Britten wijzen Perzisch aanbod af VER. STATEN KOMEN NIET TUSSENBEIDE Het Russische vredesvoorstel TELEFOONGESPREK MET MALIK Noordelijke concentraties in Korea COMMUNISTISCH OFFENSIEF VERWACHT DONDERDAG 28 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1766. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent| iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pes! advertentie 1,80. De Britse staf van de Brits-Iraanse oliemaat schappij heeft gisteren eenstemmig het aanbod van de Perziche regering voor tewerkstelling bij de Per zische nationale oliemaatschappij v^n t hand gewezen. De Britten verkln^rden, dat zij niet in staat en niet bereid waren om voor de genationaliseerde maatschappij te werken. Bereidheid tot overleg van landen met troepen in Korea De Zestien landen, die troepen in Korea hebben, hebben Woensdag verklaard bereid te zijn deel te nemen aan „een actie, die beoogt een oprecht en blijvende vrede in Korea te bewerk stelligen." Z. K. H. Prins Bernhard herdenkt morgen zijn 40ste jaardag. Nederland vastbesleten zich legen agressie Ie verzeilen SWEERTS EN MEINE POT VOOR HET GERECHT WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Ter neuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE ZEEUW Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uux De Britse ambassadeur bij de Perzische regering, Sir Shepherd, heeft Woensdag op een perscon ferentie te Teheran verklaard, dat het zenden van de kruiser „Mauritius" naar Abadan „het logische gevolg is van de huidige onverzoenlijke politiek der Perzi sche regering". Sir Shepherd wil de niet antwoorden op vragen hoe lang de „Mauritius" ter hoogte van Abadan zal blijven liggen. Er is nog niets besloten over een wegvoeren van de Britse em ployes van de Zuid-Perzische olievelden of uit Abadan. De Britse ambassadeur deelde verder nog mede geen instructies te hebben om de Perzische rege ring officieel van het zenden van de „Mauritius" naar Abadan op de hoogte te stellen. Verklaring van Drake. De algemene bedrijfsleider van de olieraffinaderij te Abadan, Drake heeft te Basrah verklaard dat hij Perzië verliet op advies van de Britse ambassadeur, Sir Shepherd, nadat hij tevergeefs getracht had van de Perzische autoriteiten te verkrijgen, dat zij de tegen hem geuite beschuldi gingen van sabotage introkken. In een te Basrah tot het in Per zië blijvende Engelse personeel gerichte boodschap zegt Drake onder meer, dat het werk zal worden voortgezet, zolang het vergund is, en dat de Brits- Iraanse oliemaatschappij hem verzocht had te Basrah met het werk voort te gaan. Evacuatie van Britse vrouwen en kinderen. »e Perzische autoriteiten eisten bij het vertrek van de vliegtui gen met de laatste groepen En gelse vrouwen en kinderen, die Abadan verlieten, contante beta ling voor de brandstof. Daar de piloten niet over het noodzake lijke geld beschikten, werd de algemene directeur van de Brits- Iraanse oliemaatschappij, Drake, die zich te Basrah bevindt, van de vertraging verwittigd. Drake machtigde de maatschappij het geld te verstrekken, „doch alleen voor dit bijzondere geval". Dr. Caraffa, onder-directeur van de Italiaanse nationale oliemaat schappij, is te Teheran aangeko men op uitnodiging van de Per zische regering, om haar raad te geven over de nationalisatie der oliebedrijven. Pakistan's oliepersoneel gevraagd. De Perzische ambassade te Ka- ratsji heeft ervaren olieperso neel uit Pakistan uitgenodigd in Perzië te komen werken. Gratis visa worden onmiddellijk ver strekt. De Perzische ambassade ver klaarde, dat de „Anglo Iranian" thans niet „geschikt" was om Pakistans personeel te werven. De visa zouden rechtstreeks door de ambassade worden ver leend en niet door bemiddeling van de maatschappij, zoals vroe ger. Het brandgevaar te Abadan. De olieraffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, heeft tevens het grootste brandrisico ter wereld. Binnen een opper vlakte van bijna negen vierkante kilometer bevinden zich 315 olie tanks, die op elke willekeurige dag gewoonlijk 1930 tot 1960 mil- lioen lieter zeer brandbare olie producten bevatten. Bij de raffineringsprocessen worden bovendien temperaturen tot op 1000 graden Fahrenheit ontwikkeld onder geweldige druk. Dag en nacht staan vier honderd Perzische brandweerlie den klaar onder het bevel van dertien officieren, te weten négen Britse en vier Perzische. Bij het blussen wordt zelden van water gebruik gemaakt, doch het meest van schuim, waarvan men 180.000 liter in voorraad heeft. Binnen het gebied van de raf finaderij bevinden zich driedui zend brandblusapparaten. In het gebied van Abadan woeden per jaar gemiddeld een 280 branden, waarvan ongeveer zeventig in de raffinaderij. Te Teheran is Woensdag ver nomen, dat de productie van het olieveld van Agha Jari geheel is gestaakt, daar de olie niet door tankboten kon worden ingeno men. Te Abadan is de opslag ruimte voor de olieproducten be perkt, er wordt daarom op ver minderd vermogen gewerkt. De Perzen In beroering. Het bevel, dat aan de Britse tankschepen is gegeven de haven van Abadan te verlaten en het bericht, dat een Britse kruiser naar de Perzische Golf opstoom- de, hebben in Perzische kringen beroering verwekt. A.F.P. maakt melding van een nog onbevestigd bericht, dat de Perzische regering opdracht zou hebben gegeven de pijpleiding, die van Abadan naar Basra loopt, af te sluiten. Door deze pijplei ding ontvangt Irak zijn oliepro ducten, waaronder vliegtuigben- zine. Reuter meldt Woensdag van welingelichte zijde te Londen te hebben vernomen, dat de Britse regering overweegt de Perzische autoriteiten een laatste onver bloemde waarschuwing te geven dat hun huidige tactiek er toe zal leiden dat de gehele 2800 man sterke staf der Brits-Perzische oliemaatschappij uit Perzië zal worden teruggehaald. Perzië zal protesteren tegen de aanwezigheid van Britse oorlogs schepen in de buurt van de Per zische Golf. Het avondblad „Kaihan" heeft zijn „afkeer en haat" uitgedrukt, gewekt door de verklaring, die Morrison Dinsdagavond over het oliegeschil heeft afgelegd. Vol gens het blad beschouwen poli tieke kringen in Teheran de ver klaring als ,,bluf". De „Mauritius" te Abadan. De Britse kruiser „Mauritius" heeft op 2C0 meter van de haven van Abadan het anker laten val len. In Bagdad heeft een woord voerder van de Britse legatie aan een vertegenwoordiger van het Franse persbureau A.F.P. meege- van de Iraakse regering, uitslui tend dient, om in geval van eva cuatie van Britse onderdanen uit Abadan hun leven te bescher men. „In geen geval betreft het hier voorbereidingen voor een militaire operatie tegen Perzië". Verklaringen in het Britse Lagerhuis. Voor de tweede maal in twee dagen heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morri son, in het Lagerhuis gesproken over de toestand in Perzië. Sedert zijn verklaring van Dinsdag wa ren er geen belangrijke ontwik kelingen geweest. De berichten wijzen er op, dat de Perzische autoriteiten voort gaan zich op verschillende ma nieren te bemoeien met de werk zaamheden van de oliemaat schappij en dat haar houding met betrekking tot de tankschepen onveranderd blijft, zeide hij. Morrison beschuldigde de Per zische regering van onverzoen lijkheid en gebrek aan werke lijkheidsbesef. Hij vond het moeilijk te geloven, dat de be kwame en loyale staf van de Brits-Iraanse oliemaatschappij er in zou toestemmen een regering te dienen, die van deze gebreken blijk had gegeven. Churchill vroeg premier Attlee of hij bereid was een afvaardi ging van de oppositie te ontvan gen om onderdelen van de kwes tie, die beter niet in het openbaar besproken konden worden, te be spreken. Attlee zeide, dat hij gaarne in vertrouwen Churchill en zijn collega's de volledigste inlichtin gen zou verschaffen. De V. S. komen niet tussenbeide. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft Woensdag voor een commissie van het Congres ver klaard, dat er „geen denken aan" was dat de Ver. Staten in de Per zische oliekwestie tussenbeide zouden komen. Hij zeide dit in antwoord op vragen bij cie be handeling van Trumans program voor militaire en economische De vertegenwoordigers van de zestien landen, die in het mini sterie van Buitenlandse Zaken bijeen waren, vroegen verder na dere inlichtingen over de verkla ring van Malik. Zij zeiden in hun verklaring, dat zij „er nota van genomen hadden, dat er stappen worden genomen om zulk een op heldering te verkrijgen." hulpverlening aan het buiten land. Acheson zei: „Wij kunnen het critieke van de toestand niet overdrijven, evenmin als de be langrijkheid van een oplossing daarvan." Acheson zei voorts, dat de Ver. Staten „alle pogingen deden om een gunstige oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil te be werkstelligen en „een ineenstor ting" te voorkomen. De Ver. Sta ten hoopten, dat de Perzische re gering „meer zou openstaan" voor het Britse voorstel, aldus Acheson. Hij geloofde, dat in dat geval de bestaande moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost. Nadat Acheson had verklaard, dat het program voor hulp aan het buitenland een project met lange tijdsduur was, zeide hij, dat het programma voor Perzië apart van „deze bijzondere crisis" beschouwd moet worden. Het doel van de hulp was het hand haven van de binnenlandse vei ligheid en het voorkomen van het omverwerpen van de Perzi sche regering. DEMONSTRATIE VAN JAPANSE OORLOGSINVALIDEN Voor de eerste maal hebben in Tokio oud_strijders gedemon streerd. Optredend namens 230.000 ka meraden hadden 200 oorlogsinva liden een demonstratie voor het keizerlijke paleis georganiseerd. Zij protesteerden tegen herbe wapening van Japan en eisteni werk voor oorlogsgewonden en herinvoering van pensioenen voor oorlogsinvaliden. De politie kneep een oogje toe: D)e invaliden (hadden p.l. geen vergunning om te demonstreren'. Opname Willy Schuurman N.F.K. Jacob Malik, de eerste Sowjet. russische afgevaardigde bij de Ver. Naties is nog steeds onge steld en had nog geen afspraak gemaakt voor een onderhoud met Entazam, de voorzitter van de assemblee. Sinds (Malik zijn voonitel voor een bestand In Korea heeft uit eengezet, is liij nog niet beschik baar geWeest voor Westerse af gevaardigden, die het voorstel uitvoeriger ,;net hem willen be spreken. De president vaa Ecuador ver klaarde dat het ogenblik is aan gebroken een nieuwe en ernstige poging te doen om aan. het con- Er zijn tekenen dat de Chinezen hun dekkingseenheden, terugtrek ken en het rechtstreekse contact Imet de Verbondenen verbreken. De Verbonden troepen hebben Woensdag in het Oostelijke deel van de centrale sector van het front in Korea kleine vorderingen gemaakt en hooggelegen terrei nen ten O. en N. O. van; Koemwha heroverd. De plaatselijke tegenaanvallen van de tegenstander waren lich ter dan de vorige dag, doch ten N. W. van Hwatsjon ondervonden de Verbondenen izware tegen stand. In het W. bestookten' vliegtui gen en artillerie der Verbondenen een Chinees regiment dat zich ten N. W. van Jontsjon had ingegra ven. Aan de andere kant van het front bestookten de tegenstanders Geallieerde stellingen ten N. O. van Janggoe. Patrouilles in de sector aan de Oostkust ontmoetten krachtige tegenstand. NIEUWE AMERIKAANSE BEVELHEBBER.. President Truman heeft tot op perbevelhebber der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten generaal Paul Weyland benoemd. Hij volgt generaal Partridge op. DE CHINESE LUCHTMACHT Thomas Finletter, de Ameri kaanse minister voor de Lucht macht, hee|ft verklaard, dait de Chinese luchtmacht van 200 vlieg, tuigen in October van het vorig jaar tot ongeveer 1000 op het pgenblik was uitgebreid. Deze luchtmacht zou volledig in de strijd kunnen worden gewor pen. De Amerikaanse luchtmacht is voorbereid op de nieuwe toestand. IHJoewel een volledige verdedi ging niet mogelijk zou zijn, wer den alle voorbereidingen getrof fen om aan een eventuele aanval het hoofd te bieden. Volgens Finletter die onlangs 'n •bezoek heeft gebracht aan het Verre-Oosten, bevindt de gehele Chinese luchtmacht zich in Maud- sjoerije. Desgevraagd verklaarde hjj, nog, dat er geen reden was om aan te nemen dat de tegenstander niet over voldoende bommen en raket ten beschikte. Strijdgroepen van de V. N. met een bijzondere opdracht, die de hoofdmacht van de Noordelijken zochten, leverden Woensdag met dekkingstroepen der Noordelij ken op verscheidene plaatsen langs het 195 km lange front schermutselingen. Berichten van het front wijzen op een „krachti ge samentrekking" van Noorde lijken op het westelijke gedeelte van het centrale front, ten N. van de steden Tsjorwon, Koem- hwa en Pjonggang gevormde ijzeren driehoek. Een geallieerde officier zei: „Zij kunnen ons overal op ieder ogenblik met iedere kracht aan vallen." Berichten van het westelijke ge deelte van het centrale front meldden, dat de ijzeren driehoek zelf als concentratiegebied door de Noordelijken was ontruimd, doch dat sterke dekkingsstrijd krachten zuidelijk van Pjonggang geallieerde pogingen om door te dringen vastberaden tegenhou den. Aan het oostelijke front wijzen tekenen er op, dat de Noordelij ken hun dekkingstroepen terug trekken. Wbenisdag hebben troepen van de V. N. na een gevecht van twee uur een plotselinge aanval van 'n Noordelijke strijdmacht, ter groot te van een bataljon, in het gebied van Koemwha af]geslagen. Tem Oosten van deze plaats hebben de Noordelijken enige tijd het hoger gelegen terrein onder controle gehad. flict in Korea een einde te maken volgens de richtlijnen aangegeven door de Sowjet gedelegeerde en Trygve Lie. Hij zei, dat het doel van zulk 'n poging o.m. moest zijn, Vraagt stukken op hun mérité's te beoor delen en een definitieve oplosising te bereiken. Hij besloot zijn rede tot de as semblee met de woorden: „Geve God, dat gij nooit uw vertrouwen zult verliezen en dat gij onvermoeid uw strijd voor een blijvende vrede zult voortzetten". De voorzitter van de assemblee verklaarde dat (hij, het er mee eens was, dat er nieuwe wegen naar de vrede waren geopend. „Het is onze plicht deze weg te volgen en een einde te maken aan de oorlog en in Korea een rechtvaardige en blijvende vrede tot stand te brengen". Enkele afgevaardigden waren geneigd te geloven^ dat het het beste zou zijn de Russische vre- desstap te laten volgen door on derhandelingen over een wapen stilstand door de bevelhebbers te velde. Slechts dan zou het mogelijk zijn besprekingen te beginnen. Het State Department zal de uitslag van de bijeenkomst van Entezam en Malik afwachten voordat het een definitief stand punt t.a.v. het Russische voorstel zal innemen. Trygve Lie verklaarde te Lon den er zeker van te zijn, dat de verklaring van Malik ernstig be doeld iwas en als zodanig opgevat diende te worden. ZUIDKOREAANS PROTEST Die Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft Woensdag be sloten tegen de bij monde van Ma- lik gedane Russische voorstellen voor een regeling van het Kore aanse conflict te protesteren. In de loop van deze week zullen protesten worden gezonden aan de algemene vergadering der V. N. en aan die regeringen van landen, die .strijdkrachtent in Korea heb ben. De kwestie van een wapenstilstand. Woensdag is in kringen, die In nauw contact staan met de Sow- jet-delegatie, verklaard dat een door de bevelhebbers in Korea tot stand te brengen wapenstil stand de eenvoudigste procedure zou zijn. Volgens deze kringen zou Ma- lik Zaterdag j.l. met „oorlogvoe renden" het opperbevel van de Noord-Koreanen en het Verenig de opperbevel van de V. N. be doeld hebben. De voorzitter van de algemene vergadering van de V. N. zal Woensdag naar Washington terugkeren. Hij heeft verklaard het „onwaarschijnlijk" te achten, dat hij met Malik een onderhoud zou hebben. Russische commentaren. Woensdag leken de door het Sowjet-persbureau „Tass" en ra dio-Moskou verspreidde commen taren over de vredesvooruitzicli- ten in Korea na de rede van Ma- lik minder optimistisch dan de eerste reactie op de rede, die pre sident Truman heeft gehouden. Dinsdag legde Tass de verkla ringen van Truman uit als een aannemen van het voorstel van Malik. De „Prawda" zei, dat „de mensen in de Sowjet-Unie over tuigd zijn, dat alle mogelijkheden nu aanwezig zijn om het conflict in Korea op vreedzame wijze bij te leggen." Woensdagmorgen echter wa ren de commentaren veel meer terughoudend. De Sowjet-bladen legden de nadruk op het feit, dat Maliks voorstel door de volken, in het bijzonder in India en En geland, een gunstige ontvangst heeft genoten, doch dat de Engel se en de Amerikaanse regering veel minder duidelijke bedoelin gen hebben. O.m. nemen de kran ten een bericht van Tass uit New York op, waarin leidende Ame rikaanse kringen ervan beschul digd worden zich te bekommeren om het feit, dat ten noorden van de 38ste breedtegraad wolfram voorkomt en zij laten doorsche meren, dat de Amerikanen zou den weigeren zich ten zuiden van deze lijn terug te trekken. Tass verklaart, dat de wapenstilstand in Korea van het wolframvraag- stuk afhangen zou en doet uit komen, dat het gebied, waar wolfram ten noorden van de 38 ste breedtegraad voorkomt, op het ogenblik achter de Ameri kaanse linies is gelegen. Telefoongesprek met Malik. In antwoord op een vraag, die hem door Reuter via de telefoon werd gesteld, heeft de Sowjet- Russische vertegenwoordiger bij de V.N. verklaard: „Het is heel Tijdens plechtigheden u*aarb\j aan SI Nederlanders, die In de "Ver. Staten hun opleiding voor de luchtmacht hebben voltooid, het vliegbrevet voor het besturen van straaljagers wbrdt verleend, heeft Dr. J. G. de Beus, Nederlands ge. volmachtigd (minister in de Ver. Staten verklaard, dat het herbe- wapeningsprogramma van zijn land waarvoor het levenspeil moest worden verlaagd, een be wijs is van de vaste wil van Ne derland om zijn steentje bij te dragen tot de verdediging van de vrjjheid en democratie. duidelijk, dat mijn rede voor zich zelf spreekt." Hij weigerde in te gaan op bij zonderheden over de Volgende stappen, die genomen zouden moeten worden om de Koreaan se oorlog te beëindigen. Malik zal heden, naar hij mee deelde, een diner aanbieden aan de leden van de Veiligheidsraad. Het is gewoonte, dat een voorzit ter van deze raad dit doet, wan neer hij aftreedt. Het voorzitter schap wisselt elke maand. Hij be vestigde, dat er geen bijeenkomst van de raad zal worden gehouden voor het eind van de maand. Een assistent van Malik ver klaarde, dat Malik alle leden van de raad had gevraagd, of zij nog punten op de agenda wilden zet ten, voordat zijn voorzitterschap was afgelopen. Geen der leden had een agendapunt. De Belgische voormalige S.S.- man Antoon Sweerts en de Ne derlander Meine Pot, gewezen ambtenaar van het consulaat- generaal van Nederland te Ant werpen, verschenen Woensdag ochtend voor de 7e correctionele kamer. Zij zijn er van beschul digd een vals paspoort voor Tan- ger te hebben afgeleverd aan ex- kapitein Westerling, waarop deze vermeld was als minister van Oorlog van de Zuid-Molukken. De uitspraak in de zaak Sweerts-Pot, welke personen eveneens beschuldigd worden van het dragen van wapens en het in bezit hebben van radiozenders, werd bepaald op Woensdag 4 Juli. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Iets hogere temperaturen. Veel bewolking met aanvanke lijk enkele verspreide buitjes, maar hier en daar ook opklarin gen. Later op de dag opnieuw kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen z.W. en N.W. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 28 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.14 9.49 10.29 10.39 n.m. 9.36 10.11 10.51 11.01 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Juni. 28 4.22 21.04 29 4.22 21.04 30 4.23 21.04 MAAN op onder 0.40 0.54 1.11 15.43 16.59 18.13

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1