UIT DE PROVINCIE Wijziging en Verhoging van belastingen i Pit> n fta Het huis zonder sleutel SPORT ,HAAK-IN' Tentoonstelling opent hedenavond Gemeenteraad van Nieuwvliet NIEUWS AGENDA Verdovende middelen in de ^Verenigde Staten TWEEDE KAMER TERNEUZEN. AXEL AARDENBURG. BRESKENS GOES. KOEWACHT. OOSTBURG. ST. .TANSTEEN. VLISSINGEN. TAFELTENNIS. DUIVENSPORT. Vele attracties bezoekers. wachten de De voorbereidingen voor de „Haak-In" tentoonstelling Zee land in de zalen Krijger te Goes zijn geëindigd en hedenochtend is men begonnen met de opbouw van de expositie zelf. Toen de grote trucks uit Leiden, waar de tentoonstelling gisteren avond om 11 uur was gesloten te Goes arriveerden, gingen timmer lieden en étaleurs direct aan de slag om alles een goede plaats te geven en zo attractief mogelijk op de tafels te stellen. Om 7 uur hedenavond moe" de tentoonstelling gereed zijn, want dan vindt de officiële opening plaats door mevrouw S. C. de Ca. sembrootBaronesse van der Pcltz Om 7.30 uur wordt de en- positie voor het publiek openge, t steld. De Goese politie heeft al de nodige maatregelen getroffen, zo dat duizenden bezoekers verwerkt kunnen worden. Het belooft op de tentoonstel ling echt gezellig te worden. Er zijn vele attracties en niet minder mogelijkheden om aardige prijsjes in de wacht te slepen. Zoals men weet komt de opbrengst, tot de laatste cent, ten goede aan de kankerbestrijding. De financiële zijde wordt verzorgd door de Am sterdamse Bank-Incassobank N.V. te Goes. Van de attracties noemen wij het rad van avontuur, een grab belton en grabbelmanden, die lief tallige jongedames met mooie hoepelrokken met zich voeren. Daar is verder een glasblazer, die prachtige kunstvoorwerpen maakt, daar is ook (en dat is wel iets heel bijzonders) de poppen- verzameling van H. M. de Konin gin, daar is ook een leuke licht bak, waar aardige voorwerpen gv wonnen kunnen worden, kortom er is zoveel, dat niemand zich ook maar één minuut zal behoeven te vervelen! Ook wie trék heeft in wat lek kers, kan op de tentoonstelling terecht. De Goese Ambachtsschool, afd. bakkeriji, Verkoopt bijv. in een stand eigen gemaakte lekkernijen, waarvan de opbrengst ten bate van „Haak-In" is. Dit is ook het geval, als men een ijsje koopt aan een speciale ijsstand. En als het goed weer is, zal een openlucht restaurant vele bezoekers trek ken. Gedurende de gehele tentoon stelling zullen voorts leerlingen van de Goese Vakschool voor Meisjes zich met allerlei werk verdienstelijk maken. Dat bovendien de stands met de vele, geheel gratis door de Zeeuw se Middenstand, beschikbaar ge stelde artikelen en voorwerpen, veel belangstelling zullen trekken, staat nu reeds vast. Wij zouden nog veel meer over deze tentoonstelling kunnen ver tellen. Maar veel beter kunt U zich zelf komen overtuigen en uw steentje bijdragen) voor de bestrij ding van de kanker. De tentoonstelling is heden avond geopend van 7.30 tot 11 u., Vrijdagmiddag van 2 tot 5.30 en Vrijdagavond van 7.30 tot 11 u., terwijl U Zaterdag terecht kunt op dezelfde uren. Zaterdagmorgen van 10 tot 12 is de expositie speciaal voor de scholen geopend. HEDEN: TERNEUZEN: 7.30 uur: Ver gadering Vrouwenvereniging „Lydia". MORGEN SAS VAN GENT: Kantoor der Vennootschap, 11 uur: Jaarlijkse Alg. Verg. van aan deelhouders N.V. Nieuwe Ne- derl. Mij tot vervaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische producten. Nadat kortgeleden onthullingen zijn gedaan over het gebruik van verdovende (middelen onder dé Amerikaanse jeugd, hbudt een commissie van de Senaat thans verhoren van jeugdige verslaaf-, denj die per televisie worden uit gezonden. Een deskundige op het gebied van de volksgezondheid verklaar de, dat het land werd bedreigd door een „epidemie van gebruik van verdovende middelen onder de jeugd". Tussen 1947 en 1950 was het aantal voor een anti-behandeling in de federale instituten opgeno men jeugdige patiënten vertwin- tigvoudigd. Acht van de 10 van dergelijk)^ jongelieden kwamen tot de mis daad om zich de 10 tot 20 dollar per dag te kunnen! verschaffen, voor het gébruik van „Maryuana" en gaan dan over tot heroïne! en dergelijke. Volgens een der getuigen ge bruikte 35 tot 40 procent van zijn medestudenten aan de hogeschool „Maryuana". De Tweede Kamer heeft giste ren een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over een aantal wetsontwerpen tot wijziging en verhoging van belastingen. De nieuwe taken op het gebied der de fensie, waarvoor ons land zich op grond van internationale verplich tingen ziet gesteld, vereisen bijzon dere financiële voorzieningen. Uit de voorstellen wordt met de ver hoging van de gedistilleerd accijns een totale mééropbrengst van 245 millioen verwacht. Bij deze beraadslagingen zijn tevens aan de orde gesteld de nota inzake de fiscale winstbepaling en de nota inzake bezuinigingsmaat regelen. Het eerste belastingontwerp be treft wijziging van net besluit op de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de vermo gensbelasting. De in dit ontwerp voorgestelde maatregelen behelzen een verho ging van de inkomstenbelasting, voor zover geheven van bedrijfs winsten, alsmede een beperking van de aanspraken op kinderaftrek voor inkomstenbelasting, loonbe lasting en vermogensbelasting, waartegenover het bijzondere ver hoogde tarief van inkomsten- en loonbelasting voor inwonende min- dêrjarige kinderen komt te ver vallen. In het wetsontwerp tot verho ging van het tarief der vennoot schapsbelasting wordt voorgesteld het thans geldende proportionele tarief van 40 hetwelk bij een belastbaar bedrag van 50.000 aanvangt, te vervangen door een ring. Hij vraagt zich af, of de voor stellen nodig zijn. Aanvankelijk becijferde de minister een begro tingstekort van 249 millioen. Nu er nieuwe cijfers beschikbaar zijn, komt spr. tot een tekort van 100 millioen. Naar zijn oordeel is men in deze tijd, nu men kreunt onder de belastingdruk, niet gerechtigd tot een verhoging als de voorge stelde over te gaan. De nodige uit gaven moeten door bezuinigingen worden gedekt. Het gaat niet aan, dat de minister vraagt aan te ge ven waarop kan worden bezuinigd. Voor een outsider is dat onmoge lijk. Het niet-aanstellen van amb tenaren zou al een hele bezuini ging geven. Spr. vraagt een vergelijkend overzicht van het aantal ambte naren in 1939 en thans. Naar zijn mening ontbreekt de geneigdheid om drastisch te bezuinigen. Sprekers fractie is bereid uit de sfeer der inkomstenbelasting een bedrag te halen. Dat dit geschiedt van bedragen boven 8.000 heeft zijn instemming. In de verhoging van het tarief der inkomstenbelas ting voor wat de bedrijfswinst be treft ziet hij een herleving van de ondernemersbelasting. Er .is z.i. geen reden om de ondernemer zwaarder te belasten dan b.v. een notaris, een hoge ambtenaar, die hetzelfde inkomen geniet. De on dernemer moet eerder worden te gemoetgekomen. Tegen de boete voor het te laat indienen van aangiften heeft hij bezwaar. Tegen de weeldebelasting heeft spr .bezwaren, omdat het geen weeldebelasting is. Het is een extra-belasting op dingen, die enigermate progressief tarief, dat je(jer 0p z;jn tijd nodig heeft. VOOr dfi hO§6 Win.St.6Il tot GOn &U~ I ixfnt /1o mntnrriitnio'PTlhpIfl solüut heffingspercentage van 501 ten honderd nadert. In het ontwerp tot wijziging van de omzetbelasting wordt een ver zwaring in bepaalde gevallen voor gesteld. Het percentage van de weeldebelasting, thans 15 Dedra- cende, wordt verhoogd tot dü. Voor een aantal goederen blijft de heffing van 15 gehandhaafd Daar de belasting wordt berekend over een verkoopprijs of invoer waarde waarin het bedrag van de belasting zelf is begrepen, bete kent een belastingheffing van 30 een heffing van 42.85 7c over de prijs exclusief belasting. De weeldbelasting van 15 bedraagt, op dezelfde wijze uitgedrukt 17.65 en de gewone belasting van 4 4.16 7c- o1f Het percentage van een halt voor de leveringen door grossiers aan kleinhandelaren wordt ver hoogd tot één. Voorts wordt de mogelijkheid geopend om voor aan weeldebe lasting onderworpen goederen bij invoer van die goederen de hef fing van invoerbelasting van resp. 30 en 15 te verhogen tot 33 en 18 Het wetsontwerp houdt voorts in een vrijstelling voor noodzake lijke levensbehoeften (pap en yog hurt, spijsolie, tafelazijn, vermi celli en macaroni, huishoudzeep, zeep, zeeppoeder, waspoeder, zelf werkende wasmiddelen en kris- talsoda)In de kleinhandel wordt petroleum van omzetbelasting vrijgesteld. Ih het ontwerp tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting wordt voorgesteld de belasting voor vrachtauto's, autobussen, ta xi's en ambulance-auto's te verho gen met 30 en voor motorrij wielen met 40 De tarieven voor de gewone personenauto's zijn ge middeld 75 7c hoger gesteld. Er immi een progressief tarief naar het gewicht van de automobielen. In het ontwerp tot verhoging van de vermogensbelasting heeft de verzwaring dezer belasting de vorm van een progressief tarief gekregen, aanvangende met 1 pro mille voor zuivere vermogens tot en met 100.000 en daarboven ge leidelijk opklimmend tot 2 pro mille. Wat de motorrijtuigenbelasting aangaat, zegt spr. accoord te gaan met verhoging der belasting op lu xe-auto's. Hij is echter tegen ver hoging voor taxi's en vracht auto's. Z.i. kan zonder economisch bezwaar een Zondagsrijverbod in gevoerd. Tegen verhoging der vermogens belasting heeft hij overwegend be zwaar. De grens der mogelijke verhogingen is z.i. al overschreden. Bij de voorgestelde verhoging wor den de vermogens aangetast en zelfs vernietigd. De heer Hofstra (Arb.) betoogt dat men de moed moet hebben consequenties te trekken. Als be zuiniging niet in voldoende mate mogelijk is, zal men aan een zware belastingdruk niet kunnen ontko- verdaagd. men. Een bezuiniging op over heidsuitgaven zou voor hem ook de meest aanlokkelijke oplossing hebben gevormd, maar als deze niet op korte termijn kan worden bereikt, kan de ruïne, die de bezet ter heeft nagelaten, slechts wor den opgeruimd door vast te houden aan een uiterst rigoureuze belas- tingpolitiek. Daarin zit de enige mogelijkheid onze financiële zelf standigheid te herwinnen. Wil men een catastrophe vermij den, dan moet worden ingegrepen met krachtige hand. De maatrege len zijn op korte termijn noodza kelijk. De heer Hofstra is van oordeel, dat de hoge tantièmes ook wpl be last mogen worden. Overigens spreekt men wel over nivellering maar dat dreigt z.i. een sprookje te worden. Wij kunnen niet door gaan, meent spr., de offers eenzij dig te leggen op de loontrekkers, de gepensionneerden, de kleine renteniers en de ouden van dagen. Thans is, de beurt aan de beter ge situeerden, met name aan hen, die ondernemersinkomsten genieten. De consument moet maar beta len, maar waarom wordt de onder nemer, die de gevolgen van prijs stijgingen In de zak heeft gesto ken, beschermd, zodra er ongun stige gevolgen van prijsstijgingen optreden Bij de vermogensbelasting doet zich z.i. een goede gelegenheid voor terug te keren tot het oude systeem van een progressieve be lasting. De vrijstelling voor lijf renten, die men zelf heeft opge bouwd, zou spr. willen verruimen. Met de verhoging der weeldebe lasting is spr. het eens, als is het moeilijk in alle gevallen te bepa len wat nu weelde is. Lettende op ingekomen adressen zegt hij, dat de verhoging der weeldebelasting consequenties schijnt te hebben, die hem niet geheel gerust doen zijn. Bij de kwestie der motorrijtui genbelasting vraagt hij de aan dacht voor de invaliden, die een motorrijtuig gebruiken. Spr. acht een nadere uiteenzet ting gewenst over de kwestie van de kinderaftrek met name voor de meisjes die in de huishouding zijn. Hij betoogt tenslotte, dat het Ne derlandse volk zeer onaangename offers zal hebben te brengen. Aan neming van de wetsontwerpen acht spr. noodzakelijk. Te zes uur wordt de vergadering GEEN PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR B. L. O.-SCHOLEN. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de Provinciale Sta ten voorgesteld een verzoek om subsidie van de Instelling ter be hartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in Oost Zeeuws-Vlaanderen al te wijzen. Opgemerkt wordt, dat de ge meenten door het treffen van een gemeenschappelijke regeling de kapitaalslasten voor hun reke ning hebben genomen. Gedeputeerde Staten zien geen enkele reden, waarom de Pro vincie een deel van deze gemeen telijke last, die ook in de toe komst ten laste van de gemeen ten zal blijven, zij het dan gedeeld met het Rijk, op haar schouders zou moeten nemen. Bovendien zou hierin het gevaar schuilen, dat het Rijk bij de toekomstige vaststelling van de verhouding RijkGemeenten op dit punt met het door de provincie inge nomen standpunt rekening zou gaan houden. Ook uit tactisch oogpunt acht men daarom een provinciale subsidie minder wen selijk. Bovendien zouden bij eventuele subsidiëring in de kapitaalslas ten de andere scholen voor bui tengewoon lager onderwijs in ge lijke mate daarbij moeten worden betrokken. De kosten van de school in Hulst worden geraamd op 175.000, die van de nieuwe school te Middelburg liggen waarschijnlijk nóg hoger. Ver wacht mag worden, dat boven dien nieuwe scholen zullen wor den gebouwd in Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen-Duiveland, West Zeeuws-Vlaanderen en O. Zeeuws-Vlaanderen (Prot.). Een dergelijke belasting geraamd op ƒ300.000 van het provin ciaal budget, zou noodzakelijker wijs van invloed moeten zijn op andere uitgaven, waarbij men het gevaar loopt, dat straks moet worden afgebroken, wat in het jongste verleden met zoveel zorg en voorzichtigheid is opgebouwd. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in deze gemeente is een succes. Door de bijzonder grote toeloop geraakte het toestel Maandag j.l., gelukkig slechts voor korte tijd, in het ongerede. Verschillende personen moes ten toen onverrichter zake huis waarts keren. Om hen in de ge legenheid te stellen alsnog aan het onderzoek te doen deelne men, worden hieronder de data en uren gepubliceerd, waarop nog gewerkt wordt in de voorma lige Hervormde school aan de Schoolweg: Donderdag 28 Juni, van 14 en 58 uur; Vrijdag 29 Juni van 36 uur; Maandag 2 Juli van 14 en 58 uur. Nogmaals wordt erop gewezen dat ieder, die verhinderd is op het op de oproepingskaart ver melde tijdstip te komen, zich op een andere dag aan het onder- zoeklokaal kan vervoegen. Moeder Bijl heeft de laatste dagen wel wat minder koffie ge dronken om de visite te kunnen gerieven. Dit was niet nodig ge weest. Het gouden paar ontving veel stoffelijke geschenken. En kele dames hebben hier ijverig voor gezorgd en de buurtbewo ners rondom hebben zich hierbij niet onbetuigd gelaten. Door zo veel goedheid, waar zij niet op hadden gerekend, aangedaan, nam moeder Bijl gistermorgen de geschenken van allerhande soort in ontvangst. In de loop van de dag kwamen er velen in het kleine huisje op bezoek om de oudjes geluk te wensen. Een erepoort voor de achter deur en de vele vlaggen in de buurt toonden dat er iets bizon- ders aan de hand was. Ën 's avonds bracht de Harmo nie een muzikale hulde. Een groot feest in een kleine woning voor twee gelukkige oudjes. Openbaar Lyceum. Br het van 22 tot en met 27 Juni afgenomen mondeling eind examen voor de afdeling Hogere Burgerschool A zijn geslaagd: Jannie de Feijter, Adrie van Grembergen, Mia Groenenberg, Kees Jongepier, allen te Terneu- zen; Ad. Schieman en Nelly van Wijck, beiden te Sluiskil; Greta Faas en Frans van Luijk, beiden te Axel; Rie van Fraeijenhove te Zaamslag; Cor Jansen te Kloos- terzande; Denis van Leemput te Sas van Gent; Joost de Maat te Hengstdijk; Henk Mattens te Boschkapelle; Jan van der Poel te Lamswaarde. Diploma Knippen en Naaien. Te Eindhoven slaagde met lof voor 't diploma knippen en naaien mevr. F. Riemensde Lege, alhier. Geslaagd. Te Arnhem slaagde Dinsdag j.l. onze stadgenoot de heer J. A. van der Hooft voor het P.B.N.A.-diplo ma Betontechnicus. reeds grote plassen water, zodat men reeds vreest voor verrotting van deze gewassen. De regen, waarop zo lang werd gewacht, heeft tot nu toe dus al meer scha de berokkend aan het gewas, dan de droogte die hiervoor heerste. „Jongens-Zomerdag". Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de C. J. M. V. op Zaterdag 28 Juli a.s. te Axel eer. z.g. „Jongens-zomerdag" te organiseren, waar o.a. de wis- selprijs voor de voetbalminnende jeugd (een medaille), welke mo menteel in het bezit is van de West Zeeuws-Vlamingen, ver speeld zal worden. Deze sport wedstrijden zullen worden ge houden op het sportterrein aan de Kinderdijk alhier. Gemeente-administratie. Bij het te Den Haag gehouden examen voor het diploma gemeen te-administratie slaagde de heer W. Klooté, ambtenaar ter secreta rie alhier. Opening zwembad. De werkzaamheden aan het zwembad zijn thans zover gevor derd, dat dit in de loop van de vol gende maand zal kunnen worden geopend. Jaarverg. Voetbalvereniging. In de jaarvergadering der v.v. Aardenburg werden de aftredende bestuursleden en de elftalcommis sie herkozen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een nadelig saldo van 85 was, welk bedrag gedekt kan worden uit vorige jaren. Drijvende mijn in de Schelde. Woensdagmorgen werd voor Vlissingen een drijvende mijn ge signaleerd. De loodsboot voer uit om de mijn in de gaten te houden, zodat de gealarmeerde marine oprui mingsdienst niet hoefde te zoeken waar de mijn eventueel naar toe was gedreven. Eater in de morgen werd de mijn door de marine opgeruimd. Gouden Huwelijksfeest. Het was gisteren groot feest in de kleine woning aan de „Schot sen hoek" no. Ill, waar het echt paar W. Bijlv. d. Klooster hun 50-jarige echtvereniging vierde. Het is 50 jaar geleden, dat „Wullempje" 's morgens in het huwelijk trad en 's middags ver trok om als matroos op een bark zes maanden over de oceanen te gaan zwalken. Het echtpaar nam toen zijn in trek in het hokje naast de tegen woordige woning, dat nu onbe woonbaar is verklaard. Na 8 jaar verhuisden ze naar no. Ill, waar ze nu hun levensavond slijten. Er zijn heel wat stormen over hun hoofden gegaan en er is veel „zwarte sneeuw" geweest, maar nu met hét pensioentje van Drees reilt en zeilt het wel. Reis Ouden van Dagen Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn voor de reis van de Axelse ouden van dagen, die op 5 Juli a.s. een bezoek aan Breda en omgeving zullen bren gen, 82 deelnemers opgegeven. De opbrengst van de hier ter plaatse gehouden collecte, geor ganiseerd door het Comité voor de Ouden van Dagen, heeft naar wij vernemen een bedrag van naar schatting ƒ700 opgebracht. Een mooi succes, waarmee deze oudjes wel weer een mooie dag zal kunnen worden aangeboden. Droevig einde van excursie. Dinsdag j.L maakte de reisclub „Irene" uit Axel, zoals zovele van dergelijke verenigingen in deze tijd plegen te doen, een uitstapje naar Utrecht, Baarn en omge ving. Hoewel het weer niet zo bijzonder meewerkte viel deze excursie toch in de smaak bij de passagiers. Op de terugreis, in de nabijheid van Culemborg, werd echter de ruim 69-jarige M. Goossen uit Axel onwel en over leed, tot grote consternatie der medereizigers, vrijwel onmiddel lijk daarna. Een spoedig aanwe zige geneesheer constateerde dood door hartverlamming. De vreugdevolle stemming van de heenreis werd door dit droevige gebeuren veranderd in een zeer gedrukte. Over Antwerpen be reikte men na middernacht Axel weer.. Regenschade. De zomerse temperaturen, die de laatste weken heersten en vele landbouwers reeds naar regen deed snakken, werden eind vo rige week tot veler opluchting afgewisseld met enkele fikse regenbuien. Dit was voor de boe ren ideaal en men zei dan ook reeds, dat er goud uit den hemel viel. Dezelfde landbouwers, die vo rige week zo naar regen verlang den, wensen nu echter vurig, dat het einde van dit, aan het najaar herinnerende weer, maar gauw aanbreekt. Vele percelen vlas en andere stengelgewassen zijn door de hevige windvlagen en slagre gens plat geslagen en geknakt. Ook op diverse percelen andere gewassen, zoals bonen e.d., staan Benoeming. iBij Koninklijk Blesluit is be noemd tot notaris binnen het ar rondissement Rotterdam, ter standplaats en gemeente Dirks- land, Jan de Vries, candidaat.no- taris, wonende te Goes. Fraude in dakpannen. Een jeugdige landbouwer uit Moerbeke-Waas (B.), die 1350 stuks dakpannen, ter waarde van ongeveer 200,heimelijk met paard en wagen naar België wil de uitvoeren liep alhier tegen de lamp. De douane nam de pannen in beslag en de smokkelende land bouwer kon eerst na betaling van een boete zijn weg vervolgen. Als medeplichtig aan voornoemd feit, werd tevens bekeurd een aannemer uit Koewacht, die deze zaak eveneens tegen betaling van een boete buitengerechtelijk kon afdoen. Eindexamen Lyceum. Voor het eindexamen Koningin Wilhelmina Lyceum slaagden voor afdeling gymnasium A Sarie Jansen te Oostburg en Suzie de Vuijst te Groede; voor afdeling gymnasium B A. de Badts te Sluis, L. van Sandick te Oostburg en Thea Spierenburg te Schoondijke. Veefraude. Een dezer dagen, even na mid dernacht, achterhaalde de douane alhier wegens poging tot illegale uitvoer naar België: een rood bonte bekalfde vaars, ter waarde van 500. Een drietal hierbij betrokken smokkelaars (drijvers), zich vlak bij de Nederlands-Belgische grens betrapt ziende, lieten de vaars in de steek en wisten in de duis ternis te ontkomen. De „Trofaip" Lu Vlissingen. Dinsdag' in de late namiddag is Hr. Mb. kruiser „Tromp" in de buitenhaven aangekomen met aan boord de commandant van smal deel V, schout bij nacht A. de Booy. Nadat de officier van piket zich aan boord had begeven om de commandant namens de comman dant Maritieme middelen Vlissin gen te begroeten, verliet schout bij nacht De Booy het schip voor een bezoek aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land te Middelburg. Daarna bracht de Commissaris der Koningin, een tegenbezoek. Hij werd tezamen met een groep andere autoriteiten! ontvangen aan boord van Hr. Mis. „Heems- kerek". De „Tromp" zal heden uit Vlis singen vertrekken. ^SSW"%et°7r"f."V;b«ÏIIIÜ bukte naar de hoededoos en door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 9) Nadruk verboden. „Dat geloof ik ook", zei John Quincy hartelijk. Ze naderden de wal en de andere passagiers drongen om hen heen. „Ik zou u graag helpen met uw valies, maar ik heb zoveel bagage. Als we een kruier konden vinden .Maak u niet bezorgd", ant woordde ze. „Ik zal me wel red den." Ze keek naar John Quincy's hoededoos. „Daar zit zeker een zijden hoed ni?" vroeg zij. „Natuurlijk", antwoordde John Quincy. Zij lachte een hartelijke lach was het. John Quincy deed wat stijf. „O, vergeef me", riep ze. „Maar een zijden hoed in Hawaii'!'' John Quincy stond kaarsrecht. Het meisje had een Winterslip uitgelachen. Hij ademde diep de lucht in, die kwam uit de ruimte, - - waar mensen zijn. Een vreemd, Vage^zig^ c t^eloos gevoel kwamj>ver hem. wierp haar kalm overboord. Ver ontwaardigd danste ze weg. „Ziezo", zei John Quincy rus- tig' „O, dat had u met moeten doen", zei het meisje verbaasd. En ze had gelijk. Het was een dure hoed, de Kerstgit van zijn bewonderende moeder. En de hoge hoed die er in zat. had de deftigheid van zijn deftige stad helpen verhogen. „Waarom niet?" vroeg John Quincy. „Dat verwenste ding heeft me al last genoeg bezorgd. En dan wij Oosterlingen zien er soms bespottelijk uit, niet waar? Een zijden hoed in de tro pen! Ik zou voor een zendeling aangezien worden." Hij begon zijn bagage op te pakken. „Geen kruier meer nodig", verklaarde hij vrolijk. „Wat ik zeggen wou het was heel vriendelijk van u, om met me te praten." „Het was grappig", zei ze. „Ik hoop, dat u de mensen hier aar dig zult vinden. Daar zijn we zo op gesteld, het is haast aandoen lijk." „Nu", glimlachte John Quincy. „Ik heb tot heden één Californi- sche ontmoet, maar...." „Ja?" „Tot zover gaat alles goed!" „O, dank u". Ze keerde zich af. „Een ogenblik alstublieft", riep John Quincy. „Ik hoop ik be doel, ik wens Maar in het gedrang werden zij gescheiden. Hij zag haar ogen hem toelachen en toen, onherroe pelijk als de hoed, verdween zij uit het gezicht. III. Middernacht op de Russische heuvel. Een ogenblik later stapte John Quincy aan wal in San Francisco. Toen hij drie schreden gedaan had, kwam een kranige Japanse chauffeur door de mensen heen recht op hem af het was of zijn scherpe ogen toverkracht hadden en nam hem onder zijn hoede. De Jap deelde mede, dat Roger Winterslip het te druk had om aan veerboten te komen, maar dat hij een boodschap had gezon den. De jongen moest naar zijn huis gaan, het zich gemakkelijk maken en dan in de stad bij zijn gastheer komen lunchen. Dank baar dat hij weer vaste grond onder de voeten had, volgde John Quincy de chauffeur. San Fran cisco schitterde in de morgenzon. „Ik dacht altijd, dat dit een mistige stad was", zei John Quincy. De Jap grijnsde. „Misschien Gisteravond vergaderde de vol tallige raad onder voorzitterschap van burgemeester Everaars, die in zijn openingswoord speciaal .wet houder Hoste verwelkomde, die thans van zijn ziekte Is hersteld. Na vaststelling notulen werden de ingekomen stukken behandeld, waarbij o.a. een schrijven van de gemeente Wageningen, waarin de ze voorstelt het presentiegeld van de vergadering van 5 Juli ter be schikking te stellen van de Stich ting „Het Vierde Prinsenkind". Hiermede ging de raad accoord. Op voorstel van de wethouders werd z.h.s. besloten niet over te gaan tot het toekennen van een vacantietoeslag. In verband met de algemene toestand der financiën is versobering van uitgaven een gebiedende eis en dient de gemeen te hierin voor te gaan. In de garantiestelling van de rente der geldlening ten behoeve van de grintwegcommissie werd een kleine redactiewijziging aan gebracht. In de gemeentebegroting dienst 1950 werd de post onvoorzien ver minderd met 500, zodat deze post thans nog 56 bedraagt. De post onvoorzien van de be groting dienst 1951 werd met 460 verlaagd en gebracht op 59,20. Een wijziging werd hierin alsnog gebracht in verband met de demping van een sloot langs de Mettenijedijk, waarvoor de ge meente de benodigde riolerings buizen zal leveren en de werk zaamheden uitgevoerd zullen wor den door het Vrije van Sluis. Bij de rondvraag vroeg de heer Quaars verbetering van het voet pad naar de zee over de Plattediik, speciaal wat betreft de afwatering. De voorzitter zegt toe, dat hier aan aandacht zal worden geschon ken. Verder deelde de heer Quaars mede, dat vermoedelijk alhier een voetbalvereniging zal worden op gericht en vroeg of de gemeente hiervoor een terrein aan de Schor- re ter beschikking kon stellen. De voorzitter zeide, dat dit uit gesloten is, daar dit gebied tot het natuurreservaat behoort. Niette min zal alle mogelijke steun wor den verleend om deze vereniging aan een sportterrein te helpen. De heer Brakman informeerde naar de electriciteitsvoorziening naar het kustgebied. De voorzitter antwoordde, dat wegens gebrek aan materialen en ook van de hiervoor benodigde gel den, nog niet tot uitvoering kan worden overgegaan, daar het tot de z.g. onrendabele gebieden be hoort. Evenwel zijn er nog onder handelingen met de P.Z.E.M. gaan de. De heer Rosendaal vroeg waar om er nog geen vergunning was voor het bouwen van de woning van de heer J. Fremouw. De voorzitter zeide, dat de rijks goedkeuring hiervoor wel is ont vangen, doch het financierings schema nog moet worden goedge keurd. Het is inderdaad een ur- gentiegeval daar de heer Fremouw nog steeds in een vochtige bunker is gehuisvest. Hierna werd de vergadering ge sloten. mist komen, misschien niet. Kan zijn deze ene maal niet. Alstu blieft." Hij hield het portier voor hem open. Door vrolijke straten rolden zij voort. De kleurrijke karren der bloemenverkopers verhoogden, geheel overbodig, de glans van het bestaan hier. Vermoeid reizi ger als hij was, haalde John Quincy bij elke ademtocht nieu- Benzinerantsoenering m inaia we energie in. Nieuwe eerzucht roerde zich in hem, grotere, be tere uitgiften van pandbrieven schenen bespottelijk gemakkelijk tot stand te brengen. Roger Winterslip behoorde niet tot degenen, die zich tót wonen ii- de voorstad op 't schiereiland hadden laten verlokken; hij huis de in.vrijgezelleneenzaamheid in een oud huis, verweerd van bui ten, maar van binnen, naar John Quincy's overtuiging, van alle gemakken voorzien. Een gebogen oude Chinees bracht hem naar zijn kamer en zijn hart sprong in hem op van vreugde, toen hij, eindelijk 'n echt bad aanschouw de/ Om één uur ging hij naar het kantoor waar zijn neef met opvallend succes zijn zaken als bouwkundig ingenieur dreef. Ro ger bleek een kort, welgedaan man te zijn, van achter in de vijftig. (Wordt vervolgd*. Van betrouwbare zijde Wordt vernomen, dat India mogelijk be gin Juli benzine zal rantsoeneren. De autoriteiten van New Dehll hebben de regieringen der staten, opdracht gegeven administratieve maatregelen te treffen om op korte termijn te kunnen handelen als de levering uit Perzië onder broken! zou worden en de levering uit andere landen vertraging zou ondervinden. De oliehandelsondernemingen hebben verklaard, dat de huidige oliev'oorziening gehandhaafd kan blijven, zelfs al worden de raffi naderijien (gesloten. Naar verluidt is de regering echter van oordeel, dat men voor. bereid dient te zijn op iedere noodtoestand in deze. Orf, veer 60 procent van de In dische olie komt uit Abadaln en andere Perzische plaatsen. Clubkampioenschap „Tempo". Gisteren werden de laatste par tijen gespeeld om de clubkam- pioenschappen van „Tempo" te Terneuzen. In de finale le klasse heren was een beslissingswedstrijd nodig tus sen de heren P. Bakker en A. IJsebaert, die beiden met 4 punten waren geëindigd. Winnaar werd de heer Bakker in 3 sets (21—18; 13— 21; 15—21.) No 2 werd de heer A. IJsebaert, terwijl de heren H. de Bock en I. Kroon met een gelijk aantal pun ten (3) de derde en vierde plaats deelden. Bij de dames was de strijd bij zonder spannend. 3 Pouls waren nodig om de beslissing te brengen. Kampioene werd mej. S. Rijnberg. De 2e en 3e plaats deelden mevr. J. IJsebaert-Schippers en mej. B. de Vlugt. In klasse II werd bij de heren R. van Bunderen kampioen, ter wijl bij de dames mej. Jo van der Straaten als winnares uit de strijd kwam. „De Verwachting" te Axel. De postduivenvereniging „De Verwachting" te Axel organi seerde vorige week een prijs- vlucht uit Breteuil. Snelheid le duif 1242 meter. Uitslag: 1, 4 en 7 M. Dieleman; 2 en 3 C. van Acker; 5. Gebr. Den Engelsman; 6. D. Dieleman; 8. L. Deij—Smies; 9. Eug. van Dorse- laer; 10. J. Vinke. „Vrije Vlucht", Sasput. Prijsvlucht uit Dourdan van Maandag 25 Juni. Snelheid eerste duif 1182 meter. 1 G. Dusarduijn; 2 P. Dobbe- laere; 3, 4 en 5 Ch. de Poorter; 6 A. Willems; 7 W. de Zwarte; 8 Gebrs. Boogaart; 9 D. Comelis; 10 C. de Wever. „Strijd in Vrede", Groede. Prijsvlucht uit Dourdan van. Maandag 25 Juni. Snelheid eerste duif 1191 nieter. 1, 4 en 6 Jac. Ras; 2 en 3 Joh. van de Wege; 5 Iz. Vermeulen; 7 J. van Haneghem8 R. Dusar duijn; 9 Iz. Schippers; 10. H. van de Hemel.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2