Jackson over dc Perzische oliekwestie Chinezen verdedigen hardnekkig Perzische soldaten beletten Britse tanker het vertrek Reacties op het vredesvoorstel van Jacob Malik n op :stel Van het Koreaans strijdtoneel De Perzische oliekwestie IE1D >EN AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND DINSDAG 26 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1764. Radio Peking deelt mede, dat het te Peking ver schijnende blad „Volksdagblad" in een hoofdartikel verklaart, het geheel eens te zijn met de voorstellen van Malik voor een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. De vice-voorzitter van de „Anglo-Iranian", Basil Jack son, heeft verklaard, dat het minstens een jaar zal duren voor de Perzen olie-deskun digen uit andere landen zou den kunnen krijgen om de raffinaderij te Abadan te drijven. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Gromyko vertrokken PRINS BERNHARD REIKT ZILVEREN ANJERS UIT. Smokkelend treinpersoneel aangehouden Perzische soldaten zijn in de haven van Abadan aan boord van de Britse tankboot „Britisch Empress" gegaan, om de tanker te beletten te vertrekken. Het troepentransportschip „Lancashire" heeft Maandag meer Britse troepenversterkingen in de Suez-kanaalzone aan land gezet. LUCHTGEVECHT. DE TURKSE TROEPEN WORDEN ^AFGELOST. Verklaring van Wilson INDO CHINA. ummer, of: Adrat neer. ïamiddags 2 uuc gegeven ver baal Ridgway an de Ameri- i gehaald: Frankering bij abonnement: Terneuzen. Mreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Ftedactie-adres: Voordstraat 5557 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent E VRIJE Z Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek kleine Advertenties I regels 75 ct.; iedere regeï meel 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 oL| minimum per advertentie 1,80. Is Peking het eens met Maliks plannen? De radio van Australië heeft Maandag melding gemaakt van 'n aardbeving in het centrale en Zuidelijke gebied van het Noorde lijke eiland van Nieuw-Zeeland. De aardbeving duurde 40 secon den. Telefoonverbindingen werden verbroken, schoorstenen kwamen omlaag en vaatwerk viel aan scherven te Okahune, waar de schok het hevigst werd gevoeld. BRITS SCHIP DOOR CHINESE NATIONALISTISCH OORLOGSSCHIP AANGEHOUDEN. Een Chinees nationalistisch oor logsschip heeft het 3600 ton me tende Britse vrachtschip „Tai_ kingsham" ter hoogte van de Chi nese haven Swatow aangehouden. Het schip was uit Tsjingtao naar Hongkong vertrokken. Het had ruim 2000 ton gemeng de lading voor Hongkong aan boord. Maliks voorstel, aldus het blad, vormt een nieuwe proef of de Verenigde Staten „een les hebben geleerd" en bereid zijn het Ko reaanse conflict op vreedzame wijze te regelen. Indien Amerika vrede wenste kon het ingaan op de „herhaalde voorstellen van de Chinese volksrepubliek, de Sow- jet-Unie en andere landen, die de vrede wensen". Indien de Verenigde Staten het voorstel van de hand zouden wijzen zouden de Koreaanse en Chinese strijdkrachten „zeker ln staat zijn de overwinning op de vijandelijke invallers te vol tooien". Het Chinese volk echter, zo voegt het „Volksdagblad" er aan toe, is het volledig eens met de Russische vredesvoorstellen. Het hoofdartikel somt een aan tal verklaringen door de minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe- En-Lai, en andere Chinese leiders op, waarin aangedrongen wordt op het terugtrekken van alle vreemde troepen en het regelen door de Koreanen zelf van hun eigen problemen. Het blad beschuldigt de rege ring van de V. S. er van „deze juiste en redelijke standpunten en voorstellen herhaaldelijk te hebben verworpen en voort te gaan met het uitbreiden van het De nieuwe anti-sabotagewet is zeer ernstig, aldus Jackson, „het zal wellicht nog maar kort duren voor wij gedwongen zullen zijn Perzië te verlaten." Als de Per zen voortgaan te handelen als op het ogenblik zouden de raffina derijen, voor zover de uitvoer be treft, voor tenminste een jaar moeten sluiten. Jackson was van mening, dat de maatschappij snel het verlies medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag morgen tot Dinsdagavond. Enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met en kele regenbuien en een kans op onweer. Meest matige westelijke tot zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DINSDAG 26 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.16 7.51 8.31 8.41 n.m. 7.32 8.07 8.47 8.57 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni. 26 4.21 21.04 0.18 13.11 27 4.21 21.04 0.29 14.28 28 4.22 21.04 0.40 15.43 van ruwe olie zou kunnen te bo ven komen, doch aan geraffineer de producten zou ongeveer 15 millioen ton van het Westelijk halfrond moeten worden betrok ken, hetgeen betalen met dollars betekende. Hij geloofde voorts, dat „mo gelijk met uitzondering van een man" niemand van de Britse staf in Abadan naar de genatio naliseerde maatschappij zou over gaan. Het voornaamste probleem voor de Perzen is niet het aan werven van de technische staf, maar het verkopen van de olie. „Dit is voor 95% een zaak van uitvoer, en ik ken geen industrie met een uitvoer van 95%, die ge nationaliseerd is." Jackson verklaarde, dat de maatschappij „niet de Perzische nationalisatiewet, zoals die nu is, door overmacht zou aanvaarden." De maatschappij had het princi pe van de nationalisatie aanvaard en was bereid namens de Perzi sche regering te werken, indien het hun enige winst opleverde. Jackson zei, dat de staf, alvo rens te vertrekken, zou trachten de raffinaderij te sluiten en haar in goede staat over te dragen, Andrei Gromyko, de Stowjet- Russisehe afgevaardigde naar de conferentie van plaatsvervangers te Parijs, is Maandag met de an dere leden van de delegatie in een Dakota van de Russische lucht macht van het vliegveld Orly (Parijs) naar Moskou vertrokken. COLORADOKEVERS TE CASTRICUM Op het strand te Castricum zijn Zondagavond eveneens dui zenden coloradokevers aange spoeld. De schooljeugd is ingeschakeld om de kevers te helpen verzame len. Koreaanse conflict, het bedreigen van de Chinese veiligheid en het beledigen van de Chinese vrede lievende ontwerpen." De strijd in Korea wordt be schreven als ,,een Amerikaanse aanvalsoorlog, die communis tische overwinningen hebben doen mislukken." Radio-Peking zei, dat het blad ook de rede van Malik publiceer de, die „de vredespolitiek van de Sowjet-Unie bepaalde en voor stellen deed voor een vredelieven de regeling van het Koreaanse conflict." Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisterenmiddag te Amsterdam aan een drietal Nederlanders (Prof. Dr. Kohnstamm, K. ter Laan en W. J. Muiier), die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse culturele leven, als bewijs van waardering voor hun werk de „Zilveren Anjer" uitgereikt. bondag heeft de politie te Hoek van Holland bij controle in de in ternationale treinen nodig ge acht wegens een inbraak in een sch>oen(enmagazijn 3 Duitse le den van het treinpersoneel aange houden, die thee, sigaretten en shag probeerden te smokkelen. Zij zullen worden ontslagen. Op de eerste dag van het twee de jaar van de oorlog in Korea waren de troepen der Ver. Naties en van de Chinezen' in bloedige, doch 'onbesliste gevechten gewik keld in Midden- en Oost-Korea. Aan tiet centrale front gingen de Verbondenen tot de verdedi ging over, toen de Chinezen een tegenaanval deden en hen dwon gen terug te trekken. Qp het Oostelijke deel van het centrale front deden betrekkelijk kleine groepert Chinezen weer een vastberaden tegenaanval ten O. Korte tijd tevoren had de Brit se tankboot „Dola iBella" de ha ven verlaten. De Perzen verklaarden dat de ,,Dola Bella" „abusievelijk" ver gunning tot vertrek is. gegeven. Een der reden, van de Perzische oliecommissie heeft de algemeen bedrijfsleider der „Anglo Iranian" Drake de eis gesteld de „Dola Bella'" op te dragen naar Abadan terug te keren Drake antwoordde dat de „Do la Bella" zich reeds in Iraakse wateren bevond. De Perzen dreigden daarop een „actie ter zee" tegen het vaartuig te zullen ondemelmen. Brits protest bij Perzië tegen de sabotagewet. Die Britse ambassadeur te Tehe ran heeft Maandag bij de Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het door de Perzische regering bij de volksvertegenwoordiging inge diende wetsontwerp op het tegen gaan van sabotage. De ambassadeur zegt in het pro test, dat, indien het ontwerp tot wet wordt verheven, het zonder twijfel zal leiden tot het in grtoten getale ontslag nemen van de Britse werkers bij de ©lic-indu strie. De Perzische regering heeft de ontwerp.sabotagewet een dag na bet afbreken van de Brits-Perzi sche onderhandelingen over het oliegeschil bij de volkvertegen woordiging ingediend. Premier Mossadeq verzocht het Perzische parlement het ontwerp met voorrang te behandelen. In het ontwerp is o.m. bepaald dat van sabotagedaden 'beschul digde personen door speciale ge- rechshoven zullen worden berecht. Naar verluidt heeft de Britse ambassadeur de 'Perzische minis ter van Buitenlandse Zaken er op gewezen dat een stagnatie in het vervoer van olieproducten naar Abadan niet als sabotage zal kun nen worden uitgelegd ongeacht de werkelijke oorzaak er van. In de ontwerpjsabotagewet der Perzische regering is bepaald dat van sabotage verdachte personen door militaire gerechtshoven kun. nen worden berecht. lEr kunnen gevangenisstraffen, van 3 tot 10 jaar, gepaard gaande met dwangarbeid worden opge legd. Hoger beroep op civiele (ge rechtshoven is niet mogelijk. De bedrijfsleider der „Anglo- Iranian" Drake heeft Maandag een brief ontvangen waarin hij wordt beschuldigd van „sabotage, door zich in te laten met de uit voer van olie-producten uit Aba dan." D,rakje heeft een tweede schrijven ontvangen,waarin hem tot Donderdag aanstaande bedenk tijd wordt gegeven om te beslis- sen of hij al dan niet voor „gena tionaliseerde Perzische Oliemaat schappijen" wil werken. In de haven van Abadan liggen thans ongeveer 25 tankboten te wachten. Andere tankboten liggen buiten de haven voor anker te wachten tot zij kunnen gaan laden. Drake gevlucht? Uit Basrah (Irak) Wordt ge meld, dat Drake Maandag aldaar onverwachts per vliegtuig is aan. gekomen. De gezagvoerders van enkele in de haven van Abadan vaarklaar liggende tankboten hebben te ken nen gegeven hun lading in zee te zullen laten lopen indien de Per zische regering er bij blijft dat zij de uitgegeven ontvangstbewijzen moeten tekenen,. Bric Drake verklaarde bij aan komst dat hij kwam spreken over verzekering van onbnderbroken olielevering aan Zuid-krak ,,met het oog op het óptreden van de Perzische regering dat in de na. bije toekomst tot sluiting van de raffinaderij te Abadan door over macht zou kunnen leiden''. Naar verluidt, zou de asphalt- fabriek te Abadan gisteren geslo ten zijn omdat de opslagplaats van asphalt vol was. De laatste 100 tot 200 Britse vrouwen en kinderen te Abadan zullen binnen 24 uur Perzië ver laten. Voor de evacuatie van En gelse vrouwen en kinderen zijn Nederlandse, Zwitserse, Engelse en Amerikaanse vliegtuigen ge bruikt. van Koemwha en ten N. van Ind_ jé. Op het Westelijke deel van de centrale sector brachten zij een oprukkende gemechaniseerde pa trouille ten W. van Tsjorwon door het opwerpen van een weg versperring tot staan. De Chinezen hebben langs het gehele schiereiland een aaneen sluitende verdedigingsgordel ge legd. Het is nog niet zeker, of zij deze linie wil handhaven om lange tijd een onbesliste stelling te force ren of om een derde groot offen sief in te zetten. Het Achtste legerkorps staat thans 15 tot 30 km op Noord- Koreaans grondgebied. A.F.P. meldt dat 30 jyMig"- straaljagers der Chinezen een ge vecht hebben geleverd tegen 27 Amerikaanse „Sabre"-straalvlieg tuigen. Een der „Migs" is omlaag ge schoten. De Sabres" zijn allen veilig op hun bases teruggekeerd. Alle officieren en manschappen van de Turkse brigade met uit zondering van een paar hoofdoffi cieren, zullen voor het einde van September worden afgelost. De Turkse minister van Defen sie heeft meegedeeld, dat het Amerikaanse leger 200 instruc teurs heeft gezonden om de ver_ vangingstrcepen op te leiden. AMERIKAANS LEGER- BERICHT. Verloren gegane vliegtuigen De Amerikaanse luchtmacht heeft Maandag bekend gemaakt, dat tussen 17 en 24 Juni twaalf vliegtuigen van de Noordelijken zijn vernietigd en 21 beschadigd. Tien Amerikaanse toestellen werden 'bij luchtgevechten ver nietigd en zes van de Amerikaan se vliegtuigen werden door het afweervuur van de Noordelijken neergeschoten. Nederlands oordeel: Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de voorstellen van Malik om tot een staken van het vuren in Korea te geraken, gezien moeten worden in de geest van de toe spraak van Malik „die helaas ook aanvallen op de Westerse mo gendheden behelst". Het neemt echter niet weg, dat de voorstel len van het uiterste belang kun nen zijn. „Indien de voorstellen wezen lijk een. kans leveren, om de agressie in Korea te doen eindi gen, zal de Nederlandse regering deze gaarne in ernstige overwe ging nemen in overleg met de an dere leden van de V. N. en in het bizonder met de zestien landen, die troepen in Korea hebben. Canada: De Canadese minister Pearson heeft verklaard, dat zich een aantal dubbelzinnigheden in Ma liks verklaring bevinden. Mocht de Russische stap echter „bevre digend blijken", dan diende men „er van te maken wat er van te maken is". De V. N„ zo vervolgde hij, had den in het verleden „ongelukkige ervaringen opgedaan" met Sow- jet-Russische verklaringen. Moskou had het slechts aan zich zelf te danken, als Maliks „interessant en mogelijk zeer be langrijk voorstel" met enige re serve ontvangen werd. Het zou echter een grote fout zijn niet in te gaan op Maliks plannen. India: De Indische regering heeft ver klaard, dat India hoopt dat „iets substantieels voortvloeit uit het voorstel. India juicht alle pogin gen toe om tot een vreedzame regeling te komen. Tokio: Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanse premier Joshida heeft medegedeeld, dat de Japanse re gering haar speciale aandacht schenkt aan het vraagstuk van het bereiken van een regeling van de Koreaanse oorlog, zulks met het oog op het tot stand ko men van goede betrekkingen van nabuurschap tussen China en Japan. Australië Het Australische labourlid Dr. Evatt heeft in een verklaring voor de pers gezegd, dat aan de V. N. de voorgestelde onderhan delingen over het doen eindigen van de strijd in Korea met spoed aandacht moet worden geschon ken. Frankrijk: De Franse minister Schuman verklaarde, dat de Franse rege ring de verklaring van Malik be schouwt als „een positief element voorzover het het beginnen van onderhandelingen over een be paald punt, n.l. het staken van de vijandelijkheden in Korea en het terugtrekken van de troepen aan beide zijden van de 38tse breed tegraad, mogelijk maakt, zonder voorafgaande politieke voor waarden". „Het schijnt, dat de Sowjet- afgevaardigae voor de eerste maal heeft beseft, dat, als men vrede wil, eerst de oorlog ge staakt moet worden", aldus Schuman. Charles Wilson, directeur van het Amerikaanse Bureau voor Defensiemobilisatie, heeft Maan dag verklaard, dat de Verenigde Staten zich niet kunnen veroor loven hun defensie-inspanning te laten verslappen, zelfs indien de Koreaanse oorlog heden zou ein digen. „Het beëindigen van de contro lemaatregelen met betrekking tot onze economie op dit ogen blik zou chaos en een ramp ver oorzaken", aldus Wilson. In de ogen van het Kremlin, zei hij, is Korea maar een scher mutseling in de strijd om de we reldheerschappij Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.27 9.37 9.45 9.55 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni. 27 4.21 21.04 0.29 14.28 28 4.22 21.04 0.40 15.43 29 4.22 21.04 0.54 16.59 30 4.23 21.04 1.11 18.13 Saigon beschoten. Troepen der Vietiminh hebben voor het eerst in 6 maanden de Indo-Chinese hoofdstad Saigon, beschoten. Vijf granaten kwamen terecht bij het douanepakhuis aan de ri vier. Er waren geen persoonlijke ongelukken. einde het tekort te bestrijden, dat de nationale defensie zou kunnen schaden. De bijeenkomst werd geleid door de petroleumraad voor de defensie. De maatregelen werden geno men met de toestand in Perzië voor ogen, doch deze zijn niet tot Perzië of het Midden-Oosten be perkt. ien acht en een half milliard dol lar bedragen. „Dit proces van geleidelijke uit breiding en consolidatie, waar door Rusland in de laatste 500 jaar van het hertogdom Mosco- vië uitgegroeid is tot een uitge strekt rijk, moet tot staan wor den gebracht", aldus Acheson. „Dit betekend, dat wij, indlien Het hulpfonds voor de bewape ning, waarop aanvallen verwacht worden door tegenstanders van de regering, omvat 6.300 millioen dollar voor militaire en 2.200 mil lioen dollar voor economische hulp. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat zelfs als er vrede in Korea zou komen, „de landse toestanden. Voorts zouden, bij welke onderhandelingen over een overeenkomst dan ook, verze keringen van de Chinese en sfoordkoreaanse communisten, dat zij de conventie van Genève met betrekking tot de zich in hun handen bevindende geallieerde krijgsgevangenen zullen nako men, van vitaal belang zijn, aldus Acheson. 5 regels 75 centj ct.; minimum pen ■eanen zwijgen over ikaanse ministerie itengewone behoed- ijn commentaar aan omdat het rekening met de andere vijf- ie eveneens strijd- lorea hebben, dit verband op ge_ t ministerie, enige itspreken door Ma- 5de, niet daarop in ïrmen commentaar ider de regeringen de Koreaanse strijd ten, te hebben ge riste oorzaak van de d van het State De relegen in de wijze een politiek voor slaat op de militaire orea. ks voorstel zou wor. I en de Verbonden i van de 38ste breed- jn worden terugge- de militaire vraag 'an de zijde der com. rdt beoogd de linies ld te verplaatsen en in een betere positie n. voor een) onverhoed- al door de commu. t verbreken van een penstilstand bestaat [f verwerpen de Ver. inkbeeld van een ge- 'de zone niet. e waarde aan dit ge- aliks voorstel worden al behoeft dit niet rwijs een terugtrek- 18ste breedtegraad in jrdt nog gezegd dat tot staking der lep in Korea groter i oplevert dan het i Indonesië en by de Bssen Israël en zijn lurstaten, daar bij het onflict te grote mo- jn betrokken. OREA )EL. EN MALIKS reaanse ambassadeur Staten heeft ver- Zuid-Korea elke ;t betreffende staken en van de hand zal niet voorziet in „de reniging van het Ko- iereiland". gezegd in een bood- president Syngman >san. verder geëist, dat een stem zou hebben indelingen over een het vuren. ssadeur twijfelde aan eid van het voorstel wjet-vertegenwoordi- N. .NS COMMENTAAR. dvoerder van het Ja_ terie van Buitenlandse te Tokio verklaard te zijn dat het Russi- :1 voor eenj staken der ;den in Korea is be- n diplomatieke zet om van een vredesverdrag te vertragen. Ivoerder zeide dat het ianbodj indien het al- meend, ten doel heeft ionale noodzaak, om desverdrag met Japan minder dringend te >enstilstaad in Korea lit voortvloeiende ver der internationale ouden mogelijk tenge- Bn dat Groot-Brittan- lippijnen en enkele an- strengere vredesvoor. >or Japan zonden wil. aststellen''. DE „FRAWDA" OVER HET VOORSTEL De „Prawda", het officiële dag blad der Sowjetrussisehe commu nistische partij schreef Dinsdag, aldus Radio-Moskou, dat alle Voorwaarden aanwezig zijn voor een vreedzame regeling van, de Koreaanse oorlog.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1