De raffinaderij te Abadan wordt gesloten WORDT ANTI-SABOTA INGETROKKEN Russisch antwoord aan dc Verenigde Staten? Militaire onderhandelingen te velde Trekken de Chinese troepen zich uit Korea terug ACHESON OVER DE OLIEKWESTIE Ernstig beroep op Perzië Generaal Gruenther over de VERDEDIGING VAN WEST-EUROPA 'ti VORSTELIJKE DRONK ORANJEBOOM BIER! Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent VRIJDAG 29 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1767. Versekijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum ped advertentie 1JS0. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 out De raffinaderij van Abadan zal geleidelijk aan in de komende 48 uur worden gesloten, zo heeft een woordvoerder van de „Anglo Iranian" medegedeeld. Deze mededeling werd gedaan, nadat de Perzische autoriteiten het bureau van de algemene bedrijfs leider te Chromsjaar, gelegen op het vaste land tegenover het eiland Abadan, in bezit hadden ge nomen. Keningin ontving Duitse ambassadeur De vrijlating der politieke gevangenen in Indonesië De Sowjet-Unie zou de V. S. Woensdag meege deeld hebben, dat pogingen om tot 'n wapenstilstand in Korea te komen gedaan moeten worden m de vorm van militaire onderhandelingen tussen de bevelheb bers te velde van Noord-Korea en de V. N. Een hoofdofficier van het leger der Verenigde Naties heeft te Tokio verklaard, dat de Chinezen troepeneenheden van aanzienlijke omvang uit Korea naar Mandsjoerije hebben teruggetrokken. De Chinezen hadden thans nog slechts een derde der troepen in Korea van de sterkte in de afgelopen maand April. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft een verklaring uitgegeven over de Perzische oliekwestie, waarin hij het betreurt, dat de Perzische regering voortgaat met de nationalisatie van de olie-industrie op een wijze waardoor de grote raffinaderij te Abadan onmiddellijk tot stilstand dreigt te komen. Wali Disney naar Nederland WEERS VERWACHTING HOOGWATER. DE VRIJE ZEEUW De plaatsvervangende bedrijfs leider protesteerde hiertegen of ficieel eu verliet het gebouw, ge volgd door zijn Brits personeel. De „Evening Standard"^ meldt, dat het Britse tankladingssvaav- tuiig Messina van 4500 ton zich voor Abadan naast de kruiser Mauritius bevindt om eventueel deel te nemen aan evacuatie-ope raties. Orde aan Britse tankschepen. Alle tankschepen, die Abadan tot bestemming hadden, hebben opdracht ontvangen tot nader or der hun reis niet tem Oosten van het Suezkanaal voort te zetten. Ongeveer 15 Britse tankschepen bevinden zich in het gebied van het kanaal. Onrust in Isfahan. In de industriestad Isfahan (Perzië) is het Woensdag tot ern stige incidenten gekomen, waarbij enige arbeiders zouden zijn ge dood. Volgens de pers betreft het hier botsingen tussen communistische arbeiders van de Toedeh-partij" en politieke tegenstanders. Verklaring van Mossadeq aan Truman. De Perzische premier Mossa deq, heeft in een brief de presi dent der Ver. Staten, de verzeke ring gegeven dat Perzië al het mogelijke zal doen om te vborko men, dat de oliestroom naar de Westelijke wereld wordt onder broken of dat de installaties te Abadan tot stilstand komen. Mossadeq zeide, dat aan de Britse employé's was verze kerd als zjj voor Perzië aouden werken, dezelfde voorwaarden als die van'de „Anglo Iranian" op hen toegepast zouden worden. Tengevolge van de „aansporin gen" van de Anglo Iranian' zouden vele technici echter moei lijk vertrekken. Indien de Perzische olie zou op. houden te stromen zou zulks niet de schuld van Perzië zijn, aldus de brief. In arbeiderskringen zou men eich ongerust maken over de anti sabotagewet. Men verwacht dan ook een aanzienlijke oppositie. Boodschap van Nehroe. De Indische premier Nehroe, heeft een „vriendschappelijk voor stel" aan 'de Perzische regering gezonden. De boodschap, die 2 dagen gele den door de ambassade te Teheran aan de regering is overhandigd, stelt voor, dat het oliedispuut „op vreedzame wijze en in overeen stemming met de nationale be langen van Perzië en voorts zon. der de wereldvrede in gevaar te brengen" geregeld wordt. India koesterde niet de wens tussen beide te komen. Ieder conflict naar aanleiding van de olie zou echter voor de gehele wereld een ongelukkige samenloop betekenen, „daar de Perzische olie een waardevolle bij drage voor Perzië betekent en een belangrijke oliebron voor de we reld vertegenwoordigt." Een vreedzame regeling zou in het belang van Perzië zijn en het aanzien voor Perzië doen stijgen, aldus de premier. Naar verluidt is de boodschap met grote welwillendheid te Tehe ran ontvangen, aldus Reuter. Rusland betaalt oorlogsschuld. De Sowjet-Unie zal Perzië elf ton goud overhandigen, zo wordt te Teheran verklaard. Binnenkort wordt een officiële verklaring hier omtrent verwacht. Volgens welingelichte kringen heeft de Perzische regering, die een financiële crisis tengevolge van het oliedispuut voorziet, kor telings om de levering van liet goud verzocht. Het goud vormt een schuld aan Perzië voor geleverde diensten aan de Sowjetrussische bezet, tingstroepen in de oorlog. De betaling van het goud is door de Sowjet-Unie enkele jaren opgehouden. Perzië heeft reeds herhaaldelijk om levering van het goud ver zocht. Het vertegenwoordigt een waar de van ongeveer 43.000.000. Voorlopige evacuatie van Britse experts. De eerste Britse experts van de Anglo-Iranian zijn van de alge legen olievelden in Abadan aange komen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij betreft het hier een „voorlopige evacuatie", ten einde een algemene evacuatie, zo deze nodig mocht zijn te verge makkelijken. 130 Man waren uit de olievelden teruggetrokken Een kleine staf was nog ach tergebleven. Perzisch protest bij Irak. De Perzische regering heeft bij de regering van Irak geprotes teerd tegen de versterking van de in Irak gelegerde Britse troepen. Ook werd geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de Britse kruiser „Mauritius" in de wate ren van Irak. De Perzische regering deelde mede, dat zij bij de Veiligheids raad zou protesteren, als de Brit se troepen en de kruiser niet werden teruggetrokken. Het protest is ook door de Per zische minister van Buitenlandse Zaken te Teheran aan de Iraak- se gezant overhandigd. In het protest werd verklaard, dat de Britse regering niet het recht had Iraaks grondgebied in vredestijd te gebruiken met de bedoeling Perzië te „intimide ren". Het protest zegt, dat er troepenconcentraties bij Basra, Bagdad en het gebied van de olievelden van Korkoek zijn. In aansluiting op de bekend making, dat Perzië geen verte genwoordigers naar Den Haag zal sturen, werd nog verklaard, dat in een lang telegram, dat met behulp van internationale juri dische deskundigen is opgesteld, Perzië op de Britse beschuldigin gen zal antwoorden. De onder regeringscontrole staande radio-Teheran heeft in een speciale uitzending ver klaard, dat de anti-sabotagewet niet gericht is tegen Britse tech nici, doch tegen „saboteurs, die door de vroegere oliemaatschap pij zouden worden gehuurd." Voorts vroeg de radio de alge meen bedrijfsleider van de maat schappij, Drake, die nu in Basra is, naar Perzië terug te keren. Hij had klaarblijkelijk de ver keerde Indruk, dat de Perzen hem wegens sabotage wilden vervol gen. „Dat is niet het geval." In de uitzending werd verder gezegd, dat de maatschappij „op zettelijk de gevolgen van de wet verkeerd weergaf." Het wetsont werp is nog geen wet en het zou kunnen, dat de wet, zoals die door de Madjlis is goedgekeurd, zal verschillen van de huidige vorm, aldus de radio. Bemiddelingsverzoek van Mossadeq aan Truman? Het uit Teheran afkomstige be richt, dat premier Mossadeq Tru man heeft verzocht te bemidde len in het BritsPerzische olie geschil heeft in betrokken Britse kringen te Londen opschudding verwekt. Deze kringen wilden totdusver geen commentaar op dit bericht leveren. Men wilde eerst bevestiging er van afwach ten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, verklaarde, dat hij geen officiële inlichtingen had gekregen, dat de Perzische premier president Tru man had verzocht in de kwestie te bemiddelen. Hij antwoordde op een vraag van de plaatsver vangend leider van de conserva tieven, Anthony Eden, of hij een bericht had gelezen, dat de Ame rikaanse ambassade te Teheran een verklaring van deze strek king had uitgegeven. Morrison zei „officieel weet ik niets en ik acht het niet raadzaam iets te zeggen, totdat ik officieel over deze kwestie ben ingelicht." Wordt anti-sabotagewet ingetrokken? Als poging om een einde tc maken aan het massa-ontslag van het personeel van de Brits Iraanse oliemaatschappij te Aba dan heeft de Perzische regering Donderdagavond een verklaring uitgegeven, waarin wordt aange boden de anti-sabotagewet in te trekken, indien de Britse staf er in toestemde aan te blijven. De Koningin heeft gistermorgen in het paleis aan het Lange Voor hout ontvangen dr. Karl du Mont ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven als buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd minister van de bondsrepubliek Duitsland. De proc.-gen. mr. Suprapto heeft medegedeeld, dat voor de lebaran meer dan 1000 politieke- gevangenen zullen worden vrij gelaten overeenkomstig het re geringsbesluit betreffende de vrijlating van gevangenen. Op het ogenblik is de proc.-gen. be zig de laatste hand te leggen aan de lijst van vrij te laten gevan genen. Mr. Suprapto deelde mee, dat deze lijst een geheel andere is dan de vorige van 950 politieke delinquenten. De nieuwe lijst is door de proc.-gen. zelf opgesteld na adviezen te hebben aange hoord van de plaatselijke officie ren van justitie, de politie en de weermacht. De nieuwe lijst vormt de eerste stap, die binnenkort zal worden herhaald om alle personen die niet langer aangehouden dienen te worden vrij te laten, aldus de proc.-gen. mr. Suprapto. Genoemde officier voegde er aan toe, dat geleden verliezen voor een. deel oorzaak wa^ van het verminderen der Chinese strijdkrachten in Korea. Er waren echter ook verschei dene gehele eenheden terugge trokken. Volgens de beste schattingen bestond de Chinese strijdkracht in April uit ongeveer 700.000 man. Thans hadden zij in Korea rtog 200.000 tot 270.000 man. De sterkte der Noordkoreanen was in deze periode, met inbegrip van die der guerillastrijders, con stant op ongeveer 250.000 man gebleven. De woordvoerder zeide geen an- dere dan politieke redlenen voor de terugtocht te kunnen ontdekken. De woordvoerder verklaarde, dat \<olgents gegevens van de inlich tingendienst de Noordelijken mo gelijk de volgende maand een nieuw offensief znüen inzetten, om te pogen Seoel weer in han den te krijgen. Seoel blijft namelijk nog steeds het sleutelpun* voor de verbin. dingen van het gehele Geallieerde front. De aanval zou echter op veel kleinere schaal dan de vorige of fensieven worden uitgevoerd. „Men Iwil nJ. zien, off mien niet veel voor weinig kan verkrijgen", zo zeide hij. RUIG WAY IN VOORTDU REND CONTACT MET WASHINGTON. De opperbevelhebber dier Ver bonden troepen in Korea, gene raal Ridgway, staat in voortdu rend contact met Washington. Volgens welingelichte kringen kan de generaal slechts op wel omschreven aanwijzingen van het pentagon maajtregvieni treffen voor ^mogelijke besprekingen met de tegenstander. In Amerikaanse militaire krin gen acht men het waarschijnlijk, dat het tot een wapenstilstand zal komen. DE CHINESE LUCHTMACHT Volgens Radio-Peking is het fonds voor vliegtuigen voor de vrijwilligers" in de laatste twee weken meer dan verdrievoudigd. Hij deed een beroep op Perzië zijn huidige actie aan een nieuw beraad te onderwerpen en te zoe ken naar een formule, waardoor de gevaren van de huidige koers vermeden zpuden worden. HJij stelde voor, dat Ibiji gebreke van een overeenkomst met lange duur een voorlopige regeling zou worden getroffen, welke noch voor Engeland noch voor Perzië nadelig zou zijn, maar het moge lijk zou maken, dat Britse tech nici in Perzië zouden blijven en) de productie en verscheping van olie zonder onderbreking voortgang vinden. „De bezorgdheid, wharaan ik ten aanzien van de ontwikke ling in Perzië de vorige week uiting gaf, is toegekomen door hetgeen in dat land in de af gelopen dagen is gebeurd", al dus Acheson. Hij. was van mening, dat de huidige actie van de Perzische regering tot onevenwichtigheid en economische ellende in Perzië dreigt te leiden. ,De Ver. Staten geloven) vast, dat een basis voor een overeen komst kan1 worden gevonden". De Amerikaanse regering was teleurgesteld, dat de Perzische regering het jong.se Britse voor stel voor een regeling van de hand had gewezen „zonder te be studeren, of het zou kunnen die nen als een basis voor verdere be sprekingen". „De huidige sfeer in Perzië schijnt zodanig te zijn, dat het voor Britse technici of technici uit enig ander land zeer moeilijk, zal zijn het uitgebreide stelsel van de olieproductie en .raffinaderij doel matig te doen functionneren. Deze sfeer van bedreiging en vrjees, 'welke het gevolg is van haastige pogingen om te dwingen tot samenwerking in de uitvoering' van de nationalisatiewet, kan slechts een ernstige invloed heb ben op het moreel van de em ployé's, bijgevolg op hun bereid heid om in Perzië te blijven". „Bovendien wijst de huidige stilstand in de olieversehepingen op de afhankelijkheid van de in dustrie van de verscheping en van afzetmogelijkheden op de buiten landse markten. Het is duidelijk, dat, tenzij er zeer spoedig regelingen worden getroffen/, die het mogelijk ma. ken, dat de thans stil liggende tankschepen weer olie gaan ver voeren, de opslagplaatsen vol worden en de raffinaderij tot stilstand zal komen. Ik hoef niet de nadruk te leg gen op de gevolgen, die dit zou hebben", aldus Acheson. Voor de bijeengebrachte giften ■zou men thans 1216 vliegtuigen kunnen kopen. Op 15 Juni was het bedrag vol doende voor 365 vliegtuigen. Er waren eveneens giften geko men voor 79 grote kanonnen en 7 tanks, aldus de radio. DE RUSSISCHE VOORSTEL LEN VOOR WAPENSTIL STAND. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag in Washington offi cieel bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie had medegedeeld, dat haar voorstel voor 'een wa penstilstand in Korea beperkt zou dienen te zijn tot strikte mili taire vraagstukken en dat een staakt-het-vuren door de beide militaire bevelhebbers zou dienen te worden geregeld. PLAATSVERVANGER VAN RIDGWAY BENOEMD. Generaal Whitefield is benoemd tot plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkrachten van de Ver. Naties. Verder is gene raal Wood benoemd tot stafchef van William Herod, de coördina tor van de Atlantische defensie productie. Laatste frontnieuws. Naar gemeld, rukten de Ver bondenen Donderdagavond naar het noorden op zoals zij wilden, zonder dat de Noordelijken hier op reageerden. Overdag hadden de geallieerden hevige aanvallen in de gebieden van Koemhwa en Koemsong aan de oostelijke flank van de centrale sector moe ten afslaan. Nadat de Noordelij ken de Verbondenen aanvanke lijk gedwongen hadden enig ter rein prijs te geven in de omge ving van Koemhwa. moesten zij zich later terugtrekken. Een an der gevecht ten N. van Hwatsjon eindigde met een verder terug trekken van de Noordelijken. Volgens een bericht van het westelijk deel van het centrale front schijnt het plotseling zwij gen van de Noordelijke kanonnen er op te wijzen, dat zij slechts zul len vechten wanneer zij aange vallen worden. Hedenmorgen omstreeks het middaguur arriveert de Ameri kaanse tekenfilmproducer Walt Disney met zijn vrouw en twee dochters op de Amsterdamse luchthaven Schiphol. De familie Disney zal een deel van haar va- cantie in Nederland doorbrengen. Hlet gevoerde gesprek tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kirk en de Sowjetrussi sche waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Gromyko zou tot resultaat hebben gehad, dat van Russische zijde de suggestie werd geopperd om de militaire beveltiebbers te laten onderhande len over de voorwaarden van een staking van het vuren. Htet verslag van Kirk over zijn bespreking met Gromyko werd met spoed naar het State De partment doorgezonden. Waarnemers te Washington wa ren van mening, dat het voorstel, dat de ISowjet-Unie zou hebben gedaan, de Chinese communisten buiten besprekingen over een be stand zou houden, behalve wel licht als adviseurs van- de Noord Koreanen. Communistisch China heeft n.l. steeds volgehouden, dat de Chine se troepen in Korea „vrijwilli gers!" zijn. Volgens berichten zou één punt in het gesprek tussen Kirk en Gromyko niet opgehelderd zijn n.l. dat van de waarborgen tegen een schending van een wapen stilstandsovereenkomst. Waarnemers verklaren, dat er reden is om aan te nemen, dat militaire onderhandelingen te velde alleen niet voldoende zullen zijn voor de Amerikaanse rege ring indien zij niet gevogd zouden worden door uitvoeriger ptolitieke besprekingen. REACTIES. De landen met troepen in Korea zijn het er over eens, dat een wapenstilstand omringd door vol doende militaire waarborgen het onmiddellijk doel van de vredes pogingen moet zijn. Andere punten waarover de be trokken landen de Sowjetrussi sche autoriteiten om een andere explicatie zullen moeten vragen zjjn: gens zijn regering het onmogelijk is besprekingen over een staken van het vuren in Korea te hou den, zonder dat hieraan door ver tegenwoordigers van communis tisch China wordt deelgenomen, iHij voegde hieraan toe, dat het deelnemen van communistisch China aan dergelijke besprekin gen onder geen beding een erken ning van de regering te Peking moest inhouden. S-preker legde er de nadruk op, dat, zoals minister Schuman reeds eerder heeft meegedeeld. „Frankrijk alles wil doen" om de vijandelijkheden in Korea te doen beëindigen mits hieraan niet van tevoren politieke voorwaarden werden verbonden. Z-KOREA WAARSCHUWT TEGEN DE VOORSTELLEN De Zuidkoreaanse minister van Voorlichting heeft verklaard, dat ieder, „die geruchten over de vre desvoorstellen verbreidt die niet in overeenstemming zijn met het regeringsstandpunt", ernstig zal worden bestraft. Ieder zou als verrader worden behandeld, die zich schuldig maakt aan „samenzwering tenein de het volk te scheiden van het standpunt van de president ten aanzien van enig plan, dat be trekking heeft op de verdeling van het land door een kunstmati ge grens welke voor de Zuid- koreanen' noch voor de Noordko reanen aanvaardbaar is die de agressor in bezit van enig deel van het land zou laten." 1. Of China als ©en „bellige rent© (mogendheid" in Korea moet worden, beschouwd. 2. Of Malik ©en definitieve uitspraak heeft gedaan na mens de Sowjetrussische re gering. 3. Of zijn voorstel de instelling van een bufferzone bij de 33c breedtegraad of een algehe le. (ontruiming van Korea door de interveniërende troe pen impliceert. FRANSE MENING. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat voL medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag morgen tot Vrijdagavond. Iets minder koud. Half tot zwaar bewolkt met nog slechts hier en daar een en kel licht buitje. Matige tot zwak ke wind hoofdzakelijk tussen W. en N. Iets hogere temperaturen. VRIJDAG 29 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.18 10.53 11.33 11.43 n.m. 10.42 11.17 11.57 12.07 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Juni. 29 4.22 21.04 30 4.23 21.04 MAAN op onder 0.54 1.11 16.59 18.13 iDe Spaanse luit.^kolonel Ramon Montero is in totaal tot 560 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens 56 maal frauduleus verkopen van militaire moton'ij, tuigen na de Spaanse burgeroor log. Donderdag heeft de stafchef van generaal Eisenhower, gene raal Alfred Gruenther. in Parijs verklaard, dat ..wij nog niet in staat zijn West-Europa te verde digen. De krachtige pogingen, die gedaan worden, dienen te worden voortgezet om de beno digde graad van beveiliging tegen een aanval te verzekeren". Generaal Gruenther. die sprak op de Amerikaanse club te Parijs zei, dat goede vorderingen zijn gemaakt en dat, als de vorderin gen in het huidige tempo worden voortgezet, „een aanvaller na nog een jaar zal moeten uitkijken, al vorens een aanval te beginnen". „Wq staan voor een periode van spanning, die nog wel enige tijd zal duren. Men moet erg op timistisch zijn om binnen tien jaar een einde van deze spanning te verwachten". In het afgelopen jaar zijn zeer bepaalde vorderingen gemaakt, aldus Gruenther. Volgens hem had Eisenhower de bedoeling van de Noordelijke en de Zuidelijke flank van de verdediging in de eerste plaats marine- en lucht vaartcommando's te maken. „Op het ogenblik zijn de grondstrijd krachten in deze gebieden niet sterk genoeg voor een krachtige verdediging en Eisenhowers stra tegische opvatting is door ge bruik te maken van marine en luchtmacht op de flanken een be slissing in het gebied van mid den-Europa te forceren. Na nog een jaar zal het nu nog grote ver schil tussen de krachten van Oost en West belangrijk zijn ver kleind, doch dat betekent niet. dat dan een einde aan de inspan ning kan komen of dat wij een bevredigende verdediging hebben bereikt", aldus Gruenther. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: M.S. „Langkoeas" (10 Juli); Nieuw Guinea: idem; Antillen: M.S. „Oranjestad" (3 Juli); Suriname: M.S. „Bonaire" (11 Juli); Canada: S.S. „Beau Regard" (3 Juli) en Australië: via Engeland (30 Juni).

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1