UIT DE PROVINCIE |]w arbeid is II te veel! De gevolgen van de oliekwestie grote oerêouaoings-opruiming Het huis zonder sleutel WITTE KRUS" Geen vrees voor olietekort Gemeenteraad van Axel ENKELE VOORBEELDEN MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN TELEFOON 2091 TERNEUZEN AXEL NIEUWVLIET. SLUISKIL. HET ZUIDELIJK HOOFDKWARTIER. In een overzicht van de ontwikkelingen in Perzië wordt verklaard, dat de olieverbruikers in de wereld thans ernstig moeten overwegen, hoe zij in de toe komst zullen kunnen rondkomen met 22 tot 24 mil- üoen geraffineerde Perzische olie minder. Een groot deel van de extra geproduceerde hoe veelheid geraffineerde olie moet nu uit het dollarge- bied komen. Profiteerde U reeds van onze ongekende koopjes uit onze p-ceed qb VOETBAL. WIELRENNEN. ZEEUWSE VOLKSHOGESCHOOL. De commissie tot voorbereiding van de Zeeuwse Volkshogeschool heeft gedurende de maand Juli door de gehele provincie bijeen komsten georganiseerd, waar deskundige sprekers inleidingen zullen houden over „Problemen rond de Scheldemonden" en waar tevens het volkshogeschoolwerk in het algemeen zal worden be sproken. Aansluitend op deze inleidin gen staan tegen het a.s. najaar diverse cursussen op het pro gramma. Behalve in Middelburg, Kort- gene, Goes en Zierikzee zijn ook bijeenkomsten uitgeschreven te Oostburg op 4 Juli en te Axel op 14 Juli. In Oostburg treden als inleiders op de heren Drs. M. C. Verburg en Dr. H. G. W. van der Wielen. De sprekers te Axel zijn de heren Mr. J. F. G. Schlinge- mann en H. G. L. Schouten. In het comité van aanbeveling en de commissie van voorberei ding lezen we o.m. de namen van de heren Mr. Dr. N. Bolkestein, J. L. Dregmans, P. L. D. J. van Oeveren, D. M. Vermet, resp. burgemeester van Middelburg, Koudekerke, Axel en Zuidzande en verder de heren Mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secreta ris van de Z. L. M. te Goes, Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. te Middelburg en J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg. Geslaagd. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden examens ter verkrijging van het diploma „Gemeentefinan- ciën" slaagde de heer J. C. v. Doe selaar, ambtenaar ter secretarie alhier. De 40-ste jaarvergadering der V.V. „Axel". De voetbalvereniging „Axel" hield Maandagavond een drukbe zochte algemene vergadering op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Wel varen" alhier. De voorzitter, de heer J. Dieleman Adrz., zeide in zijn openingswoord o.m. dat hij het zeer betreurde een niet optimistischer toon te kunnen laten horen bij dit 40-jarig bestaan der vereniging, die zich helaas in dalende lijn beweegt wat betreft de sportieve prestaties en de financiën. Spr. bepleitte meer doorzettingsvermogen en wekte de leden op het ware verenigingsdoel voor ogen te houden, teneinde „Axel" weer omhoog te brengen en zo mogelijk op hoger plan. De 2e secretaris, de heer J. D. Frekenhorst, las daarna de notu len en het jaarverslag voor. Ook hij noemde de prestaties der ver eniging niet zo denderend. Van de in bondsverband spelende elftallen behaalde alleen het derde elftal de kampioenstitel in de Res. Ie klasse C van de K.N.V.B. afd. Zeeland. Het ledental van de vereniging ver meerderde in het afgelopen jaar met 4 en bedraagt thans 94, terwijl het juniorenaantal met 7 vermin derde en momenteel 22 bedraagt. Het aantal donateurs is 92. Het jaarverslag eindigde met een woord van hulde aan de secretaris, de heer A. Riemens, die 40 jaar lid der vereniging is en sedert de oprich ting zeer veel voor de voetbalver eniging heeft gedaan. Hierna volgde het financieel ver slag van de Ie penningmeester, de heer L. van den Berge. Ook dit was niet van optimistische aard. De to taal ontv. bedroegen 3611,69, de uitgaven 4206,52, zodat er een na delig saldo resteert van 594,83. Voor het materiaalfonds bedroegen deze cijfers resp. 188,90, 33,20 en 155,70, zodat dit fonds vermeer derd met het saldo van 1950 be schikt over een bedrag van 328,31. De 2e penningmeester, de heer J. van den Berge, bracht hierna verslag uit over het maandblad „Clava", het clubblad van „Axel". In December j.l. is de uitgave er van gestaakt. Het nadelig saldo wees een bedrag aan groot 113,20. Hierna vond de verkiezing plaats van de aftredende bestuursleden de heren J. Dieleman, L. van den Ber ge en A. van de Velde. Allen wer den bij acclamatie herkozen. De af tredende leden van de elftalcom missie de heren J. van den Berge, EL Brakman en K. Broekhoven werden eveneens herkozen. Het volgend punt op de agenda was de training. Deze training is momenteel in handen van de he ren F. Lensen voor het theoritische en B. Walraven voor het practische gedeelte. Men overweegt het be noemen van 'n technische commis sie, die alleen tot taak zal hebben de training in stand te houden en te organiseren en een controle uit te oefenen op het bezoek hiervan. De heer F. Lensen, trainer van „Axel", noemde het jammer dat de ouderen zo lang moeten meegaan en dat de prestaties der vereniging zich in dalende lijn bewegen. Als de jeugd van tegenwoordig straks niet meer kan voetballen, ligt de oorzaak hiervan bij de ouderen, al dus spr. Hij spoorde bestuur en leden aan om door gemeenschap pelijke krachtsinspanning „Axel" wederom tot bloei te brengen en groot te maken. De eerste voor waarde hievoor noemde spr. mas saal trainingsbezoek. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren K. Broek hoven Wz„ J. Caessens en J. Schee- Ie. De heer H. J. Peeters, voorzit- c Uw arbeid vlot niet omdat U ge plaagd wordt door een barstende hoofdpijn. Dat hoeft niet. Neemt een Witte Kruispoeder en de hoofd pijn verdwijnt direct. Witte Kruis montert U op en U doet weer opgewekt Uw werk. Poedersf0.90p. doosje 12st. Cachets f0.90koker 12st. Tabl. fl.75,, 24st. I Tabl. f0.90,, 12st. r .Bij apothekers en drogisten POEDERS CACHETS -TABLETTEN ter der feestcommissie, zette daar na de plannen voor de viering van het 40-jarig bestaan nader uiteen. De bedoeling is een revue te laten opvoeren, geschreven door de heer A. Th. 't Gilde. Deze revue zal een beeld geven van de oprichting en de ontwikkelingsgang der vereni ging. Het bestuurslid, de heer A. van de Velde, gaf daarna een over zicht van het jubileum-voetbal tournooi en dat in Juli en Augustus zal worden gehouden. Na de rondvraag bracht de voor zitter dank aan de E.H.B.O.-mede- werker, de heer P. Mechielsen, die steeds paraat is om de vereniging op zijn wijze, gewapend met zijn verbandkist, te dienen. In zijn slotwoord sprak de voor zitter de hoop uit, dat deze geani meerde en goedbezochte vergade ring de grondslag zal vormen voor een belangrijke stoot naar een ho ger niveau van de v.v. „Axel". Examen Nijverheidsacte. Bij het te 's-Gravenhage gehou den Staatsexamen voor de Nijver heidsacte NXX (lerares Kinderver zorging en Opvoeding), dat een de zer dagen werd gehouden, slaagde onze stadgenote mej. L. C. Lefeber. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal he den in openbare vergadering bij eenkomen. De volgende punten zullen worden behandeld: Vaststelling verordening tot toekenning aaji een gedeelte van het gemeentepersoneel van een voorschot op de over 1951 toe te kennen vacantietoeslag; Garanderen van tijdige rentebe taling en aflossing van de door de grondwegcomiï.issie Nieuwvliet SluisRetranchementt aan te ga- ne geldlening, groot 61.000; Wijziging gemeentebegroting, dienst 1950; (Idem dienst 1951. 55-Jarig huwelijksfeest. Onder grote belangstelling vier de Maandag het echtpaar Lok van Loon, wonende in de Veld- straat, het 55-jarig huwelijksfeest. Nadat in de loop van de dag vele bloemstukken aan de woning wa ren bezorgd w.o. vele van vereni gingen waarin de heer Lok be stuursfuncties bekleedde, was het 's avonds het plaatselijk muziek korps dat het echtpaar een serena de bracht. De heer Colsen sprak in een gevoelvolle toespraak de echte lieden en hun aanwezige familie leden toe. Namens de buurt werd een prachtige bloemenmand ge schonken vergezeld van een roker tje voor de heer Lok en een sche merlamp voor zijn echtgenote. De heer Lok en een schoonzoon dank ten voor de belangstelling, die hen op deze dag werd betoond. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Admiraal Robert Carney, de pas benoemde opperbevelhebber van de Zuidelijke sector in Euro pa, la in Napels aangekomen waar hij zijn permanente hoofdkwartier zal vestigen. Met hem zijn meegekomen een aantal stafofficieren^ van zijn commando, die tot dusver in Lon den waren gedetacheerd. ev\ HAASTIGE SPOED IS HEDEN GOED De toeneming van het verbruik was verleden jaar in de Ver. Sta ten alleen! al gelijk aan de totale productie van de raffinaderij te Abadan en volgens de tegenwoor dige schattingen zal dit jaar de toeneming van het verbruik on geveer even groot zijn. Dit geeft enigszins een beeld van dé mate waarop de Ver. Sta ten in staat zijn de raffinage ca paciteit te vergroten in antwoord op grotere vraag. Het geeft ook enige zekerheid, dat het verloren gaan van Abadan geen wanhopige crisis voor de vrije wereld kan veroorzaken. Toch zou het al heel weinig rea listisch zijn 'om zijn berekening te baseren op de hoop, dat Amerika zich eenvoudig er van weg zou1 houden de extra productie van de raffinaderijen in het lopende jaar te verbruiken en af te staan aan de landen, die normaal van Perzië afhankelijk zijn. De Amerikaanse vraag, die met ongeveer 10 procent per jaar toeneemt, kan in feite niet vol doende worden beperkt, om de noodzakelijke exporthoeveelheden zonder rantsoenering beschikbaar te doen komen. Naar schatting zal tegen het einde van 1951 in Europa nieuwe raffinagecapaciteit in gebruik komen van 298.000 barrels per dag, hetgeen overeenkomt met ongeveer de helft Van de tegen woordige productie te Abadan. Het zal echter onjuist zijn de gevolgtrekking te maliën, dat de extra productie van Europa di rect beschikbaar zou kunnen wor den 'gesteld om in 'n noodtoestand te voorzien. Wanneer de Perzische aanvoer zou worden afgesneden, zouden wij in het begin zijn aangewezen op| voorraden en op een sterker ge bruik van de bestaande raffinage capaciteit. Verder is er ook nog de raffina derij te Haifa, die stil ligt, welke vrij snel 60.000 barrels per dag extra zou kunnen leveren, wan neer aan de tankschepen! met ru we olie, bestemd voor deze raffi naderij zou worden toegestaan het Suezkanaal te passeren, of, indien dat niet mogelijk zou zijn', wan neer ruwe olie uit de Caraibische Zee naar Haifa zou worden ver voerd. Ongetwijfeld zou de toestand gedurende zekere tijd moeilijk zijn maar na een paar maanden, geu durendë welke wij in zekere mate URRIJ Gisteravond te 7 uur kwam de Axelse gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester Van Oeveren in openbare zitting bijeen. Afwezig waren de heren W. de Feijter wegens ongesteldheid en de heren Hamelink, Scheele en Tolle naar wegens uitstedigheid. Een dozijn ingekomen stukken, hoofdzakelijk van formele aard, passeerden de hamer van de voor zitter, waaronder het bericht van goedkeuring door G. S. van het be sluit voor de financiering van de bouw van 75 montagewoningen met inbegrip van de kosten van bestra ting en riolering, tot het aangaan van een annuiteitslening groot 770.000 met een looptijd van 50 jaren; idem voor de financiering van de bouw van 19 woningen met inbegrip van de kosten van bestra ting en rioleringen, tot het aangaan van een annuïteitslening groot 190.000 ook met een looptijd van 50 jaren. Geen dezer stukken gaf nog aanleiding tot discussie. Anders was het gesteld met de mededelin gen van de voorzitter naar aanlei ding van een aantal vragen door raadsleden ter vorige vergadering gesteld en die inmiddels in het col lege waren besproken. De heer C. van Bendegem attendeerde nog op enkele punten van administratieve aard die door wethouder Van Ben degem in zijn kwaliteit van voor zitter der gascommissie werden toe gelicht, hetgeen leidde tot handha ving van de status quo op admini stratief gebied. Verder vroeg de heer Van Bendegem nog naar de wijziging der keurlonen in verband met de aanstelling van een hulp keurmeester in vaste dienst op een wedde van 3180 tot 3780, voorlo pig met een proeftijd van 1 jaar en een hulp-keurmeester voor de maanden Nov., Dec., Jan. en Febr. op een beloning van 300 per mnd. Opnieuw vastgesteld werd de Alg. Politieverordening met tege moetkoming aan de wensen ten de ze van Ged. Staten. De heer C. van Bendegem voelde bij een volgend punt veel voor in williging van het verzoek van de Bond van Ouden van Dagen inzake vrijstelling van reinigingsrechten ten behoeve van de Noodwettrek kers. Met het oog op de financiële consequenties en de precedenten die dit zou opleveren, zag hij even wel van een voorstel in deze af en werd het afwijzend voorstel van B. W. aangenomen. Het voorstel tot verlenging van de huur van de Kleine Kreek aan de hengelsportvereniging ten be drage van 550 voor een tijd van 5 jaar, ontmoette nogal kritiek uit de raad. Een redactiewijziging bleek nodig om geen verkeerde toestand te scheppen. Aan de heer W. de Feijter Wz. zal onderhands worden verhuurd een terrein thans reeds bij hem in gebruik voor een huurprijs van 350. Ook werd onderhands ver- door EARL DERR BIGGERS Vartaline van P. Oreille 8) Nadruk verboden. Verder John Qunicy zat heel stil. Een woud van masten en schoorsteenpijpen dit was het toneel van de romantische ver halen, die hem als schooljongen geboeid hadden, een rustige jon ge Winterslip, die de zigeuner- trek miste. Hij zag schepen uit alle oorden, die deze bijna ver geten verhalen weer in zijn her innering brachten. Plotseling ging John Quincy staan. Een verbaasde blik lag in zijn kalme grijze ogen. „Ik ik begrijp het niet", mompelde hij. Hij schrikte op bij de klank van zijn eigen stem. Om niet al te dwaas te schijnen, keek hij rond naar iemand, tót wie hij die opmerking had kunnen richten. Er was niemand behalve het jonge meisje, en haar kon hij toch zo maar niet aanspreken. John Quincy keek op haar neer. Spaans of zo iets, blauw zwart haar, donkere ogen, nu tin telend van pret, die zij trachtte te verbergen, een teer, ovaal ge zichtje, diepbruin. Hij keek weer naar de haven schoonheid om en op de boot. Beter dan per trein reizen! Het meisje keek op naar John Quincy. Zij zag een forse, breed geschouderde jonge man met een gezicht zo onschuldig als van een kind. Iets vriendelijks zou hij niet verkeerd opnemen, besloot zij. „Wat blieft u?" vroeg ze. „O, ik het spijt me", stamel de hij. „Ik bedoelde niet het was niet mijn plan ik zei, dat ik niet begreep „Er is iets heel vreemds", ging hij voort, ging zitten en wees met de hand naar de haven. „Ik ben hier meer geweest." Zii schoof iets van hem af. „Dat zijn meer mensen", gaf zij weer toe. John Quincy haalde diep adem. In wat voor gesprek was hij geraakt? Hij voelde lust om beleefd zijn hoed te lichten, weg te wandelen en de zaak te ver geten. Maar neen, hij was van een ras, dat de dingen tot een eind brengt. „Ik kom uit Boston", zei hij. „O", zei het meisje. Dat ver klaarde alles. „En ik probeerde u duidelijk te maken ofschoon er natuurlijk geen reden is om er u in te be trekken „Hoegenaamd geen", glim lachte ze. „Maar ga voort." „Tot voor enkele dagen was ik nog nooit ten Westen van New York geweest. Een paar keer in het buitenland, maar het Wes ten „Ik weet het. Dat interesseerde u niet." „Dat wil ik niet zeggen", pro testeerde John met voorzichtige beleefdheid. „Maar het was zo groot het gaan zien scheen een hopeloze onderneming. En dan, mijn fami lie vond, dat ik gaan moest, ziet u dus zat ik dagen in de trein en vergeef me verveelde me. Nu kom ik in deze haven, kijk rond en krijg een allergekst gevoel. Ik voel, dat ik hier al meer geweest ben." Het gezicht van het meisje was sympathiek. „Anderen hebben dat ook wel eens ondervonden", vertelde ze. „Het zijn uitverkoren zielen. Het heeft lang geduurd voor u kwam, maar u bent ein delijk thuis." Zij stak een slanke bruine hand uit. „Welkom in uw stad." John Quincy gaf haar plechtig de hand. „O neen", verbeterde hij zacht, „Boston is mijn stad, daar hoor ili. Maar dit is zo be kend." Hij keek noordwaarts naar de lage heuvels, die de Vallei van de Maan beschutten, toen weer naar San Francisco. „Ik schijn hier eenmaal de weg geweten te hebben. Vreemd, niet waar?" „Misschien., hebben uw voor ouders „Dat is zo. Mijn grootvader kwam hier toen hij een jonge man was. Hij ging weer terug, maar zijn broers bleven. De zoon van een van hen in Honolulu ga ik bezoeken." „O, u gaat naar Honolulu?" „Morgenochtend. Is u daar ooit geweest?" „Ja-a." Haar donkere ogen werden ernstig. „Zie, daar zijn de havens daar begint het Oos ten." „Vertel me van Honolulu. Een vreemde plaats, geloof ik?" Zij lachte. ,,Ilc zal u zelf laten ontdekken, hoe vreemd het er is. Eigenlijk komen al de voorname families oorspronkelijk uit uw geliefd Nieuw-Engeland. „Puri teinen met een tikje zon", noemt mijn vader hen. Vader is knap", voegde ze er bij, op een eigen aardige, kinderlijke toon, die ern stig en tegelijkertijd uitdagend (Wordt vervolgd.) op de voorraden zouden moeten teren, zou er mogelijk verlichting kunnen komen uit andere bron-, nen. De Europese programma's voor raffinaderijen, welke tezamen volgens de bestaande plannen in 1952 een extra capaciteit .'an 236.000 barrels per dag zullen op leveren en nog eens 378.000 bar rels per dag in 1953, zouden zeer zeker versneld kunnen worden, wanneer in gezamenlijk overleg 'n poging .zou worden gedaan om daarvoor de goederen en de ini..' stallaties, die nodig zijn te leve ren. Het schijnt dus, dat de gevolg trekking zou kunnen zijn, dat, al hebben de Perzen het dan ook in hun macht om gedurende zekere tijd veel moeite te veroorzaken, zij niet in staat zijn, om het ove. ïige deel Van de wereld vbortdiih rend onder druk te houden. GEEN OLEE.TEKiORT IN I)E WERELD De Amerikaanse regering en de voornaamste Amerikaans olie maatschappijen zijn tot overeen stemming gekomen over maatre gelen, die verlichting kunnen brengen in geval er 'n olie-tekort in de wereld zou ontstaan doordat de aanvoer van Perzische olie zou worden onderbroken. Er zal een commissie worden gevormd bestaande uit vertegen woordigers van de olie-ind-ustrie, die zich op de hoogte zal blijven stellen van de olie-positie in de wereld en aanbevelingen aan da regering zal doen. De voorstellen waarover men het eens werd, zijn afkomstig van een commissie die in April j.l. werd gevormd, toen er door de staking die bij eert raffinaderij van, de Anglo Iranian Oil Compa ny te Abadan' was uitgebroken aanleiding was om de wereld-olie positie onder de ogen te zien. huurd een huis met gebouwen en terrein aan de Kanaalkade aan de heer A. Bakker Jz. tegen 500 per jaar, zijnde de tegenwoordige huur. Bij raadsbesluit d.d. 23 Jan. 1951 heeft de gemeente gekocht het per ceel kad. bekend gemeente Axel, sectie G, no. 2402 en 3269, samen groot 4 ha 85 a 25 ca, plaatselijk bekend als „Boutjesputten". De vorige pachter, de heer J. A. Cappon, was genegen, dit perceel weiland van ons te huren voor de zelfde prijs als van de vorige eige naar, zijnde 160 per jaar tot we deropzegging. In „Plan-West" is niet alle bouw grond direct nodig voor bebouwing. Er ligt ongeveer 2,66 ha grond, die voorlopig braak zou blijven liggen, wat niet verantwoord is. De vorige gebruiker is bereid, dit jaar de niet gebruikte grond te pachten tegen een prijs van 56,25 per ha. B. W. stelden voor dit terrein te verhuren aan de heer J. A. Cap pon te Axel voor de prijs van 56,25 per ha of in totaal voor 150, be houdens- nadere goedkeuring. Z.h.s. werd aldus besloten. Aan de heer P. Dekker Pz, werd een strook grond achter zijn wo ning ter lengte van ongeveer 30 m en 2% m breed verhuurd ad ƒ0,20 per ca per jaar, uitgang gevende aan de Bylocquestraat. B. W. wa ren niet genegen deze voor bouw grond aan adressant te verkopen. Onderhands verhuurd werd een gedeelte weiland met vruchtebo men gelegen achter de Walstraat aan de dames Van Cadsand. De op pervlakte is ongeveer 40 aren. De huurprijs wordt bepaald op 35 per jaar. Een voorstel tot onderhands laten uitvoeren van de bouw van bedrijfsruimte voor de „Clitex"-fa- brieken te Clinge aan de Jan Scharps-traat ontmoette tamelijk vinnige critiek van de heren Van Doeselaar, Misseghers, Pijpelink en Wondergem. Zij allen ontwikkelden ernstige bezwaren tegen een uit schakeling op deze manier van de andere Axelse ambachtslieden. B. W. hadden h.i. niet het recht al dus te handelen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit werk in opdracht kan worden uitgevoerd voor 12.300. Met de bouwcommissie is over deze aangelegenheid gesproken en deze had hiertegen geen bezwaren. Burgem. en Weth. stelden voor dit werk in opdracht te laten uit voeren door F. J. Lensen, metse laar-aannemer te Axel voor de som van 12.300, zulks behoudens goed keuring door G.S. Ook door de heer C. van Bende gem werden bezwaren ontwikkeld, doch deze ging opzij voor het argu ment dat men nu moeilijk meer an ders kon handelen. Na langdurige discussie, waarbij werd opgemerkt dat aanneming van dit voorstel heel wat stof op zou kunnen doen waaien in de gemeente werd het in stemming gebrachte voorstel van Burgemeester en Wethouders met 4 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden met de beide wethouders de heren C. van Bendegem en Kes- beke; tegen de heren Van Doese laar, Pijpelink, Wondergem, Mis seghers en Van den Berg. Vervolgens is bij raadsbesluit van 23 Januari 1951 bij vernieuwing besloten tot aankoop van de heer Jac. den Hamer te Axel van een perceel bouwland, gelegen tussen de Polenstraat en de Kanaalkade, met daarbij de bepaling, dat aan de gebruiker van die grond een scha deloosstelling zou worden toege kend van 7.000. De heer Misse ghers verklaarde zich tegen dit voorstel. Het presentiegeld van 5 wordt in verband met inmiddels ontvan gen nieuwe richtlijnen van Ged. Staten gebracht op 6. Het voorstel voor de Chr. U.L.O. school te Axel de vergoeding voor het jaar 1951 nader vast te stellen op 669,27 werd z.h.s. aangenomen. Eveneens werden op dezelfde wij ze de beslissingen op de reclames tegen de aanslagen in het vergun ningsrecht, alsmede de ingekomen reclames tegen de aanslagen in de reinigingsrechten overeenkomstig de voorstellen van B. W. vastge steld. Besloten werd het daarvoor in aanmerking komende personeel der gemeente een vacantietoeslag te geven en daarop een voorschot uit te keren van 2 proc. der bruto wed de en ten hoogste 50 per jaar. Hierna kwam ter tafel een voorstel op het verzoek van de be sturen van de Bijzondere Kleuter scholen om de gemeentelijke sub sidie te verhogen. Naar aanleiding van het verzoek van de besturen der Bijzondere Kleuterscholen in deze gemeente om verhoging van het gemeentelijk subsidie van 11,25 per leerling tot 20. Vanzelfsprekend kan het bedrag van 11,25 per leerling niet meer toereikend worden geacht. Bij een onderhoud met de Griffie is wel ge bleken, dat van de zijde van G.S. geen bezwaar zou worden gemaakt tegen een subsidie van 15. Burgemeester en Weth. stellen voor deze subsidie met ingang van 1 Jan. 1952 te verhogen tot 15 per leerling, met die bepaling, dat dit geldt voor de leerlingen van 4 tot 6 jaar. De heren Van den Berg, Kesbeke en Misseghers stemden, na uitvoe rige verdediging voor een hogere subsidie door de heer Van den Berg, tegen het voorstel van B. W. dat daarop met 6 tegen 3 stem men werd aangenomen. Het verzoek van de heer H. P. DielemanKoole om vermindering van vermakelijkheidsbelasting werd door de raad afgewezen, aangezien dit tot funeste gevolgen zou leiden bij het vaststellen van de bijzondere uitkering en met het oog op het feit, dat Axel gerangschikt is onder de noodlijdende gemeenten. B. W. stelden op advies der gascommissie voor de gasprijzen ten behoeve van grootgebruikers vast te stellen bij een contract tot een gasafname van minstens 3000 m3 per j. op 0,12 per m3.; tot een gasafname van minstens 4000 m3 per j. op 0,11% per m3; tot een gasafname van minstens 5000 m3 per j. op ƒ0,11 per m3; en een gasafname boven 5000 m3 per j. op 0,10 per m3. De heer Kesbeke bepleitte nader advies bij het georganiseerde be- bedrijfsleven in te winnen. Spreker meende dat de prij zen nog te hoog liggen. Elk der ge noemde categoriën zou wel met 1000 m3 verminderd moeten wor den, dus 2000, 3000 en 4000 m3. De heer C. van Bendegem was dezelfde mening toegedaan. Tenslotte werd dit voorstel naai de gascommissie terugverwezen. Ten behoeve van de gemeente Axel en ten laste van de heer Jac. Willemsen, rijwielhandelaar zal de door hem afgeloste opbouw-hypo- theek die op zijn pand gerust heeft worden doorgehaald. Aan de V.V.Z.F. werd met het oog op de geleden tekorten van het concours in 1950 een bijdrage ver leend van 250, waartegen de heer Pijpelink bezwaren ontwikkelde. Bij de omvraag stelde de heer Wondergem een vraag omtrent re organisatie van Bouw- en Woning toezicht. De heer Van Doeselaar vroeg de aandacht van de gevel van de heer M. de Fouw aan de Oosterstraat, hoek Julianastraat. De heer Pijpelink besprak ander maal de verlichting der buitenwij ken, i.e. behalve Magrette, nu ook Zoute Spui bij de hoeve van de heer De Moor, alsook de deplorabele toestand van het Spuipadje. Ook de heer C. van Bendegem bepleitte verbetering van het Spui padje, de grintweg aan de Ronde Putten en de toestand van de on gelijk bestrate Sasdijk. Verder wees hij nogmaals op het gevaarlijk ge bleken verkeerspunt Wilhelmina- straatStationsstraat. De heer Misseghers zou een bord willen zien aangebracht waarop de woorden: „Géén doorgaand ver keer". Op de gebruikelijke wijze sloot de voorzitter de vergadering. Om het kampioenschap van Nederland. De te Amsterdam gespeelde kampioenswedstrijd Blauw-Wit —Willem II eindigde in een 21 overwinning voor Willem II. R. Verhelst uit Axel kampioen van Zeeland bij de nieuwelingen. Bij de te Wouw gehouden weg wedstrijd voor nieuwelingen over 70 km, slaagde R. Verhelst uit Axel er in kampioen van Zeeland bij de nieuwelingen te worden. Hjij eindigde op de eerste plaats in de tijd van 1 uur 50 minuten en 3 seconden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2