De strijd bij de 38ste breedtegraad i c r Het hols zonder sleutel FaP.J.VANDESANDE De exam Firma P. J. van de Sande Schrijf benodigdheden Een jaar oorlog in Korea SETS V Het Bondszangconcours van de Zeeuwse Zangersbond te Hoek I Autorijscl 4 t w Heden, 25 Juni 1951, is Korea, het „land der mor genstilte" zoals de naam in de eigen taal luidt, een jaar lang het toneel geweest van een verbeten strijd, die in herhaalde op- en neergang voor beide partijen meermalen de storm der verwoesting over dezelfde streken en steden heeft doen razen. Vestigingsregeïingen voor het kleinbedrijf per 1 Juli 1951 AGENDA OPSTAND IN PARANA. PASSAGIERSSCHIP GEZONKEN. C'&AreSN VREDESGERUCHTEN IN AUSTRALIË. STRAFFEN VAN ELF AMER. COMM. LEIDERS voorkomt IbDbKb INhbCTIE! DROGISTERIJ W. DINGEMANSE Terneuzen Axelsestraat Noordstraat Terneuzen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Maar geen nood; o Neem AUTORIJL Westkolkstraat 20 E( vc V. co kli PI S\ M Cl IIM UI EI BI Cl Sedert op de vroege morgen van Zondag 25 Juni 1950 in Europa de eerste berichten over het uitbreken van de vijandelijk heden tussen Noord- en Zuid- Koreanen aan de 38ste breedte graad werden ontvangen, zijn er, volgens de jongste schatting van Amerikaanse zijde, meer dan tienduizend doden, een ongeveer gelijk aantal vermisten en tien duizenden gewonden bij de strijdkrachten der V. N. voor namelijk Amerikanen geno teerd, terwijl de verliezen van Noord-Koreanen en Chinezen meer dan 1.143.000 in totaal be dragen. Deze cijfers betreffen alleen het militaire personeel. Onder de Koreaanse burgerbe volking zijn meer dan drie mil- lioen doden gevallen en het aan tal dakloos gemaakten meer dan tien millioen bedragen, op een totaal van 25 millioen zielen. Na het ontbranden van de strijd aan de 38ste breedtegraad, kwam binnen enkele dagen de machinerie van de Verenigde Naties in werking. Op 28 Juni nam de Veiligheidsraad, bij af wezigheid van de Sowjet-Russi- sche vertegenwoordigers, een door Amerika voorgestelde reso lutie aan, waarin de Noord- Koreanen tot aanvallers werden gebrandmerkt en een gezamen lijke actie in Korea werd inge roepen. Ofschoon president Trum'an reeds terstond de Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten beval in actie te komen, stonden wat de strijd op de grond betreft voor eerst nog de Noord- en Zuid- Koreanen alleen tegenover el kaar. Het militaire succes was in eerste instantie voor de Noor delijken, wier troepenmacht ge schat werd op zeven a acht divi sies van elk achtduizend man sterk. Reeds twee dagen ma het begin van de strijd veroverden zij de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel en op 1 Juli werd gemeld, dat de Zuid-Koreaanse tegen stand volkomen gebroken was. Truman benoemde op 8 Juli MacArthur tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrach ten in Zuld-Korea. Drie maanden lang ontwikkel de de strijd zich permanent in het voordeel van de Noordelij ken. Geleidelijk aan moesten de Verbondenen zich terugtrekken op een steeds verder inkrimpend bruggehoofd, dat tenslotte alleen nog uit de Zuidkoreaanse haven plaats Poesan en een beperkt ge bied daaromheen bestond. Medio September echter keer de het getij voor de eerste maal. MacArthur ondernam een ge waagde landing bij Intsjon, de havenplaats van Seoel, en eind September was Seoel weer in handen der Verbondenen. Kort na de landing bij Intsjon waren de Verbonden strijdkrach ten in het bruggehoofd van Poe san, door aanvoeren via deze ha ven versterkt, uitgebroken en de opmars naar het noorden begon nen. Zij kwam spoedig in verbin ding met de via Intsjon aan land gegane eenheden. De 38ste breedtegraad werd nu het onder werp van aetuële politiek-militai- re bespiegelingen. Men vroeg zich af, of de Verbondenen bij deze grens halt zouden houden of dat de in de resolutie van de Veiligheidsraad neergeleegde op dracht ruimer zou worden geïn terpreteerd als een verlof om ook Noord-Korea te doen (bezetten, althans door Zuidkoreaanse troe pen. De strijdkrachten van de V. N. trokken inderdaad over de breed tegraad en stonden in de tweede helft van October in het westen op korte afstand van Mandsjoe- rije. Het vraagstuk van de breed tegraad werd thans dat van de Mandsjoerijse grens. De moge lijkheid van een bufferzone werd geopperd teneinde moeilijkheden met Russen en Chinezen te ver mijden. Maar in de oostelijke sector trokken Zuidkoreaanse eenheden inmiddels geheel tot aan de Mandsjoerijse grens op. Eind November kwam een nieuwe kentering. De 26ste be gonnen de Noordelijken namelijk een tegenoffensief over een front van veertig kilometer breedte. MacArthur meldde op de 27ste, dat thans ook Chinese troepen geschal op meer dan 200.000 man tegen de V. N. waren ingezet. Hij bleek zijn tevoren, op de 24ste November, gedane belofte, dat zijn manschappen de aanstaande Kerstmis thuis zouden vieren, niet te kunnen inlossen. Op 4 December lieten de V. N.-troepen Pjongjang, de Noordkoreaanse hoofdstad brandend achter zich Op de eerste Kerstdag stonden de Noordelijken wederom aan de breedtegraad, waar zij in de vol gende weken opnieuw overheen trokken. Seoel ging op 3 Januari voor de tweede ma'al in Noorde lijke handen over. BOHLER-SI MORE-SET BLACKBIRI Na 1 Juli 1951 zal het besluit algemeen vestigingsverbod klein bedrijf 1941 nog slechts gelden voor 14 takken van bedrijf. Juist deze 14 takken zijn aangewezen, omdat de vestigingswet kleinbe drijf 1937 hierop niet van toepas sing kan worden verklaard. Daarnaast zijn voor 40 takken van bedrijf, waarvoor reeds een verzoek was gedaan om een ves- tigingsbesluit op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, door de Minister van Economi sche Zaken op voorstel van de Middenstandsraad z.g. spertijden afgekondigd, die als voorlopers van een vestigingsbesluit kunnen worden beschouwd. De spertijd beschikking vervalt wanneer een vestigingsbesluit wordt afgekon digd. Zij blijft overigens 6 maan den van kracht. Deze termijn kan tweemaal met ten hoogste 6 maanden worden verlengd. Ingevolge het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 is een vergunning vereist bij een nieuwe vestiging en 'n verplaat sing binnen de gemeente. Inge volge een spertijd is een vergun ning vereist voor een nieuwe vestiging, een verplaatsing zowel binnen als buiten de gemeente, en een wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Deze vergunningen worden aan gevraagd bij de desbetreffende Kamer van Koophandel en Fa brieken en verleend door de Minister van Economische Zaken. Bij de beoordeling van een aan vraag worden criteria van ere— dietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid aangelegd. Half Januari begonnen de Ver bondenen een nieuwe aanval, voornamelijk op Seoel gericht. Einde Januari had het de schijn dat de Chinese troepen zich te rugtrokken. Men bracht dit in verband met beweerde pogingen van Chinese zijde om tot een sta ken van het vuren te komen. Toch kregen de troepen van de V.N. wederom herhaalde aanval len van de Noordelijken te be kampen, terwijl zij langzaam in de richting van Seoel optrokken. Toen einde Februari de dooi in viel zetten de veroonaenen langs modderige wegen over het gehe le front hun opmars voort, na op MacArthurs bevel het initiatief hervat te hebben. Opnieuw kwiam de kwestie van al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad te berde. Speciaal aan de Britse zijde be toonde men zich terughoudend en de eis werd gesteld dat in elk geval volledige raadpleging van de V. N. hieromtrent zou plaats vinden. Toch trokken einde Maart en ibegin April de troepen van de V. N. respectievelijk aan de Oostkust en in de centrale en westelijke sector ten tweede ma le de breedtegraad over. Thans staan zij weer over het gehele front op enige afstand ten noor den van de breedtegraad, behal ve bij Kaesong in het W. Niet echter dan na een grootscheeps voorjaarsoffensief van Chinezen —door Peking nooit anders dan als vrijwilligers aangeduiden Noordkoreanen, dat in April werd begonnen, afgeslagen te hebben. Tussen MacArthur en de Ame rikaanse regering ontwikkelde zich inmiddels, in het bijzonder na een door de generaal op 24 Maart afgelegde verklaring waar in hij uitbreiding van de militai re operaties tot het Chinese kust gebied en de luchtbases in Mand- sjoerije suggereerde, een contro verse, die tot zijn ontslag en ver vanging door generaal Ridgway leidde. Verklaring van Acheson. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft verklaard: „De agres sor is doeltreffend teruggesla gen. De Chinezen zijn er niet in geslaagd hun doel te bereiken". Terugblikkend op het afgelo pen jaar verklaarde Acheson o.m.: „Een historische stap voor waarts in de opbouw van een doelmatig stelsel van collectieve veiligheid heeft ons nader tot ons doelverhindering van een der de wereldoorloggebracht. De vrije landen zijn sterker en meer verenigd dan een jaar geleden." Korea heeft de valsheid van de communistische vredescam pagne blootgelegd. Zij spreken over vrede en maken plannen voor een oorlog. De vrije wereld heeft getoond, dat zij daardoor niet om de tuin wordt geleid." Verklaring van Ridgway. Naar aanleiding van het feit, dat een jaar geleden de vijande lijkheden in Korea zijn begonnen, heeft generaal Matthew Ridgway, de opperbevelhebber der strijd krachten der V. N. aan zijn vaste overtuiging uitdrukking gegeven, dat het de strijdkrachten der Ver bondenen zal gelukken zich in Korea tegen de Chinezen staande te houden. De generaal betwijfel de het of de Chinezen voldoende vliegtuigen, kanonnen en tanks van de Russen zouden krijgen om geheel Korea te kunnen bezetten. Naar zijn mening tonen de Sow- jets zich niet al te toeschietelijk om een te sterke ontplooiing van de Chinese militaire macht te verhinderen, daar deze voor de inlijving van Mandsjoerije door de bondgenoot een belemmering zou kunnen zijn. Generaal Ridg way liet doorschemeren, dat de Russen het liefst zouden zien, dat de Chinezen hun krachten ver spillen. H33DEN TERNEUZENLuxor Theatei 8 uur; Biosc. „Assepoester". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Paniek in deIJsrevue". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De Saint contra de Tijger". Hotel Centraal, 2 uur Aanbesteding herstel, vernieu wing en^ onderhoud, van de aarde-, kram-, rijs- en steen. glooiingswerken van de Cala_ miteuze polder Nieuw Neuzen. Afdelingen van de militaire politie doorkruisen de staat Pa rana, waar zich de laatste tijd opstanden van boeren hebben voorgedaan. Tot dusver heeft de politie geen tegenstand ontmoet. Naar het schijnt, zijn de onlusten door twisten over de eigendoms rechten op zekere landerijen ont staan. Maar het blad „Diario Noite" meldt zouden de commu nisten pogen van de toestand ge bruik te maken om verdere in cidenten uit te lokken. Zondag is officieel te Boeda pest bekend gemaakt dat een Hongaars passagiersschip, dat een geregelde lijndienst tussen Mohacs, aan de Joegoslavische grens en Boeda-Pest hielp onder houden, Vrijdag j.l„ tengevolge van een ontploffing, is gezonken, waardoor zes personen zijn ge dood, dertig vermist en zestig ge wond. Men meent echter dat een aantal der vermisten inwoners zijn van dorpen in de buurt van de plaats, waar het ongeluk plaats vond, die zich naar hun woonplaatsen hebben begeven, zonder de autoriteiten, die een onderzoek naar het gebeurde in stellen, in te lichten. De ontploffing vond plaats in de buurt van het dorp Fajsz, dat halverwege tussen Mohacs en Boeda-Pest is gelegen. De oor zaak er van is nog niet bekend. Verklaring' van Van Fleet. Luitenant-generaal James van Fleet heeft gezegd: „Wij zullen niet verslagen worden in Korea' De Verbonden troepen zouden hun „missie om de agressor in de republiek Korea terug slaan vervullen. De Verbonden troepen hadden bij de offensieven der Noordelij ken minder verliezen geleden dan deze laatsten gehoopt hadden, al dus de generaal, die het werk van zijn voorgangers, generaal Wal ker en generaal Ridgway, alsme de de prestaties der Verbonden troepen prees. GGAUETT Het spreekt vanzelf, dat men te Hoek grote verwachtingen koester de van het jaarlijks Bondsconcours, dat dit maal in deze gemeente zou worden gehouden, waaraan 2' zangver. uit geheel Zeeland zou den deelnemen. Met veel zorg wa ren de voorbereidingen getroffen om de stroom van gasten op waar dige wijze te ontvangen en hen zo wel in de kom der gemeente als op het concoursterrein, gelegen aan het Mauritsfort, dat door de fami lie De Feijter, zo welwillend ter be schikking was gesteld, het zo aan genaam mogelijk te maken. Het weer, dat reeds geruime tijd onafgebroken gunstig was geweest voor feestelijkheden in de open lucht, veranderde echter. Toen de dag vóór het zangersfeest een on weersbui de dorstende aarde met een mals regentje verzadigde, had men nog goede hoop, dat op de grote dag de zon weer haar stralen zou doen schijnen en het concours zou opvrolijken. Bij het krieken van de dag begon helaas de regen in stromen te val len en het is de gehele dag prac- tisch niet meer droog geweest, zo dat toen in de morgenuren de vele bussen met de zangeressen en zan gers arriveerden de gebruikelijke vrolijke stemming ontbrak. Te 10 uur werd het Bondsbe- stuur op de Gehoorzaal officieel ontvangen door het ere-comité. De voorzitter, burgemeester A. F. Hanssens, riep de gasten een har telijk welkom toe. De slechte weersomstandigheden waren een lelijke streep door de rekening zo wel van de gasten van deze dag als van de ontvangende vereniging, wier commissie van voorbereiding met zoveel zorg het programma van deze hoogtijdag voor Hoek had samengesteld. Tegen natuurele menten is echter niet te kampen en spr. hoopte, dat de vreedzame strijd ondanks deze tegenslag toch zou slagen, want zingende mensen zijn gelukkige mensen. „De hele gemeente Hoek roept alle deelneemsters en deelnemers een welgemeend welkom toe". Hierop wendde burgemeester Hanssens zich tot de juryleden de heren Isr. J. Olman uit Den Haag en Osc. van Hemel uit Hilversum, die de verre reis naar Hoek hebben gemaakt om de deelnemende ver enigingen te beoordelen. Hij hoopte dat het trieste weer geen invloed zou hebben op hun indruk van het nijvere Hoek, dat met verlangen heeft uitgezien naar deze dag om alle bezoekers gastvrij te ontvan- gen De voorzitter van het Bondsbe- stuur, de heer T. L. Jonker, zeide het bijzonder op prijs te stellen dat dit jaar het concours ie Hoek werd gehouden, want „Crescendo!' jubi leert eerst het volgend jaar, zodat het op de weg had gelegen dat in 1952 het concours alhier zou wor den gegeven. Evenwel de bond telt in 1952 nog een jubilaresse en het is des te meer te waarderen dat „Crescendo" zo welwillend wos aan haar zustervereniging het in dat jaar te houden concours af te staan wordt hoog gewaardeerd. Spr. her innert zich nog goed het concours dat destijds onder begunstiging van fraai zomerweer te Hoek werd ge organiseerd en waaraan nog de prettigste herinneringen zijn be waard gebleven. Wij zullen thans helaas er van moeten maken, wat er van te maken is. De naam „Crescendo" staat bij de bond goed aangeschreven, want waar ook een concours wordt georganiseerd, steeds is Hoek present. Spr. eindig de met dank te betuigen aan allen, die hun steun hadden verleend bij de voorbereiding van dit concours, speciaal het gemeentebestuur voor de ontvangst in de Gehoorzaal. Hij hoopte dat het oordeel van de jury aan het eind van deze dag zal lui den. dat er veel goeds ten gehore is gebracht. Na het ronddienen van de ere- wvjn wenste burgemeester Hans- ssns de deelnemende verenigingen alle succes toe. Tijdens de officiële ontvangst bleef de regen gestadig neerdrup pelen en wel zodanig dat men aan v anke lijk besloot het concours noodgedwongen maar op de Markt te houden, doch toen te regen even ophield werd toch maar besloten naar het terrein aan het Maurits fort af te marcheren. Onder leiding van de heer J Kousemaker werd op de Markt ge zamenlijk eerst het Bondslied ge zongen, waarna met het muziekge zelschap „E.N.Z.K." voorop de stoet zich in beweging zette naar het terrein van de familie De Feij ter. Hoewel het tijdens deze mars weer begon te regenen, wandelden de deelneemsters en deelnemers welgemoed door en werd vervol gens een aanvang gemaakt met het concours, waarvan de uitslag als volgt was: 3e afd .Gem. koren. „Gemengd Koor", 's-Heer Abts- kerke 137 p., 3e pr., „Tot Oefening en Ontspanning", Borssele 156 p., 2e pr.; „Harmonie", Krabbendijke 156 p„ 2e pr. 3e afd. Dameskoren. „Laetitia", 's-Heerenhoek 180 p., Ie pr.; „Juliana", Zuidzande 190 p., Ie pr. Nog te classificeren. Dameskoor „Con Amore", O. en W. Souburg 154 p., 2e pr.; „Sou- burg's Mannenkoor", O. en W. Sou burg 159 p., 2e pr. 2e afd. Gem. koren. „Ons Genoegen", Rats 169 p„ 2e pr.; „Ned. Herv. Kerkkoor", Axel 181 p., Ie pr.; „Zang veredelt", Kortgene 171 p., 2e pr.; „Zang en Vriendschap", Wissenkerke 196 p„ le pr.„Zanglust", Koudekerke 160 p., 2e pr. le afd. Gem. koren. „Haamsteed's Zangkoor", Haam lede 171 p., 2e pr.Schoondijke's Gem. Koor", Schoondijke 165 p., 2e >r.; „Uitsp. door Insp.", O. en W.- Souburg 185 p., le pr. Afd .Uitmuntendheid gem. koren. „Nu met Hope", Burgh 186 p., le pr.; „Nieuw Leven", Yerseke 200 p., le pr.; „Zanglust", Wilhelminadorp 193 p„ le pr.; „Zuiderstemmen", Hansweert 206 p., le pr. Afd. Uitmuntendheid Dameskoren. ,Zuid-Bevelands Dameskoor", Goes 207 p., le pr. Ere-afd. Gem. koren. „V.Z.O.S.St. Maartensdijk 211 le pr.„De Lofstem", St. Maar tensdijk 190 p., le pr.; „Crescendo", Hoek 199 p.. le pr.; „Crescendo", Kruiningen 211 p., le pr. De gemengde koren „V.Z.O.S." uit St. Maartensdijk en „Crescen do" uit Kruiningen, die in de ere- afdeling uitkwamen, behaalden bei den 't hoogst aantal punten (211), waardoor deze verenigingen moes ten loten wie in het bezit zou ko men van de wisselbeker. De vereni ging uit St. Maartensdijk was de gelukkige, die daarmee voor de eerste maal de in 1934 ingestelde trophee naar huis kon voeren. De extra medailles kwamen in het bezit van de volgende vereni gingen „V.Z.O.S.", St. Maartensdijk med. H.M. dé Koningin; „Crescendo", Kruiningen med. Commissaris der Koningin; „Zuid-Bevelands Dames koor", Goes med. gemeente Hoek; .Nieuw Leven", Yerseke med. oud burgemeester Van Tienhoven; Crescendo", Hoek med. Oranjever eniging; „Zuiderstemmen", Hans- weert med. Bondsbesfuur. Het behoeft geen betoog dat ten gevolge van de slechte weersge steldheid het bezoek op het con coursterrein ver beneden de gestel de verwachtingen was en ook de verenigingen na afloop zo spoedig mogelijk huiswaarts keerden. door KARL DEÏUB, BIGKiERS V«rt«liaC ra* P. Ootaille 6) Nadruk verboden. „Jij bent de man, die ik zoek!" riep hij. „Hoe gaat het u?" zei Hep- worth. „Ik heb uw naam niet op de lijst gezien." „Neen, ik ga niet mee. Ik ben hier om een gunst te vragen." „Ik zal u gaarne van dienst zijn, meneer Winterslip." Winterslip duwde hem een brief in de hand. „Je kent mijn neef Roger in Frisco. Geef hem dit hem en niemand anders zo gauw mogelijk als je aan land komt. Ik ben te laat voor de mail en doe het ook liever zo. Ik ben je allemachtig dankbaar. „Tot uw dienst u is heel vriendelijk geweest voor mij en ik ben maar al te blij nu moet u toch aan wal gaan, meneer. Even Hij nam Winterslip's arm en duwde hem zacht terug naar de plank. Op het ogenblik, dat Dan's voeten de wal raakten, werd de plank achter hem opgetrokken. Een ogenblik stond hij nog, ge boeid, zoals een Eilander altijd wordt geboeid bij het zien van een uitvarend schip. Toen keerde hij zich om en liep langzaam de loods door. Voor hem uit zag hij een slanke, lenige gestalte, die hij dadelijk herkende als Dick Kaohla, de kleinzoon van Kamai- kui. Hij versnelde zijn pas en haalde de jongen in. „Hallo, Dick", zei hij. „Hallo." Het bruine gezicht stond nors, onvriendelijk. „Je bent in lang niet bij me geweest", zei Winterslip. „Alles wel?" „Ja, alles wel", antwoordde Kaohla. Zij bereikten de straat en de jongen wendde zich snel af. „Goedenavond", mompelde hij. Dan Winterslip stond hem een ogenblik peinzend na te kijken. Toen stapte hij in de auto. „Geen haast nu", zei hij tegen de chauffeur. Toen hij weer in de woonka mer kwam, keek juffrouw Mi nerva op van haar boek. „Was je op tijd, Dan?" „Net precies", deelde hij mee. „Mooi", zei ze en stond op. „Ik neem mijn boek en ga naar bo ven. Droom prettig. Hij wachtte tot zij bij de deur was voor hij sprak. „Zeg Miner va, schrijf maar niet aan je neef dver hier logeren." „Niet, Dan?" vroeg ze, weer erg verbaasd. „Neen, ik heb zelf voor de uit nodiging gezorgd. Goedennacht." „O, goedennacht", antwoordde zij en liet hem alleen. In het grote vertrek liep hij rusteloos op en neer over de gewreven vloer. Even later ging hij naar de lanai en vond er de courant, waarin hij had zitten lezen, maar er scheen hem iets te hinderen. Zijn ogen dwaalden dwaalden met een scherpe kreet scheurde hij een hoek uit de scheepstijdingen en wild trok hij het stuk aan snip pers. Weer stond hij op en liep rond Hij had plan gehad om nog op bezoek te gaan maar dat rus tige persoontje in de kamer bo ven weerhield hem. Hij ging weer naar de lanai. Daar, onder een muskietennet, was het ledi kant, waar hij het liefst sliep zijn kleedkamer was er dicht hij. Het was nog te vroeg om naar bed te gaan. Hij ging de deur uit en het strand op. Er was geen twijfel aan de zachte, verra derlijke adem van de Kona streek tangs zijn wangen de zieken- wind, die de branding hoog tegen de kust zou slaan en een tijdlang dit Eilandparadijs zou verderven. Er was geen maan; de sterren, die gewoonlijk zo vriendelijk en zo dicht bijeen schenen, waren nu verduisterd. Het zwarte water rolde aan als een bedreiging. Hij stond te staren in de duisternis hier was het kruispunt, waar alle paden eenmaal weer kruisten. Als de tijd kwam als slechts de tijd kwam. Toen hij zich omkeerde, gin gen zijn ogen over het prikkel draad, en hij zag het gele vlam metje van een lucifer. Zijn broer Amos. Hij was plotseling vrien delijk gestemd jegens Amos, wil de met hem gaan graten over de oude tijd, toen zij samen op dit strand speelden. Het zou niet helpen, dat wist hij. Hij zuchtte, en de deur van de lanai sloeg achter hem dicht de deur zon- r Zondag werden de telefoons van kranten en radiostations van Aus tralië bestormd door mensen, die geruchten hadden gehoord over het einde van de campagne in Korea. Een radiostation van Sydney had namelijk een spoedbericht omgeroe pen, dat door de luisteraars uitge legd was als het bericht, dat de vijandelijkheden in Korea waren geëindigd. Later riepen andere sta tions om, dat men het bericht „met reserve" diende te behandelen. Er was nog geen bevestiging van de z\jde dter regering ontvangen. Volgens de „Melbourne Argus" is het bericht de wereld ingekomen, doordat iemand het radiostation van Sydney had opgebeld met de verklaring, dat generaal Sir Hora ce Robertson, de bevelhebber der troepen van het Gemenebest in Ko rea, had medegedeeld, dat de oor log in Korea ten einde was. De per soon had zich uitgegeven als een lid van de generale staf. Rechter Jackson van het Ame rikaanse oppergerechtshof heeft geweigerd de gevangenisstraf fen, die zijn uitgesproken tegen elf communistische leiders, op te schorten. De partijleiders zijn er van beschuldigd te hebben samen gespannen met het doel op te roepen tot gewelddadige omver werping van de regering. De weigering effent de weg voor spoedige insluiting van de elf leiders, die o.m. gevangenis straffen tot vijf jaar opliepen. Rechter Jackson schortte de straffen van zes van hun advo caten op, die veroordeeld waren tot één a zes maanden wegens „belediging van het hof". Volgens het Britse blad „Sun day Graphic" zullen alle rege ringsdepartementen na de ver dwijning van de diplomaten Bur gess en Maclean aan een nieuw onderzoek door de Britse contra- spionage-organisatie worden on derworpen. Het blad schrijft, dat het doel der slot in een land van weinig Q m [s ~de vriend van beide man- sloten. nen te vinden, die hun de zeer ge- (Wordt vervolgd.) heime inlichting gaf." A AL OF X BOEKHANDEL TERNEUZEN N.V. Fa. P. J. v. d. SANDE

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2