gekomen schoolgebouw in gebruik genomen, niet vermoedende, dat dit in 1944 geheel verwoest zou worden. Spr. zegt, dat Zeeuws- Vlaanderen thans een school be zit, die de beste, mooiste en mo dernst ingerichte In geheel Zee land zal blijken te zijn. De heer Lockefeer feliciteerde namens het Provinciaal bestuur. Hij wijst op de grootheid van Zee land, welke steeds haar nadruk vindt in haar agrarisch bestel. Wij willen de fabrieksschoorstenen niet laten domineren boven onze boer derijen. Dat wil niet zeggen, dat wij geen industrieën nodig hebben, maar zjj dienen- gevestigd in over leg. Lang heeft Z.-Vlaanderen op onderwijsgebied' achter gestaan. Spr. spreekt de wens uit, dat de school zal mogen bijdragen tot de instandhouding van het familie leven en zich zal inzetten voor het behoud van ons Christelijk familie leven, waarin de kracht en de schoonheid haar bodem vindt in tegenstelling met de vervlakking in de grote bevolkingscentra. Mevr. Kools-Lutefjn biedt met een toepasselijk woord namens de leerlingen en oud-leerlingen aan mevr. Van Dijk-Van Prooye bloemen aan, terwijl de dames Ra- mondt, Bergerhoef en Rosevelt een bloemenhulde ontvangen. Mevr. De Pré-Leenhouts spreekt namens de vereniging „Ceres" als vice-voorzitster haar gelukwensen uit, terwijl zij aan mej. Verhage een practisch geschenk aanbiedt in de vorm van tafellakens en servet ten. Namens de plattelandsvrou wen afd. W. Z.-Vlaanderen spreekt zij eveneens haar beste wensen uit. Mevr. Ramondt-Weijn feliciteer de namens de Commissie van Bij stand en van Toezicht en deelt mede, dat de school, welke de naam van Prinses Marijke draagt, een geschenk kreeg van de ge noemde Commissie in de vorm van een grote foto van de prinses, wier naam de school draagt onder 'goedkeuring van H.M. de Konin gin. Tevens deelt spreekster mede, dat een fonds werd opgericht voor inwendige en uitwendige verfraai ing van school en inventaris. De heer Vermeulen, hoofd der o. 1. school te Cadzand, biedt na mens zijn collega's in W. Z. VI. zjjn gelukwensen aan de leerlingen, onderwijzers en het bestuur aan. Hij hoopt, dat de landbouwhuis houdschool tot grote bloei moge komen. Mevr. 'Luteijn-Risseeuw, oud- leerlinge van mevr. Van Dijk-Van Prooye, deelde de aanwezigen me de, dat zij aan het onderwijs van die landbouwhuishoudschool heel veel heeft gehad na haar intrede in het volle leven en dat daar de fundamenten voor haar verdere ontwikkeling werden gelegd. De heer J. H. van Kampen bracht de welgemeende felicitaties namens de gemeente Oostburg over, teewijl hij er zeker van was, dat de school met Gods hulp tot grote bloei zou komen en een zegen voor W. Z.-Vlaanderen zou mogen zijn. Mej. Verhage, welke als laatste het woord voerde, dankte de ini tiatiefnemers, welke de bouw tot stand brachten en allen, die op de ze dag door bloemen of geschen kenken blijken van belangstelling gaven. Gezamenlijk gingen de genodig den hierna naar het nieuwe school gebouw, waar mevr. Van Dijk- Van Prooye de officiële opening verrichtte door het doorknippen van een voor de deuren gespannen lint. Vanaf het tuinhek tot aan het portiek stonden de leerlingen van de school opgesteld met smette loos witte hoofddoeken en schor ten, terwijl de afwisselende paren meisjes versierde bogen ophielden. Het geheel is een juweel van een school, waarmee men in Zeeuws Vlaanderen met Schoondijke mee zeer dankbaar moet zijn. Voor de inwendige mens werd ook gezorgd; een keur van heer lijke koekjes, verschillende hartige hapjes en stapels broodjes met ham en rookvlees werden duchtig aangesproken. Dat de liefde van de man door de maag zou gaan, wordt de leerlingen al vroeg bijge bracht. Runderhorzels. Runderhorzels zijn gevaarlijke insecten. Niet alleen maken zij de huid van het vee vrijwel waar deloos, maar tevens zijn zij scha delijk voor de portemomnaie van de veehouders. Dit ervoeren de landbouwers A. ie C: uit Oostburg en W. L. du F. uit Sluis, die' we gens het verontachteamen der runderhorzelbestrijding tot ƒ25 subs. 10 dagen werden veroor deeld. Verkeersovertredingen. S. J. G. v. L, te Middelburg had te Sluis bij het Inrijden van de Kapellestraat niet op het van rechts komend verkeer gelet.. De ambtenaar eiste 30 subs. 15 da gen. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. I. v. d .L„ technisch ambtenaar te Qostburg, parkeerde voor de verbindingsweg Prov. weg IJzen- In het zeekanaal van Wille broek naar Brussel is een Hol landse lichter van grote tonnen maat in aanvaring gekomen met een vaartuig, behorende aan een Brusselse rederij, op het ogen blik, dat dit laatste trachtte on- I der de brug bij de cokesfabrieken van Marly, aan het kanaal van Willebroek, te varen. Door de lievige schok werd het mechanisme van de brug volko men ontredderd, zodat deze thans voor het verkeer onbruikbaar is. Dientengevolge is ook het ver keer op het kanaal en tussen de beide oevers gestremd. De door beide vaartuigen geleden schade is niet aanzienlijk. Er worden geen persoonlijke ongevallen ge meld. door EARL DERÏt BIGGERS Vertaling va» P. Oreille 10) (Nadruk verboden). uZo, mijn zoon," riep hij harte lijk, „hoe gaat het in Boston?" „Iedereen maakt het goed", zei John Quincy. „Het is buitenge woon vriendelijk van u Hij nam John Quincy mee naar een beroemde club voor de lunch. Daar wees hij hem verscheidene welbekende schrijvers aan. De jongen was behoorlijk geïmpo neerd. Niettemin was het er pret tig, de bediening volmaaKt, het eten voortreffelijk. „En hoe vind je San Francis co?" vroeg Roger na een poos. „Mooi", zei John Quincy een voudig. „Meen je dat werkelijk?" Roger straalde. „Zo'n plaats moet een Nieuw Engelander wel bevallen. Ze heeft een geschiedenis, mijn ongen, kort maar roemrijk." Nu O zult 's morgens „kiplekker uit bed springen. Ske dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom Neem de plantaardige CARTER'S USVERPILLETJES om die liter gal .^e"„^",^f&e^™nfienn '^s hij op zijn stokpaardje - hij stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht middel, onover- praatte goed. troffen om de gal te doen stromen. „Schrijvers' ast Carter's Leverpilletjes „vergelijken zei hij eindelijk, steden altijd met vrouwen. San Francisco is de vrouw, over wie je thuis niet veel zegt. Niet, dat ze niet alles was, wat ze zijn moet zo meen ik het niet maar haar kousen waren wat dunner, haar lach wat vrolijker de lui zouden je ver keerd kunnen begrijpen. Boven dien, de herinnering is te koste lijk om er veel over te praten. Hallo." Een lange, magere, knappe Engelsman liep door de zaal naar de deur. „Cope! Cope, beste kerel!" Roger snelde hem na en sleurde hem terug. „Ik kende je direct", zei hij, „en toch moet het meer dan veertig jaar geleden zijn, dat ik je voor het laatst gezien heb." De Brit liet zich in een stoel neervallen en glimlachte wrang. „Beste kerel, niet zo letterlijk, als je wilt." „Onzin", protesteerde Roger. „Wat komen jaren er op aan? Dit is een neefje van me, John Quincy Winterslip uit Boston. Ach eh wat is je titel eigen lijk?" Kapitein. Ik ben bij de Admi raliteit". „Zo? Kapitein Arthur Temple Cope. John Quincy." Roger wendde zich tot de En gelsman. „Je was adelborst toen we elkaar in Honolulu ontmoet hebben. Nog geen jaar geleden sprak ik erover tegen Ban zending is natuurlijk geheim. Een uitdrukking van afkeer Dan naar de Fanning Eilanden." kwam op het gezicht van de ka pitein. „O ja, Dan. Levend en welvarend zeker?" „Ja", antwoordde Roger. „Is het niet vloekwaardig, dat het de slechten goed gaat?" merkte Cope op. Er volgde een onaangename stilte. John Quincy was aan En gelse openhartigheid gewoon, maar niettemin ergerde hij zich aan deze openlijke vijandigheid jegens zijn toekomstige gastheer. Dan's naam was toch ook Win terslip. „Ach eh steek een sigaret op", stelde Roger voor. „Neem er een van mij", zei Cope en haalde een zilveren ko ker voor de dag. „Virginia tabak, al worden ze in Piccadilly gemaakt. Niet? U meneer?" Hij hield John Quincy de ko ker voor, maar deze weigerde stijf. De kapitein stak op. „Excuseer wat ik zei over uw neef", begon hij. „Maar werkelijk „Het komt er niet op aan", zei Roger hartelijk. „Vertel me eens wat je hier doet." „Op weg naar Hawaii", legde de kapitein uit. „Vanmiddag om drie uur vertrek ik met de Aus tralische boot. Karweitje voor de Admiraliteit de aard van mijn Hij keek plotseling naar John Quincy. „Ik heb een heel lief meisje uit Boston gekend. Onge twijfeld familie van U." „Een meisje", herhaalde John Quincy verbaasd. „Minerva Winterslip." „O, u bedoelt tante Minerva." De kapitein glimlachte. „In die dagen was ze tante over nie mand", zei hij. „Maar dat was in Honolulu in de tachtiger jaren. Uw tante logeerde daar toen. We hebben gedanst en gezwom men ach, om weer jong te we zen." „Minerva" is nu in Honolulu, vertelde Roger. „Werkelijk?" „Ja, ze logeert bij Dan." „Bii Dan." De kapitein zweeg even. „Haar man „Minerva is nooit getrouwd ge weest", lichtte Roger hem in. „Vreemd", zei de kapitein. Hij blies rookkringetjes uit. „Schan de voor de mannen in Boston. Ik heb weinig tijd, maar ik hoop haar een bezoek te brengen." Hij stond op. „Het was een buiten kansje je weer te zien, oude jon gen. Ik moet nu naar boord je weet er alles van." Hij boog voor hen beiden en ging. (Wordt vervolgd.) dijkePhilippine en IJzendijke Veldzicht. Dit geval werd niet ernstig beoordeeld, alhoewel de schuld bewezen werd geacht. Uit spraak 1,subs. 1 dag. C. J. de V. te Breskens keerde zijn auto in de Zuidzandsestraat en Het de rijbaan niet vrij, waar door een aanrijding ontstond. Conform de eis veroordeeld tot 30 of 15 dagen. Schoonmoeder kwam op bezoek. De schoonmoeder van E. P. de IC. te Qostburg kwam op bezoek. Hiervoor kreeg hij ƒ1,subs. 1 dag. Schoonmoeder is Franse van nationaliteit en de schoonzoon had haar aanwezigheid bij de po litie moeten melden. Een gezellige buur. Zo noemde de kantonrechter de landbouwer J. R. uit Retran- chement, die in onmin leeft met zijn buren. R. heeft een stuk land dat hij over een andermans grond moet bezoeken. Door steeds het hek met opzet achter zich open te laten, plaagde hij de betrok ken buren. De kantonrechter meende, dat begrippen van fat soen vorderen het hek te sluiten. Verd. werd conform de eis tot i5>subs. 10 dagen veroor deeld. Vuurwapenwet. W. de S., handelaar, werd vrij gesproken van overtreding der vuurwapenwet. De eis was 6, subs. 3 dagen. Dronkenschap. J. P. de L. uit Aardenburg, bij herhaling wegens dronkenschap bekeurd, werd veroordeeld tot 50,subs. 25 dagen en boven dien voorwaardelijk met proef tijd van 1 jaar tot 20 dagen hech tenis en 6 maanden Rijkswerkin richting. Geen gezondheidskaart. J. M„, veekoopman te Schoon dijke, had een koe gestald bij een landbouwer, zonder dat een kaart van de Gezondheidsdienst voor dieren was afgegeven. Bovendien bleek de koe een reageerder te zijn. Uitspraak 75,subs. 40 dagen. Zijn hond laten jagen achter wild? De 18 jarige zwerfster die zich aanvankelijk uitgaf voor Ita liaanse is op aanraden van een zenuwarts in een ziekenhuis op genomen. Het is de politie noig niet ge lukt de indentiteit van het meisje vast te stellen. Met ingang van 1 Juli a.s. treedt de noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen in werking. Iedere zelfstandige, die Neder lander is en hier te lande zijn woonplaats heeft, kan nu, indien hij 3 of meer kinderen heeft be neden de leeftijd van 16 jaar en zijn inkomen beneden een be paalde inkomensgrens blijft, aan spraak op kinderbijslag maken. Deze inkomensgrens is: bij S kinderen ƒ2400 per jaar; bij 4 kinderen 260.0 per jaar; bij 5 kinderen ƒ2800 per jaar en zo vervolgens voor elk vol gend kind ƒ200 per jaar hoger. Kinderen van 16 t/m 20 jaar, die onderwijs volgen aan een inrich ting voor algemeen vormend- of vakonderwijs of die blijvend ar- beidsóndergeschikt zijn, kunnen op één lijn gesteld worden met kinderen heneden 16 jaar. Uitbetaling van de kinderbij slag geschiedt eenmaal in de drie maanden na inzending door de zelfstandige van een kinderbij slagbiljet. Aanvraagformulieren voor kin- derbijslaglijsten zijn verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en hun bijkantoren. A. P. v. D., landbouwer te Groede, was bekeurd door de jachtopziener De V., die zijn hond loslopend in het duin, jagende achter wild, had aangetroffen Een tweede proces-verbaal volg de kort daarop. De processen- verbaal waren gegrond op de Jachtwet. De kantonrechter laak te het optreden van v. D. tegen de politie-ambtenaar. Volgens de Jachtwet kon de kantonrechter D. niet veroordelen en ont sloeg hij hem van rechtsvervol ging. De ambtenaar O.M. had voor het eerste geval 5,subs. 10 dagen en voor het tweede 50 subs. 30 dagen geëist. Frauduleuze grensoverschrijding. Wegens het verlaten of bin nenkomen van Nederland, anders dan langs een doorlaatpost, wer den veroordeeld mej. M. T. te Oostburg tot 10,subs. 6 da gen; mevr. C. T. en haar man uit Sijszeele (B.) en mevr. C. v. M. te Sijszeele (B.). Elk der overtreders kreeg ƒ5,subs. 3 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2